ERDAGS BIJVOEGSEL Splijtzwam Betuwelijn M I ZATERDAG 19 JUN11993 Aansluiting op het! Duits spoorwegnet Arnhem Valburg-i Duiven Huissen Rotterdam' Kesteren Ridderkerk Leerdam JBemmel Geldermalsen Ochten ^\lblasserdam Emmerich Iporinchem Barendrecht Aanleg van een containeruitwisselpunt Hardinxveld- De aanleg van de lijn zal ca. 6 mil jard gulden gaan kosten. 150 huizen moeten verdwijnen Per jaar kan ruim 60 miljoen ton aan goederen ver voerd worden. Rijnmond J T"] L* Dordrechi-1_ D Duitsland Vier jaar inmiddels woekert het Be tuwelijn-project als een splijt zwam in de samenleving. De offi cieel geraamde kosten zijn in die tijd al meer dan verdubbeld. Ze benaderen inmiddels het bedrag dat nodig was voor de uitvoering van het hele Deltaplan. Volgens de jongste bere keningen die de kosten voor de benodigde aftakkingen naar de grensovergangen bij Ol- denzaal en VenJo voor het gemak nog maar even buiten beschouwing laten moet zon der meer 6,2 miljard gulden op tafel komen. Dat is al één miljard meer dan voor de storm vloedkering in de Oosterschelde moest wor den neergeteld. Die Zeeuwse pijlerdam wordt wereldwijd bewonderd als Nederlands 'kunstwerk van de eeuw'. Maar het Betuwespoor, dat de wereld haven Rotterdam aan een verbinding met het wijde Europese achterland moet helpen, hoeft niet op zoveel respect te rekenen. Want dat project is, hoewel bijzonder duur, hope loos ouderwets. Anders dan de Zeeuwse pijlerdam, die uit eindelijk de strijd tegen het wassende water met het belang van een leefbaar milieu ver zoende, zal de Betuwelijn geen maatschap pelijke tegenstellingen overbruggen. Integen deel, het project wakkert die aan. En het pro ject lost het fundamentele transportpro bleem een wassende stroom vrachtauto's die in files vastloopt en het milieu verstikt niet op. Het brengt volgens de officiële cijfers zelfs extra vrachtverkeer op de weg, althans, als de voorspelde groei van de haven wordt bewaarheid. Jn elk geval moet de deskundi gen inmiddels één ding duidelijk zijn: het huidige plan levert niet de tot regeringsbeleid verheven 'duurzaamheid' op. Verwaarloosd De Vereniging Landelijk Overleg Betuwerou te, die het verzet tegen de spoorlijn bundelt, zinspeelde daarop deze week ook bij de pre sentatie van de 'twintig stellingen', waarmee de komende tijd op de politiek zal worden in gepraat. Men erkent dat Nederland in voor bije jaren te weinig aandacht aan het trans portprobleem heeft besteed: „Tot voor kort heeft de Nederlandse overheid het probleem van het goederenvervoer verwaarloosd. Hier door is de benodigde infrastructuur achter gebleven bij de ontwikkeling van het vervoer. Na de 'ontdekking' van deze achterstand is in een paniekreactie de Betuwe-route gelan ceerd. Het ministerie van verkeer en water staat heeft verzuimd eerst een strategie te zoeken die tot duurzame oplossingen leidt." De manier waarop de Betuwelijn nog geen vier jaar geleden plotseling op de politieke agenda belandde, doet vermoeden dat die vaststelling niet geheel ongegrond is. De toenmalige minister van verkeer en water staat, Neelie Kroes, wilde ook over haar transportbeleid geen enkel misverstand laten bestaan. Een gpederenspoor door de Betuwe? „Nu niet en nooit niet", schreef ze destijds aan het Gelders provinciebestuur. Aan zo'n omvangrijk project bestond geen behoefte, meldde ze. Verbreding van het bestaande spoor, dat vanuit Rotterdam via de Brabantse stedenrij naar Venlo loopt en daar de grens passeert, moest ruim voldoende zijn om we reldhaven nummer één aan een nieuwe 'hoofdtransportas' te helpen. Kroes toonde zich al snel een weinig con sistent orakel. Nog vóór ze in datzelfde jaar haar ministerszetel inruilde voor de voorzit tershamer van de transportlobby Nederland Distributieland, slikte ze haar pertinent afwij- dat de rapportcijfers die dit bureau uitbracht zó hoog waren dat ze het masterplan voor Arnhem-Nijmegen niet in gevaar brachten. De belangenverstrengeling verhinderde Maij niet om de gunstige cijfers trots in haar no ta's te presenteren als het resultaat van onaf hankelijk onderzoek, ook al oordeelde het Centraal Planbureau dat ze behoorden te worden afgezwakt. Met de introductie van het Betuwelijn-pro ject is de belofte in het Tweede Structuur schema Verkeer en Vervoer om ooit „door toepassing van nieuwe technologieën een nieuwe generatie achterlandverbindingen" mogelijk te maken achteloos terzijde gescho ven. Vooral de nevenfunctie van het Betu wespoor als ruggegraat voor binnenlands goederenvervoer frustreert de introductie van nieuwe technologie. Niks diep in de grond geboorde tunnels of andere „innovatieve ini tiatieven". De Betuwelijn moet gewoon een ouderwetse spoorlijn worden, want al dat ge- experimenteer duurt misschien te lang en zou wel eens „minder betrouwbare resulta ten kunnen geven". Volgens het ministerie is er nü een vervoersmarkt te veroveren en straks niet neer. Drogreden De Vereniging Landelijk Overleg Betuwerou te vindt dat een drogreden. Als de officiële cijfers kloppen, dan blijft de Rotterdamse ha ven ook zonder Betuwelijn groeien. Mét de omstreden lijn is die groei 37 procent, zonder nog altijd 31. zo hebben alternatieve reken meesters uitgevogeld. Daarbij komt nog dat de binnenscheepvaart zichzelf in staat acht vrijwel de hele functie van de Betuwelijn over te nemen, mits de overheid daarin een fractie investeert van de miljarden die voor de spoorverbinding nodig zijn. Er is dan volop tijd om „duurzame" oplossingen te beden ken, bijvoorbeeld tunnels (met daarin gea vanceerde transportsystemen) en pijpleidin gen. Maij gelooft daar niet in. „Ondergrondse bouw", zei ze eind vorig jaar in Tiel, „bevindt zich nog in de zeer prille kinderschoenen". Ze voorspelde dat grootschalig ondergronds bouwen „zeker nog 20 jaar op zich laat wach ten". Hoge ambtenaren bij Verkeer en Water staat, die verder kijken dan hun neus lang is, wetén beter. Ze namen poolshoogte in Japan, zagen dat daar al jarenlang verkeerstunnels worden geboord, en overtuigden zich ervan dat die technieken ook in de 'slappe' Neder landse bodem zeer bruikbaar zijn. De top van Rijkswaterstaat probeert krampachtig dat soort kennis binnenskamers te houden. Ambtenaren die er te veel over zeggen, wordt het zwijgen opgelegd. In krin gen rond actiegroepen dwarrelen daarom de laatste tijd nogal eens anonieme notities neer, die regelrecht uit de kantoren van Rijks waterstaat komen waaien. Eén van die noti ties doet het idee aan de hand om geen on dergrondse lijn op het Betuwe-tracé te boren, maar op de lijn via Venlo. Dat bekort de af stand naar Keulen met 80 kilometer. Het is niet meer dan de zoveelste suggestie die op de stapel alternatieven kan worden getast. Maar nu de Tweede Kamer toch externe bij stand gaat inhuren, omdat de geachte afge vaardigden het spoor inmiddels bijster zijn. is het er wel één die misschien ook even in de discussie kan worden meegenomen. De Gel derse distributie-lobby zal daar dan bepaald niet blij mee zijn. Maar het voordeel is wel dat ze daar dan niet meer met twee monden hoeven te spreken. 'Nederland Distributieland' heeft alle hoop op de aanleg van een Betuwelijn gericht. Maar de huilende Betuwe protesteert, zoals dezer dagen. Het gebundeld verzet van de tientallen actiegroepen heeft de plannenmakers al menigmaal op halve waarheden en dubieuze veronder stellingen betrapt. En weet zich sinds deze week gewa pend met een rapport dat de eerstverantwoordelijke mi nister Maij-Weggen met haar eigen cijfers om de oren mept. Het project, zo luidt de leus, zou wel eens 'de flop van de eeuw' kunnen worden. Het parlement ziet onder tussen door de vele spoorbomen het cijferbos niet meer en roept externe bijstand in. De lobby voor de Betuwelijn begint op serieuze tegenstand te botsen. zende boodschap in, om die door een geheel tegenovergestelde \isie te vervangen. De Be tuwelijn, heette het plotseling, is voor ons land van levensbelang. Als dat spoor er niet zeer snel ligt, verpietert de Rotterdamse ha ven. Voor we het wisten zouden we dan het „het Jutland van Europa" worden. De gedenkwaardige ommezwaai van Rot terdamse Neelie markeert het begin van een merkwaardig besluitvormingsproces, dat een machtige distributielobby alle ruimte gaf om de vele bezwaren die in de verbouwereerde Betuwe de kop opstaken in sneltreinvaart plat te walsen. Maar achter de schermen was daaraan al het een en ander vooraf gegaan. Knooppunt Beleidsmakers, voorai in het Rotterdamse, hadden al jaren eerder met een begerig oog naar de Betuwe gekeken. Toch was het niet Rotterdam dat de officiële voorzet gaf, maar de provincie Gelderland, al wordt men daar aan heden ten dagen niet graag meer herin nerd. Toen Kroes in april 1989 aan Gelder land schreef dat „nu en in de toekomst" geen behoefte aan een Betuwelijn bestond, moes ten de bestuurders in het Arnhemse provin ciehuis even heel diep slikken. Die bood schap betekende een lelijke streep door de plannen om het stedelijk knooppunt Arn hem/Nijmegen economisch te schragen door er een flinke goederenstroom uit Rotterdam langs te leiden. De ministeriële brief werd vooral ook in het Nijmeegs stadhuis als een bittere pil ontvangen. De Nijmeegse bestuur ders zagen er hun plannen door gedwars boomd om hun stad een „sprong over de Waal" te laten maken. Maar de Gelderse gedeputeerde T. Does burg was zelfverzekerd genoeg om het hen gelen naar een Betuwelijn niet zomaar op te geven. Op 10 mei 1989, enkele weken nadat de teleurstellende ministeriële brief was bin nengekomen, arriveerde Kroes in het provin ciehuis voor overleg over haar Tweede Struc tuurschema Verkeer én Vervoer. Doesburg vroeg haar de Betuwelijn alsnog in dat sche ma op te nemen en wierp zich daarbij op als pleitbezorger voor Rotterdam. Citaat uit de notulen: „Rotterdam is de grootste haven ter wereld en die hangt aan één lijntje. De ont wikkelingen in het buitenland gaan snel en aanpassingen kosten veel tijd. Anticipeer daarop." En: „De verbinding van Rotterdam naar Venlo is problematisch. Bovendien zijn al die vrachtwagens door Gelderland ook niet zo'n pretje: dat zou beter per rail kunnen. Als je echt iets wilt met de goederenrail, is een alternatief noodzakelijk." Zijn smeekbede werd snel verhoord. Enke le weken eerder was een landelijke commis sie geformeerd die de taak had een 'Strategie voor het goederenvervoer per spoor' te be denken. Er zaten vertegenwoordigers in van bedrijven als Hoogovens, Shell en Philips. Ook de hele transportwereld, inclusief de KLM, de NS en de Rotterdamse havenbaron nen, was vertegenwoordigd. Het ministerie zelf zat er eveneens bij. Alleen saillant de tail de binnenvaart ontbrak. Juist die sec tor staat nu bij het ministerie op de stoep met het verhaal dat ze voor 10 procent van het Betuwelijn-bedrag een voorlopige oplos sing kan aandragen. Al na drie maanden kon de voorzitter van de commissie, Philips-topman ir. A. van der Plas, een eindrapport aan Kroes overhandi gen. Advies: Betuwelijn, ja graag. Van der Plas zou daarna niet lang meer bij Philips blijven. Hij mocht als secretaris-generaal de scepter gaan zwaaien op het ministerie van verkeer en waterstaat. Fruittuin Een rijdende muur door de fruittuin van Ne derland? Dat kan en mag niet waar zijn, zo fulmineren provinciale eii gemeentelijke be stuurders in Gelderland en Zuid-Holland sindsdien met luide stem. Ze putten zich uit om allerlei aanpassingen te bedenken die de Betuwelijn draaglijker kunnen maken. Afge lopen maand maakte de opvolger van Kroes, minister Maij-Weggen, een definitief kabi netsstandpunt bekend: „Wil Nederland de aansluiting bewaren met de rest van Europa en de rest van de wereld, dan blijft er maar één optie open: aanleg van de Betuwelijn." Als het aan de huidige regering ligt, is de spoorlijn er nog vóór de eeuwwisseling. En dan dendert er in de spitsuren liefst elke vier minuten een lange goederentrein door de Betuwe. Maar er moeten nog vele, wellicht zeer vertragende procedures en juridische gevechten worden afgewikkeld alvorens het zo ver kan komen. Het is de bedoeling dat op een strook van vijf kilometer bij Arnhem een Container Uit- wisselings Punt (CUP), annex Rail Service Centrum (RSC), wordt ingericht. Achter die termen schuilt een Europees distributie knooppunt, waar continu treinen worden ge rangeerd en vrachtauto's af en aan rijden. De Gelderse gedeputeerde Doesburg bood dit terrein, vlakbij de woonkernen van Eist en Valburg, al in een zeer vroeg stadium aan. In juli 1990 werd hij in een brief van de NS aan het provinciebestuur nog eens hartelijk voor die „constructieve opstelling" bedankt. Hij stelde de NS ermee in staat een plan uit te werken, dat de Betuwe-route mede tot „rug gegraat" van binnenlandse goederentrans porten maakt, al twijfelen nogal wat deskun digen aan de levensvatbaarheid van die zaak. Vandalisme De gemeente Valburg toonde zich aanzienlijk minder gecharmeerd. Die ontdekte het ge marchandeer van Doesburg pas twee maan den later, toen de NS bij een raadsvergade ring verschenen om de plannen te ontvou wen. Valburg kwalificeerde Doesburgs han delswijze verbijsterd als „bestuurlijk vanda lisme". Maar de gedeputeerde had toch maar mooi zijn zin gekregen. In juli vorig jaar kon het bureau Knight Wendling Consulting, in opdracht van het Gelders provinciebestuur, een masterplan presenteren. Het bevestigde dat de regio Arnhem-Nijmegen zich kan ont wikkelen tot „een Europees knooppunt van logistieke en zakelijke dienstverlening". Be langrijke pijler: het gewraakte rangeer- en overlaadstation bij Valburg. Hetzelfde bureau werd vervolgens door het ministerie van verkeer en waterstaat in de arm genomen om de economische noodzaak van de Betuwe-route met cijfers te onder bouwen. Het verbaasde de ingewijden niet

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 33