Formabouw geen stiekeme voortzetting van Arbouw 1IGEN BAAS Meeste klanten willen Nederlanders leren Polen wat service betekent Stand van Zaken Interesse van Heineken voor Tsjechisch bier Reclame op school wordt gewoon Amerikanen laten F-16's bij Fokker repareren VRYDAG 18 JUN11993 22 Oegstgeester bureau ziet gat in de markt zoeterwoude/amsterdam Bierbrouwer Heineken is geïnteresseerd in samenwerking met twee Tsjechische brouwerijen die het bekende Pilsner IJrquell produceren. Heineken ontkent echter aandelen in het bedrijf Plzenske Prazdroj te willen kopen, zoals eerder door verschillende Tsje chische kranten werd gemeld. Plzenske Prazdroj, een van de twee brouwerijen, is momen teel in bezit van de Tsjechische staat. De regering wil het vrij wel failliete bedrijf redden door het te laten fuseren met brou werij Plzenske Pivovary, een bedrijf dat voor 67 procent in par ticuliere handen is. De Tsjechische regering wil in dat nieuw te vormen bedrijf een meerderheidsbelang houden, ondanks het feit dat dit volgens de huidige privatiseringswetten niet is toe gestaan. De zaak rond dit nationaal produkt ligt in Tsjechië zo gevoe lig dat in het parlement wijzigingsvoorstellen worden inge diend die overheidsinvloed bij de bierproduktie alsnog moge lijk moet maken. Volgende maand vergadert het parlement hierover. Een woordvoerder van Heineken wilde niet op deze kwestie ingaan. woensprecht/regio»zo'n 30.000 manuren werk mee bill meyer gemoeid. Fokker won het on derhoudscontract in competie met het Belgische SABCA en een Deens bedrijf. De Amerikanen laten bij Fok ker overigens reeds jaren het zogenoemde drop-in onder houd uitvoeren, een soort pech onderweg regeling. Een woord voerder van FAS sluit niet uit dat er volgend jaar opnieuw 30 Amerikaanse F-16's in Woensd- recht een soortgelijk opknap beurt krijgen. De Amerikaanse luchtmacht in Duitsland laat 30 F-16 gevechts vliegtuigen bij Fokker een repa ratieprogramma ondergaan. Het contract wordt volgende week in Woensdrecht bij Fokker Aircraft Services (FAS) onderte kend. Met de order is een be drag van vier miljoen gulden gemoeid. Het gaat hierbij om modifica ties aan de hydraulische syste men van de vliegtuigen. Er is Leerlingen van het Rijnlands Lyceum worden opgeroepen meer chips te eten en minder dieren te mishandelen. Geld terug voor NZH-chauffeurs regio» Buschauffeurs bij de NZH die in deeltijd werken krijgen binnenkort een heleboel achterstallig loon uitbetaald, aldus de Vervoersbond FNV. Zij zijn voorgaande jaren veel overuren misgelopen door een verkeerde berekeningen. Het busbedrijf moet de contracturen per maand berekenen maar deed dat altijd per jaar. Volgens de bond is het een oneerlijke zaak waaraan nu een eind komt. Het overlegor gaan van cao-partijen in het Streekvervoer heeft de NZH in het on gelijk gesteld. OEGSTGEEST/REGIO *ERIC JAN WETERINGS Al zo'n 250 scholen hebben de afgelopen tijd kennis gemaakt met het fenomeen van de 'schoolboards', wissellijsten waarin reclame en gewone of ideële voorlichting op een pro minente plaats in een schoolge bouw worden opgehangen. Twee jaar geleden begon recla mebureau Hillenaar uit Oegst- geest met het project. Elke maandag gaat een ploeg van Hillenaar de scholen langs om een nieuwe reclame-bood schap aan te brengen. Op de borden wordt geadverteerd voor muziek(bladen), frisdran ken en andere op de doelgroep toegesneden produkten. Tabak, drank, politiek en andere voor jongeren discutabele onderwer pen worden niet geplaatst. Het Oegstgeester bureau is het eni ge in Nederland dat zich met deze vorm van reclamemaken bezighoudt. De activiteiten leiden zelden tot problemen, ook al omdat met alle betrokken partijen - commerciële en ideële adver teerders en de schoolleiding - afspraken worden gemaakt. Di recteur J. Hillenaar: „Een anti rook-campagne naast een siga rettenreclame zou natuurlijk beide ongeloofwaardig maken." Op de ideële borden prijzen or ganisaties als de dierenbescher ming en Greenpeace zich aan. Toen Hillenaar twee jaar gele den begon met het project (op Amsterdamse, Rotterdamse en Haagse scholen) wilden de meesten niet verder gaan dan reclames voor dit soort organi saties. „Soms mochten adver tenties voor vakantiebaantjes nog wel, maar commerciële ad vertenties waren niet bespreek baar," zegt Hillenaar. „Een groot aantal scholen houdt.die bezwaren nog steeds, men wil principieel geen commerciële activiteiten binnen de muren van de school." De laatste tijd verandert dat snel. „Eigenlijk is de minister van onderwijs mijn grootste pleitbezorger," meent Hillenaar. „Door de voortdurende bezui nigingen kunnen veel scholen de 250 gulden die ze per jaar per bord ontvangen goed ge bruiken." FOTO LOEK ZUYDERDUIN Het belangrijkste probleem waar Hillenaar mee worstelt is de vervanging van de bill boards. Dat moet elke maandag tussen acht uur 's morgens en vijf uur 's middags gebeuren als de scholen open zijn. De cam pagnes duren maar een week. „De borden hangen op een do minante plek in de school naast het mededelingenbord, zodat iedereen ze minimaal een keer ziet. Dat is voldoende.". Vrijheid van keuze De discussie rond de aspergestekers in het zuiden van het land maakte het weer pijnlijk duidelijk. Zo veel werk en zo veel werkzoe kenden, waarom lukt het niet vraag en aanbod op de arbeidsmarkt beter op elkaar af te stemmen? Binnenkort zullen we weer artikelen lezen over de aardbeien-pluk, illegalen in naaiateliers en de appelenoogst en opnieuw zal daarbij de vermanende vinger naar Arbeidsvoorziening wijzen. Kennelijk doen wij iets niet goed. We vertellen niet duidelijk wat we wel en wat we niet kunnen. Bij deze dus. Er zijn verschillende mogelijkheden om vacatures te vervullen. De personeelsadvertentie, open sollicitaties of contacten via werkne mers, en met behulp van inermediairs zoals werving en selectiebu reaus, uitzendbureaus en natuurlijk het Arbeidsbureau. Het Arbeidsbureau heeft daarbij een extra opdracht, het vergroten van de kansen van zogenoemde doelgroepen (langdurig werklozen, etnische minderheden, herintredende vrouwen enz.) op het vinden van een baan. Let wel, de werkgever en de werknemer beslissen samen of ze met elkaar in zee gaan. Als intermediair kun je partijen alleen met el kaar in contact brengen en trachten weerstanden weg te nemen, of met behulp van subsidies te verminderen. De keuze is uiteindelijk aan de werkgever en aan de werkzoekende. Het blijkt dat er regel matig iets mis gaat. Geen enkele advertentie en geen van de inter mediairs slaagt erin vraag en aanbod voor sommige vacatures bij elkaar te brengen. Zou het liggen aan de vrijheid van keuze? Willen we dat de werkge ver gedwongen wordt diegene aan te nemen waarvan een derde (wij bijvoorbeeld) bepaalt dat die het moet zijn? Willen we dat de werkzoekende die functie moet uitoefenen waarvan een derde (wij opnieuw) zegt die baan staat open, je gaat het maar doen? Nee, ei genlijk willen we dat nou ook weer niet (toch?). Wat we eigenlijk lij ken te willen, is op het ene moment de ene partij geen keuze geven en op het andere moment de andere partij de keuze ontzeggen. Snapt u het nog? Een voorbeeld. In de Stichting van de Arbeid is overeengekomen dat voor 1996 60.000 arbeidsplaatsen vervuld moeten worden door etnische minderheden. Dit lijkt niet te lukken. Het werk is er niet. Als een werknemer meer kost dan hij opbrengt dan kan een werk gever hem niet aannemen. De werkgever dwingen toch zijn af spraak na te komen, gaat voorbij aan de werkelijkheid. Er is op dat moment geen keuze. Ander voorbeeld. Zolang een werkzoekende een keuze heeft en in dit land geldt dit (gelukkig) voor iedere (legale) inwoner, zal hij of zij kiezen voor werk dat voldoet aan enkele minimale t In de regio hebben onder meer scholen uit Leiden, Al phen aan den Rijn en Oegst- geest de schoolboards hangen. Reacties van leerlingen en do centen zijn momenteel moeilijk te krijgen, ledereen heeft het te druk met de i werk moet voldoening bieden, dit kan variëren tot geestelijke ontplooiing. De medewerker moet respect ontvangen, variërend van als mens behandeld woeden tot het oogsten van waardering. Het werk moet tevens per spectief bieden, het werk moet uitzicht bieden op het bereiken van een doel of dit nu een zekerheid van inkomen of een car rière is. Zodra een illegale werknemer is gelegali seerd en dus de keuze krijgt, zal hij dezelf de criteria hanteren! Als werk niet voldoet aan deze eisen dan zal het verloop hoog zijn en zal keer op keer de vervulling van vacatures een pro bleem vormen. Voor alle intermediairs. Zo lang wij de processen die spelen op de arbeidsmarkt niet aan iedereen duidelijk kunnen maken, zullen wij nooit verwach tingen tot reële proporties kunnen terug brengen. Wij hebben geen andere keus. i een volle maag Karen van Grunsven, directeur Arbeidsbu reau Leiden. De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden. Vandaag: Netty Brussee van creatief evenementen bureau Putting Promotion uit Alphen aan den Rijn. zoeterwoude/leiden „De bakermat voor Putting Promotion is de golfbaan waar ik part-time werk. Golfen is in opkomst en daardoor is de baan ook in trek bij bedrijven en personeelsverenigin gen voor hun jaarlijkse uitjes waar hen dan een 'clinic' wordt aangeboden. Op een ge geven moment vroeg ik me af, wat zouden die bedrijven het volgende jaar gaan doen. Want ja, ze zullen toch niet twee keer achter elkaar hetzelfde gaan doen. Vanuit dat idee ben ik informatie gaan inwinnen. Ik ben gaan aftasten of ook anderen hier in de om geving zich bezighouden met de organisatie van bedrijfsuitstapjes en -feesten en ook wat de mogelijkheden zijn aan evenemen ten. Al heel snel kwam ik tot de conclusie dat je beter geen feestavonden met artiesten kunt organiseren. Dan krijg je hetzelfde als met de familie op een verjaardagsfeest. Aan de ene kant de mannen, aan de andere kant de vrouwen, in de ene hoek de leiding, er gens aqders het kantoorpersoneel en weer ergens anders de produktiemedewerkers. Dat mengt zich dan nooit. Het werkt veel beter om er helemaal uit te gaan en in een andere omgeving met elkaar iets te onder nemen. Zo heb ik contacten gelegd met ei genaren van allerlei evenementen. Dat loopt uiteen van zeilen op een driemaster, tot kanoën, zweefvliegen en ballonvaren tot spelcircuits, puzzel- en survivaltochten tot paintball, casino-entertainment en skelte ren. Heel even heb ik ook overwogen golf- evenementen te organiseren, maar dat valt niet te rijmen met mijn werk op de golf baan. Bij alle evenementen ben ik de ac commodatie gaan bekijken. En in de mees te gevallen heb ik de activiteiten ook zelf uitgeprobeerd. Zo ben ik ook zelf gaan zweefvliegen. Het afgelopen voorjaar heb ik 562 bedrij ven in de regio Leiden en Alphen mijn fol der gestuurd. Daar kwamen 83 aanvragen voor offertes op en inmiddels zijn daar 7 definitieve opdrachten en 14 opties uitge komen. Veel meer dan ik verwacht had. Ik wilde aanvankelijk ook direct bedrijven in de Bollenstreek aanschrijven, maar dat heb ik maar uitgesteld. Inmiddels heb ik ge- merkt dat de meeste klanten vooral iets avontuurlijks willen. Heel populair is het paintballen. Wat je dan merkt is dat het personeel vooral de directeur of bepaalde chefs mee wil hebben. Er wordt dan kenne lijk heel wat afgereageerd. Maar ik heb ook contact gehad met een bedrijf waar een nieuwe afdeling slecht functioneerde. Die heb ik aangeraden een zeskamp/spelcircuit te doen, waarbij teamgeest en samenwer king verlangd wordt. Waarom bedrijven bij mij moeten aankloppen? Ze kunnen inderdaad ook zelf evenementen organiseren. Maar dat kost veel tijd, want het is niet hun dagelijks werk, en dus ook geld. Bovendien word ik voor een deel betaald door de bedrijven waar ik meewerk, ik krijg commissie. Daar door ben ik relatief goedkoop. Voordat ik begon heb ik cursussen ge volgd bij onder andere het Instituut voor Midden en Kleinbedrijf. Daar raadden ze me aan vooral een accountant te nemen, die zou zichzelf terugverdienen. Op aanra den van de accountant ben ik ook uren gaan noteren waardoor je in aanmerking kan komen voor de startersaftrek. Boven dien heb ik advies gehad over de afschrij ving van kosten voor de belasting. Ik heb uiteindelijk ook een beperkt krediet geno men om te kunnen investeren in bijvoor beeld een auto, een computer en een tele fooncentrale. Heel bewust heb ik»er voor gekozen zaken en gezin goed van elkaar te scheiden zoals een aparte telefoonlijn, een postbus en de bankzaken. Een van de leuke dingen van dit bedrijf is dat het heel goed is te combineren met mijn gezin en met mijn werk op de golfbaan. foto: ben de bruyn Formabouw is geen stiekeme voortzetting van het recen telijk failliet verklaarde Leidse bouwbedrijf Arbouw, waarbij schuldeisers met lege handen zijn achterbleven. Volgens Formabouw-directeur H.H. Slegtenhorst zijn de ze verhalen uit de bouwwereld absoluut onwaar. Ook de bouw- en houtbond FNV zegt geen aanwijzingen te heb ben voor onoirbare praktijken. Woordvoerder F. Dobbelaer van de bouw- en houtbond FNV zegt de geruchten te kennen. „Wij zijn ook gebeld door men sen die vertelden dat er van al les niet in de haak zou zijn rond de overname, maar concreet werden die verhalen nooit. Voorzover ik het kan overzien is er niets onoirbaars gebeurd." Slegtenhorst en Van de Berg kochten de lege b.v. Forma bouw om zo snel mogelijk het werk aan de diverse projecten te kunnen voortzetten. „Je hebt fa ciliteiten nodig, zoals een in schrijving bij de bedrijfsvereni ging, anders ben je eindeloos bezig dat soort zaken te regelen. We hadden in het begin hele maal niets, zelfs geen telefoon," zegt Slegtenhorst. Formabouw zet de meeste projecten voort waar Arbouw aan werkte. Dat zijn onder meer de bouw van het Clusiuslabora- torium voor de Leidse universi teit, een groot renovatieproject eric jan weterings Slegtenhorst en zijn collega-di recteur Van de Berg bekleedden beiden een leidinggevende po sitie bij Arbouw. Toen deze fir ma enige maanden geleden over de kop ging kochten zij sa men de lege b.v. Formabouw. Het nieuwe bedrijf zette een groot aantal projecten van Ar bouw voort, waardoor ongeveer de helft van de 80 werknemers hun baan behield. Naast de nieuwe directie is er nog een geldschieter voor For mabouw, maar het is niet be kend wie die derde financier is. Het gerucht dat het zou gaan om oud-Arbouw directeur K. Arbouw, die privé- kapitaal in Formabouw zou hebben gesto ken ontkent Slegtenhorst. „Dat is absoluut niet juist". Wel is Ar bouw als adviseur aan het nieu we bedrijf verbonden 'om lo pende zaken af te handelen.' in Den Haag en de bouw van een winkelcentrum in Amster dam. De bouw van een groot complex in Zoetermeer wordt niet overgenomen door Forma bouw. Dit project betekende de nekslag voor het 47 jaar oude Arbouw toen opdrachtgever Richtersbleek Vastgoed failliet ging. Ook verschillende door Ar bouw ingehuurde onderaanne mers leden forse schade. Suggesties dat er iets mis zou zijn met Formabouw gingen rondzingen toen bleek dat de b.v. in het verleden onder meer eigendom is geweest van A. Swaak, de directeur van het vo rig jaar failliet verklaarde bouw bedrijf Erica b.v. Swaak maakte in de Leidse bouwwereld en daarbuiten weinig vrienden, zo. luidt het eufemistisch in deze kringen en deze besmette naam lijkt nog een beetje aan de b.v. te kleven. „Volstrekt ten onrechte na tuurlijk," zegt Slegtenhorst. „Misschien zijn we, wat over haast geweest bij de aanschaf, maar de tijd ontbrak om alles uitvoerig te bekijken. In het be gin maakten wij werkweken van 100 uur, want het werk moest door. ,Dan heb je geen tijd om op punten en komma's te let- Trainingsprogramma voor lucht\>aartmaatschappij LOT Ook verwijten dat Formabouw verplichtingen tegenover de van Arbouw overgenomen werkne mers niet zou zijn nagekomen zijn volgens Slegtenhorst onte recht. „Aan het einde van de eerste week hebben we alle mensen zelfs cash een voor schot gegeven. Daarna hebben we de salarissen keurig per week verwerkt, zoals in de bouw gebruikelijk is. Als mensen daarna ongeduldig worden is dat best begrijpelijk, want ban ken en giro doen er tegenwoor dig ruim twee weken over voor dat geld wordt overgemaakt." Ook de problemen rond de zogenaamde vakantiebonnen zijn opgelost, verzekert Slegten horst. Deze zijn tot eind maart door Arbouw betaald en de rest van de verplichtingen is overge nomen door de bedrijfsvereni ging. Vakbondsman Dobbelaar bevestigt dat de betaling van de salarissen in orde is. Toch staat hij 'een beetje am bivalent' tegenover de gang van zaken. „Het is prettig dat die veertig man hun baan hebben behouden, maar een faillisse ment kost altijd geld. En uitein delijk betaalt de gemeenschap dat." ZAKELIJK Bijeenkomst CJB schiphol «bill meyer De Poolse luchtvaartmaatschappij LOT en IBN Pegasus uit Den Haag hebben een contract gete kend voor een uitgebreid trainingsprogramma. Met het contract is een bedrag van 2,5 miljoen gemoeid. Dit bedrag wordt grotendeels gesubsi dieerd door het ministerie van Verkeer en Water staat. De bedoeling is dat de Pegasus-medewerkers de Polen onderricht geven in service aan de klant, een in de voormalige Oostbloklanden vrij onbe kend begrip. Voorts is de training gericht op het financiële management van een luchtvaartmaat schappij. LOT maakt de laatste jaren een groot aantal veranderingen door. Dit jaar wordt een/drastische vlootvernieuwing afgerond, waardoor LOT nu over één van de modernste luchtvloten van Euro pa beschikt. Het topmanagement is vervangen en het aantal personeelsleden is teruggebracht van 8000 tot 4000. Minister Maij-Weggen heeft tijdens een recent bezoek aan Polen haar steun voor het project toe gezegd. IBN-Pegasus is één van de grootste lucht vaartadviesbureaus in Europa. Het bedrijf heeft de laatste jaren ervaring opgedaan met trainingen in Hongarije, Polen, de Baltische Staten en de Tsjechische Republiek. woensdagavond 23 juni een bijeen komst waar 'de Nederlandse John Cle- ese' (A. Simons) een 'peptalk over self- promotion' zal houden. De directeur van een management-trainingsinsti- tuut uit Den Haag doorspekt zijn beto gen met humor en spreekt met onge kende snelheid. Plaats: Hotel het Witte Huis, Wilhelminapark 33, Oegstgeest. Aanvang 20.00 uur, inlichtingen 071- 210580. Nieuwe notaris ALPHEN AAN DEN RIJN - H.H. Augs- tein vestigt zich per 15 juli als notaris in Alphen aan den Rijn op het adres Wilhelminalaan 10. Augstein

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22