Parlement brengt Miyazawa ten val Opdeling Bosnië enig overgebleven optie Buitenland Inheemse volken vragen om jarenlange aandacht Spaanse premier zoekt steun Basken en Catalanen Akkoord over regering Cambodja Iran en Turkije duelleren om macht in Azerbajdzjan Gevluchte Eltsjibey blijft president Azerbajdzjan Geen sectie op lichaam Connally ZATERDAG 19 JUN11993- AFP Agente France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappenke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR* Reuter UPI United Press In Kravtsjoek nu weer tegen referendum kiev» President Kravtsjoek heeft zich gisteren alsnog gekeerd te gen een referendum waarin de bevolking van Oekraïne zich kan uitspreken over zijn functioneren. Kravtsjoek ontzegde het par lement het recht een dergelijke volksraadpleging uit te schrijven. Kravtsjoek ging maandag nog akkoord met het plan voor een re ferendum. Loslippige generaal eerder met pensioen Washington De Amerikaanse luchtmachtgeneraal die presi dent Bill Clinton onlangs op vliegbasis Soesterberg in het open baar beledigde, heeft besloten met pensioen te gaan. Hij krijgt een reprimande op zijn conduitestaat en wordt twee maanden op zijn salaris gekort. De 53-jarige Campbell had vorige maand bij een diner Clinton eenhomo-vriend", „marihuanaroker", „dienst-ontduiker" en „rokkejager" genoemd. Rode Kruis mag Gusmao bezoeken Lissabon Het Rode Kruis heeft van.de Indonesische autoriteiten toestemming gekregen om de leider van de onafhankelijkheids beweging in Oost-Timor, Jose Alexandre 'Xanana' Gusmao in de gevangenis te bezoeken. Deze is onlangs door een Indonesische rechtbank tot levenslang veroordeeld. Dan Quayle heeft eigen museum huntington Dan Quayle, de voormalige Amerikaanse vice-pre sident die na de Republikeinse verkiezingsnederlaag uit het Wit te Huis verdween, heeft zijn eigen museum gekregen. In Huntington, Indiana, zijn meer dan 10.000 voorwerpen bijeen gebracht in het huis waar Quayle zijn jeugd doorbracht. De spul len zijn de afgelopen jaren verzameld, terwijl een deel door Quayle zelf geschonken is na zijn aftreden in januari. Vliegtuig ontploft boven Georgië moskou Een transpor tvliegtuig met circa veertig mensen aan boord is in de nacht van donderdag op vrijdag boven de voor malige Sovjet-republiek Georgië verongelukt. Volgens ooggetui gen explodeerde het toestel, een Antonov-26, zo'n zestig kilome ter ten noorden van de hoofdstad Tbilisi in de lucht. Breuk dreigt binnen Japanse regeringspartij LDP wenen anp Inheemse volken hebben de Verenigde Naties gisteren opge roepen in september een de cennium voor hen uit te roe pen. Op de VN-conferentie over de mensenrechten in Werten betoogden zij dat het huidige Jaar van de Inheemse Volken onvoldoende blijkt om de ach terstand in te halen. „De inheemse volken vragen niet meer dan dezelfde rechten die de Verenigde Naties aan alle andere volken toekennen", al dus Opperhoofd Ted Moses, na mens de Indianen uit Noord- Amerika. De circa tien woord- Voerders zorgden met hun tra ditionele kleding voor een kleurrijke dag. Alleen Moses was gekleed in colbert en strop das. „Het is ironisch dat wij 500 jaar na onze zogenaamde ont dekking ons tot deze vergade ring moeten richten om duide lijk te maken dat wij bestaan en rechten hebben zo zei Aucan Huilcaman, een leider van de Mapuche uit Chili. Vorig jaar was Huilcaman in eigen land nog opgepakt en veroordeeld na een landbezetting. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties die in september weer bijeenkomt, zal zich moeten uitspreken over het voorgestelde Decennium van de Inheemse Volken. Ibrahima Fall, het hoofd van het VN-cen- trum voor de mensenrechten, schaarde zich gisteren publieke lijk achter het voorstel. Met betraande ogen luistert premier Kiichi Miyazawa (midden) naar de uitslag van de stemming in de Diet het Japanse parlement. De regering Miyazawa werd gisteren ten val gebracht. foto Het Japanse parlement heeft gisteren een motie van wantrouwen aangenomen tegen premier Kiichi Miya zawa. De premier ontbond het Lagerhuis voor vervroeg de verkiezingen die binnen 30 dagen moeten worden ge houden. De politieke carrière van Miyazawa lijkt met de motie ten einde. tokyo» ap 1991 aan de macht en beloofde toen dat hij hervormingen zou doorvoeren. Nu komt hij net als zijn voorganger Toshiki kaifu ten val omdat hij die belofte niet heeft ingelost. De LDP, al 38 jaar aan de macht, zal de regeringsmacht waarschijnlijk niet verliezen bij nieuwe verkiezingen. Maar bin nen de partij broeit het. Het ge beurt immers zelden dat een LDP-factie zich bij de oppositie aansluit. Ichiro üzawa. co-lei der van de Hata-factie, dreigde zelfs dat meer dissidenten zich af zullen scheiden als de LDP een partij blijkt te zijn „van leu genaars als het op politieke her vormingen aankomt". Of het daadwerkelijk tot een scheuring komt zullen de komende weken uitwijzen. De oppositie en de dissidente LDP'ers willen dat in Japan het stelsel van evenredige vertegenwoordiging wordt inge voerd, dat een einde zou kun nen maken aan het politieke handjeklap in de districten. De LDP wil juist meer districten vormen, die ieder maar een parlementariër zouden mogen leveren. Nu telt lapan minder districten dan parlementszetels, waardoor sommige politici ge mene zaak maken om hun af vaardiging te verdienen of in stand te houden. De motie vormde het hoogte punt van maandenlange politie ke spanning in Japan, met als inzet de hervorming van het door fraude geplaagde kiesstel sel. De oppositie had de motie ingebracht. Socialistenleider Sadao Yamahana noemde Miyazawa onverantwoordelijk en een leugenaar, omdat hij de door hem beloofde herv orming niet zou durven aanpakken. De oppositie had een dissi dente factie van de regerende Liberaal-Democratische Partij (LDP) achter zich gekregen. De uit 35 leden bestaande factie, geleid door oud-minister van fi nanciën Tsutomu Hata, stemde met de drie belangrijkste oppo sitiepartijen mee. Elf LDP-afge- vaardigden kondigden gister avond aan te vertrekken en een nieuwe partij te stichten. Uit eindelijk werd de motie met 255 tegen 220 stemmen aangeno men. Politieke hervormingen wor den in Japan gezien als een van de middelen om de fraude te gen te gaan. Het land is recent opgeschrikt door grote schan dalen, waarbij politici steekpen ningen hebben aangenomen en bedrijven hebben bevoordeeld. Miyazawa kw^m in november MADRID AFP De Spaanse premier Felipe Gonzalez, die donderdag de Ca talaanse regeringspartij CiU uit nodigde, heeft de Baskische partij PNV gevraagd deel te ne men aan een coalitieregering. Dit heeft de voorzitter van de Baskisch-nationalistische partij, Xavier Arzalluz, gisteren meege deeld. Gonzalez voert dezer dagen besprekingen om een stabiel Spaans kabinet samen te stellen na de verkiezingen op 6 juni, precies het aantal dat CiU heeft tekort voor een absolu te meerderheid in het parle ment en heeft de steun nodig van minderheidspartijen. Arzalluz liet echter na het ge sprek met Gonzalez weten „weinig te voelen" voor deelne ming van de PNV. die vijf zetels in de Cortes heeft, aan een cen trum-linkse coalitie. Maar hij onderstreepte dat zijn partij „het voorstel zal bestuderen". Phnom penh Rtr-afpbevestigde het bestaan van het akkoord. Prins Norodom Sihanouk blijft overigens als staats hoofd verantwoordelijk voor de strijdkrachten ge durende de operiode van ongeveer een maand of drie die nodig zal zijn om een nieuwe grondwet te ontwerpen. Ranariddhs Funcinpec won de verkiezingen die vorige maand onder auspiciën van de Verenigde Naties werden gehouden. De partij behaalde 58 zetels in de Nationale Vergadering. Hun Sens Cambodjaanse Volkspartij (PPC) kreeg er 51. Bei de partijen besloten woensdag de komende maanden samen een interim-regering te vormen tot de nieuwe grondwet gereed is. Donderdag re zen er echter grote problemen over de verdeling van de belangrijkste portefeuilles, waaronder die van defensie, binnelandse zaken, veiligheid en fi nanciën. die door zijn socialistische partij De leiders van de twee belangrijkste Cam- PSOE werden gewonnen. Maar bodjaanse partijen hebben gisteren een overeen- de partij komt zeventien zetels komst bereikt over de verdeling van de macht in een interim-regering. De overeenkomst kwam tot stand na een bijeenkomst van tweeëneenhalf uur van de Cambodjaanse premier Hun Sen met zijn rivaal, prins Norodom Ranariddh. Hun Sen noemde de uitkomst van de gesprekken goed, zeer goed". Een woordvoerder zei dat de twee partijen het eens waren geworden over de bezetting van de ministeries van defensie en binnenlandse zaken. Ook de bezetting van andere belangrijke posten was geregeld, zei de woordvoerder. Sok An, zon der verdere bijzonderheden te geven. Een woord voerder van Funcinpec, de partij van Ranariddh, MOSKOU-BAKOE GPD-Rtr-AFP Volgens de Azerbajdzjaanse parlementsvoor zitter Geidar Alijev was de aftocht van presi dent Aboelfaz Eltsjibey, vorig jaar juni bij vrije verkiezingen aan de macht gekomen, een vol slagen verrassing. In een televisietoespraak deed Alijev het voorkomen alsof hij, Eltsjibey en rebellenleider Goeseinov tot het laatste moment over een compromis hebben onder handeld. Alijev kwam gistermiddag terug op eerdere uit spraken dat hij de macht had overgenomen „in overeenstemming met de grondwet". In een toepraak voor het parlement zei hij dat hij de de macht alleen tijdelijk had overgenomen. Elt sjibey „is nog steeds president. Hij is niet afge treden en ik heb alleen de macht overgenomen in zijn naam," aldus Alijev. De nieuwe verklaringen, waarbij de suggestie wordt gewekt dat Eltsjibey alleen tijdelijk is weggegaan en mogelijk weer zal terugkomen als de vijandelijkheden over zijn, kwamen na dat onder meer Turkije krachtig tegen de machtsovername had geprotesteerd. Ook de EG-landen hebben steun voor Eltsjibey uitge sproken. De afhoudende Turkse reactie moet deels worden verklaard uit de goede relaties met Iran die Aliejev gedurende de twee jaar van zijn bewind in Nachitsjevan heeft opgebouwd. Iran en Turkije strijden hevig om invloed in de voormalige islamitische Sovjet-republieken. Iran feliciteerde Aliejev ook uitbundig met diens politieke come-back dinsdag, toen hij tot parlementsvoorzitter werd gekozen. Eltsjibey, een hoogleraar oriëntaalse geschiedenis en in het Sovjet-tijdperk dissident en veroordeeld wegens 'Pan-Turkisme' gold als een trouwe bondgenoot van Ankara. De Azerbajdzjaanse president en diens intern hevig verdeelde anti-communistische Volkss- front verloren na de overweldigende verkie zingsoverwinning van vorig jaar veel van hun populariteit door de voor Azerbajdzjan de sastreuze ontwikkelingen in de strijd om de overwegend door Armeniërs bewoonde enclave Nagomo-Karabach. Eltsjibey had voor zijn ver kiezing de garantie gegeven dat hij op korte ter- mijn een voor Azerbajdzjan positief einde aan de al vijfjaar durende bloedige oorlog om Kara- bach zou maken. budapest runa hellinga correspondent oost-europa Of de vrede in Bosnië met de nieuwe onderhandelingen in Genève dichterbij of verderweg is gekomen, valt nog te bezien. Maar een ding staat buiten kijf: het Vance-Owen plan kan definitief worden begraven. Zelfs VN-bemidde- laar Lord Owen erkende dat donderdag nadat duidelijk was geworden dat zo wel de Serviërs als de Kroaten alleen nog willen praten over opsplitsing van de republiek. Daarmee zijn die twee volkeren een beetje dichter bij de realisering van de droom die nationalisten aan beide zijden al lang koesteren: de vorming van een Groot-Servisch en een Groot-Kroatisch rijk. De moslims zijn nog niet zover dat ze met opdeling instemmen. Maar hun militaire offensief afgelopen week in centraal-Bosnië maakt duidelijk dat ook zij eigenlijk niet meer rekenen op een andere uitkomst van de oorlog. Wat rest is de vraag wie straks wat krijgt. En daar over is het Taatste gevecht nog niet gele verd. Nu een driedeling de enige optie is, is er met name voor de moslims weinig reden om op dit moment vrede te willen. Serviërs en Kroaten zijn veel verder ge vorderd in hun verdelingsplannen dan ze toegeven, en ze claimen aanzienlijk meer Bosnisch gebied dan op grond van hun bevolkingsaandeel gerechtvaardigd zou zijn. Voor de Bosnische moslims hebben ze de kleinst mogelijke regio in gedachte: een stukje in het noord-wes ten rond Bihac en een gebied in cen- traal-Bosnië rond Sarejevo, dat volgens speculaties ook de steden Tuzla en Zeni- ca zou bevatten. Vorige week al zouden de Bosnisch- Kroatische 'premier' Jadranko Prlic en de Bosnisch-Servische 'premier' Vladimir Lukic in het dorpje Celebici bijeen zijn gekomen om een akkoord van weder zijdse erkenning van hun mini-repu- bliekjes te tekenen. Zij zijn in het kader daarvan ook uitwisseling van krijgsge vangenen en van bevolkingsgroepen overeengekomen, inclusief georganiseer de woningruil en een overeenkomst over het weiden van vee en bewerken van landbouwgrond aan de andere kant van de 'grens'. Woensdag werden in de buurt van Gradiska de eerste veertig krijgsge vangenen, twintig Serviërs en twintig Kroaten, geruild. De enige kans voor de moslims om een redelijk gebied over te houden, is verove ring. De realiteit is dat geen van de beide andere partijen bereid is rekening te houden met de belangen van het door hun toedoen ontstane moslim-minis taatje. Als Serviërs en Kroaten al tot con cessies aan de Bosniërs bereid zijn, is dat onder druk van de stand van zaken op het slagveld. De toezegging van Radovan Karadzic dat de Serviërs 1000 vierkante kilometer ge bied willen afstaan, kan nauwelijks als een echte concessie worden beschouwd. Dan nog houden ze ruim 60 procent van het Bosnische grondgebied in handen. In tegenstelling tot Kroaten en Serviërs beschikken de moslims nauwelijks over aaneengesloten gebied, over iets dat de kern van een zelfstandig staatje zou kun nen worden. De bevoorrading van Sara jevo loopt, behalve via de lucht, via we gen waar Kroatisch en Bosnisch gebied zich om de zoveel kilometer afwisselt en het transport langs de volgende wegver sperring moet worden geloodst. Het doel van de moslimstrijdkrachten is de versteviging en uitbreiding van hun posities. Het gaat om de regio rond Sara jevo en vandaar uit in het zuiden rich ting Mostar, in het noord-westen rich ting Travnik en in het noord-oosten rich ting Tuzla. Dat gaat met name ten koste van de Kroaten, die zwakker zijn dan de Serviërs en die in dit offensief duidelijk geen stand weten te'houden. De moslims profiteren ervan dat Kroatië te maken heeft met de oorlog tegen de Serviërs op eigen grondgebied. Vanwege de aanhoudende conflicten in de Krajina heeft de Kroatische regering een deel van haar reguliere troepen die ze in Bos nië opgesteld had, teruggetrokken. Daar door zijn de Bosnische Kroaten veel zwakker dan ze enige tijd geleden waren. Met hun veroveringen in de laatste week hebben de moslims bovendien beslag weten te leggen op de Bratstvo-wapenfa- briek bij Novi Travnik. die tot nu toe voor het Kroatische leger produceerde. Hun positie in Centraal-Bosnië is al met al duidelijk versterkt en ze zullen hun of fensief zeker voortzetten tot de aanvoer lijnen naar Sarajevo en eventueel naar de industriestad Tuzla veilig in hun han den zijn. Geidar Alijev (links) en Aboelfaz Eltsjibey, de komende en gaande man in Azerbajdzjan. archieffoto ar MOSKOU-BAKOE GPD-Rtr-AFP De parlementsvoorzitter van Azerbajdzjan, Geidar Alijev, heeft gisteren 'tijdelijk' de macht overgenomen van pre sident Aboelfaz Eltsjibej. Deze ontvluchtte donderdagnacht de hoofdstad Bakoe om een gewapende confrontatie met rebellen te voorkomen. De machtswisseling in Azerbajd zjan leverde gisteren boze re acties op uit buurland Turkije. Maar Bakoe bleef het kalm. Demonstraties tegen Geidar Alijev, de 70-jarige voormalige topcommunist, werden niet gemeld. Eltsjibey bevindt zich volgens de laatste berichten in Na chitsjevan, een Azerbajdzjaans eiland-provincie tussen Arme nië, Iran en Turkije. Opstande lingenleider Soeret Goeseinov had Eltsjibey tot gisteren de tijd gegeven om te vertrekken, we gens de nederlagen in de strijd rond de Armeense enclave Na- gorno-Karabach. Maar volgens een presidentiële woordvoerder heeft Eltsjibey uitdrukkelijk ge zegd dat hij geen afstand doet van het presidentschap. Volgens de Turkse ambassa deur in Bakoe, Allan Karama- noglu. besloot Goeseinov niet verder op trekken naar Bakoe nadat Alijev hem had verteld over Eltsjibeys vlucht. Het Azer bajdzjaanse persbureau Toeran meldde dat de troepen van Goeseinov gisteren zijn begon nen zich terug te trekken naar hun basis in Gjandja. Volgens welingelichte bron nen besloot Eltsjibey te vertrek ken, nadat generaals hadden la ten weten dat zij geen tegen stand zouden bieden als de re bellen van Goeseinov naar Ba koe zouden oprukken. De drie generaals waren donderdag on der druk van de oppositie be noemd tot ministers van defen sie, binnenlandse zaken en vei ligheid. Armeense strijdkrachten pro fiteerden van de crisis in Azer bajdzjan door hun vorige week ingezette offensief langs de grens met de betwiste enclave Nagorno-Karabach voort te zet ten. De Armeniërs boekten ter reinwinst en trokken op richting de Azerbajdzjaanse stad Agdam. In dc omliggende dorpen werd zwaar gevochten en duizenden inwoners van de regio namen de wijk. Oud-gouverneur John Con nally van Texas, die in 1963 gewond raakte bij de moord op de Amerikaanse presi dent John F. Kennedy, is be graven met de kogelresten van de aanslag nog in zijn li chaam. De familie van de eerder deze week overleden Connally had sectie op het lichaam geweigerd. Connal ly werd donderdag in Austin begraven. Connally zat op 22 no vember 1963 met Kennedy in de open limousine waar mee de president door Dal las reed. Net als Kennedy werd Connally geraakt door kogels, die volgens de des tijds ingestelde Warren- commissie afgevuurd waren door één man, Lee Harvey Oswald. De commissie zei dat een van de kogels Connally in de rug trof, door zijn borst weer naar buiten kwam, zijn rechterpols doorboorde en vervolgens zijn linker been. De kogel werd later teruggevonden op een bran card. Eind jaren zeventig bepaalde een Congrescom missie dat fragmenten die na de aanslag al uit Connel ly's lichaam waren verwij derd afkomstig waren van een kogel die Kennedy had getroffen. Aanhangers van de theo rie dat Oswald niet in zijn eentje gehandeld kan heb ben maar dat er meerdere schutters moeten zijn ge weest, vermoeden dat sectie op het lijk van Connally hun gelijk had kunnen bewijzen. Critici van de Warren-com missie wijzen er op dat een enkele kogel nooit zo'n lan ge weg door Connally's li chaam had kunnen afleggen om zo ongeschonden weer tevoorschijnTe komen. De familie van de oud gouverneur gaf geen toe stemming voor sectie in dienst van „achterhaalde theorieën". De Amerikaanse regering kwam niet tussen beide. Minister van justitie Janet Reno legde een ver zoek tot sectie van meerde re pathologen naast zich neer. AUTOKRAAN TRANSPORTEN 02510-11727

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5