Leiden Poptempel opzij voor Sleutelhof Je houdt er I altijd iets leuks aan over. Tegenstanders Sleutelhof melden zich (nog) niet Leidse middenstand mijdt X Stichting Meerburg bang voor vervuild grondwater Geen nieuwe LVC-campagne tegen Sleutelhof-plannen Eerste geld voor clubhuis Wijk mist bussen in avonduren VRIJDAG 18 JUN11993 chef gert visser. 071-356430. plv -chef aad rietveld. 071-356428 Het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) aan de Breestraat moet de toegangspoort worden tot het winkelgebied Sleutelhof. Dat plan presenteerde de Amsterdamse archi tect A. Cahen gisteravond in het stadhuis. Van het leeg staande schoolgebouw aan de Aalmarkt wil hij een twee de 'arcade' maken. leiden wim koevoet De Waalse Kerk aan de Bree straat blijft volledig intact in de plannen, die Cahen in opdracht van de gemeente Leiden en de Maatschappij van Bedrijfsob- jecten (MBO), een dochter van de NMB-Postbank, heeft ge maakt. Hetzelfde geldt voor de Stadsgehoorzaal. Wel wil hij de koffiekamer van dit gebouw ombouwen tot een 'grand café' dat grenst aan het plein waar de winkelpassages op uitkomen. Behalve bezoekers van de Stadsgehoorzaal kan dan ook het winkelend publiek daar te recht. Over het pleingedeelte van de Sleutelhof wil Cahen een glaskap zetten. Het nieuwe Leids Vrijetijds centrum heeft Cahen gesitueerd- achter het zogenaarrtde Van Nelle-gat aan de Aalmarkt, rechts van V&D. Van zijn eerde re idee om de concertzaal van het LVC bovenop het huidige onderkomen van het centrum voor popmuziek te plaatsen, is hij afgestapt. De winkelpassages van de Sleutelhof penetreren in de plannen van Cahen diep in de gebouwen van V&D en Peek en Cloppenburg. Beide warenhui zen gaan daardoor wezenlijk onderdeel uitmaken van de Vader steekt dochter leiden Een 50-jarige Leidenaar heeft gisterenmorgen op de Hooigracht zijn 18-jarige dochter met een zakmes in de knie ge stoken. Verder ging hij op de knie van zijn dochter staan. Vader en dochter hadden ruzie. 'De man wachtte zijn dochter op en trok haar van de fiets. Het meisje hield een zere knie over aan de afstraffing, maar hoefde niet door een arts té worden behandeld. De vader zal door de politie worden gehoord. De aanleiding van de ruzie is niet be kend. Vuurwapen in beslag genomen leiden De politie heeft gisteren een vuurwapen in beslag geno men van een 27-jarige Leidenaar. Het wapen werd aangetroffen in zijn woning aan de Marnixstraat. De man bedreigde op de Marnixstraat een glazenwasser met het wapen. De aanleiding is niet duidelijk. Een getuige waarschuwde de politie, die het wa pen vervolgens ging ophalen. In de woning werden ook scherpe patronen gevonden. Dief leesportefeuillegeld aangehouden leiden Een 16-jarige Leidenaar is gisteren aangehouden op de Mary Zeldenrustweg in de Stevenshof naar aanleiding van de diefstal van geld uit leesportefeuilles. De leesportefeuilles wor den door de lezers vaak aan de deur gehangen met het leengeld erin. De afgelopen maanden bleek dat geld vaak gestolen. De politie zette een val, waar de dief intrapte. Hij beweert in to taal slechts voor enkele honderden guldens aan geld te hebben weggenomen in het afgelopen half jaar. Meestal ging het maar om enkele guldens leengeld per adres. Twijfel yt -y Voor 5 gulden kan I D. Kolff grasland kopen van de gemeente Zoeterwoude. Maar na al le commotie over de pfijs twijfelt hij Geslaagd yt Q Duizenden scholie- I O ren haalden giste ren opgelucht adem. De schooltas kon traditioneel aan de vlaggestok worden opgehangen Busbaan yi q Centraal Nederland I 2/ heeft plannen voor een busbaan van Alphen naar Leimuiden, die kan worden doorgetrokken naar Schiphol Sleutelhof. Gebouw De Vergul den Turk, de huidige V&D-in- gang aan de Breestraat, wordt een openbare ingang voor de hele Sleutelhof, die ongeveer 5000 vierkante meter winkel vloer bevat. Een heel opvallende rol in het project is weggelegd voor de Mandenmakerssteeg, tussen De Waag en de Breestraat. Cahen vertelde gisteravond in een met belanghebbenden en raadsle den gevulde raadszaal dat hij flink heeft geworsteld met deze smalle steeg. Winkelend publiek en fietsers verdragen elkaar niet. Toch wil hij de belangrijke fietsroute Lange Mare, Waag- hoofdbrug, Mandenmakers- steeg, Breestraat niet om zeep helpen. De architect heeft ech ter het verloop van de steeg vol ledig uitgebuit. Het uiteinde aan de Breestraat ligt zo'n drie meter froger dan dat aan de kant van de Aalmarkt. Die ruim te vult Cahen met winkels. Fiet sers kunnen daar via een brug- constructie overheen. Cahen, een architect die is ge specialiseerd in 'eigentijdse bouw in hoogwaardige oude binnensteden', zei gisteravond dat hij zo veel mogelijk heeft ge probeerd de karakteristieke be bouwing in het plangebied (tus sen Breestraat, Maarsmansteeg, leiden wim koevoet Afgaande op de eerste reacties kan de Sleutelhof, het luxe win kelcentrum tussen Aalmarkt en Breestraat, op steun van de Leidse samenleving rekenen. Uitgesproken tegenstanders bleken er gisteravond in elk ge val niet te zijn tijdens de infor matie-avond in het stadhuis. Het grootste probleem vormen het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) en het nog onbekende aantal mensen dat vanwege De Sleutelhof naar vervangende woonruimte moet zoeken. Dat zijn er weinig, zegt de ontwer per van het plan, de Amster damse architect A. Cahen. Sommige omwonenden moe ten wijken omdat een pand of een deel ervan tegen de grond moet, andere omdat zij uitzicht of privacy kwijt raken. De om wonenden die moeten verkas sen kunnen, in tegenstelling tot het LVC, niet terecht in het plangebied. Woordvoerders van de Leidse poptempel maakten gister avond weliswaar duidelijk dat ze met de eventuele nieuw bouw aan de Aalmarkt kunnen leven, maar dat ze liever in hun huidige onderkomen aan de Breestraat blijven. „Konden we het pand Breestraat 66 maar verplaatsen naar het gat van Van Nelle. Rock en roll gedijt nu eenmaal het best in oude ge- Aalmarkt en Mandenmakers- steeg) te handhaven. „Maar dat is me niet helemaal gelukt." Van LVC en de Aalmarkt- school blijven alleen de voorge vels intact. Ook sneuvelt in zijn plannen een 'mooie tuin' achter het gevellint aan de Aalmarkt. En de gymzaal achter het LVC moet plat voor de winkelpassa ges van de Sleutelhof. De win kels aan de Aalmarkt blijven, evenals de woonruimte daarbo ven. De kans dat de woningen aan de Mandenmakerssteeg kunnen worden gehandhaafd is echter klein. Een schets van het zijaanzicht van de Sleutelhofplannen van de Amsterdamse architect A. Cahen. bouwen", zegt Carola Eppink, al tien jaar stafkracht bij het LVC. CDA-wethouder J. Walen kamp (economische zaken) prijst de architect. „Een indruk wekkende prestatie. Hij is heel creatief en toch uiterst zorgvul dig omgesprongen met dit zeer kwetsbare gebied. Hij is erin ge slaagd een harmonieuze com positie te maken van op het eer ste oog onverenigbare onderde len. De oplossing die hij heeft bedacht voor de Mandenma kerssteeg vind ik fantastisch." PvdA-raadslid E. van der Veen is niet tevreden met de arcade in de gevel van de Aalmarkt- school. Deze toegangspoort ligt volgens hem 'a-centraal' ten opzichte van de Haarlemmer straat. Liever had hij de arcade in het Van Nelle-gat gehad, naast de schoenmaker aan de Aalmarkt. Voldoen aan Van der Veens wens betekent volgens Cahen echter dat het winkelend publiek niet kan circuleren. Hij wil de winkelwand van de Aal markt, rechts van De Waag, heel nadrukkelijk deel uit laten ma ken van de Sleutelhof. D66'er W. Egels is bang dat de glaskap op het winkelcentrum tot broeikaseffecten leidt, maar volgens Cahen is een goede kli maatbeheersing heel wel moge lijk. SP'er D. Sloos betreurt het dat de Stadsgehoorzaal 'buiten de plannen is gehouden'. „Waar om wordt het LVC wel weer zo zwaar aangevallen. Voor de Stadsgehoorzaal hebben we niet eens geld voor een opknap beurt. Dat geld moeten we toch zien te halen bij de proejct-ont- wikkelaars van MBO. Ik zou zeggen: uitmelken die lui." R. van Schreven van Groen Links maakt zich zorgen over de sociale veiligheid. Zij wil dat de winkelpassages in de Sleutelhof 24 uur per dag open zijn. Vol gens Cahen is dat 'nog een FOTO HENK BOUWMAN open vraag'. De WD lijkt van de politieke partijen nog het minst tevreden. De raadsleden G. Bakker en A. Geertsema menen dat de Sleu telhof met 5000 vierkante meter winkelvloer te klein is om als re gionale publiekstrekker te func tioneren. Ook vinden ze dat het parkeervraagstuk volstrekt is ge negeerd. Wethouder Walen kamp wees erop dat in een autoluwe binnenstad geen gara ges passen. leiden «wim koevoet Een jaar geleden stelde cultuurwethouder Hennie Koek (PvdA) de toekomst van het Leids Vrijetijdscen trum veilig. Het LVC, verklaarde zij, hoeft niet opzij voor de Sleutelhof tenzij een ander geschikt onderko men in de binnenstad beschikbaar is. Het LVC maakt in dat geval zelf uit of het in dat andere gebouw past. „Het laatste is nu een groot probleem. Want aan de hand van wat ruwe schetsen kunnen we natuurlijk nooit bepalen of het nieuwe gebouw geschikt is'.', zegt LVC-stafkracht Carola Eppink. „Nu weten we wat we hebben. Wat we krijgen, is nog een grote vraag. In de eerste schetsen gaan we er zo'n veertig vierkante me ter op achteruit. Dat is een slecht voorteken. M'n Scep sis wordt daar alleen maar groter van." Ook bij voorzitter Fons Delemarre en directeur Ruud Visser overheerst twijfel. Dezelfde onzekerheid over de toekomst leidde vorig voorjaar tot de groots opgezette campagne 'Geen gesleutel aan het LVC' en de inzameling van duizenden handtekeningen. Hoewel het jongerencentrum is weggegumd door de Sleutelhof-architect en opnieuw is ingetekend aan de Aalmarkt, vinden de drie LVC'ers het te vroeg voor een nieuwe campagne. „De garantie van Koek is door dit plan niet aangetast. We staan nog steeds sterk Van ons hoeft nieuwbouw niet zo. We willen er in elk geval niet op achteruit gaan. Ook niet qua huursom." Voorzitter Delemarre relativeert na een denkpauze de waarde van Koeks garantie. „Volgend jaar zijn er verkiezingen. Blijft ze dan wethouder en zo niet. wat doet dan haar opvolger?" leiden Het eerste geld voorde verbouwing van het clubgebouw is binnen. Uit handen van de broers J.A. en J.C. Verkuylen, fervente UVS'ers, kreeg voorzitter R. Bonthond van Club '58 gister avond een cheque van 6000 gulden. De sport-, re- creatie- en gezelligheidsclub voor geestelijk gehan dicapten wil ter gelegenheid van het 35-jarig be staan het honk aan de Langegracht opknappen. De broers Verkuylen, directeuren van het gelijk namige loodgieterbedrijf, kennen Club '58 van UVS. De voetballers van Club '58 spelen op de vel den van UVS. En de Verkuylens wisten van de ver bouwingsplannen. „Dus toen wij onze receptie hielden hebben we tegen de gasten gezegd: geef maar geld voor Club '58." FOTO HENK BOUWMAN leiden «aad rietveld Het zou weer eens wat anders zijn, had D66 bedacht. Een fo rum houden in cultureel cen trum X aan de Haarlemmer straat, in plaats van in een ste riel zaaltje. Maar de midden stand gooide roet in het eten. Die voelt er niks voor om seri euze zaken te bespreken in de gekraakte bioscoop. „Het zou volstrekt verkeerd zijn krakers op deze manier een status te geven", aldus voorzit ter L. Palm van het samenwer kingsverband ondernemers Lei den (SOL). „Dat is toch duide lijk? Krakers zijn mensen die andermans eigendommen be schadigen en dat is een slechte zaak. Ongeacht de bedoeling waarmee zij een pand kraken. Ook een politieke partij moet zich aan dit soort zaken niet conformeren, lijkt mij." En dus waren de democraten gedwongen hun forum van maandag 21 juni over de toe komst van de Haarlemmer straat te verplaatsen naar het Volkshuis. Waarvan de achter zijde weliswaar aan de straat in kwestie ligt. maar de voorkant aan de Apothekersdijk. „We dachten dat cultureel centrum X een goede plaats zou zijn voor een forumdiscussie over de toe komst van de Haarlemmer straat", zegt L Van Wendel de Joode van D66. „Maar een fo rum over de Haarlemmerstraat kan niet /onder de midden stand. We waren dus wel ge dwongen een andere plek te zoeken." In het forum dat maandag avond om acht uur begint in het Volkshuis zitten behalve onder nemersvoorzitter Palm de coör- dinator crimiiudifeitsbestrijding W. van de Fishof. raadslid T. de Graaf van D66 en R. van der Lof van de beveiligingsdienst Haar lemmerstraat. Aan de orde ko men verkeer, criminaliteit en de economische situatie. leiden hans koenekoop De stichting Meerburg maakt bezwaren tegen het niet meer rijden van de bussen 60 en 61 in de avonduren. Om in de wijk te komen moeten reizigers dan 600 tot 700 meter lopen naar de dichtsbijzijnde halte. De stich ting die het buurtwerk in Meer burg verzorgt, vindt deze af standen vooral oudere bezoe kers veel te groot. „Velen zullen dan in het vervolg het openbaar vervoer gaan mijden, hetgeen ons inziens niet strookt met het beleid dat de gemeente in deze wil voeren", schrijft de stichting aan de gemeenteraad. Vol verwachting UpBEO de Meerburgers nu uit naar de vol tooiing van de nieuwe woon wijk Boomburg. Als die wijk klaar is, zullen de bussen 40 en 42 vanaf het Vollenhovenplein via een nieuwe brug over Rijn- Schiekanaal tioor Meerburg rij den. Maar tot die tijd hoopt de stichting dat de gemeente de nieuwe dienstregeling wil terug draaien. Als de gemeente daar niet in slaagt, ziet de stichting nog een andere tijdelijke oplos sing. Als de bussen 40 en 41' tij dens de avonduren een lusje rij den via Hob Rijndijk, Meert) ur- gerkade, /aanstraal en Maas straat. blijft Meerburg goed be reikbaar. „Deze omleiding vergt slechts enkele minuten." 'Geen gevaar voor volksgezondheid, wèl een milieuprobleem bij Hoezo zuinige tijden? SuperSALE bij flKEA leiden erna straatsma De stichting Meerburg vreest dat woningbouw op Roomburg een milieuprobleem oplevert als de gemeente hiervoor ter plekke het grondwaterpeil verhoogt. De grondwaterstand in de na bijgelegen voormalige vuilstort plaats zou ook stijgen, wat uit stroom van verontreinigd grondwater tot gevolg heeft. „Het verontreinigde water zou naar de nieuwe wijk toe stromen", zegt J. Flippo van de stichting. „Het in de sloten en onder de huizen terechtkomen. Niet dat dat direct een gevaar voor de volksgezondheid ople vert. maar je hebt er wel eon milieuprobleem bij." De gemeente wil het grond waterpeil verhogen om begroei ing in de nieuwe woonwijk, tus sen de A4, De Bult, Meerburg en het Rijn- en Schiekanaal, te ver gemakkelijken. Het grondwater peil ligt nu op 1.65 meter onder NAP en moet verhoogd worden naar zo'n 60 centimeter onder NAP. De stichting Meerbrug meent dat de gemeente de situatie be ter kan houden zoals zij nu is. Flippo: „De gemeente is niet verplicht het grondwaterpeil te verhogen. Gezien de milieupro blemen die zoiets kun je het be ter zo houden. Anders is bebou wing van deze polder wellicht niet mogelijk en dat moet wor den voorkomen. De stichting wil dat op deze plek huizen ko men. Het is noodzakelijk is dat de wijk wordt afgebouwd." Eerdere onderzoeken naar de vervuiling van de voormalige vuilstorplaats wijzen uit dat het verontreinigde grondwater zich nauwelijks verspreid. De be langrijkste oorzaak daarvan zou zijn dat het grondwaterpeil on geveer 7.5 meter onder NAP ligt. Dit niveau is zo laag dat het wa ter niet uit De Bult kan stromen. Slichting Meerburg betwist deze cijfers. Zij schat het grond waterpeil van De Bult hoger in. De stichting is in overleg met de gemeente over een nieuw on derzoek naar de vervuiling en wil dat daarbij gelijktijdig wordt gekekenen naar de effecten van verhoging van de grondwater stand. Miliewethouder H. de la Mar heeft toegezegd dat er niet wordt gebouwd zolang er on duidelijkheid bestaat over de milieu-effecten van een verho gingvan het grondwaterpeil. De eerste bouwactiviteiten staan gepland voor volgend jaar. Tevens wordt er onderzocht wat de beste manier is om ver spreiding van de vervuiling te voorkomen. Hoewel de kans hierop klein lijkt, overweegt de gemeente toch een aantal voor zorgsmaatregelen. zoals het slaan van damwanden of het in richten van controlepunten, te

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15