'Sarajevo en Bosnië worden opgeofferd' 'Gebaar van vriendschap en medeleven' Kerk Samenleving RK Kerk niet in interkerkelijk bestand WOENSDAG 23 JUN11993 KORTWEG Missiemarkt In Hazersvvoude wordt 25, 26 en 27 juni een grote actie gehouden ter onder steuning van de gebroeders Wim en Piet van Leeuwen, die al tientallen jaren werk zaam zijn in Tororo, in het oosten van Uganda. Vrijdag klaverjasavond in 'Het Dorpshuis' aan de Dorps straat te Hazerswoude dorp. Aanvang 20.00 uur toegangsprijs 10 gulden. Inl. tel. 079-317202 of 01728-9540. Zaterdag Getspuzzeltocht door mooie omgeving met op drachten voor het hele ge zin. Starten tussen 13.30 en 14.00 uur bij De Egelantier aan het Raadhuisplein. Deelname 5 gulden, kinde ren f2,50. Zondag 10.30 uur themaviering met mede werking van kinder- en jon gerenkoor. Na de wering begint aansluitend de mis siemarkt op het terrein van A. Gordijn, tegenover de RK-kerk aan de Dorpsstraat met tal van activiteiten. Radu in Katwijk De beroemde Roemeense organist Valentin Radu con certeert vrijdagavond 25 ju ni in de Vredeskerk, Voor straat 35 in Katwijk aan Zee. De aanvang van het Bach- programma is 20.15 uur en de toegang is vrij. Aan de uitgang wordt een bijdrage gevraagd door middel van een collecte. Radu is gebo ren in 1956 in Boekarest. Al op vierjarige leeftijd begon hij piano te studeren. Later studeerde hij aan het Porrn- bescu Conservatorium te Boekarest, waar hij de hoogste graad voor orgel behaalde. Gospel in Alphen 1 let Alpheuse gospelkoort His Revelation geeft aan staande vrijdagavond een bijzonder concert in de openlucht op het Thorbec- keplein in Alphen aan den Rijn. Vanaf 19.00 uur zal de uitgebreide begeleidings band, bestaande uit drums, synthesizer, bas, gitaar en een uitgebreide blazerssec tie 20 zangers en zangeres sen begeleiden. De songs zijn veelal van Amerikaanse componisten. Exaltation Het Gospelkoor Exaltation zal op vrijdagavond 25 juni een praisecelebration hou den in het gebouw van De- Levensstroom Gemeente aan de Touwbaan 3 in lei derdorp. De 25 vocalisten, begeleid door "hun vaste band, zullen versterkt wor den met een achtkoppige blazerssectie. De avond be gint om 20.00 uur en staat o.l.v. André Zijlstra. De toe gang is gratis. Prentenknipper In hel Bijbels Museum Am sterdam zijn tot 29 augus tus knipselprenten te zien van Jan Huiszoon, alias 'Jan de Prentenknipper'. Deze Zeeuwse koopman leefde in de 19de eeuw. Hij bracht prenten aan de man, die hij zelf knipte, sneed en ink leurde. De tentoonstelling in het museum aan de He rengracht 366 in Amster dam laat een groot aantal bijbelse prenten van Jan de Prentenknipper zien. Ope ning van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. - REDACTIE DICK VAN D Krenn wijkt niet voor kritiek WENEN KATHPRESS-DPA Bosnië en Sarajevo worden door de internationale ge meenschap opgeofferd. Dit zei IKV-secretaris Mient Jan Faber na terugkomst uit Sarajevo gisteren voor AVRO's Televizier. De moslims in Sarajevo hebben het gevoel dat Europa inder daad niet met hen wil leven, dat ze opgeofferd worden. In ge sprekken met UNPROFOR had Faber kreeg de indruk dat de VN-militairen veel beter met de Serven en Kroaten overweg kunnen dan met de moslims. Het was Faber in Sarajevo op gevallen dat de mensen ontzet tend terneergeslagen zijn. De boodschap is: Sarajevo is verlo ren. Het is voorbij. Bosnië gaat eraan en er is ook geen Bosnië meer in de nabije toekomst. Met name de moslimge meenschap is volgens Faber het slachtoffer. Bosnië wordt opge deeld: 65 procent voor de Ser viërs, 20 procent voor de Kroaten en 15 procent voor de moslims. Zij vormen de grootste groep maar moeten met 2 mil joen mensen genoegen nemen met een heel Idein stukje in het midden van Bosnië. In de groep van Faber, die voor het Helsinki Citizens As sembly Sarajevo bezocht, zat ook een Poolse jood. Toen deze een zeer populaire moslimlei der uit Sarajevo ontmoette, zei laatstgenoemde: „Welkom in Auschwitz. Welkom in ons con centratiekamp." „Wat er nu gebeurt, is typisch voor de Europese cultuur. Jullie Europeanen zijn niet in staat om met andere culturen samen te leven. Jullie hebben de joden uitgemoord en jullie zijn nu be zig de moslims uit te moorden." De moslims in Bosnië-Her- cegovina zijn naar het voor beeld van de PLO nu bezig met de oprichting van een BLO (Bosnian Liberation Organisa tion) of een MLO (Moslim Libe ration Organisation). Faber vreest een islamisering en radikalisering van de bevol king van Sarajevo. Er komen steeds meer moslims binnen, terwijl andere mensen de stad verlaten. Als de oorlog afgelo pen is, wordt Sarajevo een stad waarin mensen met alle moge lijke frustraties en wraakgevoe lens rondlopen. Zij zullen gaan samenzweren en acties in heel Europa zullen ondernemen. De uiterst behoudende Oosten rijkse 'bisschop Kurt Krenn is niet van plan af te treden on danks de aanhoudende protes ten tegen zijn beleid. „Ik heb van de kerk door toedoen van de paus een ambt gekregen en dat moet men uitoefenen, tot dat God of iemand anders ons ontslaat", zei de bisschop van St. Pölten voor de Oostenrijkse televisie. Zondag demonstreerden on geveer 12.000 mensen in St. Pölten voor het aftreden van de bisschop. Krenn erkende dat zo'n demonstratie „niemand koud kan laten", maar „ik kan deze last heel goed dragen - door gewetensonderzoek en doordat ik me de opdracht her inner die ik op me heb geno- Krenn, die in de Oostenrijkse media de 'ayatollah van de Heer' is genoemd, riep zijn criti ci op met bewijzen voor hun beschuldigingen te komen. Hij wijst het verwijt dat veel rooms- katholieken in St. Pölten zich door zijn beleid „buitengeslo ten" voelen, van de hand. De eveneens conservatieve aarts bisschop van Wenen, kardinaal Hans Hermann Groër, heeft hem persoonlijk in deze mening gesterkt. BEROEPINGSWERK AMERSFOORT. De Rooms-Katholieke Kerk zal definitief niet par ticiperen in SILA, de Stichting interkerklijke le denadministratie. Dit heeft de bisschoppenconfe rentie tijdens de tweemaandelijkse vergadering te Amersfoort besloten, zo deelt de dienst pers en publiciteit van de RK Kerk mee. Reeds in 1989 besloten de bisschoppen zich uit het SILA-bestuur terug te trekken. De RK Kerk wilde niet afhankelijk zijn van een stichting waar in de.RK Kerk slechts een van de deelnemende kerken is. Twijfels over het politieke draagvlak van het SILA-systeem speelden bij dat besluit ook een rol. Groot te Gorinchem; te Dordrecht M. den Dekker te Brielle. Bedankt: voor Gemert-Boekel(part-time) J C. Borst, justitie predikant (part-time), wonende te Zoetermeer; voor Hantum c.a. J. Hiemstra te De Krim, die het beroep naar Wapenveld (De Kandelaar) heeft aangenomen. te Vijfhuizen mevr. H A. Smits, kandi daat te Nieuw Vennep, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen: te Rotterdam-Noord S. Schaaij te Zwartsluis; te Nijega-Opeinde i.c.m. Mildam E.J. Hempenius, kandidaat te Kampen; te Nijkerk G. Zomer Jzn. té Spakenburg- Zuid. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Aagtekerke. te Dirksland. te Doetinchem. te "s-Gravenhage-Zuid, te 's-Gravenzande, te Haarlem, te Hil versum. te Meliskerke, te Middelburg- Centrum, te Naaldwijk, te Nigeria (Izi- gebied). te Oud Beijerland, te Rotter- dam-Alexanderpolder. te Rotterdam- Zuid, te Rotterdam-Zuidwijk, te Sint An- naland, te Terwolde-De Vecht, te Vlis- singen. te Wolphaartsdijk, te Zoeter meer en te Zwijndrecht G. Clements, kandidaat te Elst(Gld); te Brakel AJ. Gunst te Tholen. Beroepbaarstelling: G. Clements, Val- burgseweg90. 6661 NR Eist (Gld), tel: 08819-71842 EVANGELISCH LUTHERSE KERK Beroepen: te Flevoland drs. A.H. Wöhle te Apeldoorn. Leiderdorper begint actie voor cadeau aan oud-bisschop Bar LEIDERDORP» MEINDERTV Het artikel in de Volkskrant van deze week doet zijn stem van opwinding omhoog gaan. Een oud-hulpbisschop stelde dat het aftreden van ou-bisschop Bar een goede zaak is geweest. „Dit soort dingen zijn triest. Die man uit beschuldigen aan het adres van Bar die hij niet kan waar maken. Het betekent de zoveel ste dreun voor Bar, die zich niet kan verdedigen." Het is de treu rige wijze waarop de oud-bis schop van Rotterdam moest af treden die ing. F.H.J. Mooren uit J.eiderdorp ertoe heeft ge bracht een actie te beginnen voor een -waardig afscheidsca deau. „U i t het i als e baar van vriendschap en mede leven", zegt Mooren die 20 jaar lang de persoonlijk secretaris was vari de Braziliaanse oud aartsbisschop Dom Helder Ca mera. Onder de naam 'Afscheid Bisschop Bar' heeft hij 23 be kende Nederlanders bereid ge vonden om in het comité van aanbeveling plaats te nemen. Dat zijn onder anderen 'majoor' Bosshart van het Leger des Heils, oud-ministers Garde- niers-Berendse, Braks en Van den Broek, D66-Eerste Kamerlid Glastra van Loon en burge meester Havermans van Den Haag. Begin dit jaar moest Bar, bis schop van het bisdom Rotter dam, aftreden omdat er ver schillende geruchten over hem de ronde zouden doen. Een van die geruchten luidde dat hij ho moseksueel zou zijn. Nadat hij door kerkelijke autoriteiten hierover werd aangesproken is hij uitgeweken naar een Bel gisch klooster. „Bar dreigt nu met stille trom te vertrekken en dat heeft hij niet verdiend. Hij heeft zich ja renlang voor de medemens in gezet en is op schandalige wijze aan de kant gezet. Daarom wil- Mooren: „Bewust een comité samengesteld uit vrienden en sympathisanten uit niet-kerkelijke kringen." len wij hem op zijn op zijn 65- ste verjaardag, 29 juli. een ca deau geven. Dat zal een bedrag zijn dat hij naar eigen goeddun ken kan besteden. Ik hoop dat hij het gebruikt om, zodra hij weer geheel hersteld is, iets te ondernemen met zijn geweldige grote kennis", aldus Mooren. Volgens Mooren is Bar overi gens aan de beterende hand. „Ik zoek hem regelmatig op in FOTO HENK BOUWMAN het Belgische klooster waar hij sinds zijn aftreden tot rust pro beert te komen. Beetje bij beetje zijn de wonden die door de af faire van begin dit jaar bij hem zijn geslagen, aan het helen." Mooren is twee jaar geleden goed bevriend geraakt met de oud-bisschop tijdens een reis door Brazilië. „Ik kende hem al langer, maar als je gedurende drie weken zo nauw met elkaar moet optrekken, leer je elkaar pas goed kennen." Mooren was ontsteld over de gesteldheid waarin hij de oud bisschop de eerste keer in het klooster aantrof. „Je kent de man als een zeer levendig en le venskrachtig persoon. Ik was dan ook geschokt om hem als een kloosterling in een pij te zien rondlopen. Het was een ge broken man. 'Dat heeft hij niet verdiend', was mijn eerste ge dachte. Maar eën ander pro bleem was: wat doen wij eraan? In eerste instantie was zwijgen het beste, want elke onnodige •publiciteit had hem weer ge schaad. En daarna? Een bos bloemen? Ik denk dat een ca deau op zijn verjaardag heel passend is", aldus Mooren die voor zijn inspanningen in Ne derland beloond is met de on derscheiding Commandeur in de orde van Gregorius de Grote. In Brazilië kreeg hij bovendien de hoogste onderscheiding Commandeur in de orde van het Zuiderkruis. Mooren heeft bewust een co mité samengesteld uit vrienden en sympathisanten uit niet-ker kelijke kringen. De coördinator van de actie wil daarmee de kerkelijke autoriteiten niet het gras voor de voeten wegmaaien. „Ik weet niet wat zij willen. Wie weet blijft het wel bij een af- scheidsdinertje. Maar dat zal de bevolking niets kunnen schelen. Daarom dacht ik aan deze actie, daar kan iedereen aan mee doen." Het banknummer: 3356.51- 321 bij Rabobank Leiderdorp, het gironummer: 340036, beide ten name van 'afscheid bis schop Bar' - Leiderdorp. HET WEER Kaper op de kust Het bescheiden zomerweer van de afgelopen dagen liep ook gis teren nog nauwelijks een deuk op. Op de Noordzee lag een mi- nistormg, die wel voor wat bewol king zorgde, maar echt zware luchten hebben we niet gezien. Alleen in hei: noordoosten van het land is nog wat regen geval len, toch werd het bij maxima van 17 graden langs de vloedlijn tot 23 graden in de Limburgse heuvels weer een acceptabele dag. Vandaag ligt er weer een ka per op de kust. Een op het oog niet al te actief koufront komt vanuit het noorden naar ons land afzakken. Netals'gisteren lijkt ook nu de grootste kans op neer slag voor de noordelijke provin cies. Het frontje vormt de inlei ding tot wat frisser weer, waarbij de noordwestenwind morgen gaat aantrekken tot 4 a 6 Beau fort. Er is een gevarieerd wolken beeld te verwachten en er kan een bui vallen, maar er worden geen grote hoeveelheden neer slag vöorzien. Meer dan een graad of 16 zit er voor de weste lijke kuststrook niet in. De ko mende dagen verandert er nog niet al te veel. In de aanhouden de matige tot krachtige noord westelijke stroming trekken nieu- HET WEER IN EUROPA Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vooral in Schotland wol kenvelden en plaatselijk wat regen. Elders droog en perioden met zon. Mid- dagtemperatuur op de Schotse Hooglanden rond 14 graden, in Ierland en Wales circa 17 graden en in Zuid-Engeland onge veer 20 graden. België e Wolkenvelden, toe zon en droog. Middag- temperatuur circa 18 gra- Bretagne en Normandië: Perioden met zon. droog en middagtem peraturen tussen 16 en 19 graden. El ten van Parijs kans op een onweersbui Middagtemperatuur 20 tot 24 graden. in het noorden kans op een bui. Middag- temperatuur van 20 graden bij Porto tot 25 in de Algarve. Madeira; Perioden met zon en droog. Middagtemperati 23 graden. nenland ten zuiden van Madrid overwe gend zonnig en maxima van 25 graden bij Barcelona. 29 in de omgeving van Bemdorm en Malalaga en iets boven de 30 in Andalusië. Elders in Spanje ook wolkenvelden en kans op een bui. Maxi- 20 graden langs de noordkust Marokko: Perioden met zon. ook enkele wolkenvelden en droog Maxima aan zee rond 24 graden Tunesië: Overwegend zonnig en maxima aan de stranden tus sen 26 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag nog kans op enkele regen- of onweersbuien. Daarna meer zon en over wegend droog. Maxima van 22 graden in Les Landes tot 28 langs de Middelland se Zee Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en vandaag kans op een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur rond 28 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië-. Perioden met zon en in het zuiden droog. Elders kans op een regen- of on weersbui Middagtemperatuur tussen 24 en 29 graden, maar in het zuiden nog iets hoger. Corsica en Sardinië: Pe rioden met zon en vandaag kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur 26 tot 29 graden. Griekenlanden Kreta: Zonnig en warm tot zeer warm. Middag temperatuur op de eilanden ongeveer nno5 20 10 27 18/ 0 23 15 23 21 11 0 35 18 0 17 10 03 24 15 0.5 20 15 1 16 10 5 Kopei^agen licht bt Locarno regen we storingen mee met zo nu en dan eens een buitje, maar onder tussen probeert de zon door de hardnekkige velden bewolking heen te breken. De temperatuur ligt voorlopig op een mager ni veau vooreind juni; tussen 15 en 18 graden. Eigenlijk beleven we een weerty pe wat het meest voorkomt in mei en begin juni met een hard nekkig hogedrukgebied op het noordelijk deel van de oceaan begeleid door koelte, die vrij diep in Europa doordringt. Boven de Alpen botst deze lucht op de broeierige warmte in Zuid-Euro pa. Dat heeft de afgelopen paar dagen in die regio voor talloze onweersbuien gezorgd met erg veel regen, maar daar knapt het nu weer wat op. Tijdens het weekeinde proberen de grote At lantische depressies een door braak te forceren ter hoogte van de Britse Eilanden. Anderzijds geeft het hoog tussen IJsland en Schotland behoorlijk tegengas. Al met al is het nog niet erg dui delijk wat de zomer op wat lange re termijn gaat doen. Voorlopig blijft het wat fris en licht wissel vallig, maar niet zonder mooie momenten. I |var3 DONDERDAG 24 JUNI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 05.18 Zon onder 22.01 Maan op 10.46 MaanonderOO.OO Waterstanden Katwijk Hoog water 06.48 19.24 Laag water 02.47 15.07 Weerrapporten 22 jun 20 uur:

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12