'Jodenhaat Europa wordt gevaarlijk' Alijev moet Azerbajdzjan behoeden voor burgeroorlog Buitenland Spaanse premier overweegt coalitie met communisten Madagascar naar stembus om parlement te kiezen Tokyo en Osaka duurste twee steden in de wereld Hoedje van, hoedje van. Nieuwe wapenstilstand 'laatste' kans Bosnië Bulgaren eisen aftreden president Zjelu Zjelev Cuba bereid Amerikanen schadeloos te stellen f WOENSDAG 16 JUNI 1993 t Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappeli|kc Persdienst Ind* The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter Kravtsjoek stelt referendum voor kiev» De Oekraïnse president, Leonid Kravtsjoek, heeft toegege ven aan de eis van stakende mijnwerkers om een referendum over zijn beleid te houden. Maar het parlement kon het daarover niet eens worden en heeft de kwestie doorverwezen naar een parlementscommissie. Ruim twee miljoen werknemers in kolen mijnen en fabrieken sloten zich aan bij de al een week durende staking. Haïtiaanse leger erkent Aristide port au prince» Het HaïtiaanSè leger heeft gisteren uiteindelijk ingestemd met een besluit van het parlement om de 20 maan den geleden door een militaire coup ten val gebrachte president Jean Bertrand Aristide als grondwettig gekozen president te er kennen. Aan zijn terugkeer uit ballingschap hangen zulke scher pe voorwaarden dat Aristide waarschijnlijk niet accoord gaat. Weer brandstichtingen in Duitsland bonn» Buitenlanders zijn de afgelopen nacht opnieuw het doel wit geweest van aanslagen. Twee Marokkaanse vrouwen en vier kinderen vluchtten door een raam op de eerste verdieping nadat hun huis in Mönchengladbach in brand was gestoken. Haken kruizen op de muur gaven aan dat het om een aanslag van ex treem-rechtse radicalen ging. In Waldshut-Tiengen, in het zui den van het land, werd vlak voor middernacht een huis met benzine in brand gestoken. Straf voor beledigen Clinton Washington Luchtmacht-generaal Campbell, die in een toe spraak op de Amerikaanse luchtmachtbasis Soesterberg onlangs president Clinton beledigde, krijgt waarschijnlijk een schriftelij ke berisping of een ernstiger vermaning en een geldboete. Dat betekent het einde van de militaire carrière van de generaal. Campbell had volgens getuigen de president een marihuana-ro- ker, dienstplicht-ontduiker, homo-vriendje en rokkenjager ge noemd. Collor wist niet van corruptie Brasilia» Ex-president Collor de Mello van Brazilië heeft gisteren aan het begin van zijn proces ontkend op de hoogte te zijn ge weest van een corruptienetwerk dat door naaste medewerkers was opgezet. Collor verklaarde te hebben gemeend dat de 25 miljoen die hij ontving resteerde van een fonds dat hem tijdens de verkiezingscampagne in 1989 ter beschikking stond. Stembusuitslag Nigeria nog geheim abuja» Het Hoge Hof van Abuja in Nigeria heeft gisteren gelast dat de uitslagen van de presidentsverkiezingen niet bekend mo gen worden, omdat er in de verkiezingscampagne mogelijk sprake is geweest van fraude. Hetzelfde rechtscollege verbood de verkiezingen vorige week maar deze werden zaterdag toch ge houden. Media-gigant Abiola ligt op kop. Inkatha stapt uit overleg Zuid-Afrika Johannesburg» De onderhandelingen over de toekomst van Zuid-Afrika zijn gisteren opnieuw in het slop geraakt door het besluit van de Zuiu-partij Inkatha en haar bondgenoten om uit de 'onderhandelingsraad' te stappen. Zij besloten daartoe nadat een Inkatha-voorstel over een federale structuur van het toe komstige Zuid-Afrika was verworpen. barcelona ruud de wit correspondent De Spaanse premier Felipe Gonzalez, die een nieuwe rege ring moet vormen, zoekt voor zichtig toenadering tot Verenigd Links (IU) van* de communist Julio Anguita. Gonzalez, die zelf het meest voelt voor samenwer king met de Catalaanse en Bas- kische regionale partijen CiU en PNV, komt hiermee tegemoet aan de wensen van de linker vleugel van zijn eigen partij, de PSOE. De PSOE won ruim een week ANTANARIVO Rtr-AFP Met de parlementsverkiezingen van vandaag zet Malagasië (de republiek op het Afrikaanse eiland Madagascar) de laatste stap pen op de lange en moeizame weg naar democratie en wordt de macht voor de eerste keer gelegd in handen van een gekozen premier. Het is de vierde keer in tien maanden dat de Malagas- siërs naar de stembus gaan. tie Levende Krachten (Forces Vives), waarvan Zafy ook deel uitmaakt. Belangrijkste gegadig den om president te wordën zijn premier Guy Willy Razana- masy en de leider van de linker- veugel van de beweging Richard Andriamanjato. Economisch glijdt Madagas car langzaam maar zeker af en de elf miljoen Malagassiërs heb ben weinig vooruitzichten op een verbetering in hun situatie, integendeel zij worden steeds armer. Velen geloven dat Rat- siraka zich niet bij zijn neder laag heeft neergelegd maar zijn kans afwacht de macht terug te winnen. De parlemenstverkiezingen moeten orde scheppen in de chaos van het politieke leven op Madagascar. Er zijn 121 partijen en organisaties die meedoen aan de verkiezingen. In de hoofdstad Antananarivo strij den 296 kandidaten, verspreid over 37 kieslijsten, om acht ze tels. Gezien de veelvoud aan par tijen en kandidaten bestaat de mogelijkheid dat geen enkele partij of coalitie van partijen erin slaagt het eens te worden over een premier. Zafy kan dan zelf iemand aanstellen, de grondwet voorziet hierin. De verkiezingen zijn het sluit stuk van een lange overgangs periode van vaak gewelddadige oppositie tegen de dictatuur van president Didier Ratsiraka, die bij de presidentsverkiezin gen in februari een zware ne derlaag leed. Ratsiraka was aan de macht sinds 1975. Vorig jaar augustus mochten de kiezers zich uitspreken over een nieuwe grondwet en daarna in november en februari kozen de Malagassiërs in twee ronden Albert Zafy tot presi dent. Nu kunnen de zes miljoen stemgerechtigden beslissen welke 138 afgevaardigden de komende vier jaar zitting ne men in de Nationale Vergade ring. De nieuwe grondwet die met overweldigende meerderheid werd aanvaard, bepaalt dat de president het niet meer alleen voor het zeggen heeft, maar de macht moet delen met het par lement. Zafy, leider van de pro testbeweging die Ratsiraka uit eindelijk de macht ontfutselde, zegt dat zijn voornaamste taak is het herstel van de democra tie. Volgens waarnemers zal de strijd zich nu gaan afspelen bin nen de uiteengevallen organisa- genève dpa De Japanse steden Tokyo en Osaka zijn opnieuw 's werelds duurste steden ge bleken waar het de kosten van levens onderhoud betreft voor buitenlanders die hun salaris in dollars krijgen uit betaald. In Europa is Moskou door de hoge, in dollars be rekende prijzen in zijn deviezenwin- kels naar de top ge schoten en heeft daarmee Oslo ver drongen. De lijst wordt sa mengesteld op basis van prijsgegevens over 151 produkten en diensten, waar onder voedsel, kle ding en vervoer. Huisvesting wordt buiten beschouwing gelaten. New York wordt als standaard gebruikt en krijgt de notatie 100. Alle ste den boven de 100 zijn duurder dan New York, die onder de 100 goedkoper. De top tien ziet er als volgt uit: Tokyo 192; Osaka 180; Li breville (Gabon) 137; Brazzaville (Congo) 134; Mos kou 132; ex-aequo Dakar (Senegal), Douala (Came- roun), Oslo en Tai- peh (Taiwan) 125; Buenos Aires 124; Abidjan (Ivoorkust) 123; Kopenhagen 122; Peking 120. In de volgende groep steden bevin den zich Wenen en Zürich (116), Genè- ve (115), Parijs (113), Brussel, Luxemburg en Lyon (108), Berlijn en München (107). Londen staat op 101, Amsterdam is met Barcelona en Madrid gedeeld 23ste, met een index van 100 gelijk aan het niveau van New York dus. De Europese ste den waar de reeks consumentengoe deren en diensten het goedkoopst is, zijn Budapest (85), Warschau (84) en Praag (80). 'Overal in VS colablikjes met injectienaalden' new YORK Rtr londen Hoedenontwerper David Shilling en zijn moeder Gertrude wachten op de koninklijke koetsen op de eerste dag van de jaarlijkse Royal Ascot paardenraces. De zieke Gertrude verliet het ziekenhuis om de races bij te wonen; uiteraard getooid met een van de creaties van zoonlief. foto reuter russell boyce Het mysterie rond de injectie naalden in blikjes Pepsi-Cola verspreidde zich gisteren ver der over de Verenigde Staten. Al uit acht staten zijn berich ten gekomen dat in blikjes cola spuiten en naalden zijn gevon den. De Amerikaanse dienst die toezicht houdt op voe dingsmiddelen en medicijnen (FDA) zei dat veel meldingen mogelijk vals zijn. Het bedrijf Pepsico acht het onwaar schijnlijk dat er naalden in de blikjes zijn beland. De colagigant is bereid zijn blikjes terug te halen, maar vindt het eigenlijk niet nodig omdat er geen gevaar voor het publiek zou bestaan. Volgens de FDA zou een nationale te- rugroep-actie het onderzoek kunnen bemoeilijken. Rapport openbaar gemaakt op mensenrechtenconferentie Wenen Met de opleving van het nationalisme in heel Europa is het anti-semitisme gevaarlijk toegenomen. Toch zijn de belangrijkste doelwitten van extreem-rechts en neo-na- zi's nog steeds de meest kwetsbare leden van de samen leving: immigranten, asielzoekers, vluchtelingen en dak lozen. Dat blijkt uit een wereldwijd onderzoek dat giste ren is gepubliceerd. wenen Leonard Doyletie van de Verenigde Naties over the independent mensenrechten, die momenteel in Wenen Wordt gehouden, is Volgens het rapport dat het In- met name oost-Europa een stituut voor Joodse Aangelegen- kweekvijver geworden van anti heden richtte aan de conferen- semitisme. In Hongarije, Roe menië en Polen voeren grote politieke partijen campagne rond het thema anti-semitisme. In Roemenië is de regerende partij voor haar machtsbasis af hankelijk van kleine extremisti sche partijtjes die openlijk anti semitisch zijn. Voor de veilig heid van de 18.000 joden van het land wordt gevreesd. In Hongarije heeft Istvan Csurka, een invloedrijk lid van de rege rende partij, uiting gegeven aan zijn anti-semitische gevoelen. Maar nog gevaarlijker is het groeiende aantal skinheads dat hun agressie richt op zigeuners en studenten uit de Derde We reld. Een van de meest bizarre ver schijnselen is de stijging van an ti-semitisme op plaatsen waar nauwelijks joden zijn. Uit een opiniepeiling in Polen, waar minder dan 10.000 joden wo nen, blijkt dat 25 procent van de Polen dacht dat er tussen de 750.000 en 3,5 miljoen joden in het land waren. In West-Europa hebben groe pen als hét Front National in Frankrijk, de liberale Vrijheids partij (FPÖ) van Oostenrijk, het Vlaams Blok in België en de Re- publikaner in Duitsland hun anti-semitisch en racistisch be leid verheimelijkt om in bredere kring te worden geaccepteerd en geld te krijgen van de Eu ropese Gemeenschap. In Groot- Brittannië hebben gewelddadi ge racistische aanslagen evenals in Duitsland al dodelijke gevol gen gehad. Het ledental van tegenwoor dig veel beter georganiseerde extremistische racistische en anti-semitische organisaties lijkt te groeien, hoewel dit moeilijk is te bewijzen. Volgens Duitse autoriteiten is het aantal leden van extreem-rechtse or ganisaties vorig jaar gestegen van 40.000 tot 65.000. Er zijn al leen al 6400 skinheads in Duits land. „Meer dan ooit lijken er skinheads te zitten achter de anti-semitische aanslagen. Het verschijnsel heeft zich van wes terse landen verspreid naar Oost-Europa, naar het voorma lige Tsjecho-Slowakije, Honga rije en Polen", aldus het rap port. geleden de parlementsverkie zingen met 159 van de 350 ze tels. Dat is niet voldoende om de komende vier jaar zonder problemen te regeren. De meeste logische partners voor de PSOE zijn de PNV met zes zetels en de CiU met 17 zetels. Maar beide partijen willen al leen in ruil voor verregaande concessies regeringsverant woordelijkheid dragen en mi nisters leveren. De communisti sche partij van Anguita boekte bij de verkiezingen van vorige week zondag een lichte winst en beschikt nu over 19 zetels. budapest-genève gpd De bevelhebbers van de Kroati sche. Servische en Bosnische strijdkrachten zijn gisteren in Sarajevo een nieuwe wapenstil stand overeengekomen, die vrij dag in moet gaan. Weliswaar is het de zoveelste wapenstilstand in de burgeroorlog, maar het is voor het eerst sinds maanden dat de drie militaire leiders met elkaar hebben onderhandeld en onderling een staakt-het-vuren overeen zijn gekomen. Bovendien heeft de Servische bevelhebber generaal Ratko Mladic schriftelijk toegezegd dat militaire waarnemers van de VN zullen worden toegela ten. De komst van de VN-mili- tairen zou een zekere garantie voor de bevolking betekenen dat Gorazde niet volkomen door de Serviers ofider de voet wordt gelopen. De politieke en militaire lei ders van alle partijen die zijn betrokken bij het conflict in Bosnië komen vandaag in Ge- nève bijeen voor wat algemeen wordt gezien als de laatste kans voor een politieke regeling van de nu al ruim een jaar durende burgeroorlog. Een tweede agen dapunt is het afwenden van een nieuwe oorlog tussen Servië en Kroatië, naar aanleiding van het referendum dat de Serviërs in de 'Servische' enclave Krajina in Kroatië zullen houden over aan sluiting bij de zogenaamde Ser vische Republiek in Bosnië. SOFIA »AFP-Rtr Zwaarbewapende Cubaanse soldaten op de fiets tijdens de jaarlijkse parade op 1 mei, de Dag van de arbeid. De regering van Fidel Castro heeft in krimping van zijn leger aangekondigd om de ernstige economische crisis het hoofd te bieden. foto ap joycavaretta HAVANA UPI-Rtr Cuba overweegt schadevergoeding te beta len aan Amerikaanse bedrijven die het 32 jaar geleden na de revolutie nationaliseer de. Dit heeft het officiële persbureau Prensa Latina gisteren gemeld. Ernesto Melendez, hoofd van het Cu baanse staatscomité voor economische sa menwerking, verklaarde dat Cuba steeds bereid is geweest te praten over claims van Amerikaanse bedrijven voor schadevergoe ding. Het 'vijandige' beleid van de Ameri kaanse regering heeft vooruitgang op dit terrein volgens hem tot nu toe tegengehou den. Daarnaast werd in Cubaanse persberich ten ophef gemaakt over de 'mededeling' in Havana dat Cuba de omvang van zijn leger inkrimpt. Deze stap was al bijna twee maanden geleden aangekondigd door de minister van defensie, Raoul Castro. Die noemde de inkrimping toen noodzakelijk omdat de omvang van het Cubaanse leger bovenmatig is in vergelijking met de 'eco nomische realiteit' van het land. Cijfers werden niet gegeven. Wel is duidelijk dat Cuba er in tientallen jaren niet zo slechts heeft voorgestaan als op dit moment. De politieke crisis in Bulgarije wordt steeds ernstiger. Ook gis teren gingen weer duizenden mensen in de hoofdstad Sofia de straat op om het aftreden van president Zjelu Zjelev en premier Luben Berov te eisen. De Bulgaarse oppositiebewe ging, die al tweemaal eerder tienduizenden betogers op de been bracht om te protesteren tegen het huidige regime, ver klaarde door te gaan met haar acties. Ze eist ook nieuwe ver kiezingen. De crisis begon op 7 juni toen een afgevaardigde van de anti communistische Unie voor De mocratische Krachten (UDK) in hongerstaking ging om het ont slag van het staatshoofd af te dwingen. De UDK beschuldigt Zjelev van verraad van de oppo sitiebeweging, die hij overigens zelf drie jaar geleden heeft hel pen oprichten. Hij zou uit zijn op een autoritair bewind en het communisme in het land willen herstellen, aldus zijn critici. Zje lev is volgens zijn tegenstanders schuldig aan de val van de min derheidsregering van de UDK in oktober vorig jaar en de vervan ging daarvan door het centrum- kabinet van Berov. BAKOE-MOSKOU AFP-GPD Geidar Alijev, de voormalige voorzit ter van de communistische partij, is gisteren in Azerbajdzjan teruggekeerd aan de macht. De huidige leider van Nachitsjevan, een autonome repu bliek in Azerbajdzjan, werd gekozen tot voorzitter van het nationale parle ment. Na zijn benoeming verklaarde Alijev (70) dat hij alles in het werk zou stellen om het land uit de moeilijke situatie te halen. „Azerbajdzjan zal een democratisch, vrij en onafhanke lijk land zijn." Azerbajdzjan verkeert aan de rand van een totale burgeroorlog nadat oud-le gercommandant Soeret Goeseinov in opstand kwam en Gjandja, de tweede stad van het land, bezette. In het land zijn gisteren gevechten uitgebroken tussen het regeringsleger en de troepen vanGoesejnov. Volgens het Russische persbureau Itar- Tass is ook in het zuiden, in de regio nale hoofdstad Lenkoran een nieuwe opstand uitgebroken. De eisen van on tevreden bestuurders en militairen daar komen overeen met die van de 35-jarige Goeseinov: aftreden van de vorig jaar bij vrije verkiezingen geko zen president Eltsjibey en een buiten gewone parlementszitting om een nieuwe regering te kiezen. Onder druk van de rebellie zijn pre mier Panach Goeseinov en parle mentsvoorzitter Isa Gambarov al afge treden. President Eltsjibey, voormalig voorzitter van het nu ernstig verdeelde Volksfront van Azerbajdzjan, wil nog van geen wijken weten. Maar de terug keer van Alijev, waarover beide man nen zes dagen lang hebben onderhan deld, geeft aan dat het water Eltsjibey tot aan de lippen is gestegen. Alijev geldt als een van zijn grootste vijanden. Eltsjibey heeft in 1975 maandenlang in de gevangenis gezeten onder het be wind van Alijev. Alijev is het etiket opportunist op het lijf geschreven. Geboren in de provin cie Nachitsjevan, een enclave die van moederland Azerbajdzjan gescheiden wordt door Armeens grondgebied, maakte hij carrière in de republikeinse KGB. In 1969 werd hij Azerbajdzjaans partijleider en Brezjnjev haalde hem tien jaar later naar het politbureau van de Sovjet-partij. Maar onder Gorbatsjov viel zijn ster. In Moskou werd ontdekt dat Alijevs in economische successen in Azerbajd zjan veel te maken hadden met zijn connecties in de Sovjet-hoofdstad. Alij ev ontkende alle beschuldigingen, maar werd in 1987 uit zijn Moskouse functies gezet en 'verbannen' naar Na chitsjevan. Alijev liet van daaruit geen kans onbe nut om zich te keren tegen de politiek van zijn opvolger als partijleider, Moe- talibov. Hij steunde de Volksfront-af deling in zijn provincie die afwilde van bestuurders die te veel op de lijn van Bakoe zaten. Hij speelde met verve de rol van 'wijze staatsman'. Alijev knoop te goede betrekkingen aan met Turkije en Iran, beide grenzend aan Nachitsje van, terwijl het Volksfront in Bakoe zich vooral op Turkije oriënteerde. Alijev haalde ook de banden aan met Etibar Mamedov, een dissidente Volks frontbestuurder die een eigen opposi tiepartij oprichtte tegen Eltsjibey. Deze Mamedov lijkt nu de voornaamste kandidaat voor het premierschap van Azerbadjzjan. Nu de nood hoog is, kan niemand meer om Alijev heen. iii| heeft de afge lopen dagen lang met rebellenleider Goeseinov onderhandeld. Hij heeft ge sproken met de Amerikaanse en Britse oliebedrijven in Bakoe, met westerse ambassadeurs en, uiteraard, met Eti bar Mamedov. In crisissituaties is de neiging om het verleden als 'goede ou de tijd te verheerlijken groot. Dat sen timent speelt Alijev in de kaart. Of Alij ev echter meer aan kan dan de rol van politieke kameleon moet bewezen worden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5