Leiden V&D: bouw garage bij Galgewater Lakenfeesten volgend jaar een echt festival 'Het Stedelijk' slaagt in stijl Beslag op voormalige huis Swaak Monorail-plan voor binnenstad - ZATERDAG 19 JUNI 1993 chef gert visser, 071 -356430, plv -chef aad rietveld, 071 -356428 Polder Q D66 Oegstgeest I J vindt dat de Broek en Simontjespolder Leids grondgebied moet worden als daar honderden wonin gen worden gebouwd Record A /l Het Noordwijkse I pretparkje Rollygolf bereikte een triest record. Zeker vijftig keer werd er al ingebroken Leerlingenvervoer A C Alkemadese kjnderen die elke I D dag met de taxi naar het bui tengewoon onderwijs gaan, worden komend schooljaar niet meer opge haald leiden annet van aarssen De organisatie van de Leidse Lakenfeesten wil van het evene ment een professioneler, meer volwassen geheel maken. „Dit jaar organiseren we de Laken feesten voor de negende keer, volgend jaar al tijdens het ju bileumjaar willen we er een écht festival van maken", aldus De Vink, een van de organisato ren. Dat betekent een betere bezetting van het avondpro gramma met meer grote pro- dukties. Tijdens de presentatie van het programma gisteren kondigde hij aan dat met de Lakenfeesten definitief een nieuwe weg wordt ingeslagen. „We overwegen zelfs er professionele onder Organisatie werkt toe naar professioneel evenement steuning bij te vragen", ver klaarde De Vink. Ook de finan ciering van de Lakenfeesten wordt anders aangepakt. Zo krijgen bedrijfsleven en mid denstand het verzoek voor 500 gulden lid te worden van de Stichting Leidse Lakenfeesten. Met het op die manier ingeza melde geld zouden de organisa toren zich verzekerd zien van een vast bedrag om de culturele evenementen van te betalen. ,,In het verleden hadden we allerlei activiteiten op het pro gramma staan waarvan de in komsten onvoldoende waren om de kosten te dekken", aldus De Vink. „Dat had tot gevolg dat we verleden jaar de Lakenfees ten afsloten met een behoorlijk tekort. Het was zelfs zo erg dat er een discussie ontstond over het voortbestaan van de Laken feesten. We zijn nu op zoek naar sponsors die structureel bijdragen willen leveren aan de culturele evenementen. Op de business to business-avond die op het programma staat vragen we het bedrijfsleven lid te wor den." Ondanks de negatieve resul taten van het afgelopen jaar, heeft de Stichting Culturele Evenementen Leidse Lakens- feesten voor de editie van deze zomer meer voorstellingen dan ooit geprogrammeerd. Hoogte punten zijn de uitvoeringen van maar liefst drie opera's in de Hooglandse kerk en de Stadsge hoorzaal. Opera-minners kun nen genieten van La Fedelta Premiata van Haydn, Die Zau- berflöte van Mozart en de fami lie-opera Bastien en Bastienne, eveneens van Mozart. Het gratis voor het publiek toegankelijke dagprogramma slaat dit jaar geen enkel plein in de Leidse binnenstad meer over. Hoogtepunten hier zijn onder meer het Werfpopfestival net als voorgaande jaren in het Van der Werfpark op zondag 11 juli; de Lakenmark- ten op zondag 11 en zondag 18 juli; de grote binnenstadbrade rie op woensdag 14 juli; Leiden Culinair, dit jaar waarschijnlijk voor het laatst op het Pieters kerkplein; het Caribean festival zaterdag 10 juli in de Doeza- straat en de finale van het Na tionaal Concours van Straatmu zikanten 'De Gouden Pet' op zondag 18 juli in de tent op het Arsenaalplein. In deze tent worden dit jaar ook voor het eerst de Man '93 verkiezingen gehouden, volgens de organisatrices dé tegenhan ger van de Miss Rijnland-ver- kiezingen. Een sympathiek ini tiatief komt van de straatteke naar Ton van het Schip. Hij maakt op het plein bij de Harte- brugkerk tijdens de eerste da gen van de Lakenfeesten een re- produktie van Rembrandts Nachtwacht. „Op ware grootte", zegt de kunstenaar. „En ook de stukken die in de loop der tijden van het oorspronkelijke doek zijn afgesneden, ga ik er bij te kenen." De kunstenaar is van plan om, als zijn project slaagt, volgend jaar tijdens de Laken feesten collega's uit binnen- en buitenland uit te nodigen voor een internationaal straatteken- festival. De horeca-onderoemers zijn anders dan vorig jaar 'redelijk tevreden' met het resultaat van de onderhandelingen over de sluitingstijden, die met de ge meente zijn gevoerd. Zij zijn bij na zeker van een verruiming van de sluitingstijden en mogen hun terassen bovendien tot twaalf uur open houden. „We hadden eigenlijk in het week einde de terassen tot één uur open willen houden, njaar zo blijft er voor volgend jaar nog wat te vragen", reageerde hore- ca-vertegenwoordiger Leo Kamphuis laconiek. Wonder der natuur in Hortus leiden In de Hortus Botanicus staat een wonder te gebeuren. De Amorphophallus decus-silvae staat op het punt van bloeien. En het is voor het eerst dat de Aronskelk-achtige bloem in ge vangenschap bloeit. De Hortus kreeg de op Java uitgegraven knol van de bloem in 1990. En ondanks beschadigingen en rotte plekken overleefde de knol. In mei van dit jaar vormde zich de eerste bloemsteel, die inmiddels 2,19 meter hoog is. De bloem knop komt een dezer dagen uit. Bezoekers moeten hun neus dicht houden, want de bloem ruikt afschuwelijk. In het Maleis heet de plant kembang Bangké: lijkenbloem. Werkonderbreking bij belastingdienst leiden Een bezoek aan de Belastingdienst in Leiden is volgende week vrijdag tussen elf en twaalf zinloos. En ook bellen gaat niet, want de telefoonlijnen worden geblokkeerd. De medewerkers van de dienst houden volgende week een werkonderbreking van een uur. „Een ludiek gebeuren", zegt Hans van Iterson, die na mens de AbvaKabo in het actiecomité zit. De actiebereidheid bij de Belastingdienst is groot, vertelt Van Iterson. „Dat is logisch ook, want door de kortingen van de afgelopen ja ren lopen we inmiddels dik twintig procent achter bij de arbei ders uit het bedrijfsleven. En de secundaire arbeidsvoorwaar den, die vroeger nog als argument werden gebruikt om de eisen te matigen, stellen ook niet meer zoveel voor. Die worden ook afgebroken." CDA: 'meer mensen moeten zich inzetten voor sociale vernieuwing' De sociale vernieuwing dient zich te verspreiden naar de an dere wijken in de gemeente. Dat geluid viel gisteren te be luisteren op een door het CDA georganiseerd symposium. Mo menteel concentreert de sociale vernieuwing zich nog op de Slaaghwijk, de oostelijke bin nenstad en De Kooi/Noord. CDA-raadslid Dick van Duijn gaf aan dat meer mensen zich zullen moeten gaan inzetten voor de sociale vernieuwing, die drie jaar aan de gang is. „Het zijn nu nog vaak steeds dezelfde mensen, die toch altijd al actief waren." De inspraak moet wor den verbeterd en initiatieven beloond. Verder denkt het CDA aan het geven van meer be voegdheden aan Raad en Daad winkels, een initiatief om kunst dichter naar de bevolking te brengen en het onderhoud van tuinen van mensen die dat zelf niet meer kunnen. N. Vlek van de buurtvereni ging Pancras-Oost merkte op dat door bezuinigingen en reor ganisaties bij gemeente en poli- tie veel verloren dreigt te gaan van wat de afgelopen jaren is opgebouwd. „De wijkagent is minder beschikbaar en je merkt gelijk dat de criminaliteit weer toeneemt." OOIT KIEST U VOOR MOOIST leiden erna straatsma De rectrix heeft het laatste woord. Met een korte persoon lijke noot voor iedereen. Soms is het een harde noot, meestal zijn de bewoordingen van M. Smits lovend. In ieder geval krij gen de geslaagde zesdeklassers van het Stedelijk gymnasium een waardig afscheid aangebo den. Ouders, broers, zussen en an dere 'aanhang' zitten vrijdag in een bomvolle gymzaal aan de Fruinlaan. Het is kwart voor drie en de rectrix vraagt het pu bliek zich voor te bereiden op een twee uur durend 'juryrap port'. „Ik ben bang dat we die tijd nodig hebben, dus zet u schrap. We willen graag ook een beetje aandacht bij de v en de w." En dan is het tijd voor het eindoordeel, dat in alfabetische volgorde wordt afgehandeld, vergezeld van de uitreiking van het diploma. De leerlingen zijn voor de ge legenheid gekleed. Het Stedelijk gaat deze middag in stijl. Jon gens in blauwe pakken met stropdas, voorzien van een vers- gekamde scheiding. Meisjes in rokken en bloesjes, het lange haar in een parmantige paarde- staart. Minerva-leden in wor ding. Wiegert is als een van de eer sten aan de beurt om voor rec trix Smits te verschijnen. Voor hij zijn eindlijst in ontvangst mag nemen wordt hij geken schetst als 'onvolprezen com puterdeskundige'. „Hij hielp de schoolbibliotheek met een computer uit de problemen en de sectie Duits aan software." Een andere computerfreak wordt gememoreerd om zijn vernuftige manier van spieken. De dader heet Jorg en werd ooit gepakt tijdens een proefwerk met een multi functioneel hor loge. In het klokje had Jorg wat Latijnse woordjes ingeprogram- meerd. Een hele handige jon gen die ook bekend werd om zijn zakelijke activiteiten. Bijna de hele school voorzag hij van draadloze telefoons, antwoord apparaten en personal compu ters. „Jorg was big business", zegt Smits. Er zijn hele goede leerlingen, die de schoolonderzoeken met Floortje Frank vierde gisteren feest in de gymzaal van het Stedelijk Gymnasium. foto henk bouwman diverse tienen hebben afgerond of een eindlijst hebben met als gemiddelde cijfer een acht. En er zijn minder goede en verve lende leerlingen. De laatste ca tegorie krijgt van Smits nog een kleine veeg uit de pan. Zo wordt Stephanie omschreven als en fant terrible, Servaas als een 'kleuterachtige, studentikoze zesdeklasser'. Uit de verhaaltjes van de rec trix blijkt dat 'het gym' nog steeds een school is voor leer lingen uit de betere milieus. De Machiels, Clementines, Rogiers en Marie-Louises hockeyen, houden van opera en gaan deze zomer een verre reis maken. Een groot deel van de leerlingen vertrekt over een maand of wat voor langere tijd naar het bui tenland, om er te studeren of gewoon 'om wat van de wereld te zien'. De ouders horen de toe komstplannen van de l den soms met lichte verbazing aan. Een groot deel van de stu dies is voor hen totaal onbe kend.' Zoals bijvoorbeeld 'kunstmatige inseminatie', een studierichting die aan de Vrije Universiteit van Amsterdam ge volgd kan worden. En wat te denken van Saskia, die geodesie gaat studeren in Amerika. „Daar heb ik nou nog nooit van ge hoord." 'Sleutelhof kan niet zonder parkeerruimte Een parkeergarage op maximaal 400 meter afstand van het toekomstige winkelgebied De Sleutelhof is onmis baar. Dat is de vaste overtuiging van Jaap van den Berg, de vestigingsleider van de Leidse Vroom Dreesmann. De meest geschikte plek is volgens hem 'aan de kop van de Breestraat'. Het centrum voor geboorteregeling, op de hoek Kort Rapenburg/Galgewater, en een schoolgebouw van het Boerhaave College moeten daarvoor tegen de grond, meent hij. Het warenhuis speelt een cru ciale rol in de plannen die de Amsterdamse architect A. Ca- hen heeft gemaakt in opdracht van de gemeente en de project ontwikkelaars van MBO. De winkelpassage dringt diep het warenhuis van Van den Berg binnen. V&D en Peek Clop- penburg worden beschouwd als de 'tegenpolen' die het winke lend publiek van het ene naar het andere uiteinde van de pas sage moeten lokken. Van den Berg is enthousiast over de vondsten van de archi tect. Vooral de oplossing die hij voor de Mandenmakerssteeg wil treffen, spreekt de V&D'er aan. De steeg, tussen Aalmarkt en Breestraat loopt schuin af en de hoogteverschillen maken het mogelijk de fietsers over de hoofden van het winkelend pu bliek te laten scheren. De vesti gingsleider zegt dat hij zich bij het Vendex-concem hard wil maken voor de plannen. Dat De Sleutelhof V&D een nog onbe kende hoeveelheid winkelruim te kost, vindt hij geen bezwaar. „We praten over onhandige ge deelten met veel sleuven. Die waren toch al lastig te bewinke- len." De metamorfose van de steeg heeft grote gevolgen voor de be voorrading van Van den Bergs warenhuis. Die moet. als De Sleutelhof een feit is, worden af gewikkeld aan de Aalmarktkant. Vanaf daar leidt er een pad naar de kelder, waar voorneen de Dagmarkt-supermarkt was ge vestigd. Daarmee komt het plan om de ruimte onder het waren huis als fietsenstalling te benut ten, te vervallen. In de parkeergarage, waar voor Van den Berg vurig pleit, is ruimte voor zo n 240 auto's „Eigenlijk zijn er 300 nodig.De vestigingsleider zegt dat hij be paald niet alleen staat in zijn opvattingen. Andere leidse on dernemers hebben gisteren tij dens een bijeenkomst van de centrum-managementgroep wethouder J. Walenkamp (CDA) dezelfde boodschap meegege ven. Van den Berg zegt zeker te weten dat de projectontwikke laars van MBO evenmin bereid zijn om de parkeerproblematiek los te koppelen van De Sleutel - hof. Volgens Van den Berg moet het geld voor de garage door het Sleutelhof-project worden op gebracht. Hij wijst erop dat de opbrengsten van De sleutelhof hoger worden dan aanvankelijk werd aangenomen. „Toen spra ken we over 4.000 vierkante me ter winkelvloeroppervlakte maar ik heb begrepen dat de teller inmiddels op 5.000 vier kante meter staat. Projectontwikkelaar doet onderzoek leiden willem spierduk Het huis van projectontwikkelaar Swaak aan de Brigantijnwal waarop beslag is gelegd. foto henkbouwman leiden/schiphol» henny van egmond President-directeur J. Poot van Chipshol Forward heeft plan nen voor een monorail door de Leidse binnenstad. Poot heeft een onderzoeksbureau ge vraagd een studie uit te voeren naar de haalbaarheid van het ambitieuze vervoersproject Taxi 2000. In eerste instantie beperk te Poot Taxi 2000 tot de regio Schiphol, maar hij heeft nu ook Leiden erbij betrokken vanwege de plannen voor de autoluwe binnenstad. Taxi 2000 is ontwikkeld door een professor J. Edward Anders on van de universiteit van Bos ton. Hij zocht twintig jaar naar een ideaal vervoerssysteem en vond het niet. Daarom ontwik kelde hij het zelf. Het systeem bestaat uit honderden drieper- soons cabines die via banen door een bepaald gebied zoe ven. Om de 250 meter is een opstapplaats. Mensen die de taxi willen nemen, toetsen op de haltes in een computer scherm de gewenste bestem ming in, betalen en krijgen een magneetkaart. Als een cabine arriveert wordt de magneetkaart in de boordcomputer gestopt, waarna de taxi de passagier te bestemder plaatse brengt. Chicago krijgt de primeur van het vervoerssysteem. In 1996 moet er een 800 meter lange proefbaan zijn aangelegd. Op basis van dit experiment neemt de Northern Illinois Regional Transportation Authority een beslissing over de aanleg van een traject van vijf kilometer. Hotels, kantoorgebouwen en het O'Hare Expo Center worden via Taxi 2000 met het treinsta tion verbonden. Poot wil de cabines, die wor den gemaakt door het Ameri kaanse bedrijf Raytheon, graag ook rond Schiphol laten rijden. Volgens de Wassenaarder, die veel grond rond de luchthaven bezit en daar kantoren wil bou wen, is Taxi 2000 de enige mo gelijkheid om enorme files in de toekomst te voorkomen. Schip hol ziet overigens weinig in het systeem. Om zijn plannen te verwe zenlijken heeft Poot nu een stichting Baantaxi Nederland opgericht. Bovendien heeft Chipshol Forward besloten on derzoek te doen in drie proefge bieden: Schiphol, Leiden en Leidschendam. Doel van het onderzoek is de haalbaarheid van de baantaxi vast te stellen en de betrokkenen voldoende informatie te geven op basis waarvan zij kunnen beslissen. Huis huren? Pick Home Rentals opent de juiste deuren voor u! KJ 071 -12 0006 NVM Doezastraat 21, Leiden Op het voormalige huis van de Leidse projectontwikkelaar Frans Swaak is beslag gelegd. De curator in het faillissement van verschillende bedrijven van Swaak wil voorkomen dat geld aan schuldeisers wordt onttrok ken. Swaak verkocht de woning anderhalf jaar geleden voor twee ton aan zijn dochter. Via een tussenpersoon zou de wo ning aan de Brigantijnwal in de Merenwijk in handen belanden van een koper die negen ton voor de woning neertelt. De bedrijven van Swaak. be kend onder de naam Erica en Erica IJM Groep, raakten ruim anderhalf jaar geleden in moei lijkheden. Van een faillissement was nog geen sprake, maar wel was het duidelijk dat dat de be drijven wel boven het hoofd hing. Directeur en grootste aan deelhouder Swaak, die voor een aantal sqhulden van zijn bedrijf ook privé aansprakelijk is, ver kocht toen zijn woning voor een bedrag van twee ton aan zijn dochter. Uit gegevens verstrekt door het kadaster blijkt dat er nog een tweede hypotheek werd ge vestigd ten behoeve van het An tilliaanse bedrijf Interplantex. Volgens ingewijden zou Swaak van dit bedrijf aandeelhouder zijn. Zijn dochter verkocht het pand op haar beurt voor twee ton aan de Leidenaar F.G. Blok, een voormalig commissaris van de Erica UM Groep. Deze Blok. door ingewijden een 'stroman' van Swaak genoemd', nam ook de hypothecaire verplichtingen over en stond Swaak bovendien het recht van bewoning toe. Blok heeft het pand inmiddels verkocht aan een vierde per soon, maar heeft de woning aan de Brigantijnwal nog niet aan de koper geleverd. Dat nu wil de curator, mr. M.C. Udink van het advocatenkantoor Petten en Diecken uit Den Haag voorko men door het beslag. Wanneer Blok echter in gebreke blijft bij de levering moet hij mogelijk een boete van 90.000 gulden aan de koper betalen. Blok pro beert nu via een kort geding on der het beslag uit te komen. De curator kan zich beroepen op de ongeldigheid van alle koop- en verkoop transacties op grond van wettelijk bepalin gen indien er sprake is van 'on behoorlijk bestuur' door de fail liete ondernemer. Daarvan is in dit geval sprake nu er geen jaar stukken zijn gedeponeerd van diverse Erica bedrijven bij de Kamer van Koophandel. De laatste dateren van 1990. Desgevraagd noemt de cura tor het ongedaan maken van de transacties op grond van onbe hoorlijk bestuur 'uniek in Ne derland'. „Nog niet eerder werd er op basis van dit wetsartikel een procedure gevoerd en ook door de curator gewonnenal dus Udink. De curator wil ver der geen commentaar leverefi. Amsterdammer krijgt twee jaar voor snelkraak leiden Een 31-jarige Amsterdammer is gisteren veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 24 maanden onder meer voor het plegen van een snelkraak bij een juwelier aan de Haarlemmerstraat. De veroordeling gold dok vier dief stallen die elders waren ge pleegd. Op de ochtend van 13 no vember vorig jaar roofde de man de etalage van de leidse winkelier leeg. Hij nam 25 gou den ringen. 25 gouden colliers en horloges mee. De buit be droeg bijna 75.000 gulden. Hoewel bij hem thuis en in de woningen van zijn moeder en zijn vriendin sieraden werden aangetroffen, ontkende de man de inbraak gepleegd te hebben. Ook bleek dat de Amsterdam mer en zijn vriendin een deel van de buit naar de Amster damse Stadsbank van lening hadden gebracht. De officier van justitie eiste twee weken geleden 36 maan den gevangenisstraf.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11