'Medicijn is niet oorzaak van de dood' Vier ton voor zin tuigen tui n° D66 Oegstgeest wil polder aan Leiden geven Verslaafde neven mogen afkicken Regio Gemeente betaalt mee aan poort Morsebel IITI IHIlilT Krakers uit Huize Gerto ZATERDAG 19 JUNI 1993 chef cert visser. 071 -356430. piv -chef janet van duk. 071 356413 oegstgeest liesbeth buitink D66 in Oegstgeest vindt dat de Broek- en Simontjespolder Leids grondgebied moet wor den, wanneer daar 600 tot 735 woningen worden gebouwd om een deel van de woningnood in de regio op te lossen. „De ont wikkeling van het woongebied moet worden overgelaten aan Leiden. Het verleggen van de gemeentegrens is in dat kader voor ons bespreekbaar", schrijft D66 in het rapport 'Oegstgeest, groene woongemeente'. D66-wethouder M. Poelmans ontkent dat hij de Broek- en Si montjespolder zonder verdere strijd in de schoot van Leiden werpt. „Wij blijven vinden dat de polder groen moet blijven en zullen ons blijven verzetten. Maar we calculeren de vermoe delijke uitkomst in: Leiden is met de provincie al in een ver stadium met de plannen en Oegstgeest trekt waarschijnlijk aan het kortste eind." Poelmans verweerde zich vóór D66 een plaats kreeg in het college nog met hand en tand tegen de bebouwing in de Broek- en Simontjespolder. Hij zei echter ook dat Leiden de polder zou kunnen krijgen, maar alleen in ruil voor de Raadsherenbuurt. Dat idee werd door Leiden weggehoond. Volgens Poelmans heeft D66 met het rapport het idee voor de ruil echter niet laten varen. „Grondruil is maar een detail. Wij zijn tegen bebouwing van de polder, maar als het onver hoopt toch doorgaat, is het con sequent om het niet zelf te gaan bebouwen." Eisen Uit de eisen die D66 bij woning bouw in de polder stelt, blijkt eveneens dat de Broek- en Si montjespolder wat de Demo craten betreft moet worden af gesneden van Oegstgeest. Tus sen de woningen in de polder en de Oegstgeester bebouwde kom moet een groene buffer komen en de Lange Voort mag volgens D66 niet naar de nieu we wijk worden doorgetrokken. „De wijk moet zich gaan rich ten op de Merenwijk, ook om dat ontsluiting vanuit Oegst geest heel veel kosten met zich meebrengt", verklaart Poel mans. De Leidse PvdA-wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) noemt het voorstel 'prachtig'. „Wanneer de polder Leids is kan de besluitvorming veel sneller gaan. Nu hoort de Broek- en Simontjespolder bij drie gemeenten en dat maakt het veel ingewikkelder. Maar we moeten niet zo in gemeente grenzen denken. Als de mensen er maar prettig wonen", aldus Van Rij. Hij vindt het standpunt van Poelmans 'onbegrijpelijk'. „Het is onzin als hij zegt dat hij zich verzet wanneer de polder van Oegstgeest is. maar vóór is wan neer de polder bij Leiden hoort. Trouwens, Oegstgeest heeft be bouwing van de Broek- en Si montjespolder allang aanvaard. Poelmans is ingehaald door de feiten." Pijn Ook de Oegstgeester PvdA-wet houder T. Kohlbeck (milieu en volkshuisvesting) noemt het voorstel van D66 een 'schijnop lossing'. „Het is niet zo dat je de pijn verzacht door een andere naambordje voor de wijk neer te zetten. Als we daar woningen kunnen bouwen om de woning nood te verzachten, maakt het mij niet uit of dat Oegstgeester of Leidse huizen worden. Dat is een schijnoplossing." Volgens Kohlbeck hoeft de wijk niet alleen naar Leiden een ontsluitingsweg te krijgen. „Het gaat om de vraag hoe je de wo ningen het beste kunt ontslui ten. Wat mij betreft leggen we naar beide kanten een weg. zo wel naar Leiden als naar Oegst- De Leidse wethouder T. van Rij ziet in het voorstel wel een terugkeer van de Democraten op het oorspronkelijk felle pro test. „Ik heb vorig jaar nog een debat met Poelmans gehad over bebouwing van die polder. Ken nelijk ziet nu ook Dtö6 in dat de Broek- en Simontjespolder be bouwd moet worden." Vuurwerk opent droge Kaagweek De Warmondse 'droge' Kaag- week wordt op 25 juni met vuurwerk ingeluid. De droge Kaagweek duurt dit jaar van vrijdag 25 tot en met dinsdag 29 juni. De jaarlijkse zeilweek, beter be kend als de 'natte' Kaagweek, volgt vlak daarna van 10 tot en met 14 juli. Bij de opening van de 'droge' Kaagweek reikt burgemeester I. van der Wel meteen de War mondse Sloepie wisselprijs en de Warmondse sportprijs uit. Rechtbank houdt zaak aan den haag/voorschoten Tien dagen lang waren ze met z'n drieeën op dievenpad ge weest. Samen met een vriendin maakten de twee aan drugsver slaafde Hagenaars (26 en 28 jaar) zich in die korte periode schuldig aan autodiefstal, bero ving. inbraak en diefstal. De Haagse rechtbank geeft hen echter nog een kans. De rechtzaak werd gisteren aangehouden tot het tweetal is afgekickt.Als het goed met jul lie gaat, dan zal de rechtbank anders tegen jullie aankijken. Anders kunnen jullie zeker een flinke gevangenisstraf verwach ten", zei presidente van de rechtbank S.Tan. De Hagenaars raakten begin dit jaar op het criminele pad. Het begon allemaal met de dief stal van een Alfa Romeo bij ga rage Baak in Voorschoten. En kele dagen later haalden de mannen zonder te betalen een volle tank bij een pomp in Voorburg. De Rijnsburgse Ban dencentrale was het volgende doelwit. Bij een inbraak nam het duo een kas met 1000 gul den weg. Het laatste 'wapenfeit' was de beroving van een argelo ze man die bij de geldautomaat in Voorburg op zijn geld stond te wachten. Nog voordat de man zijn 500 gulden kon pak ken, werd het uit zijn handen gegrist. Gisteren bleek tijdens de rechtzaak, waar de 24-jarige vrouw verstek liet gaan, aat de mannen neven van elkaar zijn, die al jaren met elkaar optrek ken. Ze erkenden dat ze door de jaren heen een slechte invloed op elkaar hadden gehad. Allebei waren ze al geruime tijd ver slaafd aan heroïne en cocaïne. Geen van beiden had tot voor kort echter een enorm strafblad. Daarom verbaasde het de presi dente van de rechtbank dat hun gedrag in een korte periode zo was omgeslagen. Tan sugge reerde dat de situatie was geës caleerd toen er een vrouw in het spel was gekomen. Tijdens de rechtszaak bleek dat de vrouw- plannen smeedde, maar in de auto bleef zitten en de mannen het vuile werk liet opknappen. „Met z'n drieën durfden jullie wat jullie alleen niet durfden," aldus de rechtbankpresidente. De vrouw had de mannen be hoorlijk in haar ban, gaven de neven toe. „We waren allebei blind van haar", zei de oudste neef. Beide mannen hadden al po gingen gedaan om af te kicken, maar vielen dan weer snel in hun oudp gewoonte terug. De oudste had zich inmiddels weer voor een nieuw afkickprogram ma opgegeven in Den Haag. ..Ik wil er nu echt een punt achter zetten." De jongste stond in de startblokken om naar Denemar ken te vertrekken, voor een zes maanden durend afkickpro gramma van Narconon, een in ternationale instantie. Om ervoor te zorgen dat de mannen het afkickprogramma kunnen afmaken, wordt de rechtzaak voortgezet op 14 ja nuari 1994. De gemeente Oegstgeest wil meebetalen aan de beeldbepa lende poort die bij de ingang van de nieuwbouwwijk Morse bel komt. Het complex bestaat uit twee flats met 68 woningen, waartussen de ontsluitingsweg naar de wijk komt te liggen. Door het bijzondere ontwerp wordt het complex duurder dan gebruikelijk bij sociale huurwo ningen. Omdat het poortge bouw 'extra stedebouwkundige kwaliteit' heeft, wil de gemeente echter wel wat geld bijleggen. Om welk bedrag het gaat is nog onbekend. De flats krijgen 16 twee-ka merwoningen, 50 drie-kamer flats en 2 vier-kamer apparte menten. De flats worden 'aan pasbaar' gebouwd, wat inhoudt dat de indeling kan worden ver anderd voor gehandicapten. In beide flats komt een brancard- lift en alle appartementen heb ben lage drempels en brede deurposten. De bouw moet nog dit najaar beginnen, zodat de flats in het najaar van 1994 kunnen worden* opgeleverd. Belangstellenden kunnen terecht in het informa tiecentrum in de Morsebel. (Vervolg van voorpagina) De 24-jarige Duitse was volgens Bastiaans nog niet dood toen de GGD haar per brancard uit het Oegstgeester Wit te Huis weghaalde. ,,Ik vraag me af of de GGD wel capa bel is om mensen die met deze medicijnen zijn behan deld op een goede manier op te vangen." J. Bastiaans is een bekende spe cialist in trauma-bestrijding. De Oegstgeester psychiater heeft jaren overlevenden van concen tratiekampen behandeld. Hier bij bracht hij patie"nten onder lichte narcose. Ook had hij een licentie om in voorkomende ge vallen met LSD te werken. Deze methode werd na veel discussie verboden. Bastiaans kwam enkele-jaren geleden in contafct met de Ame rikaanse wetenschapper dr. Lotsof. De laatste experimen teert sinds twintig jaar met ibagoïne als afkickmiddel bij drugsverslaafden. Sinds een paar jaar komt eens per zes maanden een groep patie"nten, geselecteerd door instituten voor behandeling van verslaaf den, naar het Witte Huis. Zo ook de overleden Duitse. Voordat ze naar Oegstgeest kwam, was de behandeling met haar doorgesproken in een kli niek van Bastiaans in het dorpje Lent bij Nijmegen. De vrouw zat al jaren in de Limburgse drugswereld. Eerst in Venlo en later ook in Heerlen, werkte ze als prostituee om aan geld voor drugs te komen. Volgens Bastiaans leek de Duitse» stabiel genoeg om aan de behandeling mee te doen. Ze kwam naar Oegstgeest, waar ze eerst een kleine hoeveelheid ibagoi"ne kreeg toegediend. Omdat haar lichaam goed rea geerde op de stof, werd besloten de behandeling voort te zetten. In de ochtend van de dag dat ze haar hoofddosis zou krijgen, praatte Bastiaans nog met de \touw. „Ze was heel rustig. Pas in de avond werd ze onrustig hetgeen in de nachtelijk uren leidde tot haar zelfmoord." De Duitse is kort nadat ze op haar hotelkamer werd gevon den overleden. Het is nog onbe kend wat de exacte doodsoor zaak is. Volgens Bastiaans heeft justitie sectie op het lichaam la ten verrichten, maar van de uit slag is hij nog niet op de hoogte. De gepensioneerde professor van de Leidse universiteit sluit uit dat de patiënte is overleden door de toediening van ibagoi" ne. „Dat is absoluut onschade lijk." Wel tekent hij aan dat een combinatie met andere medi cijnen funest kan zijn. „De pa tiënten, die vaak ook aan pillen zijn verslaafd, kunnen die na- WARMOND - In het Warmond se park Groot Leerust kan op zondag 27 juni een kijkje achter de schermen van de radio-om- roep Warmond Lokaal worden genomen. De lokale omroep zendt dan live interviews, repor tages en muziek uit tussen 10.00 en 19.00 uur ter gelegen heid van de Kaagweek. Ridderorde voor Voorschotenaar voorschoten* H. de Vries is gis teren benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Voorschotenaar kreeg de onder scheiding bij het neerleggen van zijn functie als directeur van de vereniging voor Christelijk Voortgezet Onderwijs in Den Haag. De Voorschotense wet houder en loco-burgemeester F. ten Have reikte de onderschei ding uit in het Groen van Prin- sterer College in Den Haag. tuurlijk mee het hotel in smok kelen." Naar de reden voor de zelfdo ding kan Bastiaans slechts gis sen. „Ik weet dat dit meisje in het hotel steeds conflicten had met haar moeder, die ook in Oegstgeest was. Die wilde steeds bij de behandelingen aanwezig zijn, terwijl de dochter dat niet wilde. Misschien dat die spanningen te hoog zijn op gelopen." Volgens Bastiaans is de dood van de Duitse het eerste inci dent sinds de start van de ibagoïne-experimenten een aantal jaren geleden. „Er zijn veel mensen van hun verslaving afgekomen. Het is een geweldig middel", meent Bastiaans. Bij de Amsterdamse Jelinek- kliniek, gespecialiseerd in de behandeling van drugsverslaaf den, is de leiding heel wat min der enthousiast. Ibagoïne wordt daar afgedaan als een lapmid del. „Het werkt even heel sterk, maar na verloop van tijd verval len de gebruikers weer in hun oude patroon", aldus een woordvoerder. Bastiaans. foto rn Hij stelt vast dat het in de ge wone hulpverlening ook niet zo moeilijk is iemand voor een tijdje lichamelijk onafhankelijk te maken van drugs. „Dat heb je in een week voor elkaar. Het werkelijke probleem zit in het hoofd. Mensen moeten de over tuiging krijgen dat ze zonder drugs kunnen. Er moet dus werk komen, een nieuwe vrien denkring, dat soort zaken. Ibagoi "ne zorgt daar ook niet voor." Bij de Jelinekkliniek is niet bekend of het toedienen van een te grote dosis inbagoi" ne fataal kan zijn. Een parcours in de tuin voert de geestelijk gehandicapte kinderen langs bomen, planten en dieren, die ze niet alleen kunnen zien, maar ook kunnen voelen. foto hielco kuipers Onderzoek naar invloed natuur op welzijn gehandicapten leiderdorp miep de graaff Een Leiderdorpse tuin als basis voor een internationaal weten schappelijk onderzoek. Komen de maandag geven CDA-fractie- voorzitter L.C. Brinkman en prof. dr. R.F.W. Diekstra, hoog leraar klinische psychologie, het startsein voor deze zogeheten 'zintuigentuin' bij Nieuw Bui tenzorg, een centrum voor ge handicapte kinderen. In de tuin is een parcours uit gezet langs speciaal geselecteer de dieren en planten. Door de route te volgen, kunnen de 47 gehandicapte bewoners door middel van hun zintuigen - aanraken, proeven, voelen, zien en horen - optimaal van groen en dieren genieten. Maar belangrijker nog is vol gens initiatiefnemer Ben van der Linden de koppeling met een grootscheeps wetenschap pelijk onderzoek, want de tuin is de ideale gelegenheid om de invloed na te gaan die de na- ZOETERWOUDE - De Konink lijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde houdt morgen een open tuindag bij de familie Van Leeuwen, Zuidbuurtseweg 7a in Zoeterwoude. Honderden plan ten, variërend van kleine rots plantjes tot meters hoge plan ten zijn te bezichtigen tussen 14 en 18 uur. De krakers van Huize Gerto aan de Oranje Nassaulaan in War mond moeten het pand per 1 juli verlaten. Dat heeft rechter G. Bodewes bepaald in een door de eigenaar van het pand, de ABN/AMRO, aangespannen kort geding. De bank kan het pand aan een inwoner van Warmond ver kopen, maar de transactie gaat alleen door als het 'kraakvrij' wordt opgeleverd. Sinds eind vorig jaar wordt het bewoond door een groep van ongeveer 35, voor het merendeel Britse en Duitse krakers. Veel van de jongeren werken in de bollen teelt en zeggen in eigen land geen werk te kunnen vinden. Zij verzochten de rechter tij dens de zitting, twee weken ge leden, om uitstel van ontrui- tuur, de leefomgeving, heeft op het welzijn van mensen met een handicap. Onder leiding van prof. Diek stra zullen de onderzoekers pro beren aan te tonen dat de na tuur een therapeutische en har moniserende rol kan spelen in het leven van de bewoners van Nieuw Buitenzorg. Bij de opening maandag wordt een projectvoorstel ge presenteerd dat de richting van het onderzoek aangeeft. Het gaat om vragen als: verandert het gedrag van de bewoners door de tuin? Worden ze er bij voorbeeld vrolijker van? Zijn de kinderen minder vaak ziek, ver andert hun bloeddruk of spierspanning? Uniek Het onderzoek is uniek en er valt dan ook niet te voorspellen of op dergelijke vragen een ant woord kan komen. Van der Lin den: „De wetenschap heeft aan dit aspect nooit veel aandacht besteed. Dat gaat nu verande ren, want we hebben voor dit project heel veel vooraanstaan de wetenschappers weten te in teresseren. De onderzoekers hebben een wetenschappelijke raad gevormd en ook interna tionaal is er al veel belangstel ling voor het project." De bewoners van Nieuw Bui tenzorg zijn uiteraard niet in staat zelf hun bevindingen in de tuin kenbaar te maken: nie mand kan praten. De begelei ders zullen hun reacties naar de onderzoekers toe moeten 'ver talen'. Personeelslid Loes den Butter daarover: „Een buiten staander zal snel geneigd zijn te zeggen dat een bewoner geen enkele reactie geeft. Het perso neel kent de bewoners veel be ter en herkent een eventuele re actie natuurlijk sneller." Het was volgens mevrouw Den Butter aanvankelijk hele maal niet de bedoeling dat de tuin als wetenschappelijk proef project zou gaan fungeren. „We wilden gewoon wat meer met die tuin doen. Wat er nu ge beurt, is gewoon toevallig zo ge groeid. We vinden het alleen maar des te leuker, dat wat hier in Leiderdorp gebeurt wellicht ook voor vele anderen nuttig kan zijn." Duurzaam De proeftuin, grenzend aan de Leiderdorpse snelweg, kost bij na een half miljoemgulden. Vol gens Nieuw Buitenzorg had het allemaal wel goedkoper gekund, maar is bewust gekozen voor onderhoudsvrije en duurzame, dus duurdere materialen. De eerste jaren heeft men geen omkijken naar het stuk groen, dat een 360 meter lang parcours omvat langs dieren, perken en plantvakken met speciaal gese lecteerde planten en heesters. Er zijn diverse dierenverblijven met geiten, kippen en konijnen, alsmede twee volières en een vijver. In korte tijd wisten honder den vrijwilligers voor 400.000 gulden aan geld, goederen en diensten los te peuteren bij be drijven, instellingen, verenigin gen en particulieren. ming. Dat verzoek werd gedaan 'op overwegingen van mense lijkheid en gastvrijheid'. Een van de krakers heeft een vier maanden oud kind. Overigens betwistten de krakers niet dat het pand ontruimd moet wor den. Huize Gerto kent een roerige geschiedens. Het was jarenlang eigendom van de inmiddels failliete projectontwikkelar Swaak. Na vertrek van de toen malige huurders werd Huize Gerto een spookhuis, totdat de krakers er hun intrek innamen. Vorige maand bepaalden bur gemeester en wethouders van Warmond dat de gevel het pre dikaat 'beeldbepalend' moet krijgen. Waardoor een van de meest markante panden van Warmond definitief behouden blijft. Politieman weg voorschoten Een slinger van agenten op de fiets, op de motor en in de auto, trok gis teren door Voorschoten om de vertrekkende groepscom mandant van de Voorschoten se politie uit te luiden. Groepscommandant J. Rem- melzwaal gaat werken op het hoofdbureau in Leiderdorp waar hij zich bezig gaat hou den met slachtofferzorg. Gis teren was het zijn laatste dag in Voorschoten. Remmel- zwaal stond voor een verras sing, toen hij naar zijn werk wilde gaan. Voor de deur stond een splinternieuwe fiets klaar, met het verzoek om over de Leidseweg te rijden. Tijdens zijn fietsrit voegden zich tranuit allerlei zijstraten steeds meer collega's bij hem. De hele rits agenten reed met hem mee tot net over de grens met Leiden en toen weer terug naar het politiebu reau aan de Zwaluwweg waar een receptie was georgani seerd. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13