Slachtoffer kan AIDS-test eisen van een verkrachter 'Beleid had op sommige terreinen onsje meer mogen zijn' Binnenland Demonstratie Somaliërs In 't Veld tweede keus als staatssecretaris Snel invoering nieuwe procedure asielzoekers onTT m mm* nfteiro ZATERDAG 19 JUN11993 Monument voor vermoorde klasgenoot Amsterdam De kinderen van de achtste groep van de Amster damse Louise de Colignyschool hebben een monument ge maakt vooreen klasgenootje, een 12-jarigTurks meisje, dat op 23 maart op weg naar school werd doodgeslagen door een buurtbewoner. Het monument staat in de Vrolikstraat waar het drama zich afspeelde. Het bestaat uit een perkje met stenen, die door de kinderen zijn beplakt met kleurig mozaïek. Duisenberg niet naar EG-bank brussel Nederlandsche Bank-president Wim Duisenberg is niet langer kandidaat voor het eerste voorzitterschap van de nieuw op te richten centrale bank van de Europese Gemeenschap. Dui senberg heeft dat de afgelopen weken in kleine kring laten we ten, zo is gisteren door diplomatieke bronnen bevestigd. Opa in cel na misbruiken kleinkind utrecht De twaalf maanden gevangenisstraf die de officier van justitie had geëist tegen een 62-jarige man die jarenlang zijn kleindochter had misbruikt, vond de Utrechtse rechtbank niet voldoende. Zij legde de Utrechter gisteren achttien maanden ge vangenisstraf op, waarvan zes voorwaardelijk, en een proeftijd van twee jaar. Overleg gemeente-CAO afgeblazen den haag Het overleg van gemeenten en ambtenarenbonden om te pogen de CAO-onderhandelingen vlot te trekken, is giste ren niet doorgegaan omdat het volgens een woordvoerster van de gezamenlijke bonden niet voldoende was voorbereid. Het ge sprek, een „technisch beraad zou moeten gaan over een twee jarige CAO. In Den Haag bepaalde de rechter in kort geding dat de actie maandag op het gemeentehuis in het Brabantse Tete- ringen kan doorgaan. De gemeente en de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) wilden deze actie en die in 34 andere plaatsen tegenhouden. Het is onder meer de bedoeling dat amb tenaren de post en telefoontjes van bijvoorbeeld de VNG en rijksdiensten niet behandelen. Geen gedwongen ontslag RABO-bank utrecht De directie van de RABO-bank heeft de bonden giste ren beloofd dat toch geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Door allerlei veranderingen die de komende jaren in de organi satie worden doorgevoerd, verdwijnen ongeveer 2.500 van de 30.000 arbeidsplaatsen. Eis tien jaar voor uitlokken overval alkmaar Officier van justitie G. Botman heeft gisteren voor de rechtbank in Alkmaar tien jaar celstraf geëist tegen een 42-jarige man uit Hoom. Volgens de officier heeft hij twee jongens van 17 en 19 aangezet tot het plegen van een roofoverval waarbij een 38-jarige vrouw dodelijk door een ketsende kogel werd getroffen. Tuinbouw dieper in het dal den haag De Nederlandse tuinbouw daalt steeds dieper in het dal waar de sector vorig jaar in terecht is gekomen. De omzet van de groenten- en fruitveilingen is in de eerste zes maanden van 1993 naar schatting tien procent lager uitgekomen dan in de eerste helft van 1992. NS willen geld van voetbalvandalen utrecht De Nederlandse Spoorwegen willen dat vier Groningse voetbalvandalen de schade terugbetalen die ze vorig jaar op het station van Zwolle aan een treinstel toebrachten. Doen de sup porters dat niet, dan zullen de NS het bedrag van veertigduizend gulden terugeisen in een civielrechtelijke procedure. Straf voor verkrachting arnhem» De Arnhemse rechtbank is van mening dat „het onge wenst binnendringen van het lichaam van een slachtoffer met voorwerpen" moet worden gezien als verkrachting, waaraan geen gemeenschap te pas is gekomeq. Dat blijkt uit de uitspraak die de rechtbank heeft gedaan tegen twee jongens van 15 en 17 jaar uit Ede. Die hadden een 22-jarige plaatsgenote begin dit jaar ontvoerd, in een flat aan de verwarming vastgebonden en elektrische schokken toegediend. Vervolgens hadden zij flessen in haar anus en vagina gestoken. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persd«ns1 den haag «gpd-anp De eergisteren afgetreden staatssecretaris In 't Veld (on derwijs) blijkt de tweede keus van de PvdA te zijn geweest toen hij twee weken geleden werd gevraagd om de vacature- Wallage te vervullen. Bovenaan het lijstje stond de Rotterdamse hoogleraar onderwijssociologie dr. Han Leune. Hij heeft echter voor de eer bedankt. Leune heeft dit gisteren bevestigd. „Ik was niet beschikbaar en ik ben ook nu niet beschikbaar. Ik ben heel intensief betrokken bij het onderwijs, maar vind het heel prettig om op enige afstand te staan", aldus Leune. Leune is behalve hoogleraar ook voorzitter van de onder wijsraad. en kroonlid in de Soci aal-Economische Raad. Het toeval wil dat Leune en In 't Veld bij de Erasmus Universiteit naaste collega's waren (en nu weer zijn). Beiden werken voor de vakgroep sociale weten schappen. Premier Lubbers is niet ver rast geweest door de omvang en de intensiteit van de bijbanen en de daarbij behorende forse bijverdiensten van In 't Veld. „Eerlijk gezegd zijn er voor mij geen nieuwe feiten boven water gekomen, maar voor minister Ritzen blijkbaar wel", aldus Lubbers gisteren, na aflopp van de ministerraad. Lubbers denkt er niet aan om af te treden en nieuwe verkie zingen uit te schrijven. Steeds luider wordende oproepen van de oppositiepartijen om dat wel te doen. wees hij gisteren van de hand. Wim Kok is en blijft de leider van de PvdA. Dat heeft partij voorzitter Rottenberg gisteren gezegd in het NOS-journaal. De bestuurlijke aanvoerder van de PvdA zei zich te kunnen voor stellen dat het snel na elkaar verdwijnen van twee staatsse cretarissen - Ter Veld en In 't Veld - de vraag over Koks leider schap opwerpt. Maar er is geen sprake van dat zijn positie ter discussie staat, aJdus Rotten- berg. den haag Een Somalische de- derd Somaliërs demonstreerden in monstrant probeerde gisteren met Den Haag tegen de aanvallen van zijn tanden de Amerikaanse vlag de Verenigde Naties op het te verscheuren. Ongeveer hon- hoofdkwartier van de Somalische krijgsheer Aideed. Volgens de VN is Aideed in belangrijke mate ver antwoordelijk voor de dood van 35.000 van zijn landgenoten. De demonstranten liepen onder meer langs de Amerikaanse ambassade. foto anp ed oudenaarden Uitspraak Hoge Raad in zaak van 'Rembrandtpark-verkrachter' den haag jan kuys De nieuwe voorpost van justitie op Schiphol krijgt vanaf juli/Au gustus al een centrale rol bij de opvang van asielzoekers. Van hieruit zal iedere asielzoeker ogenblikkelijk worden geplaatst. Op het eerste gezicht kansloze asielzoekers komen in een ge sloten inrichting (Grenshospi tium) en degenen die mogelijk wel in aanmerking komen voor het verkrijgen van asiel komen in een open inrichting (onder zoekscentrum). Het voordeel van deze nieuwe procedure is dat asielzoekers in de opvang centra voortaan rechtsbijstand kunnen krijgen. Staatssecretaris Kosto van justitie heeft de inhoud van de nieuwe procedure voor de op vang van asielzoekers op Schip hol gisteren bekendgemaakt. Er is tot een nieuwe procedure be sloten, omdat er binnen de nu geldende afspraken onvoldoen de gelegenheid is om de asiel zoekers rechtsbijstand te geven. Directe plaatsing biedt rechts hulpverleners de gelegenheid hun cliënten bij te staan, nog voordat het officiële gehoor door een justitieambtenaar plaats heeft. Bovendien wordt zo de onder andere door Vluch telingenwerk Nederland om streden rol van de marechaus see bij het beoordelen van asiel verzoeken uitgeschakeld. Voorts zullen asielzoekers kortere tijd op Schiphol verblij ven. Het nieuwe systeem wordt over een jaar geëvalueerd. Een slachtoffer van een verkrachting kan eisen dat de da der een AIDS-test ondergaat. Dat heeft de Hoge Raad gis teren beslist in de zaak van de zogenoemde 'Rembrandt park-verkrachter'. Daarmee heeft de Hoge Raad het von nis van juli 1991 van de toenmalige president Asscher van de rechtbank in Amsterdam bevestigd. den haag» anp Asscher oordeelde in kort ge ding dat het grondrecht van het slachtoffer op onaantastbaar heid van het lichaam moet pre valeren boven het grondrecht van de dader. De destijds 19-ja- rige dader, die zijn slachtoffer tweemaal onder bedreiging van een pistool had verkracht, heeft daarna de test ondergaan. Hij ging wel in beroep tegen het vonnis bij het gerechtshof in Amsterdam. Het hof oordeelde dat het verplichten van een test „een onaanvaardbare inbreuk op het grondrecht van lichaam- sintegriteit van de dader maakt" en dat daarom geen test mag worden gevraagd. Daartegen te kende het slachtoffer cassatie aan bij de Hoge Raad. De Hoge Raad stelt nu in zijn vonnis dat het slachtoffer van de verkrachting op grond van de regels voor onrechtmatige daad er wel degelijk recht op had „dat de gevolgen van de verkrachting door de dader zo veel mogelijk worden beperkt". Tot het gevolg behoorde vol gens de Hoge Raad de onzeker heid over de besmetting met het HIV-virus. De vrouw had zich na de ver krachting laten testen, met een voor haar gunstig resultaat. Om definitieve zekerheid te krijgen zou zij zich zes maanden na de verkrachting nogmaals moeten laten testen. Dat was voor haar een te zware emotionele belas ting. Daarom eiste zij dat de da der een test moest ondergaan. Het oordeel van het gerechts hof dat de door de dader onder gane AIDS-test de eiseres geen zekerheid zou kunnen geven, vindt de Hoge Raad onbegrijpe lijk. Op het moment van de uit spraak van het hof was er im mers al zes maanden verstreken na de verkrachting. Dat is de termijn waarna zekerheid be staat over de uitslag van de HIV-test. Advocate G. van Driem van het slachtofffer was opgetogen over de uitspraak van de Hoge Raad. Zij voorziet dat zeer veel slachtoffers van seksueel mis bruik aan de rechter zullen vra gen om een AIDS-test bij de da der, in combinatie met een straatverbod en schadevergoe- ding. BOEK NÜ UW EFTFIJÜVG ARRANGEMENT 1993 OVERNACHTING IN EEN LUXE KAMER. UITGEBREID ONTBIJTBUFFET, 3-GANGEN DINER/BUFFET, ENTREEBEWIJS EFTELING. WELKOMSTPAKKET EN WELKOMSTDRANKJE 4 •W.-a.n»"- -ring hotel g Voor informatie en reserveringen: 04167-82000 leiden carel gqseling en henri kruithof vervolg voorpagina Brinkman gaat er eens goed voor zit ten als we hem vragen naar zijn wen- senlijstje voor het laatste jaar van de ze kabinetsperiode. Dat lijstje liegt er niet om. Hij laat er geen misverstand over bestaan dat de uitvoering van die wensen voor hem maatgevend zullen zijn voor de beoordeling van dit kabi net als geheel. „De wetgeving met betrekking tot de arbeidsongeschiktheid moet nog door de Eerste Kamer. De wijziging van de Vreemdelingenwet, het stelsel van studiefinanciering en de Bij standswet moeten nog door Tweede en Eerste Kamer worden behandeld." Aardig wat conflictstof, omdat CDA en PvdA over die onderwerpen nog lang niet op één lijn zitten. Maar daarmee is de koek nog niet op. „Als men (Brinkman vermijdt vrij wel voortdurend de PvdA bij naam te noemen) wil dat wij meewerken aan de voortgang van de stelselwijziging in de volksgezondheid, zal men ook de voorwaarden daarvoor moeten scheppen. Dat betekent verplichte ei gen bijdragen en verplichte eigen risi co's in de gezondheidszorg." Maar PvdA-woordvoerder volksge zondheid, Van Otterloo, heeft juist deze week laten weten dat hij daar niets voor voelt. Brinkman is daar la coniek over. „Er moet nu worden ge werkt aan de kostenbeheersing. Dat is voor ons een duidelijke voorwaarde. Als je zegt: de staatssecretaris moet verder met het nieuwe stelsel, maar de voorwaarden komen er niet, dan maak je het onmogelijk om door te gaan met de stelselwijziging", klinkt het dreigend. Hoge bergen Het heeft volgens Brinkman zowel voor de regeringspartijen als voor de oppositie ook weinig zin van alles vooruit te schuiven. „We zijn allemaal bezig met de voorbereiding van onze verkiezingsprogramma's. Deze zomer zullen we hoe dan ook aan onze eigen achterban moeten uitleggen hoe we verder willen met deze problemen. Je hoeft geen kenner van de cjjfers van het Centraal Planbureau te zijn, om te weten dat de bergen erg hoog zijn. Een vaste les in dit leven is dat alles wat je voor je uitschuift, je op den duur toch weer tegenkomt." Maar om te beginnen moeten de besluiten die reeds z|jn genomen in de zogeheten kaderbrief en de voor jaarsnota, worden uitgevoerd, vindt de CDA'er. „Dat is de eerste graadme ter voor de besluitvaardigheid van dit kabinet. We moeten niet bij elke wis seling van de wacht de afspraken weer op sterk water zetten." Brinkman denkt dat het voor de PvdA ook weinig zin heeft om nu weg te lopen voor pijnlijke maatregelen. „Als de coalitiepartner nu allerlei be slissingen niet meer zou steunen, ont staat het beeld dat ze wegloopt voor de verantwoordelijkheid. Dat begrij pen de kiezers ook niet. Het CDA staat in elk geval voor het beleid. Het is niet altijd leuk om pijnlijke maatre gelen te moeten nemen, maar we lo pen er niet voor weg. Dat is een ver haal dat je ook best aan de kiezers kunt uitleggen." Campagne Dan blikt de toekomstige CDA-leider wat verder vooruit naar de verkie zingscampagne. De eerste die hij zelf moet aanvoeren. Zal Brinkman voor de verkiezingen een voorkeur uitspre ken voor een coalitiepartner? „Nee", klinkt het vastbesloten. „We zullen de kiezers serieus nemen. Het beleid dat we hebben gesteund zullen Tijdens een werkbezoek van de CDA-fractie aan Amsterdam deed Brinkman gisteren onder meer het winkelcentrum Ganzenhoef aan. Daar liet een jongetje hem een te kening zien. foto anp marcel antonisse we uiteraard verdedigen, maar ook zullen we uitleggen dat het beleid hier en daar wat ons betreft een onsje iheer had mogen zijn." In 1986 sprak Lubbers wel een voorkeur uit voor voortzetting van de coalitie met de WD. „De situatie is sinds 1986 nogal veranderd. Econo misch gaat het ontzettend slecht. Ik weet nog niet hoe D66, PvdA en WD met die omstandigheden zullen om gaan. Maar bovendien is er een ande re politieke situatie. De partijen slui ten elkaar nu niet meer uit voor sa menwerking. Hoewel ik me nog wei nig kan voorstellen bij een coalitie zonder het CDA, probeer ik me toch in te leven in hun idealen." „Mijn taxatie is dat de kiezers hun stem veel gespreider zullen uitbren gen. De verkiezingsuitslag zou wei eens de moeilijkste van de afgelopen decennia kunnen zijn met meer gro tere partijen en mogelijk zelfs nieuwe partijen. Bovendien zou het weieens zo kunnen zijn dat er geen coalitie van twee partijen te vormen zal zijn. Voor we een besluit nemen over sa menwerking, moeten we eerst goed kijken naar wat de kiezer heeft ge zegd." Brinkman ziet de verkiezingen ove rigens met vertrouwen tegemoet. „We zullen ook tijdens de campagne voluit staan achter een hele reeks van be sluiten die in de afgelopen periode zijn genomen. Wij staan achter het kabinet, ook als het pijnlijke maatre gelen neemt. Men is het niet altijd eens met het CDA. maar de kiezers weten wel dat als het CDA 'A' zegt, het ook 'B' zegt." „De vraag is: weet je wat je aan een partij hebt? Bij het CDA weet je dat. Het CDA staat voor ervaring, doorzet tingsvermogen, daadkracht, stabiliteit en zekerheid. Wij lopen niet weg voor onze verantwoordelijkheid." Samenleving Dan komt Brinkman toch even terug op het aftreden van Roel in 't Veld als staatssecretaris van onderwijs. Hij moest verdwijnen wegens de over maat aan bijbaantjes tijdens zijn hoogleraarschap. „Even los van de affaire-In 't Veld zelf zal er een discussie ontstaan over de plaats van de politiek in de samen leving. Op het moment dat de politiek zegt, we willen in de samenleving staan, moet het ook mogelijk zijn dat politici er andere dingen bijdoen. Dat is altijd een kwestie van maatvoering. Je moet natuurlijk niet het ambt ge bruiken om jezelf te verrijken." „Er ontstaat een bepaalde spanning als je met één been in het ambt en met het andere been in de samenle ving staat. Als dat niet kan. ontstaat er een politieke kaste die buiten de wer kelijkheid gaat opereren. De samenle ving zal dan zijn eigen plan trekken. Dan gaan de politiek en de samenle ving elk hun eigen weg." „Het viel me op dat er bij In 't Veld een schrikreactie was over de hoogle raar die ook bijverdient. Het gaat me daarbij niet om de maatvoering. Maar ik hoop niet dat we door die schrikre actie in het andere uiterste vervallen. We moeten geen geur van heilige boontjes laten opwalmen." In dit kader is er ook een discussie aan de gang, onder leiding van ka mervoorzitter Deetman, over de rela tie tussen kiezers en gekozenen. Brinkman daarover: „Als je zegt dat er niets aan de hand is, weet je niet wat er leeft. Maar we moeten niet denken dat de situatie te verbeteren zou zijn door een nieuw politiek systeem. Het gaat om de beslissingen die worden genomen door de politiek, in welk systeem dan ook." „Het idee van de gekozen minister president is een miskenning van de Nederlandse verhoudingen. Per defi nitie zouden tegen een zo machtige persoon tegenkrachten worden geor ganiseerd. Onze cultuur is er niet één van een sterke man. We hebben meer een cultuur van overleg, van toewer ken naar consensus." Minder ministers „Veel belangrijker is het dat we duide lijk maken wie verantwoordelijk is voor welke beslissing", zegt de CDA- leider. Om die reden moet volgens hem het aantal ministers, gedepu teerden en wethouders, worden ver minderd en bepaalde taken opnieuw worden verdeeld. „Als de politiek niet in eigen vlees durft te snijden, verliest zij haar geloofwaardigheid." Brinkman meent dat iets moet wor den hersteld van de persoonlijke aan sprakelijkheid van bestuurders. „Naarmate er meer mensen verant woordelijk zijn voor een bepaald be leid, geef je de gelegenheid zich ach ter elkaar te verschuilen. Dan wordt het een anonieme hoop." Brinkman wil dan ook nog deze ka binetsperiode een discussie over het aantal ministers en de taakverdeling tussen de verschillende ministeries „In 1982 werd ons verweten dat we de departementale herindeling als een dief in de nacht hebben uitgevoerd. Dat moeten we niet nog een keer hebben." Lubbers razend over aanval op minister Maij den haag anp Premier Lubbers is woedend over de manier waarop de WD donderdag de aanval heeft ge opend op minister Maij. Hij vindt het „bedenkelijk en te dol" dat een anonieme bron een document van de Tweede Kamer in de publiciteit heeft ge bracht, waarover de bewinds vrouw en de andere leden van het kabinet niet beschikten. Na afloop van de wekelijkse vergadering van de nimisirr raad zei de minister-president gisteren dat het stuk waarmee de oppositie onder leiding van de liberalen het politieke hoofd van Maii op het, hakblok pro beert te leggen, pas 36 uur later beschikbaar was voor de rege ring. „Dat is toch een bizarre situa tie. Het gaat hier niet meer om correcte omgangsvormen, dit zijn insteekpartijen", aldus een nijdige Lubbers. WD-woordvoerster Jorritsma roept minister Maij met steun van de andere kamerfracties volgende week dinsdag ter ver antwoording, omdat zij het par lement belangrijke informatie zou hebben onthouden over de kosten van de Wijkertunnel in Noord-Holland. Met de aanleg ervan is kortgeleden begonnen. Lubbers gelooft overigens niet dat Maij ae Kamer informatie heeft onthouden over de kosten van de Wijkertunnel. „Ik heb geen reden om bezorgd het weekeinde in te gaanzei hij gisteravond in het NOS-pro gramma NOVA.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3