Spanningen bij KLM lopen op Produktschap biedt visbedrijven hulp Adoptie wees-apen voor opvangcentrum Zambia Komst ansjovis is een ramp voor de Nederlandse visserij Randstad Afvalverwerking Rijnmond krijgt zevende oven voor Haags vuilnis MTERDAG 19 JUN11993 CHEF WILLEM SPIERDUK. 071-356439. PLV -CHEF MEINDERTVAN DER KAAIJ. 071-356442 ROTTERDAM ANP Bij de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) in de Rot terdamse Botlek is begonnen met de bouw van een zevende verbrandingsoven. Die is mede be doeld om afval uit Den Haag, vanaf 1994 155.000 ton, te verwerken. De oven krijgt een capaciteit van 190.000 ton per jaar en brengt de capaciteit van de AVR op ruim boven de één miljoen ton. De tien Neder landse vuilverbranders verbranden tezamen 2,6 miljoen ton. De AVR is, aldus een woordvoerder woensdag, nog in overleg met andere gemeenten uit de Haagse regio om zich aan te sluiten bij het contract dat op 28 april met Den Haag werd ge sloten. Van de huidige zes ovens zijn inmiddels al twee aangesloten op de rookgasreiniger, de meest geavanceerde ter wereld. De hitte die vrijkomt bij het verbranden wordt orpgezet in stoom en dan in stroom. Deze door AVR 'groene elektricteit' ge noemde energie, gebruikt de AVR voor een klein deel voor de eigen energiebehoefte. De grootste hoeveelheid gaat naar het openbare net. „En dat is voldoende om een stad van 200.000 inwoners van energie te voorzien", aldus de woordvoerder. Vanaf 1994 tot 2000 worden alle zes ovens gere noveerd, één per jaar. Dat geeft de AVR de moge lijkheid desnoods de verbrandingscapaciteit terug te brengen wanneer die te groot mocht zijn. Conflict breidt zich uit tot werkvloer De spanningen tussen het grondpersoneel en de vliegers van de KLM blijven oplopen. Deze week diende een vlie ger een klacht in tegen een platformmedewerker die ver baal hevig tekeer ging tegen de piloot. De vlieger voelde zich bedreigd. Van fysiek geweld tussen KLM-personeel onderling zou tot nu toe geen sprake zijn. SCHIPHOL «BILL MEYER De spanningen zijn een gevolg van het feit dat de vliegersbond VNV als enige geweigerd heeft een nieuwe cao met de KLM af te sluiten. De overige werkne mers menen dat de vliegers niet voldoende aan de noodzakelijke besparingen bij de KLM willen bijdragen. En dat terwijl zij met inkomens in de zes cijfers de breedste schouders hebben. De vliegers beweren dat zij best bereid zijn in te leveren. Zij zeggen zelfs een even grote bij drage als al het overige perso neel samen te willen leveren, mits de KLM aan enkele ar- Toeristische sector Amsterdam zoekt het in spreiding AMSTERDAM GPD De toeristische sector in Am sterdam zoekt zijn groei vooral buiten het hoogseizoen en in spreiding van de bezoekers over stille delen van het centrum. Dat is volgens de directeur van de Amsterdamse VW, John Mo- reu, ook wenselijk om tegemoet te komen aan bezwaren van in woners en stadsbestuur over de toenemende overlast in de bin nenstad. Horeca-bezoek en toe risme zijn in de jaren tachtig uitgegroeid tot een grote belas ting voor de inwoners van het centrum. Rondvaartboten, tou ringcars, auto's, coffeeshops, wisselkantoren en snackbars hebben het karakter en de leef baarheid van de binnenstad aangetast. De gemeente Am sterdam heeft daartegen maat regelen aangekonclig. VW-directeur John Moreu pleit daarom voor 'voorzichtige en geleidelijke groei'. Moreu werkt aan plannen om de ver wachte toename van de drukte op de lange termijn te spreiden over het jaar en over de stad. De recessie die de sector momen teel een slecht seizoen bezorgt, slaat volgens Moreu in Amster dam veel minder hard toe dan in andere Europese steden en is van voorbijgaande aard. Doordat in de winter de meeste Amsterdamse hotels bij na leeg staan, zou het toerisme in theorie kunnen verdubbelen van 2 miljoen tot 4 miljoen overnachtingen in de 300 hotels zonder dat kamers worden bij gebouwd, heeft de VW bere kend. De drukte in de binnenstad moet volgens het WV worden verlicht door een 'toeristische looproute' te maken door het nog rustige oostelijke deel van het centrum, tussen Scheep vaartmuseum, Artis, Tropen museum en Joods Historisch Museum. Van doorslaggevend belang daarbij is de bouw van het Science Center, een ultra moderne versie van het Evoluon in Eindhoven, op de IJ-tunnel- pier in het Oosterdok. Volgens Moreu kan de ge meente Amsterdam het zich vanwege de economische be langen niet veroorloven het toe risme terug te dringen. De sec tor telt inmiddels 50.000 werk nemers in Amsterdam en op Schiphol en biedt relatief veel 'moeilijk plaatsbare' onge schoolden een baan. beidsvoorwaardelijke wensen van hen tegemoet komt (o.m. partnerpensioen). Dat is onver teerbaar voor de andere vak bonden, die voor hun inspan ning (0-cao) geen beloning krij gen. Mocht de KLM alsnog aan de wensen van de vliegers tege moetkomen, dat zal de Ver- voersbond FNV het cao-akoord in ieder geval opzeggen. De opstelling van de vliegers heeft kwaad bloed gezet bij veel werknemers van de noodlijden de luchtvaartmaatschappij. Er vinden dagelijks pesterijen en verhitte discussies plaats. De KLM bevestigt dat er een klacht door een vlieger is ingediend, maar uil niets over de toedracht van het voorval zeggen. De maatschappij geeft schoorvoe tend toe dat de verhouding tus sen vliegers en grondpersoneel beter is geweest. President Benno Baksteen van de Vereniging van Neder landse Verkeersvliegers is even eens op de hoogte van het voor val. Ook hij wil niets over de toedracht kwijt. Wel geeft hij toe dat de spanning, die al enige tijd voelbaar was, hier en daar via emotionele uitbarstingen aan de oppervlakte komt. „De sfeer is grimmig." Baksteen zegt begrip voor de emoties van het grondpersoneel op te kunnen brengen, maar vindt hun woede onterecht. Volgens Baksteen zijn de vlie gers best bereid om de zwaarste lasten te dragen. Hij verwacht volgende week een uitnodiging van de KLM om als enige bond nog verder over de cao te on derhandelen. Controlesysteem om kwaliteit vis te garanderen STELLENDAM PIETER VAN HOVE Visverwerkende bedrijven moe ten geholpen worden bij het op zetten van een systeem waar mee de interne zwakke plekken eerder kunnen worden blootge legd. Het Produktschap voor Vis en Visprodukten wil hen daarbij de helpende hand bieden. Mo menteel bekijkt men op welke manier cjie hulp kan worden ge geven. Voorzitter van het Pro duktschap D. Langstraat heeft dit vanochtend gezegd tijdens de dag van de Nederlandse Zee visserij in Stellendam. Alle bedrijven die zich bezig houden met het verwerken van vis moeten voor 1 januari '94 op een rijtje hebben hoe hun pro- duktieproces in elkaar zit. Dit is een eis vanuit Brussel. Daarbij moet speciaal aandacht worden besteed aan de momenten bin nen het proces waar het mis kan gaan. Een voordeel is dat adequaat kan worden ingegre pen als er iets uit de hand loopt. Het opzetten van een dergelijk administratief systeem is een verplichting van Brussel. Al met ingang van 1 juli van dit jaar moeten de visverwer kende bedrijven begonnen zijn met de opzet van het admini stratieve systeem. De bedrijven krijgen op gezette tijden bezoek van de Keuringsdienst hoe het met de vorderingen staat. Tij dens een studiedag van de vis serij bleken er nogal wat vragen over het systeem te bestaan. Veel bedrijven weten niet hoe ze zoiets aan moeten pakken. Het Produktschap denkt aan het houden van voorlichtings bijeenkomsten waarop verder op de materie wordt ingegaan. Binnenkort valt hierover een definitief hesluit. Langstraat vindt de kwaliteitsverbetering een belangrijke zaak. „De in voering ervan kan een positieve bijdrage leveren aan het imago van de Nederlandse vis op zo wel de binnen- als buitenlandse markt. Niet de kwantiteit, maar de kwaliteit bepaalt ten slotte de toekomst van de visserijsec tor." De voorzitter deed verder een beroep op de vissers niet te veel vis in een kist te proppen. De vis wordt dan volgens Lang straat geplet. „Zodoende ont staat er broei. Dat is niet goed voor het produkt." Ook riep hij de aanwezige vissers op niet zulke lange visbeurten 'trekken' te maken. „Door een te grote vangst in een keer blijft vis lang liggen. Ze moet ook onder een grote druk worden verwerkt. Dat is niet goed voor het eind- produkt." CAROLINE VAN OVERBEEKE Een aap adopteren, dat kan bij de vakbond voor apen in Lei den: de Stichting Pro Primates. De Leidse traiteur Robert Beek kreeg gisteren als eerste een fo to van zijn adoptie-chimpansee Sandy uit handen van Pro Pri- mates-directeur I. Spruit. De Leidse apenvakbond wil met de landelijke apen-adoptiecam- pagne opvangcentra steunen voor apen die het slachtoffer zijn geworden van de handel. Particulieren en bedrijven kunnen een aap adopteren door maandelijks een vast bedrag over te maken aan Pro Prima tes. Ze krijgen dan drie maal per jaar een nieuwsbrief over 'hun' aap en een recente foto thuisge stuurd. Pro Primates organi seert ook reisjes naar een chim pansee-opvangcentrum in Zambia. „Maar alleen voor ge motiveerde mensen die weten hoe ze zich moeten gedragen. Zij kunnen met hun chimpan see wandelen", aldus Spruit. De apenvakbond zet zich in voor deskundige opvang en be geleiding van in beslag geno men apen. „Voordat gevangen apen terug kunnen naar de na tuur, moeten ze heel veel leren in zo'n centrum. Dat is een zaak van hele lange adem." De handel in apen is nog steeds een probleem volgens Spruit. „Apen worden doorver kocht aan laboratoria en circus sen in de Verenigde Staten en Oost-Europa. Alle apesoorten De Leidse Robert Beek en Marjolijn Vermeij hebben namens hun bedrijf de chimpansee Sandy geadopteerd. Zij kregen een foto van Sandy van Pro Primates-directeur, I. Spruit (links op de foto). foto*hielco kuipers worden daardoor in hun be- jonge apen: zij zijn het meest ties in beslag genomen maar ze Vaak is de moeder bij het van staan bedreigd." handzaam. Regelmatig worden zijn dan zo van slag dat ze niet gen gedood en jonge apen heb- „Smokkelaars azen vooral op deze apen door officiële instan- terug gezet kunnen worden, ben nog niet geleerd zichzelf te redden." De wees-apen worden in opvangcentra door ervaren medewerkers verzorgd. „De apen zijn dan echte psychiatri sche patiënten: ze zijn behoor lijk gek. Hoe langer ze onder de mensen zijn geweest, hoe moei lijker ze het in de natuur zullen redden. In opvangcentra probe ren de verzorgers de apen weer te laten wennen aan het leven in een groep en aan het leven in de natuur. Zo heeft een jonge aap bijvoorbeeld niet geleerd om zijn eigen voedsel te zoeken en gevaren te herkennen." Met de actie ondersteunt Pro Primates een opvangcentrum in Zambia waar veertig chimpan sees worden verzorgd: het 'Chimfunsi Wildlife Orphanage'. „Dat is het werk van het Engelse echtpaar David en Sheila Siddle: zij zetten zich al tien jaar voor chimps in. De apen worden zo veel mogelijk in groepen vrij ge laten op een bosrijk privéterrein van ongeveer 900 hectare. Tot nu toe betaalden de Siddles het project zelf. Maar omdat er steeds meer apen zijn gekomen is er meer geld nodig." Sandy is een negen-jarige chimpansee die op 2-jarige leef tijd in Zambia in beslag is geno men en in het opvangcentrum terecht kwam. Voorlopig gaat hij nog niet terug naar de jungle. Spruit: „Nog geen enkele chimpansee van de Siddles is teruggezet. De opvang en bege leiding is een langdurig proces en het is zelfs nq jaren niet ze ker of een aap het zal redden." |8 'Vereniging van deskundige echo- bedrijven nodig' ZOETE RMEER/LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Een vereniging van gekwalifi ceerde echografie-bedrijven moet de kwaliteit van particu liere pret-echo-burcaus garan deren. A. Diepenhorst, eigena res van twee echp-bedrijfjes 'Baby View' in Zoetérmecr en Tilburg, maakt zien grote zor gen over 'beunhazen' en wil op korte termijn een belangenvere niging oprichten „Het Leidse pret-echo-bedrijf Baby Look in Leiden is een smet op het bla zoen van deskundige echo-bu reaus. Die mevrouw is absoluut niet deskundig: ze doet maar een gok naar het geslacht van het ongeboren kind en kan zon der geoefend oog ook géén af wijkingen zien." Diepenhorst vindt dat alleen gekwali fleerde medewerkers pret-echo's mogen maken. „Ik vind dit in en in triest. Dat men sen zonder medische achter grond zomaar een echo-bedrijf je kunnen beginnen zoals in Leiden, is een kwalijke en zor- wekkende zaak. Er zijn namelijk ook particuliere echo-bedrijven die wél deskundig zijn en afwij kingen bij het ongeboren kind kunnen zien." „Zelf heb ik tien jaar ervaring in een ziekenhuis met het ma ken van zwangerschapsecho's. Ik heb een diploma als echogra- fiste en hetzelfde geldt voor mijn medewerkster. VVij kunnen wel degelijk een handje of een navelstreng van een geslachts deel onderscheiden." Diepenhorst is geschrokken van de commerciële echo-be drijfjes die geen enkele ervaring met het maken en beoordelen van zwangerschapsecho's heb ben. Zwangere vrouwen kun nen hier- tegen betaling een echo van hun ongeboren kind laten maken en krijgen een foto of een videofilm van de 'pret- echo' mee naar huis. Diepenhorst: „Wij doen dat ook. maar wij zien méér. Het gaat de ouders natuurlijk in eer ste instantie om mooie plaatjes van hun kind. maar wij kunnen ook preventief werken. Zo zien wij wel degelijk of er iets met het ongeboren kind aan de hand is. Als er iets niet in orde is, weten we door onze zieken huis-ervaring hoe we de ouders moeten opvangen. In overleg met de ouders nemen we ver volgens contact op met de zwangerschapsbegeleider. Diepenhorst maakt zich sterk voor een belangenvereniging waar alleen gekwalificeerde echo-bedrijven lid van kunnen worden. „Zwangere vrouwen hebben recht op goede infor matie. Daarom willen wc in sa menwerking met de hbo-oplei- ding voor echografie in Eindho ven komen tot bepaalde kwali teitseisen voor goede en des kundige echo-bureaus. Want zonder goede opleiding kun je absoluut geen afwijkingen con stateren. We willen mensen te gen beunhazen beschermen." The Champs verkocht De Duitse pc vvinkelgigant Escom heeft De Challenging Company overgenomen, het bedrijf dat de pc-winkelketen The Challenging Company exploiteert. Mede-eigenaar van het bedrijf is K. van Osch. algemeen directeur van Olivetti Nederland. Zijn woordvoerder wilde vandaag nog commentaar leveren. Eerder deze week werd be kend dat het bedrijf in moei lijkheden zou verkeren, maar dat werd door Van Osch ont kend. In de regio zijn vesti gingen van The Champs in Leiden en Alphen. UMUIDEN PIETER VAN HOVE Een tegenstrijdig gevoel had-ie wel toen hij de ellipsvormige eitjes van de ansjovis onder zijn microscoop ont dekte. Aan de ene kant een bewijs dat het zeewater van de Waddenzee steeds helderder wordt, maar ander zijds de constatering dat hetzelfde water minder voedselrijk is geworden. En dat kan op den duur fnuikend zijn voor andere vissoorten. Bioloog Dolf Boddeke van het RIVO (Rijks Instituut voor Visserij Onder zoek) stelde begin deze week vast dat de ansjovis weer terug is in de Wad denzee. Beter gezegd: dat er weer ei tjes zijn aangetroffen in de monsters die genomen zijn vanaf het onder- zoeksschip 'Stern' in de omgeving van de Doove Balg en de Vlieten. En als alles goed gaat. zwemmen volgend jaar weer vele volwassen ansjovissen in de Waddenzee. De temperatuuu- van het water in de Waddenzee (18 19 graden) is gunstig voor de ontwik kelingvan de eitjes. Niet uitgesloten is dat in de toe komst ook in de Waddenzee weer op de ansjovis kan worden gevist. De vis is langwerpig en zilverachtig van kleur. Een andere kenmerk is de bij zondere onderbek waarmee de vis plankton uit het water zeeft. Een bij komend verschijnsel is dat de ma kreel- en geepbestanden -bekende liefhebbers van de ansjovis- in de Waddenzee groter worden. Ook een zeevogel als de grote stern zal er van profiteren. „De ansjovis is al dertig jaar gele den niet meer paaiend in de Wadden zee aangetroffen", vertelt Boddeke in zijn studiekamer in het RIVO-gebouw in IJmuiden. „Bij het paaien heeft de ansjovis kristalhelder water nodig. En het water van de Waddenzee werd na 1960 juist troebeler door plankton ontwikkeling. Dit laatste kwam weer door lozingen op zee van fosfaten en nitraten via rivieren." Dit had onder meer tot gevolg dat bij voorbeeld ook de populatie van schar zienderogen afnam. De ansjovis, een geliefde vis soort bij de beroepsvissers, verdween zelfs geheel na '64. Maar het voedsel rijk worden van het water - eutro fiëring- had weer als consequentie dat de produktie van zeesla en plankton toenam. Dit laatste betekende weer dat de bestanden van met name tong, schol, en mosselen met sprongen vooruit gingen. De Nederlandse visserij richt te zich meer en meer op deze vissoor ten. De vissersvloot breidde zich uit, de schepen werden groter, de vaartui gen kregen een groter motorvermo gen en de vangsten waren enorm. De laatste tien jaar is de eutro fiëring van de Waddenzee echter be hoorlijk afgenomen. In '91 was de hoeveelheid opgelost fosfaat bij de sluizen van de Afsluitdijk nog maar vier procent van die van 81Dit is on der 'meer een gevolg van het Neder landse overheidsbeleid. En uiteraard het Duitse beleid. „De Duitsers span nen zich in om het rioolwater dat Uit komt op de rivieren zo schoon moge lijk te maken Nu zijn ze bij voorbeeld bezig de EÜM an IB p.A ken. I n dal heeft resultaat. Inmiddels zijn daar zelfs alweer de eerste steuren gesignaleerd. In de zij rivieren van de Rijn worden zelfs weer duizenden paaiende zeeforellen aan getroffen. Dat was een aantal jaren geleden nog ondenkbaar. Toen wij vorige week voeren op de Waddenzee hadden we op een gegeven moment een zichtdiepte van maar liefst drie meter." Goede ontwikkelingen voor de na tuurliefhebber. Maar een regelrechte ramp voor de beroepsvisser. Al gerui me tijd zijn de vangsten van schol en de tong erg slecht. Vissers klagen steen en been. De quota voor deze vissoorten worden bij lange na niet opgevist. Boddeke vreest voor de ko mende iaren een inkrimping van de vissersvloot. „Ik heb enige jaren gele den al gewaarschuwd voor de terug loop van de schol. „Commercieel gezien is dit een dra matische ontwikkeling. De vissers krijgen gr misschien voor een miljoen aan ansjovis bij. Maar het is niet on denkbaar dat de Nederlandse visserij voor honderden miljoenen aan ande re vis en schelpdieren moeten inleve ren."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17