Werkloze fraudeert nauwelijks NS rekenen op meer geld van overheid Ter Veld: Wim Kok wilde bijstand 10 procent lager Binnenland Hirsch Ballin wil toch een slachtoffertax Verzorgingsstaat moet kiezen WOENSDAG 16 JUN11993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdiei Tachtig tips over aanslag Alkmaar alkmaar Een oproep in het televisieprogramma Opsporing Ver zocht heeft bij justitie in Alkmaar tachtig tips opgeleverd. In de uitzending van vorige week maandag werd de kijkers gevraagd of zij verdachte auto's of personen in en rond Alkmaar hebben gezien op het moment dat daar een drughandelaar door een ontploffing omkwam. De bom hing aan de voordeur van zijn huis in de Alkmaarse binnenstad. Of de 'gouden tip', waarvoor 75.000 gulden is uitgeloofd, is binnengekomen, wil officier van justitie Gelissen niet kwijt. Kerncentrale Dodewaard blijft open den haag De kerncentrale bij Dodewaard blijft open. De Raad van State heeft de bezwaren verworpen die waren ingebracht te gen de gedoogvergunning waarmee de kerncentrale nu in be drijf is. Dat is gisteren in Den Haag bekendgemaakt. De uit spraak was aangevraagd door de organisaties Natuur en Milieu en Milieudefensie. Volgens de raad zijn er geen „zwaarwegende belangen" om de kerncentrale te sluiten en heeft de strijd over de vergunning niets van doen met de veiligheid in en rond de kerncentrale Dodewaard. Celstraf geëist voor inbraak Signaal hengelo» Uit protest tegen de slechte kanten van het „demo cratisch kapitalisme" braken de bekende vredesactivist Cees Ko ning en vier anderen op 9 mei in bij Hollandse Signaal in Hen gelo. Ze stalen informatie die „bedrijfsgevoelig" zou zijn. Tijdens de rechtszitting in Almelo werd daarvoor gisteren twee maanden onvoorwaardelijke en een even lange voorwaardelijke celstraf geëist. Volgens Koning is elke straf zinloos, omdat hij en zijn makkers altijd zullen doorgaan met actievoeren. Oud-kamerlid Schuitemaker overleden den haag Oud-kamerlid W. Schuitemaker is naar nu pas blijkt afgelopen weekeinde in zijn woonplaats Hoog-Soeren op 75-ja- rige leeftijd overleden. Hij was in de jaren 1965-1967 voor de PvdA lid van de Tweede Kamer en vanaf 1970 twee jaar voor DS'70, de rechtse afsplitsing van de PvdA. Schuitemaker behoor de eind jaren zestig tot Democratisch Appèl, de groepering bin nen de PvdA die vanaf 1968 de strijd aanbond tegen de stroming Nieuw Links. Schuitemaker was journalist en beldeedde daarna functies in het bedrijfsleven. Hij is tevens directeur geweest van Faunabeheer van het ministerie van landbouw. Een beperkt aantal werklozen werkt zwart of fraudeert op andere manieren. Hoewel een op de drie af en toe zwart bijklussen wel geoorloofd vindt, maakt slechts een op de tien zich daaraan schuldig. Slechts voor zeven op de hon derd werklozen is bijstandsfraude toelaatbaar en maar vier van de honderd frauderen daadwerkelijk. rotterdam anp Dat concludeert de Rotterdam se sociale dienst na een onder zoek onder zeshonderd werklo zen. Gemiddeld waren ze al zes jaar werkloos, 84 procent heeft een arbeidsverleden van gemid deld achttien jaar. Veel ondervraagden geloven niet meer in een baan. Ze zijn keer op keer afgewezen op grond van hun leeftijd en/of te lage scholing. Negen van de tien zouden wel graag een baan wil len, maar vier op de tien zijn mede door de ontmoedigende ervaringen niet echt meer op zoek. Ruim de helft van de werklo zen heeft niet meer dan lagere school, eventueel aangevuld met niet-afgemaakte beroeps opleiding. Onder de hele wer kende bevolking is dat ongeveer een kwart. Bijna de helft van de werkzoekenden heeft wel aan vullende cursussen of opleidin gen gevolgd, maar dat was vooral in de tijd dat ze nog werkten. Slechts een op de vijf werklo zen volgde tijdens de werkloos heid een cursus, voor de wat jongere werklozen (tot 40 jaar) is dat iets meer (25 procent). Ruim de helft van de werklozen is niet bereid of niet in staat een cursus te volgen. Veel zin lijkt die bij- of omscholing overigens niet te hebben. Ook met de ex tra scholing komen ze niet aan de bak. Het onderzoek vindt over meerdere jaren plaats om een beter beeld te krijgen. In de pe riode 1989-1992 zijn de deelne mers twee keer ondervraagd. De conclusies die nu zijn getrok ken, zijn gebaseerd op de eerste wagenronde. Het eindrapport komt het eind van dit jaar. Fraude bij een op de zeven studiebeurzen den haag gpd groningen «anp De Informatiseringsbank gaat 150 miljoen gulden terugvorde ren aan ten onrechte uitgekeer de studiefinanciering. Bij een controle onder de 588.000 stu denten die vorig jaar studiefi nanciering ontvingen, is geble ken dat een kleine 86.000 (bijna vijftien procent) van hen frau deren. In totaal werd in 1992 ongeveer 3,7 miljard gulden aan studiefinanciering uitgegeven. De Informatiseringsbank voerde controles uit naar de bij verdiensten van studenten, controleerde of ze al dan niet op kamers woonden en keek naar de inschrijving bij erkende on derwijsinstellingen. Studenten blijken vooral hun bijverdien sten vaak niet correct op te ge ven. Zo spoorde de Informatise ringsbank 63.000 studenten op die méér hebben bijverdiend dan is toegestaan. Die fraude scheelde de Informatiserings bank in totaal 75 miljoen gul den. Bovendien bleken 9.300 stu denten zich als uitwonend te hebben aangemeld, terwijl zij in werkelijkheid bij hun ouders woonden. Daardoor kregen zij ten onrechte de hogere uitwo- nendenbeurs. Deze controle zal naar verwachting 31 miljoen gulden opleveren. Ook kwamen 13.500 zaken aan het licht waarbij wel studie financiering is uitgekeerd, maar de ontvangers niet stonden in geschreven bij een onderwijsin stelling. Hiervoor kan de Infor matiseringsbank 43 miljoen gulden terugvorderen. Al deze studenten moeten direct terug betalen. Bus, tram en metro Rotterdam gaan weer plat rotterdam anp Een kleine veertig kilometer file op de toegangswegen rond Rot terdam. Druk verkeer in de stad, fietsers en veel wandelaars door de regen. Dat was het straat beeld in Rotterdam vanmorgen tijdens de derde 24-uursstaking van het openbaar vervoerbedrijf RET. Gisteren wees rechter Boot de eis van de stichting City Rotter dam af om de nieuwe staking te verbieden. De meer dan zeven honderd in de stichting verenig de ondernemers zeggen one venredig veel schade te hebben ondervonden van de twee eer dere stakingen. Sommigen le den naar eigen zeggen een om zetverlies van vijftig procent. De rechter vond dat het „grond recht op staken" zwaarder weegt. Hij voegde daaraan wel toe dat behalve vandaag de RET-ambtenaren tot 15 juli wat hem betreft nog maar één keer een dag het werk mogen neer- Minister Hirsch Ballin van justitie gaat alsnog de mogelijkheden onderzoeken van een slachtoffer belasting. Daders moeten dan bovenop hun straf een bedrag betalen dat ten goede komt aan bu reaus voor slachtofferhulp. Eerder dit jaar nog liet de minister de Kamer weten dat hij afzag van de invoering van een slachtoffertax. Hij voorzag grote moeilijkheden bij de inning en was bang dat de rechters lagere straffen zouden opleggen om de tax te compen seren. Problemen bij de inning voorziet de minister nog steeds, maar hij is inmiddels niet meer bang voor lagere straffen. Ook in het strafrecht breekt steeds meer de gedachte door dat de dader niet alleen verantwoording dient af te leggen aan de maatschappij, maar ook aan het slachtoffer. Hagelslag zonder klepje: de vondst van het jaar rotterdam sandra de vuegh Problemen bij het bestrooien van een beschuitje met hagel slag? Nee hoor, dat gaat hem goed af. Toch bedacht ontwer per Van Suntenmaartensdijk een nieuw systeem om de ha gelslag snel en zonder morsen uit het kartonnen doosje te krij gen. Niet via een metalen klipje, geen doordrukklepje, maar via een indeukhoekje. Door deze unieke vondst is het metalen, milieu-onvriende lijke klipje overbodig geworden. Een doosje met chocoladevlok ken kan nu geheel uit karton worden vervaardigd. En het 'in deukhoekje' is hersluitbaar. Dus niet meer peuteren om het in gedrukte klepje weer recht te krijgen. Op het oog lijkt het een een voudige vinding, maar volgens de jury van het Specialistisch Innovatiecentrum voor Uitvin dingen ID-NL is het wel degelijk de uitvinding van het jaar. Der halve kreeg Van Suntenmaar tensdijk gisteren de bijbehoren de oorkonde plus 15.000 gul den. De doos werkt volgens een eenvoudig principe. Het pak wordt geopend door de boven kant in te drukken. Door druk uit te oefenen op het onderste deel, net onder de opening, komt het karton op de speciale stanslijnen onder spanning te staan en gaat de opening weer dicht. Het juryrapport noemt de strooidoos „zodanig technisch geraffineerd dat de werking op timaal is. Geen extra karton, geen aluminium strooituit, ge woon twee keer met je vinger op de hoek van het pak duwen en het is open en dicht". Boven dien is het zeer milieuvriende lijk, want bij toepassing kunnen de vele miljoenen strooidozen zó bij het oud papier. De uitvinder liet de loftuitin gen over zijn denkwerk van de afgelopen drie jaar rustig over De nieuwe strooidoos zonder metalen klepje. Technisch raffinement, oordeelde de jury van het Uitvindingcentrum, foto anp john de pater zich heen komen. Van Sunten maartensdijk: „Met het metalen klepje is niets mis. Het werkt prima, maar ik vind dat zo'n milieu-onvriendelijk onderdeel in een kartonnen wergwerparti- kel inmiddels uit den boze is. We moeten aan ons milieu den ken en dit doosje is een stap in de goede richting." De eerste belangstellenden hebben zich inmiddels al meld. Volgens directeur Van Ëg- mond van Cartonnagefabriek Miedema die de doosjes gaat fabriceren, wordt het een com mercieel succes. „Bijna alle gro te bedrijven hebben interesse. Ik denk daarbij speciaal aan de bekende merken ontbijtgoede- ren, rijst, kattenbrokjes en was middelen." Kamer kiest voor beperkte legitimatieplicht den haag «gpd Mensen moeten zich met in gang van volgend jaar kunnen legitimeren als ze werken, een transactie plegen bij de notaris of bij een financiële instelling, een uitkering aanvragen, als ze zwartrijden in het openbaar vervoer of wanneer ze worden verdacht van vandalisme tijdens wedstrijden van het betaald voetbal. Een meerderheid van de Tweede Kamer, bestaande uit PvdA, CDA en WD, is gisteren akkoord gegaan met invoering van de legitimatieplicht. Het gaat om een zogenoemde be perkte legitimatieplicht, waar niettemin veel mensen mee te maken krijgen. Op de werkplek dient iedere werknemer zich te kunnen legi timeren met een paspoort, toe- ristenkaart of gemeentelijke identiteitskaart. CDA en PvdA willen dat ook het rijbewijs als legitimatiebewijs kan dienen en hebben daartoe een amende ment ingediend. Minister Hirsch Ballin (justitie) ant woordt vandaag of hij dat zal aanvaarden. Een bezwaar tegen het rijbewijs is dat daarop geen nationaliteit of SOFl-nummer staat aangegeven. De legitimatieplicht op het werk wordt ingesteld om illega len en zwartwerkers en hun werkgevers gemakkelijker te kunnen aanpakken. Er wordt al leen gecontroleerd bij bedrijven waar vermoedelijk zwart of ille gaal wordt gewerkt, zoals in de tuinbouw, de horeca en de con fectie. Ook de Vreemdelingenwet wordt aangepast. Om te voorko men dat vreemdelingencontro les willekeurig plaatshebben en legaal in Nederland verblijven de buitenlanders op grond van hun huidskleur te pas en te on pas worden aangehouden, wor den controles op vreemdelin gen aan strikte voorwaarden ge bonden. den haag anp Minister Kok van financiën wil de alle bijstandsuitkeringen met 10 procent korten om ongeveer anderhalf miljard gulden te be zuinigen op de sociale zeker heid. Dat zegt de afgetreden staatssecretaris Ter Veld van so ciale zaken vandaag in een vraaggesprek met Vrij Neder land. Ter Veld kwam in april dit jaar in botsing met haar eigen PvdA na de voorstellen om de bijstand voor jongeren onder de 21 jaar af te schaffen. PvdA-lei- der Kok stond achter die maat regel. „Natuurlijk. Hij verlangde nog veel meer van mij. De amb tenaren van financiën wilden dat ik de bijstand over de hele linie met 10 procent zou verla gen. Dat heb ik tegengehou den". Zij was al lang blij dat zij uit eindelijk met de jongerenmaat- regel mocht volstaan, die 'slechts' 440 miljoen gulden op leverde. Ter Veld werd vervol gens vermalen tussen Kok en CDA-minister van sociale zaken De Vries. „Later, toen de com motie ontstond, wilde Kok weer van die maatregel af. Maar toen hield De Vries zijn poot stijf. Ik zat totaal klem". Ter Veld is er van overtuigd dat uiteindelijk de „schizofre nie" binnen de PvdA haar de das heeft omgedaan. „Iedereen roept: er moet bezuinigd wor den. Dat roept Kok, dat herhaalt fractievoorzitter Wöltgens. Maar zodra je een concrete maatregel voorstelt, vind je een fractie woordvoerder op je weg die meedeelt dat zijn of haar spe cialisme niet onder de bezuini gingen mag lijden." Ter Veld voorspelt dat Kok zijn trekken nog thuis zal krij gen. Toen hij haar lot bezegelde met de woorden „als dit alle maal over mij was gezegd, had ik al lang mijn koffers gepakt", voegde Ter Veld hem toe: „Ik heb nu in het klein het pro bleem dat jij nog in het groot zult krijgen. Cees Schuyt: 'Wij moeten durven zeggen: jij krijgt geen uitkering' President-directeur Den Besten gaf gisteren in een treincoupé op weg van1 Stofzuiger. utrecht pietér couwenbergh De verzorgingsstaat is onbetaalbaar ge worden, roepen links en rechts tegen woordig. Maar ook in sociaal opzicht faalt het systeem, vindt Cees Schuyt, een van de meest vooraanstaande sociologen van Nederland. Vandaag deed hij zijn verhaal op een symposium van het eco- nomenvakblad ESB over de toekomst van de verzorgingsstaat. amsterdam yvonne zonderop Het is niet eens zo lang geleden dat bijna legê treinen geen pro bleem vormden voor de Neder landse Spoorwegen. De dienst regeling was belangrijker, want over het geld hoefde niemand in te zitten. Aan het einde van de rit trok het Rijk genereus de portemonnee. Die situatie behoort over en kele jaren tot het verleden. Rond 2000 zullen de Spoorwe gen op eigen benen moeten staan. Maar kan dit vervoersbe drijf dat keer op keer door rode cijfers is geplaagd, ooit rendabel worden? NS-topman Den Besten toon de zich gisteren optimistisch. Hij rekent op een winst van 150 miljoen uiterlijk in 1998. Het is echter de vraag hoe realistisch het optimisme van Den Besten is. De dienstregeling in de dun bevolkte gebieden kost geld en ook het spitsverkeer in de Rand stad is onrendabel. Alleen het intercity-verkeer en het vrije tijdsreizen in de daluren bren gen geld in het laatje. Het reizigersvervoer in zijn totaliteit zal nooit winstgevend worden, dat erkennen NS zelf ook. Dus kijken de Spoorwegen intern naar de mogelijkheden van fikse kostenbeparing. De reizigersvereniging Rover had vorig jaar al meteen het ant woord klaar. Dat wordt kappen in het lijnennet of een vermin dering van de frequentie in het dienstrooster. Het sluiten van onrendabele lijnen is voor NS vooralsnog een brug te ver. Het optimaliseren van het dienstrooster is nu het voorstel van de projectgroep Stofzuiger. Geen treinen in de vroege ochtend en late avond, wanneer minder dan vijftien betalende reizigers per trein worden vervoerd. En ook min der intercity's en lokale treinen in de avonduren. „Is het niet re delijkje vraagtekens bij dergelij ke treinen te plaatsen als je be denkt dat een combinatie loc plus wagon toch enige miljoe nen kost. Het gaat bovendien per dag om niet meer dan dui zend mensen", aldus president directeur Den Besten gisteren. De NS-topman verwacht dan ook niet dat treinreizigers mas saal overstappen naar de auto. Want de door reizigersvereni ging Rover gevreesde aanslui tingsproblemen zullen er niet zijn, zo verklaart hij. Bovendien willen de Spoorwegen overleg gen met de stad- en streekver voerders over de wijze waarop in de vroege ochtend en late avond het openbaar vervoer toch wordt gegarandeerd. Ook de stations worden in middels doorgelicht, maar het sluiten ervan is niet aan de or- dè. Ook niet in Zuid-Limburg of Noord-Groningen. „We denken aan andere oplossingen, zoals het onbemand laten of de kaartverkoop uitbesteden aan derden, bijvoorbeeld het post kantoor." Of het tezamen met de be oogde personeelsreductie van 3.500 man in twee jaar voldoen de is om NS rendabel te maken, betwijfelt FNV-bestuurder Kor- teweg. Tenzij de overheid als nog besluit het openbaar ver voer tot een nationale zaak te maken en de NS te blijven on dersteunen. Het zou hem overigens niet verbazen dat de Spoorwegen onderzoeken zoals naar het dienstrooster en onrendabele lijnen mede doet om het kabi net onder druk te zetten. In dat opzicht gaf NS-topman Den Besten gisteren al een voorzetje. Hij gaat uit dat de overheid van wege het maatschappelijk be lang van goed treinvervoer jaar lijks tweehonderd miljoen aan NS zal overmaken. Op de be groting van vervoersminister Maij-Weggen is voorlopig ech ter slechts zestig miljoen gere serveerd. „We durven geen oordelen meer uit te spreken. We zijn lankmoedig." Op zijn eenvoudige werk kamer aan de Universiteit van Amsterdam for muleert professor Schuyt trefzeker zijn bezwaren tegen de uitgedijde verzorgingsstaat. Nagenoeg iedereen heeft toegang gekregen tot voorzienin gen die aanvankelijk alleen voor de allerzwaksten waren bedoeld. Nu is begonnen met het onver mijdelijke snijden en het snoeien, worden juist die zwaksten in de kou gezet. „Er worden veel zorgarrangementen wegbezui- nigd. Maar het gebeurt op de verkeerde manier. Het wordt niet met zorg overdacht. Het valt mij bijvoorbeeld op dat de ingrepen in de sociale ze kerheid worden gerechtvaardigd met het argu ment dat werklozen en arbeidsongeschikten meer particuliere verantwoordelijkheid moeten nemen. Maar het gekke is, dat ditzelfde argument in andere sectoren helemaal niet worden gebe zigd, al maken die net zo goed deel uit van onze verzorgingsstaat". „Kijk maar naar de OV-jaarkaart, die in één klap aan alle studenten is verstrekt. Of aan het stelsel van studiefinanciering, dat voor iedereen toegankelijk is. Zelfs in de gezondheidszorg wordt alles steeds collectiever. Het lijkt mij tegenstrijdig, dat die particuliere verantwoordelijkheid dan wel in de sociale zekerheid als wenselijk wordt ge zien." Met opzet noemt Schuyt voorbeelden die niet tot de sociale zekerheid behoren. Naar zijn idee omvat de verzorgingsstaat aanzienlijk meer dan WW, WAO en bijstand. „Het onderwijs, het wel zijnswerk en de gezondheidszorg reken ik daar net zo goed toe. Als je wilt herstructureren, moet je de waarde van die voorzieningen tegen elkaar afwegen en op elkaar afstemmen. Ik vind het niet correct om iedereen een gratis OV-kaart te geven en daarnaast de uitkeringen te verlagen. Dat. is een lankmoedigheid die niet passend is." Lankmoedigheid is een term die Schuyt vaker laat vallen als hij de verzorgingsstaat bespreekt. „We zijn heel genereus geweest bij het toelaten van mensen tot voorzieningen. Veel regelingen hebben een vrijwel semi-automatische toegang, kijk maar naar de studiefinanciering, of naar ae WAO. Dat kost veel, er wordt bezuinigd, en dan zie je dat de gevallen die de voorziening echt no dig hebben in de kou worden gezet." Een sprekend voorbeeld vindt Schuyt de nieu we WAO. „Wij durven niet te zeggen: jij krijgt geen uitkering en jij wel. In plaats daarvan wordt de leeftijd doorslaggevend voor de hoogte van de uitkering. Dat was toch nooit de bedoeling, toen we een regeling opzetten om werknemers te be schermen tegen de gevolgen van bedrijfsongeval len? We moeten terug naar de basisregel dat de overheid hulp biedt aan echte noodgevallen en dat in andere gevallen mensen voortaan weer voor zichzelf moeten zorgen." Is de verzorgingsstaat geen achterhaald idee? Schuyt :„Welnee, maar we möeten ons buigen over de fundamentele vraag: wie zijn de zwaksten in de samenleving? Die moeten we dan helpen met een behoorlijke uitkering en niet met bedra gen die nu soms al te laag zijn om van te leven." Terug naar de jaren vijftig, toen de voorzienin gen beperkt toegankelijk waren? Schuyt, resoluut: „Een strengen rechtvaardig systeem krijgt vanzelf steun in de samenleving. Het is demotiverend als de uitkeringen niet goed en streng worden gecon troleerd. Iedereen gaat denken dat iedereen uit de staatsruif eet en dat je gek bent als je jouw kans voorbij laat gaan. Dat is net gevolg van onze lank moedigheid: dat het onderscheid verdwijnt tus sen wat wel en niet rechtvaardig is."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3