VN aan pakken Somalia liever dan de chaos in Bosnië Gewild D66 zit na verkiezingen opnieuw op de wip Feiten &Meningen Op kosten van de fiscus op vakantie WOENSDAG 16 JUN11993152 dat VN-soldaten zo hevig onder vuur werden genomen. De volkerenorganisatie kon dat niet over zijn kant laten gaan. Alle leden van de Veiligheids raad stemden dan ook in met de aanvallen op de wapenlood- sen en hoofdkwartieren van Ai- deed. Niet antwoorden zou be tekenen dat de toch al geringe geloofwaardigheid van de VN - soldaten in de diverse brand haarden in de wereld nog ver der op het spel zou worden ge zet. In Bosnië laten VN-soldaten zich dwarsbomen door Servi sche, Kroatische en moslim-mi lities. Vorige week nog werd een Britse eenheid door Bosnische moslims aangehouden en ont wapend. De VN reageerden niet. De Franse generaal Philip pe Morillon riep zelfs vertwijfeld uit dat de VN-troepen zich maar helemaal moeten terug trekken als aan deze bizarre wetteloosheid geen eind komt. Als de Bosniërs niet geholpen willen worden, dan maar niet. In Somalia lijkt de toestand hel derder. Er zijn maar een paar rebellenlegertjes, van zware te genstand is geen sprake en de VN hebben er dan ook zes maanden een gewapende vrede weten te bewaren. Maar de ac ties van de afgelopen dagen hebben bewezen dat ook in So malia maar een vonk nodig is om het kruitvat weer te doen ontploffen. Daarom maakt men zich bij de VN ook grote zorgen over de ge volgen van de actie van de Pakistaanse VN-soldaten, die wraak leken te nemen voor de dood van 23 van hun collega's door enkele tientallen onschul dige burgers te doden. De VN moeten zich verweren tegen kritiek dat het kennelijk makke lijker is een zootje ongeregelde Afrikanen tot de orde te roepen dan een stel even ongeregelde ex-Joegoslaven. Het is volstrekt onduidelijk wel ke normen de VN aanhoudt voor militair optreden in dit soort crises. Ook deze actie heeft daar geen licht op gewor pen. De VN handelen naar be vind van zaken, verder lijkt het niet te gaan. De ene keer zal dat leiden tot een handhand ige af straffingvan wie de wereldge meenschap durft te trotseren, de andere keer tot het gedogen van de grootste gruweldaden. Voorop staat volgens VN-bron nen dat de VN zich niet kunnen veroorloven partij in een con flict te worden. Dat zou in Bos nië heel moeilijk te vermijden zijn, in Somalia is dat een stuk makkelijker. Het optreden was immers gericht tegen één partij die de vredesmissie het hel pen van de hongerende bevol kingbedreigt. Hoe zwart-wit- ter een situatie, hoe makkelijker het voor de VN is. De Bosnische moslims zullen met gemengde gevoelens hebben gekeken naar het krachtdadige optreden van de VN-blauwhelmen in in Somalia. Daar bleken de vredes- soldaten wel in staat een hinderlijke rebellenleider hard handig op de vingers te tikken. Maar in de chaos in Bos nië en Hercegovina kunnen de VN-eenheden nauwelijks meer dan van machteloosheid de handen ten hemel hef fen. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT „We brengen de wetteloosheid en het doden een gevoelige slag toe en we bevorderen de toewij ding van de wereldgemeen schap aan gerechtigheid en vei ligheid", zei president Clinton over het hoofdzakelijk Ameri kaanse militaire optreden in So malia, waarbij al tientallen slachtoffers zijn gevallen. Mooie woorden, die echter met Bos- nië-Hercegovina in het achter hoofd nogal hol klinken. Want de acties tegen de Somali sche 'krijgsheer' Aideed zijn al lerminst een voorbode van een agressievere opstelling van de VN noch de VS. De Amerikanen hébben keer op keer betoogd alleen nog militairen in te zet ten als succes vooraf verzekerd is en de risico's minimaal zijn. Dat bleek in Somalia wel en in Bosnië niet het geval te zijn. 'Somalia' komt president Clin ton goed uit. Hij heeft de mili taire critici die beweren dat hij te slap is even de mond ge snoerd met zijn eerste militaire actie. Hij hoopt zo ook te bewij zen dat de VS zich, na alle kri tiek op zijn Bosnië-beleid, niet onttrekken aan hun verant woordelijkheid als grootmacht. Somalia bewijst bovendien nog eens dat de VN niet zonder de Amerikanen kunnen. De bombardementen waren in de eerste plaats een revanche voor de dodelijke hinderlaag die troepen van Aideed vorige week voor Pakistaanse VN-soldaten legden. De VN en de VS laten zo zien dat zij niet kunnen accep teren dat blauwhelmen zelf het doelwit in een conflict worden. Ook in Bosnië, in Cambodja en eerder in Libanon zijn VN-sol- daten onder vuur genomen. In Bosnië hebben al 46 blauwhel men het leven verloren. Vdn tijd tot tijd schieten VN-troepen ook terug. Ook in Somalia vonden zo nu en dan schotenwisselin gen tussen rebellen en VN-een- heden plaats. Maar het was in dertig jaar niet voorgekomen Eén ding heeft de actie in So malia wel geleerd: dat de VN niets zijn als de Verenigde Sta ten niet meedoen. Het optreden tegen Aideed was een Ameri kaans initiatief. Amerikaanse vliegtuigen en helikopters voer den de bombardementen uit. De andere VN-troepen in So malia kwamen, op de uit de hand gelopen Pakistaanse 'rel- lencontrole' na, pas in actie toen de Amerikanen klaar wa- Alleen de VS hebben de midde len en (soms) de bereidheid om in dit soort gevallen het voor touw te nemen. Aanvankelijk dachten zij zich na een paar maanden uit Somalia te kunnen terugtrekken, maar het ziet er nu naar uit dat de 4.100 (van de ooit 22.000) Amerikaanse solda ten in Somalia blijven. Nieuwe mariniers-eenheden zijn zelfs weer naar Somalia onderweg. De VN-vredesmacht daar be staat uit troepen van vijftien landen. Naast de Amerikanen en de 4.500 Pakistani zijn er kleine eenheden van Kuwayt, Saudi-Arabië, Frankrijk, België, Duitsland, Griekenland, Turkije en nog een handvol landen. Maar onder bevel van een Turk se generaal blijkt dit samen raapsel zonder Amerikaanse lei ding niet als een effectieve vre desmacht te kunnen functione Een Somaliër bekijkt het ontzielde lichaam van een landgenoot die werd gedood toen Pakistaanse VN-militairen zondag het v menigte Somaliërs. BELASTING BELICHT Nederlanders gaan graag op vakantie, sommigen zelfs twee keer per jaar. De vakantie folders worden daarvoor uitge spit en de voordeligste reizen zijn als eerste weg. Maar het is natuurlijk nog voordeliger als de fiscus meebetaalt aan de twee de vakantie. Laatst overkwam iemand dat. Een deel van zijn loon kreeg hij niet in geld uitbe taald, maar in de vorm van een twaalfdaagse reis naar Brazilië. De rechter bepaalde dat hij over de waarde van deze vakantie geen belasting hoefde te beta len. Hoe gaat één en ander in zijn werk? In het algemeen krijgen werknemers hun loon uit- eerder benoemde Brazilië-gan- ger. Hij was al een keer op va kantie geweest, toen hij van zijn baas een reis naar Brazilië aan geboden kreeg voor maar 2500. In werkelijkheid kost de reis zo'n 10.500 en de belas tinginspecteur wilde de bespa ring van 8.000 als loon belas ten. De Arnhemse belastingrech ter mr. Smit was het hiermee echter niet eens. Volgens deze rechter is er geen sprake van een besparing als meer dan vijf tien procent van het inkomen al aan andere vakanties is opge gaan. Dat was hier het geval, zo dat de vakantiereis onbelast was. De inspecteur probeerde het nog door Het loon kan echter ook voor een deel in natura wor den uitge keerd, bijvoor beeld de sla gersjongen die een deel van zijn loon in biefstuk krijgt of (u raadt het al), de werkne mer die een vakantiereis krijgt aangebo den. Maar voor welke waarde moet zo'n vakantiereis worden belast? Meestal, is de belaste waarde de waarde in het econo mische verkeer. Met andere woorden, de prijs die voor de reis bij een reisbureau moet worden betaald. Maar soms kan dit tot ongewenste situaties lei den. Denk hierbij bijvoorbeeld aan de schoonmaakster die 20.000 per jaar verdient, en omdat ze de baas zijn bureau elke dag zo netjes afstoft, een exclusieve vakantie ter waarde van 10.000 krijgt aangeboden. Het zou wat sneu voor de schoonmaakster zijn als ze de reis niet kan aannemen, omdat ze de belasting over deze 10.000 niet kan betalen. Daar om bepaalt de wet dat in dit soort situaties belasting moet worden betaald over het bedrag dat door de reis wordt be spaard, in plaats van over de waarde in het economische ver keer. Als de schoonmaakster haar jaarlijkse vakantie naar België van 2.000 afzegt, omdat ze nu toch al op vakantie gaat, bespaart ze 2.000,- en moet ze daarover belasting betalen. Nog mooier is het als men he lemaal geen belasting hoeft te betalen. Dat overkwam de al zijn ïnko- SV ,6 [MngHtebiljet V&ï'- pP&jr dure vakantie .-.evv. steekt, en de Brazilië-gan- ger dus wel degelijk iets bespaart. Maar ook hier de rech- het niet i, het namelijk de tweede du re vakantie in twee jaar tijd. Staat de weg nu open naar onbelaste exclusieve vakantie reizen? Met dit soort uitspraken moet men altijd oppassen. Er zijn namelijk vijf gerechtshoven in Nederland en het kan best dat een ander gerechtshof er heel anders over denkt dan de Arnhemse rechter. Toch valt er in het algemeen wel wat van te zeggen. Stel dat men in een jaar het gebruikelijke vakantiebud get al heeft verbruikt en van de baas bijvoorbeeld een extra ein dejaarsbonus krijgt. Als men toch al van plan was om van de bonus een exclusieve vakantie reis te maken, dan is het ver standig dat de baas de bonus meteen in een exclusieve va kantie 'uitbetaalt'. Men heeft dan grote kans dat de vakantie onbelast loon is, terwijl een 'normale' eindejaarsbonus in geld wel belast zal zijn, en er dus minder over blijft voor een eventuele vakantie. Naar ook dan is het nog op passen. Een tweede vakantie naar de goedkopere bestem mingen in en rond Europa zal door de rechter niet snel onbe last worden gelaten. 'D§6 kan niet tegen kritiek, is onvolwassen. Een verzamelbak van carrièristen, voormalige progressieven en interessante mensen. De partij speelt bij vla gen een zeer destructieve rol in de politiek. Het is in feite het zondagskindje van de politiek.' 'D66 is laf, zo beledigd door de gang van zaken bij de kabinets formatie 1989 dat men alle ge sprekken met de PvdA afbrak. De partij schuwt elk politiek de bat. Men heeft er gewoon voor gekozen zo groot mogelijk te worden. In de WAO-zaak was men onduidelijk, deed D66 aan vornjpoliiek.' 'Bij partijleider Van Mierlo is de toon een te grote rol gaan spe len. Een diplomaat met ondui delijk standpunten, een alle mansvriend. Het is daardoor helemaal niet meer duidelijk of hij een potentiële premier is van het kaliber-Den Uyl. Dan kan er beter gekozen worden voor Kok: nors maar duidelijk.' Stellingen van PvdA-voorzitter Felix Rottenberg. Opgetekend in het blad van de D66-jongeren, gedateerd maart 1993. Het kan verkeren. Het afgelopen week einde zette Rottenberg de ver siertoer jegens D66 in: PvdA en D66 samen als hoeders van pro gressief Nederland. Schouder aan schouder tegen de conser vatieve krachten. In het bijzon der tegen het almachtige CDA. En dan mag Van Mierlo ook nog wel premier worden. De veranderde houding van de PvdA is begrijpelijk. Op basis van de huidige po\ls\alt te voorzien dat D66 en PvdA bij de komende verkiezingen onge veer even groot zullen worden: elk 25 tot 30 kamerleden. Het CDA zal tussen 40 en 45 uitko men. De WD eindigt in de buurt van PvdA en D66. De PvdA wil, als het kan, met het CDA blijven regeren. Men heeft alleen geen meerderheid meer. Met D66 in de coalitie echter wel. De Democraten ver vullen daarin dan een brug- funktie. De wip tussen een CDA dat de verzorgingsstaat snel wil hervormen, en een PvdA die het tempo van die hervorming zo veel mogelijk wil afremmen. Nu heeft D66 al eerder in die positie gezeten, in het tweede kabinet-Van Agt. Toen werd de partij fijngemalen tussen de kampen Van Agt en Den Uyl. Nadat men was blijven zitten in het derde kabinet-Van Agt volg de de straf van de kiezers: van zeventien terug naar zes zetels in de Kamer. Er speelden echter meer factoren. De communica tie tussen D66-bewindslieden, kamerfractie en partij was slecht.'Wie wat deed was ondui delijk. De overstap van opposi tie naar bestuur was te snel ge gaan. Gewekte verwachtingen konden niet worden waarge maakt. Het leiderschap van Jan Felix Rottenberg. Terlouw faalde. Nu, elf jaar later, dreigt hetzelf de. D66 is, net als in 1981, een interessante partner. Niet alleen voor de PvdA, ook voor het CDA. De partij heeft het beleid van het huidige kabinet tot nu toe op hoofdlijnen gesteund, een soort loyale oppositie ge voerd. Beide coalitiepartijen zien daarin steun voor hun ei gen lijn. D66 wordt groot uit on vrede van de kiezers met andere partijen. Zowel bij CDA als PvdA, en in mindere mate bij de WD, loopt aanhang weg naar de Democraten van Van Mierlo. Alleen al om dat proces te keren moeten CDA en PvdA tegen D66 aanschurken. Beleidsmatig zal dat moeilijk zijn. Bij de meeste voorstellen inzake de hervorming van de verzorgingsstaat pleit D66 voor uitstel. Dat is zowel bij de socia le zekerheid als de volksgezond heid het geval. Het milieu is in middels van iedereen en niet meer 'eigen' aan D66, en de staatkundige hervorming is dood nadat allerlei ingestelde 'staatscommissies' alleen maar tot verdeelde adviezen kwamen over de D66-denkbeelden. Er is bovendien geen kiezer die het wat kan schelen in een tijd dat koopkracht en werkgelegenheid onder grote druk staan. Voor de komende kabinetspe riode denkt D66 aan een viertal hoofdpunten: de minderheden, de relatie tussen overheid en burger, de afstemming van eco nomische ontwikkeling op het milieu en de hervorming van de sociale zekerheid. Bij dit laatste onderwerp streeft de partij naar' een basisstelsel voor degenen die er écht op aangewezen zijn. Voor het overige moeten men sen ook in financiële zin, meer geconfronteerd worden met het effect van hun eigen gedrag. Meer keuzevrijheid, maar ook meer eigen verantwoordelijk heid. Voor CDA noch PvdA hoeft dat een onoverkomelijk probleem te zijn. Het gaat im mers om de invulling van dat principe. Bemensen Stel dat D66 inderdaad in een volgend kabinet komt, hoe gaat men die posten dan 'bemen sen'? Na de verkiezingen voor gemeenteraden en provinciale staten had de partij al enorme moeite alle posten te bezetten. Hoezeer de partij daarbij tot 'noodgrepen' moest komen, blijkt uit de diverse berichten over gedeputeerden, statenle den, wethouders en raadsleden die inmiddels na kleine of grote schandalen het veld alweer heb ben moeten ruimen. In de D66-ftactie in de Tweede Kamer zitten nu twaalf mensen, van wie er eigenlijk maar vier enige kwaliteit hebben: Van Mierlo, Kohnstamm, Tommei en Wolffensperger. Als die het kabinet in moeten, wordt het een ramp met een fractie van de Eerste Kamer zitten ook 12 Democraten, van wie er ook maar bitter weinig voor het re geringspluche geschikt zijn. Hoogstens fractieleider Vis en senator Tiesinga, en die laatste alleen maar omdat ze zo graag wil. Dan buiten de Haagse politiek. Daar zit wel wat. maar of die mensen willen? PTT-topman Dik, VNO-voorzitter Rinnooy Kan, EG-topambtenaar Brink horst, BVD-chef Docters van Leeuwen, de hoogste ambtena ren op Sociale Zaken en Land bouw, De Maat en Joustra, de raadsadviseur van premier Lub- FOTO ANP KOEN SUYK bers, Holtslag, en WRR-lid Ent- zinger. Onlangs bepleitte Wolffensper ger met het oog op de komende kabinetsdeelname al een zekere professionalisering van D66 en een evenwichtige samenstelling van de kamerfractie. Geen twin tig juristen, vijf milieufreaks en geen enkele financieel expert, alstublieft. Maar dan in het ka binet. Daarin zal D66 moeten kiezen, vuile handen moeten maken en verlies moeten incas seren. Want regeren is moeilijk. Lukt dat niet, dan zal het net zo gaan als in 1982: een snelle breuk in de coalitie en verkie zingen. Met groot verlies voor D66 en een nog verdere terug gang voor de PvdA. De win naars zijn CDA en WD. En die gaan samen de verzorgingsstaat wel saneren. Keihard. En jaren- lang.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2