Leidsch Dagblad W apenembargo Bosnië wankelt Het extraatje voor uw kleintje. Pull-Ups Mickey en Mark zijn geen bijzondere gevallen Zwakzinnig kind te vondeling gelegd in Katwijk BEL: Brandbom in Turks café het woord is aan 'Lijkenbloem' in bloei Gevangenen vrij voor verbouwing ""Jfjar 24.99 Extra koopavond Baaibergen Katwijk! GOED NIEUWS DINSDAG 22 JUN11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40188 LOSSE NUMMERS 1,60 KATWUK ROZA VAN DER VEER Een naar schatting driejarig meisje is gistermiddag achter gelaten in het Rijnlands Zeehos pitium in Katwijk. Het zwaar li chamelijk en geestelijk gehandi capte kind is inmiddels overge bracht naar het Juliana Kinder ziekenhuis in Den Haag. De identiteit van de vondelinge of de moeder was vanmorgen nog niet bekend. Gistermiddag rond half één zag personeel van de Mytyl/Tyl- tylschool De Vierbot, die op het terrein van het Zeehospitium staat, een vrouw achter een kin derwagen. Omdat ze zeer zelf bewust de school binnenliep, in de richting van het in hetzelfde gebouw gevestigde revalidatie centrum, schonk niemand veel aandacht aan haar. Om kwart voor één werd de wandelwagen met het inmid dels huilende kind door een therapeut aangetroffen bij de trap van de gymzaal van de school annex revalidatiecen trum. Een zoekactie naar de moeder op het terrein van het Zeehospitium en in de gebou wen leverde niets op. Directeur B. van Rooij van De Vierbot: „We hebben zelfs de toiletten gezocht om te kijken of de moeder misschien onwel was geworden. Toen we ook daar niemand aantroffen, be gonnen we aan een opzettelijke achterlating te denken. Dat idee werd versterkt door het feit dat in de wandelwagen primaire za ken als luiers en melkpoeder aanwezig waren. Bovendien waren op de kleding kaartjes bevestigd met het opschrift 'Ka- wi Smit 3 year'. Naarmate we langer naar het kind keken, za gen we steeds meer van derge lijke details. Toen hebben we de politie ingeschakeld." De politie nam contact op met de Raad voor de Kinderbe scherming en de officier van justitie. Die vonden een plekje voor het meisje. Een tehuis voor meervoudig complex gestoorde kinderen in Den Haag was be reid het meisje op te nemen. Omdat men in Den Haag zeker heid wilde hebben over moge lijk besmettelijke ziekten, werd later op de middag alsnog be sloten het kind eerst te laten on derzoeken in het Juliana Kin derziekenhuis in de Hofstad. De vondeling. Extreem-rechts 2 Extreem-rechts is niet alleen Duits. Ook in de rest van Europa slaan ra cisten vaker toe. Eendagskunst 1 Q He* Katwijkse I «7 strand was gisteren het decor voor een kunst werk van één dag. Geen krant ontvangen 071-143241 ABONNEE, "SERVICE ST" EINDHOVEN ANP Een onbekende man heeft afge lopen nacht met een molotov- coctail brand gesticht in een Turks café in Eindhoven. Het vuur kon door een boven het café wonende student worden gedoofd. Volgens een woord voerder gaat de politie er voor alsnog van uit dat er sprake is van ..een incident". Vandaag wordt een technisch onderzoek ingesteld. Ook wil de politie de eigenaar van' het café horen. „Wellicht is er sprake van een wraakactie. We sluiten echter niets uit", aldus de woordvoer der. Tijdens de brandstichting was de zaak gesloten. P.H RitterJr. Het doel waarnaar de ouders ten opzichte van hun kinderen hebben te streven, is dit: zichzelf overbodig maken. EG stelt wel voorwaarden aan mogelijke leveranties Een meerderheid van de landen van de Europese Ge meenschap vindt opheffing van het wapenembargo te gen Bosnië-Hercegovina niet langer taboe, als de Vere nigde Naties er tenminste niet in slagen voldoende be scherming te bieden aan de zes veilige gebieden voor de moslimbevolking in Bosnië. Dat bleek gisteravond in Ko penhagen tijdens beraad van de EG-regeringsleiders over de Bosnische crisis. Het beraad van de regerings leiders heeft volgens premier Lubbers een vrij diepe verdeeld heid binnen de EG blootgelegd. Een aantal landen wil nog steeds niets weten van ophef fing van het wapenembargo, maar een meerderheid is vol gens Lubbers nu „onder strikte voorwaarden" bereid daarover te denken. Eerder gisteren had de EG de Bosnische president Izetbegovic nog met lege handen uit Ko penhagen weggestuurd, nadat hij had gevraagd de moslims op z'n minst een kleine hoeveel heid defensieve wapens te leve ren om de veilige gebieden te verdedigen. Een verbitterde Izetbegovic beschuldigde de EG er daarna van uit te zijn op „de capitulatie van Bosnië-Hercego vina". Volgens Izetbegovic heeft de EG zich met die steun aan het VN-wapenembargo de „mede- Premier Lubbers heeft tijdens het beraad aangeboden 400 Ne derlandse blauwhelmen naar Bosnië te sturen om logistieke steun te bieden bij de opzet van de zes veilige gebieden. In to taal zijn daarvoor 7.500 militai ren nodig. Bollenbediïjf Bakker wil fusie met Willemse hillegom cor boos Postorderbedrijf P. Bakker Hil- legom BV in De Zilk bereidt een fusie voor met Willemse Jr. BV in Hillegom, eveneens gespecia liseerd in het verzenden van bollen en planten. Volgens fi- nancieel-directeur W. de Vreede van Bakker ontstaat hierdoor het grootste Europese bedrijf op het gebied van bloembollen, za den en siergewassen, met een jaaromzet van circa zeshonderd miljoen gulden. Bakker en Willemse zijn nu al de grootste Nederlandse fami liebedrijven op dit gebied. Het personeel is gistermiddag inge licht over de voorgenomen overname van Willemse door Bakker. Het is niet duidelijk of de fusie gevolgen heeft voor het personeel. In het hoogseizoen zijn bij beide bedrijven een paar duizend mensen aan het werk. Willemse weigert op dit mo ment elk commentaar. Het fa miliebedrijf zou vorig jaar in de rode cijfers terecht zijn geko men. Onder druk van de aan deelhouders is gezocht naar een partner om beter op de Europe se postordermarkt te kunnen opereren. plichtige" gemaakt van de Ser viërs. Door de moslims wapens te onthouden, hebben ze zich nooit goed kunnen verdedigen en heeft de wereldgemeenschap volgens Izetbegovic toegestaan dat Bosnië „werd ontmanteld en de genocide voortging". Izetbegovic had om een ont moeting gevraagd met de EG- regeringsleiders, die in Kopen hagen bijeen zijn voor hun half jaarlijkse EG-top. Dat werd hem geweigerd. In plaats daarvan mocht hij een uurtje praten met de Deense minister van buiten landse zaken Petersen en diens Britse en Belgische collega's, Hurd en Claes. De 'lage' ont vangst maakte volgens waarne mers in Kopenhagen schrijnend duidelijk dat de EG bijna geen mogelijkheden meer ziet om de moslims in Bosnië te steunen. Het vredesoverleg over Bos nië wordt morgen in Genève voortgezet. Het is nog niet dui delijk of de Bosnische regering daarbij aanwezig zal zijn. Het collectieve presidentschap ver gadert daarover vandaag. Vol gens de Bosnische radio wil Izetbegovic uitstel van het over leg, omdat hij niets ziet in het voorliggende Servisch-Kroati- sche plan om Bosnië in drieën te delen. leiden Een medewerker van de Leidse Hortus geeft uitleg over de bloei van de Amorphophallus decus-silvae, of letterlijk vertaald de 'vormloze penisplant, sieraad van het bos'. Zo'n 1.200 belangstellenden bewonderden gisteravond de bloem, die vanwege de rottende lucht die zij verspreidt op Java de bijnaam 'lijkenbloem' heeft gekregen. Voordat de plant tot volledige bloei komt, wordt de bloem afgesneden om de kas In de Hortus te vrijwaren van al te veel stank. Pagina 11'Vormloze lummel trekt veel bekijks'. foto henk bouwman Schutterswei wordt huis van bewaring alkmaar gpd De Alkmaarse gevangenis Schutterswei gaat op 1 juli twee weken dicht voor een ingrijpen de verbouwing tot huis van be waring. De illegale buitenlan ders die er nu nog verblijven, moeten plaats maken voor ver dachten. Dertig vreemdelingen met een crimineel verleden worden waarschijnlijk overge plaatst naar Nieuwersluis, dertig anderen worden vrijgelaten. Schutterswei is vanaf 15 juli weer een huis van bewaring, waar verdachten wachten op hun berechting. Nu nog wach ten er zestig buitenlanders op het moment dat ze Nederland worden uitgezet. Hun aantal is drastisch teruggelopen, omdat er een opnamestop is ingelast sinds de nieuwe bestemming van de gevangenis bekend werd. „Niet iedereen zal in detentie blijven", erkent gevangenisdi recteur Boeij. „We plaatsen de vreemdelingen met een crimi neel verleden over en de overige dertig worden op straat gezet, hetzij met de plicht om zich re gelmatig bij een politiebureau te melden, hetzij met de gelas ting om binnen 72 uur Neder land te verlaten." Boeij erkent dat het risico bestaat dat deze buitenlanders in de illegaliteit onderduiken en uit het zicht van justitie raken. De verbouwing van Schut terswei gaat anderhalf miljoen gulden kosten. De douches worden opgeknapt, het binnen werk wordt geschilderd en som mige deuren worden vervan gen. De veiligheid wordt ver hoogd. Afgelopen woensdag ontsnapten nog vier illegalen uit Schutterswei door tralies van een toiletraam door te zagen. Een van hen is inmiddels opge pakt in Amsterdam. HUGGIES' Oefenbroekjes® broekje, maar het beschermt als een luier. Voor jongens en meisjes in diverse maten. NIEUW: Pull-Ups oefenbroekjes, Voor als uw peuter nog niet (helemaal) zindelijk Is, maar wel wil gaan worden. Het kind trekt het oefenbroekje aan Metgratisboekoverzindelijk en uit als een gewoon onder- worden: "Ik ben al groot':* s Aanbieding geldt t/m zaterdag 26 juni as. 'Zolang de voorraad strekt Deze week alleen bij Albert Heijn. Cfl morgenavond Tijdens deze extra koopavond start onze zomeropruiming! Dus als u volop wilt profiteren, moet u er dan snel bij zijn. den haag/aalsmeer gerard van putten De scriptschrijvers van Goede Tijden Slechte Tijden zijn ge noodzaakt hun fantasie nog meer dan anders de vrije loop te laten. De Raad van State heeft het beroep van acteur Tim Im mers (Mark de Moor) om als nog erkend te worden als bij zondere gewetensbezwaarde verworpen. Een identiek ver zoek van Martin van Steijn (Mickey Lammers) werd even eens afgewezen. Voor 'GTST' betekent een en ander dat ge noemd tweetal binnenkort niet meer dagelijks beschikbaar zal zijn voor de produktie en dat eerder geschreven verhaallijnen moeten worden aangepast. Met de uitspraak heeft de Raad van State formeel een punt gezet achter een slepende affaire. Zich beroepend op zijn onmisbaarheid in de serie als vertolker van Mark de Moor richtte Immers medio 1992 een verzoek tot het ministerie van Sociale Zaken om als erkend ge wetensbezwaarde te worden ontslagen van vervangende dienst. De producent van GTST, v.o.f. Grundy/IE Productions, deed daarbij namens Immers een klemmend beroep op arti kel 15 van de wet Gewetensbe zwaarden Militaire Dienst. Vol gens de produktiemaatschappij kon er in relatie tot Immers worden gesproken van de aan wezigheid van een bijzonder ge val om voor vrijstelling van ver vangende dienst in aanmerking te komen, zoals genoemd wets artikel voorschrijft. De directie Tewerkstelling Er kende Gewetensbezwaarden van het ministerie bepaalde echter op 16 oktober 1992 dat de als 'gewoon' gewetensbe zwaarde erkende GTST-acteur niet als een bijzonder geval kon Martin van Steijn. worden aangemerkt. Ofwel: het departement achtte geen ter men aanwezig om Immers te ontslaan van vervangende dienst. Wel kwam Sociale Zaken de acteur enigermate tegemoet met de toezegging dat hij niet vóór 1 maart 1993 zou worden opgeroepen. Na indiening van Tim Immers. foto's kippa een bezwaarschrift zag Immers de termijn verlengd tot 1 sep tember. Mede namens Tim Immers besloot Grundy/IE Productions tegen de beslissing van het mi nisterie in beroep te gaan. Op nieuw werden de argumenten aangevoerd, die eerder het mi- vandaag Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gesprek vfan de dag Info Programma's9 Randstad16 Regio11,13,14,15 Religie - Sport vandaag ook LEVEN EN WONEN PAGINA 7 het weer Reiniging Leiden schort actie op LEIDEN ERIC JAN WETERINGS De Leidse reinigingsdienst schort haar stiptheidsactie van af maandag op. omdat veel vuil nismannen met vakantie gaan en uitzendkrachten moeten worden ingehuurd. Daardoor wordt het draagvlak voor de ac tie ernstig verminderd. Andere acties voor een nieuwe ambte- naren-CAO gaan in de regio wel door. De Alphense reiniging blijft 'stipt' werken. Nieuw zijn acties op de gemeentehuizen van Voorschoten (vrijdag) en Zoeterwoude (29 juni). Ook bij de Zijlbedrijven in Leiderdorp is volgende week een werkonder breking. De actie van vrijdag op het Leidse' belastingkantoor gaat ook door. Koel en bewolkt Veel bewolking en af en toe wat regen, vooral in het noorden van het land Minimumtemperatuur omstreeks 12. middagtemperatuur ongeveer 16 graden Matige wind, 3 4, uit west tot noordwest Khmer erkent regering toch PHNOM PENH AR De Rode Khmer accepteert de uitslag van de vorige maand in Cambodja gehouden verkiezin gen en zal zich niet legen de ko mende regering keren. Dat heeft prins Norodom Ranarid dh, een van de leiders van de interim-regering, vandaag ge zegd. De Khmer had de verkie zingen geboycot en gezegd <k uitslag niet te zullen erkennen. Khieu Samphan. de leider van de communistische rebellen, heeft echter in een brief gemeld dat hij de nieuwe toestand toch aanvaardt, aldus Ranariddh. I-eidxJi **DagMad 'i fgf» ffe, I NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletter Adres j Postcode Plaats Tel nisterie van Sociale Zaken niet tot een coulante houding ver mochten te verleiden: „De serie wordt gedragen door een vaste groep van circa vijftien acteurs- /actrices. Voor elk van deze spe lers bestaat een verhaallijn. De ze verhaallijnen zijn zo sterk met elkaar verweven, dat het wegvallen van één van de ac teurs zeer grote gevolgen heeft voor de overige verhaallijnen. Omdat de omvang en betekenis van de rol van de erkend gewe tensbezwaarde in de serie als Mark de Moor poot |s heèft zijn afwezigheid tot gevolg dat de serie totaal herschreven moet worden. De rol kan niet worden ingenomen door een ander, zonder dat dit leidt tot een groot verlies aan realiteit van de uitgebeelde situatie (sic! Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: 0 Per maand, automatisch 28.75) O Per kwartaal Q via acceptgiro H2.H5) nautomatisch 82.86) Nr. bank/giro Handtekening Of bel 071-128030 8 712141 400053'

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1