'Streng imago is onjuist' Kerk Samenleving ZATERDAG 19 JUN11993 UIT DE KERKBLADEN Broeder Jacob (1) De Nederlandse vertaling van de Catechismus van de Rooms-Kaüiolieke Kerk staat op het punt van ver schijnen. Redacteur H. Beex duikt in het blad 'De Roer om' in de geschiedenis van dit lijvige boekwerk. „Het idee van de nieuwe cate chismus, de 'wereldcate chismus' is afkomstig van één van de bisschoppen conferenties die bij tijd en wijle in Rome gehouden worden. Tiidens die bedoel de bijeenkomst (in welk jaar zou ik niet meer kun nen zeggen) hebben de bis schoppen, op bevel van de heilige vader, aan de heilige vader geadviseerd die we reldcatechismus te laten opstellen." Zou Hfet helpen, zo'n dik boek met de kerkelijke leer? vraagt Beex zich af. „Ik moet denken aan dat ver haal van broeder Jacob, die veel eeuwen geleden ge leefd heeft in een abdij in de Karpaten. Daar waren de paters de heren en de broe ders de knechten, en allebei waren ze nodig. Allebei ba den ze ook samen de getij den in het latijn en daarom' moest broeder Jacob, voor hij aangenomen kon wor den, leren Latijn te lezen. Verstaan, dat hoefde niet, als hij het maar lezen kon." Broeder Jacob (2) Maar ook dat was te veel gevraagd van de eenvoudi ge broeder. „Na heel veel geduld van zijn leermeester kon hij, ten lange leste, 'Ave Maria' uitspreken. Maar als hij het 'Confiteor' moest oplezen of het 'Angelus Do- mini' begon hij zo schrikba rend te hakkelen en te snui ven, dat zijn leermeester de hoop opgaf." Jacob werd toch opgenomen. „Och, had de abt gezegd, als hij het Ave Maria kan uitspre ken, dan kan hij latijn lezen. En dan is het voor een broeder wel niet genoeg, maar toch voldoende. En broeder Jacob nam deel aan de getijden en bad in plaats van de dikke zang boeken zijn rozenkrans en zei elke keer Ave Maria, want dat vond hij zeer mooi." Broeder Jacob (3) Na een arbeidzaam leven overleed Jacob op 66-jarige leeftijd. Hij werd begraven in een hoek van het kloos terkerkhof. „In de winter bedekte de sneeuw zijn graf, in het voorjaar viel de lenteregen er op, en met Pinksteren groeiden er bloemen op. Een apart soort bloemen, een nieuwe soort. Ze hadden acht witte blaadjes en op elk blaadje stond een goudkleurige Iet ter. De geleerde paters kwa men naar het wonder kij ken en spelden de letters, om uit te vinden of er een hemelse boodschap in zat. Ze lazen 'a.i.r.a.m.e.v.a.' Onze arme medebroeder schijnt na zijn dood nog steeds geen latijn te ken nen, zo lachten de geleerde paters, totdat de oude abt hen het advies gaf de bood schap van onderaf te bekij ken. „En toen lazen ze alle maal: 'a.v.e.m.a.r.i.a.' De oude abt kreeg er tranen van in zijn ogen. De arme broeder Jacob geeft ons een les vanuit zijn eeuwigheid, zei hij. Die les is, dat we het niet van bovenaf moeten willen weten, maar van on deraf willen leren. Leidse Monnoonse gemeente vecht tegen vooroordelen De leden van de Kerk van Jezus Christus van de Hei ligen der Laatste Dagen, in de volksmond ook wel de Mormoonse kerk ge noemd, gebruiken uit prin cipe geen alcohol, tabak, thee en koffie vanwege het opwekkende effect dat van die middelen uitgaat. ,,De mensen vragen weieens, wat mogen jullie dan ei genlijk wel? Maar dat beeld van een zeer strenge kerk is onjuist. Wij zijn vrij om te doen en te laten wat we willen. We worden niet veroordeeld als we van het juiste pad afwijken, al zal dat wel teleurstelling op roepen en de weg naar za ligmaking blokkeren", stelt patriarch J.P. Jongkees van de Leidse Mormoonse ge meente. De leden van de kerk, die haar wortels heeft in Salt Lake City in de Amerikaanse staat Utah, staan bijvoorbeeld ook tien pro cent van hun inkomen af aan de kerk. De huwelijksmoraal is streng, seks voor het huwelijk is bijvoorbeeld ondenkbaar en de positie van de vrouw is relatief ondergeschikt. Van haar wordt verwacht dat zij thuis de kinde ren opvoedt. „De vrouw heeft in het eeuwige scheppingsplan een andere taak, die meer op het gezin is gericht. Zij staat ons inziens naast de man en deelt met hem de volle verantwoor ding voor het huishoudelijk le ven", zegt Jongkees daarover. Vérder kunnen alleen manne lijke gemeenteleden voorgaan in de dienst. Dat is algemeen, aangezien de kerk geen betaal de voorgangers kent. „Onze kerk heeft een lekenbediening. De leden hebben hun baan en daarnaast hun taak in de kerk", legt Jongkees uit. De eigen kerk aan de Brahmslaan werd in 1980 in gebruik genomen. Het aantal leden is sinds die tijd licht gegroeid, naar 150 nu. „DaarVan zijn er 80 in feite ac tief', vertelt Jongkees. Wereldomvattend gezien zit de Mormoonse kerk in de lift. De afgelopen tien jaar groeide -jc mm-t*»* mm am jujJSSl V -v': 1'3 djï- - 'V. 0 r m» W m4*. i if***»* Patriarch J.P. Jongkees: „Wij zijn een echte zendingskerk." «B ,5 (i mm - m >4' 4 het aantal leden van zes naar zeven en een half miljoen, waarvan het merendeel in de Verenigde Staten is te vinden. „Wij zijn een echte zendings kerk. In Nederland zijn het vooral Amerikanen die langs de deuren gaan. Zij hebben geen gemakkelijke taak omdat Ne derlanders op het gebied van religie niet erg toegankelijk zijn, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Amerikanen en Engelsen. Ne derlanders zijn individueler en hebben een sterke eigen me ning." Heiligen De leden van de Kerk van Jezus Christus bedoelen zichzelf met de 'Heiligen der Laatste Dagen'. „Dat is geen misplaatste arro gantie. De volgelingen van Christus werden in vroeger da gen heiligen genoemd, daar komt dat vandaan. Wij geloven in het herstel van het evangelie. Er zijn meer dan duizend reli gies in de wereld, elk met hun eigen opvatting van het evange lie. Maar wij geloven dat onze leer juist weergeeft wat Jezus Christus heeft bedoeld omdat deze gebaseerd is op directe openbaring, van God tot mens. Wij zijn ervan overtuigd dat de huidige-maatschappij zijn lang ste tijd heeft gehad. Kijk naar de tekenen des tijds, zegt Christus in de bijbel. Er is veel strijd en die strijd escaleert. Na een hevi ge strijd zal het 1000-jarig rijk ontstaan, een rijk waarin agres sie uitgebannen zal zijn. De leeuw en het lam zullen dan sa- menliggen, zoals dat in de bijbel wordt uitgedrukt", aldus Jong kees. In tegenstelling tot bijvoor beeld de Jehovah's getuigen ge loven de Mormonen niet dat zij uitverkoren zijn en als enigen vernietigd zullen worden. „Als ik een slechte Mormoon ben zal ik vernietigd worden. Maar het is ook mogelijk dat slechte mensen ten goede zul len keren. Wij zijn ervan over tuigd dat in ieder mens iets goeds schuilt." De kerk van Jezus Christus valt of staat met het visioen dat de Amerikaan Joseph Smith in de vorige eeuw had. Smith kreeg volgens het Mormoonse geloof door een engel op gou den platen het boek van Mor mon aangereikt. Mormon is een profeet uit de vierde eeuw na Christus. De Mormoonse bijbel beschrijft de geschiedenis van volk dat duizenden jaren geleden vanuit Palestina naar Amerika reisde. Hun afstamme lingen zijn de Amerikaanse in dianen. „Ons wordt vaak verwe ten dat we de bijbel tegenspre ken, maar niets is minder waar. Wij geloven onvoorwaardelijk in de bijbel. Alleen gaan wij ervan uit dat de bijbel tot de tijdgeno ten van de onderscheidene pro feten is gericht, terwijl het boek van Mormon meer tot de toe komstige volken spreekt en ook waarschuwingen bevat ten aan zien van de toekomst." Voor Jongkees, die een Mor moonse vader had en een vrij zinnig protestantse moeder, be staat er geen twijfel over het vi sioen van Smith, die vanwege zijn opvattingen werd ver moord. „Ik heb God gevraagd of het waar was en Hij heeft beves tigend geantwoord. De weg die Jezus Christus heeft gewezen is de enige juiste. Het is onze taak de mensheid daarvan te over tuigen, opdat het 1000-jarig vre- desrijk gesticht kan worden." Paulus, grensganger tussen de volken Vele christenen zien hem als de grote apostel die de boodschap van Jezus heeft vertolkt voor de toenmalige wereld. Weer anderen tekenen hem als de verrader van de oorspronkelijke boodschap van de man uit Naza reth. Sommige joden noemen Paulus de aanstichter van alle ellende die hen van de kant van het christen dom is overkomen. Anderen beschrijven hem als de jood die er een begin mee heeft gemaakt het geloof in de ene God van Israël over de hele wereld te verbrei den. Hoe je er ook tegenaan kijkt, Paulus is voor zowel jo den als christenen een omstreden figuur, constateert dr. Simon Schoon. De oud-voorzitter van het OJEC (het overlegorgaan joden en christenen) en gereformeerd predikant in Gouda heeft een aantal uitgewerkte pre ken over de apostel gebundeld in het boekje 'Paulus, grensganger tussen Israël en de volken'. Deze titel geeft al aan hoe Schoon tegen Paulus aankijkt. Hij noemt hem 'een jood uit de diaspora die hield van zijn volk maar gedreven werd door een voor hem onweerstaan bare drang naar de niet-joden. Een aangevochten mens, een mens in twee werelden'. De predikant pretendeert niet met zijn bundeling BOEKBESPREKING preken het laatste woord te hebben. Het was juist zijn bedoeling om met een uitdagende benadering tal van kritische vragen op te roepen die bijvoorbeeld binnen de kring van een leerhuis kunnen worden besproken. Want dat er meer over de in het algemeen 'moeilijk, saai en theoretisch' genoemde apostel moet worden gesproken en/of gepreekt, staat voor Schoon vast. „De gelovigen uit de volken hebben zoveel aan hem te dan ken." PaulusGrensganger tussen Israël en de volken Simon Schoon. - Kampen Kok, 1993. - 116 p. ISBN 90-242-2377-6. Prijs19,90 gulden. Vrede met God Met zijn campagnes op vrijwel alle continenten groeide de Amerikaan Billy Graham uit tot één van de bekend ste evangelisten. In het boek 'Vrede met God' geeft hij antwoord op de 'morele en geestelijke noden' van deze tijd. Hij richt zich daarbij met name op wat hij noemt de gewone man. Graham gebruikt geen vaktermen, geen geleerde beschouwingen en geen dorre preek toon. 'Vrede met God' verscheen oorsprpnkelijk in 1954 in een Nederlandse uitgave bij La Rivière Voorhoeve in Zwolle. Het is inmiddels in vele talen vertaald en het groeide uit tot één van Grahams populairste werken. Bij Kok Voorhoeve in Kampen beleeft het nu een tweede druk. Vrede met God Billy Graham. - 2e druk. - Kampen Kok Voor hoeve, 1993. - 190 p. ISBN 90-297-1155-8. Prijs14,90 gulden. Filosofische reflecties en ontmoetingen De 60-ste verjaardag van Johan van der Hoeven, hoog leraar in de geschiedenis van de moderne filosofie aan de VU in Amsterdam, was voor enkele vrienden en col lega's aanleiding voor het bundelen van een aantal op stellen van deze in Rotterdam geboren filosoof. Onder de noemer 'Filosofische reflecties en ontmoetingen' zijn ze in boekvorm verschenen bij uitgeverij Kok Agora in Kampen. Bij het selecteren is gekeken naar artikelen die een wat verscholen bestaan leidden, maar niette min geschikt werden genoemd om aan een breed pu bliek voor te leggen. Ze moesten tegelijk een goede in druk geven van wat Van der Hoeven als filosoof typeert: 'fijnzinnige en diepgaande reflectie gericht op echte ontmoeting'. Filosofische reflecties en ontmoetingen lohan van der Hoeven. - Kampen Kok Agora, 1993. - 203 p. ISBN 90-391-0542-1. Prijs 29,90 gulden. COLOFON (adi): isssssm DIRECTIE J. de Vries HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Nypels. Henk van der Post (adj) HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82.2321 BM Leiden, telefoon 071-356356 REGIOKANTOREN Kanaalstraat 26a Lisse Tel 02521-19353, Fax. 02521-19610 POSTADRESSEN redactie071-321921 Telefoon 071-356230 HET WEER Zomer keert terug In de achter ons liggende week hebben de oceaanstoringen zich aardig kunnen uitleven in de lan den rond de Noordzee Aangedre ven door een sterke straalstroom op circa 50 graden noorderbreedte bereikte ons elke 48 uur een slechtweergebied Dit is een her kenbaar weersverloop bij een strak ke westcirculatie, zoals we die bij na in iedere junimaand voor een of twee weken in huis hebben. De storingen ontstaan in een ge bied, waarin een groot verschil in temperatuur heerst. Boven de Eu ropese zone zagen we deze week uitgesproken koud weer boven Scandinavië en veel warmte in het Middellandse Zeegebied. De voor bijtrekkende storingen hebben de functie deze grote verschillen op te heffen. Wij hebben de pech steeds op het grensvlak van koude en warme luchtmassa's terecht te komen. Vrijdag probeerde de warme lucht voor de derde keer deze week ons land te veroveren en die strijd le verde opnieuw een bewolkte dag op met in de ochtend enkele milli meters regen. Vandaag ligt het front west-oost ge oriënteerd over ons land. De activi teit gaat er geleidelijk uit, maar er blijven wolkenvelden overdrijven, waaruit nog een enkele bui valt. Het aantal uren zonneschijn valt wat tegen. Toch is het met 20-23 graden wat warmer dan de afgelo pen dagen Zondag liggen we weer in koelere Noordzeelucht, maar die is ook droger, waardoor de zon meer ruimte krijgt. In de eerste helft van de komende week breidt een fors Atlantisch hoog zich over Europa uit. Dat leidt tot een stabieler weerpatroon, waarbij de frontale zone veel noor delijker komt te liggen; in de omge ving van IJsland. In eerste aanleg wordt nog koelte van de Noordzee aangevoerd, maar door de sterke instraling van de zon warmt de at mosfeer geleidelijk op. Wellicht dat tegen het midden van de week de zomerse grens van 25 graden weer wordt gehaald. Komende maandag bereikt de zon de hoogste stand van het jaar. Om 11.00 uur staat het hemellichaam loodrecht boven de Kreeftskeer kring op 23.27 graden noorder breedte. Wij beleven dan de lang ste dag. waarbij de zon 16 uur en 50 minuten boven de horizon staat. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Denemarken: Wolkenvelden, ook nu en dan zon. Zaterdag plaatse lijk een bui, zondag meest droog. Maxima rond 18 Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Afwisselend wolkenvelden en zon. Zaterdag vrijwel leen in Schotland wat neerslag. Middagtempera- tuur op de Schotse Hoog landen rond 15 graden, In Ierland en Wales circa 18 graden en in Zuid-Enge- land iets boven de 20 gra den. België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook hier en daar zon. Zaterdag op de meeste plaatsen droog, zondag later op de dag in de Ardennen kans op een onweersbui. Middagtemperatuur langs de Belgische kust rond 18 graden, in de Ardennen za terdag circa 25 graden, zondag iets la ger. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon. vooral langs het Ka naal ook wolkenvelden. In de loop van het weekeinde van het zuiden uit toene mende kans op onweer. In Bretagne en Normandië blijft het meest droog. Maxi ma zaterdag van 19 graden langs het Kanaal tot 29 graden rond Clermont- Ferrand; zondag in het noorden wat la gere temperaturen. Portugal en Madeira: Portugal: Vrij zonnig, vooral zondag ook enkele wolkenvelden Droog. Middag- temperatuur op de stranden rond 26 graden, in het binnenland boven de 30 graden. Madeira Wolkenvelden afgewis seld door zonnige momenten. Droog. Middagtemperatuur rond 25 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Vrij zonnig, in de loop van het weekeinde in het binnenland, in het noordoosten en in de Pyreneeën kans op onweer. Middagtemperatuur langs de Atlantische kust rond 22 graden, aan de Costa's rond 28 graden en in het Spaan se binnenland rond 35 graden. Canari sche Eilanden: Aan de noordzijde wol kenvelden. op de zuidstranden vrij zon nig en droog Middagtemjjeratuur aan de stranden ongeveer 26 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Perioden met zon en droog: Maxima aan zee rond 25 graden. Tune sië: Perioden met zon. vooral in hét noorden ook wolkenvelden en een lokale bui. Middagtemperaturen vlak aan zee tussen de 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en op beide dagen kans op onweer. Middagtemperaturen van 25 graden in het uiterste westen tot zo'n 30 graden in de Languedoc en aan de Cóte d'Azur. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, van tijd tot tijd ook enkele wolkenvelden. Waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur dichtbij de 30 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italiè: Perioden met zon, ook kans op enkele wolkenvelden, en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur op de mees te plaatsen rond de 30 graden. Corsica en Sardimé: Perioden met zon. vooral- zaterdag ook enkele wolkenvelden. Droog. Temperaturen in de middag rond 29 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig -en droog. Geleidelijk weer warmer met op zondag maxima van 27 graden op Kreta en Rhodos tot boven de 30 gi*aden in het noorden van Grieken land. Met name op de eilanden in de Egeische Zee een stevige noordelijke Turkije en Cyprus: Turkije: Flinke perioden met zon en ge leidelijk -afnemende onweerskansen Maxima langs de kusten tussen de 26 en 3Q graden. Cyprus: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur rond 25 graden. Zwitserland: Zaterdag perioden met zon, zondag ook bewolking Geleidelijk toenemende kans op onweer. Middagtemperatuur rond 28 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. ZONDAG 20 JUNI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 05.17 Zon onder 22 01 Maan op 05.39 Maan onder22.17 Waterstanden Katwijk Hoogwater04.08 16.30 Laag water 0.11 12.47 MAANDAG 21 JUNI 1993 Zon-en maanstanden Zon op 05.17 Zon onder 22.01 Maan op 06.49 Maan onder22.54 Waterstanden Katwijk Hoog water 04.48 17.10 Laag water 0.57 13.15 Weerrapporten 18 jun 20 uur: Atnene Barcelona Budapest JsPalmas onDew. 26 19 211 2 281 181 HEINZ piALk f5 WIJ ZIJN DROMMELS n WIJ ZIJN ZR r ZACHT ALE JS Dim HOMMELS! WE MUZEN \CDCe£ PA? PLEZIER n VAN JE ueiaf-pek;.' n -Ha

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12