Een jazzleven in foto's veel te weini-lef Cultuur&Kunst Visa-soesa verstoort World Roots Festival Friesland uniek festival armer Halfway: kwaliteit zonder verrassingen Orkest vindt grote sponsor MAANDAG 21 JUNI 1993 7 chef annemiek ruygrok, 071 -356472, plv -chef jan rijsdam. 071-356473 Nationale Ballet met 'Requiem' amsterdam Het Nationale Ballet verzorgt op 8 juli een optreden in het Amsterdamse Muziektheater waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Aidsfonds. Uitgevoerd wordt 'Requiem' van choreograaf Toer van Schayk. De benefietvoorstelling vindt plaats in het kader van de landelijke manifestatie Rumour Around Aids. Tevens zal het balletgezelschap op 6 juli optreden in de Beurs van Berlage in de hoofdstad. Gedanst wordt Hans van Manens pas de deux Sarcasmen. Hier is de tentoonstelling 'Part of Life. Een blik op Aids' de aanleiding. De toegang is gratis. Uitstel veiling bezit Jerry Lee Lewis memphis» Een rechter heeft de Amerikaanse belastingdienst be vólen de veiling van de bezittingen van Rock 'n' Roll-ster Jerry Lee Lewis uit te stellen om diens vrouw in de gelegenheid te stellen aan te tonen dat het deels om haar bezittingen gaat. On der de meer dan 300 objecten die in beslag werden genomen om een belastingschuld van 3,7 miljoen dollar af te betalen, zijn onder meer twee piano's, kleding en meubels. De vrouw van de 58-jarige Lewis zegt voor haar huwelijk met de muzikant al een fan van hem te zijn geweest en veel materiaal over hem verza- nleld te hebben dat nu ten onrechte geveild dreigt te worden. Eerbetoon aan Paul Acket in Haags Gemeentemuseum Richctrd JcUlSCIl tOOIlt amsterdam peter bruyn De Kuni Kids bezingen Amster dam in het Nederlands op puur Afrikaanse muziek. Rowwen Hèze plakt moeiteloos Mexi caanse musica nortena aan Limburgse teksten. Bulgaarse vrouwenkoren in onze Neder landse schouwburgen. De Alge rijnse raï-ster Khaled op radio 3. Muziek maakt de wereld steeds kleiner. Het World Roots festival is daar al jaren het bewijs van. Morgen begint de elfde editie in i de Amsterdamse Melkweg. Op dit evenement, dat in 1983 begon als Africa Roods', staan artiesten uit allerlei windstreken. Het World Roots festival heeft daarmee een unie ke traditie opgebouwd. Deson danks stuit de organisatie tel kens weer op problemen waar de programmeur van een door snee popfestival zelden mee te maken krijgt. Veel van de arties ten op World Roots korhen uit derde wereld, met alle bureau cratische rompslomp van dien. Achter zijn met faxen en brie ven bezaaide bureau vertelt World Roots-programmeur Frans Goossens over de Maure- taanse zangeres Dimi Mint Abj ba. Het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag heeft hij bestookt met telefoontjes en faxen om werk te maken van het visum voor de zangeres. Maar daar komt het verzoek ge woon 'op de stapel' en wordt behandeld zoals iedere toerist of asielzoeker. Iets anders is er aan de hand met Les Amazones de Guinee, het schitterende vrouwen-pop orkest van het politiekorps in de hoofdstad van het Westafri- kaanse Guinée. Twee elkaar be twistende ministeries, dat van defensie ep cultuur, bemoeien zich met het visum. De wanho pige impresario heeft inmiddels de president van Guinée ge vraagd om te bemiddelen. Gelukkig staan de meeste concerten en voorstellingen wel vast. ZO komen onder meer -Donnisulana, Yulduz Usmano- va, Mi Oso Es Mi Kas, The Re negades Steel Band Orchestra en Muyinda Ndere Troupe. Daarnaast zijn er films, workshops, dansvoorstellingen en exposities. Het World Roots festival duurt tot 28 juni. 'Zijn North Sea Jazz Festi val geeft Den Haag wereld wijde promotie'. De,sarcas tische ondertoon van de tekst op de gedenksteen die onlangs ter ere van Paul Acket werd geplaatst op een grasveld vlakbij het Haagse Congresgebouw, kan niemand ontgaan. den haag monique brandt Hét is een postume sneer van de vorig jaar oktober overleden Paul Acket aan het adres van onder meer WVC, dat de fes tivalorganisator tot zijn grote ergernis jaarlijks afscheepte met een bijdrage van 150.000 gul den. Totdat het ministerie vorig jaar besloot de subsidiëring van één van de belangrijkste jazzfes tivals in de wereld maar hele maal stop te zetten. Dit jaar - van 9 tot en met 11 juli - zal het achttiende festival weer zonder subsidie, en voor het eerst ook zónder Paul Acket van start gaan. Maar hij wordt niet vergeten. Een gedenksteen en een 'Acket-eik' naast het Congresgebouw vormen een blijvend eerbetoon. Daarnaast zal tot en met 18 juli in het Haags Gemeentemuseum een tentoonstelling te zien zijn over het werk en leven van,deze jazz liefhebber in hart en nieren, die naast 'North Sea' ook het Jazz Mecca in Maastricht en het Drum Rythm Festival (begin ju li) in Amsterdam organiseerde. De expositie, die met hulp van studenten van de Reinwardt Academie werd samengesteld, toont allerhande facetten van Acket's leven. Zijn werkkamer bijvoorbeeld, met de stapels pa pier, de tientallen videobanden, de muren behangen met door hem ontworpen festival-affi ches. Zijn bril ligt op zijn oude burau alsof Paul Acket even weg is voor een boodschap. Verder zijn er veel foto's, videofilms, leiden Het was niet de eerste keer dat de kunst historicus Wim Hollenberg het Leids stedelijk mu seum De Lakenhal bezocht, maar wel voor het eerst dat hij in de bloemen werd gezet. De Amsterdam mer, werkzaam in het Haarlemse Frans Halsmuse um, was namelijk de 20.000ste bezoeker van de tentoonstelling 'Vijf eeuwen landschap'. Behalve de bloemen kreeg hij ook de catalogi behorende bij de tentoonstelling overhandigd. De expositie, die sinds maart in de Lakenhal te zien was, sloot giste ren. In totaal hebben ruim 20.000 mensen de ten toonstelling bezocht. foto henk bouwman terschelling jacob haagsma Het allerlaatste Oerol-festival is voorbij, en voorgoed voorbij. Terschelling is teruggegeven aan de eilandcultuur, tijdens de slotmanifestatie gisteravond verpersoonlijkt in de plaatselij ke shantygroep West Aleta Sin gers. Cees Brandt is in zijn in carnatie van Oerol-logo de zee ingelopen, zoals hij er ooit, met druipende smoking en al, uit kwam. Terwijl duizenden Oerol- fanaten zich op het Groene Strand van West-Terschelling nog eenmaal laafden aan de Oërol-cultuur, gaf initiatiefne mer Joop Mulder de politiek die te weinig geld voor het festival beschikbaar stelt, nog een veeg uit de pan. Hij kan zich nu be raden op nieuwe initiatieven, die in ieder geval niet op een tiendaags multidisciplinair en multicultureel festival zullen lij ken. En Friesland is een uniek festival armer. Oerol is sinds de eerste editie van 1982 uitgegroeid van lichte lijk bizar straatevenement dat nauwe banden onderhield met het Festival of Fools tot een toonaangevend zomerfestival, waarin lokatieprojecten en we reldmuziek de Speerpunten vormden en de Terschellingèr natuur optimaal werd gecombi neerd met cultuur. Internatio nale, theatergroepen lieten zich graag inspireren door bos, duin of wad. Het ging al die jaren vooral om theatermakers die zeer visueel bezig zijn: multidis ciplinair plaatjestheater, waarin taal een ondergeschikte rol speelt. Zo gebruikte het Russische Derevo verrassende effecten die waren ontleend aan de comme dia dell' arte, waarmee hun voorstelling daar tussen de bo men van het Formerumer Bos- theater stukken lichtvoetiger uitviel dan hun vorige werk. Het Chileense Teatro Del Silencio koppelde de klassieke mime- principes van Marcel Marceau, leermeester van artistiek leider Mauricio Celedon, aan een fikse portie Latijns' pathos. Het leven van de Franse poète niaudit'Ar- thur Rimbaud leverde zo een aantal schitterende tableaus op. daar op het Groene Strand in West-Terschelling. Het Trajekt- theater van Wiepke Poldervaart had zeer direct te maken met de pop recensie» hans keuzers Shine: Richard Jansen, gitaar. Mare de Reus. bas. Marius Schrader. drums. Jan Bart Meyers, gitaar. Gezien. 19/6 LVC. De man achter Shine, ex-Fatal Flowersgitarist Richard Jansen giet de presentatie van de cd- -tour BoyS in de vorm van een totaalprogramma. Zo werd het publiek zaterdag in het LVC on- dere andere getrakteerd op ca baret in de jaren dertig-stijl met zangeres Gitane Demone, een trapeze-act van Barbera Biloe, effectvolle vloeistofdiós en tus sendoor ook nog eens DJ Barbie met zijn jaren zeventig Funk- -discomuziek. Fatal Flowers- -liefhebbers, vroeg gekomen om Jansen in zijn nieuwe rol te zien, moeten zich blauw heb ben gee"rgerd aan de muziek keuze. De hoofdmoot van de avond, de band Shine, vocht tijdens een groot deel van het optreden tegen de slechte geluidsmbc. De droge klappen van ex-Claw Boys Claw drummer Marius Schrader Waren irritant nadruk kelijk aanwezig en de lage nasa le stem van Jansen was ternau wernood te horen. Richard Jan sen, zaterdag weer eens te veel de vervelende poseur op de voorgrond, koos duidelijk voor een voorspelbare up-temposet. Te weinig waren tijdens de kor te set boeiende kop- en staart- nummers met goede melodiee" n te herkennen. Bij een drietal nummers leek de band alsnog te overtuigen. Shés allright kreeg een mooie ingetogen ver tolking met een wervelende cli max als slot. Daarnaast werden Look back in angef, een goed gekozen cover van David Bowie, en Blue middle crimé met een ijzersterke riff van gitarist Jan Bart Meyers in de beste Fatal Flowertraditie neergezet. Ri chard Jansen had al aangekon digd dat de rustige, persoonlijke nummers op de cd Boys zich niet bepaald zouden lenen voor een live-performance. Het toonde zaterdag bepaald niet van lef na het uitbrengen van zón rustig en uitgebalanceerd album de gebruikelijke stan daard Rock Roll-act op te voeren. Paul Acket voor de door hemzelf ontworpen affiches van het North Sea Jazz Festival. oude programmaboekjes en exemplaren van zijn muziekbla den Popfoto, Muziek-Express, Tuney Tunes en Rythme. Een schematisch overzicht in foto's laat zien hoe de jonge Acket als scholier in de oorlog begon met het organiseren van jazzconcerten in de Hilversum- se schouwburg Gooiland. Hij werd ervoor opgepakt door de Duitsers, want er mocht geen Engelse muziek worden ge speeld. Na de oorlog ging hij echter door met het organiseren van concerten. Nederlandse bands, popgroepen als The Rol ling Stones, The Beatles, en on geveer alle groten van de jazz. Gesloopt Er bestaan talloze smakelijke anekdotes over Ackets soms bi zarre belevenissen met muzi kanten. Op de expositie komt een aantal van die belevenissen onder meer ter sprake tijdens de documentaires die worden vertoond. Het Kurhaus natuur lijk dat bijna werd gesloopt tij dens een optreden van The Sto nes, waarbij André van Duin in het voorprogramma was gezet. Acket die in de Rotterdamse Doelen zelf bijna werd gesloopt door honderden ontevreden be zoekers, omdat Miles Davis na zijn zoetgevooisde muziek op eens keiharde elektronische ge luiden voortbracht. James Brown was in de jaren zestig zo populair dat de zaalbe waking het publiek vrijwel niet onder controle kon houden. De mensen met de goedkoopste kaartjes bezetten de duurste plaatsen. Paul Acket zag dat al les met lede ogen aan en scha kelde een zware jongen van de Amsterdamse Zeedijk in die zou foto G pd helpen de orde te bewaken. In ruil voor concertkaarten wel te verstaan. Die kaarten werden welbesteed. Want tijdens het optreden van James Brown was het uiterst rustig op de Zeedijk. Alle dames van lichte zeden wa ren een avondje uit en zaten - gratis - op de eerste rij. Veel van die verhalen zijn be kend, veel foto's hebben we al eens gezien. Maar het blijft in drukwekkend om al die activi teiten gerangschikt te zien. Om nog eens goed te beseffen hoe zeer Acket's leven werd gediri geerd door de jazz. En hoe be langrijk hij was voor de jazz in Nederland. Misschien zou de minister van wvc ook eens moeten gaan kijken. Haags Gemeentemuseum, expositie Paul Acket, tot en met 18 juli. amsterdam gpd natuur: hun voorstelling op het wad bij Formerum moest zater dagavond tot na middernacht worden uitgesteld vanwege de getijdenbewegingen. Ook op het terrein van de we reldmuziek heeft Oerol een naam hoog te houden. Dit jaar was er onder meer muzikaal be zoek uit Oeganda (Ndere Trou pe), Italië (het speelse, maar niet bijster oorspronkelijke Mau Mau) en Zaïre (de in Nederland wonende Kuni Kids), maar het waren de Finse zangeressen van Varttina die het meest verras send voor de dag kwamen. Bij zonder frisse meerstemmige volksmuziek, gebracht met bij na boerse vrolijkheid: of hoe fol klore springlevend gehouden kan worden. Muziek om onge neeslijk vrolijk van te worden. Naar schatting zijn er in de Oerol-periode 50.000 mensen naar Terschelling getogen, goed voor een economische impuls van tien miljoen gulden, exclu sief drie ton toeristenbelasting. Die tienduizenden hebben in totaal ongeveer 200 groepen kunnen zien, van een eenzame accordeoniste tot het 27 leden tellende Teatro Del Silencio. Het Nederlands Filharmo nisch Orkest heeft voor vijf jaar een nieuwe hoofdsponsor gevonden. Het is een Japanse fabrikant die volgend jaar een nieuw conditiemiddel op melkbasis op de markt zal brengen. En die, als onderdeel van promo lieactiviteiten, ie der jaar 750.000 gulden be schikbaar zal stellen aan het orkest. Gevolg hiervan is dat de in middels ingeburgerde naam van de grote concertzaal van het orkest, in de Beurs van Berlage te Amsterdam, een naamsverandering zal onder Prachtige 'Nozze opera recensie rob van der hilst Le Nozze di Figaro van W A.Mozart, solis ten. English Baroque Soloists, Monteverdi Choir o.l.v. John Eliot Gardiner, gehoord: 19/6. Concertgebouw, Amsterdam. De Engelse dirigent John Eliot Gardiner dirigeerde zaterdag avond in het Concertgebouw in Amsterdam een als 'semi-con- certant' aangekondigde uitvoe ring van Mozarts onvolprezen opera 'Le Nozze di Figaro'. Al enkele jaren is Gardiner met zijn English Baroque Soloists, Monteverdi Choir en doorgaans jonge, sterke solistencasts met de belangrijkste opera's van Mozart internationaal in de, weer. Het aardige van Gardiners uitvoeringspolitiek met betrek king tot Mozarts opera's is dat hij met zijn half-concertante uitvoeringen een gelukzalig midden bewandelt tussen el kaar tegensprekende factoren: hij haakt er mee aan bij het handelen-dwingende karakter van Mozarts van levendigheid opspattende muziek. Geen doodse oratorium-taferelen op het podium dus. Tussen theatrale suggestie enerzijds en de klip-en-klare visualisatie - de zangers, nie mand uitgezonderd, ontpopten ziéh als echte acteurs - werd een hoogst bevredigend mid den bereikt. De orgelkas, het ge hele podium en ook de zaal zelf vormde het werkterrein van de zangers. Schitterend. gaan. De Wangzaal, genoemd naar de vroegere hoofdspon sor, heet voortaan Yakultzaal. Het sponsorcontract beoogt de financiële middelen van het Nederlands Filharmonisch Orkest extra te verruimen. Het geld zal worden gebruikt voor onderhoud en exploitatie van de 'eigen' Beurs van Berlage. Maar ook voor extra publici- teits-activiteiten, voor het aan trekken van dirigenten en so listen van bijzondere snit en voor het vervaardigen van een eigen cd. Tevens ligt het uitke ren van e.en extra bonus aan de orkestmusici in het ver schiet. De musici van het Neder lands Filharmonisch Orkest, aldus directeur J.W.Loot, zijn lid van het welhaast zwaarst belaste orkest van ons land. Naast een grote (veiplichte) beschikbaarheid voor produk- ties van de Nederlandse Opera en de eigen (verplichte) con certactiviteiten bestaat het 'NedFil' in feite uit twee orkes ten: het grote orkest en het Nederlands Kamerorkest. Loot: „De werkdruk is enorm, maar de beloning daarvoor staat in geen verhouding daar toe. Wij zijn gebonden aan de richtlijnen die, mag ik het zo noemen, onze eerste hoofdsponsor het ministerie van WVC ons oplegt." amsterdam peter bruyn „Hey, waar waren jullie toen ik in De Melkweg speelde," vraagt Melissa Etheridge na een num mer of drie een beetje plagerig. Her is duidelijk dat ze de roem nog altijd weet te relativeren, al geniet ze er ook met volle teu gen van. Vijf jaar geleden zong ze nog voor zo'n honderdvijftig mensen in de Amsterdamse Melkweg. Gisteren was ze de absolute publieksfavoriet op het eerste Halfway Amsterdam fes tival. Wie sprak ook alweer de woorden 'Alles is al gezegd, al leen nog niet door mij.' Was dat niet Freek de Jonge? In elk geval is iets dergelijks ook op Halfway Amsterdam van toepassing: we hebben het allemaal al gehoord, alleen nog niet hier. De acts die geprogrammeerd waren op het podium in recreatiegebied Spaarnwoude, halverwege Am sterdam en Haarlem, hadden zich de afgelopen jaren stuk voor stuk reeds op andere grote festivals elders in het land be wezen. Het publiek van Halfway Jcreeg een serie rockbands voor gezet waarvan de live-kwaliteit gegarandeerd was en ook nau welijks meer kon verrassen. Wat de muziek betreft, zaten de verschillen meer in de popu lariteit dan in de kwaliteit. De Nederlandse groepen Sjako! en Claw Boys Claw zetten beide een overtuigend concert neer. Terwijl Sjako! zich steeds meer van een 'virtuoze"h-combo' naar een 'rockband' ontwikkelt, zie je bij Claw Boys Claw een trend van 'circus-act' - een jaar of vijf geleden op Pinkpop - naar 'rockband'. En dat komt allebei de groepen ten goede. De Ier l.uka Bloom bewees in hel verleden reeds dat hij een festival plat kan spelen. Dat doet hij in Halfweg weer. In z'n eentje dus. Morrison - ook al Ier - had vroeger de naam een nor se knorrepot te zijn op het podi um. De laatste vijf jaar is hij echter een stuk gemoedelijker geworden. Met Candy Dulfer als speciale gast brengt Morrison een relaxte dwarsdoorsnee van zijn immense repertoire, waar bij het nieuwe album 'Too long in Exile' slechts schaars aan bod komt. Liever kiest Van the Man voor een jazzy 'Moondance' of het ook al oude 'Cleaning Win dows'. Minder eigenzinnig, maar daarom niet minder goed is Melissa Etheridge. De Ameri kaanse zangeres houdt van haar publiek en het publiek houdt van Melissa, dat is duidelijk. Haar populariteit heeft ook bo- venmuzikalc proporties aange nomen. En daarbij heeft ze een aantal krachtige en sterk lot de verbeelding sprekende songs geschreven, waarvan de meeste op haar debuutalbum uit 1988 te vinden zijn. Maar het is dui delijk dat de hele show is opge bouwd als voorsnel voor die ene, lang opgerekte hit: 'Like the Way I do Daarmee geldt voor Melissa Etheridge wat eigenlijk voor het hele festival geldt: geen artistie ke voortrekkers-ambities maar het vaandel 'Give the People what they want'. En afgaand op de ovatie na het optreden van Melissa Etheridge heeft men dal ook gekregen. William Golding(191911-1993) In zijn 81 jaar lange leven had hij 16 romans geschreven, maar de zaterdag overleden William Golding zal de geschie denis ingaan als de auteur van slechts één daarvan: 'Lord of the Flies'. Het was dit meester werk dal hem wereldfaam brachten uiteindelijk, 19jaar later, de Nobelprijs voor Litera tuur. 'Lord of the Flies' was het eer ste boek van Golding dat zijn weg naar de winkel vond. Een voudig was dat echter niet ge weest. Niet minder dan 15 uit gevers hadden het boek aan vankelijk gewogen en te licht bevonden. Bij cle 16de uitgeve rij, Faber& Faber, had een re dacteur er de volgende notitie overgeschreven: „Een absurde en oninteressan te fantasie over de ontploffing van een atoombom en over een groep kinderen die terecht komt op een jungle-eiland bij Nieuw-Guinea. Dit is rommel, saaie rommel. Zinloze rommel ook". Een andere redacteur viste het echter uit de stapel afgelegde manuscripten, en zo vond Wil liam Golding in 1954 alsnog de weg naar de top. Die weg leid de via de Booker Prize (1980) naar de Nobelprijs ('83). Vele li teratuurcritici waren verbaasd toen Golding die laatste onder scheiding kreeg, en niet - bij voorbeeld - de hoger geachte Graham Greene. Maar voor Golding zelf kwam de prijs niet helemaal onverwacht. Twee jaar geleden zei hij in een vraaggesprek met The Gu ardian: „Ik ging zitten en herlas het manuscript (nadat het voor de zoveelste keer door een uit gever was geweigerd). En ik zei tegen mijn vrouw: 'Dit is ver domd goed'. En tot mezelf fluisterde ik: 'Op een dag zal dit boek me de Nobelprijs bren gen'. Ik walgde van mijn eigen trots. Maar. ziet u, ik wis) dat het goed was". Zoals vele van Goldings latere boeken, gaat Lord of the Flies' over het kwade in de mens. Terwijl de wereld goeddeels is vernietigd dooreen kernoorlog, is een groep kinderen op een onbewoond eiland aangeko men. Daar proberen zij een be schaving tot stand te brengen, maar die poging lijdt schip breuk op de bestialiteit die de mens eigen is. Lange tijd werd gedacht dat Golding een van die eendags- vlrnders was die de wereld van de literatuur rijk is. Geen van de vier boeken die hij tussen 1955 en 1967 schreef, sloeg bij zonder aan en daarna werd het lange tijd stil rond de voormali ge onderwijzer. Pas in 1979 verscheen er weereen boek. 'Darkness Visible', maaj zelfs Golding leek daar niet mee in genomen - tot aan zijn dood weigerde hij erover te praten. Maar een jaar later kwam de revanche met 'Rites of Passage' het boek waarmee hij de Book er Prize wegkaapte voor de neus van Anthony Burgess.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7