'Mijn hart wil naar Wimbledon, maar 't lichaam protesteert' Sport Hoffman ontvlucht wandelend peloton Ook deze Alto huur je bij Leidsch Dagblad Tennis Circuit '93 RabobankQ VRIJDAG 18 JUNI1993 982 CHEF AD VAN KAAM. 071-356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-356463 De tennisbeatle Andre Agassi is veranderd Het is Kerstmis 1992. Een van de weinige dagen in het tennisseizoen dat er geen bal wordt geslagen. Maar op het centre-court van een koud en verlaten Wimbledon staat een man. Hij heeft geen racket en geen bal, maar maakt een beweging alsof hij een dubbelhandige back hand slaat. Het is Andre Agassi. In trance speelt hij het punt over dat hem zes maanden eerder de titel opleverde in het machtigste tennistoernooi van de wereld. HALLE ROB VAN DER ZANDEN Voor lege tribunes en in doodse stilte wilde Agassi hèt moment van zijn carrière nog een keer beleven. Zijn wens werd ver vuld. De stille terugkeer van de kampioen op de heilige grond van Church Road staat beschre ven in het nog niet uitgegeven boek 'Agassi, het enfant terrible van de tennisbaan' van de jour-, nalist Robert Philip. Het is een fragment met een enorme bete kenis. Andre Agassi verfoeide ja renlang het gras van Wimble don, maar na zijn historische overwinning is het een 'bede vaartsoord' geworden. Het is nu weer een half jaar later en Wimbledon '93 staat op het punt van' beginnen. De titel verdediger is een paar kilo te zwaar. Hij heeft pijn tijdens het tennissen en bedient zich om die reden van een geïmprovi seerde service. Maar is het gek dat Andre Agassi niet aan afzeg gen denkt? Te vroeg Agassi gaat. Desnoods gaat-ie af, maar hij gaat. In het Duitse Halle. waar hij afgelopen week een w.einig succesvolle rentree beleefde na een maandenlange pauze, antwoordt de 23-jarige Amerikaan op de vele vragen die het publiek, de pers maar ook hemzelf bezig houden. Over de hardnekkige peesont steking aan de pols, de lange periode zonder training of wed strijd en zijn kansen voor Wim bledon. Het verhaal van de wel licht te vroeg geplande come back. Wimbledon is voor mij een speciale plaats geworden. Een Wimbledontitel verdedigen doe je misschien een keer in je le ven. Het was al erg genoeg dat ik Roland Garros niet kon spe len. Maar dat ik slecht voorbe reid ben is duidelijk. Mijn hart wil naar Wimbledon, maar het lichaam protesteert. Ik ben er niet klaar voor." Op 9 april van dit jaar besloot hij een poosje te stoppen. Zijn verloren wedstrijd in Barcelona tegen Sergi Bruguera was voor lopig de laatste. Hij bleef weg van toernooien in Atlanta, Hamburg, Rome en Parijs met als excuus een polsblessure, zoals het officieel heette. Ge ruchten over dopinggebruik en een geheime schorsing door de spelersvakbond ATP deden de ronde. Maar de ATP schorst voor minimaal drie maanden en Agassi was er na twee maan den al weer bij. Afgelopen week dook hij voor het eerst weer op, maar in de partij tegen Carl Uwe Steeb die hij in drie sets verloor bleek dat Agassi allesbe halve klaar is voor het grote werk. Te veel gewicht en te wei nig balgevoel. Niet bang „Dat kan ook niet agders als je pas sinds twee weken een1 beetje kunt trainen. Van mijn dokter mocht ik al die maanden mijn racket niet langer dan vijf tien minuten vasthouden. Dat kun je geen training noemen. Sinds twee weken mag ik weer echt spelen. Deze wedstrijd op gras tegen Steeb was voor mij erg belangrijk. Jammer dat het bij een partij blijft, eigenlijk kan dat niet voor Wimbledon. Ik zal elk uurtje benutten om te wen nen aan het gras. Als ik in Lon den ben zal ik alles geven wat mogelijk is. Nee, ik ben niet bang om mijn fans teleur te stellen. Als blijkt dat ik de eerste week doorkom, kan er nog van alles gebeuren." Agassi - die afzakte naar de dertiende plaats op de wereld ranglijst - zal in de eerste ronde tegen de Duitser Bernd Kar- bacher zijn 'nieuwe' service de monstreren. „Een noodgreep vanwege de pijn die ik soms nog steeds voel. Ik kan de hele swing die bij mijn opslag hoort niet meer goed afmaken, dus maak ik nu een halve beweging. Maar mijn gedachten wisselen steeds. Soms keer ik terug naar de oude vorm. Het is steeds fif- ty-fifty, maar ik moet eerlijk zeggen dat deze nood-service geen handicap voor me is" zegt Agassi, die in Halle ook met een bandage om de elleboog speel de. „Die blessure staat los van de pols, maar baart me net zo veel zorgen. In de partij tegen Steeb voelde ik meer pijn in de elleboog dan in mijn pols." Stripfiguur Andre Agassi en Wimbledon. De eerste Grand Slam-zege heeft hem in veel opzichten veran derd. De man die zich altijd meer leek te bekommeren om zijn imago dan om zijn presta ties is tot inkeer gekomen. 'Ima ge is everything' riep hij ooit voor een reclamespotje van Ca non. Dat ene zinnetje heeft hem lang achtervolgd. Het werd te gen hem gebruikt toen hij Grand Slam-finales in Parijs en New York verloor. Hij werd de risee van het toptennis. Een stripfiguur, die eerst reclame object was en in de tweede plaats tennisser. Geen enkele speler is tijdens een blessureperiode zo vaak op tv als Agassi. Zijn navel werd bijna zo beroemd als die van Madonna. Zijn lange blonde ha ren, waarvan de lengte is vast gelegd in een contract, vormen een herkenningspunt. Net zoals de oogverblindende outfit en de 'wielerbroek' die hij onder zijn broekje draagt. Het leverde Agassi miljoenen op en gaf hem vorig jaar een zesde plaats op de ranglijst van best verdienen de sporters met een geschat jaarinkomen van 11 miljoen dollar. Agassi is de man van rock 'n roll-tennis, junkfood, dure au- to's die hij koopt en weggeeft en lijfwachten. Hij heeft nu ook een prive-vliegtuigen twee pilo ten ter beschikking die hem van het ene toernooi naar het ande re vliegen. Ander imago Dat beeld zal niet vervagen. plotseling het shirt in de broek en ontbrak de liesbroek. Was dit om het overtollige gewicht te camoufleren, of was het de voorbode van een nieuw Agas- si-tijdperk? Dat laatste toch vooral zo lijkt het. Hij lijkt op zoek naar een ander imago. On langs zei hij in een interview met een Amerikaans tijdschrift 'dat hij niet langer wil worden gezien als de man uit de tv- spotjes. Agassi: „Ik vind het een onzalig idee dat de mensen denken dat ik niet veel meer ben dan de man uit de com mercials. Denken ze ook zo over de hoofdrolspelers van een film als ze de bioscoop uitwandelen? Image is niet alles meer voor Agassi. Dat is nu Wimbledon. Oremans maakt Swart het slachtoffer van 'broedermoord' indruk op gras EASTBOURNE/MANCHESTER ANP/RTR Miriam Oremans is bij het door regen geplaagde tennistoernooi van Eastbourne voorlopig niet te stuiten. De jeugdige speelster uit Berlicum rekende op de tweede inhaaldag op overtui gende wijze af met twee hoog geplaatste tegenstanders. Met haar indrukwekkende dubbel slag bereikte de Nederlandse de halve eindstrijd. Oremans versloeg gisteren eerst in twee sets de Japanse Date, de nummer-zeven van de lijst van beschermde speelsters: 7-5 6-2. Enkele uren later werd ook Helena Sukova uit Tsjechië overwonnen: 6-3 1-6 7-5. De nummer vier van de plaatsings lijst had in de derde ronde Brenda Schultz in twee sets uit geschakeld: 7-5 6-2. De voorbereiding van Ga- briela Sabatini op Wimbledon liep spaak. De Argentijnse moest haar meerdere erkennen in de Amerikaanse McNeil: 6-7 1-6. Sabatini heeft al ruim een jaar geen toernooi meer gewon nen. Het toernooi van Manchester krijgt een nieuwe kampioen. Ti telverdediger Jacco Eltingh werd gisteren in de kwartfin^e uitgeschakeld. De Australiër Stoltenberg, evenals zijn Neder landse tegenstrever ongeplaatst, zegevierde in twee sets: 6-2 6-4. De Italiaan Pioline liet zich ver rassen door zijn ongeplaatste landgenoot Simian: 3-6 4-6. In de halve finales speelt Stolten berg tegen Simian en de Zweed Holm tegen de Australiër Ma- sur. De Internationale tennisbond voor vrouwen (WTC) heeft de Amerikaan Jim Pierce (56) de toegang tot het toernooi van Wimbledon ontzegd. De vader van Mary Pierce heeft zich meer dan eens misdragen bij wed strijden van zijn dochter. Bij de Open Franse titelstrijd veroor zaakte hij op de tribune een rel. Bartel Swart trof in Lisse een veel sterkere Jeroen Vink tegenover zich. Swart verloor van zijn teamgenoot met 6-2 6-2FOTO HENK BOUWMAN LISSE GERRIT-JAN VAN GEEN TENNISMEDEWERKER Het zit Bartel Swart voorlopig niet mee. Swart, die vorige week op De Munnik al in de eerste ronde verloor, moest opnieuw vroegtijdig het toernooi verla ten. Daarmee verloren de Bl- mannen in Lisse hun eerste ge plaatste speler. Swart, de vierde op de lijst van favorieten ging ten onder tegen teammaatje Jeroen Vink: 6-2 6-2. De mastersfinalist van vorig seizoen maakt matige eerste weken door. Vorige week had hij nog de pech niet beschermd te zijn, waardoor hij in de eerste ronde Marco Visser trof. In Lisse had hij het in eerste instantie beter getroffen. De wedstrijdlei ding plaatste hem wel, zodat hij in de eerste ronden in ieder ge val geen grote kon tegenkomen. Nu verbond het lot hem aan Jeroen Vink. Zijn trainings maatje, teamgenoot en vriend. In Swarts geval is Vink wel een grote, want de Hillegommer wint zelden van hem. Meestal komen er wel driesetters uit, maar door de jaren heen toon de Vink zich vaak de sterkste. Swart daarentegen was de eer ste van de twee die doorbrak in het B-circuit. Vink liet nog even op zich wachten, tot dit seizoen. Broedermoord Het werd dus een beetje broe dermoord in Lisse. Vink en Swart, de nieuwe generatie in Hillegom achter Marco van Trigt, kennen elkaar door en door en weten vaak precies van elkaar wat de een gaat doen in bepaalde situaties. Vink wist het gisteren beter dan Swart. Swart daarentegen wist maar een ding toen hij op de baan stond. Tegen zijn team genoot in deze vorm kon hij niks doen. Vink stond zoals het in tennisjargon heet 'uit zijn reet te tennissen'. Alles wat hij probeerde lukte. Hij maaide vooral forehands messcherp van de ene naar de andere kant. Het werd Swart teveel. Zowel in de eerste set als in de tweede kweam hij er niet aan te pas, zodat hei onderonsje ditmaal niet spannend werd. Het deerde Swart niet echt veel. Hij vond het allang best dat hij slechts een herexamen had voor zijn HAVO. En die masters daar maakt hij zich ook niet druk om. Vorig jaar was hij immers ook een slowstarter en sprokkelde hij tegen het einde 9 van het seizoen nog genoeg punten bij elkaar om de laatste acht te bereiken. Verrassing Unicummer Coen van Bemmel zorgde gisteren voor de grootste verrassing van 'de week. On danks eerdere berichten dat hij reeds verloren had van Jan-Wil lem Lugthart, trof hij hem gis teravond pas op de baan. Van Bemmel lukte het om de on genaakbare Katwijker een halt toe te roepen. De als eerste ge plaatste speler, die vorig jaar in het circuit slechts een partij ver loor. ging na een gewonnen eer ste set (6-2) met 6-4 6-2 ten on der. Van Bemmel plaatste zich zo voor de halve finale. „Hij was gewoon beteraldus Lugthart. „Dat kan ik alleen maar ruiter lijk toegeven. In de eerste set kon ik het gebrek aan 'feeling' op de baan nog wel camoufle ren. maar dat lukte daarna niet meer." Lydia Jonkman bpreikte als eerste de halve finale in BI bij de vrouwen. De 17-jarige Dek ker-speelster, als vierde ge plaatst, ontdeed zich van Renec Crama. Jonkman hield de hele wedstrijd het initiatief, maar maakte tegelijkertijd veel fou ten. Toch had ze de langste adem in twee spannende sets: 6-4 7-5. In B2 zijn al twee halve fina listen bekend. Geheel volgens het schema boekten Carlijn Buis (6-1 6-4 tegen Yvonne Schoordijk) en Ruby Pennings (6-2 6-3 tegen Sandra Faas) winst in de kwartfinale. DEN HAAG ANP Amateur Pelle Kil en Tristan Hoffman, de nationale kam pioen bij de professionals, heb ben gisteren ritoverwinningen geboekt in respectievelijk de Ronde van Zweden en Zwitser land. Kil won in Zweden de etappe van Malmö naar Halsingborg over 200 kilometer. De Gronin ger kwam alleen aan de streep met negen seconden voor sprong. Kil is ook leider in het algemeen klassement. Hoffman heeft in de derde rit van de Ronde van Zwitserland maximaal geprofiteerd van de toeristische dag. die de meeste renners zichzelf hadden beloofd tussen Bruggen Interlaken. De 23-jarige Nederlandse kampioen won de rit na een lange ontsnapping, die al in het eerste uur was begonnen. Hoff man ontvluchtte met de Italia nen Tafi en Borgheresi het wan delende peloton in de 35e kilo meter. Een klein uur later meld de ook Forconi zich voorin. Met de ploeggenoten Forconi en Borgheresi hadden de vluch ters er wel zin in. Het peloton niet. In minder dan zestig kilo meter werd een voorsprong op gebouwd van meer dan acht tien minuten. De terugval be- Selectie Champions Trophy AMSTELVEEN ANP Bondscoach Roelant Oltmans heeft gisteravond de selectie van zestien spelers voor het toernooi om de Champions Trophy, begin juli in Kuala Lumpur, bekend gemaakt. Van de voorlopige groep viel de jongste speler, de 19-jarige Erik Steegers (Oranje Zwart), af. Olt mans kan voor Malaysia niet beschikken over strafcornerspe cialist Floris Jan Bovelander, die een stageperiode voor zijn stu die biologie doorloopt. De selectie ziet er als volgt uit (tussen haakjes club. leeftijd, aantal interlands): Doel: Bart Looije (HGC, 24, 15) en Richard Lemaire (HDM, 26, 1). Veld: Gregory van Hout (Tilburg, 25, 1), Dave Smolenaars Bloemen - daal, 22, 6), Leo Klein Gebbink (Tilburg, 25, 43), Erik Jazet (Bloemendaal, 21, 25), Wouter van Pelt (HDM, 25, 59), Mare Delissen (HGC. 28, 176), Jac ques Brinkman (Amsterdam, 26, 141), Walter Drenth (Am sterdam, 25, 8), Stephan Veen (HGC, 22, 81), Bastiaan van Ede (Amsterdam, 25, 26), Koen Pij pers (HDM, 24, 10), Piet Hein Geeris (Tilburg, 21, 4), Remco van Wijk (Bloemendaal, 20, 6) en Taco van den Honert (Am sterdam, 27, 147). gon op het moment dat het par koers naar ruim 1000 meter hoogte steeg. Het peloton reageerde, maar hield gedachtig aan het oor spronkelijke plan, de rijen ge sloten. Op de streep was nog iets meer dan twee minuten over van de grote voorsprong, Hoffman behaalde zijn tweede overwinning van het seizoen. Midi Libre Maurizio Fondriest kwam in de Midi Libre tot zijn tweede over winning in twee dagen, zijn veertiende succes dit seizoen. De leider van het klassement om de wereldbeker wilde het na de Ronde van Italië iets rustiger aan doen, maar daar heeft het veld in de Provence nog niets van gemerkt. De koppositie van de Italiaan in het klassement kwam giste ren tussen Caunes-Minervois en Rodez niet in gevaar. Thierry Claveyrolat heeft in de slotfase de weerbaarheid van de oud wereldkampioen getest. Het re sultaat was dat een groepje van vijf loskwam en dat Fondriest in de laatste meters, die flink om hoog gingen, met gemak de sprint won. Bugno Gianni Bugno beschouwt de Bi- cicleta Vasca in de eerste plaats als een opwarmertje voor de Ronde van Frankrijk en daar naast als een revanche voor de Giro. De beslissing in de derde rit viel bij de beklimming van de Lezaun. op achttien kilometer voor de finisch van de langste rit. 212 km van Bilbao naar E stella. Bugno kwam als eerste bo ven, Dufaux, winnaar van de Dauphiné Libérë en Ugrumov slotén in de afdaling aan, een groepje met onder andere Erik Breukink kwam dicht bij, maar zonder de Nederlander. Een af lopende ketting wierp hem te rug, waardoo^iij nog meer dan een minuut verloor. Auto en Motorverhuur MultiRent ïurtólAtuWt CIRCUIT IN CIJFERS LISSE HEB1: 0 Gumau - 0. van Paridon 3-6 6-3 6 2. C van Bemmel - J W Lugthart 2 6 6- 4 6-2. P Kortleve - M Zandvliet 6-3 6-1, J Vink B Swart 6-2 6-2 DEB1: H Ste houwer - S Switser 6-4 7-6, C Berkhout C Delsasso 6-2 6-2, L. Jonkman - R Cra ma 6 4 7 5 HEB2: S hertzman S Dn? huis4-66-l 7 5. 0 Schoordijk - M Brand 6-1 4-6 6 3 DEB2: M. Zonderop - A Ley ten 6-2 6-1, C Buis - Y. Schoordi|k _6-1 6- 4, R Pennings S. Faas 6-2 6-3, 0* Brou wer M Verdegaal 4-6 6-1 6-3 HDB: Gumau/ Kallenberg - Westra Holten/ Wil- Iemse6-1 6-2, Vink/Vink Liefbroer/Liet- broer 6-2 7-5 GDB: Reeuwuk/ Verhees Voskuil/De Goeyb 3 7-5 HEC1: M Se-ner - S Driehuis 16 6 3 6-1. J Manuputty A Turk 4-6 6-0 6-0. N Dotferhoff P Swart 2-6 6-2 6-2. P van Meel J van Delft 6-2 6-1 DEC1: L Coison I Bave- laar 7-5 6-2, C Voskuil I Polla 6-2 6 3. B van der Gugten - N Derks 6-2 5-7 6-3 HEC2: R Krab E Crama 4 6 6-4 6-2, P Roggeveen - K Huizinga 7-5 6-3. D van der [)oe - J Griekspoor 6-1 6 1E Beckers lamsa/ 64). Langelaan/ Langeiaan - Beckers/ Beckers 6 2 6-3 GDC: Van der Geest/ Hebesma Griekspoor/ Gnekspoor 6-4 6 4 HEC 30-»: 0 van den Berg V van Hoorn 6-2 6-4 MERENWIJK GDB2 30*: T van Velzen/ D Baans A Hins/ J van Duyn 7.-6 6-2, M van Koesveld/ R van Koesveld - L Bi|l/ R Bil ter 6-1 4-6 6 2 GDC: I van Santen/ R Jong-A-Tai M van der Wal/ P van der Wal 3 6 6-1 6-3. G Dave laar/ E Monf.ls W Versteeg/G Heemskerk 6-1 6 4 HDC2: R Frohwem/ B van der Ven H Meyer/ S de Wolf 6-3 7 6 G0C2 30*: E van Veen' R Biankenstem T Kooperen/ F Sieval 7-6 6 1. T Hartwijk/ G van Duyvenboden P Crispin/ F Stouten 6-3 7 5 ARTESIA, 30+ DEC2: Y Snellenburg M Brouwer de Ko ning 6 3 6 1 DDC2: Verkerk/ Filié Gens/ Rook 6-3 6-4 GDC: Bo»tel' Friedman Koutstaal/ Lucas 4-6 6-0 6-3, Leumssen/ Leunissen - Van Reeuwijk/ Veuger 6-1 6-2 Meer/Klein 6 1 6-2 Zee en Duin speelt ook om nationale titel Niet alleen de voetballers van Katwijk kunnen komend week einde kampioen van Nederland worden. Ook het tennisteam van Zee en Duin dat dit seizoen de titel veroverde in de landelij ke heren 35+ competitie, kan zaterdag en zondag de kroon op een succesvol jaar zetten. Kees Aanhane. Peter Bauw. Joop Beugelsdijk. Piet van Dui venvoorden en Maarten Lugt hart treden op het eigen park aan tegen de teams van LTC Horaaen Sdderiand)* BI i C Westerhout uit Beverwijk (Noord-Holland) en OTC De Warande uit Oosterhout (Noord-Brabant). Morgen treedt Zee en Duin aan tegen Horssen. De winnaar van dit treffen tfeedt een dag later aan voor de eindstrijd tegen de win naar van de andere ontmoeting. De singles beginnen op beide dagen om 11.00 uur. De dub belspelen staan voor 15.00 uur geprogrammeerd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29