Russen bezorgen westerse luchtvaartindustrie koppijn Vliegtuigbouwers al weer met het hoofd in de wolken 196 ZATERDAG 19 JUNI 1993 Verlekkerd kijkt het Franse publiek naar de Russische vliegtuigen en helikopters, die in een 200 meter lange rij staan opgesteld op de Parijse luchtvaartsalon Le Bourget. Het wit- blauw-rood prijkt op menige staart. Achter hekken en brede security guards die zo lijken te zijn weggeplukt bij de ingang van een Moskouse nachtclub staan dreigende MiG-29 Fulcrums, Soe-27 Flankers, Ka-50 Werewolfs en Mi-28 Havocs. Blinkende koopwaar in een perfecte staat van onder houd. In het niet voor het publiek toegankelijke gedeelte van Le Bourget staat het chalet van Aviaexport, de overkoepe lende exportorganisatie van tien tallen Russische luchtvaartfabri kanten. De glazen toegangsdeur van het huisje hangt volledig uit zijn voegen. Niet omdat het storm loopt, maar omdat de armlastige Russen zo weinig mo gelijk geld in hun onderkomen hebben gestoken. Binnen over heerst de chaos. Het stikt er van de president-directeuren die vooral elkaar in de weg lijken te lopen. De enige persvoorlichter spreekt geen Engels, er is maar één telefoonlijn en de zwaar op gemaakte Russinnen achter de balie delen amateuristische in formatiefolders uit. Het is een heel contrast met de glimmende informatiemappen en cadeautjes waarmee de za kenlui worden overla'den in de chalets van Deutsche Aerospace (DASA), Lockheed, Das sault,British Aerospace of Eurocopter. Public relations is dan ook nooit een sterke kant van de Russen geweest. „Jullie westerlingen zijn daar keien in", zei een Russische functionaris onlangs. „Wij zitten op het niveau van mid delbare scholieren." Maar alles valt te leren. Bovendien hoeven de Russen het niet zo te hebben van de gladde verkooppraatjes. Waar het uiteindelijk om gaat, is wat er in de lucht gebeurt. En wat dat betreft hebben ze heel wat opzienbarends te bieden. Afgelopen week trilden de luxueuze westerse chalets ie dere dag onder het geweld van de Russische straalmotoren. Met hun steile klims en scher pe bochten lieten de Russische piloten de westerse concurrentie ver achter zich. Vroeger konden westerse kooplui de Sov jet-vliegtuigen nog afdoen als technisch infe rieur en onbetrouwbaar. Het land dat toch iets in Moskou kocht, was óf een bondgenoot óf een arme stumper. De Sovjet-wapenexport beperkte zich tot het Oostblok, het Midden- Oosten en Aftika. Dat is nu veranderd. Superieur De kwaliteit van de Russische koopwaar is met sprongen vooruit gegaan. Een gevechts vliegtuig als de Soe-27 Flanker op Le Bour get met zijn ongekend spectaculaire stunts goed voor vele ooh's en aah's kan zich meten met het beste dat fabrikanten als Lockheed, McDonnell Douglas en Dassault te bieden hebben: de F-16, F-15, F-18 en Mira ge 2000-5. Volgens velen is het Russische vliegtuig zelfs superieur aan de westerse toe stellen. En iedereen die 40 miljoen dollar op zak heeft, kan er zo een meenemen. Waar voorheen zelfs de beste vrienden van de Sovjetunie niet de modernste wapens konden krijgen, is nu het puikje van de Russi sche luchtvaartindustrie te koop. Zolang het maar dollars oplevert. De Russen bieden wa pens aan die de westerse inlichtingdiensten tot voor kort alleen maar van wazige spiona- gefoto's kenden. Of helemaal niet. De Russen leveren onder andere de Toe-22 Backfire bommenwerper voor de lange af stand Iran kocht er twaalf de Roedigan kruisraket en de S-300, de tegenhanger van de Amerikaanse Patriot. De prijzen liggen volgens een Britse handelaar gemiddeld 40 tot 50 procent lager dan vergelijkbare wester se produkten. Nog verontrustender voor de westerse fa brikanten zijn de successen van de Russen op nieuwe, tot voor kort aan het Westen voorbehouden, afzetmarkten. Navo-lid Tur kije heeft met Moskou een overeenkomst ge sloten voor de leverantie van onder meer Mi- 17 helikopters en pantserwagens. In het Golf- gebied nemen de pro-westerse Verenigde Arabische Emiraten 250 moderne BMP-3 pantserwagens af en wil ook Kuwayt wapens kopen. In Zuidoost-Azië worden Zuid-Korea en Malaysia bedolven onder de Russische aan biedingen. In dat laatste land is de MiG-29 van Mikoyan al enige tijd in een fel gevecht gewikkeld met de F-16 van Lockheed en de F-18 van McDonnell Douglas voor een order van 24 toestellen. Als voorlopig laatste zet hebben de Russen aangeboden er ook zes ge vechtshelikopters bij te doen en de betaling gedeeltelijk in natura (Malaysische produk ten) te accepteren. Geldgebrek De Russen zijn erop gebrand hun wapens te verkopen. „Bijna het enige Russische export- produkt dat het goed doet zijn wapens", zei de Amerikaanse defensieminister Les Aspin deze week. Hij wees erop dat de Russische economie in een „wanhopige staaf' verkeert. Met de wapenverkopen in het buitenland ho pen de Russen hun belangrijke wapenindus trie in leven te houden. Het aantal orders van het ministerie van defensie was vorig jaar door geldgebrek nog maar eenderde van wat het een jaar eerder was. Tot overmaat van ramp is ook de traditio nele afzetmarkt in Oost-Europa ingestort en kan Moskou door VN-embargo's geen wa pens meer leveren aan Irak, Libië en Joego slavië, in het verleden big spenders. De waar de van de wapenexport bedroeg vorig jaar nog maar vier miljard dollar, tegen zo'n 11 miljard per jaar in 1988 en 1989. Het aandeel in de wereldmarkt is in drie jaar gekelderd van 58 naar 17 procent. Door nieuwe markten aan te boren, hopen de Russische vliegtuigfabrieken het hoofd boven water te hou- den. Naast het openbreken van de westerse wapenmarkt, willen ze ook doordringen in de civiele luchtvaart en de ruimtevaart. Sinds kort bieden de Russen hun Proton-raket die in Rusland weinig meer te doen heeft aan voor het lanceren van commer ciële satellieterf Met zijn relatief lage prijs en grote betrouwbaar heid vormt de raket serieuze concurrentie voor de Amerikaan se Space Shuttle en de Europese Ariane-raket. Aeroflot Voor de bouwers van verkeers vliegtuigen is succes in het wes ten een kwestie van leven of dood. In eigen land is de markt volledig ingestort. Aeroflot kan geen nieuwe toestellen meer be talen een groot gedeelte van haar vloot staat aan de grond omdat de brandstol al te duur is en de vele nieuwe maatschap pijtjes die na het uiteenvallen van de Sovjetunie zijn ontstaan zitten niet veel ruimer bij kas. In het westen moeten de Iljoesjin 96 en de Toepolev 204 het gaan maken. Beide vliegtui gen hadden een hoofdrol op Le Bourget, waar ze voor het eerst te zien waren. De Toe- 204 moet met ruim 200 stoelen een concur rent worden van de Boeing 757 en de Airbus 321. Het toestel is uitgerust met zuinige Rolls Royce-motoren en de Britten hebben ook het interieur verzorgd. De Russen hebben samen met de Britten de onderneming Bravia opge zet, die het vliegtuig op de markt moet bren gen. Iljoesjin heeft voor eenzelfde aanpak geko zen als Toepolev door haar nieuwste pro- dukt, de grote 11-96, uit te rusten met Ameri kaanse Pratt Whitney-motoren en moder ne elektronica van de Amerikaanse bedrijven Rockwell-Collins en Litton. Het modernste toestel van Boeing, de 747-400, vliegt met de zelfde elektronica. De 11-96, die in april zijn eerste vlucht maakte, moet met ruim 300 1 stoelen en een bereik van 11.500 kilometer een serieuze tegenstander worden van de McDonnell Douglas MD-11de Airbus 340 en de nog niet vliegende Boeing 777. De Amerikaanse bedrijven hebben de uit rusting voor de 11-96 gratis geleverd. Zij ho pen hun investering betalen konden de Russen het sowieso niet terug te verdienen bij verkoop van het vliegtuig in het Westen. Volgens Iljoesjin hebben al verschillende maatschappijen interesse getoond voor het toestel. Als het bedrijf erin slaagt haar pro- dukt in de Verenigde Staten of West-Europa te slijten, zou dat de eerste keer zijn. Tot nu toe keurden de westerse maat schappijen de Russische toestellen geen blik waardig wegens hun kerosine-slurpende mo toren, onbetrouwbare elektronica en armoe dige interieur. Maar met hun moderne wes terse uitrusting zijn de Toe-204 en 11-96 in eens uiterst aantrekkelijk. Bovendien zijn ze voordelig geprijst (respectievelijk 35 en 70 miljoen dollar), een belangrijk pluspunt in deze magere tijden voor de luchtvaartmaat schappijen. De Russen kunnen Boeing, McDonnell Douglas en Airbus nog heel wat hoofdpijn bezorgen. ontslagen bepalen het beeld bij de vliegtuigfabrikanten in de hele wereld. Maar niet de afgelo pen negen dagen op het Parijse vliegveld Le Bourget. Voor de 40ste keer werd de Salon International de Paris gehouden, de grootste vlieg- show ter wereld. Zorgvuldig werd het onderwerp crisis ver meden. Het herstel is in zicht. In 1995, hooguit in 1996 trekt vliegtuigmarkt ;r aan, is de boodschap. Intussen proberen de fabri kanten uit alle macht het hoofd boven wa- Alleen Dasa pakte uit op Le Bourget. Maar de Duitsers kunnen de Bourget-j te houden. Op de deur van het chalet van de Amerikaanse vliegtuigfabrikant Boeing hangt een bordje: Closed for today. De Amerikanen hebben de show zelf maar een dagje ingekort om de kosten te drukken. Al leen Dasa pakt met 240 aanwezige werkne mers voor zo'n slordige 7 miljoen gulden uit. Maar de Duitsers kunnen de Bourget-gan- verkeren. Het gaat slecht, orders v gers zelf weinig tastbare produkten laten zien. Daarom hebben zij Fokker als onder huurder genomen. Het zijn kleine maatregelen, maar wel te kenend voor de situatie waarin de fabrikan- i vliegtuigen en aanverwante artikelen vliegtuigen blijven uit, of komen mondjes maat binnen en de verliezen stapelen zich op. En een verbetering van de markt zit er de komende twee jaar nog niet in. De barre tijden zijn ook te merken op Le Bourget. Er zijn 1.569 exposanten, bijna 200 minder dan twee jaar terug. Het aantal vlieg tuigen is lager en de chalets, de houten onderkomens waar de fa brikanten hun relaties en klanten ontvangen, zijn kleiner. Voor een beetje chalet moet ook diep in de buidel worden getast. Een bedrag van een miljoen gulden voor de huur van zo'n huisje is voor een grote vliegtuigbouwer normaal, de tien dagen kosten een veel voud van dat bedrag. En echt za ken worden er niet meer gedaan op Le Bourget. Potentiële klanten worden opgezocht of naar de fa briek gehaald. Le Bourget heeft de afgelopen week dan ook weinig primeurs laten zien. Slechts twee vliegtui gen met klanten werden gelan ceerd: de Fokker 70 waarvoor vijftien bestellingen werden be kendgemaakt en de Airbus 319. Van het laatste toestel wer den zes exemplaren verkocht aan een lease-maatschappij, die ze in 1996 zal afnemen. Maar doemdenken is aan de vliegtuigbouwers niet besteed. Zij kijken liever vooruit, wijzen erop dat* de luchtvaartindustrie gewend is aan goede en slechte 'E tijden. En ze zien de markt voor de burgerluchtvaart al weer aan trekken. „We hebben nog nooit zoveel ver zoeken gehad om voorstellen te doen. Het zijn aanwijzingen dat het weer wat beter gaat", zo zei een Fokker-woordvoerder. Herstellen President-directeur Philip M. Condit van Boeing wees erop dat eerst de luchtvaart moet herstellen. En dat is volgens hem lang zamerhand aan het gebeuren. In tegenstel ling tot vorig jaar zijn de prijzen van de tic kets niet zo drastisch verlaagd. En alle maat schappijen zijn druk bezig met het terugdrin gen van de kosten, waardoor er financieel ge zonde ondernemingen ontstaan, die weer nieuwe vliegtuigen kunnen kopen. Maar voor het zover is, aldus Condit, zal de industrie nog verder moeten saneren. „Vol gend jaar zal de produktie van alle vliegtuig fabrikanten met 40 procent zijn afgenomen." En dat gaat gepaard met een enorm banen verlies. Boeing zette begin dit jaar bijvoor beeld 28.000 werknemers op straat. Met het herstel van de economie in Ameri ka en Europa zullen ook de orders weer te rugkeren. In de tussentijd hoopt Boeing vooral zaken te doen in China, waar het vliegverkeer gigantisch toeneemt. Chinese luchtvaartmaatschappijen kochten de afgelo pen tijd al 225 vliegtuigen van Boeing met een waarde van negen miljard dollar. Volgens Condit zullen meer en meer vlieg tuigfabrikanten gedwongen door de slech te situatie gaan samenwerken. Boeing zelf is ondermeer met Dasa bezig met de ontwik keling van een super-Jumbo. Het moet eea vliegtuig worden dat tussen de 600 en 800 passagiers kan vervoeren. De ontwikkelings kosten zijn zo hoog. dat zelfs een groot be drijf als Boeing die niet in z'n eentje kan dra gen. Op dit moment zijn er nog nauwelijks vliegvelden geschikt voor de super-Jumbo's, maar Boeing verwacht er in de toekomst toch zeker 500 te verkopen. Ook de Europese fabrikanten ontkomen niet aan samenwerking. In Airbus werken al vier bedrijven (Dasa, het 1 ranse Aerospatiale. het Italiaanse Alenia en het Spaanse Casa) samen. Dasa heeft Fokkeren Dornier (kleine re propellervliegtuigen) in handen. British Aerospace bouwt inmiddels met Taiwan Aerospace vliegtuigen voor regionale maat schappijen. Regionaal Luchtvaartanalisten verwachten dat er in Eu ropa straks twee bedrijven overblijven: Air bus dat jets zal maken die plaats bieden aan 130 en meer passagiers en een bedrijf dat kleinere vliegtuigen zal afleveren, speciaal bedoeld voor regionaal opererende maat schappijen. Dat laatste bedrijf wordt, als het aan Dasa en Fokker ligt, de Nederlandse vliegtuigbouwer. Tijdens de persconferentie van Dasa werden andere Europese fabrikan ten nadrukkelijk uitgenodigd deel te nemen in de Fokker-holding. Het gaat dan met na me om Alenia en Aerospatiale, waarmee Da sa al in Airbus en op vele andere fronten sa menwerkt. De markt voor regionale jetliners, zoals de Fokker 70 en 100, is in de komende twintig jaar 2.150 vliegtuigen, zo heeft de Nederland se vliegtuigbouwer berekend. Veel vliegtui gen die nu nog in gebruik zijn, zoals de Boeing 737-200 en de DC-9, zijn tussen de 15 en 30 jaar oud. En dus binnenkort aan ver vanging toe. Bovendien, zo zei president-di recteur Jean Pierson van Airbus, zal door het vrijgeven van het Europese luchtruim de concurrentie toenemen: meer vluchten met kleinere vliegtuigen. Kortom, voor de bou wers van vliegtuigen voor de burgerlucht vaart duurt de crisis niet al te lang meer. De werknemers in de fabriek voelen haar nog dagelijks aan den lijve, maar in de hoofden van hun bazen is zij al bijna voorbij. Een Russische Ka-50 Werewolf helikopter toont op Le Bourget zijn dpdelijke wapenlast, bestaande uit geleide anti-tankraketten, raketlanceerbui- zen en een snelvuurkanon. Prijs per exemplaar 15 miljoen dollar. Naast de grootste helikopter ter wereld, de Mi-26 Halo, poseert een MiG-29 Fulcrum v Prijs per exemplaar 25 miljoen dollar.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 39