'Oecumene blijft onder de maat' m Kerk Samenleving Willibalda verleent ook na 50 jaar hulp Dialoog met Acht Mei Beweging nog ver weg DINSDAG 22 JUN11993 BUITENLAND KORT Tekort aan korans Irak heeft een tekort aan korans. Als gevolg van de economische boycot tegen het land heeft het ook geen geld om deze te drukken. Daarom heeft minister Hik mat al-Bazzaz van onder wijs ervoor gepleit dat hier voor een bedrag van 10 mil joen dollar f 17,5 miljoen gulden) wordt vrijgemaakt uit de tegoeden van Irak die op buitenlandse banken zijn bevroren. ..Met dit geld kunnen we papier, drukinkt en onder delen van de drukpersen kopen zodat we in staat zijn 5 miljoen exemplaren te drukken," zo zei de mmis- ter onlangs tijdens een persconferentie in Bagh- Dialoog hervat Na een onderbreking van enige jaren is in Libanon de dialoog tussen de Rooms- Katholieke Kerk en de Or thodoxe Kerken hervat. Tij dens het zesdaagse beraad in Balamund spreken de vijftig leden van de geza menlijke theologencom missie onder meer over de positie van de met Rome geünieerde Orthodoxe Ker ken in Oost-Europa. Deze kerken, die onder het com munisme verboden waren, volgen de orthodoxe litur gie. De commissie, die in 1979 werd opgericht, zou aanvankelijk vorig jaar juni bijeenkomen. Op verzoek van de Orthodoxe Kerken werd die bijeenkomst uitge steld. Andere naam De Kaiser-Wilhelm-Ge- dachtniskirche in het cen trum van Berlijn moet na de ruk naar rechts in Duits land een andere naam krij gen. In deze Duits-nationa listische tijd moet de kerk een voorbeeld geven en af stand doen van de naam 'Kaiser Wilhelm', zei de predikant Martin Lotz on langs. Naar zijn mening zou de kerk beter naar Dietrich Bonhoeffer, de eveneens door de nazi's vermorode theoloog Paul Schneider of Bertha von Suttner, die in 1905 de Nobelprijs voor de vrede kreeg. De oude Kaiser-Wilhelm- Gedachtniskirche werd in 1895 in gebruik genomen. Tijdens de Tweede Wereld oorlog raakte de kerk bijna gfeheel verwoest. Begin ja ren '60 werd op dezelfde kerk een nieuwe kerk ge bouwd. De ruïne van de to ren bleef als symbool voor e Berlijn staan. Nieuwe patriarch De onafhankelijke Ortho doxe Kerk van de Oekraine hééft aartsbisschop Vladi mir van Lvov en Sokal ge kozen tot haar nieuwe pa triarch. Hij is de opvolger van patriarch Mystislav die kortgeleden op 95-jarige leeftijd overleed. Tot plaats vervanger van Vladimir be noemde het concilie metro poliet Filaret, het vroegere hoofd van de Oekrains-Or- thodoxe Kerk. Vorig jaar werd hij door patriarch Aleksej van de Russisch-Or thodoxe Kerk van zijn func tie ontheven en teruggezet naar de rang van monnik. Hij zou niet alleen KGB- connecties hebben gehad, maar ook nog een losban dig leven hebben geleid. Symposium ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan Raad van Kerken De Nederlandse kerken zijn onder de maat gebleven als zij na 25 jaar nog niet één zijn geworden. Deze conclusie trok voorzitter prof. dr. R.G.W. Huysmans van de Raad van Kerken in Nederland gisteren in Amersfoort bij de opening van een symposium over de toekomst van de oecumene ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Raad. Amersfoort «anpkerken i Bij de oprichting in 1968 werd voorgesteld om in de statuten over 'de verenigende kerken' te spreken. In dal jaar werd er in Parijs geschreven: 'Verlang het onmogelijke'. Die formulering is in de statuten niet overgeno men en de kerken zijn geen ver enigende kerken geworden. De de ker- 3 weerbarstig, aldus Huysmans. Ook de vice-voorzitter van de Raad, mevr. E. van Riessen- Prinsen, sprak over ideaal en te leurstelling. Hoewel dankbaar heid over 25 jaar Raad van Ker ken overheerst, is ook een ge voel van teleurstelling niet te onderdrukken wanneer ideaal en werkelijkheid ver uiteenlig- gen. „Teleurstelling omdat er geen overeenstemming is be reikt over de eucharistische gastvrijheid, het ambt, de posi tie van de vrouw en van homo seksuelen in de kerk en over ethische vragen zoals abortus en euthanasie." In 1968 leek de oecumenische beweging een nieuwe lente te gemoet te gaan, zei dr. Konrad Raiser, de nieuwe secretaris-ge neraal van de Wereldraad van Kerken. De oecumene in Ne derland was een proefstation voor de hele wereld. Nu wordt er gesproken over 'crisis' en van 'stagnatie' in de oecumene. Dat is volgens Raiser geen wonder als de oecumenische beweging zich alleen maar con centreert op de betrekkingen tussen de kerken. Zo'n oecume ne geeft geen antwoord op de vragen, de verwachtingen en de angsten van de huidige genera tie. Raiser gaf zelf een alternatief aan: tegen de machten van desintegratie, berusting en fata lisme moet de oecumenische beweging weer een bron van hoop en een instrument voor het gezamenlijk christelijk ge tuigenis worden. Verder vroeg hij zich af in hoeverre de oecumenische or ganisaties bereid zijn te erken nen dat de oecumenische be weging ook buiten de grenzen van de kerken doorwerkt. Door dat de oecumene steeds meer als een zaak van uitsluitend de officiële kerken (en niet van groepen en basisbewegingen) is geworden, is de oecumene steeds meer het werk van kerke lijke bureaucraten (de secreta rissen-generaal) en steeds min der van de geëngageerde gelovi gen uit het veld. Raiser uitte ook zijn twijfel over het nut van theologische gesprekken. Overeenstemming over theologische onderwerpen opent nog niet de weg naar zichtbare eenheid, zo zei hij. In sommige gevallen heeft deze benadering eerder tot een ver sterking van de confessionele identiteit geleid. ALPHEN AAN DEN RIJN NIEK FAAS Zuster Willibalda viert vandaag haar 50-jarig verblijf in Alphen aan den Rijn. Zij hielp en ver zorgde al die tijd haar mede mens in het verzorgingshuis Sint Joseph en is daar nog lang niet klaar mee. Zij is inmiddels de enige religieuze die in een weliswaar modern nonnenkos- tuum loopt, en is daar trots op. Hoewel zelf al bijna 79 jaar, zorgt zij nog dagelijks voor haar leeftijdgenoten in het verzor gingshuis Sint loseph aan de Hoflaan. Zuster Willibalda kwam 50 jaar geleden naar Al phen als novice (beginneling in het klooster) om zieken, bejaar den en hulpbehoefenden daad werkelijk bij te staan in het toen nog geheten Pension Sint Jo seph. Willibalda: „Ik had een sterke drang om voor mensen te zorgen. Als oudste van het echte boerengezin waar ik uit kwam, had ik van alles al gedaan. Melken, hooien, korenschoven maken en de grond bewerken. Na anderhalf jaar klooster in Amersfoort gingen we met ne gentien nonnen, van wie een deel in opleiding, in de oorlog met een vrachtwagen naar Al phen." Dat gebeurde indertijd omdat de Duitsers hun huis in Amers foort hadden opgeëist. In de Al- phense 'Sint Joseph' was toen het hoogste aantal van 52 reli gieuzen aanwezig. Al heel spoe dig werd ze ingedeeld in de keuken, waar zij 36 jaar van de vroege ochtend tot de late avond werkte. Lachend vertelt de jubilaris: „Ik was alleen maar geschikt voor Alphen". Het was normaal dat de zusters zo nu en dan naar andere kloosters wer den verplaatst, maar bij zuster Willibalda is dat er nooit van ge komen. In het archief staat wel dat men van plan was Willibal da met nog iemand in Harlin- gen de ziekenverpleging te le- „Ik ben nog helemaal fit en help nog graag", aldus de be scheiden religieuze. Dat doet zij onder meer door medebewo ners naar het ziekenhuis te be geleiden, boodschappen te doen en het verzorgen van het oud papier. Gevraagd naar haar grootste liefhebberij antwoordt zij: „Ik help nog altijd het liefst iedereen waar het mogelijk is, daarvoor ben ik hier gekomen." Vanmorgen vierde het verzor gingshuis de mijlpaal van Dinie Beltman, onder welke naam zij in een dorpje bij Zwolle werd geboren. Haar vijf broers en vijf zusters waren met aanhang bij na allemaal van de partij die be gon met een heilige mis. Koffie, een glaasje en een diner van het huis completeerden het feest. De goed bedoelde raad bij haar binnenkomst 'kijk eerst de kat maar even uit de boom' is nog niet vergeten, maar thans wel flink achterhaald. Eerste-Kamerlid Van Ooyen provinciaal van dominicanen Eerste-Kamerlid drs. David van Ooijen is door het kapittel van de Nederlandse provincie van de orde der dominicanen geko zen tot provinciaal. Hij volgt drs. P. Struik op, die de onge veer 200 Nederlandse domini canen sinds 1981 heeft geleid. Van' Ooijen (53), geboren in het Westlandse dorp Kwints- heul, was van 1971 tot 1986 lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Van 1986 tot 1991 was hij Jid van het College van Bestuur van de Open Universiteit te Heerlen. Sinds 1987 is Van Ooij en lid van de Eerste Kamer, waar hij onder meer voorzitter is van de vaste commissie voor onderwijs. Van Ooijen, de enige priester in het Nederlandse parlement, hoopt op 21 oktober aan de Erasmusuniversiteit te Rotter dam te promoveren op een proefschrift over het woonwa- genbeleid in Nederland. Van Ooijen noemde vorige jaar het document van het Vati- caan waarin gelijkberechtiging van hetero- en homoseksuelen in de wet werd afgewezen, een 'Godsgeschenk' voor de homo beweging. Het toonde naar zijn mening aan dat het Vaticaan tot het inzicht was gekomen dat het de gelovigen niet meer kan winnen voor een verbod van al le homoseksuele activiteit. Daarom had de kerkleiding „als een kat in het nauw" de hulp van de wetgever ingeroepen om homoseksuelen te discrimine- De zeer behoudende Titus Brandsma Stichting drong daar op bij de dominicanen aan op het ontslag van Van Ooijen en zijn ontslag als priester. BEROEPINGSWERK NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen: te Zegveld T. Wegman te te Wezep E.M. Bakker te Bergambacht; te Bilthoven(toez) R. van den Beid te Bloemendaal-Overveen-Aerdenhout; te Leeuwarden-Huizum en Goutum c.a. W Veltman te Wildervank (part-time). Aangenomen: naar Delft G.J. Hiensch te houw-Schettens-Scbraard en Wons; naar Fijnaart en Heijningen L.C van der Eijk, kandidaat te Rozenburg; naar Niehove-Oldehove mevr. A.J. van Ess. kandidaat te Marum; naar Dokkum (part-time) en naar Aal- sum-Wetzens (part-time) G.J.D.Chr. Loor te Naaldwijk (dg. De Kandelaar). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Vianen A. van Bergen, kand. te Kampen die dit beroep heeft aangenomen; te Leeuwarden-West (als miss.toeruster voor de stad Leeuwarden en het aan- loophuis) drs.J. Stnkwerda te Franeker (voorde miss. toerustingP.S. Friesland- Noord) Beroepbaarstelling: A. van Bergen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Meerkerk G. Bouw De bisschoppen mogen dan be sloten hebben tot de instelling een 'werkgroep ter bevordering van de dialoog binnen de ge loofsgemeenschap in haar volle breedte', maar die dialoog met de Acht Mei Beweging is nog ver weg. De werkgroep krijgt als eerste taak te onderzoeken 'aan welke voorwaarden voldaan moet zijn om tot dialoog te kunnen ko men'. Afgelopen zaterdag licht te de voorzitter van de bis schoppenconferentie, kardinaal Simonis, dat toe tijdens een ge- improviseerde persconferentie op de ontmoetingsdag van het (behoudende) Contact Rooms- Katholieken. Er zijn verschillende soorten van dialoog. Die tussen christe nen en joden heeft tot doel om de verschillende standpunten uiteen te zetten. „Maar een bin nenkerkelijke dialoog moet ge richt zijn op meer eenheid en eensgezindheid," zo voegde hij er veelzeggend aan toe. „Als iedereen zich katholiek wil noemen, moet wel duidelijk zijn wat de wezenlijke punten van hwet rooms-katholieke ge loof zijn. Dat is een noodzakelij ke voorwaarde, wil die dialoog vruchtbaar zijn." Bij de dialoog in de RK Kerk gaat het volgens Simonis niet in de eerste plaats om de vleugels ter linker en ter rechter zijde, maar om het grote middenveld. Er zijn honderdduizenden ka tholieken die naar zijn mening niet weten welke kant ze op moeten. Het gaat dus niet al leen om een gesprek met de Acht Mei Beweging, maar met alle bewegingen. COLOFON Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgever^ Damiate bv ma.-vr.i van 08 00-1700 uur. Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES HOOFDREDACTIE Jan-Geert Maioor. Frans Nypels. Henk van der Post (ad/) HOOFDKANTOOR 2321 BML rS'eute/t/es) Teletoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bij vooruitbet. (ine/. BTW) RE'Ka° aaisbaat 26a Lisse Tel 02521-19M0 POSTADRESSEN |*r kwartaal (post) 119.50 perjaar 321.65 permaand 28,75 KLACHTEN BEZORGING: TELEFAX Leiden advertenties 071 -323508 Leiden fam berichten 071 323508. Leiden redactie 071-321921. zat 10 00-12 OOuur 071-143241 HET WEER HANS VAN ES Koudere lucht onderweg Dank zij de uitloper van een Iers hogedrukgebied werd het fraaie weer nog een dagje geprolongeerd. Vooral boven de westelijke kust strook kon de zon zich ongehinderd uitleven bij een aangename tempe ratuur van 17 tot 19 graden. De rest van Nederland was minder be voordeeld. Een zwakke storing schampte over het noorden van het land en daar dreef bewolking van de Noordzee binnen. Landinwaarts vormden zich flinke stapelwolken, die de neiging hadden zich tot gro te wolkenlappen uit te spreiden, zodat er in het midden en oosten van land nauwelijks zon te zien Boven Midden-Frankrijk lag een actievere band bewolking met re gen- en onweersbuien. Die mar keerde de scheidingslijn tussen de koele Noordzeelucht bij ons en tro pische, vochtige warmte, die prak tisch het gehele Middellandse Zee gebied in zijn greep heeft. Voor ons toekomstige weer moeten we steeds in noordelijke of noord westelijke richting kijken en van die hoek is wat koudere lucht on derweg. Een nieuwe, maar betrek kelijk zwakke verstoring trekt via Schotland naar de Wadden en daardoor ontkomt de kuststrook vandaag niet aan een partij wol kenvelden. Op een verdwaald spat je regen na, blijft het echter droog. Na morgen neemt de noordenwind geleidelijk toe tot kracht 4 a 6. Er is nog ruimte voor schaarse opkla ringen, maar de lucht wordt steeds onstabieler. Naast de vorming van van stapelwolken boven land gaan nu ook op de Noordzee opbollende cumuli ontstaan, die het buiensta- dium kunnnen bereiken. Woens dagavond kunnen van zee al enkele buitjes binnenlopen op de nade ring van een bel kou in de hogere lagen van de atmosfeer. Op donderdag en vrijdag volgen er meer buien, waarbij het kwik nog weinig meer boven 15 graden uit komt. Bij de stevige aanlandige wind voelt het erg fris aan en daar mee lijkt de zomer ver weg. De me teorologische dienst te Berlijn waagt zich sinds enige tijd aan sei zoensprognoses. Voor de zomer van 1993 wordt in West- en Midden europa een boven normale tempe ratuur voorzien, waarbij juli de meeste warmte voor zijn rekening neemt. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vooral in Schotland wol kenvelden en plaatselijk wat regen. Elders droog en vooral morgen geregeld zonneschijn. Middagtem- peratuur op de Schotse Hooglanden rond 14 gra den, in Ierland en Wales circa 17 graden en in Zuid-Engeland ongeveer 20 graden. kele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur circa 18 graden, vandaag in de Ardennen rond de 20 gra den. Noord- en Midden-Frank rijk: Bretagne en Normandië: perioden met zon, droog en middagtemperaturen tussen 16 en 19 graden. Elders: van daag wolkenvelden, plaatselijk onweer en middagtemperatuur rond 23 graden. eCos- gere temperaturen. Portugal en Madeira: Portugal: In de Algarve op beide dagen perioden met zon en droog. Maxima cir ca 24 graden. Verder naar het noorden vandaag nog wolkenvelden, kans op e bui en middagtemperaturen ta Verde circa 20 graden. Morgen verbe tert het weer ook in het noorden en wordt het warmer. Madeira: Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur rond 23 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Aan de Costa's in het zuiden en zuidoosten perioden met zon en droog. Middagtemperatuur rond 28 graden. El ders in Spanje eerst ook wolkenvelden en vandaag in het noorden nog kans op buiige regen, plaatselijk met onweer. Maxima in het Spaanse binnenland plaatselijk boven de 30 graden, langs de Golf van Biskaje en aan de Costa Dorada én Costa Brava lagere temperaturen. Ca narische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur onge veer 25 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Perioden met zon en droog. Maxima aan zee rond 24 graden. Tune sië: Perioden met zon, vooral morgen wolkenvelden, en droog. Middagtempe raturen aan de stranden tussen de 25 én 30 graden, landinwaarts veel hoger. Zuid-Frankrijk: Veranderlijk bewolkt en kans op enkele buien, vooral vandaag nog met onweer. Middagtemperaturen vandaag van 23 graden in Les Landes tot 28 graden in ijke departementen, morgen, Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. mg v Cöte d'Azur, beduidend lager. Mallorca enlbiza: Perioden met zon, van tijd tot tijd ook enkele wolkenvelden en kans op een ref- gen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond 27 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Perioden met zon en in het zuiden droog. Ten noorden van Rome toene mende kans op enkele regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen tussen de 28 en 32 graden, morgen in het noorden iets la ger. Corsica en Sardinië: Wolkenvelden, ook geregeld zonneschijn. Kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur vandaag rond 30 graden, morgen Griekenlanden Kreta: Zonnig en warm tot zeer warm. Middag temperatuur op de eilanden ongeveer 29 graden, op het Griekse vasteland rond 35 graden, plaatselijk tegen de 40 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. Maxima langs de kusten rond de 30 graden. Duitsland: Wolkenvelden, ook hier en daar zon In het noorden kans op een enkel buitje, in de zuidelijke deelstaten zijn de buien actiever en kan vandaag ook onweer Middagtemperatui WOENSDAG 23 JUN11993 Zon- en maanstanden Zon op 05.17 Zon onder 22.01 Maan op 09.25 Maanonder23.50 Waterstanden Katwijk Hoog water 06.05 18.39 Laag water 02.06 14.20 Weerrapporten 21 jun 20 uur: 26 15 9 22 16 0.2 24 12 1 32 16 0 24 15 4 Bangkok Casablanca nw3 19 10 14 wnw5 21 10 0 w5 23 14 0.5 02 24 14 0 uw2 36 27 0 noorden rond 16 graden; vandaag maxima circa 25 graden, gen flink lager. HEINZ IKC&MfeDAT /Ac F2/TS urr 06 SBZ/E SCH/Z/JF WANT ALLEEN MAAR '&RRRR - ze<ZZ£N SS WEL £R& MAZ£f*TJ£S. AAN CE ANDERE AONJT, AIS H/J Z'N WOORDSNSCRAT BLUFT UffWAZBCCAf ER /H/SSCR/EN TOCN WEL £EAJ plaatsje VOOR

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12