Besluit Maij overdondert de provincie AlSÜW Vaarten slibben dicht Truc scholen om norm te omzeilen Ambtenaren Zuid-Holland staken door schoner water' Randstad A rw tt ii Visstand wijzigt zich Vragen VVD over trajectkeuze HSL Meer overlast vliegverkeer Leidse regio VRIJDAG 18 JUN11993 Betrokkenheid besluitvorming HSL ontkend De provincie Zuid-Holland onderneemt voorlopige geen actie tegen het besluit van Maij om de hoge-snelheidslijn ten oosten van Zoetermeer, dwars door het Groene Hart, aan te leggen hoewel dit tracé falikant tegen de wil van de provincie is. Gedeputeerde T. Jansen hield gisteren tij den de statenvergadering zelfs vol 'nog nooit officieel van Maijs voornemen gehoord te hebben'. Jansen ontkent ook elke betrokkenheid bij de besluitvorming. den haag monica wesseling De grote vraag tijdens de verga dering was of de provincie nu al bij het rijk moet gaan lobbyen om de voorlopige keuze van tra cé A van tafel te krijgen. In het collegeprogramma van het zit tende college staat dat het pro vinciaal bestuur absoluut voor gebruik van het bestaande tracé Jansen vindt het te vroeg om nu al protest aan te tekenen: „We gaan pas ageren op het moment dat Rotterdam bouw plannen presenteert dan wel als de toekomst van Zestienhoven moet worden besproken. De aanleg van een hoge-snelheids- lijn komt dan pas om de hoek kijken." Gisteren bleek er nogal wat verwarring te zijn over het voor- keursaltematief als het bestaan de tracé te weinig capaciteit heeft. In het collegeprogramma staat dat er in tweede instantie (als het bestaande tracé .onmo gelijk is), een lijn ten westen van Zoetermeer moet komen. Groen Links-statenlid Meijer is niet overtuigd van de vasthou dendheid van gedeputeerde staten: „Als GS eigenlijk voor een tracé ten oosten van Zoe termeer zijn, dan moeten ze dit nu eindelijk maar eens in het openbaar durven zeggen." Onderzoek Jansen heeft bij eerdere gele genheden laten doorschemeren dat nader onderzoek naar het tracé door het Groene Hart niet' a priori moet verworpen. De ge deputeerde ontkent echter be trokkenheid bij de besluitvor ming en schermt zelfs met on wetendheid. De statenleden en de gedepu teerde zijn overtuigd van de noodzaak van een nieuw tracé. „De spoorwegen leggen in het kader van Rail 21 een flink aan tal nieuwe lijnen aan. Dat geeft ruimte op het bestaande tracé en dus kan daar de snelle trein over rijden". Meijer wil dat de mogelijkhe den en onmogelijkheden van trace B nu al beter worden on derzocht. „Mocht blijken dat het bestaande tracé toch te wei nig capaciteit heeft, dan kunnen we met studies over B in de hand, een keuze voor A wellicht voorkomen." De vraag naar de betrokken heid van de provincie werd gis termiddag tijdens de vergade ring van provinciale staten op geworpen door CDA'er J. Heij- koop. „Twee weken geleden hebben we als provincie de mi nister gevraagd vóór de zomer een besluit te nemen over de tracé-keuze. Nu ligt het er al. Dan vraag je je toch af of Zuid; Holland hierbij betrokken is ge weest." Overdonderd Heijkoop voelt zich, zo bleek uit zijn verhaal, wat overdonderd, te meer daar de keuze van Maij niet de keuze van de provincie is. PvdA'er Poppe zag dat an ders: „Had u het dan prettiger gevonden als wij eerst alle wo ningbouwlocaties hadden vast gelegd om vervolgens daar een streep doorheen te kunnen ha len omdat Maij de trein over de locaties laat lopen." Basisscholen hebben een truc bedacht om het minimumaantal leerlingen dat ze voor hun voortbestaan nodig hebben, naar beneden te drukken. Kleinere scholen in grotere gemeenten kunnen aan opheffing ontsnappen door samenwerkingsverbanden te smeden met scholen in kleinere ge meenten, waar de opheffingsnormen lager zijn. Volgens PvdA-kamerlid De Cloe komt zo de door de voormalige staats secretaris Wallage opgestarte schaalvergrotingsoperatie in gevaar. De Ka- I mer wil de opheffingsnormen laten variëren naar grootte van de gemeen- te. Een school in Amsterdam is veel eerder te klein om zelfstandig voort te bestaan, dan een school in een kleine geïsoleerde plattelandsgemeente. Het minimale aantal leerlingen op een plattelandsschool is 25, in een grote stad is dat bijna 190. Al te streng wilde de Kamer niet zijn. Een schoolbe stuur dat meer scholen onder zijn beheer heeft, kan een kleine school red den als het gemiddelde van het aantal leerlingen van alle scholen samen ruim boven de opheffingsnorm ligt. De Cloe nu, is bezorgd over een truc I die scholen in Hengelo hebben bedacht. Zij lopen vooruit op de nieuwe wet die de Kamer op dit moment in behandeling heeft en sluiten samen werkingsverbanden met scholen in kleine buurgemeenten. Zij profiteren I indirect van de lagere opheffingsnorm in die kleine gemeenten. Zo slagen - zij erin het voor hen toe te passen gemiddelde naar beneden te brengen'. Een enkeling trachtte door over de tafel te klimmen, de vergaderzaal van provinciale staten toch te bereiken. Onnodig, want de vergadering werd uitgesteld tot na afloop van de stakingsacties. foto jan holvast T* a i a -m den haag monica wesseling Het provinciehuis van Zuid- Holland heeft gistermorgen twee uur plat gelegen. De amb tenaren hebben de eerste twee uur van hun werkdag niets uit gevoerd. Ook de telefoon werd niet opgenomen. Provinciale staten hebben hun maandelijk se vergadering een uur moeten uitstellen. In de ochtenduren verzamelden zich naar schat ting 700 van dé 1600 ambtena ren die in het provinciehuis werken. Tot de staking was opgeroe pen door vier ambtenarenbon den. Doel van de actie was en is meer geld en betere arbeids voorwaarden. Op 30 juni komen de provincie-ambtenaren nog maals in actie tijdens een lande lijke actiedag. Provinciale Staten beginnen normaal om half tien met ver gaderen. De ingang van de ver gaderzaal was echter gebarrica deerd. Om klimmen en klaute ren te voorkomen (een aantal statenleden trachtte over tafels heen te schuiven), besloot com missaris S. Patijn de vergade ring een uur later te laten begin- Hoewel werkgevers en werk nemers nog steeds lijnrecht te genover elkaar staan (een eis van 2,5 procent tegenover een bod van 0,7 procent), bleek het begrip voor de actie groot. „Ik vind het wel leuk. Ik ben zelf veel te lang ambtenaar geweest. Mijn sympathie ligt hier en ner gens anders", aldus gedepu teerde L. Blok. Ook de kersverse PvdA-gedeputeerde J. Wolf, die juist deze vergadering zou wor den gei"nstalleerd, had geen enkel bezwaar. „Ik heb nog nooit zoveel belangstelling ge had", was zijn lakonieke com mentaar. Wolf vervangt tijdelijk gedeputeerde Stolker die we gens ziekte enkele maanden af wezig is'. Geen geld Commissaris Patijn: „Ik ben zelf ook ambtenaar van binnen landse zaken, maar heb nog niet met een spandoek voor de minister gestaan. De eis van de ambtenaren is reëel. Het pro bleem is echter dat we geen geld hebben. De provincie krijgt geld van het rijk en er is net ge noeg om de koopkracht van de ambtenaren te behouden." Ook gedeputeerde G. Brou wer, verantwoordelijk voor het personeelsbeleid, ziet geen mo gelijkheden in te gaan op de eis van de ambtenaren. Hij plaatste een kanttekening. .Ambtenaren willen de martksector volgen, maar dan alleen op het gebied van de loonsverhoging. Als ze als echte marktpartij willen worden benaderd, dan over de hele linie en niet alleen de kren ten uit de pap." Om half elf werd de grote sta tenzaal ontruimd en kon ieder een aan het werk. umuiden anp De visstand in de Noordzee, langs de Nederlandse kust en op binnenwateren als het IJssel- meer verandert dramatisch. Door het sterk afnemen van meststoffen in het water is een aantal vissoorten sterk in op komst, terwijl andere op termijn dreigen te verdwijnen. Dit krijgt de komende jaren grote gevol gen voor de Nederlandse be roepsvisserij. Dat zegt dr. R. Boddeke, hoofd van de afdeling biolo gisch onderzoek zeevisserij van het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek (RIVO) in IJmuiden. In de Waddenzee is een groot aantal eitjes van de ansjovis ge vonden. Deze vissoort is daar door vervuiling van het water 29 jaar geleden verdwenen. Maar wegens de uitzonderlijke hoge watertemperatuur, de helder heid van het Waddenzeewater en de sterk teruggedrongen lo zingvan meststoffen verwachtte het instituut al in 1992 de terug keer van de ansjovis. In 1960 haalden Nederlandse beroepsvissers nog 200 ton an sjovis uit de Waddenzee. Door de lozing van fosfaten en nitra ten nam de hoeveelheid plank ton daar explosief toe en de an sjovis verdween. Slechts één an- sjovisbedrijf in de Oosterschel- de kon zich staande houden. Metingen rond de sluizen in de Afsluitdijk hebben aange toond, dat de hoeveelheid in het water geloosde fosfaten en nitraten tussen 1981 en 1992 met 96 procent is verminderd. Daardoor is ook de hoeveelheid plankton sterk afgenomen en is het water van Wadden- en Noordzee zichtbaar helderder geworden. Volgens Boddeke is daarmee voldaan aan een be langrijke voorwaarden om de ansjovis weer in de Waddenzee te laten paaien. Het RIVO constateert dat langs de kust ook andere 'helder water-soorten' als dolfijnen en pijlinktvissen terugkeren of fors in aantal groeien. Zowel op de Noordzee, de Waddenzee als het IJsselmeer is het ecosysteem volgens Boddeke 'zeer sterk aan het verschuiven'. Daardoor zal wél de zeevisserij op soorten als schol, garnaal, kabeljauw, mos selen en kokkels de komende jaren in ernstige problemen ko men. Op binnenwateren als het IJsselmeer zullen ook spiering, snoekbaars en paling sterk te ruglopen. Ook daar zullen de gevolgen voor de beroepsvisse rij niet uitblijven, zo voorspelt de RIVO-woordvoerder. den haag De fractie van de WD in de Tweede Kamer wil duidelijkheid over de relatie tussen de aanleg van een Hoge Snelheids Lijn (HSL) door het Groene Hart en de komst van nieuwe, grote woningbouwlocaties. Zowel premier Lubbers als minister Maij heeft na drukkelijk een link gelegd tussen de nood zaak van bouwruimte en het aangeduide voorkeurstracé van de HSL. De WD, zo blijkt uit schriftelijke vragen aan de minis ters Maij en Alders, voelt zich daardoor bui tenspel gezet. De liberale kamerleden Jorritsma en Te Veldhuis vragen daarom opheldering over de stand van zaken. Zij willen bijvoorbeeld weten of de voorlopige keuze van het HSL- traject mede is ingegeven door een keuze voor nieuwe Vinex-bouwlocaties. Op grond daarvan vragen de WD'ers zich af of voor HSL en bouwlocaties dezelfde procedures afgewikkeld moeten worden. Tevens twijfelen de liberalen aan de waarde van inspraak als nu reeds, zonder dat iemand officiéél zijn zegje heeft kunnen doen, de voorkeur wordt gegeven aan het traject ten oosten van Zoetermeer. door: Meindert van der Kaaij HSL door Groene Hart lijkt onvermijdelijk Minister Malj-Weggen maakte het in televisieprogramma NOVA tussen neus en lippen bekend: het kabinet heeft een 'voorlopige' voorkeur voor de aanleg van een Hoge Snelheidslijn (HSL) dwars door het Groene Hart. Wat ruim twee jaar geleden door bijna alle politici verontwaardigd van de hand werd gewezen, is nu dichterbij dan ooit. Een supertrein die met een snelheid van 300 kilometer per uur op een flinke spoordijk door de groene long van de Randstad scheurt. Maar het ministerie van verkeer en waterstaat haast zich om te wijzen op het woordje 'voorlo pig'. Na de zomer komt de rege ringsnota over de HSL uit met daarin alle voor en tegens van alle varianten. Dan neemt de regering naar verwachting in de herfst een definitief besluit. De reden waarom Maij nu plot seling op dat moment is voor uitgelopen, houdt verband met de woningbouw rond Rotter dam. Het zogeheten Groene Hart-tracé waarvoor nu is geko zen, hindert de grootschalige nieuwbouw ten noorden van de havenstad het minst van alle va rianten. De grote vraag is nu: kan de minister het in de herfst nog maken om dan voor een traject te kiezen dat de woning bouw rond Rotterdam wel be lemmert? Het ministerie zegt ja. Bij dat besluit zou weer wél re kening worden gehouden met milieu en natuur. Degenen die dat geloven zijn in dit land op een hand te tellen. Bij bestuurders en bewoners uit het Groene Hart hoeft Maij in middels niet meer aan te ko men met pleidooien over het natuurgebied in het meest ver stedelijkt gebied in Nederland. Cynisme wordt gegarandeerd haar deel. Nadat in 1989 de Eu ropese verkeersministesr beslo ten tot een Europees netwerk, kwam begin 1991 de nota uit waarin de varianten van de nieuwe lijn werden geopen baard. Eén traject passeert Zoetermeer aan de westelijke kant en volgt de rijksweg A4 tot aan Schiphol. De andere passeert Zoetermeer aan de oostelijke kant en raast door natuurgebieden rond Benthuizen, Hazerswoude, Koudekerk en Hoogmade, en buigt dan pas af naaf de A4. Al snel bleek dat de laatstge noemde variant door veel politi ci verontwaardigd van de hand werd gewezen. Hadden wij im mers niet besloten om het laatste beetje natuur in de Randstad heilig te verklaren? De woningbouw en bedrijfsvesti ging gingen daar aan banden. Er werd geïinvesteerd in de na tuur. Bij de moeizame vorming van de gemeente Rijnwoude, de samenvoeging van de gemeen ten Hazerswoude, Koudekerk en Benthuizen, werd nota bene als argument gebruikt dat een grote gemeente meer bestuurs kracht heeft om het Groene Hart te beschermen. Al die mooie woorden kunnen nu in deprullebak. De problemen bij Leiderdorp en Zoeterwoude wegen kennelijk zwaarder dan de argumenten van natuur en milieu. En toege geven, het is ook niet mis wat in Leiderdorp voor een HSL moet gebeuren. De sloopbal zou daar verschrikkelijk huishouden: 180 huizen, een rouwcentrum, twee scholen en een bankgebouw moeten daarvoor tegen de grond. Het is begrijpelijk, hoe wel dat niet openlijk wordt toe gegeven, dat in de gemeente huizen van Leiderdorp en Zoe terwoude een zucht van verlich ting is geslaakt. Het pleidooi voor een TGV over bestaand spoor maakt inmid dels geen schijn van kans meer. En ook uit de penibele politieke situatie waarin minister Maij nu verkeert, hoeven de tegenstan ders weinig hoop te peuren. Ook een volgende minister zal aandringen op de komst van de trein en wel over een nieuw tra cé. Nederland mag immers niet het Jutland van Europa worden. Er komt een Europees netwerk van supersnelle treinen en Am sterdam moet daarop aangeslo ten zijn. Bovendien moet er eens echt snel vervoer komen om de concurrentie met milieu vervuilende vervoersmiddelen aan te gaan. Wie nu van Rotter dam naar Amsterdam wil is een uur en vijf minuten kwijt, ten minste, als het op alle overvolle stations op rolletjes loopt. Daar kan met een TGV die door het Groene Hart dendert, ruim een half uur vanaf. Rijnwoude en Jacobswoude, die in mindere mate wordt getrof fen, moeten kortom ernstig re kening houden met de aanleg van een, HSL-traject dwars over hun grondgebied. De precieze loop van de spoorbaan staat nog niet vast. Het lijkt erop dat deze gemeenten straks niets an ders kunnen doen dan stegge len over een paar meter naar links of naar rechts om wat hui zen te sparen. Andere opties om de pijn te verlichten, zoals on dertunneling en spoorbakken, liggen weer verder weg. Wie de discussie rond de Betuwelijn volgt weet dat voor dit soort technieken weinig geld is. regio De vaarten, kanalen en sloten binnen het gebied van het Hoogheemraadsschap van Rijn land dreigen onaanvaardbaar dicht te slibben. Het schap heeft al geruime tijd geen stortplaats meer heeft voor zijn bagger. Vooral het opeenhopen van bagger in de boezemwateren belangrijk voor de waterhuis houding in het gebied baart het hoogheemraadschap steeds meer zorgen. Volgens woordvoerder Klap wijk van het hoogheemraad schap zijn er in de boezemwa teren waar het schap de ver antwoordelijkheid over draagt momenteel twee grote en vier 'gewone' knelpunten, waar zo snel mogelijk wat aan ge daan moet worden. „Onder meer een bepaald gedeelte van het stroomkanaal in Gouda moet nodig worden gebaggerd. Daarnaast hebben we nog een behoorlijk knelpunt in de noor delijke ringvaart bij Halfweg. En ook een stuk Rijn in Katwijk- Binnen, ongeveer waar het schiphol bill meyer Inwoners van Leiden, Leider dorp, Warmond, Oegstgeest en Abbenes krijgen vanaf 24 juni meer last van geluidsoverlast van overvliegende vliegtuigen. Vanaf die datum krijgt de Kaag baan op Schiphol, die voor de Leidse regio de meeste geluids overlast veroorzaakt, een flink aantal extra vliegtuigbewegin gen te verwerken. Dit is het ge volg buiten gebruik stellen van de Buitenveldertbaan voor een jaar. Dit gebeurt wegens onder houdswerkzaamheden en de stroomkanaal en het Vlietkanaal bij elkaar komen is een pro bleem." Het hoogheemraadschap moet nu een keuze maken: óf wachten met baggeren tot de provincie nieuwe stortplaatsen heeft aangewezen maar dat kan nog wel vijf jaar duren öf nu baggeren. Dat laatste bete kent dat het slib op de plaats waar het is opgebaggerd, moet worden ontwaterd. „En dat is een verschrikkelijk duur ver haal", aldus Klapwijk. „Het kost ongeveer tweehonderd gulden per kubieke meter natte spe cie." Wachten op de provincie houdt het risico in, dat bij aan houdende regen het boezemni veau onaanvaardbaar hoog wordt. Alleen wat betreft de Noordelijke Ringvaart, heeft het hoogheemraadschap de hoop iets met Amsterdam te kunnen regelen. Behalve de knelpunten in de boezemwateren is nu uit de jaarlijkse schouw gebleken dat ook veel van de sloten die onder de verantwoordelijkheid van particulieren of gemeenten vallen, onvoldoende door- aanleg van een drietal tunnels. Dat betekent dat de geluids overlast in Buitenveldert en Amstelveen tijdelijk aanzienlijk afneemt. Daartegenover staat dat het aantal vliegtuigbewegin gen boven Aalsmeer en de Leid se regio fors toeneemt. Ook an dere woonkernen in de regio Schiphol kunnen periodiek meer geluidsoverlast ondervin den. Schiphol zal via een uitge breide advertentie- en voorlich tingscampagne de inwoners van de regio van de maatregel op de hoogte stellen. Alle inwo ners van Aalsmeer krijgen apart stroom van water hebben. „Ook daar hebben we te maken met een flink aantal echte knelpun ten", aldus Klapwijk. Een voorbeeld van een derge lijk knelpunt is de sloot in de Oegstgeestse wijk Haaswijk. De bewoners van de wijk klagen er over stanoverlast en bovendien zouden de vissen in dit water sterven. Behalve een pomp, die op de verkeerde plaats is gei" nstalleerd, is ook de steeds ge ringere diepte van de sloot oor zaak. De bagger uit het gebied van het hoogheemraadschap werd tot anderhalf jaar geleden in. een voormalige zandwinput in de Braassemermeer gestort. Toen echter nieuwe vergunnin gen moetsen worden afgegege- ven, moest de stort vanwege de vele bezwaarschriften worden stilgelegd. Maandag behandelt de Raad van State deze be zwaarschriften. Het hoogheem raadschap hoopt nu dat de Raad van State toch toestem ming geeft voor het afgeven van de vergunningen. een brief waarin uitgelegd wordt wat de gevolgen zijn van het buiten gebruik stellen van Schiphol's langste start- en lan dingsbaan. De Buitenveldertbaan krijgt een nieuwe toplaag. Ook de baanverlichting wordt ver nieuwd. Normaal is dit een klus dat zo'n drie maanden in beslag neemt. De Nederlandse Spoor wegen en Rijkswaterstaat echter besloten gebruik te maken van de gelegenheid om hun geplan de spoor- (verdubbeling Schip- hollijn) en verkeerstunnels (ver breding A4) onder de baan door te trekken. Schiphol bouwt te- Celstraf na misbruik van stiefdochter haarlem Een 44-jarige Haarlemmer is gisteren door de rechtbank wegens seksueel misbruik van zijn minderjarige stief dochter veroordeeld tot tweeënhalf jaar gevangenis straf. Er was tegen de man vier jaar geëist. De rechtbank acht bewe zen dat de Haarlemmer sinds 1984 geregeld seksueel con tact heeft gehad met het slachtoffer. De verhouding zou zijn begonnen toen het meisje elf jaar oud was. Ze heeft verklaard dat ze met haar stiefvader naar bed ging op avonden dat haar moeder de deur uitging om te klaver jassen. Het slachtoffer raakte tweemaal zwanger, de eerste maal toen ze veertien jaar oud was. De'stiefvader heeft het seksueel misbruik altijd ontkend. „Allemaal verzin sels en leugens," zei hij tij dens zijn strafzaak. gelijkertijd een fiets- en open- baarvervoerstunnel. De werkzaamheden duren in totaal een jaar. Als Schiphol dit najaar klaar is met het baanon- derhoud kan de Buitenveldert baan weer in gebruik worden genomen door kleinere propel- lorvliegtuigen. Dat betekent dat de drie overige banen het ver keer moeten opvangen. De be doeling is dat de Kaagbaan het leeuwedeel van het luchtverkeer te verwerken krijgt. Bij bepaalde weersomstandigheden ontkomt men er echter niet aan intensie ver gebruik te maken ,van de Aalsmeerbaan en de Zwanen- burgbaan. Buitenveldertbaan jaar buiten gebruik

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20