Kruisbeeld op plaats bierbord Kerk Samenleving Prominente Nederlanders willen afscheidsgeschenk voor mgr. Bar De Roef wordt parochiehuis 2\ 28 VRIJDAG 18 JUNI 1993 BUITENLAND KORT Koranles in Irak Koranlessen worden ver plicht op de scholen in Irak. Dit heeft de regering in Baghdad deze week bekend gemaakt. Ongeveer vier miljoen kinderen in het la ger en voortgezet onderwijs komen voor de lessen in aanmerking. President Sad dam Husayn gaf zijn goed keuring aan hel. Er is 105 miljoen dinar (ongeveer 3,5 miljoen gul den) uitgetrokken voor de opleiding van leraren. Het is niet duidelijk of de maat regel ook geldt voor christe lijke scholen. Op een bevol king van 18 miljoen inwo ners telt Irak ongeveer een miljoen christenen. Mensenrechten Paus Johannes Paulus II hoopt van de VN-mensen- rechtenconferentie in We nen nieuwe impulsen zodat er een betere internationale wetgeving komt ter be scherming van de rechten van de mens alsmede van de gewetens- en gods dienstvrijheid. De paus zei dit deze week in Madrid tijdens een ont moeting met het corps di plomatique op de laatste dag van zijn bezoek aan Spanje. Zulke wetten moe ten gebaseerd zijn op solie- de ethische principes. Ver der moeten ze de funda mentele rechten van de mens garanderen „zonder beperkingen omwille van nationale eigenbelangen". Krenn heeft zorgen De pauselijk nuntius in Oostenrijk heeft de rooms- katholieken in Sankt Peil ten opgeroepen de eenheid in de kerk te bewaren. De lief de voor de Kerk maakt de noodzakelijke eenheid mo gelijk. zo schrijft mgr. Do- nato Squicciarini in een ge publiceerde verklaring zon der daarin de problemen rond de aartsconservatieve bisschop Kurt Krerjn bij na- De omstreden bisschop zei deze week in een vraag gesprek dat hij alleen af treedt als de paus hem daarom vraagt. „Vrijwillig aftreden - daar denk ik niet aan." Parochies en priesters hadden in brieven aan het Vaticaan en aan de nuntius om het aftreden van Krenn gevraagd. 'Ontdek wortels' Paus lohannes Paulus II heeft gisteren voor zijn ver trek uit Madrid de Span- jaarden opgeroepen de christelijke wortels te herontdekken en trouw aan het rooms-katholieke geloof te blijven. Op het vliegveld van de Spaanse hoofdstad werd hij uitgeleide gedaan door koning Juan Carlos en koningin Sofia. Tijdens zijn vijfdaags be zoek, waarbij hij Sevilla, het zuiden en Madrid aandeed, zei de paus bij herhaling dat tijdens de zestien jaren van democratie de ethische normen zijn verwaarloosd. Dit heeft geleid tot drugge bruik, pornografie en cor ruptie in de politiek. Fel be kritiseerde hij de consump tiemaatschappij en de abortus. Klooster Nieuw Niedorp weer katholiek Nog even. Dan ruikt het weer naar wierook in de gangen van het klooster van Nieuwe Niedorp. Dan maakt het Amstelbierbord aan de gevel weer plaats voor een kruisbeeld. Een metamorfose van nonnen- huis naar congresruimte voor zakenlieden en de weg terug naar priesterop leiding. Vier jaar, een fail lissement, een dreigende openbare verkoping en een financiële injectie van 1,4 miljoen gulden waren er voor nodig. NIEUWE NIEDORP» BERT HARTMAN EN JAN VRIEND Zuster Ancilla Blijlevens heeft het allemaal meegemaakt. Zij is nooit uit haar kloosterkamer vertrokken eh woont straks op eens samen met enkele tiental len jongemannen. Priesterstu denten met de taak katholiek Nederland nieuw leven in te blazen. „Ze staan dicht bij Ro me. Letterlijken figuurlijk." Anno 1993. Opnieuw komen er jonge geestelijken naar Nieu we Niedorp. Dat hadden de pa ters Franciscanen die het ge bouw in 1960 achterlieten voor de zusters Clarissen nooit kun nen denken. De paters lieten het imposante gebouw in 1906 bouwen en gebruikten het als uitvalsbasis voor hun missies in de provincie. Net zoals het ver zet in de regio het klooster in de Tweede Wereldoorlog benutte als centraal punt. Legendarisch zijn de verhalen over verzetsleider pater Gar diaan Fridolinus Huissen die er niet voor terugdeinsde om enorme wapenvoorraden voor zijn knokploegen tussen de kaarsen en de gebedsboeken te verstoppen. De pistolen werden via de achterdeur naar binnen gesmokkeld, terwijl de geestelij ken bij de voordeur NSB-top- pers verwelkomden voor een zogenaamde vergadering. Die zelfde voordeur die in de hon gerwinter 1200 keer openging om passanten voor een maaltijd binnen te laten. „Het klooster heeft de deuren altijd heel nadrukkelijk voor ie dereen opengezet", vertelt zus ter Blijlevens. (69). Zij woont sinds 1960 in het kenmerkende pand met de grote siertuin. „We ontvingen veel gasten die een week of langer met ons mee leefden. Vaak kwam het bezoek alleen maar om tot rust te ko men." Een vaste dagtaak voor de meeste van de 23 kloosterlin gen was de boekbinderij van de Clarissen. Priester Costa, die leiding gaat geven aan de priestergemeenschap in Niedorp. Nadat de orde vier jaar gele den had becijferd dat het te kostbaar was om het gebouw voor de veertien overgebleven zusters in gebruik te houden, meldde een ondernemer zich als koper. Faillissement Een congrescentrum moet het worden, had deze zakenman bedacht. Hij liet de keuken, de refter, de 25 slaapkamers en de spreekkamers voor een vermo gen opknappen en stond han denwrijvend in de voordeur om de betalende gasten te ontvan gen. Maar helaas. De passanten die de weg naar Nieuwe Nie dorp tijdens de oorlogsjaren zo goed wisten te vinden, bleven weg. De voordeur bleef te vaak dicht. Ook op andere fronten kreeg de investeerder tegensla gen te verwerken, waarop een faillissement onafwendbaar bleek. De schilder en de aanne mer van het dorp konden naar hun centen fluiten. Een nieuwe ondernemer diende zich na een gedwongen verkoping aan om het tot Con grescentrum De Kloostertuin' omgedoopte pand te gaan run nen. Tot ook zijn plannen wer den gedwarsboomd door finan ciële perikelen. Op last van de bank werd dit voorjaar zelfs al een gedwongen verkoping aan gekondigd, waarop de wildste speculaties over de toekomstige bestemming van het klooster de ronde deden. De enige die rustig als een ko ningin op haar troon bleef zit ten, was zuster Blijlevens. In alle contracten staat waterdicht op genomen dat zij het recht heeft om tot 1999 in haar kamer bo ven in het gebouw te blijven wonen. „Ik blijf lekker op mijn stekkie." Als voorzitter van het parochiebestuur, als steun en toeverlaat van de jongerenvere niging en praatpaal van de ou derenbond, heeft ze een volledi ge taak in de gemeenschap van Nieuwe Niedorp. Een zó druk bestaan dat ze 's avonds door gaans meteen in slaap valt zo dra het habijt is uitgetrokken. Nauwelijks tijd om erover na te denken dat ze moederziel alleen is in het kolossale gebouw. Multi-miljonair Tot een openbare verkoping van het klooster kwam het net niet. Vlak voor het uur U be zocht de Haarlerrfse bisschop Bomers Nieuwe Niedorp. In zijn kielzog Piet Derksen, aanhanger van de traditioneel katholieke gedachte en multi-miljonair sinds hij zijn Sporthuis Cen trum-recreatieparken van de hand deed. Derksen is de grote man achter de Stichting Levend Water en samen met Bomers was hij op zoek naar huisvesting voor de neo-catechumenale be weging, een als conservatief omschreven stroming die zich inzet voor verbreiding van de katholieke leer in missielanden. En let op: sinds kort is het van de kerk afgewende Nederland volgens de visie van het Vati caan zo'n missieland. Het klooster van Nieuwe Niedorp blijkt ideaal voor de nieuwe stroming. Derksen telt er 1.4 miljoen gulden voor neer. De catechumenalen huren het. Wie de nieuwkomers zijn? In Nederland wordt de stroming geleid door priester Micki Costa (62). Hij gaat vanuit Nieuwe Niedorp enkele tientallen jon gelui uit onder meer Spanje, Polen en Italië tot priester oplei den. De initiatiefnemers heb ben de zegen van de paus, die zich uiterst positief uitlaat over de neo-catechumene. Nieuwe buren voor zuster Blijlevens, dus. Roomse buren, nog wel. Niet langer zakenlie den op zoek naar vergaderstof, maar overtuigde gelovigen. De kloosterlinge stelt zich gereser veerd over de nieuwkomers op. „De catechumenalen zitten erg dicht bij Rome. Letterlijk en fi guurlijk." De buitenstaander moet daarom niet verwachten dat de zuster het religieuze dag programma met de studenten gaat meedraaien. Haar blik blijkt gericht op de eigen paro chie met het naast het klooster gelegen, eigen kerkgebouw. Hoewel die kerk en de kapel van de nieuwkomers de komen de week letterlijk middels een nieuwe muur worden geschei den, wil de zuster de studenten- groep open tegemoet treden. Ze benadrukt het 'respect voor an deren'. „Je moet elkaar niet ver ketteren omdat je anders denkt. De kerk dient juist ruimte voor elkaar te bieden. Dat gebeurt veel te weinig in de wereld." Blijde boodschap „Het gaat niet goed met de ka tholieke wereld vindt ook priester Costa die leiding gaat geven aan de priestergemeen schap. Hij wijst op de lege kerk banken, de idem collectescha len en de ruziënde leiders bij de katholieken. „Er moet dus iets gebeuren. Dat is niet alleen een constatering van mij, want ook de paus ziet het zo. Hij heeft die taak betiteld als 'nieuwe evan gelisatie'. Dat houdt in dat we weer helemaal onderaan moe ten beginnen. Eerst de blijde boodschap verkondigen en niet alleen het geloof op zich aan bieden. Dat spreekt niet meer De overgebleven kerkgangers spelen een sleutelrol in de nieu we aanpak. Die moeten zich volgens Costa weer meer be trokken voelen bij de parochie. De catechumenale inspannin gen dienen daartoe bij te dra gen. Omscholing van de trouwe parochianen, derhalve. „Het ge loof en het naleven van de re gels in de bijbel moet geen zwa re opgave zijn, maar zal vanzelf moeten gaan. Wanneer we op dat front resultaten boeken, kunnen we de anderen er ook weer bij betrekken. Het is alsof je gasten krijgt. Dan probeer je toch ook in je eigen huis eerst orde op zaken te stellen? Bij priesters die daar belangstelling voor hebben, komen we langs. Vrijheid staat bij ons voorop. Van infiltratie is geen sprake." Sekte Costa, die 25 jaar kapelaan was in zijn geboorteland Italië, wijst er op dat zijn organisatie niets wil weten van een starre, ouder wetse aanpak. „We zijn juist vernieuwend bezig." Ultra rechts? Een sekte? Fundamenta listen? Hersenspoelers? Overal is zijn groepering al voor uitge maakt, maar Costa wuift alle kritiek met een vriendelijk ge baar weg. „De leer van de kerk speelt bij ons een belangrijke rol, maar we zijn geen plotselin ge afsplitsing van de katholieke kerk, die met revolutionaire plannen het roer radicaal wil omgooien. Dat zouden ze vanuit Rome trouwens niet toe staan. Het is de paus die dit al les is begonnen." BEROEPINGSWERK NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen: te Terneuzen A H. Groen te Waarde. Bedankt: voor 's-Gravenhage(part-time) t bepaalde opdracht (vrijz Onder de naam 'Afscheid Bisschop Bar' wagen 23 bekende Nederlanders om bijdragen voor een af scheidscadeau voor de afgetreden bisschop van Rotterdam, mgr. R.Ph. Bar. Hij was tevens leger en mediabisschop. Op zijn 65e verjaardag op 29 juli wil het comité van aanbeveling Bar een be drag in geld ter vrije besteding aanbieden. Tot het comité behoren 'majoor' Bosshardt van het Leger des Heils, de oud-ministers Braks, Gar deniers-Berendse en Van den Broek, prof. Bas de Gaay Fortman, D66-Eerste Kamerlid en voorzitter van het Humanistisch Verbond Glastra van Loon, burgemeester Havermans van Den Haag en ge neraal A.K. van der Vlis, chef van de Defensiestaf. „De vernedering en het verdriet van deze man lieten niemand onbewogen. Wij zagen een biST té. „De man werd overstelpt met lof. Maar ook achtervolgd door achterklap, waarover de veront waardiging evenmin achterwege bleef. Het is nu stil geworden in de pers rond het aftreden van bisschop Bar. Deze stilte zal hem goed doen. Zijn wens was: 'Laat het afgelopen zijn met vervelende publicaties'." Het comité van aanbeveling is gevormd uit vrienden en sympathisanten uit niet-kerkelijke geledingen. Daarmee wordt tevens beoogd de plannen van de kerkelijke autoriteiten inzake een eventueel officieel afscheid niet te doorkruisen, aldus ing. F. Mooren te Leiderdorp, coördinator van het comité. hervormden) i terwijken Helvoirt. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Holten H.P. Mulder t Ois- Oud-Beljerland. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Kalamazoo (Michigan. USA) J.J. van Eckeveld te Zeist VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen: te Kampen K. Kruidhof, Het gebouwtje De Roof tussen de pastorie en de Bartholo- meuskerk aan de Herenstraat in Voorhout wordt afgebroken. Op dezelfde plek moet een groter gebouw komen waarin een aan tal kerkelijke activiteiten kun nen gebeuren. Het huidige pand De Roef is volgens architect los Warmen- hoven 'laag, vochtig en klein'. De roms-katholieke parochie St. Bartholomeus heeft behoefte aan administratieve ruimtes en aan vergaderzalen voor de 550 vrijwilligers van de parochie. COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE J. de Vries, G.P. Arnold (adf, HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. I Nypels. Henk van der Post (adj). HOOFDKANTOOR Rooseveitstraat 82.2321 BM Leiden, telefoon 071 -356356 REGIOKANTOREN 9353. Fax N 2300 AB Li RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij van 8.30-17 00ui (Sleutelt/ei) Telefoon 071- ABONNEMENTEN POSTADRESSEN (Automatische incasso) HET WEER Verzameling weersystemen De voorbije week zagen we een bonte verzameling weersystemen van west naar oost over ons land trekken. Pak ketten warme en vochtige Atlanti sche lucht met bewolking en neer slag werden met grote regelmaat door heldere zones vervangen. De afwisseling van wolkensystemen en opklaringsgebieden is op de satel lietfilm zichtbaar als een golfbewe ging in de atmosfeer. Op de weerfoto van gistermiddag was boven Midden- Europa de wolkenband te zien van de regenstoring, die bij ons daags er voor een nat spoor achterliet. Verder naar het westen, boven het oosten van Nederland, vertoonde de bewolking een verbrokkelde stuc- tuur; daar waren door de sterke op warming overdag stapelwolken ont staan. Boven de kusten langs de Noordzee was de lucht schoonge- Het relatief koele Noordzeewater liet hier geen wolkenvorming toe. Zo pro fiteerden we van een uitbundig zon nige middag. De frisse zeebries hield het kwik op 18 graden. Op de c 'witte pluk', die een nieuw frontaal neerslaggebied onder zich verborg. Vandaag heeft met name het noor den en midden van het land last van die storing, want het is meest betrok ken en er valt een beetje regen. Vanuit het zuiden komt nu warmere lucht binnen, waarin het redelijk op klaart. Morgen wordt een aardige dag; niet echt zonnig, maar bij een temperatuur van rond 23 graden en niet veel wind toch wel zomers. Een naderend koufront kan in de avondu ren een enkele bui afleveren. In de loop van zondag passeert het front van noord naar zuid ons land, maar erg actief lijkt het niet. Naast de plaatselijke bui is er dus ruimte voor Wel draait de wind naar noordwest en keert de koelere zeelucht terug. Begin volgende week heeft een groot hogedrukgebied op de oceaan be langstelling voor de landen rond de Noordzee. Daarmee lijkt de wissel- n, nabij Ierland lag een volgende met HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met Engeland. Schotland, Wales en Ierland: dagen veel bewolking en van tijd tot tijd regen of motregen. Middagtempe- ratuur van 15 graden in en Schotland tot iets bo ven de 20 graden in Zuid- Engeland. België en Luxemburg: Vandaag veel bewolking en plaatselijk wat regen of motregen. Middagtempe- ratuu r van 17 graden langs de Belgische kust tot 22 in de Ardennen Midden-Frank- dag Perioden met z gen in de loop in de oostelijke departe menten kans op een onweersbui. Langs de kanaalkust vooral vandaag regelma tig-wolkenvelden Oplopende tempera turen, op morgen tot ongeveer 21 gra den dicht bij zee tot 29 gVaden bij Lyon Portugal en Madeira: Portugal Vrij zonnig en warm. Middag- temperatuur op de stranden rond 26 graden, in het binnenland nog ruim bo ven de 30 graden. Madeira: Perioden met zon, geleidelijk ook kans op,enkele wolkenvelden. Droog. Middagtempera- tuur rond 25 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Vrij zonnig, in de loop van mor gen in het binnenland kleine kans op een onweersbui. Middagtemperatuur aan de Costa's ten noorden van Beni- dorm rond 27 graden, aan de stranden in het zuiden tussen 27 en 32 graden, landinwaarts tussen 32 en 37 graden. In bet noordwesten beduidend lagere temperaturen Canarische Eilanden: Aan de noordzijde wolkenvelden, op de zuidstranden vrij zonnig en droog. Mid dagtemperatuur aan de stranden onge veer 26 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Zonnig en droog, langs de kust ook kans op wolkenvelden. Maxima aan zee rond 25 graden. Tunesië: Zonnig, in het noorden ook kans op enkele wolken velden en'een lokale bui, Middagtempe- raturer. in de kustgebieden tussen de 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig, morgen ook wolkenvelden en toenemende kans op onweer. Mid- dagtemperaturerl oplopend tot 25 in het Sardinië: morgen plaatselijk rijwel overal droog. Middagtemperatuur op de meeste plaat sen rond de 30 graden. Corsica en Sar dinië: Flinke perioden met zon. ook kans op enkele wolkenvelden. Droog. Tempe raturen in Öe middag van 26 graden in het noorden van Corsica tot iets boven de 30 m het binnenland van Sardinië. Griekenland en Kreta: Zonnig, in het binnenland vandaag nog stapelwolken en een enkele regen- of 7 -• 12 O 18 22 X 27 28 21 x30 29 H 33 cfS bewolkt onweer warmtefront regen sneeuw -T- koufront opklanngen hage) L 'agedruk H hogedruk zfy: zonnig 19 temperatuur '100°' hecto pascal Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. ZATERDAG 19 JUNI 1993 Zon-en maanstanden Zon op 05.17 Zon onder 22 01 Maan op 04.40 Maanonder21.30 Waterstanden Katwijk Weerrapporten 17 jun 20 u «w3 20 13 10 Met n eopd de Egeische Zee een stevige noordelijke wind. Middagtemperaturen in het alge meen tussen de 25 en 30 graden Turkije en Cyprus: Aan de Turkse westkust perioden met zon en droog. Vooral ten oosten van An talya en ook op Cyprus in de loop van beide dagen kans op een regen- of on weersbui Ook in het Turkse binnenland ontstaan stapelwolken en valt er een en kele regen- of onweersbui Maxima langs de kusten tussen de 24 en 29 gra- Duitsland: In het zuiden op beide dagen af en toe zon en morgen kans op een onweersbui. Verder naar het noorden meer wolken velden en vooral vandaag kans op regen of motregen Maximumtempertauur vandaag van 17 graden in het uiterste noorden tot 26 graden ten zuiden van de Mam: morgen overal iets warmer. Zwitserland: Perioden met zon en in de loop van mor gen kleine kans op een lokale onweers bui. Middagtemperatuur oplopend tot rond 28 graden. Oostenrijk: Geleidelijk meer zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur cir ca 27 graden. Warschau zwaar be HEINZ EE/TS Z/ETEE GEOMMEL S N/ET ZO Z/TTEM, A1AA/Z W/J P&AA'T WEL BtJDEA/A: OA/CEETtSSSEA/ &AAN WtJ &£- WO OA/ 000& /HST CE PUU/f//f/& /Af/ Of/ZE SM?Hf: BOES r*N

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16