Leiden Actie verslaafden eerherstel Koren De broekriem kan weer een Iepespintkever houdt huis in Leiden Bedrijf op Antillen speelt centrale rol in Erica-zaak Eiken Rousselpad gekapt Eigenaar Vlietpark hoeft geen dwangsom te betalen VVD is tegen polderlasten in Merenwijk Eén cd-zaak van Hofenk gaat dicht WOENSDAG 23 JUNI1993 Zakken yi a De huizen aan de I Van Hogendorps- traat blijven zakken. Tijd voor een onderzoek naar de funderingen. Brug >t j- Winkeliers lopen te I U hoop tegen afslui ting van de Alphense brug. Zij zouden juist blij moeten zijn, vindt wethouder De Jong. De 150 cliënten van het Centrum voor Alcohol en Drugs (CAD) zijn een handtekeningenactie begonnen om de voormalige coördinator van de Leidse vestiging, Joop Ko ren, terug te krijgen. Koren is onlangs ontslagen door de directie van het Haagse hoofdbureau, Centrum Versla vingszorg Zeestraat, na een reeks van conflicten over zijn werkwijze. leiden erna straatsma Initiatiefnemer van de actie, Willem Bronk, vindt het ontslag van Koren volstrekt onterecht. Zijn actie wordt gesteund door nagenoeg alle Leidse drug- en alcoholverslaafden. „Slechts drie hebben er niet getekend, maar dat zijn mensen die mijn brief niet begrepen omdat ze niet goed Nederlands spreken." De handtekeningen zijn van daag aangeboden aan de rech ter die het door Koren aange spannen hoger beroep tegen zijn ontslag behandelt. De lijst wordt ook aangeboden aan de directie van Centrum Zeestraat. I In de brief schrijven de CAD- cliënten dat ze met 'boosheid en onbegrip' vernomen hebben dat Koren 'niet meer welkom is' in het Leidse CAD. Bronk: „Ons is nooit om onze mening ge vraagd, terwijl wij toch belang rijk zijn. Want als wij niet meer naar het CAD toegaan zijn al die mensen hun baan kwijt. Zo is het toch?" Bronk heeft geen slechte er varingen met Koren, in tegen stelling tot de Zeestraat-directie die de weggestuurde coordina tor omschreef als een man zon der leidinggevende kwaliteiten. „Ik loop 17 jaar bij het CAD dus ik ken Joop vrij goed. Hij is in Leiden op een klein kamertje begonnen en heeft de CAD!s in Leiden en Alphen langzaam groot gemaakt. Ik snap niet dat zo'n man, die altijd de helpende hand bood, na 25 jaar dienst als een wegwerpprodukt wordt af gedaan. Met het vertrek van Koren is de sfeer op het CAD er niet be ter op geworden, stelt Bronk. „We moeten er elke dag naartoe voor onze dagelijkse portie me thadon. Maar nu Koren weg is ga ik met m'n problemen niet meer naar het CAD. Vroeger praatte ik altijd even met Joop, die soms wat voor je kon rege len. Hij is iemand die z'n nek uitsteekt en daarvoor wordt hij nu gestraft." Bronk verwijt de Leidse CAD- werknemers dat ze niet in actie zijn gekomen tegen het vertrek van Koren. „Aan de ene kant begrijp ik wel dat ze bang zijn, maar aan de andere kant horen ze solidair met hem te zijn. Er zitten daar mesnen die jaren lang nauw met h^m samen hebben gewerkt, die nu hun mond niet open durven te doen. Er klopt daar gewoon iets niet, dat is duidelijk." Messenslijpers persen Leidse af leiden Een Leidse vrouw aan de Beethovenlaan heeft gisteren aangifte gedaan van afpersing. Zij'had enkele dagen geleden haar messen meegegeven om te laten slijpen. Bij die gelegen heid was ene prijs overeengekomen van 25 gulden. De twee messenslijpers belden gisteren weer aan met de gesle pen messen en dienden een rekening in van 300 gulden. De vrouw weigerde die aanvankelijk te betalen. De twee drongen echter de gang van haar woning in en hielden de messen zo vast dat de vrouw zich bedreigd voelde. Zij heeft de twee met al het it ze in huis had, iets minder dan 300 gulden, betaald. Apparatuur in een uur weg leiden» Tijdens de afwezigheid van een uur, gisterochtend, van een 30-jarige Leidenaar zijn een videocamera, een stereotoren en enkele honderden guldens gestolen uit zijn huis aan de Van Riebeeckhof. Omdat er geen braaksporen zijn vermoedt de poli tie dat gebruik is gemaakt van een valse sleutel. 'Penisplant' nog te bezichtigen De bijzondere 'penisplant' in de Hortus Botanicus is vandaag nog te bezichtigen tot 21.00 uur. De tweeëneenhalve meter hoge plant bloeit nog steeds net niet. Zodra dat wel het geval is wordt de bloem afgehakt en voor on derzoek geconserveerd en be waard. De 'amorphophallus' heeft een bizarre bloeiwijze en ver spreidt op het toppunt van zijn bloei een verschrikkelijke stank van rottend vlees. Om die reden wordt de plant ook wel 'lijken- bloem' genoemd. De iepen aan de Oude Vest zijn ongeneeslijk ziek. De gemeente is bang dat er veel meer bomen worden aangetast door de iepziekte. leiden wim koevoet De Leidse iepen zijn in last. Op verschil lende plaatsen in de stad heeft de de ie pespintkever de bomen aan de dodelijke ziekte geholpen. Ambtenaar R. Lijnzaat, van milieu en beheer, noemt de begraaf plaats bij de Zijlpoort, de Floris Verster- laan in Groenoord, de Oude Vest en de Kanaalweg. Enkele tientallen iepen moe ten worden verwijderd. „De iepziekte is zeker in vergelijking met vorig jaar in de ze periode explosief te noemen." Morgen worden de elf iepen aan de Oude Vest, tussen Lange Mare en Vol dersgracht verwijderd. Het bewuste ge deelte van de Oude Vest is drie dagen dicht voor alle verkeer. Parkeren kan ook niet. Lijnzaat garandeert dat de iepen worden vervangen. Hij kan echter niet aangeven op welke termijn dat gebeurt. „Maar zeker langs de Leidse grachten horen gewoon bomen te staan." Hoogst waarschijnlijk komen er geen nieuwe ie pen voor in de plaats. We zijn al een paar jaar bezig om iepen te vervangen door lindebomen." De iepzj^kte is dodelijk. De iepespint kever, die zich een weg door de boom vreet, heeft de dodelijke schimmel bij zich in zijn harige lijfje. Vooral als het wortelgestel is aangetast, voltrekt het proces zich snel. De boom vertoont alle verschijnselen van 'een vervroegde herfst'. Door de iepziekte kan het hout van de takken en stammen niet meer worden gebruikt. De iepen moeten worden ver wijderd vanwege het besmettingsgevaar. Dat tot de zieke bomen ook die aan de Oude Vest behoren, is volgens Lijnzaat een teken aan de wand. Twee jaar gele den was herbestrating van de Oude Vest nodig omdat de wortels het wegdek om hoog duwden. Met opzet zijn toen tus sen de iepen straattegels weggelaten. „De bomen konden dan beter groeien en waren wat minder kwetsbaar, dachten we", aldus Lijnzaat. De ambtenaar toont zich erg bezorgd over de slachting die de iepziekte aan richt. „De meeste iepen staan op de Lammenschansweg. De Kanaalweg. waar we de ziekte ook al hebben gecon stateerd, is daar erg dichtbij." leiden aap rietveld Voor de bouw van 43 huizen op het voormalige terrein van korfbalclub Ons Eiland aan de Apol- lolaan worden 11 eiken en 17 esdoorns gekapt. „In strijd met een toezegging van de gemeente", zegt mevrouw Prud'homme van Reine uit de Scarlattistraat. „Op een informatie-avond voor om wonenden is gezegd dat er maar twee bomen gekapt zouden worden en er verder wat gesnoeid moest worden. Het is zonde als die eiken verdwijnen." Mevrouw Prud'homme van Reine vindt dat de gemeente zich aan de toezegging moet houden. „Er verdwijnt in deze buurt al steeds meer groen. En deze eiken zijn beeldbepalend. Dat er popu lieren en esdoorns worden gekapt kan ik wel begrijpen. Maar dertig jaar oude eiken, die nog ze ventig jaar meekunnen, die kap je niet zomaar." Volgens de Leidse is het groen aan het Rousselpad heel bijzonder. „Je vindt er vogeltjes die je anders alleen in een mooi stadspark ziet: putters, groenlingen, heggemussen, merels, zanglijsters. Bij vogelliefhebbers is het een bekend piekje." Mevrowu Prud'homme van Reine zou langs de deuren gaan met een petitie als zij dacht dat ze daarmee de bomen kon redden. „Ik weet zeker dat tachtig procent van de mensen hier in de buurt zouden tekenen. Maar ik ben niet zo iemand die met spandoeken gaat lopen. Al heb ik weieens de indruk dat dat in Leiden de enige manier is om iets gedaan te krijgen." Volgens B. Pouw van de dienst Bouwen en Wonen valt aan het kappen van de bomen niet te ontkomen. „Als die bomen blijven staan kan het bouwplan niet worden uitgevoerd. Ze moeten weg. We gaan heel zorgvuldig met het groen om. Maar we hebben ook een enorm volkshuisves tingsprobleem en dat moet ook worden i Hoezo zuinige tijden? SuperSALE bij LI K leiden hans koenekoop Katwijker van incest verdacht De WD in Leiden verzet zich tegen het voornemen van wa terschap De Lage Landen om de Merenwijk de status van polder terug te geven. Dat de bewoners van de Merenwijk als gevolg van die maatregel weer polderlasten moeten betalen, is voor de libe ralen onaanvaardbaar. De wijk is tien jaar geleden na veel aan dringen vanuit Leiden juist ont- polderd om bewoners niet zo wel onroerend goedbelasting als polderlasten te laten betalen. De fractie wil dat de Leidse gemeenteraad zo snel mogelijk stelling neemt tegen de 'herin poldering' en de kwestie mor genavond al aan de orde stellen in de raadscommissie financiën en automatisering. Daar moet wethouder S. de Vreeze (PvdA) aangeven wat, de gemeente kan doen om de plannen van water schap Dp Lage Landen tegen te houden. De politie heeft gisteren een 50-jarige Katwijker aange houden die ervan wordt verdacht incest te hebben gepleegd met zijn in Leiden wonende 18-jarige dochter. De vrouw heeft in mei aangifte gedaan. Het onder zoek dat hierop volgde, leidde tot de aanhouding. De man ontkent in alle toonaarden. Zijn dochter beweert dat zij in de periode 1990-1992 het slachtoffer is geweest van de daden van haar va der. De Katwijker wordt morgen voorgeleid aan de officier van justitie. leiden erna straatsma Het is de huurders van recrea tie-oord Vlietpark niet gelukt ei genaar T. Laken te dwingen hun huisjes weer op het elektrici teitsnet aan te sluiten. President van de rechtbank, G.W.M. Bo- dewes, heeft bepaald dat er eerst een onderzoek moet ko men naar de veiligheid van het elektriciteitsnet. Laken hoeft door deze uit spraak geen dwangsom van on geveer 1,7 miljoen gulden te be talen aan zijn huurders. Vorig jaar maart werd de grondbezit ter in kort geding veroordeeld tot het betalen van een dwang som van 500 gulden per dag als hij de tuinhuisjes aan de Vliet- weg niet opnieuw zou aanslui ten op het elektriciteitsnet. Door de uitspraak van Bodewes is dat vonnis voorlopig opge schort. De heraansluiting op de hoofdkraan dient wel spoedig te gebeuren. Doet Laken dit niet dan loopt hij de kans hier wel een dwangsom voor te moeten betalen. De huurders zitten sinds 8 ja nuari zonder water omdat La ken bang is voor lekkages. De rechtbank acht het echter 'niet aannemelijk' dat aansluiting op de waterleiding op grote proble men stuit. De rechtbank vindt niet dat Laken gedwongen kan worden zijn huurders van stroom te voorzien omdat 'niet met zeker heid kan worden vastgesteld dat de levering op veilige wijze kan plaatsvinden'. Een onderzoek moet aantonen dat het elektrici- teistnet veilig is. Pas daarna kan er volgens de rechtbank een be sluit worden genomen over de dwangsom. Laken heeft heeft de stroom geruime tijd geleden afgesloten omdat het elektriciteitsnet op zijn terrein zwaar overbelast zou zijn en dus gevaarlijk. De eigenaar wilde de stroomvoor ziening verbeteren op kosten van de huurders. Zij weigerden dat en vroegen zich bovendien af of het elektriciteitsnet echt wel zo 'levensgevaarlijk' is als Laken beweert. P. Mahieu, advocaat van 69 Vlietpark-huurders. reageert te leurgesteld op het vonnis. „Dit is vlees noch vis. Nu moet er eerst een keuringsrapport ko men en dan weer een rechts zaak. Afijn, de zaak is weer vooruitgeschoven, we komen hier niet veel verder mee." De raadsman verwacht dat zijn cliënten snel een elektrotech nisch bureau in de arm zullen nemen om een keuringsrapport te laten opstellen. leiden willem spierdijk Raadsels omgeven het faillisse ment van de Erica-groep. Een vennootschap op de Neder landse Antillen speelt er een centrale rol in. De curator in het faillissement, de Haagse advo caat mr. M.C. Udink, vermoedt dat voormalig Erica-directeur Swaak of zijn vrouw aandeel houder zijn van de Antilliaanse beleggingsmaatschappij Inter plantex. Via dit bedrijf zouden gelden die aan schuldeisers toe komen verdwijnen. Wie er achter Interplantex zit ten is moeilijk te achterhalen. De directie wordt gevoerd door Pierson Trust, een dochter van van de bank MeesPierson. Wie de aandeelhouders zijn is onbe kend. De rechter-commissaris heeft intussen een officieel ver zoek ingediend bij Interplantex en Pierson Trust om de namen van aandeelhouders te achter halen. Interplantex speelt in belang rijke rol in de affaire rond de verkoop van de privé-woning van Swaak aan de Brigantijnwal in Leiden. Swaak verkocht de woning aan zijn dochter, die verkocht hem weer door aan een bekende van Swaak, de Leidse ingenieur E.G. Blok, die nu een koper heeft gevonden die negen ton voor het pand wil betalen. Op het pand zijn hypotheken gevestigd van Interplantex. Wanneer deze hypotheken wor den afgelost, zou het geld bij het Antilliaanse bedrijf terecht ko men en mogelijk dus weer bij SwaaJc. Op die manier zou geld verdwijnen waar eigenlijk de schuldeisers recht op hebben. Om het verdwijnen van het geld naar de Antillen te voorko men heeft de curator beslag ge legd op de woning aan de Bri gantijnwal. Swaak, Blok en In terplantex spanden gisteren een kort geding aan tegen de cura tor om het beslag op te heffen. Zij willen het pand leveren aan een vierde partij, die negen ton voor de woning wil betalen. Vice-president mr. G.W.M. Bodewes had nogal wat vragen bij de transacties rond het huis in de Merenwijk. Hij begreep niet waarom Swaak de woning zo nodig aan zijn dochter moest verkopen. De voormalig pro jectontwikkelaar zei dat hij dit had gedaan om successie-rech ten te omzeilen. Maar volgens de president kwam dit soort constructies alleen nog 'in boe renfamilies'voor. Bedewes begreep evenmin waarom Yvette Swaak twee ton had neergeteld voor de woning van haar vader, terwijl da! huis overbelast was met hypotheken en het recht van bewoning bij haar vader was gebleven. „Hij heeft dus eigenlijk z'n eigen dochter belazerd", meende Bo dewes. Volgens Swaak lagen echter de onroerend-goedprij- zen ten tijde van de transactie aanmerkelijk hoger. Waarom Yvette Swaak de wo ning weer aan Blok had ver- Swaak: schuld tien miljoen leiden Voormalig projectontwikkke- laar A.H.F. Swaak heeft een privé-schuld van tien miljoen gulden overgehouden aan het faillissement van zijn be- drijf Erica. De cantor heeft nu ook het failliet van Swaak persoonlijk aangevraagd. De aanvraag wordt gesteund door accountantskantoor Moret, Emst Young. Volgens de curator, mr. M.C. Udink, zou een aantal bedrijven huiverig zijn om de faillissements-aanvrage te steunen. Hij heeft geen idee wal hierom de reden iv De aanvraag dient vandaag voor de Haagse rechtbank. kocht werd evenmin duidelijk. Blok, voormalig commissaris van Erica UM Groep, kon dat tijdens de zitting ook niet dui delijk maken. „Dat meisje vroeg het en dan doe je dat gewoon", aldus de Leidse ingenieur. De verwarring werd compleet toen tijdens de zitting bleek dat deze Blok weer gemachtigde was van Interplantex. Partijen konden het tijdens de zitting niet eens worden over een compromis. De rechter doet vrijdag uitspraak in deze zaak. De platenzaak van Gé Hofenk aan de Haarlem merstraat 66 wordt gesloten. Eigenaar Luc Palm wil de verkoop van cd's concentreren in de ande re winkel van Hofenk aan de Haarlemmerstraat 267. Wanneer de zaak sluit is nog niet bekend. Palm is in onderhandeling met kopers voor de winkelruimte. Hij verwacht binnen enkele weken overeenstemming te bereiken. Volgens Palm was het nooit zijn bedoeling twee cd-zaken aan de Haarlemmerstraat aan te hou den. „De verwachting was dat de cd-markt zich na een hausse zou stabiliseren. Dat is inmiddels geheurd. We denken nu onze klanten vanuit één zaak te kunnen bedienen." De muziekzaak van Hofenk is tientallen jaren ge vestigd geweest aan de Haarlemmerstraat 66. In het begin van de jaren '80 nam Palm het bedrijf over na het overlijden van Gé Hofenk.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11