Veel huizen Stompwijk niet op riool Regio Stompwijk wil huizen voor zichzelf houden Uil waakt over plantsoen Sloot Haaswijk stinkt door verkeerd geplaatste pomp Voorschotense jongeren balen van langere wachttijd voor huis Ruitervereniging kan manegeterrein kopen Zoeterwoudenaar twijfelt over aankoop grasland I/RIJDAG 18 JUN11993|7l_ CHEF GERT VISSER. 071 -356430. PtV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 -356413 Sierduiven uit til gestolen ofgstgeest Uit een duiventil aan de H. Lodeizenlaan in Oegst- geest zijn woensdagnacht twaalf sierduiven gestolen. Het gaat om zogeheten 'Birmingham rollers', een bijzondere soort die geen handelswaarde heeft. De dieren waren geringd. De til stond achter het huis van de eigenaar; de politie vond geen braaksporen. De andere duiven in de til waren nog gewoon aan wezig. De politie vermoedt daarom dat de dief een duivenlief- hebber is die weet hoe hij met de dieren moet omgaan. Adjunct-directeur ziekenhuis ridder 7qeterwoudeA. de Bont, adjunct-directeur beheer van het Rijn- land-ziekenhuis in Leiderdorp, is benoemd tot Ridder in de Or de van Oranje-Nassau. Burgemeester A. Houdijk van Zoeter- woude speldde hem gistermiddag in het ziekenhuis de bijbeho rende versierselen op. De Bont heeft zich onder meer ingespan nen voor de nieuwbouw van het St. Elisabeth-ziekenhuis in Lei derdorp en voor de fusie in 1990 van het St. Elisabeth en het Rijnoord-ziekenhuis tot het Rijnland-ziekenhuis. De Bont, die in Zoeterwoude woont, gaat met de vut. stompwijk* rov klopper De bewoners van Stompwijk maken zich ernstige zorgen over het gebrek aan woonruim te in hun dorp. Uit een kersver se, nog niet openbare, enquête blijkt dat grote behoefte bestaat aan woningen voor jongeren en bejaarden. Maar omdat de gemeente Leidschendam op het gebied van woonruimteverdeling bin nenkort gaat samenwerken met andere regio-gemeenten, kun nen nieuwe woningen worden 'ingepikt' door bijvoorbeeld Delftse woningzoekenden. De dorpsraad van Stompwijk liet wethouder J. van Erp van Leidschendam gisteravond dui delijk weten er een lief ding voor over te hebben als een aantal woningen wordt ge bouwd voordat de nieuwe re gionale woonruimteverdeling van kracht wordt. Zo'n snelle bouw zou eventueel kunnen op het terrein van de oude gymzzaal aaan de Dr. van Noortstraat. Bij snelle opleve ring zou een aantal Stompwij- kers nog kunnen profiteren van de oude regeling en met voor rang op niet-economisch ge- bondenen een woning in het ei gen dorp kunnen krijgen. Van Erp zei een dergelijke snelle procedure wel te willen overwegen, maar wees erop dat de nieuwe regeling waarschijn lijk al begin volgend jaar van kracht wordt, zodat nooit het hele complex op de Dr. Van Noortstraat volgens de oude re geling kan worden verdeeld on der Stompwijkse woningzoe kenden. De wethouder kon nog weinig zeggen over het onderzoek naar de woningbehoefte in Stomp wijk. De RK Woningbouwvere niging is bezig met een rapport over de kwestie, die naar ver wachting in november in de Leidschendamse gemeenteraad wordt behandeld. Het water in de sloot in Haas- wijk stroomt niet goed door omdat de pomp die het water rondpompt op de verkeerde plaats staat. Daardoor zijn er nauwelijks algen meer, waar-' door vissen sterven en bewo ners van de Oegstgeester wijk klagen over stank. De pomp zelf is in orde. Dat is de conclusie van het Hoogheemraadschap van Rijnland, dat gisteren de si tuatie heeft bekeken.. De sloot, die in verbinding Leidschendam vindt aansluiting te duur Een groot aantal woningen in Stompwijk blijft mogelijk verstoken van aansluiting op de riolering. De gemeente raad van Leidschendam ligt dwars bij deze door de pro vincie verplicht gestelde operatie. De raad wil eerst on derzoeken of aansluiting ook noodzakelijk is voor wonin gen waarbij zo'n rioolaanleg wel erg duur is. stompwijk rov klopper De provincie eist dat alle wo ningen in Zuid-Holland over een aantal jaren zijn aangeslo ten op de riolering. In Stomp wijk staan nog 247 woningen die nog niet op het riool lozen. Een onderzoek leerde dat voor circa 200 van deze huizen aansluiting op de gemeen schappelijke afvoer ongeveer 50.000 gulden kost. De dorps raad stelde samen met het col lege van Leidschendam voor om die woningen op kosten van de gemeente op de riolering aan te sluiten. De gemeenteraad denkt daar heel anders over. Ze wil bij de 'dure aansluitingen', net beneden de halve ton, kij ken of deze wel echt rioodzake- lijk zijn. Momenteel overlegt de ge meente met de provincie over vrijstelling van de riolerings verplichting. Wethouder J. van Erp: „We vragen de provincie of een aantal woningen niet op een andere manier kan lozen. In tanks bijvoorbeeld of recht streeks op het oppervlaktewa ter." De onderhandelingen zijn volgens de wethouder nog gaande. Als de riolering niet door de gemeente wordt betaald, draai en de eigenaren van de betref fende woningen over een paar jaar zelf voor de kosten op, zo voorspelde van Erp. Vooral voor panden waarvoor veel graaf werk nodig is kan de rekening wel eens oplopen tot ettelijke tienduizenden guldens. oegstgeest Het beeld van een uil die zijn vleugels uitslaat, siert sinds een week het plantsoen aan de Oegstgeestse Groenhoevelaan. Het beeld is gemaakt naar een ontwerp van de Amsterdamse kunstenares Therèse van der Pant. De gemeente heeft voor dit beeld gekozen om de band met de natuur te symboliseren. Want waar nu huizen staan, stond lang geleden een bos. Nog altijd is de omgeving heel groen, zegt gemeente voorlichtster A. Gotzsch. „En we vonden het gewoon een heel mooi beeld." Met de onthulling van 'de uil' is een nieuwbouwproject in het oude dorp afgesloten. Op de plaats waar tot voor een paar jaar geleden het verhuisbedrijf J. van der Luyt en Zonen gevestigd was, verrezen 57 wo ningen in de premie A, C en in de vrije sector. foto henk bouwman staat met het Oegstgeester Ka naal, heeft een U-vorm. Die be moeilijkt de doorstroming. De gemeente heeft een pomp ge plaatst om het water rond te pompen. Volgens een woord voerder van het hoogheemraad schap bestaat het idee 'dat de pomp niet helemaal efficiënt werkt'. „We zullen de gemeente adviseren de zaak wat aan te passen." Een andere oorzaak van de slechte doorstroming is volgens het hoogheemraadschap dat de sloot steeds ondieper wordt. voorschoten joost panhuysen Vooral jongeren in Voorschoten vrezen dat zij nog langer op een huis moeten wachten, nu de ge meente 47 extra asielzoekers aan een huurwoning wil helpen. Dat bleek gisteravond in het Cultureel Centrum waar het CDA een bijeenkomst hield over het plan van de gemeente om meer asielzoekers te huisvesten. Tot voor kort streefde Voor schoten ernaar woonruimte te bieden aan 45 asielzoekers. Daar komen de 47 extra vluch telingen bij. Zij moeten nog dit jaar een woning toegewezen krijgen. Aangezien in Voorscho ten de vraag naar goedkope wo ningen het aanbod verre over treft, resulteert zoiets onvermij delijk in langere wachttijden voor veel woningzoekenden. Het CDA maakte daar tijdens de discussie ook geen geheim van. Raadslid L. Cremers (CDA) benadrukte dat de urgentielijst, waarop de meest dringende ge vallen van Voorschotense wo ningnood voorkomen, onver kort van kracht blijft. „Maar mensen die lager op de wacht lijst staan, zullen wat meer ge duld moeten hebben", aldus het raadslid. Waarschijnlijk duurt de wachttijd enkele maanden langer. Vooral de aanwezige jongeren bleken niet gecharmeerd van het aangekondigde beleid. „Wij wachten al lang genoeg op een woning en willen niet worden achtergesteld", was de teneur van hun kritiek. Dennis Luyten: „Op deze ma nier zit ik pas op mijn vijfen twintigste in een huurwoninkje, terwijl ik op mijn zesentwintig ste al een huis zou willen kopen! Zijn zus Wendy: „Dit beleid dwingt je er bijna toe, om op een oneerlijke manier een wo ning toegewezen te krijgen. Ik ken genoeg jongeren die de ge meente wijs weten te maken dat ze zeer dringend een eigen woning nodig hebben, omdat de situatie thuis zogenaamd on leefbaar is geworden." De betrokken wethouder M.J. Breunesse (PvdA) reageerde on middellijk: „Het is een fabeltje dat wie hard roept en veel liegt snel een woning krijgt." Laatste reünie De Leiderdorpse basisscho len De Engeiendael en de Meyehof gaan na de fusie verder onder de naam De Leeuwerik. Komend school jaar wordt voor het eerst onder deze naam les gege ven in het gebouw van de huidige Meyehof aan de Vronkenlaan. Een groep oud-leerlingen van de Engeiendael grijpt de laatste mogelijkheid aan om in het 'eigen' gebouw aan de Ericalaan een reünie te houden. De organisatie heeft al 400 reacties binnen. Dc reünie wordt gehouden op zaterdag 19 juni van 16.00 tot 20.00 uur in de Engeien dael aan de Ericallaaan 3. Voor inlichtingen kan con tact worden opgenomen met Marianne Molkenboer: 071-415301. De Blesruiters lijkt gered stompwijk roy klopper De Stompijkse ruitervereniging De Blesruiters kan haar ma negeterrein mogelijk voor een schappelijk prijsje kopen van de gemeente Leidschendam. Op die manier kan de ruitervereni ging voortbestaan zonder dat ze zich zorgen hoeft te maken over grote huurverhogingen. Het voortbestaan van De Blesruiters loopt gevaar door de verdrievoudiging van de huur prijs die de gemeente voor het manegeterrein vraagt. De rui tervereniging heeft veel jeugdle den en vreest leegloop bij een forsecontributieverhoging. Wethouder J. van Erp van Leidschendam liet gisteren tij dens de vergadering van de Stompwijkse dorpsraad onom wonden weten dat De Blesrui ters nooit op de fles mag gaan. „We moeten er alles aan doen om dat te voorkomen, het colle ge is geschrokken van de gevol gen van de huurverhoging." Een mogelijke OpKMOIIg is om het terrein te verkopen aan de vereniging. Volgens Van Erp studeren diverse gemeente ambtenaren op die optie. „Ik ga vragen of ze een beetje opschie ten, want het is niet gezond als de vereniging lang in onzeker heid blijft." De leden van de dorpsraad zien de grondverkoop als een goede oplossing. Wel tekenden ze aan dat de gemeente niet al te veel geld moet vragen voor het terrein. „Het is redelijk als u het bedrag vraagt dat de ge meente er indertijd voor heeft betaald." Van Erp beloofde dit standpunt in te brengen in het overleg met zijn collega-wet houders. Discussie over OGB uitgesteld leiderdorp De raadscommissie financie"n in Leiderdorp heeft de discussie over de onroerend-goedbelas- ting (OGB) tot juli uitgesteld. De commissie zou zich gisteravond buigen over de vraag wat er moet gebeuren met de 'meeval ler' van twee ton die bij de in ning van de OGB werd geboekt. De raadsleden vonden echter dat wethouder C. Huigen haar rapport over de oorzaken van de meevaller te laat naar de commissie had gestuurd. Bo vendien waren de twee raadsle den, A. Roest en J. Hermans, af wezig. Zij hebben steeds gepleit voor teruggave van te veel ont vangen belasting. Het college van B en W voelt daar niets voor. Politie staakt speurtocht naar wapens en buit warmond De laatste actie van de politie om van de Warmondse bevol king tips te krijgen over de over val die zaterdagochtend in het dorp plaats had, heeft tot nu toe weinig opgeleverd. Woensdag avond verspreidde de politie folders in een deel van War mond waarin bewoners werden opgeroepen uit te kijken naar vuurwapens en een tas die door de overvallers zaterdagochtend op hun vlucht werden wegge gooid. Het zoeken naar de vuur wapens en een deel van de buit wordt voorlopig gestaakt. De enigen die nu nog opheldering kunnen geven over de wapens en de tas zijn de overvallers zelf. „Maar die houden de kaken ste vig op elkaar", aldus een woordvoerder van de politie. Iepziekte grijpt in Voorschoten snel om zich heen voorschoten Medewerkers van de afde ling groen van de ge meente Voorschoten wa ren deze week druk bezig met het kappen van zieke iepen in het dorp. Zo moest onder meer een stel bomen aan de Horst laan eraan geloven. De iepziek te grijpt in Voorschoten snel om zich heen. Waren er vorige week nog drie zieke iepen, nu lijden al dertien exemplaren aan de ongeneeslijke ziekte. De gemeente vreest dat het einde van de epidemie nog niet in zicht is. Net als in veel andere gemeenten, moeten sommige straten het al bijna helemaal zon der iepen stellen. Hoe kwetsbaar de soort ook is, de gemeente wil de iepen toch niet helemaal uit het dorpsbeeld laten verdwij nen. „Het is zo'n karakte ristieke Hollandse boom. Af en toe planten we nog wel een exemplaar. Maar je moet er voorzichtig mee zijn. Er worden nu wel bomen gekweekt die beter tegen de ziekte kun nen. maar of je weet nooit of ze de iepziekte niet toch kunnen krijgen", al dus F. Uljee van de afde ling groen. Inbraakpreventie werpt vruchten af iri Oegstgeest oegstgeest uesbeth buitink Het aantal inbraken en diefstal len m toptgeeat \<>ng |m behoorlijk gedaald. Waren in 1991 nog 113 woningen het doelwit van inbrekers, vorig jaar was dat aantal teruggelopen tot 88. Het aantal zogenoemde 'eenvoudige diefstallen', zoals autokraken, fietsen- en winkel diefstallen is spectaculair ge daald van 433 in 1991 tot 185 vorig jaar. Dc politie durft geen duideli) kè verklaring voor de daling te geven, maar vermoedt dat de voorlichting over preventie haar vruchten heeft afgeworpen. Bij het inbraakpreventieproject licht de politie huis aan huis toe hoe met hang- en sluitwerk een inbreker kan worden geweerd „We hebben het wiel er niet mee uitgevonden, maar ik kan niet ontkennen dat het heeft ge holpenaldus een woordvoet der. Volgens hem houdt een bete re beveiliging vooral de 'gele genheidsdief tegen. „De harde inbrekers, die met een koevoet elk slot forceren, komen toch wel binnen. Maar de gelegen heidsdief vindt een stevig slot gauw te veel werk. Als hij een dergelijke beveiliging in een he le straat of zelfs een hele wijk te gen komt en dus steeds nul op net rekest krijgt, ziet hij wellicht van zijn voornemen af. VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten heeft sinds kort een Bonsai-tuin aan de luliana van Stnlherglaan 26. Om dit te vieren houdt de eigenaar morgen van 14.00 tot 18.00 uur 'open tuin'. Be halve voor het bekijken van de lapanse mini-boompjes, kunnen de bezoekers terecht voor een Japanse theeceremonie en een concert met luit en zang van twee musici uit Japan. Zoeterwoudenaar D. Kolff twij felt of hij de strook grasland die aan zijn perceel grenst, nog wel wil kopen van de gemeente. „Door alle commotie voelen mijn vrouw en ik er weinig voor. Maar als we weigeren, wek ken we weer de indruk dat er wel iets aan de hand is ge weest." In Zoeterwoude ontstond be roering nadat bekend was ge worden dat de gemeente stuk ken grasland aan de Noord- buurtseweg wil verkopen aan hem en burgemeester A. Hou dijk voor vijf gulden per vier kante meter. Kolff beweert dat hij officieel nog niets van de ge meente heeft gehoord. Hoewel Progressief Zoeter woude en het CDA in de ge meenteraad akkoord gingen met de verkoopprijs, vinden de WD en veel inwoners van Zoe terwoude dat de gemeente een te lage prijs heeft vastgesteld. Bewoners van de wijk Vogelwei de betaalden vijf jaar geleden 60 gulden per vierkante meter voor stukken gemeentegrond die aan hun tuinen grensden. Omdat de stukken grasland liggen naast de tuin van Houdijk en het gras land van Kolff, redeneren velen dat de totale waarde van de ei gendommen door zo'n aankoop zal toenemen. Dat had de ge meente bij het vaststellen van de verkoopprijs moeten meene men. Kolff heeft kritiek op beschul digingen die dorpsgenoten in het Leidsch Dagblad hebben geuit. „Mijn naam wordt in ver band gebracht met de hoogte van de verkoopprijs. Alsof wij daar enige invloed op zouden hebben gehad. Mijn vrouw is voorzitter van Progressief Zoe terwoude, ik zit in de Monu Overzicht van het stuk grasland, dat Zoeterwoudenaar Kolff voor weinig geld van de gemeente kan kopen. Hij baalt stevig van de commotie die er over is ontstaan. foto jan holvast mentencommissie. De mensen moeten vertrouwen in je heb ben en als ze nu denken: 'O, dat is die Kolff van die vreemde grondverkoop', kunnen we niet goed meer functioneren." Schijn Kolff vindt dat zijn vrouw bui ten de discussie had moeten blijven. „Ik heb de gemeente benaderd over de aankoop. Mijn vrouw heeft zich er ver der niet in verdiept." Juist om dat zij politiek actief is, heeft haar man er alles aan gedaan om de schijn te vermijden dat er sprake was van 'een voor keursbehandeling'. „Ik heb be wust geen bod gedaan. Ik heb tegen de'gemeente gezegd: 'Ik hoor wel wat jullie er voor wil len hebben en dan zien we wel verder'. Nu is die schijn toch ge wekt, vindt Kolff. Het meest besproken stuk grasland van Zoeterwoude ligt rechts van Houdijks tuin en schuin achter het huis van Kolff. De lange, smalle grasstrook van zo'n 1300 vierkante meter wordt door een hek in tweeën gesplitst. Vroeger deed de strook dienst als toegang tot het achtergelegen weiland. Sinds de eigenaar ruim een jaar geleden een sloot groef, is de grasstrook alleen nog bereikbaar via de Noordbuurtseweg, of via het erf van Kolff. Hij zegt weinig met de grond te kunqen doen, omdat die vol stenen zit en de distels nauwe lijks kunnen worden bedwon gen. Het andere stuk groen strook ziet er echter goed on derhouden uit met kort gras en struiken in de walkant. Als Kolff de grasstrook toch koopt, blijft het grasland. „Ik heb een af spraak met Houdijk dat wij het uitzicht vrij houden."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17