Dood op Kreta ZATERDAG 19 JUN11993 Rethymnon op Kreta. Het Griekse eiland is een vakantie-paradijs, maar een hel voor de nabestaanden van een overleden toerist. TACO SLAGTER AU»* MmJ P"++pr .-I A»—a W, TtAMinr «1*101 - Mwb»*» CM. Ay I A De sectietekening met de verminkingen aan het stoffelijk overschot van de Houte naar, die vorig jaar op Kreta verdronk. De Nederlandse uitvaartverzorger liet de te!.c ning in Utrecht maken. Vlammende ogen onder een wild krullende haardos verraden wan trouwen. „Door wie ben je ge stuurd", vraagt hij via een Duitse tolk, die moeite heeft het rappe Grieks van begrafe nisondernemer Platonis uit het Kretenzer stadje Rethymnon bij te houden. „Zeker door Markoulakis", zegt hij scherp. „Die man denkt op Kreta het monopolie te hebben op dode toeristen. Nou, ik zal je zeggen dat Pla tonis hier de baas is. Niemand kan mij dat af pakken." Het is half tien in de ochtend. In het kan toortje van de ongeschoolde uitvaartverzor ger, tegenover het busstation, springt een ka narie in een kooitje op de vloer zenuwachtig heen en weer. Zijn baas doet niet anders. Dan weer veert hij op om de whiskey in te schenken, dan weer rommelt hij in een kast met mappen paperassen. Platonis wil met een fax aantonen dat hij gemachtigd was het stoffelijk overschot van een 33-jarige inwoner van Houten, die vorig jaar september op hu welijksreis voor de kust van Rethymnon ver dronk, af te leggen en af te handelen voor transport naar Nederland. Met een theatraal gebaar legt hij een kopie van die fax, een or der van het vervoersbedrijf Van Wengerden uit Amstelhoek, op een tafeltje voor ons. „Zo", zegt hij voldaan. „Wat valt er nog ver der aan te merken?" Platonis behoort tot de louche lieden in het Kretenzer uitvaartwezen, dat slechts enkele bonafide begrafenisondernemers telt, onder wie John Markoulakis uit Heraklion. Ze be concurreren elkaar op leven en dood. Volgens Griekse normen valt er aan een buitenlands lijk heel wat te verdienen. De malafide ondernemers declareren voor wat papieren rompslomp, het transport op het eiland en een ondeugdelijke kist (te dunne planken en zonder zinken deksel en/of bin- nenkist) ruim 4.000 gulden. Onder druk van de nabestaanden, die de overledene zo snel mogelijk naar huis willen hebben, doen alarmcentrales van verzekeringsmaatschap pijen toch nogal eens zaken met dit soort lij- kepikkers. Hoewel Markoulakis van de Nederlandse consul honorair Dimitri Adamis en van Van Wengerden de order had gekregen zich over het lichaam van de Houtenaar te ontfermen, had Platonis kans gezien zijn rivaal voor te zijn. Getipt, zoals hij na lang aarzelen toe geeft, door de havenpolitie, die dat overigens bij monde van plaatsvervangend chef Atho- nis Orfanos stellig ontkent. Anderhalve dag had de charlatan iedereen laten gissen waar het lijk was. Zo had hij wat tijd gewonnen om achter de naam van de verzekeraar te komen. Totdat Van Wenger den er via het ziekenhuis en een reisbureau in Rethymnon achter was gekomen dat Pla tonis op die vorstelijke beloning zat te wach ten. Volgens Henk Norder van het internatio nale vervoersbedrijf was het toen te laat om Markoulakis alsnog in te schakelen. Leeggehaald Door een toeval kwam deze krant pas on langs aan de weet wat een malafide lijkbezor ger en een gevoelsarme sectiebediende van de gerechtelijk patholoog dr. Manolis Frangoulis onder diens verantwoordelijkheid met het lichaam van de Houtenaar hebben uitgespookt. In het bijzijn van een familielid had de Utrechtse uitvaartverzorger G. An- driessen de kist geopend en vastgesteld dat Wat gebeurt er met toeristen die overlijden in een vakantieland? Wordt het stoffelijk overschot zoals in Nederland gebruikelijk met piëteit be handeld? In Griekenland in elk geval niet. Dat ervoer de familie van een 33-jarige Houtenaar, die vorig jaar op Kreta verdronk. Een schokkend verslag van gesjacher met dode toeristen. het lichaam was leeggehaald en niet meer toonbaar was. Diep geschokt en niet in staat te beginnen aan de verwerking van het ver lies, besloot de familie mee te werken aan een documentaire van de journalist en filmer Tom Verheul, in de hoop antwoord te krijgen op de hoofdvraag: zijn de organen van de Houtenaar gebruikt om er transplantaties mee uit te voeren? Zorgvuldige nasporingen hebben echter uitgewezen dat er geen sprake is geweest van orgaantransplantatie. De belangrijkste bewij zen daartoe zijn dat de Houtenaar vrijwel ze ker al was overleden toen hij uit zee werd ge haald. Alle geraadpleegde medische deskun digen oordeelden op grond van de beschik bare gegevens dat de organen van de Houte naar door zuurstofgebrek al te veel weefsel- schade hadden opgelopen om er een ziek or gaan van een patient mee te vervangen. De lugubere manier waarop een malafide lijkbezorger en een gerechtelijk patholoog er zich vanaf maakten, staat niet op zichzelf. Niet alleen de getroffen familie is het slacht offer van schraapzucht en kwade praktijken, maar iedere nabestaande van een buiten landse toerist die op Kreta omkomt, loopt een gerede kans hiermee te worden gecon fronteerd. In Griekenland en in de meeste andere landen binnen en builen Europa is een sectie bij zowel een natuurlijke als een onnatuurlij ke dood van een buitenlander wettelijk voor geschreven. Justitie neemt het lijk in beslag en schakelt vervolgens een gerechtelijk pa tholoog in. Door een chronisch gebrek aan dat soort specialisten doen in Griekenland, maar ook in landen als Spanje en Portugal, ongeschoolde sectiebedienden het hand werk. En daar zitten veel prutsers onder, zo ervaart de alarmcentrale van SOS Internatio nal in Amsterdam nog al eens. Balsemen Verder is in Griekenland balseming verplicht als het stoffelijk overschot naar het buiten land moet worden overgebracht. Geen over bodige luxe, want mortuaria, zowel op het vasteland als op de talrijke eilanden, beschik ken nauwelijks over koelcellen. Om het lijk enigszins acceptabel te kunnen conserveren, moeten alle organen worden verwijderd. Of ficieel mag alleen een arts balsemen, maar de praktijk wijst uit dat dit weer het vluchtige werk is van de secticbedienden. Voor het ver spreiden van ten minste vijf liter conserve ringsvloeistof (formaline) via de halsslagader of een grote bovenbeenader staat minimaal twaalf uur. maar in Griekenland piepen ze dat in minder dan een uur. In tegenstelling lof Platonis geeft de 51-ja rige patholoog Frangoulis grif toe dat het wat de Nederlander betreft heeft geschort aan piëteit en zorgvuldigheid. „Ik heb altijd ge dacht dat in het geval van een buitenlander, zeker na een gerechtelijke sectie, de kist niet meer opengaat", zegt de arts beschroomd. „Maar ik heb doodeenvoudig niet de tijd om alles zelf te doen en het werk van mijn hel pers te controleren." Hij erkent dat sectiebe dienden de lichamen voor hem balsemen, opensnijden en weer sluiten. En hij weet dat onder die lieden knoeiers zitten, die weinig respect hebben voor de overledene en diens nabestaanden. Begrafenisondernemer Markoulakis onder kent de dilemma's van Frangoulis, maar spaart hem, zijn concurrenten en de autori teiten niet in de kritiek. In een kantoortje te genover de kathedraal van Heraklion barst de welgestelde zakenman behalve begrafe nissen doet hij in beton, hotels en toerisme los. „Zonder de publiciteit te zoeken, vecht ik al jaren tegen die bende hier", zegt hij fel. „Maar nu er zelfs iemand uit Neder land komt om het uit te zoeken, verbreek ik het zwijgen. Aan die corruptie en lamlendig heid moet een einde komen." Kist Bij Platonis en consorten staat Markoulakis uitvoeriger stil, maar niet nadat ook hier eerst de whiskcyfles op tafel staat. Hij laat een re kening zien waaruit blijkt dat Platonis meer dan 1.000 gulden declareerde voor de afwik keling van een Zweeds ovcrlijdensgeval, een afwikkeling die nota bene door Markoulakis was uitgevoerd. Terwijl Platonis slechts het lijk naar Heraklion had vervoerd en de kist weer mee had teruggenomen. Zelfs die kist stond op de nota. „Platonis is natuurlijk op dit eiland niet de enige die dollartekens in zijn ogen krijgt als een toerist is doodgegaan", licht Markoulakis toe. „Dit soort incompetente lieden heeft een netwerk van tipgevers opgebouwd, door wie ze worden gewaarschuwd zodra er een lijk op het strand, de weg of in een hotelbed ligt." Hij weet zeker dat daarin chauffeurs van am bulances, hostesses van reisbureaus en hotel personeel zitten. Hij beweert zelfs sterke aan wijzingen te hebben dat de havenpolitie er soms aan meedoet. In alle gevallen betaalt de beunhaas voor zo n gouden hint een leuk be drag uit. Een voorbeeld: Halverwege vorig jaar stierf een Nederlander op een hotelbed in Herak lion aan een hartaanval. Consul Adamis bel de Markoulakis en droeg hem op het geval af te handelen. Nog vóór de lijkwagen bij het hotel was gearriveerd, had een ambulance het stoffelijk overschot al weggehaald, indu- FOTO HANS VAN WEEL sief zijn paspoort. Het was duidelijk: een hos tess of een personeelslid van het hotel had een 'kleine zelfstandige' lijkrover getipt. Een receptioniste vertelde dat de ambulance chauffeur haar had gezegd dat hij opdracht had het lichaam en het reisdocument naar Frangoulis in het Venizeloui-ziekenhuis te brengen. De patholoog wist echter van niets. Dagvaarding In werkelijkheid leverde de bestuurder het lijk af in een ander ziekenhuis. Het paspoort overhandigde hij aan zijn opdrachtgever, een kleine begrafenisondernemer. De chauffeur werd beloond met 100.000 drachme 1.160). Markoulakis. vertrouwd geraakt met gesjacher in dode toeristen, kende echter de naam van de chauffeur. Hij liep naar de rechter en dagvaardde hem. Binnen een uur was het paspoort terug en was het mortuari um bekend waar de Nederlander was achter gelaten. Maar meestal loopt het niet zo goed en snel af. Beunhazen in de begrafenisbranche gaan letterlijk over lijken, totdat ze er ten minste iets aan hebben verdiend. I er jllustra tic vertelt Markoulakis een macabere, bijna ongelooflijke geschiedenis. Een Brit was om gekomen en alweer had een 'klusser' het lijk voor de neus van Markoulakis die w as ge machtigd door de Britse consul wegge kaapt. Na een dag en een nacht speuren von den medewerkers van de begrafenisonderne mer en de politie hel lichaam in een schuur tje in de bergen, niet ver van Heraklion. Niet temin eiste de scharrelaar 100.000 drachme op voor hel paspoort. Markoulakis betaalde De politie keek de andere kant op. De consul vreest zelfs dat het gesjoemel met lijken op Kreta zal toenemen. Steeds meer toeristen komen naar het prachtige et land vorig jaar ruim 2 miljoen en dus gaan er statistisch bekeken meer dood. „Het wordt nóg lucratiever voor begrafenisonder nemers om zich op toeristen te storten", zegt Adamis cynisch. Ook onder zijn verantwoor delijkheid is er wel eens een lijk zoek. zoals in het geval van de Houtenaar ...Maar wat kan ik eraan doen?", vraagt hij zich af. Vaak woi den Markoulakis en ik te laat gewaarschuwd en is iemand anders er al met het stol lel ijk overschot vandoor." De burgemeester van Rethymnon, Dimitris Arhontakis, trekt zich de hele zaak eveneens erg aan. Het gesjoemel temped ook zijn trots op het feit dat het schilderachtige stadje niet het langste en mooiste strand van Kreta nou- I welijks meer verdrinkingsgevallvn kent. De j zee is er vooral bij aflandige w ind behoorlijk gevaarlijk, maar sinds twee jaar houdt een I reddingsbrigade toezicht. On-curopees Wroeging alom, tal van toezeggingen, maar gaat er ook echt iets veranderen? PR-vrouw Judy Smith-Spain van de hotelketen Grecolel j op Kreta denkt dat zo n onderzoek van een buitenlandse krant kan bijdragen aan het be sef in Heraklion en Athene dat er wel iets moet gebeuren, willen toeristen op den duur j niet worden afgeschrikt. „Maar laten wc ons niet vergissen. Griekenland behoort dan wel i tot Europa, maar het tempo waarmee verb* leringen in mediterrane landen tot stand ko men. is on-Europees langzaam liet woord I dringend' wordt door de overheid niet In grepen. Maar als hoteliers zit je niet met je I armen over elkaar lot dat Athene wat doet. Ook ik verzeker u dat het laatste woord over j die begrafenisondernemers en die overhel as te patholoog op dit eiland nog niet is ge i „•Rd"

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 37