ONTROEREND Kok wil niet nog meer bezuinigen Onderwijsbonden dreigen met acties Binnenland Voor moord op boer in ex-DDR twintig jaar cel DE GEHEIM MOEDER Vi CAROLINE CDA achter plan-Simons Kok moet In 't Veld volgen Nachtmerrie-achtige periovan twaalf dagen Zondag is het zijn dag Algemeen Nederlands Persbureau CPD Ontsnapte uit Schutterswei opgepakt alkmaar Een 31-jarige Noordafrikaan die woensdagavond sa men met drie anderen ontsnapte uit het huis van bewaring Schutterswei in Alkmaar is gistermiddag door de politie van Am sterdam aangehouden. Hij is opnieuw in Schutterswei opgeslo ten totdat hij Nederland wordt uitgezet. De andere ontsnapten zijn nog spoorloos. Tien jaar voor lid cocaïnebende Amsterdam Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren een 36-jarige Griek tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in een internationale cocaïnebende, die in januari vorig jaar werd opgerold. De rechtbank had de man eerder tot twaalf jaar veroordeeld. Het hof haalde daar twee jaar af omdat de Griek een zwakke gezondheid heeft. Twee keer tien jaar voor ex-agent Amsterdam Het gerechtshof in Amsterdam heeft gistermiddag een 36-jarige Amsterdamse ex-politieman veroordeeld tot twee keer tien jaar gevangenisstraf wegens doodslag op de criminelen Klaas Bruinsma en Tony Hijzelendoom. Advocaat-generaal mr. A. Korvinus had twee weken geleden acht en twaalf jaar geëist. De Amsterdamse rechtbank heeft de ex-politieman van het bu reau Warmoesstraat vorig jaar veroordeeld tot acht jaar cel we gens doodslag op Bruinsma. Bij de Utrechtse rechtbank kreeg de Amsterdammer twaalf jaar wegens de moord op Hijzelendoom. Celstraf voor in brand steken vriendin Groningen» De rechtbank in Groningen heeft gisteren een 23-ja- rige man uit die stad wegens het in brand steken van zijn vrien din veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. De officier had vijftien maanden onvoor waardelijk geëist. De Groninger heeft begin januari zijn 18-jarige vriendin met benzine overgoten en in brand gestoken. Zij wilde de relatie verbreken. De vrouw liep ernstige verminkingen aan haar gezicht en bovenlichaam op. Op eigen verzoek vertelde ze de rechtbank twee weken geleden dat ze de relatie graag wil her stellen. Twee jongens gedood door trein Hilversum» Een 16-jarige jongen uit Alkmaar en een 15-jarige Hagenaar zijn op slag gedood toen ze gisteravond in Hilversum met een bromfiets tegen de stoptrein Utrecht-Hilversum waren aangereden. De politie vermoedt dat de jongens door de onder gaande zon zijn verblind toen ze de onbewaakte overweg over staken. De jongens, die in een gezinsvervangend tehuis in Hol landse Rading woonden, waren aan het toeren. Broers vast voor inbraak bij belasting zwolle De politie heeft twee broers van 32 en 22 jaar uit Zwolle aangehouden, die worden verdacht van ernstige vernielingen in het plaatselijke belastingkantoor. Na een inbraak in de nacht van 29 op 30 mei werd daar voor meer dan een miljoen gulden schade aangericht. Bfandkranen werden opengedraaid waar door alle vier de verdiepingen van het gebouw blank kwamen te staan. Bovendien waren tientallen computers vernield omdat er koffiemelk in was gegooid. Het tweetal wordt ook verdacht van een inbraak in een leegstaande school. Een van de verdachten heeft volgens de politie een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Zes jaar cel na bekentenis bij 06-11 Rotterdam De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een 38-ja- rige man wegens doodslag veroordeeld tot zes jaar cel. De recht bank acht bewezen dat de Rotterdammer op 8 januari zijn 38-ja- rige stadgenoot met een messteek om het leven heeft gebracht. Sleutel in het bewijsmateriaal was een bandopname van het ge sprek dat de man kort na zijn daad met de telefoniste van 06-11 voerde. Daarin vertrouwde hij haar toe dat hij zijn slachtoffer had gedood omdat deze ongewenst contact met hem wilde. De rechtbank in Groningen heeft gisteren een 23-jarige man uit Winschoten wegens moord tot twintig jaar cel veroordeeld. Samen met een 22-jarige ver dachte heeft hij op 24 novem ber een 41-jarige veehouder op zijn bedrijf in Schönewerda m het voormalige Oost-Duitsland om het leven gebracht. Volgens hun verklaring bij de politie hebben ze het slachtoffer ombeurten met een ijzeren stang op het hoofd geslagen. Ze legden het lichaam vervolgens op de motorkap van een auto en lieten het in een gierput ver dwijnen. Nog diezelfde avond verkochten zij 31 koeien van de boer aan een slachthuis in de buurt, waarna ze met 43.000 D- mark terugreden naar Neder land. De 23-jarige heeft de poli tie verteld dat hij al maanden had rondgelopen met het idee iemand te vermoorden om zo een grote slag te slaan. [EXCLUSIEVE FOTO'S DE ONTMOETING DIE DE PRINSES WEER JONG, MOOI EN 'Financieringstekort dan maar groter' PvdA-leider en minister van financiën Kok wil niet extra bezuinigen nu het met Nederland economisch slechter gaat en de werkloosheid enorm stijgt. Hij wil het finan cieringstekort in 1993 en 1994 dan maar minder omlaag brengen of zelfs laten stijgen. Kok heeft dit gisteren voor de KRO-radio gezegd. Het CDA heeft al afstand genomen van Koks opmerkingen. den haag gpd Amsterdam» Thee met een beschuitje op bed. Kindertekeningen en versjes. Een nieuwe das, een paar sokken en een draadloze boormachine. Zon dag staat vader in het zonnetje. Dan is het zijn dag. De meneer die in Amsterdam-West langs een uitstalling van tuinstoelen liep, moet van mening zijn geweest dat-ie zo lang niet kon wachten. Of misschien was hij gewoon moe en aan een dutje toe. roro nifuw anefo rob bogaerts Volgens het Centraal Plan Bu reau (CPB) zal de economische groei dit jaar nul zijn. Eerder was gerekend op een groei van een half procent. Hel verschil bedraagt zon 2,5 miljard gul den. Voor 1994 voorziet het CPB een groei van 1,4 procent. Eer dere voorspellingen gingen uit van 1,75 procent. Dat verschil betekent een tegenvaller van ongeveer 1.7 miljard gulden. De werkloosheid zal over de jaren 1993-1994 niet met 110.000 toenemen, zoals het CPB eerder dacht, maar met 150.000 mensen. Dat kost extra geld aan uitkeringen terwijl er minder belastingen en premies binnenkomen. De rekening voor de 110.000 werklozen stond al op 2,8 miljard gulden. Dat wordt nu bijna vier miljard gulden. Het kabinet hielcj tot nu toe rekening met een tegenval ler van één miljard gulden we gens de stijgende werkloosheid. Kok wil vasthouden aan de begin dit jaar genomen beslui ten over bezuinigingen in 1994 en latere jaren. Volgens Kok moet het kabinet er alles aan doen om de „sociale schade van de toenemende werkloosheid zo beperkt mogelijk te houden Voorkomen moet worden dat alles wordt opgehangen aan het financieringstekort waardoor andere zaken als werkgelegen heid en de kwaliteit van de overheidsvoorzieningen erbij inschieten, aldus Kok. De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft zich gisteren achter het voorstel van het kabinet geschaard om de ver dere invoering van het plan- Simons twee jaar uit te stellen en in de tussentijd waar nodig aan te passen. Woordvoerder Lansink vindt ook dat de behandeling van het wetsvoorstel voor de volgende stap in de stelselwij ziging kan doorgaan. Wel ver bond hij daaraan een aantal voorwaarden. Zo zijn wijzi gingen nodig om te voorko men dat de kosten uit de hand lopen. En moet een scherpe indicatie komen voor verpleging en verzorging en voor voorzieningen op het ge bied van de geestelijke ge zondheidszorg. Ook zal het begrip thuiszorg goed moeten worden omschreven en afge grensd. utrecht/holwerd De onderwijsbonden dreigen met acties als minister Ritzen niet toegeeft in de CAO-onder- handelingen. Ritzen biedt het onderwijspersoneel een salaris verhoging van een half procent. De bonden eisen 2,5 procent. Volgens een woordvoerder van de ABOP hebben ongeveer 350 kaderleden van de onderwijs bonden zich gisteren uitgespro ken v Voor 24 juni staat een nieuw overleg op de agenda maar vol gens een woordvoerder van de ABOP is de kans klein dat dit doorgaat. „Die bijeenkomst gaat alleen door als Ritzen met een nieuw aanbod komt", zei hij. Welke acties de bonden in petto hebben, is niet bekend. Ze zullen met demonstraties wach ten tot na de vakantie. Vanmorgen ging in Utrecht het busvervoer plat. De staking duurt 24 uur. Het is de derde keer binnen een maand dat het openbaar vervoer in de Domstad staakt. Mensen die buiten Utrecht in de sneltram of bus van West-Nederland zijn opgestapt, kunnen onderweg wel bij elke halte uitstappen. Dat geldt ook voor reizigers die de stad uit willen. Dezelfde re geling geldt voor de bussen van Centraal-Nederland. Die heeft overigens alle lokale busdien sten wel voor 24 uur stilgelegd. Rederij Wagenborg, de rederij die veerdiensten op de Wad deneilanden verzorgt, heeft tot zondagavond 24.00 uur de tijd om in te gaan op de looneisen van de vakbonden. Gebeurt dat niet, dan varen er maandag geen veerboten van en naar Ameland en Schiermonnikoog. Dat hebben de werknemers van Wagenborg gisteravond in een actievergadering besloten den haag henri kruithof Het was uiteindelijk minister lo Ritzen die de knoop doorhakte. „Je kunt maar beter de eer aan jezelf houden, want als weer een briefje uitlekt op het verkeerde briefpapier, hang je." Zo ongeveer moet Ritzen het tegen zijn net aangetreden staatssecretaris Roel in 't Veld hebben gezegd. En dat advies heeft de bestuurskundige zich aange trokken. Formeel valt In 't Veld waarschijnlijk weinig te verwijten. Hij heeft in een brief aan Ritzen keurig gemeld welke nevenwerkzaamheden hij zoal ver richtte en hoe de financiële constructies rondom zijn privé-vennootschap in elkaar zaten. Boven dien kon hij aantonen dat de universiteit waar hij werkte, financieel eerder beter dan slechter werd van zijn schnabbels. En toch, In 't Veld gaf dat gisteren in de Tweede Kamer toe, had hij tevoren beter moeten naden ken of hij wel de meest aangewezen persoon was om juist staatssecretaris voor het hoger onderwijs te worden. Zijn politieke voorman, Wim Kok, had nog niet zo lang geleden forse kritiek geuit op schnabbelendehoogleraren. Als staatssecretaris voor het hoger onderwijs wérd de gewraakte staatssecretaris verantwoorde lijk voor een beleid om juist dat schnabbelen aan banden te leggen. Zo'n beleid kun je alleen maar met gezag uitvoeren als je zelf nooit de geringste betaalde nevenarbeid hebt verricht als hoogle raar. En dat kun je van In 't Veld niet zeggen. Het blijft echter jammer dat een persoonlijk heid als In 't Veld nu het veld heeft moeten rui men. Hij had en heeft zeer uitgesproken ideeën over het functioneren van de politiek. Ideeën die vaak tot irritatie stemmen (dat is al jaren de ma nier waarop In 't Veld discussies probeert uit te lokken) maar die daardoor tot nadenken stem men. Ook het hoger onderwijs had kunnen profiteren van de denkkracht die deze wetenschapper pur sangin de politieke praktijk had kunnen brengen. In 't Veld moest in staat worden geacht beleid te ontwikkelen dat zowel voor het wetenschappelijk onderwijs als voor de overheid lucratief zou zijn. Maar bovenal had de PvdA behoefte aan een 'denker' van kaliber. Iemand die niet direct aan de korte termijn denkt. Hij zou zich waarschijnlijk bij voorbaat hebben neergelegd bij een slechte verkiezingsuitslag, daarover niet hebben getreurd en ideeën hebben ontwikkeld hoe de partij er weer bovenop zou kunnen komen. Een gave die binnen de PvdA niet sterk is ontwikkeld. Wim Kok heeft er sinds gisteren weer een pro bleem bij. Na het vertrek van staatssecretaris so ciale zaken Ter Veld, de slechte verkiezingsonder- zoeken en de grote financiële problemen waarin het kabinet verkeert, moet hij ook nog op zoek naar een nieuwe bewindsman of -vrouw op on derwijs. Wie daar nog instapt moet ofwel een ma sochist ofwel een heilige zijn. Dat zal dus niet meevallen. Het 'leiderschap' van Kok in de affaire-In 't Veld heeft zich beperkt tot zitten en toekijken. Tijdens een gesprek met de minister en de staats secretaris van onderwijs heeft Kok laten weten dat hij de beslissing van In 't Veld zou respecte- Gevolgd door de ogen van tientallen camera's, fototoestellen en mensen verlaat de inmiddels ex-staatssecre- taris Roel in 't Veld de Troelstrazaal in het gebouw van de Tweede Kamer. foto anpcor muldlr ren, welke deze ook zou zijn. In 't Veld deed de Dat heeft een kabinetscrisis tot gevolg en nieuwe grootste moeite om te voorkomen dat de indruk verkiezingen. Maar voordat het verlies is geïncas- zou ontstaan weinig achting voor Kok te hebben, seerd, zijn de sociaal-democraten niet in staat Maar helemaal voorkomen kon hij dat niet. aan de wederopbouw te beginnen. Dat vereist Kok zou de moed moeten kunnen opbrengen een daadkracht die bij de PvdA ver is te zoeken, de weg van de beide staatssecretarissen te volgen. den haag carel goseling Aan zijn zijde twee ambtenaren, zijn voorlichter en het PvdA-kamerlid Tineke Netelenbos, specialiste onder wijs van de fractie. Het is donderdag, even voor zes uur. Roel in 't Veld, staatssecretaris op onderwijs, loopt over het Plein in Den Haag. Op weg naar de Tweede Kamer. Bij de lift op de tweede verdieping van het kamerge bouw wacht een hele horde fotografen en cameraploe gen. In de Troelstrazaal zit de kamercommissie voor onderwijs en tweehonderd belangstellenden. In 't Veld kijkt wat verward om zich heen en legt de hand op de schouder van commissievoorzitter Van Leijenhorst (CDA). Als iedereen zit, opent Van Leijenhorst even la ter de vergadering. In 't Veld wil een verklaring afleg- Het wordt doodstil. Zijn verklaring zal enige tijd in beslag nemen en eindigen met een duidelijke conclu sie: „Er is geen periode in mijn leven geweest dat mijn output zo gering was als in de afgelopen twaalf dagen. Hij verhaalt over het „eervolle" verzoek van partijge noten Kok en Ritzen op 6 juni om staatssecretaris te worden. Praat over zijn curriculum vitae waarin al zijn functies publiekelijk stonden verpield. Over een brief die hij aan Ritzen schreef over zijn nevenactiviteiten op de Erasmus Universiteit, zijn aandelen in een advies- BV en zijn commissariaten. Dat er was getwijfeld aan zijn integriteit in verband met zijn nevenwerkzaamheden als hoogleraar, kon In 't Veld begrijpen. „Uit docenten-evaluatie bleek dat ik 209 procent presteerde. Er zou reden zijn tot vreugde als dat een gemiddelde zou zijn", constateert hij koel. Een deel van het geld dat hij met zijn bijklussen ver diende, was ten goede gekomen aan de universiteit. En het ging om bedragen van meer dan 100.000 gulden. De bewindsman spreekt over „een nachtmerrie-ach tige" periode. Het meest speelde de term 'hoogleraar zakenman' door zijn hoofd. Als zakenman was hij slecht, „maar als hoogleraar heb ik gefaald". Hij had niet in de gaten wat in de samenleving speelde. In 't Veld verwijst naar zijn eigen 'bestuurlijke beschouwin gen' over het verschuiven van overheidstaken naar de samenleving. En dan komt het eerste signaal van zijn besluit. „Ik wilde op de plek waar ik nu nog zit bijdragen aan die dialoog." Het is 18.25 uur. In 't Veld praat verder over de toekomst varr het hoger onderwijs, zijn beleidsdo mein. Er bestaat een grote kloof tussen besturing van het hoger onderwijs en de beschikbare middelen. Daar bij zijn structurele veranderingen nodig. „En aan die beleidsvorming had ik graag willen bijdragen." Het tweede signaal van het naderende onheil. In de zaal kun je een speld horen vallen. De staatsse cretaris meldt dat hij niet goed heeft nagedacht over de politieke situatie die door zijn aantreden kon ontstaan. „Daar was ook niet veel tijd voor", klinkt het na een korte pauze. Hij werpt de vraag op of hij nog geloofwaardig en ef fectief zou kunnen functioneren. Op beide vragen had hij 'ja' geantwoord. Hij had advies gezocht bij degenen die hem politiek nabij stonden. „Een soort risico-analy se." Zelf zag hij geen majeure risico's. Hij had alles ge daan volgens de regels, zoals die in het maatschappelijk verkeer betamelijk zijn. „Ik hoopte vandaag op vcrtrou- wensherstel bij u." Het derde signaal. In 't Veld zegt bemoedigende signalen uit de fractie te hebben gehad. „Ik heb begrepen dat dal in het re cente verleden wel eens anders is geweest." Eén advies had bijzonder zwaar voor hem gewogen. Dat van zijn baas: minister Ritzen. Die had de risico's anders inge schat. „Dat kan. Toen werd ik onzeker. Mijn risico-in schatting was de afgelopen dagen ook al niet adequaat gebleken." Het wordt de bewindsman te machtig. Hij grijpt met één hand zijn hoofd. Bedekt de ogen. Hervindt zich. „Ik wil een heel belangrijk ding tegen u zeggen. Ik wil niet dat u denkt dat ik het debat met u mijd. Ik sta nog lie ver te boek als een zakenman dan als een lafaard. Maar ik ga die discussie nu niet aan. Het zou een schijndis cussie zijn." Het is 18.39 uur. „Ik moet even op mijn briefje kij ken." In 't Veld leest een notitie van zijn voorlichter. „De minister-president stond achter mij. Heel nadruk kelijk." Het moment suprème nadert. „Ik hoop dat er nog leven is na de politieke dood. Maar ik weet dat niet zeker. Ik beraad mij op mijn positie, zoals dat geloof ik officieel heet." Van Ix-ijenhorst vraagt of er nog iemand het woord wil en sluit na stilzwijgen alom de vergade ring. 'Als professor was Ritzen vóór schnabbelen' HILVERSUM» ANP Minister Ritzen was vroeger als hoogleraar zelf een van de grootste voorstanders van bij baantjes. Hij vond dat belang rijk om het contact tussen de wetenschap en het bedrijfsle ven te verbeteren. Dat heeft prof.dr. K.'Gevers, voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit van Amsterdam, gisteren ge zegd in het NOS-programma NOVA. Gevers, prominent lid van de PvdA, zei dfep gegriefd te zijn door het gedwongen aftreden van staatssecretaris In 't Veld. De universiteitsbestuurder vindt dat Kok, partijvoorzitter Rottenberg en Ritzen de PvdA door „hun gebrek aan karak ter" nog verder In de puree hebben gebracht. „Het druipt van de hypocrisie." Volgens Gevers worden universiteiten beter bestuurd dan de PvdA. VOORPELK OP REfó

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3