Wijn maakt vlees nog smakelijker Witte wijn uit de Savoie is perfect bij asperges zoetstof Rabarber, krijt en Smaak Wedstrijd 'Koken op de groei' veel nuttige tips Zomerse broodjes WOENSDAG 16 JUN11993 REDACTIE HENRlETTE VAN DER HOEVEN LIEVELINGSRECEPT Nodig:4 varkens- of twee kalfsniertjes, 1 grote ui, 1 teentje knoflook, kwart liter boerenjongens, een klein beetje tijm, ro zemarijn, veel peper, wat zout en boter. RENJONGENS Toen ze bij een vriending logeerde zag mevrouw VORK—LANGE UIT HEERHUGO- WAARD deze ru briek. Zij dacht dat er wel belangstelling zou zijn voor haar recept (2 personen) voor het klaarma ken van niertjes. NIERTJES MET BOE- De niertjes goed wassen en dan blancheren. De ui en de knoflook kleinsnijden en licht geel bakken, daarin de niertjes in een half uurtje bruin bakken. Dan de niertjes in schijfjes snijden. Bij de braadjus de boerenjongens doen samen met de kruiden. Saus binden met allesbin- der of een roux maken van boter met bloem en daarna de saus binden. Serveren met rijst, macaroni en wat rauwkost. Hebtu ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, t.a.u. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van 25 toegezonden. MENU VAN voorlichtingsbureau voor de voeding DE DAG GEKOELDE MELOEN GEVULDE PAPRIKA (zie onderstaand recept) SNUBONEN RISOTTO Was 1 grote of 2 kleine paprika's, snijd ze in de lengte door en verwijder de zaadlijsten en pitjes. Maak 150 g. rundergehakt aan met een stukje zeer fijngesneden ui, een stukje fijngesneden prei, 50 g. grofgesneden champignons 1 eetl. tomatenketchup, paprikapoeder, peper en zout. Vul hiermee de paprikahelften. Zet dq.beide helften in een ovenvaste schaal met een laagje water, strooi er wat geraspte kaas over en zet de schaal 40 min. in een hete (200 graden Cel sius) oven. Per persoon: 360 kilojoules, 200 kilocalo rieën, 22 g. eiwit, lig. vet 6 g. koolhydra ten. OSSESTAARTSOEP ROSTI-OMELET (zie onderstaand recept) ANDUVIESALADE MET GEMENGD ZOET ZUUR Bak 30 g, in reepjes gesneden ontbijtspek langzaam bruin en knapperig in een pan met een anti-aanbakbodem. Fruit 1 klein gesneden ui in de pan. Bak 300 g. rösti, 1 in blokjes gesneden rode paprika en 1 in rin gen gesneden ui mee. Mop 2 eièfen los met paprikapoeder, peperen zout. Schep 1 kleingesneden tomaat door de rösti, schep het eimengsel er door en laat de omelet op een zacht vuur stollen. Per persoon: 1400 kilojoules, 330 kilocalo rieën, 13 g. eiwit, 17 g. vet 32 g. koolhy draten. KIPPERAGOUT GESTOOFDE KOOLRABI MET TUINKRUIDEN AARDAPPELPUREE YOGHURTUS (zie onderstaand recept) Klop een halve dl. slagroom met 1 eetl. sui ker stijf. Spatel de slagroom door 2 dl. ma gere vruchtenyoghurt. Doe de massa in een diepvriesbakje en laat het ongeveer 2 uur in de vriezer staan. Verdeel het ijs over 2 cou pes en garneer met vers fruit. Per persoon: 740 kilojoules, 180 kilocalo rieën, 5 g. eiwitten, 9 g. vet, 20 g. koolhy draten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso nen. Ons land telt drie Hogere Hotel- managementscholen (Maas tricht, Den Haag en Leeuwar den), waar studenten worden opgeleid voor een (kader-)func- tie in de hotellerie en aanver wante bedrijven. De belangstel ling voor deze vierjarige HBO- opleiding is vrij groot, met als gevolg dat er strenge eisen wor den gehanteerd. Wie het eerste jaar met onvoldoende cijfers af sluit mag verdwijnen. Belangrijk onderdeel naast de studie is het verenigingsleven, ter bevordering van de sociale contacten tussen de studenten onderling. Elke Hotelschool heeft zijn eigen studentenvere niging met zeer tot de verbeel ding sprekende namen. In Leeuwarden is dat 'Ivo Vivat Nostrum Sanitas', in Den Haag 'La Confrérie' en in Maastricht 'Amphitryon'. De leden krijgen de kans om zich op vele terreinen te ont plooien, wat in hun latere loop baan vele voordelen biedt. Op vallend is de gezonde rivaliteit tussen de drie verenigingen, die tot uiting komt in de evene menten die jaarlijks worden ge organiseerd en waar de leden uit noord, zuid en west elkaar ontmoeten en strijden om de eer. Deels is dat in sportief ver band, maar de strijd gaat ver der. Eén aardig voorbeeld is de kookwedstrijd in de vorm van een culinaire confrontatie tus sen de drie verenigingen, met als inzet de Dunhill Prestige Prijs. Onlangs had deze jaarlijkse ont moeting voor de achtste maal plaats, waarbij collega Paul Ste vens van het in Valkenburg ge vestigde restaurant Prinses Juli ana als gastheer optrad. De deelnemende keukenbriga des krijgen de opdracht om een van te voren door de jury be paald menu te koken, waarbij eveneens de ingrediënten zijn vastgesteld. De jury bestaat uit een team van 'wijze mannen', die inmiddels hun sporen in de horeca hebben verdiend. Veelal zijn het ook oud-studenten, die nog steeds lid zijn van de ver enigingen en hun taak in deze heel serieus opvatten. Dunhill heeft de prijs destijds ingesteld om de culinaire activi teiten op de Hogere Hotel* managementscholen te stimu leren en de belangstelling voor dit belangrijke vakgebied te be vorderen. Maar al te vaak wordt de nadruk gelegd op de theore tische kant van de studie en blijkt de praktijk een onderge schoven kind. Uiteindelijk is de horeca meer dan alleen rondlo pen in een mooi pakje en op drachten uitdelen. Dat de wedstrijd door de stu-' denten heel serieus wordt geno men lijdt geen twijfel. Uit erva ring weet ik hoe zenuwachtig iedereen op de 'dag des oor deels' is. De kookwedstrijd be gint 's ochtends in alle vroegte, rond een uur of zeven. Om half elf gaat de jury aan tafel om ver volgens een kritisch oordeel te vellen. Daarmee is de wedstrijd nog niet ten einde, want om half een arriveren de gasten voor de lunch: culinaire pers, vertegenwoordigers uit de hore- cawereld en toeleveranciers die zich vervolgens te goed doen aan de spijzen. Om drie uur wordt de uitslag bekend ge maakt. Dit jaar ging de wisseltrofee naar de school in Maastricht, die hiermee tegelijk in het bezit kwam van een geldbedrag. Dat dient te worden aangewend voor een educatief doel, be stemd voor alle leden van de vereniqing. Op de tweede plaats eindigde Leeuwarden en Den Haag sloot de rij. Overigens staan de Nederlandse hotel scholen vooral internationaal gezien heel hoog aangeschre ven. Veel studenten hebben hun loopbaan ver buiten onze landsgrenzen voortgezet. En met succes, zo blijkt, want met name in de hotellerie kom je in de meest vreemde uithoeken landgenoten tegen. John Beeren, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaai Met asperges kunnen niet alleen be kende witte wijnen worden gecom bineerd, zoals Pinot Blanc en Sau- vignon de Touraine, maar ook on bekende. Een verrukkelijk voorbeeld van zo'n onbekende wijn is Savoie, afkomstig uit het gelijknamige ge bied in Oost-Frankrijk. Zo er één kleur kenmerkend is voor Savoie, dan is het wit. Want wit is de sneeuw, die in het seizoen dui zenden wintersporters trekt, wit is de melk waarvan de smaakrijke re gionale kazen worden gemaakt, en wit is het merendeel van hier gepro duceerde wijnen. De druivestokken van de voorma lige provincie Savoie tegenwoor dig de departementen Haut-Savoie en Savoie strekken zich uit van de oevers van het Meer van Genève tot zo'n 125 kilometer zuidelijker, voor bij Chambéry. Van een aaneenge sloten geheel is geen sprake, want de wijngaarden liggen gelijk eilan den van een archipel verspreid over een aantal kleine districten. Regionale druiven Een opvallend aspect vormen de druivesoorten, want die zijn groten deels regionaal en komen nergens anders ter wereld voor. De meest aangeplante witte druif is de jacquè- re, die lichte, frisse wijnen geeft en goed gedijt op zowel kalk- als kiezel- grond. Akkers met jacquère zijn soms buitengewoon steil, want het landschap wordt volledig door heu vels en bergen gedomineerd, tegen het decor van de immense Mont Blanc. Talrijk zijn ook de dalen, met meestal snel stromende beken en ri vieren. Je treft hier tevens veel bos aan. De naam Savoie komt van het Latijnse Sapaudia, ofwel 'Land van sparren'. Rotsige bodem Binnen het wijngebied Savoie dat ongeveer 1.700 hectare telt be staan de zogeheten 'cru's'. Deze produceren ongeveer twee derde van alle wijn met de herkomstbena- ming Vin de Savoie. Er bestaan 15 van deze 'cru's'. De grootste en bekendste is Apremont. Deze telt ongeveer 300 hectare. Het gebied ligt tegenover de Mont Gra- nier, die in 1248 voor een deel naar beneden stortte. Daarbij vielen 5.000 slachtoffers. Kalk- en marmer- houdende stukken bergrots vormen nu, in een heuvelig en wat chaotisch landschap, de ondergrond waarop de jacquère staat aangeplant. Omdat de bewoners van Savoie en de vele vakantiegangers het grootste deel van de wijnoogst ter plekke consumeren, schiet er weinig over voor export. Savoiewijnen zijn daarom slechts mondjesmaat te koop. Een der beste die ik ken en misschien niet toevallig gevoerd door een importeur uit de belang rijkste aspergeprovincie, Limburg is de Apremont van Pierre Boniface. De 1992 is een ongemeen zuivere wijn met fruit, veel charme en op wekkende frisheid: je proeft gebot telde berglucht. Misschien kunt u nog net profite ren van de primeurprijs 13,95 per fles. De importeur, Sauter te Maastricht, levert ook via wijnhan delaren elders in het land (inlichtin gen: 043-637799). HUBRECHT DUUKER Een scheutje wijn bekort de stooftijd aanzienlijk Een verhoging van het smaakgenot. Dat biedt een goed glas wijn bij het eten, maar ook in de maaltijd. Een fijne marinade met wijn maakt het vlees malser en rijker van smaak. Een vleugje madeira of sherry kan het aroma van een soep of bouillon vervolmaken. Een rode of witte wijnsaus is een exquise smaakmaker, die een mooi stuk vlees extra élan geeft. Een belangrijke stelregel is dat rood vlees met een donker gekleurde drank moet worden gecombineerd en wit vlees met een licht gekleurde. Dus: rode wijn, rode port, madeira of cognac bij rood vlees en bijvoorbeeld sherry, witte wijn, wodka of gin bij wit vlees. Een van de bekendste manieren om wijn met vlees te combineren, is de mari nade. Een marinade vraagt altijd om een vloeistof die een zuurgraad bevat. Wijn be vat zo'n zuurgraad en maakt daarom het bindweefsel van het vlees malser. Minder mals vlees wordt daardoor sneller gaar. Datzelfde effect heeft wijn op het stoven en smoren van een lekker stuk vlees. De bereidingstijd is aanmerkelijk korter als je wat wijn toevoegt. Het marineren van vlees in wijn geeft het gerecht een karakteristieke smaak. Een marinade heeft wel wat tijd nodig om z'n werk optimaal te kunnen doen. Leg het vlees een etmaal in de marinade in de koelkast en dek het daarbij af met bijvoor beeld folie. Keer het vlees een aantal ma len, zodat alle geur- en smaakstoffen in het vlees dringen. Voeg nooit zout aan een wijnmarinade toe, want zout onttrekt vleessappen aan het vlees en het vlees wordt daardoor droog. Een rode wijnmarinade is makkelijk te ma ken: droge rode wijn, prei, ui, peterselie, reepjes bacon of spek, en naar smaak ko- reander, tijm en knoflook; voeg deze ingre diënten samen en laat het vlees daarin rustig zo'n 12 tot 24 uur goed onderge dompeld liggen. Een dergelijke marinade kan koud worden gebruikt, maar ook warm. Bij een warme marinade de fijnge sneden prei, ui, peterselie, bacon of spek en kruiden in olie aanfruiten, rode wijn toevoegen en aan de kook brengen. Als de marinade geheel is afgekoeld over het vlees gieten en het een etmaal afgedekt in de koelkast laten staan. Bij vlees met een langere bereidingstijd, waaraan wijn is toegevoegd, is het aroma van dit spirituele vocht duidelijker aanwe zig dan bij vlees dat kort wordt bereid, zoals biefstuk. Hierbij wordt de braadboter pas op het laatste moment afgemaakt met een scheutje wijn. Bij het maken van een rode wijnsaus is de smaak van wijn en ro de port nog duidelijk waarneembaar. De kalfsfond die samen met de rode wijn en port wordt ingekookt, vormt een werkelij ke streling voor de tong als deze saus bij een mooi stuk ossehaas wordt geserveerd. Sherry in soep Misschien klinkt de naam Xeres voor velen onbekend in de oren. Maar als we sherry zeggen dan weet iedereen wat we bedoe len. Sherry is afgeleid van de oorspronke lijke Moorse naam van deze stad. Deze streek brengt een groot aantal sherry's op Wijn smaakt niet alleen lekker bij, maar ook in vlees. archieffoto's. de markt die uitstekend zijn te combine- Deze sherry heeft een lichte notensmaak ren in een verfijnde soep of bouillon. Zo is en is een beetje zoet. In plaats van sherry een scheutje Oloroso erg lekker in een os- zijn ook madeira en port uitstekende sestaartsoep en een sherry Amontillado smaakmakers in een kopje soep of in sau- heerlijk in een bouillon van paddestoelen, zen. Is het een ramp als de baby de eerste dag niet drinkt? Moet je allerlei toeren uit halen om de peuter te laten eten? Wanneer kunnen ze met de pot mee eten? Waarop moeten ze tracte- ren op school? Dat alles valt te lezen in 'Koken op de groei', het eerste boek met informatie en recepten voor ouders van kinderen. De informatie is door kin derboekenauteur Lydia Rood en een team van een consultatiebureau verwe ven in een gezellig verhaal. De recepten zijn duidelijk en beknopt en beperken zich niet tot het dagelijks eten, ook voor tussen doortjes en feestelijke hap pen en dranken is plaats ingeruimd. 'Koken op de groei' (IS BN 90 6611 462 2) is voor ƒ8,95 bij de boekhandel te koop. voor één kilo rabarber 100 tot 200 gram suiker nodig, afhanke lijk van de smaak. Met krijt is de helft minder nodig. Je kunt het best pas suiker toevoegen als de gekookte ra barber is afgekoeld, dan smaakt ze namelijk minder zuur. In plaats van suiker kun je ook zoetstof gebruiken. Krijt heeft nog een nevenef fect. Het neutraliseert het oxaal zuur dat in rabarber voorkomt. Oxaalzuur geeft het gevoel dat je tanden 'stroef worden. Bo vendien verbindt dit zuur zich gemakkelijk met calcium (kalk) uit de voeging, waardoor er minder calcium beschikbaar is voor het lichaam. Voor vyie wei nig kalk binnenkrijgt en veel oxaalzuurrijke groente eet (bij voorbeeld ook snijbiet en spina zie), kan het verstandig zijn krijt aan die groenten toe te voegen. Bakerpraat Dat je na 21 juni geen rabarber moet eten, omdat er dan giftige stoffen in zitten, is pertinent niet waar. Een verstandige volkstuinder zal zijn rabarber echter vanaf half of eind juni met rust laten; de plant is dan toe aan vakantie en moet voe dingsstoffen verzamelen voor het volgende seizoen. Wie tot augustus doorgaat met het oog sten van rabarber, kan de plant het volgend jaar wel afschrijven. Deze zomerse, aanlokkelik ogen de broodjes zijn sinds begin deze maand te koop bij de 110 cafetaria's die zich mogen sieren met de naam Kwalitaria. Van de frisse, frui tige broodjes zijn drie varianten: een puntbroodje met aardbeien, een croissantje met ananas en een lichtbruin broodje met druiven. Dit fruit wordt gecom bineerd met sla en ander beleg. Wel licht ook een idee voor thuis?, foto pr VOORLICHTINGSBUREAU VOEDING Ie kunt er maar een korte tijd van genieten: rabarber. Het is een gewas waarover veel baker praatjes de ronde doen. 'Rabar ber is slecht voor je botten', 'na 21 juni moet je geen rabarber eten, want dan zitten er giftige stoffen in' en 'rabarber is goed voor de darmen' zijn veelge hoorde opmerkingen. Rabarber is één van de weini ge groenten waarvan alleen de stengels eetbaar zijn, hoewel in de Himalaya de gekookte blade ren van een wilde variant wor den gegeten. Van de wortels van een Chinese soort maakt de ge neesmiddelenindustrie een laxeermiddel. In Nederland worden de stengels voorname lijk in gekookte vorm gegeten, als compote. Andere verwer kingsmogelijkheden zijn taart, jam en wijn. De eerste kasrabarber wordt al zeer vroeg in het voorjaar aangevoerd, maar het eigenlijke seizoen loopt van mei tot juli. De rabarber is dan heel goed koop. De beste kwaliteit oogst men in het vroege voorjaar. Naarmate rabarber later wordt geoogst, worden de stelen stug ger. Uiteindelijk worden ze ve zelig en gaat de smaak achter uit. Late rabarber moet daarom ook langer (15 20 minuten) Smaakverandering Rabarber is een zur? groente. Door krijt toe te voegen wordt de smaak minder zuur. Voor één kilo rabarber is één theele pel krijt (te koop bij de drogist) genoeg. Niet iedereen houdt van krijt in de rabarber, want die geeft namelijk een smaak verandering. Voegt u krijt aan de rabarber toe, dan is minder suiker nodig. Zonder krijt is worden gekookt dan de vroege (ongeveer 8 minuten).

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9