K Vis uit water tillen riskant Vrije tijd Leuk om te maken en om te krijgen visal Meer dan 100 jaar oud Marmer Videosteun VRIJDAG 18 JUN11993 DINGEN Henriëtte van der Hoeven NIEUWE CD'S VISSPORT Bram van Leeuwen DOE-HET-ZELF POP/POPULAIR Neil Young Unplugged Warner Music. Met zijn laatste akoestische en zeer ingetogen studio-album Harvest Moon maakte Neil ■g Young een paar maanden gele- WÊ den een abrupt einde aan een f reeks platen met spetterend gi- taargeweld. Sinds die tijd heb ben tal artiesten van naam on der supervisie van MTV 'Un plugged'-platen gemaakt. Van Neil Young, altijd in de contra mine, verwacht je dan ook dat hij voor zijn nieuwe plaat overal waar hij maar kan stekkers in steekt. De tegendraadse Cana dese rocker profiteert misschien wel voor het eerst in zijn loop baan van een rage, die een groeiend aantal critici al de keel begint uit te hangen. Toch is Young voor zijn Un- plugged-cd zeer eigenzinnig te werk gegaan. Zowel qua instru mentatie als songkeuze pakt hij verrassend uit. Hij heeft zich qq zelfs gewaagd aan een akoesti- oo'. sche versie van Like a hurricane oo'. De gitaarpartijen speelt hij op 00,- een pomporgeltje. Nog een 00,stapje verder gaat hij met 50,- Transformer, afkomstig van zijn 00, (mislukte) elektronica-plaat 00,- Trans. Meer voor de hand lig- 00,' gend, maar daarom niet minder 00,fraai, zijn de bewerkingen van Helpless en The needle and the damage done. Het lullige Long may you run, een ode aan een automobiel, had hij beter ach- terwege kunnen laten. De eerst helft van deze fantasti- jq'. sche cd speelt Young solo. Hij 30*. speelt, evenals zijn later opdui- jo|. kende begeleiders, uiterst ge- )o|- concentreerd en weet 65 minu ten lang een zinderende span- )0.' ning vast te houden. Tears for Fears Elemental Phonogram. Curt Smith heeft zijn muzikale compagnon Roland Orzabal la ten barsten. Van de vaste kern van Tears for Fears is Orzabal als enige overgebleven. Op Ele mentalkrijgen we'op enkele nummers breed uitgemeten waarom Smith schuldig is aan de breuk. Dat levert volstrekt oninteressant proza op. Voor de«muziek van het in een veel te laag tempo CD's voort brengende gezelschap maakt het vertrek van Smith geen klap uit: veel toverdoosjes. knappe arrangementen, pathetische zang, een ernstig gebrek aan humor en een overdosis galm. Maar wat vooral niet deugt aan deze CD is de speelduur: 45 mi nuutjes voor veertig gulden. WK JAZZ Maarten Altena Ensemble with Remco CampertCity Music Attacca/BVHaast. Op het eerste gezicht lijkt het een vreemd idee om de mono tone en gortdroge voordracht van Campert met de kleurrijke composities van Altena te men gen. Dat valt in de praktijk erg mee. Het contrast tussen beide elementen wordt maar af en toe gehanteerd namelijk als Cam pert drie maal een bondig ge dicht reciteert over het leven en de vervreemding in de grote stad (Stad. Bandrecorder, een voudiger Fat City). De stukken van Altena roepen beelden op van een altijd in beweging zijn de en vaak drukke stadsge meenschap. Alleen in het lange Signo wordt geïmproviseerd, maar dat gebeurt dan ook meteen rigoreus en consequent dank zij de aanwezigheid van een solist als Peter van Bergen (rieten). Opvallend is ook dé ruimte die de heldere stem van Jannie Pranger krijgt. Jazz is dit niet, maar wel hedendaagse muziek met grote zeggings kracht. Branford Marsalis Trio Bloom- ington Columbia/Sony Music. De gebroeders Marsalis blijven ^■jlge.stroom van opna- ni 8J/4 Sngen. Branford toont >qge stroom van opna- m Ji/4 90-00 *ngen. Branford tooi nïsi/4 921-02 oij minder conservatief yftton, een trompettist die steeds meer door het jazz- Nieuw hardplastic bekledingsmateriaal Nuvel, een nieuwe loot aan de stam van kunststof materialen werd onlangs gepre senteerd op de beurs Interzum in Keulen. Daar tonen fabrikanten van toeleverings- produkten voor de meubelindustrie hun nieuwe technische ontwikkelingen en laten ze zien wat zij op het gebied van dessins en kleuren voor de komende tijd in petto heb ben. Nuvel heeft dezelfde eigenschappen als massieve materialen, maar kost slechts een fractie van de prijs. Het heeft een hoge dichtheid en een dikte van 2,25 mm. Het is aanmerkelijk dikker dan hardplastic plaat materiaal. dat meestal in dikten van 0,5 tot 1,3 mm te koop is. Het is bovendien beter bestand tegen hitte, in hoge mate slagvast en naadloos te ver werken. Nuvel verdraagt een temperatuur van een kookpan, maar het is niet raad zaam er een hete braadpan (waarvan de bodemtemperatuur wel tot 400 graden kan oplopen) op te zetten. Net als bij hardplastic plaat wordt een dra ger toegepast, meestal spaanplaat of MDF. Nuvel is een prima materiaal voor werkbla den, bekleding van kastfronten, meubelpa nelen en dergelijke. Ook voor wastafels en badkamerwanden is het heel geschikt. Het heeft een mat uiterlijk, voelt warm aan en is, behalve in wit en antiek wit. voorlopig te koop in drie zachte tinten en verschillende granitodessins. Het kan mooi worden afge rond, zelfs in model worden gebogen en in profiel gefreesd. Nuvel wordt in Nederland op de markt gebracht door Formica. verleden lijkt te worden aange trokken. In deze concertopna men van bijna twee jaar gele den speelt de saxofonist in een formaat dat hem weliswaar veel mogelijkheden biedt, maar dat ook veel risico's met zich mee brengt. Met de alerte en ad rem reagerende begeleiders Robert Hurst (bas) en Jeff 'Tain' Watts (drums) geeft Marsalis zich op vallend veel vrijheid in de inter pretatie van enkele standards en eigen composities. Zo duurt zijn eigen The Beautyful Ones bijna twintig minuten, een speelduur waarbij zelfs Rollins zijn best zou moeten döen om het publiek niet te vervelen. Marsalis lost dat op door het schema los te laten en te spelen met maatwisselingen, elemen ten van het thema door elkaar te gooien en dergelijke. In de meeste gevallen slaagt het trio er inderdaad in om de zaken spannend te houden, hoewel Marsalis soms energie lijkt te sparen en zich stilistisch niet verder waagt dan Coltrane in zijn laatste jaren. Intensief be luisteren wordt ruimschoots be loond. PK KLASSIEK Schumann Celloconcert in a, op. 129 Adagio allegro, op. 70 Fantasiestücke, op. 73 5 Stücke im Volkston, op. 102. Heinrich Schiff (cello), Gerhard Oppitz (pia no), Berliner Philharmonikero.l.v. Bernhard Haitink. Philips. Het schitterende celloconcert van Schumann krijgt hier niet alleen een technisch ideale uit voering, maar ook nog één waarbij solist, dirigent en orkest tot een volmaakte muzikale eenheid versmelten. Schiff de monstreert hoezeer een uitvoe ring opgestuwd kan worden als een solist een ideale begeleider heeft, want dat laatste is Haitink zeker, zoals de Berliner Philhar- moniker een fenomenaal orkest vormen. Meer dan de helft van de CD wordt echter ingenomen door kamermuziek van Schumann voor cello en piano, waarin Schiff al even bezield terzijde wordt gestaan door Gerhard Oppitz. Die combinatie is njet nieuw. Een CBS-opname met Yo Yo Ma heeft bijvoorbeeld exact dezelfde samenstelling, maar ondanks de iets grotere persoonlijheid van de Japanse cellist, prefejper ik de uitgave met Schiff op alle fronten. Ook door de fraaie opname die het geheel in stijl afrondt. Boccherini/GrützmacherCello concert in Bes. Myslivecek Cel loconcert in C. Viotti Cellocon cert in C. Ofra Harnoy (cello), I Solisti Veneti o.l.v. Claudio Sci- mone. RCA. De lijnen waarmee we vandaag de dag vissen hebben een grote trek sterkte. Ook als zeer dun nylon wordt gebruikt, en dan heb ik het over lijnen met een doorsnede van 6, 8 of 10 honderdste millimeter, kunnen we daarmee een forse voorn, brasem of blei zodanig afmatten dat de vis zich gewillig naar de kant laat sturen. Die sterkte wordt enerzijds veroorzaakt door de elasticiteit van de lijn en an derzijds door de buiging van de hen gel die voor de nodige weerstand voor de wegvluchtende vis zorg draagt. Vooral beginnende hengelaars den ken dat die lijnen ook sterk genoeg zijn om daarmee vis op de kant te til len. Maar dan blijkt vaak dat een flink schuddende beweging met de kop of de staart tot lijnbreuk kan leiden. Daarom is het van groot belang om steeds een goed landingsnet binnen handbereik te hebben. In \Toeger dagen bestond zo'n schepnet meestal uit een afgedankt dikker bamboedeel van de hengel, waaraan een rond stuk ijzerdraad was bevestigd met daarin het vaak eigen handig gebreide net. Tegenwoordig hebben de meeste hengelsportwinke liers een keur aan landingsnetten in voorraad. En die zijn toegesneden op bepaalde vormen van visserij. In de concoursvisserij zie jq tegen woordig erg veel zogenaamde pan- netten. Dat zijn ondiepe netten met een doorsnede van 40 tot 50 centime ter, voorzien van een lange uitschuif- bare steel. De bodem is meestal zeer Fijnmazig. Dat heeft als voordeel dat haak, lood of dobber bij het binnen halen van de vis minder makkelijk vast komen te zitten. De zijkant is meestal grofmaziger, anders zou de weerstand in het water te groot wor den en kan er minder snel mee ge schept worden. En ofndat snelheid zeker tijdens viswedstrijden van groot belang is, moet de vis met vlugge beweging kunnen worden geland. Met de die pere netten van vroeger zag je con coursvissers soms flink zitten ploete ren om de vis uit de punt op te die pen. Met de platte onderkant van het pannet gaat het tegenwoordig veel simpeler. Ook is het micromesh-materiaal beter bestand tegen de inwerking van visslijm, resten waterplanten en ande re substanties die we in het water aantreffen dan het oude teertouw, vissersgaren of katoenen garen. Toch stelt ook het moderne materiaal eisen aan het onderhoud om een lange le vensduur te garanderen. Spoel een landingsnet ria afloop van een visdag altijd goed uit en zorg er voor dat geen resten visslijm in de mazen achterblijven. Stop een nat landingsnet nooit in een hengel- foudraal, maar laat het altijd eerst goed drogen. Het liefst op een scha duwrijke plek, want de moderne ve zels gaan onder invloed van het zon licht sneller mankementen vertonen zoals scheurtjes en barstjes. En je zult altijd zien dat een net het juist op dat RCA bracht drie minder beken de celloconcerten bijeen onder de titel Ofra Harnoy Trilogy. Dat ziet er leuk uit, ook letterlijk, omdat de Israëlisch-Canadese celliste zeker fotogeniek ge noemd mag worden, maar het valt toch een beetje tegen. Het repertoire is goed gekozen en Harnoy beweegt zich vakkundig buiten de gebaande paden, maar het klinkt allemaal te braaf en aan de vlakke kant. Harnoy mist (nog) de persoon lijkheid van Schiff, de begelei dingen komen routineus over en de opname mist bovendien de warmte en de diepte van de hierboven gesignaleerde Phi- lipsuitgave. PK Marmer doet het weer goed in het interieur, vooral het modeme. Inspiration brengt dan ook hele serie marmeren accessoires, waarvan deze klok er een is. Prijs nog net geen 100 gulden. Meer informatie: tel.nummer 01718 - 23 334. ogenblik begeeft dat een extra zwaar exemplaar moet worden binnenge loodst. Dat binnenhalen is overigens een hoofdstuk apart. Nog te vaak zie je hengelaars een scheppende bewe ging maken naar een gehaakte vis. De vis schrikt, maakt nen onthaken. een onverwachte beweging en omdat de hengelaar zich heeft geconcentreerd op het net, wordt niet zelden op dat ogenblik de vis verspeeld. Advies 1 is om de vis eerst goed af te matten. Laat hem als hij niet in de buurt van obstakels kan komen rustig zijn krachten verliezen. Voor de meeste vis geldt dat het snel met de tegenstand is gedaan als de bek een maal boven water kan worden getild. Is de dril voltooid, haal de vis dan met beleid naar de kant, zonder te haas ten. Breng inmiddels het ntt schuin on der water. Sleep de vis vervolgens bo ven het net en til dan pas het net om hoog, zodat de vis niet meer kan ont snappen. Ga een zware vis ook nooit zomaar in het net uit het water tillen. De stelen van de meeste schepnetten zijn daarop niet berekend. Beter is om de vis in het water naar de kant te trekken, daarna met de handen het Een ondiep pannet met lange steel om de vis snel te kun- ARCHIEFFO TO UNI TED PHO TOS DE BOER. net vast te pakken en de vis vervol gens op het droge te trekken. Vist u vanaf een hoge wallekant en moet u de vis toch tillen, houdt u de stok dan schuin.omhoog of verticaal en laat dan pas het volle gewicht van de vis op het net rusten. Leg het net altijd een flink stuk van de waterkant neer, liefst in het gras. Zo kan de vis bij het onthaken zo min mogelijk worden beschadigd. Voor grote vis sen, zoals karper en snoek, zijn tegen woordig speciale matten te koop waarop de haak uit de vissebek kan worden verwijderd. Voor karper- en snoekvisserij is het aan te bevelen een flink groot drie hoekig net aan te schaffen. Er zijn er zelfs met afmetingen van een meter en meer. Vooral voor de nachtvisserij kan een groot net vaak goede dien sten bewijzen. Een serveerbeer, die naast het kinderbed wordt gezet, kan elke doe-het-zelvende va der maken. Bij dit karwei is, vanwege al die gebogen vormen, een elektrische figuurzaag of een decoupeerzaag onmisbaar. Do beer kan worden gemaakt van 18 mm dik vu re- hout of van grenen. De beer heeft twee armen, waarop het dienblad rust. Om dat blad stevig te laten liggen, is er in het lijf ook nog een inkeping gemaakt. Bruintje heeft natuurlijk ook twee benen. Zijn totale hoogte is 37 cm, een for maat dat bijvoorbeeld goed op het nacht kastje past. Wilt u hem groter maken, des noods 'levensgroot', dan is dat simpelweg mogelijk door de ruitjesmethode op een an dere schaal toe te passen. Op de tekening is elk 'hokje' in werkelijk heid 2x2 cm, maar dat kan natuurlijk ook 3 of 4 cm zijn. Teken de patroondelen met potlood en carbonpapier op de gewenste schaal op het hout over. Zaag de delen uit en schuur ze mooi glad. De ogen van de beer zijn ondiep geboorde gaatjes: als u het beest 'echt' wilt laten kijken, lijm dan met tweecomponentenlijm een glazen knikker in de geboorde oogholten. Het dienblad is een rechthoekig stuk hout van 13x19 centimeter (voor een groter beerformaat de schaal aanpassen) waarvan de hoeken afgerond zijn. Bij vergroting van het formaat wel oppassen dat de inkeping voor het dienblad niet wordt meevergroot. Lijm de benen en de armen van de beer met houtlijm aan het lijf. en het dienblad op de armen en in de inkeping. Alle onder delen vooraf goed glad (de kantjes iets afge rond) schuren is belangrijk om een goede lakafwerking te bereiken Dat kan met en kele lagen blanke vernis, of met transparan te kleurvemis. Voor een nachtje Voor wie de discipline heeft om als zij een nachtje van huis gaat ook alleen maar het aller noodzakelijkste mee te nemen, heeft Samsonite deze Handy Case bedacht. Het koffertje "kan aan één kant voor een deel en aan de andere kant helemaal worden geopend. Lusjes en vakken zorgen er met scheidingswanden voor dat de boel op z'n plaats blijft. Prijs, af hankelijk van de uitvoering, tussen de 229 en 279. Meer informatie: tel. 08385 -50 111. Geparelde goudguirlandes en geciseliseerde bloem-arabesken: mo tieven van meer dan honderd jaar geleden, bedoeld om in metaal te worden 'gekerfd', hebben een nieuwe bestemming gekregen. Christofle bracht deze motieven over op porselein. Het resultaat is dit servies Ciselio, waarop het dessin is uitgevoerd in heldere, volle kleuren: oudroze, mosgroen, karmijnrood en helblauw. Een soep- kop met schotel kost 207. Meer informatie: Support PR, tel. 034 02-41 440. Barbecuen is een kunst. Om het vlees smakelijk gaar te krijgen en brand te voorkomen moet je er echt bijblijven. Dit soort problemen vangt Weber op met de indirecte grill-methode. Hierbij wordt de houtskool aan beide kanten van de barbecue opgestapeld en in het midden wordt een druipbakje met water gezet. Het vlees wordt bo ven het bakje op het grillrooster gelegd en alles wordt met een dek sel afgesloten. Door openingen in deksel en ketel circuleert de hete lucht rond het vlees. Het vet valt in het druipbakje en verbrandt niet, dus ook geen rookontwikkeling. Het vlees blijft bij deze me thode sappig en wordt mooi bruin. Prijs vanaf 129. Meer informatie: tel. 02940 - 17 417. Audiomeubels zijn niet altijd een aanwinst in het interieur. Voor wie het echt sober wil houden is er de TV-steun, die eenvoudig aan de wand te be vestigen is. En omdat de beste plaats voor de video dicht in de buurt van de TV is, komt Vogel's nu ook met een steun voor dit stukje elektronica. Prijs Van de videosteun is 89. Meer informatie: tel. 045 - 41 55 47.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9