Leiden Geheimzinnigheid past politie niet Steunpunt blijft Huis Over't Hoff klaar 'Ik denk niet dat er tegen polderlasten iets te doen is' Ook deze chopper huur je bij MAANDAG 21 JUN11993 971 Fietstocht A A Twee Iraniërs, een I Libiër en een Gha- nees maken een fietstocht door Nederland tegen dis criminatie Sparen yI gr Voor 1997 krijgt I !5 Rijnwoude geen nieuw zwembad. De ge meente moet eerst sparen voor de investering van ruim 6 miljoen Auto- en Motorverhuur I MultiRerrt fixrttivu/ /uwft ypcr Slaaghwijk wil van zwerfvuil af Haal het grofvuil niet meer vlak na het weekeinde op. Met dat verzoek heeft de wijkgroep soci ale vernieuwing Slaaghwijk zich gericht tot de reiniging. Nu het grofvuil op maandag wordt op gehaald zetten veel flatbewo ners hun rommel al in het weekeinde op straat. De hallen en de omgeving van de- flats vervuilen daardoor en dat past komt de wijkgroep, die juist probeert de wijk aantrekkelijker te maken, slecht uit. Als de rei niging het grofvuil voortaan op woensdag zou ophalen was het probleem uit de wereld, pleit voorzitter M. Portheine-ter Kui- le in een brief aan de reiniging. zijn ook genwoordigd EIGEN WEG niet altijd Roomburgh Sommige kleine straatjes, poorten, stegen of pleintjes nebben geen officiële naam. En toch hangen er blauwe straatnaambordjes. Daar hoort een bijzonder verhaal bij. en wethouder Menken (voor zitter algemeen bestuur). En zijn Zaanstraat, waar gangen zijn genoemd naar mensen die zich verdienstelijk hehben gemdakt voor het centrum. „Dat vonden wc veel gezelliger dan genum merde gangen", vertelt direc teur R. Stuurman. Sinds 1991, toen het 25-jarig be staan werd gevierd, zijn de lounge en de gangen naar meestal nog levende mensen vernoemd, die hun eigen bord jes onthulden. Zo is er een win kelgedeelte dat 'Van Dongen Passage' is gedoopt, genoemd naar de bekende voormalige chirurg Van Dongen van het Eli sabeth Ziekenhuis in leider dorp. Bij het afscheid van nachtzuster Van Dorp werd de gang van de derde etage naar naar vernoemd. Directeuren een (iele Tram- laan (naar het huiskamerpro ject) en een Dronkensteeg (vari ant op Donkersteeg, de gang Roomburgh f. En er zullen en worden ge- resterende gnn- i de Rector Van s dat de rector Roomburgh de keuken terug te vinder nog meer nam zocht voor nog gen en ruimten. Het aardige van der Boogiaan i' nog steeds i woont en er de pastorale zorg vervult. Hij werd vrijdag 82 jaar Rector A. van der Boog is aan zijn derde periode als rector be zig; een uniek feit. IX- gang van de zevende etage draagt zijn FRANK BUURMAN FOTO; HENK BOUWMAN Vertrekkende voorlichter Graveland vindt pers soms al te terughoudend Leidenaar in elkaar geslagen leiden Een 24-jarige Leidenaar is vrijdagnacht zonder aanlei ding in elkaar geslagen dooreen onbekende voorbijganger. Vol gens het slachtoffer liep de vechtersbaas opzettelijk tegen hem op om een vechtpartij uit te lokken. De Leidenaar hield blauwe en pijnlijke plekken over aan de mishandeling. Auto's botsen op Voorschoterweg tEtPEN Op de kruising van de Voorschoterweg met de Roöse- veltstraat zijn vrijdagvond rond half elf twee auto's op elkaar ge botst. Een 62-jarige man uit Lutten gaf bij het oprijden van de Voorschoterweg geen voorrang aan een 35-jarige Leidenaar. De Leidenaar liep kneuzingen op aan ribben en borstbeen. De Lut- tenaar bleef ongedeerd. De schade aan de auto's is groot. SCHAAKTITELS - Twee Leidse scholen hebben zaterdag een eerste prijs gewonnen tijdens de nationale kampioenschappen schoolschaken in Spijkenisse. Basisschool De Zijlwijk en het stedelijk Gymnasium sleepten met hun team een beker in de wacht. Het team van de Zijlwijk moest het in verschillende voor ronden opnemen tegen 2308 andere scholen. De school won de eerste prijs in de categorie basisscholen. Het Stedelijk Gymnasium eindigde als eerste in de categorie voortgezet on derwijs. Actievoerder Merenwijk staakt protest Hij heeft de 'polderlasten' in het verleden nooit betaald. Meren- wijker Th.J. Valk protesteerde begin jaren tachtig flink tegen deze heffing van het waterschap De Oude Veenen, wat uiteinde lijk resulteerde in afschaffing van de regeling. Tegen het hui dige plan voor 'herinpoldering' van de Merenwijk, die een nieu we heffing met zich meebrengt, trekt Valk echter niet ten strijde. Mopperend zal hij de nieuwe polderlasten betalen. „Ik denk niet dat er iets tegen te doen is." Protesteren zou deze keer zinloos zijn, omdat de Meren wijk niet als enige wijk onder de nieuwe regeling valt. ,,Ik denk dat Zuidwest en de Stevenshof ook moeten gaan betalen. Al die buurten liggen onder Nieuw Amsterdams Peil." Valk heeft van de Unie van Waterschap pen begrepen, dat de Meren wijk niet de enige Leidse wijk is waar de polderheffing wordt in gevoerd. „Ik vermoed dat heel Leiden moet gaan betalen. Het kan wel zijn de tarieven per wijk verschillen." Ondanks zijn berusting is Valk verbaasd over de herinpol- deringsplannen. Hij heeft er bo vendien weinig vertrouwen in dat dit leidt tot een betere 'wa terhuishouding' in zijn wijk. „De zin ervan ontgaat me. De Merenwijk is toch gewoon be bouwd gebied? Het bewezen dat het huidige waterbeheer van de gemeente goed gaat. Waarom moeten er nu ineens twee waterbeheerders in een gebied komen? De gemeente is eigenaar van de sloten. Dan krijg je dus dat het ene over heidsorgaan het andere gaan controleren." Als eigenaar van de grond moet de gemeente bovendien zelf een forse som aan water- schapslaten betalen, venvacht Valk. Hij heeft een snel reken sommetje gemaakt: „Ik schat dat dit de gemeente één mil joen gulden gaat kosten." De Merenwijker heeft slechte ervaringen met het waterschap De Oude Veenen. Met het geld dat zijn wijkgenoten jaarlijks op de rekening van het waterschap stortten is volgens Valk nooit iets gedaan aan het water. Het waterschap zou er bij wijze van spreken slapende rijk van zijn geworden. „Van de jaarlijkse vier ton uit de Merenwijk is bij voorbeeld het oude raadhuis in Leiderdorp opgekocht om er een kantoor in te vestigen." Zo n 600 Merenwijkers heb ben destijds bezwaar aangete kend tegen de polderlasten. Valk is met één van hen in 1982 een rechtszaak begonnen, die na tien jaar nog geen definitieve uitspraak heeft opgeleverd. „We zijn op een gegeven moment met z'n tweeën bij de rechter beland om de aanslag over 1982 aan te vechten. Eerst kwam de zaak in Den Haag voor de belas tingrechter. In hoger beroep is de aanslag vernietigd, daarna is de zaak naar de Kroon gegaan die ons doorverwees naar de belastingrechter in Amsterdam. De uitspraak daar viel weer in ons voordeel uit. maar De Oude Veenen ging daartegen in be roep. De rechter meende ver volgens dat de uitspraak geba seerd was op 'onvolledige en onjuiste informatie', wat ook bij het vorige Kroonberoep was ge beurd en verwees ons door naar de belastingrechter in Arnhem. Daar zijn we inmiddels geweest en het wachten is nu op een uit spraak." De rechter onderzoekt onder meer of het waar is dat de gemeente in 1982 meer geld heeft besteed aan de waterhuis houding in de Merenwijk dan De Oude Veenen. Een definitieve uitspraak is van algemeen belang. Krijgen de Merenwijkers gelijk dan wor den de polderlasten over 1982 wellicht terugbetaald. „De rech ter heeft er één zaak uitgehaald die als voorbeeld dient voor de overige bezwaarmakers. Ik denk dat het er zo'n kleine 600 zijn geweest. Hoeveel mensen er in die periode niet hebben betaald weet ik niet. Het waterschap hult zich wat dat betreft in stil zwijgen." Omdat de nieuwe polderlas- ten wettelijk zijn geregeld en niet specifiek voor de Meren wijk gelden zal Valk in 1995. als de nieuwe heffing wordt inge voerd, niet protesteren. Hij hoopt erop, dat het waterschap nu wel iets nuttigs zal doen met het geld. „Door de nieuwe wa terschapswet hebben water schappen ook nieuwe taken ge kregen. Misschien gaat het wa terschap nu ook kades en zo be heren." Bolkestein bij officiële opening huis Kappeyne van de Coppello HARDRIJDERS OP A44 - Bij een snelheidscontrole op de rijks weg A44 zijn 120 automobilis ten bekeurd voor te hard rijden. De controle vond plaats van zaterdagavond acht uur tot 's nachts drie uur. Ruim 2000 voertuigen passeerden de con trole, die werd uitgevoerd door 27 agenten van onder meer de Leidse politie en de algemene verkeersdienst. De hoogst ge meten snelheid was 175 kilome ter per uur. Op de carpoolplaats bij de Plesmanlaan werden nog eens 285 automobilisten gecon troleerd. Daar werden enkele tientallen processen verbaal op gemaakt voor technische man kementen aan de auto's. Zes mensen kregen een boete voor rijden onder invloed. De spreekbus van de Leidse po litie vertrekt. Na twaalf jaar lang dag en nacht de pers en de sa menleving over moord en doodslag en andere misdrijven te hebben geïnformeerd krijgt Dick Graveland met functioneel leeftijdsontslag. Hij voelt er, met de reorganisatie van de politie in volle gang, niets voor zijn werk voort te zetten. „Want re organiseren is afbreken. En dan ook ólles afbreken en van de grond weer opbouwen. En daar heb ik geen zin in." De open heid bij de politie, die Grave land sinds 1981 met volle over tuiging propageerde, komt on der andermans hoede. Alleen eerlijk en met open vi zier kan de politie in een demo cratische samenleving functio neren is het credo dat Grave land altijd heeft uitgedragen. En die opvatting was tien jaar gele den bepaald geen gemeengoed bij de Leidse politie. „De korps leiding had zoiets van: de politie moet geheimzinnig zijn, want dan heb je meer gezag. Maar dat is natuurlijk volstrekte on zin. Dat is iets voor dictaturen, het geeft angst en terreur. In een democratie kun je als poli tie alleen werken als het publiek je werk accepteert." Openheid heeft volgens Graveland ook een duidelijke functie. „Een voorbeeld: toen ik vorige week maandag in dienst kwam lag daar het bericht over die twee meisjes van de Van Hogendorpstraat die ontvoerd waren. De Jeugdpolitie zette daar grote vraagtekens bij: een waggelende dronken rpan, die twee meisjes van tien had ont- Het kost Dick Graveland geen moeite om afscheid te nemen van de po litie. foto holvast voerd, meisjes die toch makke lijk weg hadden kunnen ren nen. Moet dat wel in de krant, vroegen ze zich af." De voorlichter echter had geen enkele reserve toen hij het nieuws aan journalisten meld de. „In de Van Hogendorpstraat was een grote zoekactie ge weest. Dat verhaal gaat een ei gen leven leiden en het geeft in zo'n buurt een onrust van onge kende omvang." Toen het nieuws al op straat lag beken den de meisjes, dat zij van huis waren weggelopen en de ont voering hadden verzonnen om dat zij bang waren straf te krij gen. „Dat meldt je dan óók. En dan denk ik: wat een geluk dat we die verhalen kwijt kunnen in de krant en zo de onrust be heersbaar kunnen houden." Parkeermoord De openheid van Graveland strekt zich ook uit tot het noe men van de nationaliteit of de vermoede nationaliteit van mensen die bij misdrijven zijn betrokken. En dat is ni.et een vorm van openheid die door ie dereen wordt gewaardeerd. Maar het het land van herkomst van de 'hoofdpersonen' in het politienieuws is soms heel be langrijk, vindt de voorlichter. „Je moet er uiterst behoed zaam mee zijn, zodat niet be paalde politieke groeperingen glimmend in hun handen staan te wrijven", weet Graveland. Maar de pers is te zeer beducht voor het noemen van nationali teiten en dat is ook niet goed, vindt Graveland. „In het geval van de parkeer moord op de Beestenmarkt was de pers al te terughoudend", zegt Graveland. „De dader was een Turk. Dat heeft de politie gezegd, maar het is niet als zo danig in de kranten vertaald. Ten onrechte, vind ik. Want daardoor ging het publiek den ken: Jezus, zijn we nu al zo ver in dit land, dat we elkaar dood schieten om een parkeerplaats? Terwijl het verhaal was, dat een Leidenaar en een Turk ruzie kregen orp die parkeerplaats en dat die Leidenaar die Turk uit maakte voor alles wat mooi en lelijk is, vóór de deur van een Turks lokaal nog wel. Dan krijg je toch een heel ander verhaal." V reemdelingenpolitie Graveland begon zijn carrière in Leiden ais agent. De tuinders- zoon uit de Hoeksche Waard dacht net als zijn oudste broer de techniek in te gaan, maar kwam al snel tot de conclusie dat daar niet zijn hart lag. „Het was me te doods. Ik had al heel jong een EHBO-diploma en mensen helpen was mijn lust en mijn leven. En zo kwam ik bij de politie terecht." Na vier jaar kwam Graveland bij de Vreemdelingenpolitie. Zijn specialisme was het Mid dellandse Zeegebied. „Ik ben vreselijk veel van die mensen in mijn werk tegengekomen. Ais ik de stad in ga moet ik nog altijd een half uur extra uittrekken. Want dan moet ik met die een praatje maken en met die een bakkie doen." Graveland heeft er volstrékt geen probleem mee zijn werk eraan te geven. Hij heeft geen behoefte om na de reorganisa tie door te gaan. „Van de tien mensen in de korpsleiding blijft' er één over. Dat zijn tien kabels van informatie waar één klein draadje van over blijft. Dat bete kent opnieuw beginnen en dan moet je jong en enthousiast zijn." Graveland is sowieso niet po sitief over de reorganisatie. „Daar is een heel mooi verhaal over verteld. Dat er meer agen ten op straat zou komen, zodat mensen zich weer veilig voelen. Meer blauw op straat heette dat. Maar dat is pertinent niet aan de orde. Ik vind dat je dan ook geen mooi verhaal moet houden, la zeggen terwijl het nee is past niet in mijn straat je." De restauratie van het munu- mentale pand 'Huis Over 't Hoff aan Gerecht nummer 10 is klaar. Per 1 juli betrekken zes tien vrouwelijke studenten het voormalige huis van WD-poli- tica Annelien Kappeyne van de Coppello, de in februari 1990 overleden oud-staatssecretaris van sociale zaken en werkgele genheid en lid van de Raad van State. Kappeyne van de Coppello woonde in het uit de zeventien de eeuw stammende Huis Over 't Hoff temidden van een aantal vrouwelijke studenten. Ze wilde graag dat na haar dood het mo nument in het hartje van Leiden studentenhuis voor vrouwen zou blijven. Eind 1990 werd speciaal voor dat doelde stich ting Huis Over 't Hoff opgericht, die eigenaar van het pand werd. De voorzitter van die stich ting, mevrouw H. van Tonge ren, vertelt dat de wens van Kappeyne van de Coppello alles te maken heeft met haar werk als staatssecretaris sociale za ken, toen ze belast was met emancipatie. „Vrouwen hebben nog altijd een maatschappelijke achterstand. En het ziet er niet naar uit dat die achterstand shel wordt ingelopen. Daarom blijft Huis Over 't Hoff in principe al leen voor vrouwen. Dankzij een aanzienlijke fi nanciële bijdrage van de ge meente Leiden is Huis Over 't Hoff in acht maanden volledig gerenoveerd en gerestaureerd door het Leidse bouwbedrijf Hop. Architectenbureau Boude- wijn Veldman leidde het moej- lijke karwei, dat ongeveer acht ton heeft gekost. Het huis heeft aan de buitenkant zijn histori sche karakter behouden, maar is van binnen aangepast voor moderne bewoning. Met dou- In het gerestaureerde pand 'Huis Over 't Hoff' aan het Gerecht nummer 10 gaan vanaf 1 juli zestien studentes wonen. foto hielco kuipers ches, toiletten, keukens, een wasserette en gestoffeerde ka mers. Over de geschiedenis van het pand is de stichting nog van al les aan het uitzoeken. „Profes sor De Bondt is de oudst beken de bewoner. Hij betrok het huis in 1622. Maar het gebouw is vermoedelijk veel ouder. Het is misschien al in de 14e eeuw ge bouwd." Burgemeester Goekoop ver richt vrijdag 25 juni om vier uur 's middags de officiële herope ning van Huis Over 't Hoff. WD-partijleider Bolkestein zal bij die gelegenheid een gedenk steen onthullen ter nagedachte nis aan Annelien Kappeyne van de Coppello. Leiden heeft spilfunctie voor studiefinanciering Het Steunpunt Studiefinanciering in Leiden mag toch blijven. De Informatiseringsbank in Groningen vindt dat het Leidse steunpunt een belangrijke spilfunctie heeft in de Randstad en daarom niet kan verdwijnen. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE In de Randstad wonen volgens de Informatiseringsbank zoveel studenten dat het niet verant woord is het aantal steunpun ten tot vier te beperken, zoals het oorspronkelijke plan was. De vier steunpunten zouden op die manier ook veel te groot worden en daardoor te log en inefficiënt. Studentendecaan en project coördinator A. Smits van het Leidse Steunpunt reageeert op gelucht: „We zijn zeer verheugd dat we mogen blijven. Daarbij komt dat we uitbreiding krijgen: we hebben nu zes full-lime me dewerkers in dienst, dat worden er volgend jaar acht. Dus voor ons pakt dit besluit heel positief uit." Begin juni meldde de Infor matiseringsbank het aantal steunpunten te willen terug brengen van 25 naar 15. In de Randstad zouden alleen de gro te steden Rotterdam, Am sterdam, Den Haag en Utrecht een steunpunt houden. Voor Leidse studenten en scholieren zou dat betekenen dat ze naar Den Haag moesten reizen voor informatie over studiefinancie ring. De Informatiseringsbank wil studenten met deze herschik kingsoperatie dwingen meer vragen telefonisch af te hande len. Bovendien zou door de nieuwe opzet de organisatie van de steunpunten efficiënter wor den. Het Steunpunt in Leiden krijgt jaarlijks ongeveer 70.000 vragen over de Wet Studiefinan ciering. Zes medewerkers hel pen met het invullen van aan vraagformulieren en bemidde len bij problemen. Volgens het definitieve plan van de Informatiseringsbank verdwijnt het steunpunt in Delft, in Wageningen blijft al leen een balie over. Het totaal aantal steunpunten in Neder land komt op 16. Leiden naar Tweede Kamer voor zaak Zijlbedrijven LEIDEN Burgemeester en wethouders van Leiden doen een beroep op de Tweede Kamer om te bemiddelen in het conflict met het ministerie van sociale zaken over een bedrag van ruim 6 mil joen gulden. Het rijk weigert de bonbon-pa&erij van De Zijl- bedrijven te vergoeden. In een uiterste poging het probleem op te lossen heeft het college een brief gestuurd naar de vaste kamercommissie voor sociale zaken in Den Haag. Alle overleg tussen beide partijen is na ruim anderhalf jaar vastgelopen. B en W hopen dat de nieu we staatssecretaris I. Wallage een oplossing voor het conflict kan aandragen. De impasse is ontstaan na een reeks aan schriftelijke en mondelinge misverstanden in de contacten tussen rijk en ge meente. Leiden zou overeen brief beschikken waarin de subsi die van 6 miljoen wordt gegarandeerd. Het geld is onder meer bestemd voor de 70 werknemers van de bonbon-nakkerij, een afdeling van de sociale werkvoorziening van De Zijlbedrijven

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11