Él 'Noordwijk' stunt met Daly 'Hier baal ik stevig van' Sport Fusie RW en Blok '77 dit jaar nog niet te realiseren Paulen Memorial pronkt olympische kampioenen JE KOMT ALTIJD VERDER [CHTERGROND WOENSDAG 16 JUN11993 plv -chef rob Ploeg Priem in Tour parijs» De ploeg van Cees Priem is toegelaten tot de ronde v Frankrijk. De Nederlandse wielerploeg, met als sterkste r Capiot en Millar en mogelijk Theunisse, kreeg één van de zes wild-cards, die de tourorganisatie achter de hand had. De ande re vijf ploegen die gekozen werden voor de ronde, van 3 tot 25 juli, zijn: Gan (Fra), Amaya (Spa), Lotto (Bel), ZG Mobili (Ita) en een combinatie van Chazal (Fra) en Subaru (VSt). Reeds zeker van deelname waren: Once, Banesto, Carrera, GB-MG, Word Perfect, Ariostea, Clas, Novémail-Laser, Motorola, Festina, Lam- pre, Gatorade, Telekom en Castorama. Museeuw wint eerste etappe affoltern johan Museeuw heeft gisteren de eerste etappe van de Ronde van Zwitserland, een rit over 161 kilometer naar Affol tern gewonnen. De Belg was de snelste sprinter uit een eerste groep van een kleine dertig renners. De Italianen Casartelli en Boscardin werden tweede en derde. Het peloton verspeelde op de eerste dag zes minuten. James Hunt overleden londen James Hunt, oud-wereldkampioen formule-1, is in Londen overleden. De oud-coureur, die in 1976 de titel verover de met McLaren, is 45 jaar geworden. In 92 starts won hij tien keer een Grand Prix. Volgens vrienden was een hartaanval de doodsoorzaak. Na zijn loopbaan als coureur werd Hunt com mentator voor autosport bij de BBC. Van der Sterren vergroot voorsprong eindhoven» Paul van der Sterren blijft een eenzame groot meester in de strijd om het Nederlands schaaakkampioenschap. In Eindhoven won hij gisteren van Martens en vergrootte zijn voorsprong op Nijboer tot anderhalf punt en tot twee volle pun ten op Van der Wiel, die door Sosonko van het bord werd gebla zen. Van der Sterren begint de midweekse rustdag met de op merkelijke score van zeven uit acht en sluit het toernooi af met partijen tegen titelhouder Piket (de Leiderdorper verloor van Ci- fuentes), Van der Wiel en Van Mil. FC Groningen huurt twee Ajacieden Groningen» FC Groningen heeft voor het komende seizoen twee Ajacieden gehuurd. Het zijn de 19-jarige aanvaller Clyde Wijn- hard en de een jaar oudere middenvelder Michael Reiziger. Wijnhard speelde het afgelopen seizoen enige wedstrijden in het eerste van Ajax, Reiziger kwam enige maanden op huurbasis uit voorVolendam. noordwijk UVS heeft gisteravond het derde Noordwijkse strandvoetbaltoernooi met als inzet de Bon-Bon-bokaal gewonnen. De ploeg bleef, mede door het technisch goed onderlegde voetbal van de Leidenaars, ongeslagen. In de finale versloeg UVS 'thuisclub' Noordwijk met 2-0. De doelpunten werden gescoord door Edwin Robbers en Andy van der Heijden. De laatste werd met zeven treffers topscorer van het evenement. In totaal namen zes ploegen, verdeeld over twee poules, aan het strandvoetbaltoernooi deel. In poule A eindigde UVS als eerste, ge volgd door Quick Boys en SJC. In poule B hadden Noordwijk, Katwijk en Lugdunum ieder twee punten. Noordwijk werd op basis van een beter doelsaldo als groepswinnaar aangewezen! Het toernooi werd eerder gewonnen door SJC ('91) en Katwijk ('92). foto henk bouwman Martin Centrum opgeheven VOORSCHOTEN Topgolfers nemen deel aan Dutch Open zoeterwoude fred sochaki Golfend Nederland kan zich opmaken voor een unieke gebeurtenis. Van donderdag 22 tot en met zondag 25 juli kan tijdens het Heineken Dutch Open op de banen van Noordwijk kennisgemaakt worden met John Daly. Het oermens van het internationale golf. Een stunt van de eerste orde. Hoe diep organisator Robbie van Erven Do rens in de buidel heeft moeten tasten om die stunt te verwezenlijken, liet hij gisteren tijdens de persconferen tie in Zoeterwoude in-het midden. Het toernooi weet zich in elk geval verzekerd van een publiekstrekker die de voorgaande krachttoeren op dit gebied (de deelname van Greg Norman, Payne Stewart en Fred Couples) in de schaduw zet. kansen nog punten voor het Ry der Cupteam (de tweejaarlijkse krachtmeting tussen Europa en Amerika - red.) te verzamelen." Deelname aan de Ryder Cup kan 'The Killer' uit Castle Rock wel vergeten. Daarvoor is zijn risicovolle spel niet geschikt. John Daly is een golfer van ex tremen. 'Alles of niets', is zijn devies. Alles kreeg hij in 1991 bij de US PGA-Championships en van het niets kan inmiddels al een boekwerk geschreven wor den. De witte reus verbaasde het wereldje tijdens dat toer nooi met enkele klappen. Als negende reserve stond hij op de deelnemerslijst. Op woensdag- Tweehonderd miljoen televisie kijkers in 65 landen kunnen de verrichtingen op de duinbaan in Noordwijk volgen. Een toer nooi dat op ruim vijf miljoen begroot is en dat een prijzenpot kent van 1,9 jniljoen gulden. Met titelverdediger Bernhard Langer, Ian Woosnam, Peter Baker, David Gilford, José Maria Olazabal, Colin Montgomery, Mark James en Lee Janzen. kent de 74ste editie van het toernooi een sterk bezet veld. „Voor veel deelnemers", aldus van Erven Dorens, „èen van de laatste middag kreeg hij te horen dat hij eerste reserve was, een dag later vernam Daly dat hij moest spelen, omdat Nick Price bij de geboorte van zijn kind wilde zijn. Begeleid door Prices caddy 'Sqeeky' sloeg de toen 25-jarige krachtpatser alles en iedereen van de baan en won het toer nooi. A star was born. Miljoenencontracten met McDonalds en Pepsi Cola wa ren binnen veertien dagen ge sloten en nog geen maand later stond zijn singletje 'Long John Daly' in de top-tien van de Country en Western-hitparade. Amerika had een nieuwe ster van eenvoudige komaf. Zijn handelsmerk: zijn superlange slagen. Daly slaat zijn drives ge middeld 50 meter verder dan mensen als Faldo, Ballesteros of Fred Couples. Ook met het be reik van zijn ijzers tart hij alle golfwetten. Met een 9-ijzer slaat 'The Wild Thing160 meter, ter wijl 115 meter al een zeer res pectabele afstand is. De sterke schouders van Daly konden de weelde van het suc ces echter niet dragen. Hij greep naar de fles en kwam vaker bin nen met scores, recreatief golfer zich zou scha men. De combinatie van alco hol en prestatiedruk was fnui kend voor zijn spel en zijn agressief gedrag nam toe. Tij dens de worldcup '91 in Jamai ca had John Daly op de laatste negen holes vijftig slagen nodig. Op de achttiende hole brak hij uit pure frustratie zijn putter in tweeën en vulde vervolgens zijn scorekaart foutief in om gedis kwalificeerd te worden. Daly raakte aan lager wal met als dieptepunt een echtelijke ru zie, waarbij zijn echtgenoot te gen een muur gesmakt werd. John Daly belandde in een ont wenningskliniek. De alcohol werd uit zijn lichaam gebannen; zijn oerkracht bleef. Het golfspel won weer aan precisie en een toernooi op de Amerkaanse tour, het BC Open, werd zijn prooi. Tijdens het laatste US- Masters wist hij zich lang in het kielzog van de 'finalisten' Bern hard Langer en Chip Beek op te houden met zijn spectaculaire spel. In Noordwijk zal hij de strijd met Bernhard Langer, momen teel 's werelds beste golfer, weer moeten aanbinden. Oerkracht tegen fijnbesnaarde techniek. Martin Centrum bestaat niet meer. De Voorschotense zaal voetbalvereniging heeft zich 'om sportieve redenen' terugge trokken uit de landelijke eerste divisie. Volgens voorzitter Jan Heijne, die nog niet wil uitwijden over de zaak, zijn enige nieuwe spelers hun toezeggingen aan hem niet nagekomen. ,,Op 7 mei was de zaak rond", aldus Heijne. Maar tot een versterking van Martin Centrum, dat de ambitie had om de eredivisie te bereiken, kwam het niet. Zonder de be loofde versterking wilde Heijne niet verder. Heijne: ..Jammer, want mijn karwei was nog niet af. Het zaalvoetbal leefde in Voorschoten. Veel mensen willen ook niet geloven dat het over is. Ik heb dit vijf jaar met overgave gedaan. Ik neem afscheid met pijn in mijn hart." Namen van spelers in wie hij teleurgesteld is, wil de Voor schotenaar niet noemen. „Eigenlijk wil ik pas over een paar maanden 'openheid van zaken geven. Zelfs de formaliteiten heb ik niet zelf verricht, maar dat heb ik mijn zwager laten re gelen. Ik moet alles eerst laten bezinken. Over een paar maan den kan ik er meer over vertellen. Maar maak er alsjeblieft geen drama van." runsburg»nog hoger peil te tillen. Voorzit ter Bart van Kruistum. die net als zijn collega Ad Olivier van Blok deel gaat uitmaken van een commissie die de weg naar een fusie moet plaveien: „Bij ons is de nood nog niet aan de man. RW heeft ongeveer hon derd jeugdleden, Blok rond de zeventig. Wij willen geen over haaste stappen zetten. Ik denk dat Blok, dat het vooral van re creatief ingestelde teams moet hebben, meer haast heeft. Maar onze leden hebben wel una niem het principe-besluit geno men, dat de procedure die tot een fusie kan leiden wordt op gestart." De fusie tussen de volleybalver enigingen RW en Blok '77 krijgt op zijn vroegst pas volgend jaar haar beslag. Na Blok gaf deze week ook RW groen licht voor verder onderzoek naar de mo gelijkheden tot samengaan. De definitieve beslissing nemen de Rijnsburgse en Katwijkse clubs medio april 1994. /Tot die tijd wordt zo mogelijk een begin ge maakt met samenwerking, maar een fusie is op zo korte termijn niet te verwezenlijken. RW verwacht als grootste voordeel van een fusie met Blok '77 de jeugdopleiding naar een den haag» anp De APM ligt gunstig in het seizoen. Op 9 juni werd in Ro me de laatste Grand Prix wed strijd uit de eerste periode van het seizoen gehouden, op 2 juli staat de volgende in het Franse Villeneuve d'Asq op het pro gramma. Amerikanen ontbre ken in Hengelo, omdat deze week de Amerikaanse titelstrijd wordt gehouden. Titelverdediger Bernhard Langer krijgt volgende maand in Noordwijk te maken met 'The Wild Thing', ofwel John Daly. foto archief De Adriaan Paulen Memorial, de belangrijkste jaarlijkse inter nationale baan-atletiekwed strijd in Nederland, heeft zon dag in Hengelo tien Olympische medaillewinnaars aan de start. Van hen wonnen vier goud. In Barcelona zegevierden Ellen van Langen (800 m), Heike Drechsler (ver) en Heike Henkei (hoog). De Russin Jelena Roma- nova veroverde in Seoul de Olympische titel op de 3000 meter. Daarnaast komen nog drie zilveren medaillewinnaars van Barcelona, Galina Astafei (Roe, hoog), Frank Fredericks (Nam, 100 en 200 m) en Jürgen Schuit (Dui, discus). Brons was er in Barcelona voor Daniela Costian (Aus, discus), Javier Garcia (Spa, polshoog) en Step- han Freigang (Dui, marathon). Met de Kenyaan Moses Tanui (10.000 m), Heike Henkei en de Duitser Lars Riedel (discus) ko men drie regerende wereldkam pioenen aan de start In Hengelo worden vijftien nummers in het internationale programma, acht bij de vrou wen en zeven bij de mannen, afgewerkt. Evenals twee jaar ge leden staat bij de APM de 10.000 meter voor de mannen en vrouwen op het programma. In 1991 kreeg Hengelo door de Engelse Liz McColgan en de Ke nyaan Richard Chelimo de bes te wereldsei^oenprestaties. Een topnummer wordt zondag on getwijfeld het discuswerpen van de mannen. Met Lars Riedel, Erik de Bruin en Attila Horvath zijn de drie medaille-winnaars van het laatste WK aan de start. MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30- 19.30 uur. Of bel voor informatie. /OjK goed voor v-^D UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-167777 Roodenburg ingedeeld in voormalige klasse van UVS 1 I door: Gertjan Onvlee Een eredivisie en twee bijwagens leiden rob onderwater Eelco Fielemon is bepaald niet gelukkig met de indeling van Roodenburg in de klasse west 1. „Daar baal ik stevig van", aldus de trainer, „iedereen bij Roodenburg hoopte weer op een derby met UVS." Nu moet Fielemon met zijn jonge ploeg naar plaatsen als Oudorp (thuishaven van Kol- ping Boys) en Mijdrecht (Ar gon). „Dat worden flinke ritten met de bus. Dat wordt nog een dure kwestie, want ik verwacht bij thuiswedstrijden niet zo veel publiek. Ik denk dat we moeten concurreren met Lugdunum. Roodenburg had de KNVB verzocht om in de eerste klasse B te worden ingedeeld. Fiele mon: „Nu missen we UVS en ook die Haagse elubs als Wilhel mus en VCS. Dat was veel leu ker geweest. Nu moeten we naar plaatsen waarvan ik niet eens weet waar ze liggen." Indeling Roodenburg, eerste klasse A, west 1: Roodenburg, AFC '34, Argon, Blauw Wit, Hil versum, HRC, Kolping Boys, NFC, Stormvogels, Vitesse'22, Volendam, Zwarte Schapen. Interessant „Interessant, maar ik had net zo lief in de andere afdeling willen spelen." Wim van Zwam. schrok ARC-trainer Wim van Zwam: „Alleen 1B stelt nog wat voor, in 1C zijn voornamelijk zwakke clubs verzameld." foto archief zich gisteren een hoedje, toen hij de indeling van de zaterda- geersteklasse A onder ogen kreeg. „Dit is de eredivisie van het zaterdagvoetbal. In vergelij king met vorig seizoen is deze afdeling nóg sterker geworden." Van Zwam krijgt bij ARC ko mend jaar de beschikking over veel nieuwe spelers. „Voor die gasten was het beter geweest om in een andere klasse te wor den geplaatst. Alleen 1B stelt nog wat voor, in IC zijn voorna melijk zwakke clubs verzameld. Ik vind dat er ook een landelijke klasse moet worden ingesteld. En wel zo snel mogelijk. Aan de andere kant weten we met ARC straks gelijk waar we aan toe zijn." Na gisteren heeft Van Zwam de uitgangspunten van ARC lichtelijk aangepast. De trainer ging vooralsnog uit van een punt per wedstrijd. „Laten we nu eerst maar boven de streep blijven. Met het voetbal dat ik voor ogen heb. Dat is zo veel mogelijk aanvallen De penningmeesters bijvoorbeeld, kunnen hun lol niet op. Ook in de voetbaljaargang 199^-1994 zijn zij verzekerd vaneen vijftal derby's. De een wat 'echter' dan de ander, maar bij elkaar goed voor een hoop volk op de tribunes. Een prettig ogende en naar alle waarschijnlijkheid bovenmodaal sluitende begroting is verzekerd. Ook de spelers van Katwijk, Quick Boys, Noordwijk, FC Lisse, Rijnsburgse Boys en ARC, zijn meer dan tevreden. Een duel tegen een club uit dezelfde streek, het geeft zo'n wedstrijd iets extra's. Daar wordt over gepraat, dat is op voorhand genieten. En natuurlijk zijn er ook nog de toeschouwers. Quick Boys - Katwijk wordt door hen duidelijk verkozen boven een treffen tussen Quick Boys en het Zeeuwse Hoek, om maar een zijstraat te noemen. Competitieleider Daan Schotting heeft z'n huiswerk dus goed gedaan. Die mag blijven. Zo lang hij tenminste die 'Leidse' clubjes maar bij elkaar houdt, ingaat op het jaarlijks terugkerende verzoek van dat zestal om hen maar vooral in dezelfde eerste klasse in te delen. Volgend seizoen moet Ter Leede er ook maar bijkomén. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. En als Schotting het ooit in zijn grijzende hoofd haalt om de partijen te scheiden, direct een motie van wantrouwen. Dan moet-ie maar weg. Maar, zitten er dan helemaal geen minpunten aan dat de eerste klasse A ook voor komend seizoen is ingedeeld zoals die is ingedeeld? Ja dus. De eerste klasse A is in de loop der jaren uitgegroeid tot de eredivisie van het zaterdagvoetbal. En is komend seizoen misschien nog wel sterker dan in de voorgaande jaargangen. Niet alleen het al gememoreerde, gepromoveerde Ajax, ook Kozakken Boys (kampioen van 1B afgelopen seizoen) en oen gekende topper als Excelsior Maassluis heeft voor komend jaar een plek gevonden De indeling van de drie eerste klassen op zaterdag is in de Leidse regio algemeen met grote instemming begroet. Het feit dat de zes regioclubs met nieuwkomer Ajax een plek in IA hebben gevonden, heeft uit allerlei hoeken van de 'Leidse' voetbalsamenleving het nodige gejuich opgeleverd. in de superliga van de zaterdag-amateurs. Hoe krom een dergelijke indeling kan zijn, werd afgelopen jaar tijdens de kampioenscompetitie duidelijk. Goed, Katwijk had alles mee en (vooral) Kozakken Boys alles tegen. Maar dat het krachtsverschil af en toe wel heel erg groot was, moest door alle partijen worden erkend. Liet trainer Dick Hofstee van kampioen Lunteren zich na de ontluisterende nederlaag in Katwijk niet ontvallen dat er bij hem een paar spelers volledig doofde mand waren gevallen? „Ze konden het niveau duidelijk niet aan. En dan te bedenken dat er in IA nog vier, vijf van die ploegen als Katwijk rondlopen." En stelden Lisse-trainer Ruud Bröringen DOVO-oefenmcester Wim Eilander niet na die wedstrijd dat Lunteren in IA een degradatiekandidaat zou zijn geweest? De grote krachtsverschillen vallen dus wel degelijk op. Maar dat is voor de betrokkenen geen reden om de nieuwe indeling niet vrolijk instemmend te begroeten. Dat zou natuurlijk heel anders zijn geweest als 'Zeist' had besloten om bijvoorbeeld in het seizoen '94—'95 een zaterdagse hoofdklasse in het leven te roepen waarin plaats zou zijn voor de nummers een tot en met vier van de drie eerste klassen. De verontwaardigde reacties zouden dan naar alle waarschijnlijkheid niet van de lucht zijn geweest. Penningmeesters, spelers en supporters zouden dan eenvoudig van hun standpunten zijn afgestapt. „De drie eerste klassen moeten naar sterkte worden gedeeld", zo ongeveer zou het verweerschrift luiden dat de zes clubs uit de Leidse regio aan de competitieleider doen toekomen. En: „F.en jaartje geen derby's zou wel eens prettig zijn. Overdaad schaadt." Of: „Derby's voldoen veelal niet de hooggespannen verwachtingen, vallen kwalitatief vaak tegen." In dat geval allemaal argumenten voor de belangnebbendcn om voor een andere indeling te pleiten. Een indeling die er too zou kunnen leiden dat de zaterdagtoppers uit de Leidse regio in meer dan een eerste klasse toonaangevend aanwezig zouden kunnen zijn en promotic veilig zouden kunnen stellen. Redelijke argumenten die ook nu kunnen worden aangedragen. Maar dan met de achterliggende reden dat FC Lisse en Noordwijk zonder de aanwezigheid Katwijk en Quick Boys in hun klasse een grotere kans maken op sportief succes afdelingskampioenschap. Om vervolgens het seizoen af te sluiten met een schitterende kampioenscompetitie, waaraan dan ook Rijnsburgse Boys, als titelhouder van IC, deelneemt... Misschien moeten we het met z'n allen dus juist wel jammer vinden dat competitieleider Schotting de clubs bij de indeling hun zin heeft gegeven. De financiële kant van de zaak heeft laten prevaleren boven de sportieve zijde. Want, hoe leuk ook voor de betrokkenen in deze omgeving: het zaterdagvoetbal in Nederland kan nooit gebaat zijn bij een officieel niet ingestelde eredivisie in het 'westen' en twee toch bepaald wat armoedig ogende bijwagens in de rest van het land.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27