Busbaan van Alphen naar Leimuiden 'Ik ben een vis, ik ben boos' 'Politiek luistert niet naar mensen' Alphen voert nog dit jaar een wegsleepregeling in Rijn- en Veenstreek Fabriek haalt asfalt weg Triathlon scholieren Alphen leent steeds meer boeken VRIJDAG 18 JUN11993 CHEF GERT VISSER. 071-356430. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-356413 Kosten 20 miljoen gulden De provincie Zuid-Holland en de busmaatschappij Cen traal Nederland (CN) onderhandelen over de aanleg van een busbaan langs de N 207 tussen Leimuiden en Alphen aan den Rijn. _De provincie reserveert twintig miljoen voor de aanleg van de baan. Het is de bedoeling dat de busbaan uiteindelijk wordt doorgetrokken naar Schiphol. LEIMUIDEN/ALPHEN AAN DEN RUN WILFRED SIMONS De provincie en rijkswaterstaat besluiten woensdag over de aanleg van een eerste deel van de busbaan. Het gaat om een kort stuk tussen Leimuiderbrug en Leimuiden in de richting van Alphen. Deze baan is een on derdeel van de reconstructie van de verkeerswegen rondom de nieuwe Leimuiderbrug, maar moet uiteindelijk wel een scha kel worden in het traject tussen Alphen en Schiphol. De kosten bedragen zes ton. Een groter deel van de baan tussen Alphen en Leimuiden kan volgens een woordvoerder van CN al eind 1994 jaar klaar zijn. Het gaat om ongeveer een vijfde deel van het traject, want de provincie trekt er volgend jaar vier miljoen gulden voor Aan de andere kant van de weg, in de richting van Nieuw- Vennep, ligt al een busbaan. Deze is vorige week in gebruik genomen. Knelpunten Wanneer de bus helemaal vrij baan heeft is nog niet te zeggen. De provincie en CN onderzoe ken nu al wat de aanleg van de busbaan nog in de weg staat. Wellicht moet de provincie gronden aankopen en hier en daar moeten bestemmingsplan nen worden gewijzigd. Daar naast zijn er volgens woord voerder R. de la Haye van CN over de hele lengte tussen Al phen en Schiphol zeven ver keersknelpunten die stuk voor Galloways komen maandag ALPHEN AAN DEN RUN De vijf runderen die het recrea tiegebied Zegersloot moeten gaan begrazen, arriveren maan dag. De galloways verblijven de eerste dagen na aankomst in de kraal, een klein afgesloten stuk je gebied aan de Burgemeester Bruins Slotsingel. Wethouder W. de Jong laat ze volgende week vrijdag los. De gemeente Alphen heeft drie dieren ge kocht. Twee galloways worden gehuurd. De gemeente streeft op zo'n manier naar een milieu vriendelijker beheer. Bovendien is de begrazing door de runde ren kostenbesparend. ALPHEN AAN DEN RUN De asfaltberg op het terrein van de Alphense asfaltfabriek Heij- mans/De Vrije Molen is opge ruimd. De provincie heeft dat vorige week bij een controle ge constateerd. Wat het bedrijf met het asfalt heeft gedaan, is niet bekend. Bij het bedrijf was nie mand voor commentaar bereik baar. Ruim een maand geleden constateerden controleurs van de provincie dat op het terrein van het bedrijf aan de Gnep- hoek een berg van 2000 tot 3000 kubieke meter freesasfalt lag. Het asfalt kwam vrij bij het on derhoud van wegen. Ook de resten van een asfaltvloer die uit de fabriek was verwijderd, lagen op de berg. De provincie sommeerde het bedrijf de berg binnen een week te verwijderen. Volgens direc teur P. Kelder van de fabriek was dat onmogelijk omdat het bedrijf stil ligt in verband met een renovatie van het machi nepark. Inmiddels is de fabriek weer in bedrijf, vermoedelijk is dit ook de reden dat het asfalt kon worden opgeruimd. stuk nauwkeurig bekeken moe ten worden. Hij noemt vooral de kruising van de N 207 met de Kruisweg en de Herenweg (in de richting Ter Aar en Wou- brugge) en het kruispunt op de grens met Alphen aan den Rijn. Het geld voor de busbaan komt uit een speciaal potje dat de provincie heeft om Schiphol bereikbaar te houden. De pro vincie Zuid-Holland wil het au toverkeer terugdringen en meer mensen met het openbaar ver voer laten reizen. Maar volgens De la Haye kan het busvervoer op dit moment nog niet goed met het autoverkeer concurre ren. „De bus doet er nu onge veer twee keer zo lang over om een reiziger van a naar b te brengen als de eigen auto. Wij streven ernaar om uiteindelijk iets langzamer te zijn dan de auto; in vakjargon 1.2 keer zo langzaam. Daarmee zijn wij heel ambitieus, want de wet geeft een norm aan van 1,5. Maar dat willen wij volgend jaar al halen. Daarom willen wij die busbaan zo snel mogelijk heb ben." Tijdwinst Als het kleine stukje tussen Lei muiderbrug en Leimuiden er ligt verwacht De la Haye al een flinke tijdwinst voor de bussen die van de N 207 gebruik ma ken. Dat zijn negen lijnen: de 111. 112, 144, 172, 197, 201,202, 250 en de 251. „Tijdens de spits heeft CN op de N 207 twintig bussen per uur rijden. De tijdwinst is enorm, het scheelt bij de brug zeker een paar mi nuten per bus." De laatste hand wordt gelegd aan de reconstructie van het Noordeinde in Roelofarendsveen. Als het aan de Veense ondernemers Ed van Berkel en Rob van der Geest ligt, is dit nog maar het begin van een vernieuwing van het centrum die zij voor ogen hebben. foto bende bruyn Winkeliers willen Noordeinde verder verbeteren ROELOFARENDSVEEN MARIETA KROFT „De fietsstroken zijn rood geas falteerd. De weg en de stroken zijn echter zo smal dat dat geen enkel nut heeft. Auto's die el kaar moeten passeren kunnen de fietsstrook toch niet vermij den. Ik heb gehoord dat het ro de asfalt zo'n 30.000 gulden ex tra heeft gekost. Daar zakt mijn broek nou van af. Het is een ty pisch voorbeeld van raadsleden die, wanneer zij met de vut zijn, kunnen zeggen: ziezo die strookjes heb ik toch maar mooi voor elkaar gekregen." Volgens Ed van Berkel, voor zitter van de Veense winkeliers vereniging RAAK en secretaris Rob van der Geest luistert de Alkemadese politiek te weinig naar de mensen. In Alkemade heerst een soort politieke par- tijenslag, zo is ze opgevallen. .Al le partijen willen hun eigen zin doordrukken. „Het Noordeinde ziet er best netjes uit. Maar er zou veel meer uit te halen zijn geweest", meent het tweetal. Zij vinden het bijvoorbeeld ook jammer dat er zo weinig parkeerplaatsen zijn. Bovendien is het voor vrachtwagens moei lijk om bij sommige winkels te laden en te lossen. Een grote wens van de winkeliers die nog niet is vervuld, is de instelling van eenrichtingsverkeer op de winkelstraat in Roelofarends veen. Via een nog aan te leggen rondweg ter hoogte van de Veense Rabobank kan het ver keer dan weer terug. De twee hebben de hoop daarop nog niet opgegeven: „Wij denken dat het centrum in de toekomst alsnog kan worden verbeterd." Niet klaar In de ogen van de twee winke liers is het Noordeinde immers nog lang niet klaar. Behalve de instelling, van eenrichtingsver keer, hebben ze nog meer wen sen om het centrum leefbaar te houden. De woningen die de gemeente de komende jaren nog mag bouwen, moeten in het centrum van Roelofarends veen komen. Verder willen ze winkels die nu nog wat achteraf liggen naar het centrum worden geplaatst. En als potplanten kwekerij Dobbe uit het centrum weggaat, moeten op het terrein woningen en winkels komen. „Wij denken niet alleen voor de 32 ondernemers die aan het Noordeinde zijn gevestigd", be nadrukt Van Berkel. „Het wordt altijd wel gedacht dat RAAK dit wil en dat zonodig moet. Maar er zijn meer belangengroepe ringen." Als voorbeelden noemt hij de bewoners die een leefbaar centrum willen houden en de Bond van Ouderen die pleit voor een veiliger Noordeinde. In samenwerking met het Ko ninklijk Nederlands Onderne mers Verbond verricht RAAK momenteel onderzoek naar de mogelijkheden om het centrum te verbeteren. Het onderzoek wordt verwoord in de knelpun tennotitie die in september aan de gemeente Alkemade wordt aangeboden. Van der Geest en Van Berkel hopen dat de advie zen in de notitie verder worden Feest op het Noordeinde ROELOFARENDSVEEN De reconstructie van het Noordeinde in Roelofarends veen is nagenoeg afgerond. Daarmee zijn de winkels aan deze weg en het Noordplein weer bereikbaar geworden. „De omzet heeft er wel iets onder te lijden gehad", zegt Ed van Berkel. „De super markten leden meer omzet verlies dan de andere win kels. Maar het had erger ge kund. De werkzaamheden verliepen heel voorspoedig. En we konden merken dal het op vrijdagavond en op zaterdag drukker was dan normaal. Dan was de weg immers wel voor het verkeer opengesteld." De openstelling van de weg is voor de Veense winke liersvereniging RAAK aanlei ding om feest te vieren. Huis- aan-huis worden volgende week boekjes verstrekt met actiecoupons. Met de rond gang van muziekvereniging Liefde voor Harmonie en blaaskapel De Serpentines op vrijdag 25 juni om zeven uur is de weg officieel ge opend. Onder het morn van 'Samen het stof wegspoelen' worden in de winkels drank jes en hapjes verstrekt. De winkels blijven die avond tot half elf open. De festiviteiten gaan zaterdag door. Dan kunnen de kinderen zich uit leven. Zo rijdt er een treintje door het centrum, is er een luchtkussen op het Noord plein ën wordt er een balon- nenwedstrijd gehouden. uitgewerkt door een werkgroep waarin zowel ondernemers als raadsleden zitten. Toejuichen Gemeentesecretaris J. van Elk juicht de initiatieven van de on dernemers toe. „Alle inbreng is welkom. De weg zelf is af. Maar het gebied erom heen is dyna misch. Ik kan me voorstellen dat er een adviesgroep komt waarin zowel ondernemers als ambtenaren zitten. Maar dat raadsleden, de uiteindelijke be sluitvormers, in een advies groep gaan zitten lijkt mij niet zo verstandig." Fax en printers weg uit bedrijf ALPHEN AAN DEN RUN» Een bedrijf aan de Vennootsweg in Alphen aan den Rijn was gis ternacht het doelwit van inbre kers. De daders sloegen een raampje in en namen een fax- apparaat en enkele printers mee. RUNWOUDE De kinderen van groep 7 en 8 van de basisscholen in Rijnwou- de houden morgen een school- triathlon. De triathlon start om tien uur in het Prins Willem Alexanderbad, Kerklaan 18. De finish is in het Hofstedepark. eveneens gelegen aan de Ker klaan. De verwachting is dat de eerste deelnemers na ongeveer 40 minuten zullen aankomen. Tien jaar cel voor serie bankovervallen HAARLEM/AARLANDERVEEN ANP De rechtbank in Haarlem heeft gisteren een 23-jarige man uit Amsterdam wegens zijn aan deel in vijf gewapende bank overvallen veroordeeld tot tien jaar onvoorwaardelijke gevan genisstraf. Tegen de man was twaalf jaar geëist. De overvallen werden tussen juni en november vorig jaar ge pleegd in Velsen-Noord. Maars- sen, Aarlanderveen en twee keer in Haarlem. De buit variëerde van 36.000 tot 150.000 gulden. Bij de overvallen werd bewust gewacht totdat er klanten in de bank aanwezig waren. De over vallers bedreigden hen met vuurwapens. De rechtbank re kent dat de man extra aan. De Amsterdammer heeft ver klaard dat hij aan de overvallen heeft meegedaan onder zware druk van enkele mededaders. Twee van hen zijn eind vorig jaar bij een hotel in Vinkeveen gearresteerd nadat daar een po litieman was doodgeschoten. Onder druk van politie REGIO GERT VISSER De gemeente Alphen aan den Rijn hoopt nog dit jaar een weg sleepregeling voor auto's in te voeren. De gemeente doet dit onder druk van het politickorps Hollands-Midden dat alle ge meenten in het gebied heeft ge vraagd zo'n regeling te ontwer pen. De politie denkt die nodig te hebben bij het uitvoeren van nieuwe verkeerswetten. Alphen heeft nooit behoefte gehad aan een wegsleeprege ling, zegt wethouder W. de Jong (verkeer), omdat de stad te wei nig foutparkeerders kent om het wegslepen rendabel te maken. Wegslepen mag slechts in uit zonderlijke gevallen: als een au to fout geparkeerd staat en de doorgang van het verkeer on mogelijk maakt of wanneer ten onrechte gebruik wordt ge maakt van een invalidenpar keerplaats. Geschat wordt dat met deze criteria het aantal auto's dat in Alphen kan worden wegge sleept niet meer dan circa tien per jaar zal bedragen. Daar te genover staat dat zo'n regeling veel geld kost: er moet een sleepbedrijf worden ingescha keld en een terrein worden ge vonden waar de auto's tijdelijk worden gestald. Mulder De politie heeft inmiddels an dere redenen om te vragen het wegslepen toch te regelen. Sinds kort is de zogeheten wet Mulder van kracht die het mo gelijk maakt om de auto af te pakken van automobilisten die hun boete niet hebben betaald of hun rijbewijs niet willen inle veren als zij dronken achter het stuur worden betrapt. De politie moet dan wel een sleepbedrijf kunnen inschakelen dat de auto ergens op een bewaakt terrein kan zetten. De politie rekent er op dat wanneer gemeenten het weg slepen samen organiseren de kosten beperkt kunnen blijven. De politie heeft daarbij de Krimpenerwaard - ook beho rend tot het korps Hollands midden - als voorbeeld voor ogen. De gemeenten daar heb ben contracten gesloten met twee sleepbedrijven die in hel hele gebied opereren. Of Alphen gaat samenwerken met andere gemeenten, is nog niet duidelijk. Volgens De Jong wordt er behoorlijk veel haast achter de regeling gezet. Hij verwacht dit najaar toestem ming van de gemeenteraad te krijgen voor het wegslepen. Hoeksteen wint Water-Music Festival ALPHEN AAN DEN RUN De Alphense basisschool Dé Hoeksteen heeft gisteren in het Parktheater het 'Water-Music Festival' gewonnen. De leerlin gen verdienden de eerste prijs, een tocht met een zeilklipper over het IJsselmeer, met de song 'Schoon water genoeg'. Vooral de zinnen: „Eens zal er op de aarde weer schoon \yater zijn/ De wereld krijgt weer waarde, het leven wordt weer fijn", sprak de jury wegens het getoonde optimisme erg aan. De tweede prijs ging naar Nieuwkoopse basisschool De Overtocht met het lied 'Ik ben een vis; ik ben boos'; De Ridder burcht uit Alphen kreeg de der de prijs voor het lied 'We boffen maar'. Zij mogen respectievelijk naar het IMAX-theater in Rot terdam en naar het Tikibad in Duinrell. Het festival werd georgani seerd door het Hoogheemraad schap van Rijnland en vormde het sluitstuk van een lessenserie over de kwaliteit van het water. De scholen schreven voor de middag in het Parktheater een zogeheten 'watersong' waarmee ze konden meedingen naar de eerste prijs. Het hoogheemraadschap wil met de lessenserie de leerlingen ervan doordringen hoe belang rijk schoon water in vaarten, meren en sloten is. In een bijbe horend lesboekje werd vooral de nadruk gelegd op de vervui lende werking van fosfaat. Dat is zowel een mest- als een afval stof die 'groene soep' veroor zaakt, een alles verstikkende al- heeft samen met andere instel lingen proefprojecten opgezet om de Nieuwkoopse plassen, de Reeuwijkse plassen en de Geer- plas bij Langeraar te 'defosfate- ren'. Het hoogheemraadschap verwijdert de stof uit het water, zodat het natuurlijke evenwicht in de wateren wordt hersteld. Aan het Water-Music Festival deden verder de j\lphcnse ba sisscholen Timotheu's en De Hobbitstee mee. Uit Nieuwveen kwam basisschool de Tamboe rijn en uit Gouda basisschool De Tandem. ALPHEN AAN DEN RUN MIEP DE GRAAFF Alphenaren gaan elk jaar meer lezen. De bibliotheek van Al phen aan den Rijn meldt in het jaarverslag dat het aantal uitle ningen vorig jaar steeg met rpim vijf en het aantal lezers met drie procent. Dat terwijl de afgelopen jaren al telkens een stijgende lijn te zien gaven. Ter vergelijking: zes jaar geleden was de bibliotheek 16.256 leden rijk, in 1992 was dat aantal ge stegen naar 22.739. Het aantal uitgeleende boeken (plus cas settes en dia-series) stevent langzaam maar zeker op een miljoen af. De stijgingen gelden voorna melijk het hoofdgebouw aan de Thorbcckestraat. Het filiaal in Ridderveld. gevestigd in 'De Bron' is zo krap bemeten, dat de samengepakte boeken slecht te vinden zijn. De meeste lezers nemen dan ook hun toevlucht tol de Thorbeckestraat. De druk op het hoofdgebouw is veel te groot, constateert de biblio theek in het jaarverslag. Het'einde van de onhoudbaar genoemde situatie in De Bron is in zicht. Irmners, de gemeente Alphen heert toestemming ge geven om het filiaal uit te brei den van 200 naar 700 vierkante meter. De eerste paal voor de anderhalf miljoen gulden kos tende uitbreiding wordt na de zomervakantie geslagen. Vol gend jaar zullen de inwoners van de wijk Ridderveld van het vernieuwde filiaal gebruik kun nen maken. Overigens kunnen de inwoners van Aarlanderveen en Zwammerdam gewoon ge bruik blijven maken van dr rij dende bibliotheek, de 'biblio bus' die als standplaats respec tievelijk de brandweerkazerne en het jeugdhuis bij de kerk heeft. Nu de ruimteproblemen bijna uit de wereld zijn, wil de Al phense bibliotheek zich meer op een ander heikel punt gaan lichten: de te krappe perso neelsbezetting. „Gezien de ja renlange te hoge inspanningen van het te geringe aantal mede werkers is het hiervoor de hoog ste tijd", schrijft bibliotheek- voorzitter S. Verduijn in een voorwoord bij het jaarverslag. Men komt permanent vijf per soneelsleden tekort; vrijwilligers trachten al jaren de gaten te dichten. Dat lukt steeds minder goed. Als er niet snel iets ge beurt, zal de serviceverlening ernstig in gevaar komen, aldus het jaarverslag. Zo zou het aan tal openingsuren wel eens kun nen worden ingekrompen. Maar dat is wat de leiding be treft het uiterste middel.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19