Bezorgdheid over leerlingenvervoer 'Over vijf jaar storten de villa's in' Alphense jubileummunt is geen pasmunt Rijn- en Veenstreek Directeur Archeon wordt hoogleraar HSL-verbod ZATERDAG 19 JUN11993 TER AAR - De tienjarige Drum en Showband Dice Musica '83 heeft van het Anjerfonds een subsidie gekregen van 2730 gul den voor het aanschaffen van nieuwe instrumenten. Eerder schonk het fonds de band een startsubsidie van bijna 5500 gulden. De muziekvereniging heeft 45 leden. Minirotonde bij Ripselaan Op de kruising van rijksweg A4, de Ripselaan en de Vlke- madelaan bij Nieuwe Wete ring wordt een minirotonde aangelegd. De provincie Zuid-Holland wil zo-snel mo gelijk met de aanleg begin nen. het liefst dit jaar nog. Het wachten is echter op po litiek Alkemade die een deel van de kosten voor haar re kening moet nemen. De kruising behoort nu nog tot de gevaarlijkste pun ten in de provincie. In 1990. 1991 en 1992 waren er acht ongevallen waarbij gewon den vielen. „Het verkeer rijdt daar erg hard weet een pro vinciewoordvoerster. De kosten van'de miniro tonde worden geraamd op 5,5 ton. Daarvan zou Alke made 1 k 1.5 ton moeten be talen. De politiek moet daar over nog een besluit nemen. „Maar wij wachten eerst op een schriftelijke bevestiging van de provincie over de aanleg van de rotonde en de kostenverdeling. Officieel weten we nog niets", zegt ge meentesecretaris van Elk. De gemeentelijke verkeers- vverkgroep adviseert B en W om dit geld beschikbaar te stellen als die vraag van de provincie binnenkomt. De werkgroep, bestaande uit ambtenaren en de politie, is net als de provincie groot voorstander van de mini rotonde. Op dergelijke rotondes ge beuren veel minder ongeluk ken dan op gewone kruisin gen. Het aantal verkeers slachtoffers daalt met 80 tot 90 procent. Het alternatief is een stoplicht, dat onveiliger, milieu-onvriendelijk en duur in onderhoud is. Bovendien wordt op die manier het sluipverkeer bevordert, oor deelt de verkeerswerkgroep. ALPHEN AAN DEN RUN WILFRED SIMONS De directeur Archeologie van Archeon, G.F. IJzereef. is be noemd tot bijzonder hoogleraar in de Experimentele en Educa tieve Archeologie van de univer siteit van Amsterdam. Het Col lege van Bestuur van de univer siteit was al enige tijd op zoek naar kandidaten voor deze nieuwe leerstoel, llzereef kwam als eerste in aanmerking voor de baan omdat hij vanuit zijn professionele achtergrond veel kennis heeft van beide takken van archeologie. De experimentele en educa tieve archeologie is een nieuwe, snel groeiende tak van weten schap. In de experimentele ar cheologie toetsen de archeolo gen hypothesen en weten schappelijke ideeën die zij ont werpen naar aanleiding van vondsten en opgravingen. On der educatieve archeologie wordt het verspreiden van ar cheologische kennis verstaan onder een zo breed mogelijk publiek. Tot voor kort was archeologi sche kennis alleen beschikbaar voor specialisten. Populaire, maar toch wetenschappelijk verantwoorde boeken waren er nauwelijks. Daarmee liep de ar cheologie achter ten opzichte van vergelijkbare vakken als ge schiedenis en kunstgeschiede nis. die vanouds veel aandacht aan verantwoorde popularise ring geven. Met de opkomst van de educatieve archeologie wordt deze achterstand ingelo pen. Voor Archoen is de benoe ming van IJzereef een enorme stimulans, zegt woordvoerster I Geerlink van het themapark. „We kunnen nu met meer over tuiging stellen dat we niet maar wat uit onze duim zuigen in het Archeon, maar dat we degelijk, wetenschappelijk onderzoek doen." De benoeming aan de Uni versiteit van Amsterdam i\ slechts voor enkele uren in de week. IJzereef blijft gewoon bij Archeon werken. Beterende hand Met 1. de Back. directeur- Wer ken van Archeon. gaat hel in middels veel beter. De Back viel op maandag 26 april uit een steiger, toen hij de opbouw van het Sevilla Paviljoen inspecteer de. Hij viel vier meter en be landde op een betonnen vloer Daarbij liep hij onder meer twee scheuren in zijn bekken op. Inmiddels is hij sterk aan de beterende hand. aldus Geerlink. „Hij is weer bij alles betrokken. Vergaderingen worden bij De Back thuis gehouden. Aanvan kelijk lag hij tijdens de vergade ring in bed. nu zit hij in een stoel. Hij loopt ook al weer. maar hij heeft nog veel rust no dig.- Meubelplein kan Piet Klerks niet uit Hazerswoude weren De stichting Promotie Meubel plein Ix-iderdorp is er niet in ge slaagd de bouw van meubel- toonzaal Piet Klerks in Hazers woude-Rijndijk tegen te hou den. Het Meubelplein had een bezwaarschrift ingediend tegen het zogenoemde voorberei- dingsbesluit voor de boiqv aan de Rijndijk, omdat de winkeliers concurrentie van de nieuwe toonzaal vrezen. De commissie bezwaar- en beroepschriften heeft het bezwaar echter onge grond verklaard. Hel voorbereid ingsbesl uit geeft officieel nog geen toe stemming voor de bouw. maar verklaart alleen dat het stuk grond geschikt is voor een meu beltoonzaal. Omdat van daad werkelijke bouw nog geen spra ke is Klerks wil over vier maanden de werkzaamhgeden laten beginnen - kan lx-t Men belplein daarom geen bezwaar maken tegen de aantasting van de markt- en concurrentlepos sitie', vindt de commissie. „Het besluit kan leiden tot het vorle nen van toestemming voor de vestiging van een meubel show", aldus de commissie. Volgens het Meubelplein zou de mcubeltoonzaal niet in de bebouwing van de Rijndijk pas sen. De commissie wijst ook dal bezwaar af. omdat er al ver schillende grootschalige beririj ven siaan De gemeenteraad spreekt zirh op 24 juni uit over het bezwaar van de stichting Promotie Meubelplein -Leider dorp. Klerks wil zich vestigen aan de Rijndijk 10. j Kinderen in Alkemade die elke dag met de taxi naar scholen voor buitengewoon onderwijs gaan, worden met ingang van het nieuwe schooljaar niet meer opgehaald. De gemeente is van plan om negen standplaatsen te be noemen vanwaar de ongeveer 50 kinderen worden opge pikt. Ouders in Alkemade zijn hevig ongerust. „Mijn dochter is absoluut niet in staat om alleen naar een taxistandplaats te lopen", zegt de moeder van de 12-jarige Kit ty Hoogenboom uit Roelo- farendsveen. „Als het busje aan de overkant van de straat staat, steekt ze zonder te kijken de straat over. Mijn man zei al: 'Dan moeten wij haar voortaan thuis houden'. Maar dat kan toch niet? Ze moet toch naar school? Ze gaat juist zo graag." Margreet van den Berg uit Rijpwetering zegt dat ze niet rustig naar haar werk gaat als ze weet dat haar dochter Marloes (13) in haar eentje aan de Pas toor van der Plaatstraat moet wachten op de taxi. „Dat kind heeft fantasie. Ze ziet wat, ze gaat erop af. En dan praat ik niet alleen over mijn eigen kind. Kinderen gaan dwalen als ze moeten wachten." Corrie van der Berg, de moe der van de 14-jarige Eva uit Ou de Wetering heeft geluk: haar kind wordt wel opgehaald, zo heeft zij gisterochtend van wet houder L. Beelen vernomen. Toen zij het plan van de ge meente vernam, zocht ze on middellijk contact met de ge meente om bezwaar te maken. Ook haar dochter kan immers niet alleen over straat. „Ik zou haar dan weg moeten brengen en net zolang moeten wachten totdat de taxi er is." Daarvoor, zou ze zich in allerlei bochten en gaten moeten wringen, want ze heeft ook nog een baan. Nu de taxi toch bij haar voor blijft rijden, is zij weliswaar blij voor haarzelf. Maar ze weet dat vele ouders met hetzelfde probleem zitten. „Mijn dochter wordt op gehaald. misschien omdat ik vrij snel naar de telefoon durf te grijpen. Maar hoe zit dat met ouders die dat niet zo gemakke lijk dóen?" De ouders zijn ook niet te spreken over de informatie die ze van de gemeente krijgen. „Twee weken geleden kregen we een brief van de gemeente over de tegemoetkoming in de vervoerskosten voor het ko mend jaar", vertelt Corrie van den Berg. „Een brief die we elk jaar krijgen, niets bijzonders dus. Middenin de brief staat dat we er rekening mee moeten houden dat de kinderen met in gang van het nieuwe seizoen mogelijk niet meer worden op gehaald. Ik belde gisteravond met andere ouders. Sommigen wisten van niets. Die hadden daar overheen gelezen." Volgens chef afdeling welzijn F. Lempers rijzen de kosten die de gemeente betaalt voor het leerlingenvervoer de pan uit. Dit schooljaar kost het vervoer de gemeente 230.000 gulden. Om de kosten te drukken wor den negen taxistandplaatsen in gesteld. Daar vandaan worden de kinderen voortaan vervoerd naar Alphen, Leiden, Katwijk of Voorburg. Per geval wordt bekeken of het kind wellicht toch thuis moet worden opgehaald, zegt Lempers. „Ik kan me voorstel len dat een kind met een licha melijke handicap thuis opge haald moeten worden." Burgemeester en wethouders nemen dinsdag een besluit over de bezuiniging op het leerlin genvervoer. Vervolgens wordt het besproken in de openbare raadscommissies in augustus. Eind augustus neemt de ge meenteraad een definitief be sluit. Eerder bomen in Bentwoud DEN HAAG/BENTHUIZEN» MONICA WESSELINC Het is niet uitgesloten dat het grote bos bij Zoetermeer, het Bentwoud, er sneller is dan ver wacht. Een deel van het bos ligt in een gebied waarvoor de pro vincie juist een nieuw streek plan opstelt. In dit gebied wor den volgens het plan pas na I 2005 bomen gepoot, maar door wijziging van het streekplan kan dit eerder gebeuren. Provinciale ambtenaren studeren momen teel op de herziening van het streekplan. In elk geval wordt voor het jaar 2005 tussen Benthuizen en Boskoop een groot compact bos van 1000 hectare aangelegd. Na 2005 moet het aaneengesloten bos worden uitgebreid met nog eens 600 hectare bos. Dat komt ten noorden van Moerkapelle en sluit aan op de zuidflank van het dan al bestaande bos. De provincie kan de aanleg van - delen van - het nieuwe bos ten noorden van Moerka pelle willen versnellen om daar mee de verstedelijking tegen te gaan. Het hele Bentwoud is so wie so bedoeld als schild tegen de oprukkende bebouwing. Door de aanleg van een 2100 hectare groot bos wordt dicht- bouwen van de groene ruimte voorkomen. Als nabij Moerka pelle de voor het bos geplande ruimte dichtgebouwd dreigt te worden, kan de provincie be sluiten daar alvast met de aan leg van bos te beginnen. Het Bentwoud bestaat naast een groot compact bos uit 500 hectare zogeheten verbindings stroken. Voor dieren en planten is het noodzakelijk dat zij kun nen beschikken over zogeheten verbindingszones. Dieren kun nen via die zones oversteken van het ene naar het andere grote natuurgebied. Voor dier en plant betekent dit een klei nere kans op inteelt en dus ach teruitgang van de soort. De verbindingzones worden pas na 2005 aangelegd. Terugdringing van de verste delijking is niet de enige reden om tot aanleg van een dergelijk groot bos over te gaan. Een groot bos is ook een belangrijke winst aan natuur en landschap: zaken waaraan Zuid-Holland niet al te rijk is. Het bos biedt bovendien ruimte voor recrean ten. Inmiddels is uitgerekend of het bos niet zó druk zal worden bezocht dat er van 'rust en ruimte' geen sprake meer kan zijn. Naar verwachting zal het in de randen van het bos af en toe dringen zijn. De echte rustzoe- ker zal echter naar de kern van het gebied doordringen. Daar zal gemiddeld niet meer dan een persoon per twee hectare rondlopen. Overigens wordt, in tegenstel ling tot wat de milieugroepen suggereerden, het Bentwoud niet doorsneden door de hoge snelheidslijn. ALKEMADE/JACOBSWOUDEDe gemeenten Alkemade en Jacobswoude willen absoluut niet dat de hoge-snelheidslijn (HSL) over hun grondgebied gaat lopen. Vandaar dat de bur gemeesters van beide dorpen gisteren een HSLverbodsbord plaatsten. Dat gebeurde bij de Zwanenburg aan de Zuidweg, op de grens van beide gemeenten. In de loop van volgende week worden op diverse andere toegangswegen eveneens borden geplaatst. Het bord is door de actiegroepen tegen de supersnelle trein in samenwerking met de be trokken gemeenten ontwikkeld. Vooral nu het kabinet deze week een eerste voorkeur heeft uitgesproken om de flitstrein dwars door het Groene Hart te laten rijden, neemt de onrust toe. Zo'n zestig gedupeerden keken dan ook toe hoe de burgemeesters Meerburg en Van Beek het eerste verbodsbord plaatsten foto ben de bruyn ALPHEN AAN DEN RIJN» WILFRED SIMONS De Alphenaren zien de jubile ummunt Alba meer als verza melobject dan als pasmunt. De ze conclusie lijkt gewettigd na een korte rondgang langs de Al phense middenstand. Alleen bij de Hema in De Aarhof duikt de munt geregeld op. Bij de andere zaken komt er zo af en toe eens iemand mee aan. Bij C&A in Al phen is de Alba wel aangebo den, maar de directie neemt de munt niet in. De Alba is een gemeentelijke jubileummunt met een waarde van vijf gulden. De Hazers- woudse medailleur Willem Vis heeft hem speciaal ontworpen om het 75-jarig bestaan van de gemeente Alphen aan den Rijn te memoreren. Vis heeft er sinds zaterdag 15 mei bij de Rijks munt 10.000 van laten slaan in verschillende variëteiten. De munt behoudt haar waarde tot het einde van dit jaar. Volgens Vis gaan de Alba's als warme broodjes over de toon- bank. Van de 10.000 exempla ren hebben de Alphense ban ken er al 8000 uitgegeven. Zelfs voor de zilveren en de gouden exemplaren heeft Vis al bestel lingen binnengekregen. Dat er een nieuwe uitgifte komt. staat dan ook zo goed als vast. /Ms de tweede uitgifte een succes wordt, overweegt Vis zelfs voor zichtig een derde en een vierde muntslag van 5000. Wanneer bezitters in de gaten hebben dat ze vrij zeldzaam, houden ze hem vast, zegt de medailleur. De praktijk lijkt Vis gelijk te geven. Bij postagentschap Aartman in Aarlanderveen is er tot nu toe één binnengekomen: de woordvoerster wil de Alba nu niet meer uitgeven. Maar als de Alba's straks de kassa binnen stromen, is het wat anders: „Dan geven we de munt ook ge woon weer aan de klanten." In het centrum van Alphen krijgen de middenstanders de Alba wel vaker onder ogen. Bij Disque Compact Discs in De Aarhof is de munt de afgelopen maand twee keer over de toon bank gegaan. Bij boekhandel Haasbeek in de Van Manders- loostraat is hij tot nu toe 'vier a vijf keer' opgedoken. De winkel brengt de Alba niet opnieuw in de circulatie, maar brengt de munten naar de bank. In apo theek Riddervcld is de munt nog nooit gezien, maar bij de Hema in De Aarhof kijken de caissières niet meer van de Alba op. Alleen C&A aan de Van Manderslootstraat neemt de Al ba niet in. Ineke Kempen van de Hema ziet maar een nadeel aan de Al ba: hij lijkt veel op een rijksdaal der. Als je haar een paar keer gezien hebt, herken je d'r wel, erkent ze. Beeldbepalende panden in Alphen op monumentenlijst ALPHEN AAN DEN RUN WILFRED SIMONS Nood maakt vindingrijk. Het dak houdt al lange tijd een beetje regenbui niet meer te gen, maar bewoner Gerhard Nauta zit niet bij de pakken neer. Hij vangt het water op in plastic zeilen, die het water op ingenieuze wijze naar een oud petroleumvat leiden. Onder in het vat zit een slang die het wa ter door een kierende scheur in de muur weer naar buiten loost. Een dak als een zeef, een scheur waardoor de buitenwereld te zien is, wat is dat voor een huis? Nauta geeft het antwoord: het is villa Vredelust bij de brug over de Heimanswetering, een van Alphens mooiste negentiende- eeuwse panden. De gemeente Alphen besluit binnenkort om vier oude, beeldbepalende panden op de monumentenlijst te plaatsen. Het zijn Villa Nuova, het bijbe horende koetshuis, Villa Lang- gewenscht en Villa Vredelust. Al deze gebouwen staan vlak bij elkaar op de plaats waar de Hei manswetering in de Oude Rijn uitkomt. Ze staan op het terrein van dakpannenfabriek Van Oordt (nu deel van Redland Dakprodukten) en zijn ook ei gendom van de fabriek. De villa's dateren uit het laatste kwart van de negentien de eeuw. Ze zijn gebouwd door steenrijke fabrieksdirecteuren die in de omgeving van Ouds hoorn hun bedrijf hadden. Ze bezaten houtzagerijen, kalk ovens. dakpan- en baksteenfa- brieken. Ze bouwden de huizen om blijk te geven van hun nieuw-verworven status en rijk dom. Omstreeks de eeuwwisse ling wemelde het in de huizen van dienstmeisjes, koks en voet knechten. Wie zich aan de voor deur meldde, werd opengedaan door de butler. Als de bezoeker^ tenminste geen leveranciers waren, want dan moesten zij 'achterom'. Ze konden hun wa ren direct uilladen bij de keu ken. Het restaurant van vogelpark Avifauna is ooit ook zo'n luxe Villa Vredelust valt ten prooi aan achterstallig onderhoud. Het huis is na een regenbui zó vochtig, dat het een week duurt voordat het weer droog is. foto bfn de bruyn villa aan de Oude Rijn geweest. In het restaurant zelf herinnert niets meer aan die oude luister. Maar doordat de villa een nieu we functie kreeg, bleef het ten minste in goede staat. Villa Nuova, Villa Vredelust en lstug ge wen scht kregen echter geen nieuwe koopkrachtige eigena ren en zijn daarom langzaam maar zeker vervallen. Redland Dakprodukten heeft geen enkele behoefte om de ou de villa's op haar terrein te res taureren. De firma verhuist vol gend jaar naar een nieuwe loca- tie in Woerden en streeft ernaar het terrein zo gunstig mogelijk te verkopen. Liefst wil de firma helemaal van de oude panden af. zodat zij het terrein 'schoon' kan opleveren. Een woordvoer der van de gemeente erkent dat Redland Dakprodukten onlangs een sloopaanvraag voor Villa Nuova heeft ingediend. De ge meente heeft deze aanvraag echter geweigerd. Nauta is blij dat zijn woon huis op de monumentenlijst komt. Maar dat is geen garantie voor het behoud. Het huis moet hoognodig worden gerestau reerd, maar Redland voelt er niets voor en kopers voor het gebouw hebben zich nooit aan gediend. Nauta zegt: „Het is echt nu of nooit. Als we nog vijf jaar wachten, dan is het niet eens meer nodig. Dan storten de panden vanzelf in elkaar." Hij noemt enkele gebreken: de raamkozijnen zuigen tijdens vochtig weer zo veel water op. dat ze eerder op sponzen lijken: het dak lekt: de goten voeren het hemelwater niet meer goed af. Het huis is na een regenbui zó vochtig, dat het zeker een week duurt voor het weer droog is.Als er een flinke storm is ge weest, ga ik altijd even in de tuin kijken om te zien welke on derdelen van de kroonlijst en de dakkapellen er nu weer van het dak zijn gevallen," zegt huurder Nauta cynisch. De Historische Vereniging voor Alphen aan den Rijn e.o. ziet het verval met lede ogen aan. Voorzitter J. Pijpers wil er alles aan doen om ze voor de gemeenschap te behouden, maar vastomlijnde plannen heeft hij niet. Hij denkt aan brandbrieven om de gemeente, de provincie en het rijk op de unieke waarde van de panden te attenderen. „Eigenlijk moet er een stichting komen die met de eigenaar onderhandelt, die zich over de villa's onfermt. Er is geen geld, maar dat mag toch geen belemmering zijn! Er zijn potjes genoeg waaruit zo'n res tauratieprojekt kan worden be taald. Als een kleine groep men sen zich er enthousiast voor in zet, komt dat geld er echt wel."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15