Zout zeezand wordt zoet Water besparen in nieuwbouwhuizen Subsidie voor kopen zuinige koelkast Vakantiewerk in natuur voor IVN Over leven Boer in de duinstreek had keihard bestaan Energiebedrijf steekt geld in brandstofcel Nieuw systeem voor afvalverzamelen VRIJDAG 18 JUN11993 chef willem spierdijk. 071-356439. plv -chef meindert van derk, Hoogheemraadschappen pakken verzouten water aan Het gebruik van zout zeezand bij de aanleg van wegen en het ophogen van bouwlocaties, is binnenkort verleden tijd. Het zout dat uit het zand spoelt, brengt schade toe aan natuur en milieu. Het vee drinkt het water niet. Het Hoogheemraadschap van Rijnland, de bewaker van de kwaliteit van het oppervlaktewater, stelt dit najaar ver plicht dat het zout uit het zand wordt gehaald. leiden monica wesseung Vanaf 1 september moet in het Rijnlandse gebied, net als in het gebied van de hoogheemraad schappen Delfland en Schie- land, het zeezand voor 85 pro cent ontzilt zijn. Op 1 januari 1998 mag er alleen nog voor 100 procent ontzilt zeezand worden gebruikt. Het probleem van de verzou ting van het oppervlaktewater is relatief nieuw, legt medewerker waterkwaliteit van Rijnland, J. van den Doel, uit. Vroeger werd vrijwel uitsluitend zoet zand ge bruikt bij de aanleg van wegen, de aanleg van dijklichamen en het bouwrijpmaken van bouw terreinen. Grote gaten (dus me ren) zoals 't Joppe, het Braasse- mermeer, de Vlietlanden en de Kagerplassen, zijn hiervan het levende bewijs. Omdat perfore ren van het landschap lang zaam maar zeker uit de gratie is geraakt, is zout zeezand popu lair geworden. Van den Doel: „Het zout uit het zand spoelt in de loop van de jaren uit. Zout bestaat onder meer uit chloride en de uitspoe ling leidt dan ook tot een flinke verhoging van het chloridege halte van het oppervlaktewater. Gewassen hebben daarvan te lijden, evenals het bodemleven en andere natuurlijke proces sen". Norm 200 milligram chloride per liter. Het water dat uit het zeezand zit, bevat een concentratie die 900 keer zo hoog is. Dit zout komt in enkele jaren in het op pervlakte water terecht. Chloride in zand kan niet worden geneutraliseerd. De eni ge manier om het probleem van verzouten van het oppervlakte water te lijf te gaan, is dus tevo ren het zout uit het zeezand ha len. "Geen probleem", zegt Van den Doel. „Er is voldoende zoet water beschikbaar om het zand door te spoelen/' Het zoute zeezand wordt in Rotterdam of IJmuiden per schip aangevoerd. Onder meer bij het gemaal in Halfweg is veel zoet water beschikbaar. Op het zand in de schepen wordt zoet water gegoten en aan de onder kant komt er zout water uit. Dit kan worden geloosd op het Noordzeekanaal. Met deze me thode kan het zand tot 85 pro cent worden ontzilt. Een andere mogelijkheid van ontzilting is het zand in grote depots storten en het regenwa ter voor een natuurlijke ontzil ting laten zorgen. Dat vergt tijd en ruimte. Van den Doel ziet dan ook meer in doorspoelen. „We hebben genoeg zoet water. Elk jaar valt er in het gebied van Rijnland zo'n 700 miljoen kuub water en voor doorspoelen is maar een paar miljoen kuub nodig." Streng Zelfs als er voor 85 procent ont zilt zand wordt gebruikt, spoelt er bij grote werken nog heel veel zout uit. Rijnland stelt daarom bij grootverbruik van zand, een vergunning in het kader van de wet verontreiniging oppervlak tewater verplicht. In de vergun ning wordt vastgelegd wat er met het uitspoelende (zoute) water moet worden gedaan. Ook kleinere werken in kwest- bare natuurgebieden zullen aan strenge milieu-eisen moeten gaan voldoen. „In Zuid- eh Noord-Holland behoort sterke verontreiniging van het opepervlaktewater met chloride dus vanaf het najaar tot het verleden", is de conclu sie van Van den Doel. Excursie plassengebied nieuwkoop» De Vereniging Natuurmonumenten heeft op zater dag 26 juni weer een excursie per boot vanuit Woerden naar de Nieuwkoopse Plassen. Het Nieuwkoopse plassengebied heeft een rijk gevarieerde flora en fauna. De excursie begint om 9.15 uur bij het station Woerden en eindigt tegen 19 uur. Vooraf aan melden is, wegens beperkt aantal plaatsen, noodzakelijk. Op werkdagen kan daarvoor gebeld worden tussen zes en negen uur 's avonds met Wansinck, 01724-8250. Warme kleding en vol doende eten en drinken meenemen is raadzaam. Veel nesten purperreigers nieuwkoop» Het Nieuwkoopse plassengebied blijkt ook dit jaar rijk aan purperreigers te zijn. De vereniging Natuurmonumen ten heeft dit voorjaar 105 nesten geteld. Purperreigers overwin teren in West-Afrika en zoeken in de loop van april in Europa naar een van de schaarse broedplaatsen. De Nieuwkoopse plas sen herbergt de grootste kolonie van Nederland. De dieren wor den op hun trek sterk bedreigd door jagers en ook het gebruik van chemische middelen levert gevaar op. Natuurmonumenten probeert de vogels te beschermen door internationale samen werking met natuur- en milieugroepringen. bloemendaal» Vijftig nieuwbouwwoningen in Bergen krijgen standaard water besparende voorzieningen, zoals een wc met spoelonder- breking, een zuinige douchekop en een doorstroombegrenzer op de mengkraan van de wastafel. Dat hebben het waterleidingbe drijf PWN Noord-Holland en de woningbouwvereniging Alge meen Belang afgesproken. Doel van het project is de ef fecten te meten van deze water besparende maatregelen. Het PWN betaalt de voorzieningen. De woningen worden ook uitge rust met een aparte watermeter bij het warmwatertoestel, zodat het warmwaterverbruik kan worden gemeten. Na een jaar zal het waterver bruik van de woningen worden vergeleken met dat van 48 be staande eengezinswoningen waar geen waterbesparende maatregelen zijn genomen. Ook daar zijn extra watermeters ge plaatst. De bewoners wordt ge vraagd de meterstanden maan delijks aan het PWN door te ge ven. Ook in Hoorn is een water- besparingsproject gestart. Expositie 'De verdwenen duinboerderijen ren. Uiteindelijk werden er ont ginningstechnieken ontwikkeld, niet ten gerieve van de boeren, maar om drinkwater uit de dui nen te onttrekken. De vaak be smette stadspompen waren bron van allerlei ziekten. Duin water was brandschoon en vond zijn weg naar de stedelin gen. Daarmee kwam er een ein de aan het boeren in de duinen, want de akkers verdroogden nu voorgoed. Vandaag de dag zijn de oude aardappelveldjes nog steeds zichtbaar in de duinen. Daar werden de vroeger graag gege ten duinpiepers op geteeld. Ook zijn er nog restanten van vroe gere erfbeplanting zichtbaar, zoals seringen. Er zijn bomenla nen die naar verdwenen boer derijen leiden en verdroogde greppels. De tentoonstelling 'De ver dwenen duinboerderijenis ge ïnspireerd op het in 1991 uitge geven boek 'Lezen in het duin' van Gert Bayens en Jaap Duyve. De auteurs legden hierin na ja ren van speurwerk de land schapsontwikkeling van de Am sterdamse Waterleidingduinen vast. Het Historisch Informatie Centrum Zuid-Kennemerland, Groot Heiligland 47, Haarlem is behalve op maandag dage lijks geopend van 12 tot 17 uur; op zondag vanaf 13 uur. De tentoonstelling blijft t/m 5 september. Tot ver in het begin van deze eeuw leidde de boerenbevol king in de duinstreek een kei hard bestaan. Noodgedwongen voerden zij voortdurend strijd tegen de natuur. Stuivend zand waaide de akkers dicht, konij nen vraten de oogst weg, in de winter waren er overstromingen en in de zomer heerste grote droogte. Bovendien leefden de boeren volkomen geïsoleerd van de buitenwereld, omdat er geen wegen waren. Dit wordt allemaal duidelijk gemaakt op de tentoonstelling 'De verdwenen duinboerderij en' die te zien is in het Histo risch Informatie Centrum Zuid- Kennemerland in Haarlem. De tentoonstelling, georganiseerd in het kader van de cultureel- toeristische zomermanifestatie Toer-in, laat de ontstaansge schiedenis van het kustgebied in ZuidKennemerland zien. Waardevolle oude prenten en tekeningen voeren de bezoeker terug naar de vroegere land schappen. Ook de jacht, tot na de Franse Tijd een privilege van de hogere standen, krijgt aan dacht. De daarvoor uitgezette konijnen zorgden voor duinon- dergravingen en zandverstui vingen. Het ontbrak de boeren aan technische kennis, geld en hulpmiddelen om de akker bouw in de duinen te verbete- Plan energiebedrijven: leiden monica wesseung Vijftig gulden subsidie op het aanschaffen van een energiezuinige koelkast of diep vriezer. Dat plan bestuderen het regionale energiebedrijf de EWR en enkele andere Nederlandse energiebedrijven. De regeling gaat mogelijk in het najaar van start. Bij gebleken succes kari de subsidie in het he le land worden ingevoerd. Het plan is onderdeel van het milieube leid van de energiebedrijven, die ernaar streven het gas- en stroomverbruik te be perken. „Het milieu is ook onze zaak", al dus voorlichter J. van der Erf van de Ener gie- en Watervoorziening Rijnland. Eerder voerden de energiebedrijven een actie waarbij consumenten korting konden krijgen op het aanschaffen van spaarlam pen. Deze subsidie van vijftig gulden zou het kopen van een zuinige ijskast of diep vriezer moeten stimuleren. Alleen kopers van apparaten die weinig energie gebrui ken en geen schadelijke drijfgassen bevat ten zouden voor de premie in aanmerking komen. De zuinige merken en types ko men op een speciale lijst te staan. J. van der Erf van de EWR verwacht zeker dat de subsidie dit najaar te krijgen. „Het past prima in ons milieubeleid." De EWR heeft de afgelopen jaren al een aantal milieumaatregelen getroffen. „We hebben de zuinige douchekop gei'ntroduceerd, de spaarlamp met subsidie verstrekt, bestu deren wind-energieplannen en proberen mensen door een gedifferentieerd tarief energiebewuster te maken. De zuinige en cfk-vrije koelkast is een logische voortzet ting." De komende tijd wordt in samenwerking met de andere energiebedrijven het koel kastplan verder ontwikkeld. Zo moet er nog een sluitend systeem worden gevon den voor de manier van subsidieverstrek king. Daarover wordt overlegd met de de tailhandel en leveranciers. Ook wordt bekeken of deelnemende winkeliers worden verplicht de oude koel kast op te halen. Het afgedankte apparaat zou afgevoerd moeten worden naar een erkende afvalverwerker die onder meer de schadelijke cfk's aftapt. Ook energiebedrij ven in Noord-Holland. Gelderland en Noord-Brabant bestuderen de invoering van deze regeling. Experimentele techniek spaan milieu amsterdam IVN, de vereniging voor Na tuur- en Milieueducatie, laat weten dat er in juli en augus tus nog plaats is in de natuur- vakantieweken voor jongeren. Het zijn vakanties in prachtige natuurgebieden, waar de han den uit de mouwen moeten en ook veel lol te beleven is. Voorbeeld van een project is de Lingewaal bij Leerdam. Graslanden waarop orchidee- en voorkomen moeten wor den gemaaid en ontdaan van opschietende wilg. Andere stukken land mogen uitgroei en tot moerasbos. Tijdens de rVN-vakantieweken is er altijd een aantrekkelijk avondpro gramma dat betrekking heeft op natuur en milieu. De kos ten bedragen minimaal 47;50 per week. Brochures zijn te bestellen op het lande lijk kantoor in Amsterdam, tel.020-6228115. Elke dag worden we er weer mee geconfronteerd. Of het nu om het gescheiden inzamelen van afval, het gebruik van bestrijdingsmid delen of het aanwijzen van be schermde gebieden gaat, het milieu vraagt voortdurend de aan dacht. Iri de rubriek '10 over Groen' worden wekelijks tien wil lekeurige vragen over het milieu gesteld aan min of meer bekende regiogenoten. Deze week het woord aan Stans van der Veen, educatief medewerker van de Hortus Botanicus in Leiden. Luistert de overheid voldoende naar biologen? Ik denk dat de overheid wel van alles hoort, maar niet goed luis tert. Ze moet de boodschap goed blijven verstaan, dat is van levensbelang. Mensen raken overvoerd en dus ook de over heid, dat brengt het gevaar van vermoeidheid en desinteresse met zich mee. Wat moet volgens u voorrang hebben in het milieubeleid? Minder autogebruik. Als je mensen daar van wil overtuigen moet je inspelen op hun eigen belang. Op welk gebied wordt volgens u de grootste vooruitgang geboekt? Op het gebied van de afvalver werking en het scheiden van af val. De mensen doen het al erg goed. Nu de overheid nog, want die kan de hoeveelheden apart afval weer niet aan. Welke rol speelt de Leidse Hortus Botanicus in het behoud van een goed milieu? De Hortus Botanicus werkt sa men met het Rijksherbarium in een onderzoeksinstituut voor de universiteit. Een van de projec ten is de deelname aan Flora Maleisia dat in feite de hele Indonesisiche archipel beslaat* De Hortus werkt op die manier mee aan een boekwerk dat 20 delen beslaat, waarin systemen van de hele plantenwereld wor den beschreven. Waaraan ergert u zich het meest? Aan de machteloosheid: En het blik op straat in de vorm van auto's. Ze zijn niet alleen scha delijk voor het milieu, maar ze zijn visueel ook lelijk. Waarbij vindt u dat u persoon- PEN Energiebedrijf Noord-Hol land is een van de zes energie distributiebedrijven die samen met de branchevereniging EnergieNed vijftien miljoen gul den steken in de ontwikkeling van de brandstofcel. Met deze experimentele techniek kan aardgas met een hoog rende ment en een relatief lage milieubelasting in stroom en warmte worden omgezet. Het energieblad Interformatie meldt dat de energiedistributie- bedrijven de introduktie van brandstofcellen willen stimule ren. Met de ontwikkeling van deze techniek zijn de laatste ja ren goede resultaten geboekt, maar op praktijkschaal moet de waarde nog worden bewezen. De energiebedrijven verwach ten dat brandstofcellen in de toekomst een belangrijke bij drage aan een schoner milieu kunnen leveren. Ze zouden met name een rol kunnen spelen als kleinere energie-installaties, die zowel stroom als warmte op wekken voor bij voorbeeld flat gebouwen en bedrijven. Brandstofcel Nederland BV (BCN) levert de bestelde proto typen met een vermogen van 50 en 250 kiloWatt. BCN is een sa menwerkingsverband van Stork, de Koninklijke Scheldegroep en het Energie Centrum Nederland in Petten. De Samenwerkende Elektriciteitsproduktiebed rijven (SEP) houdt zich bezig met de ontwikkeling van de brandstof cel. Waarschijnlijk kan de eerste brandstofcel gebaseerd op ge smolten carbonaat eind volgend jaar in gebruik worden geno men. Als de brandstofcellen in serieproduktie worden geno men, delen de deelnemende energiebedrijven in de op brengst. Stans van der Veen in de Hortus Botanicus die na vijf uur 's middags en tijdens regenbuien zoals afgelopen woensdag, tot rust komt. lijk nog in gebreke blijft? Bij het gebruik van energie. Dat /ou bij mij thuis meer aandacht moeten krijgen. Ik vind dat ik met sommige dingen nog be wuster moet omgaan. Zoals de boiler uit tijdens de vakantie en de kraan uitdraaien tijdens het tandenpoetsen. Valt het autoverkeer terug te dringen? Ja. Meer op de fiets naar je werk gaan en carpoolen. Met goede afspraken een auto delen is ook een oplossing het autoverkeer terug te dringen. Gaat u nog volop de zon in? Ik niet meer. Je begint te mer ken dat het ongezond is. Ik zag op BBC een reportage waarin ze lieten zien dat de Nieuwzee- landse overheid petjes geeft aan ouders voor hun kleine kinde ren met het advies op het heetst van de dag niet in de zon te gaan. Het aantal mensen dat Wat is uw favoriete natuurge bied De Hortus en dan vooral na vijf uur. in verband met de rust. Dan wordt de Hortus de Hortus. Dan komen de dieren tevoor schijn zoals een ecndestelletje en er komt een reiger langs. Je hoort de vogels. Het licht is 's avonds ook mooier, zachter in deze tijd. FOTO HIELCO KUIPERS Wat wilt u verder nog kwijt? Dat ik erg benieuwd ben hoe het is te wonen in het milieu huis dat we volgend iaar mei in de Coebel in Leiden betrekken. Het is een project van 19 huizen waar gerycled beton wordt ge bruikt en in plaats van tropisch hout gewoon vurenhout is ver werkt. De verwarming zit in de muren wat economischer is door de warmteverdeling, waar bij je ook muren kunt uitdraai- halfweg Het college van Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude denkt aan een nieuwe manier van verza melen van het huisvuil. Het nieuwe verzamelsysteem is ont wikkeld door hel composte- ringsbedrijf Rutte te Haarlem- merliede. Het college wil Rutte binnenkort de gelegenheid ge ven een proefopstelling uit te testen in de Halfwegse wijk De Groote Braak. Nu staan op centrale punten in de dorpen of wijken contai ners waar omwonenden hun volle vuilniszakken in kunnen deponeren. Twee maal per week worden de containers ge leegd. Bij het nieuwe systeem komt de opslagruimte onder gronds. Burgemeester IJsselmuiden is hierover optimistisch gestemd. „Je moet het zien als een soort grote koker die net even boven de grond uitsteekt. Hier kunnen de zakken met afval in worden gegooid. Het reservoir ligt enke le meters diep. De opening kan op een deugdelijke manier wor den afgesloten. Het systeem is absoluut veilig voor kinderen, aldus de burgemeester. Het college prefereert de nieuwe manier van opslag, als de proefneming slaagt, boven de gebruikelijke. IJsselmuiden: „In de grond is het koeler, er is meer capaciteit en het is goed afsluitbaar zodat omwonenden er absoluut geen last van heb ben. Vooral het laatste argu ment weegt zwaar. Omwonen den zien de verzamelplaats vaak als een grote vuilnisbelt. Vooral in weken als er door feestdagen een ophaalbcurt uit- valL Haarlemmerliede moet voor hel eind van dit jaar een keuze maken hoe per 1 januari 1994 het huisvuil en het GFT-afval worden opgehaald. Op dat tijd stip wordt het wettelijke ver plicht huisvuil gescheiden aan te bieden. Er is expres gewacht met het vervangen van de te genwoordige vuilniswagen tot bekend is hoe de gemeente het vuil denkt in te zamelen. De be woners en de bewonersvereni ging van De Groote Braak wor den hierover binnenkort nader ingelichL

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23