Hervormde opleidingen samen in één instituut Kerk Samenleving Urnenmuur Katwijkse katholieke begraafplaats Jubileum overschaduwd door oecumenische stilstand MAANDAG 21 JUN11993 KORTWEG Benoeming (1) De 35-jarige theologe drs. I.M. den Hartog is be noemd tot opvolgster van dr. G.H. Cohen Stuart ais functionaris van de Neder landse I lervormde Kerk voor Kerk en Israël. De Her vormde synode benoemde haar voor een periode van vier jaar. Cohen Stuart heeft deze functie sinds 1982 met als standplaats Jeruzalem vervuld. Den Hartog zal haar standplaats in Neder land hebben. Zij zal contac ten met Israël en de joden buiten de joodse staat on derhouden en de betrok kenheid van de kerkelijke gemeenten bij het Kerk-en- Israëlwerk proberen te ver groten. Benoeming (2) De hervormde synode heeft dr. A.K. Ploeger benoemd tot hoogleraar praktische theologie aan de Rijksuni versiteit Groningen. Hij volgt prof. dr. G.D.J. Dinge- mans op, die binnenkort met de vut gaat. Ploeger (56) is sinds 1988 universi tair docent godsdienstpe- dagogiek en catechetiek aan de theologische facul teit van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Van 1969 tot 1975 was hij hervormd pre dikant in Westervoort, tus sen 1975 en 1988 gaf hij godsdienstles op een mid delbare school in Arnhem. In 1989 promoveerde Ploe ger in Groningen op een dissertatie over de filosoof Jürgen Habermas. Benoeming (3) Dr. L.J. van den Brom uit Soest is door de hervormde synode benoemd tot hoog leraar dogmatiek en chris telijke ethiek aan de Rijks universiteit Groningen. De 'confessionele' Van den Brom volgt de 'vrijzinnige' prof. drs. R. Hensen op, die met emeritaat is gegaan. Van den Brom (47) is sinds 1987 universitair docent godsdienstfilosofie aan de Universiteit Utrecht. Van 1975 tot 1987 was hij her vormd predikant in Blokzijl en Soest. Benoeming (4) De hervormde synode be noemde dr. G.G. de Kruijf (40) tot hoogleraar christe lijke ethiek, apostolaat en kerkrecht aan de Rijksuni versiteit te Leiden. Bij zijn benoeming tot universitair hoofddocent vorig jaar, wist De Kruijf al dat hij te zijner tijd dr. G.H. ter Schegget als hoogleraar zou opvolgen. Drs. J. van Doggenaar werd door de synode benoemd tot hoofd van het hervorm de werelddiakonaat. Van Doggenaar, die sinds 1979 als stafmedewerker bij het werelddiakonaat werkt, volgt per 1 juli drs. R. Rah man op. Benoeming (5> De synode van de Neder landse Hervormde Kerk heeft dr. F.G. Immink be noemd tot hoogleraar prak tische theologie aan de Universiteit Utrecht. Hij volgt prof. dr. M.J.G. van der Velden op, die net als Immink tot de Gerefor meerde Bond behoort. Im mink (41) is op dit moment rector van het Theologisch Seminarium Hydepark te Doorn. Na zijn studie theo logie was hij predikant in Waalwijk en Hoogeveen. Sinds 1987 werkbij aan het Seminarium. REDACTIE DICK VAN DER PI De vier hervormde theologische opleidingen in Neder land worden ondergebracht in één gezamenlijk instituut. De hervormde synode hoopt dat de opleidingen hierdoor in toekomst steviger in hun schoenen staan. formeerden en lutheranen. „Het is makkelijker om als insti tuut met hun opleidingen sa men te vloeien dan als een paar losse kerkelijk hoogleraren", be toogde prof. dr. A. van de Beek van de commissie Theologisch Wetenschappelijk Onderwijs (TWO). Verder is het de bedoeling dat het Hervormd Theologisch We tenschappelijk Instituut als ge sprekspartner optreedt voor de openbare universiteiten, het ministerie van onderwijs en an dere instanties in binnen- en buitenland. Eigenlijk had het in- De opleidingen - gevestigd aan de universiteiten van Gronin gen, Amsterdam, Utrecht en Leiden - werken niet zelden langs elkaar heen. Er heerst een gebrek aan coördinatie, waar door in veel gevallen de nood zakelijke initiatieven niet wor den ontplooid. Met een centraal aanspreekpunt wil de synode dit probleem uit de wereld hel pen. Een duidelijker structuur is ook noodzakelijk met het oog op de samenwerking met gere- stituut al veel eerder moeten worden opgericht, gaf de syno de toe. Maar de problematiek is dan ook „zeer ingewikkeld". De synode benadrukte dat de oprichting van het instituut haar geen cent extra mag kos ten. De commissie TWO stelde de vergadering wat dit betreft gerust: de herstructurering, die vooral ook een juridische aan gelegenheid is, zal geheel be taald worden uit het bedrag dat de minister van onderwijs jaar lijks beschikbaar stelt voor de kerkelijke opleidingen. Enkele vertegenwoordigers van de Gereformeerde Bond, de rechterflank in de Hervormde Kerk, wilden het instituut bij voorbaat al verplichten erop toe te zien dat hun eigen richting voldoende weerspiegeld wordt binnen de kerkelijke opleidin gen. „Er is geen richting in de kerk die structureel zo onderbe deeld is als de gereformeerde richting", zei ouderling B. van Bokhoven. Zijn motie kreeg echter te weinig stemmen (27 voor, 38 tegen). Eerder had de synode lange tijd achter gesloten deuren ver gaderd over de benoeming van nieuwe hoogleraren. Het zint de Gereformeerde Bond - die on geveer eenderde van de her vormde gemeenten vertegen woordigt - al lange tijd niet dat er onder de twaalf kerkelijk hoogleraren slechts één Bonder te vinden is (sinds kort is dat dr. F.G. Immink in Utrecht). Vol gens Van de Beek is dat geen kwade opzet. „Er zijn gewoon weinig geschikte kandidaten", zegt hij desgevraagd. BEROEPINGSWERK Putten. Aangenomen: naar Wierden J. Muller te Sluipwijk die bedankte voor Goudriaan en Ottoland. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Sexbierum J. de Vries te Doezum. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Breukelen W. Smouter te Ri|Swi|k(ZH). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Heerde H.H. de Haan te GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Oud Beijerland A J. Gunst te Tholen. Zorgen Simonis over vervuiling van leefmilieu UTRECHT ANP KATWUKDe begraafplaats naast de rooms-katholieke Johannes de Doper-kerk in Katwijk aan den Rijn heeft sinds kort een umenmuur. Hier kan de as van gecremeerde parochianen worden bijgezet. De muur moet nog door pastoor G.FJ. Kapteijn worden ingewijd. Het aantal crematies binnen de rooms-katholieke gemeenschap neemt toe sinds de ingebruikname van het crematorium in Leiden. „Dat had ik al voorspeld", zegt Kapteijn. „In mijn vorige parochie Hellevoetssluis werd meer dan driekwart van de overledenen gecremeerd." De urnen komen in de muur ach ter een natuurstenen plaatje te staan, waarop de naam van de overledene kan worden gegraveerd. foto wim dijkman Kardinaal Simonis heeft zater dag de „vervuiling" van de hui dige samenleving vergeleken met de oorlogstijd. Dat was een tijd van grote benauwenis, zorg en angst. Nu is er grote zorg over de vervuiling van het ma teriële leefmilieu en de vervui ling op het gebied van geloof en zeden. Simonis zei dit zaterdag in Utrecht in zijn preek tijdens de eucharistieviering aan het slot van de achtste ontmoetingsdag van het Contact Rooms-Katho- lieken, de behoudende tegen hanger van de Acht Mei Bewe ging. Deze contactdag wordt traditioneel op het feest van het Onbevlekte Hart van Maria ge houden. Vijftig jaar geleden hebben de Nederlandse bis schoppen het land toegewijd aan het Onbevlekte Hart van Maria. „Dat is nog even actueel als toen," zei Simonis. Volgzaamheid en gehoor zaamheid staan in de huidige cultuur van zelfontplooiing en zelfverwerkelijking niet zo hoog aangeschreven, zei de aartsbis schop van Utrecht, die ook al de opening verrichtte. Het is in de ze gistende tijd niet altijd even makkelijk voor mensen om loy aal in de Rooms-Katholieke Kerk te staan die volgens de be doeling van de Heer door de paus en de bisschoppen wordt geleid. Helmus krijgt koninklijke onderscheiding Lissenaar C. Helmus kreeg gis teren de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud. Burgemeester Van der Kroft reikte die uit vanwege de verdienste van Helmus die zijn 50-jarig jubileum vierde als or ganist van de gereformeerde kerk in Lisse. Daarnaast viert hij tevens zijn 12,5-jarige jubileum als dirigent van de Cantorij. AMERSFOORT Het 25-jarig jubileum van de Raad van Kerken, dat vandaag in Amersfoort wordt gevierd, wordt overschaduwd door de stilstand in de oecumene. „Nie mand weet precies hoe het verder moet. Oecumene blijkt toch ingewikkelder te zijn dan we dachten. De kerken zijn ta melijk taai in het geloofsgesprek," zei vo rig jaar prof. dr. R.G.VV. Huysmans bij zijn aantreden als voorzitter van de Raad. Het geloofsgesprek gaat moeizaam, hoewel er in de Raad serieus is gespro ken over het VVereldraadrapport over doop, avondmaal/eucharistie en ambt. Maar die gesprekken hebben de eenheid der kerken weinig vooruitgeholpen, zei Huysmans voorganger, prof. dr. D.C. Mulder, vorig jaar bij zijn afscheid. Over maatschappelijke problemen worden de vertegenwoordigers van de tien lidkerken het veel makkelijker eens. De Raad vervulde een voortrekkersrol bij het 'blootleggen' van de nieuwe armoe de. Mulder noemde het feit dat de kritiek op het project De arme kant van Neder land is verstomd, een van de meest op vallende ontwikkelingen in de afgelopen tien jaar. Aanvankelijk hadden de toenmalige minister De Koning en staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgele genheid felle kritiek. De cijfers kloppen niet, schreven ze op de opiniepagina van Trouw, toen de Raad bekend maakte dat er op zijn minst 800.000 Nederlanders onder de armoedegrens leven. „Als je door alle plagen van Egypte werd getrof fen, dan was je er slecht aan toe," aldus de minister. Later erkende het kabinet dat Nederland inderdaad zijn arme kant had. De huidige minister van wvc, D'An- cona, stelde zelfs vier ton beschikbaar voor het werk van de wergroep De Arme kant, een initiatief van de Raad van Ker ken en van DISK (bedrijfspastoraat). De 'inwaartse emigratie' van de groot ste kerken in Nederland heeft ertoe ge leid dat de Raad van Kerken steeds meer het maatschappelijk gezicht van de Ne derlandse kerken werd. De Hervomde Kerk en de Gereformeerde Kerken zijn bijna al hun energie kwijt in het einde loos lijkende herenigingsproces Samen op Weg. De Rooms-Katholieke Kerk moet steeds meer de tol betalen voor het stringente benoemingenbeleid van het Vaticaan. Verder raakt deze kerk steeds meer verstrikt in de interne strijd tussen progressieve gelovigen enerzijds en tra ditionele gelovigen, maar vooral de bis schoppen, anderzijds. De Raad, die op 21 juni 1968 werd op gericht als opvolger van de Oecumeni sche Raad van Kerken, telt tien leden: Rooms-Katholieke Kerk, Nederlandse Hervormde Kerk, Gereformeerde Kerken in Nederland, Oud-Katholieke Kerk, Evangelisch-Lutherse Kerk, Remon strantse Broederschap, Doopsgezinde Broederschap, Evangelische Broederge meente, Genootschap der Vrienden en de Syrisch-Orthodoxe Kerk in Neder land, de enige kerk die na de oprichting is toegetreden. Nederland was een van de eerste landen waar de RK Kerk vol waardig lid van de Raad van Kerken werd. Gastleden zijn het Leger des Heils, de Nederlandse Protestantenbond en de Vereniging van Orthodoxen 'Heilige Ni- colaas van Myra'. Waarnemers zijn de Basisbeweging van kritische groepen en gemeenten in Nederland en de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten. Met de Armeens-Apostolische Kerk zijn nog gesprekken gaande. COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuilgeverii Damiate bv. DIRECTIE J.deVnes.GP Arnold(adj): HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Fra Nypels. Henk van der Post (ad/). HOOFDKANTOOR Rooseveitstraa! 82.2321 BM Leiden, telefoon 071-356356 REGIOKANTOREN RUBRIEKSADVERTENTIES ABONNEMENTEN Tel 071-128030 biivooruitt HET WEER Frissere koers Juni is halverwege de maand een duidelijk frissere koers ingeslagen. Warme dagen van 20 graden of ho ger zijn in onze regio sinds de 1 le niet meer oorgekomen. De bereke ningen voor deze week wijzen niet op een spoedige terugkeer naar zo merse omstandigheden. Integen deel, nu de langste dag isbereikt, lijken we eerder op weg naar een thermisch dieptepunt.Tijdens het voorbije weekeinde moest worden afgerekend met een frontalewol- kenband, die west-oost georiën teerd over ons land bleef slepen. Op zaterdag werd de zon bijna vol ledig afgeschermd, waardoor het kwik op slechts 17 graden bleef staan. Later op de avond viel er nog een beetjeregen, maar het front was duidelijk aan het oplossen, zo dat het weer op zondag bij een stij gende luchtdruk een veel vriende lijker aanzien had. In de droge en frisse lucht van de Noordzee werd het flink zonnig, waarbij een diep blauwe hemel werd versierd met enkele mooiweer-cumuli.Ondanks de bescheiden temperatuur van 17 a 19 graden voelde het behoorlijk warm aan, zeker op de meer be schutte plaatsen. Vandaag profiteren we nog van een over ons land liggende rug van ho- gedruk, maar in tegenstelling tot eerdere prognoses, die een verdere uitbreiding van het hoog boven Eu ropa voorzagen, blijft de hoofdkern een groot deel van de week ergens ten noordwesten van Ierland ste ken. Het is voor ons land een ongelukki ge positie, want nu krijgen noor- denwindenvrij baan. Deze stroming brengt onvermijdelijk wolkenvel den van de Noordzee met zich mee. De wind trekt geleidelijk aan tot 5 Beaufort en bij 15 tot 17 gra den betekent dat ronduit fris strandweer. Later in de week passeert een sto ring met kou in de bovenlucht met als gevolg een verhoogde buien-ac- tiviteit in het Noordzeegebied met aan zee een krachti-ge wind, 6 Be aufort. Tussen de storingen in laat de zon niet helemaal verstek gaan.Voor het betere zomerweer moeten we helemaal afzakken tot zuid van de lijnWenen-Bordeaux met zon en meer dan 25 graden. Zeer warm blijft het in de Balkanlanden met 32-37 graden. Koeler, maar tame lijk zonnig weer treffen we aan na bij het centrum van hogedruk op de Britse Eilanden. Het meest be- roerdeweer vinden we - al weken lang - boven de Scandinavische landen met regelmatigbuien en slechts 10-18 graden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinidag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Schotland wolkenvel den en plaatselijk wat re gen. Elders droog en voor al vandaag perioden met zon. Middagtemperatuur op de Schotse Hoog landen rond 14 graden, in Ierland en Wales graden en in Zuid-Enge- land ongeveer 20 graden. België en Luxemburg: ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtempera tuur van 18 graden aan tot 22 in Luxemburg. Noord rijk: In n Midden-Frank- 1-Frankrijk droog n met zi Mid- r bewolking dagtemperatuur graden aan de Kanaalkust tot 24 graden In het bin nenland. In het midden me en at en toe een regen- of onweersbui Middagtemperatuur ongeveer 25 gra den. in de omgeving van Lyon enkele Portugal en Madeira: Portugal: vandaag half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogeh|k met onweer. Morgen aan de Algarve droog en in de loop van de dag ook elders afnemend buiig. Middagtemperatuur van 21 gra den aan de westkust tot 24 aan de Al- garve. Madeira: Wolkenvelden afgewis seld door zonnige perioden. Droog. Mid dagtemperatuur rond 23 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In het noordwesten half tot zwaar bewolkt en vooral vandaag nu en dan regen of onweer. In de Pyreneeën wordt vooral morgen regen en onweer verwacht. Aan de Costa's in het zuiden en oosten droog en perioden met zon. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden, maar in het noordwesten bedui dend koeler. Canarische Eilanden: Droog en vooral aan de zuidstranden ta melijk zonnig. Middagtemperatuur on geveer 25 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: vandaag plaatselijk nog enkele wolkenvelden, verder zonnig. Droog. Maxima aan zee rond 23 graden. Tune sië.- Perioden met zon en droog. Middag- temperaturen aan de stranden tussen de 25 en 30 graden, landinwaarts veel- ho ger. Zuid-Frankrijk: Veranderlik bewolkt en vooral in de berggebieden enkele regen- en onweers buien. Aan de zuidkust perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperaturen tussen de 27 en 30 graden, morgen in Les Landes koe- Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, van tijd tot tijd ook enkele wolkenvelden %n droog Middag temperatuur ongeveer 30 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In de Italiaanse Alpen en m de Dolomieten perioden met zon. maar ook een enkele onweersbui. Verder blijft het in Italië en op Corsica en Sardinië droog, vandaag is het zonnig, morgen komen ook enkele wolkenvelden voor. Middagtemperatuur op de meeste plaat sen tussen de 28 en 32 graden. Griekenland en Kreta: Droog en zonnig weer. Middagtempera tuur op de eilanden ongeveer 28 gra den, op het griekse vasteland warmer met maxima tot 35 graden. Turkije en Cyprus: Droog en zonnig. Maxima langs de kust en tussen de 27 en 30 graden. Duitsland: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en in het noorden kans op een bui. In de duitse Alpen half tot zwaar bewolkt en een enkele regen- of on weersbui. Middagtemperatuur van 16 graden in het noordwesten tot 25 gra den m Beieren. Zwitserland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur van 23 graden in het noorden en westen tot circa 27 graden in Wallis en Tessin. Neerslbgkans Minimumtemp. Middagtemp. DINSDAG 22 JUNI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 05.17 Zon onder 22.01 Maan op 08.05 Maan onder 23.24* Waterstanden Katwijk Hoogwater05 23 17.54 Laag water 1.15 13.56 Weerrapporten 20 jun 20 uur: Maastricht hall bew v/3 15 8 0.2 Frankfurt zwaar Bew nw3 2*1 18 Genéve licht bew ono3 26 16 wl 22 11 1 31/ 25/. 31/ 24/ 28 21 27 22 35 22

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12