Leidsch Dagblad PvdA wil herstel van de koppeling BOSPEEN EN BLINDE VINKEN. Katwijk pakt nationale amateurtitel 'Leger Rusland oefent op invasie Baltische staten' 'Kogelbiefstuk' bleek van mensenvlees te zijn Zeven doden bij aanslag Madrid Wegvervoer in de EG half 1998 helemaal vrij Gedetineerden stichten brand in gevangenis Extra koopavond Baaibergen Katwijk! GOED NIEUWS X MAANDAG 21 JUN11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40187 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Katwijk-aanvoerder Henk Langemaat toont de kampioensbeker aan Het legioen. Achter hem topscorer Hans Zwaan. foto loek zuyderduin Opnieuw was het zaterdag groot feest in Katwijk. Na Quick Boys in 1992 veroverde de W Katwijk de nationale amateurtitel. Nog nimmer in de 25-jarige historie van de Strijd om de landstitel legden clubs uit dezelfde gemeente in achtereenvolgende jaren beslag op het algehele kampioen schap van Nederland. Katwijk deed dat trouwens In grootse stijl. Op het afgeladen sportpark De Krom (6.500 toeschouwers) en onder toeziend oog van Marco van Basten die vandaag In Haarzuilens in het huwelijk treedt verpletterde Katwijk zondagkampioen Holland met maar liefst 7-2. Het eerste duel in Utrecht was in 1-1 geëindigd. Vlak voor de aftrap van het cruciale duel toverde trainer Arie Lagendijk nog een verrassing uit de hoge hoed. Pim Lange- veld, die vanwege een blessure drie weken geen bal had aangeraakt, was in het diepste geheim toch speelklaar gemaakt. Zelfs zijn eigen medespelers wisten van niets. De 'gok' pakte perfect uit. Met Lan- geveld kon Lagendijk het ontbreken van de geschorste Henry Pouw meer dan com penseren. Op het middenveld sloeg Katwijk, met diezelfde Langeveld aan het hoofd, in deze zinderende partij zijn slag. Na 25 minuten stond het al 3-0. Vlak na de pauze besliste Hans Zwaan met zijn derde doelpunt de partij definitief in het voordeel van de thuisclub. Daarna kon de show pas echt goed kon losbarsten. Het feest duurde tot in de kleine uurtjes. Kurden 2 De Kurden moeten af zien van een eigen staat, vindt een Leidse his toricus. Strijd leidt alleen tot een nieuw Bosnië. Kok 3 Kok moet aanblijven als partijleider, vindt nog steeds een overgrote meerderheid van de PvdA'ers. Geen krant ontvangen? Paul Acket 7 Een foto-expositie in het Haags Gemeente museum als eerbetoon aan Paul Acket. DCI. 071-143241 DLL mal/mvr 18 00-19.30 uur ralerdag 10 00-12.00 uur IWI "SERVICE Hogere inkomens moeten aanzienlijk meer gaan betalen De koppeling tussen lonen en uitkeringen moet worden hersteld, de bijstand voor jongeren moet blijven, de AOW moet omhoog en de hogere inkomens moeten aanzien lijk meer belasting gaan betalen. Dat stelt de PvdA in een nota over inkomensverhoudingen, die deze week offi cieel wordt gepresenteerd. van het zwaarst belaste deel van het inkomen, en daardoor meer waard wordt naarmate iemand in een hoger belastingtarief valt. De PvdA wil verder af van het systeem waarbij de premies voor AOW, AWW, AWBZ en AAW alleen hoeven te worden betaald over de eerste schijf, de eerste 43.000 gulden van het bruto-jaarinkomen. De premies moeten volgens het rapport ook in hogere belastingschijven worden opgenomen. Dat bete kent dat de premies in de eerste schijf omlaag kunnen. Ook hier betalen de hogere inkomens meer en krijgen de lagere inko mens een voordeeltje. Voor de inkomens boven de negentig mille wil de PvdA een nieuwe belastingschijf, waarbij De nota van kamerlid Van Zijl moet als leidraad dienen bij de onderhandelingen in het kabi net over de inkomensverhou dingen in 1994. Volgens de be rekeningen gaan de minima er veel meer op achteruit dan de hogere inkomens. De PvdA heeft al herhaaldelijk laten we ten dat beeld te willen bijstellen. Van Zijl wil vooral de hogere inkomens meer laten betalen. Hij noemt daarvoor opnieuw een voor iedereen gelijke belas tingkorting in plaats van de hui dige belastingvrije sommen. Het huidige systeem is in het voordeel van de hogere inko mens, omdat een belastingvrije som mag worden afgetrokken een tarief gaat gelden dat hoger is dan het huidige toptarief van zestig procent. Daarnaast wil de PvdA nog eens flink snoeien in de aftrekposten die na de Oort- operatie zijn overgebleven. Ook daarvan profiteren de hogere inkomens over het algemeen meer dan de lagere. De PvdA wil de lagere inko mens opkrikken door de koppe ling te herstellen en de AOW en bijstandsuitkeringen te verho gen. Bedragen noemt Van Zijl daarbij overigens niet. Het schrappen van de bijstand voor jongeren, de aanleiding voor de val van staatssecretaris Ter Veld, is voor de PvdA niet bespreek baar. Verder moeten werklozen met loonkostensubsidies aan een baan worden geholpen en moeten de banenpools en het Jeugdwerkgarantieplan (JWG) worden uitgebreid. Voor uitke ringsontvangers moet het be grip 'passende arbeid' worden verruimd. Wordt een baan ge weigerd, dan volgt een korting op de uitkering, aldus het PvdA- rapport. J HET WOORD IS AAN RinusMichels Soms ben ik het ermee eens, maarj alleen als het zo is. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Info Programma's Regio Religie RTV Show Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Wolkenvelden Wolkenvelden en vnjwel overal droog. Minimumtemperatuur 10 graden, middagtemperatuurvan 16 graden in het noordwesten tot 19 graden in Limburg, Wind uit noord tot noordwest, zwak tot matig. stockholm ap Het Russische leger heeft sinds april drie manoeuvres gehou den die gericht zijn op bezetting van de Baltische staten Litou wen, Letland en Estland. Dat heeft de Zweedse nationale ra dio gisteren bericht. In het be- richt, dat was gebaseerd op uit latingen van de Estse minister van defensie Hain Rebas en anonieme zegslieden in de Bal tische staten, wérd gezegd dat de laatste oefening twee weken geleden heeft plaatsgevonden. Net als tijdens twee eerdere oefeningen in april was het doel van de oefening de bezetting van overheidsgebouwen, in af wachting van een invasie door reguliere legertroepen, aldus het bericht. Rebas zei geprotes teerd te hebben, „maar ons werd verteld dat de oefeningen al vele maanden eerder gepland waren en dat wij ons geen zor gen hoeven te maken", aldus de minister. De drie Baltische republieken hebben in 1990 en 1991, nog vóór de ineenstorting van de Sovjetunie, de onafhankelijk heid uitgeroepen. Een Moskouse huisvrouw die een biefstukje dacht klaar te ma ken, raakte enigszins ongerust toen ze in het vlees een kogel aantrof. Ze trok helemaal lijkbleek weg toen ze kort daarna van de politie hoorde dat ze mensenvlees had staan klaarma ken. Volgens de Moskouse krant Moskovskii Komsomolets had het gezin het vlees in een staatswinkel gekocht en het in de diepvries gestopt. De 'biefstuk' werd voor een etentje op de dag van de Russische Onafhankelijkheid, 12 juni, tevoorschijn gehaald. Toen de hond een stukje van de vreemdkleurige biefstuk kreeg toegeworpen „snuffelde hij eraan, jankte hij even mee warig en liep hij de keuken uit", aldus de krant. Meteen daar op trof de vrouw een kogel aan in het vlees. De politie werd gebeld, die vaststelde dat het om mensenvlees ging. De politie kon het bericht niet bevestigen. In Moskou doen geregeld geruchten de ronde over bedorven vlees en vlees van duistere herkomst. madrid» Bij een bomaanslag in het centrum van Madrid zijn van ochtend ten minste zeven doden gevallen en diverse mensen ge wond geraakt. Dit heeft de poli- borgen in een personenauto en ontplofte toen een militair voer tuig de auto passeerde. De ont ploffing, die plaatshad op het hoogtepunt van de ochtendspits, de Spaanse hoofdstad be- veroorzaakte een grote chaos ii kendgemaakt. De bom zat ver- de centraal gelegen stadswijk, waar zich vele kantoren bevin den. Tot nu toe heeft niemand de verantwoordelijkheid voorde aanslag opgeëist. Vermoed wordt dat deze het werk is van de Baskische separatistische groepering ETA. foto epa 'Hoosbekertje' blijkt Iichtkogel Voordeel voor Nederlandse transporteurs V>LI™B"»C po»1™ ""votT Bospeen, QQ per bos TJTJ Blinde vinken, *1 CQ 100 gram «m® JTTNf Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 26 Juni as. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. zwolle anp Gedetineerden hebben de afge lopen nacht brand gesticht in het huis van bewaring te Zwolle. Ongeveer twintig gevangenen van verschillende slaapzalen staken stapels matrassen en la kens in brand. Door de rookont wikkeling ontstond paniek on der de dertig medegevangenen. Een aantal gedetineerden moest worden overgebracht naar de binnenplaats van het huis van bewaring. Zeven ge vangenen hadden last van ademhalingsmoeilijkheden en één gevangene liep een snij- wond op nadat hij in paniek een ruit had ingeslagen. De Zwolse brandweei; bluste de brand en de politie bracht de gewonde gevangenen in veilig heid. De achtergebleven gedeti neerden begonnen echter ver nielingen aan te richten. Diver se ruiten van cellen sneuvelden daarbij. Vier slaapzalen op de eerste verdieping van het huis van bewaring werden geheel vernield. Een groot deel van de gedetineerden moest elders worden ondergebracht. De schade aan het huis van bewa ring bedraagt naar schatting en kele tonnen. Volgens de politie hebben aan de opstand vooral afgewe zen asielzoekers deelgenomen die in afwachting van uitwijzing in hef huis van bewaring verble ven. Over hun motieven is nog niets bekend. De directie van het huis van bewaring had geen signalen gekregen dat er proble men zouden zijn. correspondent Nederlandse vrachtwagens mo gen over vijfjaar in alle EG-lan- den vrij laden en lossen. Dat hebben de EG-ministers van transport zaterdagavond in Luxemburg afgesproken. Totdat het wegvervoer op 1 juli 1998 helemaal vrij wordt, zal het aan tal ritvergunningen per jaar ge leidelijk stijgen. Nederland, België, Denemar ken, Duitsland en Luxemburg kregen daarnaast definitief toe stemming om vanaf 1995 een regionaal belastingvignet in te voeren voor vrachtwagens zwaarder dan twaalf ton. Duits land heeft tot op het laatste mo ment het vrijmaken van het wegvervoer, waarvan Neder landse transporteurs waar schijnlijk flink zullen kunnen profiteren, verbonden aan de eis van zo'n vignet. Het aantal ritvergunningen zal begin volgend jaar worden verhoogd van 18.530 tot 30.000. Daarna zal het aantal jaarlijks met 30 procent stijgen. Het be tekent dat het een Nederlandse transporteur straks vrij staat om bijvoorbeeld op de terugweg van een levering in Berlijn een (Duitse) vracht te vervoeren naar Keulen. De details voor het vrachtwa genvignet moeten nog nader woensdag 23 juni Tijdens deze extra koopavond start onze zomeropruiming! Dus als u volop wilt profiteren, moet u er dan snel bij zijn. worden uitgewerkt. Het ligt in de bedoeling de opbrengsten in een centrale pot te stoppen, waarna een verdeling volgt overeenkomstig het gebruik van het wegennet. Het leeuwedeel zal naar Duitsland gaan, in principe 73 procent. België krijgt 13 procent, Nederland 9 procent, Denemarken 4 procent en Luxemburg 1 procent. Het vignet is overigens slechts een tijdelijke maatregel. Onder EG-vlag zal vanaf 1998 worden geëxperimenteerd met het ook in Nederland al veel bediscussi eerde rekeningrijden. Engeland en Duitsland krijgen de pri meur. Vanaf het jaar 2000 moe ten de vignetten en de tolwegen langzamerhand tot het verleden gaan behoren. Het vrachtwagenvignet zal ongeveer 2.750 gulden kosten voor vrachtwagens met meer dan drie assen, de 40-tonners. Voor twee- en drie-assige vrachtwagens zal een heffing van zo'n 1.750 gulden worden ingevoerd. Een dagvignet voor transporteurs uit andere landen komt op een gulden of vijftien. Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat zei zater dagavond tevreden te zijn met de gevonden oplossing. Wel overweegt ze transporteurs ge durende een overgangstermijn te compenseren. 'Lijkenbloem' en Victoria in Hortus bloeien Twee bijzondere bloemen in de Hortus Botanicus staan van avond in bloei: de Victoria Atnazonica en de Amorphop- hallus decus-silvae, die vanwege zijn stank op Java 'lijkenbloem' wordt genoemd. De 'lijken bloem' is alleen vanavond te bezichtigen. Als de bloem op zijn mooist is, wordt hij voor onderzoek afgeknipt. De Victoria Amazonica bloeit komende nacht roze. Bij een in braak in de kas werden de bla den van de lelie onlangs licht beschadigd, maar de bloem bleef gespaard. De Hortus wordt voor de bijzondere ge beurtenissen met kaarsjes ver licht. De tuin aan het Rapen burg is vanavond tussen acht en elf uur geopend. Twee 13-jarige Leidenaars heb ben gisteren ongewild een Iicht kogel ontstoken in een boten- loods aan de Katwijkerweg in Valkenburg. De Leidenaartjes zochten een blikje om hun bootje leeg te hozen. In een mo torboot vonden ze een plastic kokertje. Ze draaiden het deksel eraf, waarna tot hun verrassing de Iichtkogel afging. Die schampte een van de jongens en kwam onder een zeil terecht. Er ontstond brand, die door een omstander kon worden geblust. De jongen moest met een brandwond aan zijn buik naar hetAZL. leidsch Dagblad ff»'f*. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. i Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. j Tel.: Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: jO Per maand, automatisch i 28.75) Uar jDPe, Driaacce Qamon* Nr. bank/gir Handtckcnii Of bel 071-1 280 *0 71214 1 400053"

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1