Leiden Brommers kwellen Haarlemmerstraat Zuidafrikanen kijken ogen uit 'Vormloze lummel' trekt veel bekijks 'Zuidwest heeft nieuwe flats niet meer nodig' Louise met Nieuwe Vaart nu Da Vinei Nieuwe ix Rembrandt DINSDAG 22 JUNI 1993 11 Bijzondere 'penisplantin hortus botanicus LEIDEN HANS KOENEKOOP De Stichting Leefbaar Zuidwest doet het dringende verzoek aan het Leidse college van burge meester en wethouders om de bouwplannen voor flats langs de Vijf Meilaan in te trekken. De belangengroep vindt het onge wenst om een stuk groen in de wijk op te offeren voor woning bouw. Beter is het om deze flats te plaatsen in het gebied tussen Van Vollen hovenkade en Ka- naalweg. Er is grote kritiek op de plan nen van de gemeente. „De leef baarheid van Zuidwest wordt vermoord schrijft de stichting in een brief aan het college. De wijk slipt in de ogen van Leef baar Zuidwest dicht met de komst van nog meer flats. Bo venal is er geen behoefte aan. Het snel vergrijzende Zuidwest zou veel meer baat hebben bij goedkope seniorenwoningen. Ook heeft Leefbaar Zuidwest grote moeite met de manier waarop de gemeente de bouw plannen heeft gepresenteerd. In 1988 nam de gemeenteraad al de beslissing om aan de Vijf Meilaan woningen te bouwen. „Waarom is er in die tussentijd volstrekt geen overleg geweest tussen ambtenaren en bewo ners? Waarom wordt er nu een plan gelanceerd, waarbij de in druk wordt gewekt, dat alles vaststaat?" LEIDEN ERNA STRAATSMA VERVOLG VOORPAGINA Het is een vormloze bruinbeige stengel van zo'n tweeëneenhal- ve meter lang. Zo'n 1.200 be langstellenden hadden er gister avond ruim drie kwartier wach ten voor over om deze 'penis plant', de amorphophallus de- cus silvae, te bewonderen. Een lelijk ding, maar wel heel bij zonder. Een lange rij wacht geduldig buiten de kas. Natuurliefheb bers, biologie-studenten en an dere belangstellenden. Ze zijn door de lange wachttijd een groot deel van hun avond kwijt, maar het weer is goed en dit is toch veel leuker dan televisie kijken? „De laatste keer dat iemand deze lummel heeft zien bloeien was in 1919, in een tuin op Ja va." Een medewerker van de hortus staat op een ladder naast de'immense 'fallus'. „We heb ben hier dus te maken hebben met een uniek exemplaar." Overigens bloeit het gevaarte nog niet en dat misschien maar goed ook, want als dat het geval is verspreidt de plant een wer kelijk verschrikkelijke stank. De plant draagt om die reden ook wel de naam 'lijkenbloem: een geur van rottend vlees ver spreidt zich metersver, orp in- sekten te verleiden de plant te bestuiven. De natuur heeft ook zijn minder prettige kanten. De Leidse bloem zal echter niet tot bloei komen. Om stank overlast te voorkomen wordt de 'in gevangenschap' gekweekte penis afgesneden, vlak voordat de knop opengaat en de on- aamgename geur zich ver spreidt. De stankstengel wordt vervolgens geconserveerd en bewaard voor onderzoek. Biolo gen weten weinig over de ma nier waarop de bloei van de plant tot stand komt. Open monden De bezoekers van de kas kijken met open monden naar het bruine ding. Ze nemen snel een paar foto's, maar moeten dan plaats maken voor de volgende groep. „Hier verderop staat een pot met een knol die over een paar weken misschien een an derhalf tot twee keer zo'n grote bloem oplevert. We weten dat nog niet zeker, want uit die knol Armetierig /t q Leidschendam wei- I 3 gert op te draaien voor het opknappen van de 'armetierig onderhou den' polderwegen in Stompwijk kan ook een gewoon blad ko men." Onder de indruk van deze in formatie loopt het clubje snel naar de aangewezen pot. Er zit een dikke bruine staak in; deze amorphopallus is de grote broer van de 'dcus-silvae'. Om enig idee te krijgen van de stank van de lijkenbloem mogen bezoekers even ruiken aan een heel klein exemplaar. Het plantje ziet er uit als een platgeslagen krop sla. Er wordt druk gesnoven boven de bloem pot. „Als het goed is ruik je de geur van rottende vis." Dat blijkt te kloppen en doet veel hoofden verschrikt omhoog gaan, „Hè bah, wat een vieze Verzet De Stichting Kabel Merenwijk verzet zich tot het uiterste tegen het plan van de gemeente om precario te heffen op kabels lucht." De rondleiding eindigt in de kas waar de victoria amazonica bloeit. De plant, een soort reu- zenwaterlelie en werd de afgelo pen jaren vooral bekend als 'victoria regia'. Die naam. zegt een hortus-medewerker, moe ten we echter zo snel mogelijk vergeten. „Victoria amazonica is de officiële naam. De plant, vernoemd naar koningin Victo ria. komt uit het Amazonege bied." De bladeren zijn zo groot dat ze een baby kunnen dragen en foto's daarvan verschijnen met een zekere regelmaat in de kranten om het bijzondere van de bloem te benadrukken. De aankondiging dat de 'victoria' Energie /irDe huizen in de Al- I D phense wijk Ecolo- nia zouden energie-arm zijn, maar sommige ge bruiken juist extra veel energie weer bloeit lokt honderden naar tli' hortus; De bloei van deze plant is echter helemaal niet zo bijzon der. ook al doet de presentatie van het hortus-personeel an ders vermoeden. Ze dragen wit te t-shirts met daarop hele grote roze bloemen en de tekst 'de victoria amazonica bloeit in de hortus'. Veel bezoekers zijn in de veronderstelling dat de aan blik van een bloeiende victoria ook uniek is. Niet is minder waar. vertelt een hortus-medewerker. „In het hele seizoen bloeit de plant wel zo'n 25 keer. maar wij geven er maar een keer per jaar rucht baarheid aan. Daarom denkt het publiek dat de 'victoria' maar een keer per jaar bloeit. Maar dat is dus helemaal niet zo." Toch een beetje teleurge steld kijkt de groep naar het kunstmatige vijvertje waarin een kleine roze bloem drijft tus sen hele grote groene bladeren. Criminelen vrijwel verdwenen in winkelpromenade Knetterende brommers verontrusten bewoners en win keliers van de Haarlemmerstraat tegenwoordig meer dan criminelen. Die lijken te zijn verdwenen dankzij het spe ciale bestrijdingsproject 'piko krimi' van de gemeente Leiden en de politie. Dat brommers na zessen voluit door de lange, smalle winkelstraat scheuren stoort bewoners en winkeliers mateloos meer dan een incidentele snel- kraak. Van criminelen heeft de Haarlemmerstraat sinds de invoering van een bewakingsdienst geen last meer. Van scheurende brommers des te meer. FOTO W/A1 DUKMAN De toekomst van de Haarlem merstraat stond gisteravond centraal in een forumdiscussie van D66 in het Leidse Volks huis. Op het laatste moment moesten de democraten naar het gebouw aan de Apothekers- dijk verhuizen omdat de mid denstanders weigerden in het gekraakte Rex theater (de 'X') te discussiëren. De knieval leverde D66 overigens weinig voordeel op. Slechts een handvol winke liers was aanwezig. De winkeliers bleken positief. Ook al kampt de Haarlemmer straat in hun ogen nog altijd met een overdaad aan koffie shops en weinig kwaliteit bie dende filiaalhouders. Ook schort het de langste winkelpro menade van Leiden nog steeds aan voldoende parkeerplaatsen en een goede bereikbaarheid met het openbaar vervoer. De manier waarop zwart en blank samenleven in Nederland heeft grote indruk op ze ge maakt. „In mijn land kan je ge arresteerd worden als je bij voorbeeld een blanke vrouw al leen maar de weg wijst. En hier leven blanken en zwarten echt samen, kun je als zwarte ge woon een gesprek voeren met een blanke." William B. Diteme en Piet Siko vallen van de ene verbazing in de andere tijdens hun drieweekse stage in Leiden. Zij zijn met nog 16 andere zwar te Zuidafrikanen ingegaan op uitnodiging van het Gemeente lijke Platform Zuidelijk Afrika om Nederland te bezoeken en in diverse gemeenten iets te le ren over de praktijk van het plaatselijk bestuur. Diteme en Siko zijn afkomstig uit het noorden van Zuid-Afri- ka, uit de 'townships' bij War- rentown en Jan Kempdorp, in de buurt van de diamantstad Kimberly. Ze zijn vertegenwoor digers van de zwarte bewoners organisaties, de zogenaamde 'civics', die proberen een beter bestaan op te bouwen in de townships, kleine leefgemeen schappen waar de mensen vaak nog in primitieve omstandighe den leven. Water en elektriciteit zijn er meestal niet en de behui zing is zeer pover. Anderszijds wordt ook geprobeerd een de mocratisch gemeentebestuur Dieven zijn echter amper nog te vinden in de Haarlemmer straat. „Behalve tussen twee en vier uur 's nachts. Dan willen ze nog wel eens wat uitspoken", zegt meubelverkoper G. Wisse. „Maar je kunt tegenwoordig rustig tot middernacht door de straat gaan. Er gebeurt je niets. Die bestrijding werkt perfect. En ik spreek uit ervaring, want ik woon en werk er al vijftig jaar." Vooral het inschakelen van een beveiligingsdienst blijkt een doorslaand succes. Sinds bewa kers in uniform in ongeveer veertig zaken de boel in de ga ten houden, zoeken winkeldie ven elders hun heil. De surveil lances werken preventief en zorgen voor rust bij klanten én winkelpersoneel. Doordat win keliers meer en meer overgaan tot de aanschaf van open rollui ken en de gemeente het wonen boven winkels stimuleert, voe len mensen zich ook 's avonds op te bouwen. Op dat punt pro beren de Zuidafrikanen in Lei den iets te leren. „Wij hebben recht op water, elektriciteit, onderwijs en werk. De regering zou moeten inves teren in de zwarte townships, maar doet op dit moment ei genlijk niets. In Warrenton staan geen fabrieken en maar een enkele school. Als je werk wil hebben moet je ver weg gaan om dat te vinden", vertelt Diteme. Het welvaartspeil en de ge meentelijke organisatie van een relatief arme stad zoals Leiden zijn naar Zuidafrikaanse begrip pen ongekend. „Wij zijn hier gekomen om te leren wat lokaal bestuur inhoudt. Lokaal, dat is een woord dat we moeten op zoeken in een woordenboek, want we weten niet wat het be tekent." Diteme en Siko hebben in Leiden gevonden waar ze naar op zoek waren. „Ik heb veel in teressant en waardevolle zaken gezien. Neem bijvoorbeeld de politie, die alle mensen respec teert. ongeacht huidskleur. De Zuidafrikaanse politie behan delt zwarten als varkens. Je wordt met 60 man tegelijk in een arrestantenhok gestouwd als het zo uitkomt. Ook de be handeling van drugsverslaafden is zeer liberaal. In mijn land kun je een half jaar gevangenisstraf krijgen als je met marihuana wordt betrapt", zegt Diteme. al een stuk veiliger in de Haar lemmerstraat. Volgens forumlid L. Palm, voorzitter van het Samenwer kingsverband Ondernemers in Leiden (SOL), kan de Haarlem merstraat met sierbestrating, bloembakken en sfeerverlich ting nog een stuk gezelliger worden gemaakt. Palm is be zorgd over de 'kont' van 0e Haarlemmerstraat. In het stuk tussen Hooigracht en Haven plein zitten veel koffieshops waar softdrugs worden ver kocht. „En daar deinzen andere winkeliers voor terug." De oplossing voor dat pro bleem ligt mogelijk bij de on langs opgerichte stichting Cen trummanagement. Dat orgaan, waarin gemeente, onderne mers, makelaars en detailhan del zitting hebben, geeft advie zen over economische verbete ringen in de binnenstad. Vol gens Palm en ook de forumle den T. de Graaf (raadslid D66) en W. van de Eshof (coördinator criminaliteitspreventie) moet deze stichting de vestiging van koffieshops tegengaan. „Zodra een pand leegkomt, zou de ge meente het moeten opkopen. Op die manier kun je beter be palen wie er in mag komen", stelde Van de Eshof voor. De manier waarop de sociale werkvoorziening (De Zijl Bedrij ven) gehandicapten bij het ar beidsproces betrekt was voor de Zuidafrikanen ook zeer leer zaam. En verder was de ge meentelijke organisatie, met Maar Palm voegde daar direct aan toe dat panden in de Haar lemmerstraat vreselijk duur zijn. „We praten al gauw over zijn afdelingen voor welzijn, sport, cultuur, volkshuisvesting en dergelijke een openbaring: vaak pure luxe in Zuidafrikaan se ogen. De twee bezoekers hebben, ondanks de miserabele omstan- miljoenen. Je kunt eigenaren nu eenmaal niet dwingen een goed betalende koper te weigeren, ook al is die koper geen aan- digheden in hun woonplaats, vertrouwen in de toekomst. „Er moet wel vrede komen tussen zwart en blank, en tussen zwart en zwart. Dan kunnen de din gen echt gaan voranderen", zegt Diteme. In zijn woongebied le- winst voor de straat. Principes wijken altijd voor geld. We zou den eigenlijk met zijn allen een miljoenenpot moeten opbou- ven de mensen in ieder geval wel in vrede, omdat er geen stammen zijn die elkaar bestrij den. De Zuidafrikanen keren ko mend weekeinde terug naar hun land. wen en daarmee de lege pan den kopen." Hoe Palm die mil joenen bij elkaar wil krijgen bleef gisteravond onduidelijk. Varkentje naar kinderboerderij LP PEN WIM KOEVOET De politie heeft het varkentje van Rapenburg 7 in beslag genomen en naar de kinder boerderij in de Mors ge bracht. Het is verboden om varkens te houden in" het niet-landelijke gedeelte van Leiden, verklaart een woord voerder van de politic. Knor was sinds enige tijd het huisdier van een stel be woners van het studenten huis. De politie ging gisteren naar aanleiding van berich ten hierover in de pers op onderzoek uit. Ze trof de roze knorrepot aan op een bin nenplaats van het huis. De eigenaren hebben af stand gedaan van hun huis dier. De politic heeft hen niet bekeurd. Op de kinderboer derij wordt nagegaan of Knor wat mankeert. „Zo niet, dan krijgt hij daar een leuk le ventje". aldus de pottue Mevrouw A. Harteveld uit lei den wordt de nieuwe rectrix van de leidse openbare Rembrandt Scholengemeenschap. Zij volgt M. Scha op, die als directrice is benoemd op een Rotterdamse school voor voortgezet onder wijs. Anke Harteveld (45) woont in leiden. „En ik werk graag in de plaats waarin ik woon", zo verklaart zij onder meer haar keuze voor de school I larteveld studeerde biologie in leiden en was van 1973 tot 1990 verbon- De Leidse scholengemeen schappen Louise de Coligny (MAVO-HAVO-VWO) en Nieu we Vaart (voorbereidend be roepsonderwijs) gaan toch sa men verder onder de naam Da Vinei Gollege. De naam zal in de praktijk vooral een administra tieve functie hebben. Wettelijk is bij de fusie, waartoe vorig jaar december werd besloten, na melijk een nieuwe naam vereist. „Op de gebouwen blijven nog de oude namen staan, maar op briefpapier komt bijvoorbeeld te staan dat de twee scholen sa men het Da Vinei College vor men. We groeien naar die naam toe", aldus Nieuwe Vaart-direc teur H. Snik, die de naam Da Vinei College vorig jaar bedacht. De stuurgroep die de fusie tussen de twee scholen voorbe reidde koos eind vorig jaar al voor Ieonardo da Vinei. Toen haar rapport uitkwam, waarin de naam werd voorgesteld, werd die echter al van tafel ge veegd. Het Louise zou het er niet mee eens zijn. Vervolgens boog de politiek zich er over D66 kon zich in de naam van de multigetalenteerde renaissance- geleerde vinden, maar wethou der Koek van onderwijs en raadlid R. van Schreven zagen graag de naam van een vrouw behouden in plaats van lz?onar- do. Een prijsvraag binnen de scholen moest dit voorjaar uit komst bieden, maar daar kwam volgens rector F. de Zoete van het louise geen betere sugges ties uit. „Nee, ik ga geen namen noemen, maar Da Vinei bleek het beste. Na ampele overwe gingen hebben we er toch voor gekozen", aldus De Zoete. Ook directeur Snik kan geen alterna tieven uit de prijsvraag noemen. „Nee. ja. Sleutelstad Colli-ge of zoiets, verder zou ik het niet meer weten." Kwart ton voor Tafeltje Dek je LEIDEN Tafeltje Dekje heeft van lu-1 Ko ningin lulianafonds 25.5(X) gul den gekregen om nieuwe ver pakkingen voor de maaltijden aan te schaffen. De 160 deelne mers aan de maaltijdvoorzie ning hebben onlangs allemaal een magnetron gehuurd van 1 afeltje Dekje, zodat de 100 vrij willigers het eten niet meer haasje-repje hoeven te bezor gen. De klanten krijgen hun eten koud. Dank/ij de gift van het lulianafonds worden de maaltijden over een poosje in magnet «onbestendige dozen verpakt. den aan het Katwijkse Pieter Groen College. Sinds 1990 was /ij directeur van middenschool i ir wItte Raaf bi i itret in I school fuseerde in 1992 met vijf andere scholen tol hel Spec trum ollege. waar Harteveld in de leiding kwam. Op de vacature voor de Rem brandt Scholengemeenschap kwamen vijftig gegadigden af. Vrouwen genoten daarbij bij ge lijke geschiktheid de voorkeur. Burgemeester en wethouders spreken zich waarschijnlijk van daag over de benoeming uit William Diteme en Piet Siko (met pet) bij de huisdrukkerij van het Stadsbouwhuis. Naar Zuidafrikaanse begrippen een zeer luxueuze voorziening. FOTO HINK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11