Wel twee liter water per dag drinken t W' Run op Lottowinkels voor hoofdprijs van 4,6 miljoen Principiële vrekken geven cursus gierigheid F 'Hele jaar niks uitgevreten en toch slagen' Het Gesprek van de Dag ZATERDDAG 19 JUN11993 19 tllEM SPIERDIJK.071-366439. PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAU. 071 356442 Hele bevolkingsgroepen snellen met guldentekens in hun ogen v naar de sigarenhandelaar. En iedereen denkt: ik heb toch geen geluk. Maar spelen doen ze wel. In de Lotto. Want niet I die Lotto kun je deze week een hoofdprijs van 4,6 miljoen gul den winnen. Af en toe is het nog verdraaid moeilijk om zo'n Lotto-formu lier in te vullen. Mijn vader heeft er destijds zelfs een appa raatje voor ontwikkeld. Het was een soort klok met maar één wijzer, een wijzer die geen uren aanwees maar Lottocijfers. Er bevond zich in het binnenste van deze Lottoklok een mo tortje, met behulp waarvan je de ranke wijzer kon laten rond gaan. Als je op een knop aan de zijkant drukte, snorde hij langs de Lottocijfers. Liet je de knop los. dan stond-ie stil bij een Lot- tocijfer en dat kon je dan invul len op het formulier. Het appa raat was uitgevoerd in prachtig notenhout. Toen mijn vader doorkreeg dat hij ook hiermee de Lotto niet zou winnen, heeft hij een bekend iemand voor het idee trachten te winnen. Mis schien dat die een fabrikant wist. Die bekende was Arie Ugt- hart, die bij The Dutch Swing College Band speelde. Samen met mijn oom Piet kwam hij bij ons thuis. Drie liter jenever later gingen ze weg. Lallend. 'We pakken het grote geld! We worre rijk!' Enfin, u zult begrijpen dat het niets werd. Er zijn meer mensen die moeite hebben met het invullen van de Lotto. Of die denken dat een be paald systeem hun geluk zal brengen. Lia Baar van sigaren magazijn Het Havanahuis aan de Leidse Apothekersdijk kent wel een aantal van die syste men. „Sommige mensen vullen telkens maar weer de geboorte data van hun kinderen in. Mijn man gebruikt altijd zijn eigen geboortedatum: 24-8-1947. Die cijfers komen telkens terug op zijn Lottoformulier. Maar ken nelijk heeft hij niet zo veel ge luk. |a, wel in de liefde maar niet in het spel. Hij heeft er ge loof ik drie keer wat uitgehaald. Maar ja, een ander redt hel wel met zijn geboortedatum. Die is dan waarschijnlijk onder een gelukkig gesternte geboren. Met die geboortedata blijven som migen stug volhouden. Jaren achter elkaar soms. Als ze hier de Lotto komen inleveren, zeg ik altijd: Zo. kom je volgende week dan eindelijk met de krui wagen?" Systeem Johan van Rokerspaleis Marcel- la in Leiden noemt zijn zaak de mooiste speciaalzaak van Lei den. Nou, nou, Johan, een beetje minder kan ook wel. Maar het moet gezegd: je ver koopt een vorstelijk rokertje. Jo han zegt dat er de laatste tijd gegokt wordt bij het leven. En nu vooral, met die kanjer van een prijs in de Lotto. Of hij een systeem weet? „Nee", zegt hij. „dat is toch allemaal onzin. Het is puur geluk. Sommige klanten vragen of ik hun formulier wil invullen. Die zeggen: doe jij het maar. Alsof ze denken: als ik er zelf de hand in heb, krijg ik nooit geluk." CorTol van Sigarenhandel Van Mil aan de Lage Rijndijk in Lei den kan de dnikte rondom de Lotto bijna niet meer bijbenen. „Of er winnende systemen be staan? Ha, ha, ik speel zelf met een systeem. Maar dat systeem wil ik u best vertellen, hoor. Ik vul twaalf rijtjes in en dan vul ik in een paar rijtjes drie nummers vast in en met de andere drie nummers ga ik dan gokken. Als je die vaste nummers goed hebt, heb je ze goed in een paar rijtjes tegelijk en dan zou je met de andere 'losse' nummers kun nen scoren. Met die nummers heb je dus meer kans, meer mo gelijkheid om te variëren. Veel mensen vullen de geboortedata van hun kinderen in, inderdaad. Ik had hier laatst eert meneer die zei: Ja. dat is waar ook, ik moet die 7 veranderen, mijn zoon is vorige week acht gewor den." Tip van ondergetekende: vult u nu eens niet uw eigen geboorte datum in bij de Lotto maar die van mensen als Onassis, Freddy Heineken of Koningin Juliana. Als u wat wint, dat spreken we af, krijg ik tien procent. CEES VAN HOORE Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raarste dingen meemaken: pechvogels dus. Het Gesprek van de Dag roept elke week een regiogenoot uit tot 'Pechvogel van de week'. Het Leidsch Dagblad verrast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart van banketbakkerij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aanmerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tijdens de werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het nummer 071-161352. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54,2300 AB Leiden. „Als je zoiets meemaakt ga je dingen vergeten. Dan doe je pindasaus over de patat in plaats van de gevraag de mayonaise". foto jan holvast I. Visser denkt eraan om haar man aanstaande zaterdag te verwelkomen als banaan. Vanuit de Sassenheimse snack bar 'Men zegt' wil zij wel iets kwijt over het gedwongen ver blijf in Portugal van 'de bolle', zoals haar man door de klanten wordt genoemd. Hij werd een week of wat geleden aangehou den met een lading bananen aan de Portugese grens. De pa pieren bleken niet in orde te zijn. Er was wel degelijk een speciaal document voor deze lading nodig. Tja, een ongemakkelijke erva ring. Een hele, hele, nare erva ring voor mevrouw Visser. Daarvan ga je inderdaad niet meteen de 'Banana Boat Song' zingen. Maar ze is er al met al toch nog vrij ongeknakt onder gebleven. ,,Mijn man is transporteur. De Portugezen hebben zijn auto aan de ketting gelegd. En niet alleen die van hem maar ook de wagens van andere chauffeurs. Normaal duurt zo'n rit naar Portugal een dag of zes, maar nu heb ik hem bijna twee we ken moeten missen. Ze hebben hem een nacht opgesloten, maar daarna mocht hij gewoon als vrij man rondlopen. Geluk kig had hij genoeg geld bij zich. We hebben een snackbar en dan is het natuurlijk makkelijk palcken. Hij neemt altijd een he le doos vol met geld mee. Ze noemen hem niets voor niks de bolle. Hij weegt 140 kilo en dat komt van het lekkere eten." „De mensen denken al meteen dat je man is gearresteerd in verband met smokkel van hasj of heroïne. Dat is de eerste reac tie. Maar dat heb ik ze meteen uit het hoofd gepraat. En er ko men natuurlijk altijd enge ver halen los. Dan zeggen de men sen: 'Nou, in dat soort landen weet je het maar nooit. Voor hetzelfde geld houden ze je er een paar jaar vast. En in die ge vangenissen is het niet zo best als bij ons.' Dan zitje natuurlijk wel even in de rats. Maar mijn man is niet op zijn mondje ge vallen. Hij heeft voor de andere chauffeurs als regelaar opgetre den en is meteen gaan bellen met de Portugese en de Neder landse ambassade hier. Over de manier waarop een en ander in zijn werk ging zijn we niet echt te spreken. Er is veel bureaucra tie en men werkt nogal traag. Maar goed, zaterdag komt hij dus thuis." Als het zo'n tijd duurt voordat je man thuiskomt, gaat je geest toch een beetje dwalen. Onze snackbar is van twaalf uur 's ochtends tot twaalf uur 's nachts geopend en er is genoeg te doen. Als je zoiets meemaakt ga je dingen vergeten. Dan doe je pindasaus over de patat in plaats van de gevraagde mayo naise. Ja, ik heb mijn man be hoorlijk gemist. En je wordt er natuurlijk ook steeds aan herin nerd door klanten die erover hebben gelezen." „Zaterdag komt hij dus thuis. Leeg, jammer genoeg. We heb ben nog geprobeerd een vracht mee te nemen naar Holland, maar dat lukte niet. We zullen mijn man hartelijk ontvangen. Bij de firma Hoppezak in Lei- clen ga ik kijken naar een bana- nekostuum. En misschien zet ik in de zaak een broodje Banaan op de kaart. Je moet naderhand ook de humor van iets kunnen inzien. Het is goed afgelopen. Of mijn man een talisman mee neemt op reis? Nou, nee. Hij heeft de foto van zijn vrouw en kinderen altijd bij zich. Op 10 augustus zouden we met va kantie naar Portugal gaan. Maar ik denk niet dat we dat nu nog doen." Zo, mevrouw Visser wacht haar man dus zaterdag op als ba naan. We denken dat meneer Visser haar best wil pellen na zo'n lange tijd. CEES VAN HOORE Met z'n tweeën douchen in het donker Douchen in het donker, en het liefst met z'n tweeën, dat be spaart elektriciteit en water. Laat de afvoer van het wc-fon teintje in het closet uitkomen: zo kunt u tegelijk uw handen wassen en uw plas doorspoe len, met minder waterverbruik als gevolg. Deze tips zijn afkomstig van Hanneke van Veen en Rob van Eeden. Zij propageren zuinig heid als levensstijl in het blad 'De Vrekkenkrant' en in het net verschenen boekje 'Hoe word ik een echte vrek?' In de ze basiscursus gierigheid staan de belangrijkste tips voor een echt Hollands zuinig leven. Van Veen en Van Eeden zijn principiële vrekken. Zij leven zuinig om het milieu te sparen en minder grondstoffen te ver bruiken. Het bespaarde geld gaat voor een deel naar goede doelen, zoals hulpacties voor de Derde Wereld. De rest wordt geïnvesteerd, want een spaaTzaam leven kost tijd. Van Veen en Van Eeden: „Hoe minder je uitgeeft, hoe minder je hoeft te verdienen. Je houdt dan meer tijd over voor andere bezigheden, die ervoor kun nen zorgen dat je weer minder geld uitgeeftHoe tijdrovend vrekkigheid kan worden, blijkt uit enkele voorbeelden: huis raad uit grofvuil bij elkaar sprokkelen, kan nogal lang du ren. Echt zuinig koken, betekent dat de hooikist weer in gebruik moet komen. In deze kist kun nen kortgekookte gerechten gaar worden, maar dat neemt wel de hele dag in beslag. Zui nigheid is dus vaak een kwes tie van kiezen: de vrek geeft tijd uit in plaats van geld. Deze trend is komen over waaien uit de Verenigde Sta ten. In 1990 verscheen daar voor het eerst 'The Tightwad Gazette', de Amerikaanse voorloper van 'De Vrekken- krant'. Dit blad telt nu tachtig duizend abonnees. Voor de Amerikaan, een van de meest verspillende consumenten ter wereld, was dit initiatief een revolutie. Maar de toch al zui nige Nederlander kan er min der mee: 'De Vrekkenkrant' heeft na een jaar 2500 abon nees. Van Veen en Van Eeden ko men in 'Hoe word ik een echte vrek?' dan ook vaak niet verder dan het aanprijzen van trucs die de professionele huis wouw allang kent. De super markt, bijvoorbeeld, is zodanig ingericht dat de klant zoveel mogelijk produkten koopt. De Haagse vrekken bevelen een boodschappenlijstje aan, zo dat je geen spullen koopt die je niet nodig hebt. Ook ver melden zij dal grootverpakkin gen relatief goedkoper zijn dan kleinere pakken of zakjes. De ze zaken zijn bij de prijsbe wuste supermarktbezoeker echter goed bekend. De schrijvers van 'Hoe word ik een echte wek?' betwisten dat de Nederlander zo zuinig is. Hanneke van Veen: „Kijk eens naar wat wij verbruiken in ver gelijking met een bewoner van de Derde WereldVolgens haar kunnen de Nederlanders met minder toe, zonder hun geliefde comfort prijs te geven. Toch moet de echte wek zich heel wat ontzeggen. Van Veen en Van Eeden pleiten voor het stoppen met roken, stellen voor om maar eens een pilsje minder te drinken in het café en stellen dat stoppen met gokken meer oplevert dan meedoen aan de Lotto. Boven dien leidt de wek toch een sjo fel bestaan, temidden van meubels uil het grofvuil, twee dehands kleding en de resulta ten van zijn eigen geknutsel. Met 'De Vrekkenkrant' propa geren Van Veen en Van Eeden de gierige levensstijl. Hanneke: „Nu heeft dat weinig effect, omdat er nog weinig mensen meedoen. Maar op den duin- zal het zeker effect hebben op onze economie In hun spaarzaamheidsijver laten Van Veen en Van Eeden geen enkel onderwerp onge moeid. In de laatste aflevering van 'De Vrekkenkrant' wordt de uitvaart onder de loep ge nomen: „Waarom dure kisten maken als ze de grond in gaan of worden verbrand? Al die bloemen en grafkransen die kapitalen kosten voor zo'n korte plechtigheid". Voor de wek is de ideale begrafenis „een eenvoudige, composteer bare kist of stevige doos" zon der „al die kille, dure poespas eromheen Vennageringsmiddel Limiet 65 in Leiden doorslaand succes 'Meisjes, doe toch niet zo gek. Dikkerdjes zijn ook in trek'. Als ik het mij goed herinner is dit een gedeelte uit een liedje van Koos Speenhoff. Als ik het zong, zou u het misschien herkennen. Ik kan het wel even zingen, maar dat hoort u als lezer na tuurlijk niet. Want er komt uit de krant geen geluid. Ja, wat ge ritsel, maar daarmee houdt het dan ook op. Dit liedje van Speenhoff - als het niet van hem is moet u het maar zeggen - kwam mij in ge dachten toen ik hoorde over het vermageringsmiddel Limiet 65. Het middel, dat is samengesteld uit kruiden, wordt geïmporteerd door de firma ENRA in Woerden en is in Leiden en om geving een doorslaand succes. Bij drogisterij De Rozemarijn in de Leidse Haarlemmerstraat kunnen ze de flessen niet aan slepen. Limiet 65 brengt het li chaamsgewicht terug tot het ideale gewicht. Het is volgens de bijsluiter hongerstillend. voch tafdrij vendvetverbran - dend en energiegevend. Maar je moet bij het gebruik van Limiet 65 wel tenminste 2 liter mine raalwater per dag drinken. De eigenaresse van Snackbar Het Sleuteltje in Leiden heeft veel baat gehad bij het middel. Terwijl wij op de achtergrond de frikadellen en kroketten ho ren tegensputteren, zegt ze: „Ik ben echt heel veel afgevallen. Limiet 65 werkt duidelijk beter dan andere vermageringsmid delen. Je kunt gewoon blijven eten maar je krijgt minder hon ger. Je moet natuurlijk geen liter roomijs achter elkaar gaan eten, want dan helpt geen enkel mid del. Bijwerkingen zijn er niet. Mijn huisarts staat er dan ook helemaal achter. Ik ben echt zo veel afgevallen dat ik nu een nieuwe garderobe heb moeten aanschaffen. Nee hoor. hartstik ke goed. Ik kan Limiet 65 ieder een aanbevelen." Dorpskraantje Toch klagen sommige gebrui kers dat Limiet 65 stoornissen geeft bij het urineren. Wim van Duivenbode, die het middel een iiti. W-! m, lip ar/ •s» Sw'z. Je kunt gewoon blijven eten, maar je krijgt minder honger". week heeft gebruikt, is niet erg positief. „Ik heb het een week ingeno men en ben maar 1 pond afge vallen. En dat terwijl mij kilo's waren beloofd. Je moet een paar druppeltjes van het middel in een glas water oplossen en dat water opdrinken. Je mag daarnaast gewoon blijven eten. Na een paar dagen, toen ik naar het toilet toe moest, merkte ik dat dat mij heel moeilijk afging. Ik stond minuten lang boven de pot. Ik was er al voor gewaar schuwd door een kennis die de zelfde problemen met Limiet 65 had gehad. Tjee, wat ging het urineren moeilijk! Ik ben echt geen zeikerd, maar dat was na tuurlijk niet de bedoeling. Ik produceerde een klein dun straaltje, als uit een roestig dorpskraantje." „Bij een wielerkoers die ik moest volgen werd het hele maal te grijs. Als je bij zo'n koers moet plassen, rij je zo'n twee kilometer vooruit, zodat je niet achter raakt op het peloton. Als dan de renners komen, ben je klaar. Maar ik had zo'n klein en petieterig rotstraaltje dat ik minuten lang aan de slootkant heb gestaan. Toen het karwei eindelijk was geklaard, waren de renners al bijna bij de finish. En ook toen ik daarna weer naar het toilet ging, werd het moeilijk. Ik zag wel vijftien ver schillende mensen binnenko men. Kun je nagaan hoe lang ik daar heb gestaan. Nadat ik met het middel ben gestopt, ging al les weer normaal. Ach, aldat magere gedoe is toch ook maar niks. Bij vrouwen ook niet. Je moet toch iets hebben om beet te pakken. Wat heb je aan zo n gratenpakhuis?" Bijsluiter Bij het Bureau Bijwerkingen in Zoetermeer zijn geen klachten over Limiet 65 binnengekomen. Van Duivenbode geeft toe dat hij niet de vereiste 2 liter water per dag heeft gedronken tijdens het gebruik van het middel. En dat is volgens de directeur van ENRA, de heer De Bruin, wel noodzakelijk. „Vorige week hebben we ons produkt naar de foto jan holvast Hol land en Zeeland gestuurd. Het valt weliswaar niet onder de ge neesmiddelen maar ze wilden bepaalde stoffen toch eens be kijken. Dat is een normale gang van zaken. Limiet 65 is een vito- therapeutisch middels, wat wil zeggen dat het volledig uit krui den is samengesteld. Ik heb de klacht van meneer Van Duiven bode nog van niemand anders gehoord. Maar ik denk dat hij last heeft gekregen omdat hi) niet genoeg water tot zich heeft genomen. En dat staat uitdruk kelijk in de bijsluiter." CEES VAN HOORE Bij slagen gaat nog steeds de vlag uit Aan de Voorschotense Schaper laan dansen de ballonnetjes aan de voordeur fel in de wind. Sommige zijn al gaan rimpelen en zijn een beetje zielig. Op de eerste etage steekt nog steeds uit het raam een vlaggestok met rugzakje, wat tegenwoordig doorgaat als schooltas. Het is een gewoonte die er niet uit is te branden. Bij duizenden fami lies in Nederland ging woens dagavond de vlag uit toen zoon- of dochterlief te horen kreeg dat zij 'mfet goed gevolg' hun exa men hebben afgelegd. De moeder van Timo de Vos (17) wilde het mooie nieuws niet ongemerkt voorbij laten gaan. Zij moest daarbij wel im proviseren. „Nadat wij het goe de nieuws vernamen heb ik er gens een vlaggestok geleend en de boel hier versierd." Het was ook moeders die zijn school, Ti mo zit op de Nieuwe Vaart, op belde om te informeren. Hijzelf was druk bezig met het verhui zen van een vriend. „Ikzelf was bovendien behoorlijk onzeker. Ik heb het hele jaar niets uitge vreten en nu toch het examen halen, ja, dat is een meevaller", zegt Timo. Feesten zijn er volgens Timo niet zo veel. „Mensen zijn bang dat de tent wordt afgebroken oppert zijn moeder als verkla ring. „Misschien staat ook de muziekkeuze hen niet hélemaal aan en zijn zij bang voor buren gerucht. Maar ja, hoe vaak komt het nou voor dat een kind slaagt. Het is toch een mijlpaal in je leVen. Daar moet je positief mee omgaan. Bij mij zijn ze van harte welkom om te fuiven hoor." Cariene Smaal (18) uit Leider dorp heeft zich de laatste dagen geen moment zorgen gemaakt. Zij zat in de stuntcommissie en wist zodoende eerder dan de anderen dat zij het diploma op zak had. Toen zij 's avonds thuis kwam ging de vlag uit. „Dat is een leuke gewoonte. Dat hoort er bij. I Jet is een teken van op gelucht ademhalen, de span ning is voorbij. Dat wil je aan de anderen laten merken", zegt Smaal die na haar vwo tand heelkunde wil gaan doen. 's Avonds was er in huize Smaal in ieder geval al een feestje voor familie en bekenden. „Mijn schoolvriendinnen kwamen pas later langs want die hadden zelf natuurlijk thuis ook wat te vie ren. Tevreden is Cariene over het aantal feesten dat de ko mende weken wordt gegeven. Gisteravond was er op school de diploma-uitreiking met daama de borrel. Daama nog zo'n vijf zes feesten bij anderen. „Ik pro beer er zoveel mogelijk te be zoeken." Leidenaar Fokke Magrijn heeft woensdagmiddag niet bepaald als een zenuwleider rond de te lefoon geijsbeerd. Degenen die gezakt waren, werden voor 18.00 uur door leraren van de scholengemeenschap Visser 't I looft gebeld. De telefoon in de Meren wijk had tot die tijd ge zwegen en dus wist Fokke vol doende. De vlag ging pas om 2030 uui uit. „Mijn vader wilde dat niet eerder doen Het hoosde name lijk verschrikkelijk. Ik weel niet waarom mensen dat doen. Voor mij hoeft het geloof ik niet zo. Mijn ouders wilden dat graag. Nou vooruit dan maar", zegt Fokke die na het vwo naar de heao in Haarlem gaat. 'VAN OCH KAAU

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19