Verbouwing zuinige woningen Nieuwe eigenaar geeft Dikke Molen weer glans Rijn- en Veenstreek NOG TWEE NACHTEN SLAPEN Oude raadhuis toch te koop Protest tegen nieuwe dienstregeling bussen Levende maaimachines losgelaten Tienduizend flesjes bier op weg Laatste poging voetbalclubs runwoude» Het is de allerlaatste poging van de voetbalverenigingen in Rijn- woude om de gemeenteraadsleden ervan te overtuigen dal de huren echt niet omboog kunnen. In een open brief doen d« clubs een dringend beroep op de raad om de voorstellen tijdens de vergadering van donderdag af te wijzen. De veranderingen leiden tot forse lastenver/waring voor de vier clubs in Rijnwoude. Wat de verdere gevolgen zijn van aan passing van de subsidieverordening is volgens de besturen nog onduidelijk, /ij vrezen 'een bestuurlijke chaos' en vinden dat hei besluit over de subsidieverordening moet worden uitgesteld tot volgend jaar een nieuwe gemeenteraad lp gokpaan Op 24 juni start onze Vroeg-Uit-De-Veren aktie. Overmorgen leest u in deze krant siiiiipkuiiicr Speciaalzaken alles over de forse kortingen bij Oase. Bel Compleet uitgerust gratis 06-0221666 voor filiaaladressen. DINSDAG 22 JUN11993 Inbrekers dwars door ruit alphen aan den run Bij een inbraak bij een firma aan de Alphen- se Hoorn is een complete gevelruit aan diggelen gegaan. De po litie vermoedt dat de daders met een auto dwars door de ruit het pand zijn binnengereden. Er verdwenen drie compressoren. De inbraak is in de nacht van zondag op maandag gepleegd. Het bedrijf had overigens een alarm. Dat is niet afgegaan. Diefstal uit verzorgingshuis alphen aan den rijn Een bewoonster van verzorgingshuis Noor derbrink in Alphen is bestolen van een geldbedrag van 150 gul den. De vermissing is gisteren ontdekt, maar de diefstal kan vol gens de politie al veel eerder hebben plaatsgehad. „Het geld is al een tijdje geleden op die plek neergelegd en de mevrouw heeft er niet meer naar omgekeken." Winkeldiefstal in Roelofarendsveen ROELOf arendsveen Drie winkels in Roelofarendsveen hebben gis ternacht bezoek van inbrekers gehad. Uit een reisbureau, schoenmakerij en een horeca bedrijf aan het Noordplein en het Noordeinde verdwenen geld en audio-apparatuur. De daders kwamen in alle gevallen binnen door de ramen te forceren. Video-apparatuur weg koudekerk Bewoners van een woning in Kouderkerk ontdekten gisteren bij thuiskomst dal hun video-apparaten waren verdwe nen. Inbrekers waren in het weekeinde via braak in de woning gekomen. Gereedschap uit bestelwagens regio» De politie heeft gisteren twee aangiftes binnengekregen van kraken in bestelwagens, in Hazerswoude-Rijndijk en Zoeter- woude-Dorp verdwenen grote hoeveelheden gereedschappen uit bestelwagens die langs de weg stonden geparkeerd. Het oude raadhuis in Hazers- woude-Dorp wordt toch ver kocht. Nu het pand opnieuw is getaxeerd, concluderen burge meester en wethouders dat de hoogste bieders een redelijk be drag op tafel willen leggen. Om dat B en W het bedrag aanvan kelijk wat aan de lage kant von den, ging de verkoop vorige maand niet door. Het monumentale gebouw wordt in twee delen verkocht. Het raadhuis-gedeelte wordt gekocht door een Leiderdorps echtpaar dat in het gebouw wil gaan wonen. De voormalige on derwijzerswoning, het westelij ke deel van het pand, gaat naar een Goudse makelaar. In totaal brgngt het oude raadhuis vier ton op. V Bouwkundige aanpassingen moeten een einde maken aan het hoge energieverbruik in de extra zuinige wonin gen aan de Alpheuse Vuurlaan in Ecolonia. Dit is geble ken tijdens een overleg tussen vertegenwoordigers van het Bouwfonds, de Novem en de achttien bewoners van de straat. alphen aan den run wilfred simons Omdat de woningen onderling verschillen, wordt voor elk huis een aparte oplossing bedacht. Voor de aanpassingen, die be gin september beginnen, is sloop- en breekwerk noodzake lijk. De huizen aan de Vuurlaan werden in oktober 1992 opgele verd. In februari van dit jaar bleek dat de woningen hele maal niet zo energiezuinig wa ren als Bouwfonds (bouwer en verkoper) en Novem (een in stelling die adviseert over ener giegebruik) de kopers hadden voorgespiegeld. Ze zouden niet meer dan 500 kubieke meter gas per jaar verstoken, maar de ze hoeveelheid werd al na enke le maanden overschreden. De bewoners zelf verwachten dat 3000 kuub op jaarbasis meer met de werkelijkheid overeen stemt. De Novem en het Bouwfonds zeggen dat zij dat getal van 500 kubieke meter gas nooit keihard hebben beloofd, maar de bewo ners zijn hei daar niet mee eens; de instellingen hebben die lage stookkosten toch minstens als verkoopargument gebruikt. Beide erkennen inmiddels dat zij er in elk geval alles aan moe ten doen om de stookkosten omlaag te brengen. Vertrouwen Veertien van de achttien bewo ners zijn vertegenwoordigd in een bewonersvereniging. Dit clubje vertrouwt de plannen van Bouwfonds en Novem nog niet helemaal. Daarom contro leert een groepje technische be woners de voorgestelde aanpas singen nauwkeurig. Overigens zijn er drie wonin gen zonder klachten. Bewoner I. Drost, die ook de andere bewo ners vertegenwoordigt, schrijft dit toe aan het bewonersgedrag „Die mensen zijn vaak niet thuis en stoken dan dus ook niet." Drost, die de grootste woning heelt en daardoor de hoogste stookkosten, krijgt in zijn huis een zogeheten 'knuffelwand'. Dat is een koker langs de muur die warmte afstraalt en aan de onderkant warme lucht uit blaast. Verder komen er nog an dere technische aanpassingen, waaronder ventielen en een elektronische naverbranding. Ook wordt op de bovenverdie ping een buis verlegd. Met deze verbeteringen moet het op de eerste etage koeler worden en op de begane grond warmer. Drost vindt de datum waarop de verbouwing begint niet gun stig. „Tijd om te experimente ren is er na de verbouwing nau welijks. want kort daarop begint het stookseizoen alweer. Als de voorgestelde aanpassingen niet werken, merken we dat pas als we al weer flink wat verstookt hebben." De bewoners zijn nog altijd van plan om van het Bouw fonds een teruggave te eisen van de extra stookkosten van het afgelopen stookseizoen. Drost stelt dat hij zo'n 350 gul den terug zal vragen. alphen aan den run Dagobert Duck gebruikt schapen om zijn gras zo goedkoop mogelijk kort te houden. De gemeente Alphen aan den Rijn zet voor hetzelfde doel Galloway-runderen in. De levende maaimachines zijn gisteren losgelaten in het recreatiegebied Zegersloot. Dat zij zo mee helpen aan 'milieuvriendelijk en milieuondersteunend groenbeheer', kon de grote beesten niet zoveel schelen. Terwijl zij de wagen uitstormden zagen zij vooral een hoeveelheid gras waarmee ze nog jaren de honger kunnen stillen. foto ben de bruyn alphen aan den rijn marieta kroft De gemeente AJphen overlegt met de busmaatschappijen of er nog iets aan de rijtijden en de routes van de bussen valt te sleutelen. Binnen drie weken krijgen ouderen die ontevreden zijn over de nieuwe dienstrege ling antwoord van wethouder VV. de Jong (verkeer). Dat zei hij gisteren nadat hij ruim 300 handtekeningen van proteste rende ouderen in ontvangst had genomen. Volgens De long staan de ge meente en de busmaatschappij en voor een dilemma. „De over heid heeft steeds minder geld over voor het openbaar vervoer. Wij moeten de eindjes steeds meer aan elkaar knopen." De handtekeningen zijn ingeza meld onder bewoners van de wooncomplexen Westerhove en Magnolia en de wijk Alphen- West. Het Overleg Samenwer kende Ouderen (OSO) onder steunt de actie. Na de invoering van de nieu we dienstregeling op 23 mei zijn diverse lijnen in Alphen ge schrapt of gewijzigd. De oude ren doen er nu veel langer over om bijvoorbeeld een boodschap te doen in het centrum. De bus sen rijden minder vaak en bo vendien moeten ze onderweg overstappen op een andere bus. En op zondag een bezoek bren gen aan familie die in zieken huis Rijnoord of in verpleeghuis Oudshoorn verblijft, is ook lasti ger geworden. De bus stopt op zondag bij Driehoorne, dat on geveer een kilometer van Rijnoord en Oudshoorn van daan ligt. Ook V. Erdin, bewoner van de wijk Ridderveld, protesteert in een brief aan de gemeente te gen de nieuwe dienstregeling. Hij wijst de gemeente erop dat de bussen minder rijden en dat ze slecht aansluiten op de trei nen. „Tot 22 mei 1993 was Rid derveld een wijk die goed voor zien was van openhaar vervoer van en naar het station", aldus Erdin. „De nieuwe dienstrege ling heeft behoorlijk roet in liet eten gegooid." ALPHEN AAN DEN RIJN De provincie Zuid-Holland en de busmaatschappij Centraal Neder land (CN) onderhandelen over de aanleg van een busbaan langs de N 207 tussen Leimuiden en Alphen aan den Rijn. CN wil een aantal buslijnen ook naar Schiphol laten rijden. Tussen Leimuiden en Schiphol komt echter geen aparte busbaan, zoals abusievelijk in deze krant werd gemeld. Om energieverbruik te verminderen De nieuwe eigenaar van de Zwammerdamse Dikke Molen wuift bezwaren van critici weg. De molen heeft er immers nog nooit zo mooi uitgezien, stelt hij. foto ben de bruyn 'De molen is nu weer een genot om te zien zwammerdam joost panhuysen „Kijk dan toch hoe hij slaat te glimmen van de verf" Theo Voorn (45) wijst naar zijn on langs verworven bezit, de Dikke Molen in Zwammerdam. Een grote opknapbeurt heeft het ui terlijk van de molen duidelijk goed gedaan. „Met mijn eigen geld heb ik dit monument voor albraak weten te behoeden", zegt de nieuwe eigenaar. „En toch is de Rijnlandse Molen stichting bang dat ik de molen zal verwaarlozen. Dat kan ik niet begrijpen." De Zwammerdamse familie Voorn woont nog niet in de Dikke Molen, maar de heer des huizes brengt een groot deel van zijn tijd in en rondom het gebouw door. „We zijn al maanden bezig de molen van bifinen en van buiten op te knappen. Ik heb een aannemer in de arm genomen, maar vrienden en familie werken ook volop mee. De Rijnlandse Mo lenstichting mag van mij gerust een kijkje komen nemen om te zien noe het er voor staat." Voorn nam de Dikke Molen voor 2.5 ton over van het Water schap de Aarlanden. De Rijn landse Molenstichting had de molen voor niets van het water schap willen overnemen en voerde daarover al jaren onder handelingen. Toen uiteindelijk de molen aan de hoogste bieder werd ver kocht, toonden Molenstichting en provincie zich pessimistisch over de toekomst van de Dikke Molen. Voor een particulier zou het opknappen van de molen door het grote achterstallige on derhoud te duur zijn. zo heette het. Voorn: „De molen heeft drie jaar leeggestaan en in die periode is het onderhoud inder daad niet bepaald optimaal ge weest. We troffen hier een natte, smerige boel aan. Het houtwerk was soms zo verrot dat bet ver vangen moest worden, anders had het de hele molen aange tast. Ik heb de aannemer ge vraagd er voor te zorgen dat de molen niet kan wegzakken. Daarvoor hoef je natuurlijk niet alles te renoveren. /Ms je het ver standig aanpakt, kun je voorko men dat de kosten de pan uitrij zen. Bovendien heb ik subsidie toegezegd gekregen van de pro vincie voor renovatie en onder houd." Wieken Als buitenmens en natuurlief hebber liep Voorn al lange tijd met het plan rond de molen te kopen. „Oorspronkelijk wilde ik in samenwerking met de Stich ting lot Behoud van het Alphens Erfgoed de Dikke Molen kopen en beheren, maar van hen kwam totaal geen respons. lam mer, want ook voor mij is het erg belangrijk dat de molen zo veel mogelijk in zijn oude staat hersteld wordt. We hebben hem weer in zijn oorspronkelijke kleuren geschilderd en ik ben druk op zoek naar oude bouw tekeningen." Hoewel de molen in zijn oude glorie wordt hersteld, ziet het er niet naar uit dat de wieken van de Dikke Molen ooit nog de lucht zullen doorklieven. De nieuwe eigenaar is er niet echt rouwig om. „Ik heb er niet zo'n behoefte aan om een klap van de molen te krijgen", grijnst hij. „Maar serieus: ik sta open voor suggesties, /.elf wil ik echter geen cent bijdragen aan het herstellen aan het mechaniek van de molen. Dal zou namelijk een slordige zes ton gaan kos ten. Acli, de molen is nu weer een genot om te zien en daar gaat het toch om. nietwaar?" Gezien de slechte conditie van zijn hart mijdt Voorn het zware werk.'„Ik doe veel schil derwerk. Al zit ik het liefst aan mijn nieuwe tuin te werken. I uinieren is mijn grote hobby. Samen met de rust die je hier vindt it dat de belangrijkste re den waarom ik deze molen heb gekocht." alphen aan den run Ongeveer 420 kratten bier met gevulde flesjes rolden gisterochtend rond kwart over elf van een vrachtwagen op de krui sing van de N11 en de Goudse Schouw in Alphen aan den Rijn. De kratten schoven van de wagen doordat de 26-jarige vrachtwagenchauffeur uit Alphen te snel door de bocht reed. De ravage was enorm. Een rijbaan is een half uur afgesloten geweest voor het verkeer. foto frans roomer

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15