'Als ze mij straffen, moet Thatcher ook naar de cel' Sociale vernieuwing blijft mierenarbeid Extreem-rechts is niet alleen Duits Feiten &Menjngen 1/ DINSDAG 22 JUNI 1993 Racisten slaan ook in de rest van Europa steeds vaker toe LONDEN HARVEY MORRIS Zwijgen lijkt vaak het beste be leid als het gaat om raciale kwesties. Groot-Brittannië is daarvan een voorbeeld. Meer dan in andere delen van Europa worden in dat land politici die openlijk racistische opvattingen uitdragen in het algemeen met minachting behandeld. Elders in west-Europa hebben racistische bewegingen meer aanzien verkregen of in elk geval meer electoraal succes waarmee ze een schijn van fat soen geven aan hun twijfelach tige doctrines. Ondanks veertig jaar van immigratie en rassen integratie in west-Europa bepa len de racistische bewegingen nog steeds niet de politieke agenda. Voor de meeste blanke Europeanen draagt openlijk ra cisme nog steeds het stempel van het donkere steegje en de bierkeiler. Dit ondanks hun zor gen over werkloosheid, dakloos heid en overbevolking, ofrmis- schien ondanks hun instinctie ve afkeer van buitenstaanders. Zoals de Franse filosoof lean- Paul Sartre al onmiddellijk na de oorlog opmerkte is anti-se- mitisme net als andere vor men van racisme een 'harts tocht' en geen 'opinie', een neurose en geen politieke theo rie. Als zodanig is het er sinds de nederlaag van de nazi's niet in geslaagd greep te krijgen op het politieke leven in Europa. De afgelopen maanden zijn er echter tekenen die wijzen op te rugkeer van de racistische nachtmerrie. De daders blijven een kleine minderheid vormen, maar hun acties, bovenal de do delijke brandbommen tegen Turken in Duitsland, nemen toe. Die toename van racistische aanslagen in west-Europa moe ten tegen een economische achtergrond worden gezien. Skinheads zijn de stoottroepen van de beweging tegen buiten landers. Terwijl de economische onzekerheid het continent in zijn greep krijgt, wordt een hele generatie jongeren die veroor deeld is tot langdurige werk loosheid verleid door extremis tische politieke ideeën. Racistische vandalen hebben de stijl van de Britse skinheads overgenomen, compleet met kaalgeschoren koppen, neo-na- zistische versierselen en propa gandamateriaal, waarvan het meeste in de VS wordt gepubli ceerd. Ze organiseren zich steeds beter en worden ge steund door rijke sponsors en de groeperingen communice ren electronisch met elkaar via computer-prikborden. Er be staat een florerende racistische muziek-sce/iemet op zijn minst één skinheadconcert per maand. In het afgelopen jaar hebben 54 racistische moorden plaatsge vonden in de Europese Ge meenschap, waarvan veruit de meeste in Duitsland. Geweld wordt niet uitsluitend tegen al lochtonen gebruikt. Ook zwer vers, daklozen, zigeuners en ho mo's vormen het doelwit van aanslagen. In oost-Europa heb- Bulgaarse ex-partijleider Todor Zjivkov blijjt strijdbaar Eigenlijk zouden we alleen ons vragenlijstje komen afle veren. Maar de tuinman die het hek voor ons opent, knikt ons vriendelijk toe, vraagt aan de tolk waar „de ka meraden" vandaan komen en brengt ons naar de deur van een ruime, nieuwe, zij het zeker niet riante villa. Een stokoude cocker-spaniel met een totaal verklitte vacht blaft ons toe. Als de houten deur opengaat, worden we begroet door een wat gebogen, oude man, die ons door dikke brilleglazen oplettend opneemt. Sofia runa helunga vendien bekend als een goed luisteraar en ondanks zijn ge zellige kout is overduidelijk dat hij alles wat hij zegt goed over weegt. Voor zijn haast 82 jaar ziet hij er vitaal uit, al is het pro ces tegen hem herhaaldelijk verschoven vanwege zijn ge zondheid! Hij lacht graag en bulderend, vooral om zijn eigen grappen. Zjivkov werd in september 1992, na een anderhalfjaar du rend proces, veroordeeld we gens misbruik van staatsgelden. Tegen dat vonnis is hij in be roep gegaan. Sindsdien heeft hij huisarrest in deze villa met zijn leren zithoek, grootbeeldtelevi sie, kamerplanten in koperen potten en een tuin met uitzicht over Sofia.Als u me zou willen meenemen naar een restaurant, dan zou dat niet kunnen", zegt hij, „Maar gelukkig kan ik nog wel mensen ontvangen, al ko men er niet vaak gasten." Wie er komt, wordt wel precies in de gaten gehouden. Als we vertrek ken, komt een man uit de nabu rige tuin. Hij wast zijn handen bij een kraan recht tegenover onze auto en bestudeert ons nauwkeurig. correspondent oost-europa We krijgen onmiddellijk het ge voel dat we op examen zijn. De afspraak met Todor Zjivkov, de voormalige communistische heerser van Bulgarije, is wat moeizaam tot stand gekomen. Zijn communicatie met de bui tenwereld verloopt via een ad vocaat en via zijn kleindochter Eugenia, die hij na de zelf moord van zijn dochter Loed- milla heeft geadopteerd en in wiens huis hij nu woont. Zjivkov is niet scheutig met ver klaringen tegenover de pers, want alles wat hij zegt, kan te gen hem worden gebruikt in de processen die de Bulgaarse staat tegen hem heeft aange spannen. Hij wil onze vragen dan ook eerst op schrift zien, maar noodt ons nu toch vrien delijk binnen. In zijn grijze, flanellen ruitjes overhemd en met zijn broek hoog opgetrokken over zijn buik doet hij eerder denken aan een inwoner van bejaardenhuis Zonnegloren dan aan de man die ooit door vrijwel elke inwo ner van Bulgarije werd ge vreesd. Boerensluwheid Dat past wel bij het wat sullige beeld dat de Bulgaren van Zji vkov hadden. Maar zijn capaci teit om 34 jaar lang elke politie ke crisis en elke verandering in het Oostblok te overleven, doet op zijn minst een boerensluw heid vermoeden. Hij staat bo- Honecker Op Ceausescu na die na een kort proces nog in het vuur van de 'Roemeense revolutie' werd geëxecuteerd is Zjivkov de enige voormalige communisti sche leider die écht terecht heeft moeten staan. De Duit sers, meent hij, waren veel slim mer: „Die hadden door dat het proces tegen Honecker op niets was gebaseerd. Dat hij lever kanker heeft is helemaal niet waar. Maar het was natuurlijk een mooi excuus om het proces tegen hem af te breken." Hij beklaagt zich over de be handeling die hij heeft gekregen in de gevangenis. „Ik zat hele maal alleen en rrtöcht geen ra dio luisteren, ik had geen televi sie. Ik kon alleen maar boeken lenen uit de gevangenisbiblio theek. Ik heb er vijftien dikke romans gelezen. Over het proces zelf kan hij kort zijn. „Een showproces, een puur politieke zaak. Ze verwij ten me dat ik twintig auto's en verschillende verblijven tot mijn beschikking had. Ik was per slot van rekening staatshoofd. Als je hun normen op andere rege ringsleiders zou moeten toepas sen, moeten Thatcher, Bush en Mitterrand ook naar de gevan genis." De aanklacht tegen Zjivkov maakt inderdaad geen overwel digend sterke indruk. In zijn 34- jarige carrière als partijleider zou hij zo'n 26 miljoen leva (te gen de huidige wisselkoers zo'n twee miljoen gulden) hebben misbruikt om zichzelf en andere partijleiders goedkope vakantie huizen te bezorgen, auto's aan te schaffen en partijfunctiona rissen van bewaking en woon- en maaltijdvergoedingen te voorzien. Verantwoordelijk Waar het werkelijk om gaat is de politieke verantwoordelijk heid van deze huiselijke groot vader voor de wantoestanden in Bulgarije sinds 1954. Dat onder zijn bewind duizenden mensen in gevangenenkampen hebben gezeten. Dat de Bulgaarse ge heime dienst in Zjivkovs op dracht tegenstanders in binnen- en buitenland zou hebben om gebracht, zoals de schrijver Ge- orgi Markov, het slachtoffer van de geruchtmakende 'paraplu- moord'. En dat het land in een economische malaise is geraakt, ondanks buitenlandse leningen die nu nog als een molensteen om de nek van de nieuwe rege ring hangen. Maar dat zijn aan klachten waarvan Zjivkovs schuld niet kan worden bewe zen of die nauwelijks in de vorm van een strafproces zijn te giet en. Na de omwenteling heeft Zjivk ov herhaaldelijk verklaard dat hij het faillissement van het so cialisme al lang zag aankomen, en dat ook in Moskou aan de orde heeft gesteld. Dat is een uitspraak die door de Bulgaarse media als ronduit hypocriet is omschreven, een uitspraak van een man die zich tijdens het communisme altijd als trouwste vazal van Moskou heeft opge-' steld. Nu meent hij: „Als je, zoals ik, na de Tweede Wereldoorlog in een land leeft waar tien procent rijk en negentig procent arm is, dan is het je taak als mens daar wat aan te doen. Maar als ik nu nog eens zou mogen kiezen, zou ik waarschijnlijk andere middelen gebruiken." De vraag of hij zich nog steeds socialist noemt, beantwoordt hij indi rect: „Het is normaal dat jonge mensen radicaal zijn. Het is ook normaal dat dat in de loop der jaren slijt." Toch beklemtoont hij dat hij zijn best voor Bulgarije heeft ge daan. Hij betwijfelt ook of de Bulgaren er sinds zijn aftreden op vooruit zijn gegaan. Hij krijgt regelmatig brieven van mensen die hem schrijven dat het vroe ger beter was. En dan die politieke onrust, dat is toch ook iets nieuws. Hij heeft gehoord dat er zo'n honderd partijen zijn, klopt dat? „Wel 139", antwoorden we. „Hon derdnegenendertig. Oh, mijn God!" De oude communist slaat schaterend een kruis. Het Turkse restaurant Eumel in het Duitse Konstanz was kortgeleden het zoveelste doelwit van een rechts-ex- tremistische brandaanslag. In heel Europa neemt het geweld tegen immigranten toe. foto ap schulze friese ben een paar van de ergste ex cessen plaatsgevonden. Daar wordt het neo-fascisme gevoed door de onzekerheden na de in eenstorting van het c Tientallen neo-nazistische groe peringen zijn sinds de hereni ging in Duitsland ontstaan, maar het grootste gevaar kan liggen in de steun van de bevol king voor extreem-rechts. De Republikaner kunnen 25 pro cent van de stemmen krijgen in Beieren en zij verwachten in 1994 in het Federale Parlement te worden gekozen. Volgens Bonn is er een harde kern van 5.900 neo-nazi's in Duitsland, maar de niet-officië- le schattingen lopen op tot 35.000. Sinds de hereniging zijn in Duitsland 7.555 aanslagen op buitenlanders en dertig racisti sche moorden gepleegd. Tege lijkertijd hebben enorme anti racistische demonstraties plaatsgevonden, met meer dan 300.000 deelnemers in Ham burg en München. Frankrijk registreert geen racis tische aanslagen, maar volgens sommige schattingen zijn tus sen 1980 en 1992 200 zwarten vermoord bij wat racistische aanslagen kunnen worden ge noemd. Het Franse Front Natio nal wordt gesteund door brede *-'• .--**Wrw4lWw*V;'- delen van de arbeidersklasse, die goed zijn voor 18 procent van de 4,3 miljoen stemmen die Le Pen kreeg bij de presidents verkiezingen in 1988. Zeer verontrustend zijn de pei lingen, volgens welke 71 pro cent van de Fransen zegt dat er teveel Arabieren zijn. Bijna alle maal zeggen ze dat het racisme welig tiert en vinden ze dat er teveel niet-Europese allochto nen in Frankrijk wonen. Uit de laatste volkstelling bleek dat 3 A miljoen legale immigranten wa ren. Dat is zo'n 6,5 procent van de bevolking. vertaling luutje niemantsvrdriet De voormalige Bulgaarse communistenleider Todor Zjivkov tijdens zijn proces. foto ep a robert rajtic WIM STEVENHAGEN delft «gerard krul In een tikkeltje verpauperde volksbuurt in Delft wordt dezer dagen een beeld -entbtiWvDrie betonnen bulten op een weilandje tussen van die deprimerende jaren zestig-flats, die in een oplopende reeks op fauteuils gaan lijken. Wat heeft de kunstenaar hiermee bedoeld, luidt dan de standaardvraag? Het ant woord is verrasend: hier is 'sociale ver nieuwing' betracht. In het kader van een beter buurtbeheer, netjes zorgen voor de straten en de wijk, heeft de gemeente Delft uil de gelden voor sociale vernieuwing een bedrag be schikbaar gesteld voor dit kunstwerk. De kunstenaar, blijkbaar anders dan zijn meeste soortgenoten, bleek wèl gevoel voor marketing te hebben. Na de ont vangst van de opdracht verzamelde hij de 'boefjes' van de buurt, de 'fikkiesto kers', de 'mini-vandaaltje&' en zette ze in de trein naar Rotterdam. In Boymans-Van Beuningen hebben de boefjes niet alleen voor de eerste maal een museum van binnen gezien, ze heb ben ook beeldende kunst bekeken. En ze hebben de beeldhouwer aangewezen wat hen wel mooi leek voor hun buurt. De kunstenaar is aan het betonhakken gegaan en de boefjes hebben meegebei- teld. Niks l'art pour l'art. Kunst voor de buurt, van de buurt en voor een stukje door de buurt. Dat is dus sociale ver nieuwing. Dé sociale vernieuwing, die fier wappe rende rooiige vlag waaronder een PvdA- peleton toetrad tot het derde kabinet- Lubbers, is mislukt. Het Sociaal Cultu reel Planbureau (SCP) constateert in het jaarverslag Verkenningen 1993 diploma tiek: „De sociale vernieuwing heeft haar doel nog niet bereikt." Oorzaak? Op zijn Haags: de afstemming tussen de ministeries is niet eenduidig, de noodzakelijke decentralisatie en dere gulering lukt daardoor onvoldoende. Op z'n Hollands: de sociale vernieuwing is vastgelopen in de bureaucratie, gestrand op politieke onmacht en ambtelijke te genstand. Het SCP is niet slechts diplomatiek, maar ook mild. Het bureau constatertt dat er weliswaar door gemeenten veel activiteiten zijn ontplooid, maar dat die vooral hebben geleid tot 'bestuurlijke re sultaten'. Wat dat zijn? Dat zijn beleids plannen, dat zijn convenanten tussen rijk en gemeenten, dat zijn organisatori sche veranderingen in de ambtelijke diensten. Pechvogels Het zijn allemaal ongetwijfeld belangrij ke stappen, maar tevens allemaal zaken waaraan de burgers, en zeker die pech vogels onder hen waarvoor de sociale vernieuwing is bedoeld, geen enkele boodschap hebben. Want sociale ver nieuwing beoogt werklozen aan een baan te helpen, desnoods een zwaar ge subsidieerde, poogt buitenlandse Neder landers snel en goed te doen integreren, beoogt de kwaliteit van het leven in acl> terstandswijken te verbeteren en poogt het lot van de groeiende groep oudere Nederlanders te verbeteren. Dat kun je alleen maar doen met een he le reeks van concrete, vaak kleine maat regelen, die zo dicht mogelijk bij de be trokkenen moeten worden genomen. De gemeenten zijn daarvoor de aangewezen bestuurslaag. Maar die gemeenten zijn afhankelijk van zoveel mogelijk geld uit politiek Den Haag (dat gaat redelijk) en zo weinig mogelijk bemoeizucht van ambtelijk Den Haag (dat gaat een stuk moeilijker). Sociale vernieuwing is een 'container begrip'. Nederland barst van de schier onoplosbare problemen (werkloosheid, juist onder zwakkere groepen, vereenza ming, juist onder ouderenverpaupering van oudere Stadswijken, onderwijspro blemen voor kinderen van mensen die toch al pechvogel zijn) en doet al die problemen in een doos, een container met een sticker erop. Die sticker is een Haagse, met een ronkend wervende tekst: we gaan sociaal vernieuwen! En 'we' zijn in de gekende Nederlandse ver houdingen meestal 'ze', de gemeenten, de wijken, de buurten, de lokale instel lingen. Uit het onderzoek van het Sociaal Cultu reel Planbureau blijkt ook dat 'ze' een heleboel dingen doen. Veel plaatselijke bureaucratische loketten worden sa mengevoegd tot één efficiënter loket (bijvoorbeeld voor ouderenzorg). Er wor den meer cursussen Nederlands voor buitenlandse Nederlanders gegeven. In buurthuizen, in sportkantines en in flatgebouwen werken 'banenpoolers' als oppasser, als schoonmaker, als conciër ge. Enkele werkzoekenden zijn een eigen bedrijfje begonnen. Zo verschijnen er weer fietsenstallingen in de stad. Speel tuinen worden opgeknapt, buurten op gelapt, kunst wordt in de wijk geïmpor teerd: allemaal kleine maatregeltjes die uit die grote container komen. Maatre geltjes die op de eigen straathoek tast baar aanwezig zijn. Dat beleid lukt in veel gemeenten. Maar is dat die 'sociale vernieuwing' waarmee CDA en PvdA de grote problemen van Nederland te lijf zouden gaan? Nee dus. Is er sprake van een positieve integratie tussen Nederlandse- en bui tenlandse Nederlanders? Nee, dus. Doen de kinderen van de pechvogels het nu beter in het onderwijs? Nee. Stopt de vereenzaming van met name oudere Ne derlanders? Nog niet. Helpen likjes verf, opgeknapte speeltuinen en beeldhouw werken in achterstandsbuurten het rot tingsproces van de verpaupering te stop pen? Nee. Mieren De politiek heeft de burger weer grootse en meeslepende oplossingen beloofd die niet, en zeker niet vanuit Haagse on macht, kunnen worden volbracht. Ach teraf is de grootste fout geweest dat het begrip sociale vernieuwing is losgemaakt van het economische beleid. Zonder hulp van de ondernemingen in land, provincie en stad blijft het met de sociale vernieuwing morrelen in de marge. Mooi morrelen, dat wel, met onmiskenbaar nuttige maatregeltjes, zeker, maar het blijft mierenarbeid tegenover problemen met de omvang van mastodonten. Verrassend genoeg melden dezelfde Ver kenningen 1993 van het Sociaal Cultu reel Planbureau dat het cynisme in Ne derland tegenover wat de politiek kan en doet afneemt. Ons vertrouwen in de po litiek blijkt toegenomen. Niet alleen dat planbureau is diplomatiek en mild. Blijk baar zijn wij burgers dat zelf ook in hoge

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2