'Mensen moeten weer kunnen functioneren' Randstad Bodyguards waken over de veiligheid 'Tim Immers niet uit serie' Slibstort Braassem aangevochten Student moet plaats maken voor toeristen Meer werknemers op de fiets naar Schiphol Andere verdeling geld DINSDAG 22 JUN11993 J6 WILLEM SPIERDIJK, 071 -356439, PLV -CHEF Van Basten laat niets aan toeval over HAARZUILEN JOS COOS I let huwelijk van hun ouders Marco en Liesbeth duurde Jes sica (4) en Angela (1) van Basten gistermiddag veel te lang. Marco moest er zijn krukken voor inleveren aan een van de 14 bodyguards om op de trappen van kasteel Haarzuilens zijn oudste dochter op de arm te nemen, anders had die het fotograferen met klieren mooi verpest. En toen even later de kersverse bruid Liesbeth ook dochtertje Angela optilde, was dit na jarenlange samenwoning ruimschoots bewezen lief deshuwelijk rijp voor de juiste foto's. Intussen cirkelden al bijna een half uur twee vliegtuigjes in akelig scherpe bochten over het park met de tekst 'Don, joan en Jeroen feliciteren Liesbeth Marco'. Een inwoon ster van Vleuten, die graag mag komen kijken als er op het kasteel een partij plaatsheeft, meent te weten wie de afzen ders van deze boodschap zijn: „Don Johnson, Joan Collins en Jeroen Krabbé. Die hebben toch samen een film ge maakt, en die kennen Marco denk ik". De vrouw is een van zowat honderd bewonderaars die het huwelijk van de door enkel-ellende gevelde AC Milan-ster willen zien, horen en voelen. Het aantal valt tegen, zegt de politie, maar wel opvallend veel jonge vrouwen en meisjes. I wee verpleegsters van het Amersfoortse ziekenhuis De Lichtenberg onthullen: „Wij komen niet voor Marco. Wij ko men voor Liesbeth en voor Frank Rijkaard". Het echtpaar Van Basten heeft op her punt van veiligheid niets aan het toeval overgelaten. Trouwen in een kasteel met ophaalbruggen is al veilig, maar de aanwezigheid van de 14 kleerkasten van het beveiligingsbedrijf SAFE werkt nog beter. Immers, SAFE doet de bewaking van onder meer de Israëlische besognes in ons land zoals de ambassade. Nog beter dan de Amerikanen, wordt beweerd. Maar het lijkt er wel erg op, met die draadjes uit hun oor en directeur Klopperman himself die steeds in een handpalm-apparaatje mompelt. Intussen houdt de langste neger van de SAFE- ploeg vredelievend de kleine schare liefhebbers zoet met een handvol gesigneerde Van Basten-foto's. Het wachten wordt zo verzacht voor het haagje wachtenden onder aan het bordes waar de vedette zo meteen zal poseren met bruid en voorbarig nageslacht. r tijd voor afscheid van het publiek. De witte Rolls Royce brengt het paar enkele tientallen me ters verder, naar de helikopter die het paar bij restaurant De I loge Vuursche zal droppen. Onderweg ontsteekt fotograaf Peter Smulders (Weekend) zo in woede over slechte zicht, dat hij de antenne knakt. De bewakers komen in actie om enkele aanbidders van de heli weg te jagen en daar gaat-ie. Tot zijn eigen verrassing, want het vliegreisje is het huwe- lijkscadeau.tje van een zoon van de ontvoerde en vermoorde Gerrit Jan Heijn, met wie hij samen op De Haar pleegt te golfen. kasteel Haarzuilens. Script Goede Tijden Slechte Tijden aangepast DEN HAAG/AALSMEER N VOORPAGINA De indieners van het beroep schrift wezen de de Raad van State terloops op mogelijke fi nanciële gevolgen. Zou de ac teur Tim Immers voor vervan gende dienst worden opgeroe pen, dan kon er weieens een 'enorme kostenpost' ontstaan. Scriptschrijvers zijn niet vies van extra werk, maar het moet uiteraard wel beloond worden. En dan is het risico van teruglo pende kijkcijfers niet eens on dervangen, werd voor alle ze kerheid nog in het beroepschrift vermeld. De afdeling voor de Geschil len van Bestuur van de Raad van State verwierp alle argu menten. Had Immers hangende zijn beroep op de wet Gewe tensbezwaren Militairè Dienst en de erkenningsprocedure in januari 1992 niet al een contract afgesloten met de v.o.f. Grundy, de producent van Goede Tijden Slechte Tijden (GTST)? „Door contractuele verplichtingen aan te gaan op een tijdstip dat hij hetzij zijn militaire verplichtin gen, hetzij de vervangende dienst nog diende na te komen, heeft hij een risico genomen, waarvan de gevolgen voor zijn rekening dienen te blijven." De Raad van State achtte bo vendien onvoldoende aanne melijk gemaakt dat een oproep aan Immers om vervangende dienst te vervullen financiële en praktische gevolgen zou hebben voor de Aalsmeerse producent van GTST. Het ministerie van sociale zaken had de acteur Im mers tot 1 maart 1993 uitstel voor gewone vervangende dienst verleend. „Appelant v.o.f. Grundy/JE Productions heeft de gelegenheid gehad het script aan te passen door bijvoorbeeld appelant Immers op een ver antwoorde manier, zo mogelijk tijdelijk, uit de serie te schrij- In Aalsmeer moet produktie- leider Han van der Werf, zo be weert hij althans, de uitspraak van de Raad van State nog laten bezinken. Een ding staat voor hem vast, Tim Immers gaat de serie niet uit. En de serie hoeft ook niet herschreven te worden, zoals eerder gesuggereerd. „Het is vakantietijd, we hebben tien weken de tijd om een oplossing te vinden. De scriptschrijvers werken acht weken vooruit, ze hielden al enigszins rekening met een negatieve uitspraak. Misschien dat Tim 's avonds vervangende dienst zou kunnen doen. Of een paar dagen in de week. Op grond van de uit spraak mag in elk geval worden verwacht dat Tim in mincler sets wordt geschreven. Anders ge zegd, dat hij niet elke dag hoeft op te draven voor opnamen." Vanwege verplichtingen op de set was Tim Immers gisteren niet voor commentaar bereik baar. DEN HAAG/JACOBSWOUDE Het provinciebestuur heeft de trucehdoos opengetrokken om onder de verplichting uit te ko men eerst een Milieu Effecten Rapportage(MER) te laten uit voeren alvoren een afvalstoffen- vergunning te verlenen voor het storten van baggerslib in de voormalige zandwinput in de Braassemermeer. Bovendien is de provincie in dit geval geen onafhankelijke vergunningver lener geweest. Met deze stellingen stonden vertegenwoordigers van de ge meente Jacobswoude, de Zuid hollandse Milieufederatie en Stichting tot Behoud van het Braassemermeer gisteren voor de Raad van State. Zij vroegen de vergunning te schorsen, die de provincie de Baggerdepot Zuid-Holland BV verleende voor het storten van 455.000 ku bieke meter slib in de Braassem. Op grond van de jongste EG- richtlijnen moet er een zoge noemde MER worden uitge voerd als er ergens meer dan 500.000 kubieke meter slib wordt gestort. In een MER wordt uitvoerig ingegaan op de effecten van een bepaalde han deling op het milieu in de om geving. Een dergelijke uitgebrei de rapportage hoeft er voor wat betreft de stortingen in de Braassemermeer volgens de provincie niet te komen omdat de vergunde hoeveelheid slib kleiner is dan de EG-norm voor een MER. Volgens Jacobswoude en de beroepinstellers gaat die vlieger echter niet op. In het verleden is er reeds veel slib in de Braasse- mer gestort. Als je daarmee re kening houdt, is de EG-richtlijn ruimschoots gehaald. Boven dien staat in de door de provin cie aan de Baggerdepot BV ver leende vergunning dat het slib uiteindelijk afgedekt moet wor den met 200.000 kubieke meter schoon slib om contact met het oppervlaktewater tegen te gaan. Namens de provincie bracht de advocaat E. Daalder naar vo ren dat het niet zo is dat in het geheel geen onderzoek is ver richt. Door middel van een computermodel zouden de ge volgen van de stortingen deug delijk zijn doorberekend. Het ontbreken van de MER was maandag niet de enige re den voor de gemeente en de milieu-organisaties om beroep in te stellen. Zij trekken ook de onafhankelijkheid van de pro vincie als vergunningverlener in twijfel. In de Baggerdepot Zuid- Holland BV participeren name lijk naast de drie Zuidhollandse zuiveringsschappen Schieland, Delfland en Rijnland ook een NV van de provincie. Volgens de gemeente Jacobswoude en de milieu-organisaties heeft de provincie in feite een vergun ning verleend aan een (deels) eigen bedrijf. Interplast-chirurg Rein Zeeman opereert misvormden in Oeganda AMSTERDAM GPD Studentenvereniging Unitas voelt zich behoorlijk getild door Amsterdam. Op stel en sprong moet zij haar sociëteitsschip aan de Oosterdokskade verhui zen om plaats te maken voor een low-budget hotelboot. Negen jaar lang lag de drij vende sociëteit van Unitas aan de Oosterdokskade, niet ver van het Centraal Station. De ge meente verstrekte daarvoor een ligplaatsvergunning, onder voorwaarde dat naar een ande re plek moest worden omgezien in geval van stedebouwkundige veranderingen. Die dienden zich aan toen de gemeente be sloot een hotelschip aan de De Ruyterkade te verplaatsen naar de Oosterdokskade. SCHIPHOL «BILL MEYER De werknemers van vier grote bedrijven op Schiphol (Fokker, de KLM, de luchthaven en Aero Groundservices) hebben de af gelopen twee jaar tien procent minder woon-werk kilometers met de auto gereden. Deze da ling komt bijna helemaal voor rekening van de fiets. Ruim 16 procent van de geënqueteerden zegt in ieder geval 's zomers op de fiets naar Schiphol te gaan. Dat maakt het Vervoer Coör dinatiecentrum Schiphol (VC- CS) bekend. De enquête is in ja nuari gehouden. Het resultaat overtreft de stoutse verwachtin gen. De maximaal haalbaar ge achte reductie van autokilome ters is bijna in twee jaar tijd ge haald. Doelstelling van het samen werkingsverband van de vier bedrijven is de bevordering van andere vervoerswijzen dan de auto. Merkwaardigerwijs is het aandeel van het openbaar ver voer (in het werknemersver keer) gedaald van 17 naar 14 procent. Ook het carpoolen is nog niet echt van de grond ge komen, hoewel sinds januari zich al 1400 gegadigden hebben gemeld voor het carpoolsys teem op Schiphol. Maar de fiets is helemaal 'in' op Schiphol. Dat komt volgens VCCS-woordvoerder Jan Sen ders door de aanleg van een compleet nieuw fietspadenstel- sel op de luchthaven gekoppeld aan de beschikbaarheid van meer stallingen. DEN HAAG «GPD liet rijk heeft plannen om het geld dat jaarlijks aan de ge meenten wordt gegeven niet meer alleen te verdelen op basis van het aantal inwoners. Ook de leeftijd van het inwonertal en het inkomen zouden een rol moeten gaan spelen. Dit blijkt uit een brief die staatssecretaris De Graaff-Nau- ta (binnenlandse zaken) giste ren aan de Kamer heeft gezon den. Het stuk gaat over de ver deling van extra geld dat ge meenten krijgen voor de uitvoe ring van de Wet voorzieningen gehandicapten (wvg). Die wet gaat op 1 januari 1994 in. De Graaff verwijst in haar brief naar een nu lopende eva luatie van de verdeelsleutel die voor het Gemeentefonds wordt gehanteerd. Die evaluatie moet eind dit jaar afgerond worden. De resultaten wil de staatssecre taris mede betrekken bij een nieuwe afweging van de wvg in 1997. Het wvg-geld, ruim 1 miljard gulden, zal onder de gemeenten worden verdeeld op basis van een vast bedrag per inwoner. Een groep van 29 gemeenten krijgt tezamen 9,1 miljoen gul den extra te verdelen. Die ge meenten komen op basis van de voorzieningen die zij nu via de aaw aan gehandicapten ge ven, tekort aan de algemene uitkering. Deze regeling geldt alleen voor 1994 en 1995. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Eenmaal terug uit Oeganda kost het dr. Rein Zeeman enige moeite zijn werk in Leiden te hervatten. In het Afrikaanse land opereert de plastisch chi rurg elk jaar drie weken lang aan de lopende band kinderen en volwassenen met lip- en ge hemeltespleten, ernstige brand wonden en gruwelijke oorlogs verminkingen. „Hier in Neder land krijg op mijn spreekuur mensen met een pukkeltje, een rimpeltje of een rare neus. En dan denk ik wel eens: waar ben ik mee bezig." Zeeman, verbonden aan het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) en het St. Elisabeth Zie kenhuis in Leiderdorp (EZL), heeft moeite met het schrijnen de contrast tussen de overvloe dige gezondheidszorg in eigen land en het gebrek aan de meest elementaire voorzienin gen in Derde Wereld-landen. De plastisch chirurg wilde altijd al iets doen in de tropen en richtte daarom in 1990 de Stich ting Inlerplast Holland op. Doel van Interplast Internationale Plastische Chirurgie is met medische teams in ontwikke lingslanden reconstructieve operaties uit te voeren en tege lijkertijd lokale artsen op te lei den. Zeeman: „Het gaat uitdrukke lijk niet om cosmetische chirur gie dus niet om buiken, borsten en billen maar om afwijkingen zoals lip- kaak- en gehemeltespleten. Hier in Ne derland worden kinderen met zo'n aangeboren afwijking al heel vroeg geopereerd. In Oe ganda blijven kinderen en vol wassenen hun hele leven met deze handicap rondlopen. Plas tische chirurgie is daar nog on bekend." Lipspleten Kinderen en volwassenen met deze handicap praten vaak moeilijk, hebben problemen met eten en drinken en gaan niet naar school. „En dat terwijl deze lipspleten met een betrek kelijk eenvoudige operatie zijn te verhelpen, waardoor je men sen weer een menswaardig be staan kunt geven. Het gaat niet om schoonheid: mensen moe ten weer normaal kunnen func tioneren." Interplast Holland zendt jaar lijks medische teams naar Oe Plastisch Chirurg R. Zeeman over zijn werk in Oeganda: „Het gaat uitdrukkelijk niet om schoonheid." Inzet: kind met hazelip. foto henk bouwman ganda, Ghana. Pakistan en In dia. De plastisch chirurgen wor den vergezeld van anaesthesis- ten en operatiekamer-assisten ten. inmiddels zijn vijfhonderd kinderen en volwassenen door de Interplast-teams geopereerd. Interplast krijgt geen subsidie van de overheid: de stichting betaalt de missies met geld van donateurs en inzamelingsacties. Elk jaar offert Zeeman zijn va kantie op voor zijn werk in Oe ganda. Het Interplast-team neemt een grote hoeveelheid materiaal mee zoals medische instrumenten, gazen, hand schoenen, spuiten, verbandma teriaal en medicijnen. Zeeman: „Het is allemaal heel primitief in de plattelandsziekenhuizen. In de operatiekamer is vaak niet meer dan een tafel en een lamp aanwezig. De familieleden ver zorgen de zieken zelf: ze bren gen voedsel, lakens en kleren mee." Zeeman opereert veel men sen met ernstige brandwonden. „In Oeganda koken de mensen veel buiten op open vuur, vaak met een geïmproviseerd petro leumstelletje. Daardoor gebeu ren veel ongelukken waar vooral kinderen slachtoffer van wor den. Omdat brandwonden vaak niet goed worden behandeld, krijgen mensen last van over matige littekenvorming en ern stige vergroeiingen van de lede maten." Foto's Zeeman bladert in een fotoboek en toont een aantal verminkin gen. De foto's zijn soms gruwe lijk, maar de arts is eraan ge wend. „Ik heb zelf in een brand wondencentrum gewerkt: je wordt gehard." Hij toont een fo to van een man wiens gezicht onherkenbaar verminkt is. „De ze man werd door zijn vrouw betrapt op overspel. Zij gooide, in zijn slaap een blik accuzuur over hem heen." Op andere foto's staan men sen zonder neus, oren en lip pen. „De rebellen", verjdaart Zeeman. „Ze plunderen dor pen; verkrachten vrouwen en leggen de dorpelingen vervol gens het zwijgen op door lip pen, neus en oren af te snij den." „Je moet heel inventief zijn in de tropen. Het is ook erg zwaar: ik sta de hele dag te opereren. Maar ik ben heel erg gelukkig als ik zie dat een plaatselijke arts mijn werk kan overnemen. Want daar doe ik het allemaal voor. Ook de reacties van de be volking doen me wat: de vreug de en dankbaarheid van de fa milie na een geslaagde operatie zijn ontroerend." Nu is het zaak om verder te bouwen, benadrukt Zeeman. Hij heeft nog genoeg plannen in Oeganda. „Zo wil ik een brand wondencentrum openen in Kampala om mensen te behan delen en plaatselijke artsen op te leiden. Maar het geld ont breekt nog. Er is nog zoveel te doen. Maar nu we het vertrou wen hebben van de plaatselijke artsen en de bevolking, gaan we verder." Wethouder niet vervolgd wegens discriminatie AMSTERDAM ANP De Amsterdamse wethouder volkshuisvesting L. Genet en R. Grotendorst, directeur van de woningcorporatie Nieuw Am sterdam, moeten niet worden vervolgd wegens discriminerert- de uitlatingen. De kans dat het voor een veroordeling noodza kelijke wettig en overtuigend bewijs kan worden geleverd, is onaanvaardbaar klein. Dat vindt mr. R. Manschot, advocaat-ge neraal bij het gerechtshof in Amsterdam. Mr. Manschot, vreest dat de maatschappelijke schade 'van een vrijspraak groter kan zijn dan het positieve signaal dat van een vervolging op zichzelf zou uitgaan. Adviseur van Jeltsin geeft lezing in Leiden Dr. G.A. Satarov, persoonlijk ad viseur van de Russische presi dent Jeltsin, geeft morgenmid dag, woensdag 23 juni, een gastlezing aan de Leidse Rijks universiteit getiteld 'Hoe voor spelbaar is de Russische poli tiek?' De lezing is een initiatief van de Leidse vakgroep geschie denis, de Vereniging voor Ge schiedenis en Informatica (VGI) en het Nederlands Historisch Data Archief. Satarov is naast lid van de Presidentiële Raad van Jeltsin ook directeur van het Centre for Applied Political Studies 'IN- DEM' en politicologisch on derzoeker. De politicoloog ont wierp onder meer computer modellen om het stemgedrag in het parlement en het congres van volksafgevaardigden te ana lyseren en te voorspellen. Uit Satarovs analyses bleek onder meer dat zich onder de oppervlakte van de dagelijkse politiek duidelijke patronen af tekenen. Met behulp van spe ciale computerprogramma's krijgt de politieke kaart van Rusland heldere contouren. Daarover vertelt Satarov om 15.15 uur in het Centraal Facili teitengebouw, Cleveringaplaats 1 in Leiden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16