Trakteercultuur is in Nederland springlevend Mollig zijn mag weer DIGR0S en 'Kettingzagen blijven levensgevaarlijk' 'Ik heb romantisch heimwee naar tijdperk van de hippies' Het Gesprek van de Dag b0urg0gne1991 SLUIERDEN DINSDAG 22 JUN11993 Twee mannen zitten naast el kaar aan een tafeltje. Ze hebben koffie met gebak voor zich staan. De een wil net zijn snor tegen een grote roomsoes aan vlijen, de ander staart wat mee warig naar een petieterig mok kaschuitje en zegt: 'Jij neemt al tijd het grootste gebakje.' 'Wat had jij dan gedaan?', antwoordt de man van de roomsoes. 'Ik had het kleinste genomen', zegt de klager. 'Wat zeur je dan?' zegt zijn buurman, terwijl hij een hap neemt van de rooms oes, 'Je hébt nu toch het klein ste.' Een mopje uit de Hollandse trakteercultuur. Cultuur ja, want bijna op elke werkplek in Holland is het wel eenmaal per week raak. Eerst gebak en dan pas krijg je een hand van je col lega's. Nu zitten ik niet op die klamme, deegachtig aanvoelen de. handen te wachten, maar ja, het hoort er nu eenmaal bij. Toch schijnt er volgens banket bakker Jacobs aan de Nieuwe Rijn in Leiden een beetje de klad in te komen. O, er wo dt nog wel erg veel getraktee«d, maar het is de laatste tijd steeks vaker de Limburgse vlaai die op de werkplek wordt aangesne den. Want wie met veel colle ga's werkt, is voor een veertigtal gebakjes toch gauw zo'n taclitig gulden kwijt en dan is een vlaai voordeliger. Jacobs: „Maar een gebakje is toch altijd wel iets aparter. Niet iedereen heeft dan hetzelfde. Het is misschien een wat per soonlijkere traktatie. De Neder lander is zeker wel een gebak eter. Ik geloof dat bijna iedereen gebak wel lekker vindt. Maar heel af en toe worden er saucij zenbroodjes besteld. Dat zijn dan de hartige jongens. Wij le veren erg veel aan het stadhuis. In de zomer veel vruchtenge bak, 's winters weer andere din gen." Bij het stadhuis dring ik maar niet door tot de mensen die mij iets kunnen vertellen over de trakteercultuur. Kennelijk een te onbelangrijk onderwerp. Maar wel als eerste naar de gebaks doos toe natuurlijk. Alleen telefoniste Laura Plomp wil wel iets kwijt. „Als ik jarig ben zet ik hier op de balie altijd een mooie schaal met bonbons, ledereen die langskomt kan dan een bonbonnetje nemen. Ik kan er niet aan gaan beginnen om het hele stadhuis op gebakjes te trakteren. Dat is te duur. En bo vendien: je hebt altijd mensen die aan de lijn zijn. Dat is dan toch eigenlijk te gek: dan lopen ze zich in het weekend het rim ram te joggen en 's maandags, hup, dan moeten ze aan de moorkoppen. Op de scholen is men wat dat betreft al wat ver der. Daar is de snoepcultuur toch een beetje teruggedron gen. Ik heb het bij mijn zoontje wel meegemaakt dat er op treintjes van kaas en worteltjes werd getrakteerd door de kinde ren. Ik ben in de veertig en zelf heb ik op school nooit enige traktatie gehad. Wij zongen als er iemand jarig was." Bossche Bol De heer Blom, sinds kort voor lichter bij de Leidse politie, is nog te kort in dienst om inzicht te kunnen hebben in de trak teercultuur aldaar. Maar na enig navragen meldt hij dat het pa troon bij oom agent niet specta culair afwijkt van het algemene. „Maar ze kunnen hier nooit met z'n allen gebak zitten eten. Al tijd wel zijn er mensen op sur veillance of ergens achteraan. Meestal beperkt het trakteren zich tot de eigen afdeling. En ik Op elke werkplek in Holland is het wel eenmaal per week raak. heb ook wel het idee dat som migen, als ze in het weekend ja rig zijn geweest de boel maar voorbij laten waaien. Ik ben zelf de zoon van een bakker. Dus ik ben wat gebak betreft nogal kieskeurig. Een Bossche Bol gaat er bij mij wel in. En tegen een heerlijk vruchtengebakje zeg ik ook geen nee. Ik vind wel dat degeen die trakteert er reke ning mee moet houden of er mensen zijn die lijnen. Voor die mensen moet er dan wat anders worden meegenomen: een ap pel of een sinaasappel. Want het is toch wel erg sneu als het hele personeel gebak zit te eten FOTO JAN HOLVAST en de twee of drie mensen die aan het lijnen zijn krijgen niks. Een kwestie van sociale interes se." CEES VAN HOORE Pechvogel van de week Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raarste dingen meema ken: pechvogels dus. Het Gesprek van de Dag roept elke week een re- giogenoot uit tot 'Pech vogel van de week'. Het Leidsch Dagblad verrast de uitverkorene met een mooie slag roomtaart van banket bakkerij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aanmerking komt. twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tijdens de werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het num mer 071-356440. Ook kimt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Ge sprek van de Dag. Post bus 54,2300 AB Leiden. De corpulente medemens is vaak onderwerp van spot en hoon. Geheel ten onrechte. De wat guller geschapen types mo gen er best zijn. En die opvat ting wordt steeds meer bewaar heid. In de tijdschriften zie je de laatste tijd geregeld artikelen opduiken waarvan de strekking luidt: 'mollig mag'. Over de molligheid van mannen moeten vrouwen maar eens hun licht laten schijnen. Ik be perk mij nu even tot de vrouw. Opvallend is dat de slanke \touw, de vrouw met een buik als een diep bord en niet al te grote borsten, lange tijd het ide aal is geweest van veel mannen. Ze wilden een vrouw die er ei genlijk een beetje hetzelfde uit zag als zijzelf, even afgezien van beharing, borsten en heupen. Rubensiaanse types zijn bijna een eeuw lang niet meer in trek geweest. Er is in de jaren vijftig even een herwaardering ge- Een gruwelijk bericht deze week in de dagbladen: tijdens het za gen van houtblokken voor de open haard zaagde een man de keel van zijn vrouw door. Met een kettingzaag. Niet met opzet natuurlijk, nee, hij schoot per ongeluk uit met dat beest onder de zagen. Terwijl de vrouw hem behulpzaam was met het vast klemmen van een stuk hout in de bankschroef, verloor hij op eens de controle over zijn ge reedschap. Kettingzagen boezemen mij angst in. Liever blijf ik dan ook ver uit de buurt van deze me chanische haaien. Maar goed: ze hebben natuurlijk wel hun nut. Voor de plantsoenendienst van de Gemeente Leiden bij voorbeeld. Als je dagelijks bo men moet omleggen kun je niet met een figuurzaagje aanko men. Maar ook bij de plantsoe nendienst gebruikt men het ge reedschap niet zonder enige huiver. Vakadviseur H. Ku"hn laat zich ^eer gedecideerd uit over het gereedschap. „Zo'n kettingzaag is en blijft le vensgevaarlijk. Al is het gebruik ervan vrij simpel, voor ze ermee aan de gang gaan krijgen onze mensen eerst een cursus. En we hebben speciale veiligheidskle- ding aangeschaft. Onze bomen- ploeg draagt een sterk nylon pak dat het lichaam tot over de schoenen bedekt. Als zo'n ket tingzaag toevallig tegen dat pak aankomt, raken de tanden van de zaag door de sterke nylonve zels geblokkeerd en loopt het ding vast. Maar hét blijven le vensgevaarlijke dingen als je er niet mee kunt omgaan. Bij ons heeft eens iemand ermee in zijn hiel gezaagd." „Kijk, als je niet meer bang bent voor zo'n apparaat, wordt het link. Dan ga je op je routine werken en raak je overmoedig. En zo kunnen er ongelukken gebeuren. Vooral in de zomer hebben onze werknemers nogal eens de neiging om die nylon pakken niet aan te trekken, maar dat hou ik dus altijd zeer scherp in de gaten. Voor hun ei gen veiligheid. Met die ketting zagen vel je een flinke boom in weest voor de wat voller gescha pen vrouw. Marilyn Monroe is daarvan misschien een voor beeld. Maar zij werd be schouwd als uitzondering en niet als regel. Ook in die jaren was het toch vooral het slanke type dat in trek was. Ook toen al deden producenten van verma geringsmiddelen goede zaken. Tussen mooi en erotisch aan trekkelijk ligt een wereld van verschil. Wie naar een museum gaat en daar de Griekse godin nen aanschouwt, zal de perfec tie van hun lichamen bewonde ren. Niets te veel, niets te wei nig. Maar erotisch zijn die beel den niet. Voor erotiek moet je kijken naar de vrouwen die de een minuut of zo. Dan Jcun je begrijpen dat je zomaar een arm of een been kwijt bent. Ik zou iemand die er niet vaak mee werkt, zeker niet aanraden zo'n kettingzaag te gaan gebrui ken." Routine Jeroen Verra, die aan het hoofd staat van de firma Tackenberg Bouw Service Gereedschappen en Ijzerwaren, verkoopt ketting zagen van het merk Makita. Het zijn solide stukken gereedschap, waaraan wat beveiliging betreft grote aandacht is besteed. De elektrische kettingzaag heeft een beschermkap en op de ket tingzaag die op benzine loopt, bevindt zich een handle die de Franse fotograaf Brassai heeft geportretteerd, naar die vrou wen wier dijbenen net even bo ven de kousebanden opbolden, wier boezem net eventjes te zwaar was. Verval Ik durf hier de stelling aan dat het volmaakte nooit erotisch is. Nee, juist het foutje in de schepping, het beetje teveel, trekt ons aan. Met beelden, met perfecte beelden, kunnen wij ons niet vereenzelvigen. Ze zijn niet menselijk. Het verval wordt erdoor ontkend, de tijd die over een lichaam heen gaat. Wij voe len ons geborgen bij mensen die net als wij zelf onvolmaakt zaag meteen afremt als hij om hoog slaat. Bovendien zit er op beide kettingzagen een start- knop met een dubbele beveili ging- Verra: „Je moet met een ket tingzaag altijd van boven naar beneden werken. En natuurlijk altijd van je af. Dus ik begrijp niet hoe een ongeluk als dat met die vrouw heeft kunnen ge beuren. Ik verkoop behoorlijk wat kettingzagen, wel niet met de regelmaat van de klok, maar ze worden toch vaak gebruikt. Maar waarvoor wilt u dat alle maal weten? Dit gaat me toch geen geld kosten?" Nee dus. Meneer Verra kan ge rust zijn. Ik ben niet op zijn flo rijnen uit. Eigenlijk wil ik wel zijn, niet bij godinnen. Die on- volmaakté mens ontroert ons, die willen we koesteren. Van Gogh heeft dat prachtig uit gedrukt in de schilderijen waar op hij Sien heeft geportretteerd, een vrouw met wie hij een tijd heeft geleefd. Van die naakte, wat dikkige, vrouw gaat een warmte uit die geen Grieks beeld ons kan geven. Zo is de mens, denk je, bij het aan schouwen van deze doeken. En dat is maar goed ook. Hoe dat slankheidsideaal de wereld in is gekomen, is mij ei genlijk een raadsel. Ik heb na tuurlijk wel een idee. Ik denk dat de jaren dertig van deze eeuw veel hebben bijgedragen even een bezoek aan hem bren gen om zo'n kettingzaag van dichtbij te bekijken. De firma Tackenberg zetelt in een modern ingerichte hal op een kraakhelder industrieterrein in de Stevenshof. De uitstalling van gereedschappen is een lust voor het oog. Vooral voor een jongen als ik, die nooit verder is gekomen dan Hamertje Tik. „Kijk"", zegt Verra, „dit is hem dan: de kettingzaag. Als je er voorzichtig mee omgaat is het natuurlijk een prachtig stuk ge- reedschap. Maar ik ben het eens met die meneer van de plantsoenendienst dat je op je hoede moet blijven. Maar ieder een die met zaaggereedschap omgaat, moet dat. Wat dacht je aan dat ideaal. En daarbij doel ik toch een beetje op de jaren dertig iri Berlijn. Mariene Diet rich is. denk ik, een van de vrouwen geweest die model hebben gestaan voor het schoonheidsideaal dat tot aan de jaren negentig is blijven voortduren. Borsten had zij niet of nauwelijks. Afgezien van haar prachtige ogen, leek zij eigenlijk wel een beetje op een man. Vooral als ze een double-bre asted blazer met een stropdas aantrok of haar witte smoking. De modebladen hebben dat beeld overgenomen. Een man nequin moest bij voorkeur een wandelende draadnagel zijn. Maar goed: mollig mag dus vyeer^ lk heb het idee dat de we reld daardoor iets warmer zal worden. CEES VAN HOORE van mensen die jarenlang in een houtzagerij met cirkelzaag machines omgaan? Die mensen krijgen daar natuurlijk een ze kere routine in. Aan de ene kant goed, aan de andere kant ge vaarlijk. Want je wordt wat makkelijker, wat onvoorzichti ger. Acht van de tien mensen die in die branche werken, za gen op een kwade dag hun vin gers eraf." Wij moeten ineens denken aan die man die al de Vingers van zijn rechterhand hand opstak in het café. Waarop de kelner riep: 'Twee bier voor de houtzagerij!' Is dat mopje dan gebaseerd op waarheid? Uitkijken, mensen! CEES VAN HOORE Er schijnt met dertigers iets aan de hand te zijn. Zij zijn te jong om de mythische jaren zestig bewust mee te hebben ge maakt. Op het moment dat zij van school of universiteit of uit militaire dienst kwamen, was het crisis. De banen lagen op eens niet meer voor het op scheppen waardoor een carrière hopeloos de mist inging. En als zij niet uitkijken kunnen de der tigers van nu straks, als zij zestig zijn. geen aanspraak maken op AOW omdat die dan allang op is. Het is een treurig beeld van de dertigers die worden aangeduid met de term 'lost generation' (verloren generatie). De Utrechtse socioloog Becker heeft er een boek over geschre ven en pleit voor overheids maatregelen om deze leeftijds groep niet definitief af te schrij ven. Als de overheid niets doet dan moeten de dertigers hun le ven, zo waarschuwt Becker, slij ten in 'stille armoede'. Amerikaanse schrijvers voegen daaraan toe dat de leden van de lost generation vaak geen vette banen hebben en in een spaar zaam ingericht huurhuis wo nen. De grootste angst van hen- is dat het leven voorbijgaat als een opeenvolging van onechte momenten zoals een uitstapje naar de Efteling. Zij keren zich af van de lege materiële genoe gens en zoeken een weg in een wereld van slogans cliches en bumperstickers. Zij verlangen terug naar de tijd van Vietnam en Watergate. Iedereen kent in zijn kennissen kring wel mensen die op het eerste oog aan de omschrijvin gen voldoen. „Toch heb ik niet het gevoel dat ik daarbij hoor", zegt Arnout Jaspers. „Goed, ik heb dan geen vaste baan. maar dat zie ik eerder als een per soonlijke keuze dan als een ge volg van mijn geboortejaar." Naadje Jaspers zag het levenslicht in 1958. Hij studeerde in 1984 aan de Leidse universiteit af als na tuurkundige. Na militaire dienst zocht hij even naar een volledi ge baan. „De banen waren toen inderdaad niet dik gezaaid. Ik heb een paar keer gesolliciteerd, onder meer bij Philips, maar mijn motivatie was zo naadje dat ik niet werd aangenomen. Ik had geen zin om mij daarvoor in het pak te hijsen. Kijk. dat een vertegenwoordiger er keu rig moet uitzien en met twee woorden moet spreken is lo gisch. Maar een onderzoeker? Die moet zijn kennis toepassen en geen gladde praatjes verko pen." Het was dus eerder zijn princi piële houding die hem van een baan afhield dan een krapte op de arbeidsmarkt. Die houding brak hem later weer op. Hij kwam bij een uitzendbureau om een baantje als chauffeur voor 20 uur in de week. Toen bleek dat hij afgestudeerd na tuurkundige was, werd de con sulente achterdochtig. Waarom kon hij niet aan de slag komen? „Dat zo'n Miep in mantelpakje op grond daarvan dan kan uit sluiten is hemeltergend." Jaspers vindt niet dat hij zijn tijd verdroomt. „Goed. ik ben niet geïnteresseerd in bezittin gen zoals een snelle auto, video en leren bankstel. Ook hoop ik straks voor een half jaar op reis te gaan richting China en Australië. Maar ik breng mijn tijd ook weer niet met niets doen door", zegt Jaspers die on der meer freelance-journalist is van weekblad Mare en Interme diair. Heimwee Maar Jaspers moet wel erken nen dat hij een 'romantische heimwee' heeft naar het hippie- tijdperk die hij niet eens bewust heeft meegemaakt. „Als ik de films zie van de beroemde pop- festvals. Woodstock bijvoor beeld, dat vind ik het wel heel jammer dat dat gemist heb. Het was een tijd van fundamentele veranderingen. Maar wie weet maken we dat opnieuw mee rond het jaar 2000." Voorschotenaar Willem de Waal voelt zich net zomin verbonden met de lost generation. „Ik geef toe dat ik een wat divers ar beidsverleden heb, maar ik wil niet de tijd daarvan de schuld geven. Ik geloof niet dat ik door mijn geboortejaar 1958 kansen heb gemist. Wel was het moei lijk om na militaire dienst de draad op te pakken. Ik had de havo afgemaakt en met die al gemene opleiding kwam ik niet makkelijk aan de slag." De Waal is vervolgens gaan rei zen. Hij werkte eerst drie jaar in een kibboets in Israël. „Bij te rugkomst in Nederland bleek dat nu niet bepaald een rele vante arbeidservaring te zijn. Werk krijgen lukte dus niet echt. Vervolgens ben ik zes jaar vrij williger geweest in Oost-Euro pa. Het is geen snelle carrière, maar dat ik mijn tijd heb zitten verdromen kun je niet zeggen." De Voorschotenaar zou nooit alleen maar willen werken voor een mooi huis met een lood zware hypotheek. „Sommigen ontlenen hun identiteit aan het werken. Dat heb ik niet. Ik werk om te kunnen leven. Zelf hou ik altijd een ruilwaarde aan, ik moet altijd kunnen terugvallen op het minimum. Meer heb ik ook niet nodig." MEINDERT VAN DER KAAU WEER ZO'N SPEKTAKULAIRE WIJN-AANBIEDING Uit het wjjngebird Bourgogne. beraamd om hitar grootse kwaliO'itswijncn. importeerden wij rechtstreek» van het gerenommeerde wijnhui* .Joseph Pellenn een partij van ruim 88000 flessen Bourgogne Grand Ordinaire 1991Door hi| selecteerde wijnboeren 'die de druiven tijd de groei volgden en op het juiste moment oogsten) te kopen wist de vakk keldermeester van het huis Pellenn uit de druiverassen Pinot-Notr een kleine hoeveelheid Camay een voortreffelijke B«iurgogne «amen te i Wij bieden deze wijn nu aan voor een opmerkelgk lage prijs, slecht PROEFNOTmE8: Kleur: gloedvol, dieprood Bouquet zacht geurig Smaak: elegant en zuiver digo ELDERS 7,95 ONZE PRIJS: 1 BEL VOOR HET DICHTSTBIJZIJNDE ADRES: 02521 20*501 Als je dagelijks bomen moet omleggen kun je niet met een figuurzaagje aankomen. FOTO JAN HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17