'VN-actie Somalia ten einde' 'Jullie hebben het toch beloofd?' Buitenland President van Malawi weigert op te stappen Plan voor driedeling Bosnië onaanvaardbaar voor moslims VRIJDAG 18 JUNI 1993 President Azerbajdzjan afgetreden bakoe» President Abulfaz Elqibey van Azerbajdjan is vanmorgen afgetreden en uit de hoofdstad Bakoe naar zijn geboorteprovin cie Nachitsjevan afgereisd. De president reageerde daarmee op een dreigement van een rebellenleger om Bakoe in te nemen als hij niet zou opstappen. Het vertrek van El^ibey werd bekendge maakt door Geidar Aliev die dinsdag tot parlementsvoorzitter werd gekozen. Eis tegen maffiabaas Riina: levenslang Palermo De openbaar aanklagers in het Siciliaanse Palermo hebben gisteren levenslange gevangenisstraf geëist tegen maf fiabaas Salvatore 'Toto' Riina vanwege het bevel tot de moord op twee broers. Riina, de 'baas der bazen' binnen de maffia, werd in januari gearresteerd nadat hij 23 jaar voortvluchtig was geweest. Afghaanse verzetsleider premier kabul» De radicale Afghaanse verzetsleider Gulbuddin Hekma- tyar is gisteren officieel geïnstalleerd als premier door president Burhanuddin Rabbani. De benoeming van Hekmatyar, de leider van de Hezb-i-lslami die de hoofdstad een jaar lang onder vuur heeft gehouden, vond plaats in het stadje Pagham, 30 kilometer ten westen van Kabul. Russische krant voor dronkaards moskou In Rusland is gisteren een nieuwe krant verschenen die adviezen geeft aan mensen die niet van fles kunnen afblij ven. Het blad heet De Dronkaard van Samara. In het eerste nummer schrijft de redactie te willen opkomen voor de belan gen en de rechten van alcoholverslaafden. Het aantal alcoholis ten in de industriestad Samara, gelegen aan de Volga, lijkt hoog te zijn want de krant telt een oplage van 30.000. Airbus breekt non-stop vliegrecord parus Een Airbus A-340 heeft gisteren het non-stop record voor commerciële lijntoestellen gebroken. Vanaf vliegveld Le Bourget bij Parijs bereikte de Airbus Auckland in Nieuw Zeeland na 21 uur en 32 minuten. De Airbus overbrugde een afstand van 19.100 kilometer. Generaal Aideed aangeklaagd wegens misdaden tegen de menselijkheid De actie van de Verenigde Naties tegen de eenheden van de Somalische krijgsheer Mohammed Farrah Aideed „is voorbij en een groot succes". Dat heeft de Amerikaanse president, Bill Clinton, gisteravond gezegd. Volgens Clin ton heeft de VN-actie Aideed „militair de rug gebroken". Bij de aanval van gisteren op het hoofdkwartier van Ai deed werden zes VN-militairen en een onbekend aantal Somaliërs gedood. WASHINGTON-MUQPISHO GPD-AP-AFP-Rtr Generaal Aideed is zelf niet door de VN-eenheden gevan gen genomen, maar dat was volgens Clinton ook niet het be langrijkste doel. „Doel was om zijn militaire mogelijkheden te vernietigen. Dat is nu gelukt." Amerikaanse militaire bronnen beweren dat Aideed zich vrijwel zeker op het Somalische platte land heeft teruggetrokken, nu zijn basis in de hoofdstad Muq- disho is verwoest. Aideed zou op het platteland overigens nog over ruime wapenvoorraden beschikken. Clinton verweerde zich tegen kritiek dat de VS dezelfde fout zouden maken als na de Golf oorlog, toen zij Saddam Hus- sayn in het zadel lieten. „Aideed is geen Saddam. Hij controleert het land niet", zei de president. De voorzitter van de chefs van staven van het Amerikaanse le ger, generaal Colin Powell, steunde de president. „Vaak is het het beste niet alle aandacht te vestigen op de persoon maar op de capaciteit die deze per soon vertegenwoordigt", aldus de generaal. Een woordvoerder van VN- secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali zei dat de Somali sche krijgsheer, mocht hij weer opduiken, zal worden gearres teerd en berecht wegens 'sa menzwering om met voorbe dachten rade aanvallen te ple gen tegen troepen van de Vere nigde Naties', 'misdrijven tegen de menselijkheid' en 'aanzetten tot geweld'. Aideed zal een 'keu rig, eerlijk en rechtvaardig' pro ces krijgen. Hij wordt ervan be schuldigd verantwoordelijk te zijn voor een hinderlaag in Mu- qdisho waarin op 5 juni 23 Pakistaanse VN-soldaten wer den doodgeschoten. i Italiaanse, Franse en Pakistaanse vn-grondtroepen hebben donderdag 1, t j met Amerikaanse luchtsteun het t hoofdkwartier van Aidid aangevallen President Kamuza Banda van Malawi is niet van plan af te treden en de macht over te dragen aan een overgangsregering. De hoogbejaarde president liet gisteren in een verklaring weten geen gevolg te geven aan een oproep van de oppositie om te vertrek ken. Het was de eerste officiële reactie van de president op het maandag gehouden refe rendum over het invoeren van een meer- partijensysteem. Bij de volksraadpleging kreeg de verenigde oppositie, die van het Afrikaanse land een democratie naar wes ters model wil maken, de steun van twee derde van de kiezers. De rest koos voor handhaving van de onbeperkte macht van Banda en voor het voortbestaan van het huidige eenpartijstelsel. Ex-DDR armste EG en snelste groeier De voormalige DDR heeft de snelst groeien de economie van de Europese Gemeen schap, maar de vijf nieuwe Duitse deelsta ten en Oost-Berlijn blijven het armste ge bied van Europa. Dat staat in een gisteren gepubliceerd .rapport van de statistische dienst van de EG (Eurostat). In 1992 werd in de voormalige DDR een groei van 6,1 procent gehaald in.vergelij king met 0,9 procent in de EG als geheel, zo staat in het rapport. De werkloosheid steeg vorig jaar in de ex-DDR naar 14,9 procent. Het gemiddelde in de EG lag rond de 9,5 procent. Tijdens een debat over de situatie in de nieuwe deelstaten heeft Duitse minister van economische zaken Günther Rexrodt toege geven dat de regering zich verkeken heeft op het economische pofentieel van het oos ten. „Tijdens de eenwording zijn wij ervan uitgegaan dat in de voormalige DDR een aanzienlijk economisch vermogen aanwe zig was. In plaats daarvan werd een negatief vermogen van 700 miljard mark aangetrof fen. Bovendien waren de bedrijven niet in staat te concurreren, vielen de afzetmarkten weg, was het management te onervaren en kon niemand voorspellen dat in het westen een zo diepe recessie zou ontstaan", gaf Rexrodt toe. Litouwen voert in juni eigen munt in VILNIUS» HANS JACOBS Litouwen voert volgende week als laatste van de drie Baltische republieken zijn eigen munt in. Vanaf 25 juni vervangt de litas de sinds 1991 gebruikte noodcoupons, de zo genaamde talonas. Voor 100 talonas krijgt men 1 litas. Estland én Letland herintrodu ceerden al eerder na het afschaffen van de Russische roebel hun eigen munteenheid, respectievelijk de kroon en de lats. Dat Litouwen nu pas overgaat tot invoe ring van de litas heeft onder andere te ma ken met de instabiele politieke situatie in de grootste van de drie Oostzee-staten. Sinds de onafhankelijkheid zijn er al vijf rege ringswisselingen geweest. Daarnaast gokte de regering op de ver keerde drukkerij om de nieuwe bankbiljet ten te maken. De waardepapieren die een Amerikaans bedrijf volgens de Litouwse pers gespecialiseerd in het maken van Mic key Mouse-geld voor de pretparken van Walt Disney leverde, bleken makkelijk na te maken. De inwisseloperatie moest toen weereen paar maanden worden uitgesteld. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De Russische president Jeltsin en zijn Oek raïnse collega Kravtsjoek hebben gisteren in Moskou afgesproken de Zwarte-Zeevloot zo snel mogelijk op te splitsen in een Russi sche en Oekraïnse marine. Kravtsjoek heeft tijdens het top-overleg beloofd dat de Rus sische marine voormalige Sovjet-vlootbases op Oekraïns grondgebied mag blijven ge bruiken. Oekraïne en Rusland krijgen elk de helft van de zo'n vierhonderd schepen tellende vloot. Onder leiding van een Oekraïns-Rus- sische staatscommissie wordt in september "Bush wist van Jordaanse hulp aan Baghdad" WASHINGTON DPA De regering van de voor malige Amerikaanse presi dent George Bush wist dat Jordanië tijdens de Golfcri sis Irak intensiever steun de dan tot dusver bekend was. Dit hebben de Was hington Post en de töew York Times gisteren ge meld. De kranten citeren uit een aan het Congres voorgelegd rapport, dat voor een deel nog geheim is. Daarin staat dat vertegenwoordigers van de regering-Bush het Con gres om de tuin hebben ge leid opdat het parlement de Amerikaanse militaire hulp aan Jordanië niet zou sta ken. Zij hielden het Congres voor dat Bush zelf de hulp al inkromp. Jordanië schond indertijd niet alleen de door de Vere nigde Naties na de Iraakse invasie in Kuwayt uitge vaardigde economische sancties, maar voorzag Baghdad ook van militaire inlichtingen, reserveonder delen en Amerikaanse tech nologie. Bovendien werden er gezamenlijke militaire oefeningen met Irak gehou den, aldus de Amerikaanse dagbladen. Geen naalden in colablikjes NEW YORK» AP Het mysterie rond de injec tienaalden in de blikjes van Pepsi-Cola werd gisteren gedeeltelijk ontrafeld toen duidelijk werd dat enkele aantijgingen vals waren. In de Amerikaanse staat Pen- sylvania werd een man ge arresteerd omdat hij een in jectienaald uit het vuilnis zou hebben gehaald en ver volgens beweerde dat hij die in een blik Pepsi had gevon den. Hij kan een gevange nisstraf van vijf jaar krijgen wegens het indienen van een valse aanklacht. In de staat Missouri werd een man gearresteerd voor hetzelfde feit. Een vrouw in California gaf toe dat ze een breinaald in tweëen had ge broken en de stukken in een blik Pepsi had gestopt. In dezelfde staat bekende een vrouw dat ze het verhaal dat ze een injectienaald in een blik Pepsi had gevonden een verzinsel was. In Illinois verklaarde een vrouw schoorvoetend dat de acht centimeter lange breinaald die in haar tong bleef steken terwijl ze een Pepsi dronk „wel eens van een kledings stuk zou kunnen zijn geval len", Volgens deskundigen zijn de meeste valse aanklagers mensen die op geld, aan dacht of sensatie uit zijn. Pepsi-Cola Co. heeft van het begin af aan volgehouden dat het onmogelijk is om met blikjes te knoeien. Verbitterde Owen vindt zijn missie mislukt 4-WASHINGTON-BONN De Verenigde Naties moeten een spoedzitting beleggen om de opdeling van Bosnië-Her- cegovina, zoals door Servische en Kroatische leiders woensdag is geopperd, te voorkomen. Dat heeft de Bosnische minister van buitenlandse zaken, Haris Sila- jdzic, gisteren gezegd op de conferentie over de mensen rechten in Wenen. De Bosni sche leider Izetbegovic noemde het plan om Bosnië op te delen al eerder tijdens een bezoek aan Bonn „geheel onaanvaardbaar". „Momenteel worden er land kaarten getekend door perso nen die 200.000 mensen heb ben vermoord", zei Silajdzic over het nieuwe plan waarmee het leeuwedeel van Bosnië tus sen de Kroaten en Serviërs zou worden opgedeeld en dat slechts in een klein grondgebied voor de moslims voorziet. „De met bloed getrokken grenzen worden nu onder de auspiciën van de internationale gemeen schap op papier bevestigd", zei de minister. Als het Westen ak koord zou gaan met de opde ling van Bosnië zou dat volgens hem „het begin van een ramp in Europa" betekenen. De Amerikaanse president, Bill Clinton, verklaarde gisteren dat de Verenigde Staten een op deling van Bosnië niet afwijzen als de strijdende partijen daar toe zouden besluiten. „Mijn voorkeur gaat uit naar een mul- ti-etnische staat, maar als de partijen, inclusief de Bosnische (moslim(regering, het oprecht en waarlijk eens zijn over een andere oplossing, dan moeten de VS daar serieus naar kijken", aldus de president tijdens een persconferentie in Washington. EG-bemiddelaar Owen heeft gisteren in een eerste reactie op de voorgestelde driedeling van Bosnië toegegeven dat het Van- ce-Owenplan voor Bosnië niet uitvoerbaar is. „De Vance- Owen-landkaart is door de drie strijdende partijen verscheurd en vervangen door een Ser visch-Kroatisch voorstel. Ik be schouw mijn missie als een mislukking. We leven in een wereld die snel ten kwade ver andert en ik ben daar niet ge lukkig mee", aldus een duidelijk verbitterde Owen. Vanuit EG- kringen is overigens nog geen duidelijke reactie op het plan voor de driedeling v Ook kinderen praten in Wenen over mensenrechten WENEN JOS HEYMANS De Russische president Boris Jeltsin en zijn Oekraïnse vakbroeder Leonid Kravtsjoek bezegelen hun afspraak over de splitsing van de Zwarte-Zeevloot met een stevige omhelzing. Het is de der de keer dat de twee een principe-akkoord over dit onderwerp sluiten. foto epa dima tanin Akkoord over deling Zwarte-Zeevloot met de opdeling begonnen. Voor die tijd moeten de parlementen van beide GOS-re- publieken de overeenkomst ratificeren. Het is voor de derde keer in anderhalf jaar tijd dat Jeltsin en Kravtsjoek een princi pe-akkoord over de omstreden vloot berei ken. Na de twee vorige ^leven de ruzies over het onderwerp gewoon doorgaan. In de jongste afspraak blijft de vloot lot vol tooiing van dq opdeling in 1995 niet onder één (Russisch) commando maar zullen bei de marines 'taken tot verdediging van ge meenschappelijke belangen' coördineren. Rusland mag de basis Sebastopol op de Krim en havens en scheepswerven in het zuiden van Oekraïne blijven gebruiken. Ala is elf jaar en komt uit Libanon. Hij heeft een broertje en een zusje die hij he vig mist, want hij zit ruim een week in We nen. Om te discussiëren over mensen rechten. Tegelijk met de wereldconferen tie van de Verenigde Naties praten in We nen zo'n 200 kinderen uit zestig landen over hetzelfde onderwerp, in het bijzon der over de rechten van kinderen. De tennishal van het City Club Hotel in Vö- sendorf, een voorstadje van Wenen, her bergt deze keer geen Krajiceks-in-de-dop maar groepjes kinderen in de leeftijd van 10 tot 18 jaar, die in alle ernst praten over oor log, honger, milieu, discriminatie, onder wijs en basisbehoeften als voedsel, water, kleding en huisvesting. Ze komen uit alle hoeken van de wereld. Ala heeft zich aangesloten bij de groep die praat over het recht op onderwijs. Waarom hij hier is, weet hij niet precies. Maar zijn vriendinnetje Alia, geboren in Sudan en woonachtig in Caïro, biedt uit komst. „We zijn hier om te praten over een betere wereld. En daar hoort onderwijs ook bij. Want zonder onderwijs kom je ner gens." Als inwoner van de sloppenwijken van de miljoenenstad Caïro, weet ze waar over ze praat. Met meer dan 60 kinderen zit ze in een klas en de leraar ziet geen kans de kinderen individueel te begeleiden. Ze heeft nog geluk, want het merendeel van haar leeftijdgenootjes gaat niet naar school en zwerft op straat. De kinderconferentie is maandag begonnen met de onthulling van een boom voor het gebouw van de Verenig de Naties. Abrahima Fall, de secretaris-ge neraal van de VN-commissie voor de men senrechten, onthulde de boom, waaraan de kinderen briefjes hebben bevestigd met hun zorgen: volwassenen maken oorlog, kinderen betalen: ze geven kinderen onvol doende bescherming tegen kindermishan deling: ze maken geen eind aan discrimina tie: er is geen toekomst voor de jeugd: en: volwassenen zijn werkloos, kinderen wor den gedwongen arbeid te verrichten. Het zijn wellicht door volwassenen gedic teerde teksten, maar het maakt de woede van de kinderen er niet minder om. De bloedserieuze discussies maken dat snel duidelijk. Van alle beloftes, onder meer vastgelegd in de Conventie van de Rechten van het Kind, komt in de praktijk maar wei nig terecht. Een Kroatisch meisje scham pert: „Ons wordt niet eens verteld wat onze rechten zijn. Dat we recht hebben op voed sel. op gezondheidszorg. Dat we beschermd moeten worden tegen gedwongen prostitu tie". De zorg voor het milieu behoort volgens de kinderen tot de tien belangrijkste onder werpen van deze conferentie. De 16-jarige Katrina uit Chorzow in Het Poolse Silezië beschrijft haar woonomgeving als volgt: .Alles wat leeft, zou daar niet mogen wo nen". Een schoon milieu is topprioriteit voor haar en voor andere kinderen uit on der meer Kroatië en de Filippijnen, waar vervuiling door de industrie de gewoonste zaak van de wereld is. Nick Crisosto (17) uit de Verenigde Staten is discussieleider van een groepje dat praat over oorlog en vrede. Het zijn vooral de kin deren uit Slovenië. Kroatië en Servië die zich eensgezind voor deze werkgroep hebben aangemeld. Het heeft hem ver baasd dat sommige kinderen, kennelijk af gestompt door het oorlogsgeweld, menen dat de gevechten op de Balkan 'wel ergens voor nodig zullen zijn'. De discussiebijdragen van de kinderen zijn kritisch en intelligent. Dat ondervond de Europese directeur van het VN kinder fonds Unicef, toen hij de kinderconferentie kwam toespreken over het recht op overle ven. Hij maande zijn toehoorders tot stilte zodat hij zijn verhaal kon afsteken, maar werd tot de orde geroepen. „Nee. u moet eens een keer naar ons luisteren", kreeg de verbijsterde Unicef-man te horen, om ver volgens een vloedgolf van verwijten over zich heen te krijgen. Verwijten die er vooral op neerkomen dat er niets terecht komt van alle VN verdra gen, afspraken en resoluties van de Veilig heidsraad. En dat pikken de kinderen niet. Deze week stellen ze hun eisenpakket sa men om die maandag aan de 'volwassen' wereldconferentie over mensenrechten te overhandigen. „Want", zo stelt het Kroati sche meisje met een priemende Wijsvinger, „jullie hebben het toch beloofd!"

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5