Goedkoop golfen is zelfs in Portugal nog goed mogelijk Deze ruimte s= is een advertentie ideale plaats Slapen in Hollandse molens en kastelen Toerisme SOC-Reizen helpt mee aan herbebossing op Sumatra ZATERDAG 19 JUNI 1993 RIOACTlt ROB VAN PEN DOSBEESHEN Het noorden biedt net zulke goede banen als de Algarve aanb bestemd voor zonaanbid- ders en zon- aanbieders. adver tentie werkt! Bel onze afdeling. Fietsvierdaagse Schoorl Geldig paspoort is noodzakelijk Tot voor kort kon bij het reizen naar bepaalde landen gebruik worden gemaakt van een één tot vijf jaar verlopen paspoort. Die regeling is afgeschaft. Fik paspoort dat nu wordt afgege ven, heeft een geldigheidsduur van vijfjaar. Verlenging is-niel meer mogelijk. De goedkopere toeristenkaart blijft normaal in roulatie, maar er kan slechts een gering aantal landen mee worden bezocht. Daarbij is de kaart niet langer geldig dan twee jaar na uitgifte. Zowel pas poort als toeristenkaart moet worden aangevraagd bij de ge meente. Kinderen tot 16 jaar kunnen worden bijgeschreven in het paspoort van beide ouders, maar om allerlei redenen wordt geadviseerd ze een eigen reis document te geven. Paspoorten dienen in het buitenland dik wijks als identificatie bij banken en postkantoren en dergelijke. Toeristenkaarten worden in de meeste gevallen niet geaccep teerd. Hoewel aan de Furopese binnengrenzen nauwelijks meer om een paspoort wordt ge vraagd. is het verplicht het db- cument toch mee te nemen Het kan in het buitenland als persoonsbewijsdienen. Indonesië In sommige landen, zoals bij voorbeeld Indonesië, dient het paspoort van de arriverende rei ziger op z'n minst nog een half jaar geldig te zijn. ook al duurt de vakantie niet langer dan een paar weken. Voor visa moet men zich vervoegen bij de am bassade of het consulaat van het betreffende land. Soms kan de reisagent er voor zorgen, soms ook kan een visum (dat wordt bijgeschreven in het pas poort) aan de grens van het be stemmingsland worden gere geld. Er moet rekening mee worden gehouden dat een paspoort al tijd eigendom blijft van het ko ninkrijk der Nederlanden. Ver anderingen en dergelijke mo gen alleen worden aangebracht door bevoegde instanties. Aan MJinmige grenzen wordt een paspoort niet alleen afgestem peld. maar niet men er ook een formuliertje in met daarop ge gevens overingevoerde goede ren en dergelijke. Dat papiertje mag alleen door de douane worden verwijderd. Laissez Passer Bij verlies of diefstal van een paspoort in het buitenland moet zo snel mogelijk de Ne derlandse Ambassade of het Consulaat worden gewaar schuwd. Daar ook wordt even tueel een vervangend reisdocu ment het zogenoemde 'Laissez Passer afgegeven. Daarmee kan de betrokenne te rugreizen naar Nederland. Een Laissez Passer heeft een beperk te geldigheidsduur. In tropische landen is dikwijls een zogenaamd 'prikkenpas- poort' noodzakelijk, een inter nationaal bewijs van inenting, dat ook wel bekend staat als net Gele Boekje. In dit document staat vermeld waarvoor de hou der is ingeënt. Het wordt afge geven, ingevuld en afgestem peld door artsen die de vaccina ties tegen tropische ziektes ver zorgen. Voor sommige landen zijn die prikken verplicht. Infor matie hierover kan onder meer worden ingewonnen bij de huisarts, het reisbureau, het consultatiebureau van het Aca demisch Medisch Centrum in Amsterdam, het Havenzieken huis in Rotterdam of de Be drijfsgezondheidsdienst in Den Haag. Geld in Tsjechië en Hongarije Munten met een vyaarde van 1. 2. 5 en 10 Tsjeghoslowaakse kronen, die nog zijn uitgegeven door Tsjecho- Slowakije, worden in heel Tsjechië als wettig be taalmiddel geaccepteerd Het zelfde geldt VOCM tlif vu 10; 20 en 50 heller en voor de biljet ten van 10. JO en I sjeihnsln waakse kronen. De briefjes van 100. 500 en 1000 Tsjechpslo- waakse kronen zijn alleen geldig met een Tsjechische sticker, in Hongarije zijn de muntatuk- ken van 10, 20 en 50 filler (de Hongaarse cent) uit de roulatie genomen. Daarvoor in de plaats kwam onder meer de forint in munten van 100 en 200. 't Is bij lange na niet de beroemdste wielertocht van Nederland, maar zonder enige twijfel wel een van de leukste: de Fietsvierdaagse van Schoorl. Afwisselender landschap valt in Nederland nauwelijks te vinden. De duinen, de boswachterij van Schoorl, de boulevard van Bergen aan Zee. de Hondsbossche Zeewering, de polders, dë Oudhollandse dorpjes in de Schermer, de Westfriese Zeedijk ze komen allemaal voor in het parcours dat is uitgezet door fietstour- club Le Champion. Er kan worden gekozen voor etappes van res pectievelijk 40,60 en 100 kilometer en het evenement vindt plaats van dinsdag 22 tot en met vrijdag 25 juni. Startpunt: Café-restau rant 'De Viersprong', vlak bij het Klimduin in Schoorl. Info: R. Prins in Wormer, telefoon 02982-5052. Toeristische agenda Zojuist verscheen het Nationaal VW Zomermagazine, met daarin onder meer een agenda met 1.500 evenementen die de komende maanden in Nederland plaatsvinden. Verder toeristische tips, een overzicht van spectaculaire doe-vakanties en uiteraard de onver mijdelijke kortingscoupons. De brochure is bij alle VW- en ANWB- kantoren verkrijgbaar en kost 6,95. De presentatrice van het televisieprogramma Veronica's Reisgids. Anita Witzier, met het VW Zomer Magazine. foto pr Onder stoom over de Furka Vanuit Brunnen aan het Vierwoudstedenmeer in Zwitserland kan sinds kort een stoomtocht worden gemaakt, die waarschijnlijk uniek is in de wereld: eerst met een stoomraderboot het meer op. vervolgens met een stoom tandradbaan naar de top van de Rigi en tenslotte met de stoomtrein naar de ruim 2.000 meter hoge Furka- pas. Dat laatste traject is dankzij de inspanning van een groot aan tal vrijwilligers enige tijd terug opnieuw in gebruik gesteld. Info: Verkehrsbüro Brunnen, telefoon 09-41-43-311777. Babycamping Weer iets nieuws. In het Maltadal in Karinthië (Oostenrijk) is een babycamping geopend. Vader Pirker, eigenaar van de kampeer plaats. heeft aangekondigd van maandag tot en met vrijdag elk kind dat niet ouder is dan 8 jaar te entertainen en te verzorgen. Dat doet hij met steun van een kinderboerderij (met daarin paarden waarop gereden kan worden), een boot waarmee tochtjes over het meer kunnen worden gemaakt en een eigen kinderrestaurant. Met luierverwisselen, zo meldt de chef, heeft hij nog nooit moeite ge had. Info: Oostenrijks Toeristenburo, telefoon 020-6129682. Kunstmarkt in Bergen Het is er op mooie zomeravonden onbedaarlijk druk. maar door de vele terrasjes nooit ongezellig: de kunstmarkt rond om de ruïnekerk in de heerlijkheid Bergen in Noord-Holland. De eerste vindt plaats op 1 juli en de kunstenaars gaan door tot en met 2 september. Elke donderdag van 18 tot 22 uur, met op z'n minst 50 stalletjes per avond. Trouwen in de Caribbean Koudijs Reizen gaat onverminderd door met het aanbieden van huwelijksreizen naar het Caribische gebied. Er kan op eilanden als Jamaica, Barbados en de Bahama's worden getrouwd. De tourope rator verzorgt alles, tot het samenstellen van het bruidsboeket, het opentrekken van de champagne en het maken van een foto-repor tage en een videofilm aan toe. Info: het ANVR-Reisbureau. SOC-Reizen in Hoofddorp, ge specialiseerd in reizen naar het Verre Oosten, heeft Indonesië vorige week vrijdag een speciaal geschenk aangeboden. Het ca deau, de herbebossing van een stuk grond van honderd hectare in Zuid-Sumatra, werd ter gele genheid van het 25-jarig be staan van SOC-Reizen in het Holiday Inn Crown Plaza te Hoofddorp symbolisch over handigd aan de Indonesische ambassadeur, professor Bintoro Tjokroamidjojo. De touroperator hoopt met de geste een bijdrage te leveren aan het behoud van het tro pisch regenwoud. De lokale be volking zal worden ingezet voor de bewaking van het project, dat grenst aan een kleinschalig hotelcomplex, dat eigendom is van SOC. Reizigers die er loge ren zullen worden aangemoe digd een boom te plaatsen in het gebied. Directeur Emmy Nijman van SOC: „Touroperators zouden veel meer aandacht moeten schenken aan het milieu. Ik hoop dat wij de aanzet hebben gegeven tot een meer algemene aanpak. Toerisme heeft niet ten onrechte de naam milieu-ver pestend te zijn. Maar wij willen aantonen dat datzelfde toeris me ook veel kan betekenen voor het behoud en zelfs het verbete ren van het milieu." HetNieuwendammerbootje. Nostalgisch vervoer Reizen zoals opa en oma het deden. Ouderwetse trams, een nostalgische bus en tenslotte nog het ou de IJ-pontje. ook wel het Nieuwendammerbootje genoemd. Ze worden allemaal ingezet op de zonda gen 27 juni, 25 juli en 22 augustus tijdens de drie uur durende 'nostalgische vervoertoer' in Amster dam. Vertrekpunt het Centraal Station, prijs 15. Info: telefoon 06-9292 (50 cent per minuut). Initiatief voor nieuwe hotelketen in Nederland Er worden pogingen in het werk gesteld in Nederland hotels te beginnen die zouden moeten worden ondergebracht in onder meer kasteeltjes, grote boerde rijen, voormalige kloosters en molens. Als voorbeeld gelden de in voornamelijk historische ge bouwen gesitueerde staatsho- tels iparadores) die in Spanje enorm veel toeristen trekken. Ook in Portugal poussadas boekt dit soort accommodaties groot succes. Initiatiefnemer Dick Postma uit Groningen, was jaren gene raal agent in Nederland voor zowel de paradores als de pous sadas. en kent de mogelijkhe den van dit soort ketens als wei nig anderen. „Het idee is zo simpel dat het bijna geniaal is. Ik ben ervan overtuigd dat het in Nederland ook aanslaat. Een Japanner die thuis kan vertellen dat hij in een echte molen heeft geslapen..." Overigens gelooft Postma niet dat het financieel mogelijk is de hele keten nieuw op te zetten. „Daarvoor zijn de verbouwings- kosten te hoog. Ik ga eerst een 1 aantal hotels benaderen dat al in kasteeltjes en dergelijke is ondergebracht. Van daaruit moeten we dan verder gaan Het door de Haagse architect Leo Rondeltap verbouwde kasteel Doenrade ii tels die zouden kunnen worden opgenomen in de nieuwe keten. werken, waarbij ik vooral kijk over de haalbaarheid om ka naar grote boerenplaatsen zoals mers te bouwen in molens, die in Friesland, Groningen en maar een molenhotel zou na- ook YVestfriesland voorkomen, tuurlijk het einde zijn. Mis- Ook in onbruik geraakte kloos- schien dat het mogelijk is vol- ters en kerken hebben plaats doende accommodatie te cre- voldoende. Ik heb mijn twijfels eren in drie naast elkaar staan de molens." De eerste gegadigde voor de eventueel nieuw op te richten keten heeft zich al gemeld. Eigenaar Leo Rondeltap uit Den Haag van het pas geopende ho telkasteel Doenrade bij Sittard in Limburg: „Ik vind het een uitstekend idee. Daar stap ik bij wijze van spreke blind in. Het heeft me toch altijd al verbaasd dat er zo weinig reclame wordt gemaakt met de logiesmogelijk- heden die er in Nederland zijn in kastelen en oude landhuizen. Mij ontbreekt het aan de finan ciën om in het buitenland pro motie te gaan voeren. Maar in zo n keten wordt het al een Ruk makkelijker."' Bij het Nederlands Bureau voorToerisme (NBT) wordt het initiatief van harte toegejuicht. Directeur Hans Comeiissen: „De cultureel historische ach tergrond van Nederland is voor de buitenlandse toerist altijd van groot belang geweest. Er zijn voldoende schitterende lo caties. Denk maar eens aan die oude states in 1 rlnjmd I klllllllj is het een mooie gedachte oude gebouwen een nieuwe functie te geven. Zo kan het toerisme een bijdrage leveren tot het be houden van typisch Nederlands monumenten. Het is voor ons uiteraard geen enkel probleem in het buitenland reclame te maken voor een dergelijke ho telketen. Sterker: we zullen het graag doen Dat het met de toeristische industrie niet al te best gaat, merken natuurlijk ook de op Portugal georiënteerde reis organisaties. Desondanks groeit het land van de port steeds meer uit tot één van de belangrijkste golfbestem- mingen in Europa. Het mooie weer en de tot in de puntjes verzorgde golfbanen staan daar garant voor. De belangstelling vanuit Nederland is de laatste jaren enorm toegenomen, evenredig met de toename van het aantal golfers in ons land. En dat is maar goed ook. al thans voor Portugal. Want het land (lees de Algarve) werd sinds jaar en dag voornamelijk door Britten bezocht. Met de te ruglopende economie verkozen echter steeds meer eilandbewo ners thuis te blijven. In Neder land is golf veruit de snelst groeiende sport, en vormen gol fers dus een belangrijke markt voor op Portugal werkende touroperators. Net als de Zuidspaanse kust, met Marbella als luxe exponent, heeft de Algarve (de zuidkust van Portugal) zich meer en meer ontwikkeld als golfgebied bij uitstek. Je kunt er inmiddels geen kant op kijken of je ziet wel een golfbaan. Vilamoura met vier banen op een kluitje is wel het bekendst, met dicht in de buurt inmiddels beroemde courses als Palmares, Quinta do Lago, Vale de Lobo en Penina. Mag de Algarve genoegzaam bekend zijn bij de golfliefheb- bers, hoe hoe zit het met de rest van het land? De (golfipromotie voor het noorden bleef tot nu toe ver achter bij die voor de Al garve. Het Portugees Verkeers bureau begint daarom dit jaar in samenwerking met de natio nale luchtvaartmaatschappij TAP een promotiecampagne, die het relatief onbekende noor den in de vaart der volkeren moet opstoten. Tegelijkertijd wordt een golfprogramma ge presenteerd. waarin ook het noorden van Portugal een plaatsje heeft gevonden. Het programma biedt zowel voor de gevorderde als de beginnende speler tal van mogelijkheden. Nieuw is het basispakket dat bij iedere,trip is inbegrepen. Naast de vliegreis en de overnachtin gen zijn daarin ook de greenfee's (baancontributies) en een huur auto opgenomen. Puike conditie Een aardige offerte. Zeker als wordt bedacht dat er alleen al in de nabijheid van Porto drie golfbanen zijn. Daarvan is die van Estela de mooiste. De 18- holes linkscourse verlaat nooit de grillige westkust en verkeert in een puike conditie. De baan is zeer de moeite waard, maar vastgesteld moet wel worden dat er anders dan in de Al garve in de nabije omgeving weinig te beleven valt. Een ritje landinwaarts leert de toerist weliswaar dat Portugal meer te bieden heeft dan golfbanen, maar dat zal de gemiddelde golfspeler worst zijn. Estoril heeft aanmerkelijk meer te bieden. Er zijn veel golf banen in en rond deze gezellige badplaats, en Lissabon (culture le hoofdstad van Europa in 1994) ligt om de hoek. In Estoril, en vlak daarbij gelegen Cascais De beste golfbaanarchitecten ter wereld zijn opgetrommeld om Portugal tot een walhalla voor golfers te ma ken. foto frfd postma voornamelijk bekend gewor den door de Grand PrLx voor Formule 1 -wagens krioelt het van de hotels en gezellige eet tentjes. Het allernieuwste golfproject bevindt zich op tien minuten rijden van Estoril. De 18-holes baan van Penha Longa, een su- perdeluxe resort, werd in mei vorig jaar opengesteld. De baan is ontworpen dotir de interna tionaal vermaarde golfarchitect Robert Trent Jones jr., en is ei gendom van een Japanse bouw gigant. In een schitterend oud klooster, dat volledig werd ge restaureerd, is onder meer het clubhuis ondergebracht, alsme de vergader- en congresfacilitei ten. Voorts is men druk bezig niet de bouw van een vijfster ren-hotel op het terrein. De baan is van absolute top klasse. Dat is onder meer te danken aan het geduld dat de directie heeft getoond door toch nog een half jaar te wachten met de opening nadat de acht tien holes allemaal al lang en breed klaar waren. Aan de ex cellente staat van de fairway's en greens (razendsnel) kun je niet merken dat je hier op een pas geboren baan aan het gol fen bent. Een rondje golf op Penha Longa kost honderdtwintig gul den, een relatief laag bedrag als dat wordt afgezet tegen de greenfee's die in de Algarve moeten worden neergeteld. Daarmee is overigens tegelijk één van de punten genoemd waarvoor Portugal moet oppas sen. De greenfee's zijn de afgelo pen jaren de pan uit gerezen en dan gaat de lol er voor de ge middelde golfer toch een keer vanaf. Pas dit jaar zijn de prij zen voor het eerst sinds tijden bevroren. Informatie: Girassol Vakanties, 020 - 6202434

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7