Boot in bouwpakket FIJNE MEID GOEDE KANS DAT ZE GEZOND OPGROEIT Stand van Zaken Ondernemers in Leidse regio tevreden UNICEF GEEFT ZE TOEKOMST. GIR0121 DEN HAAG KLM krijgt extra vlucht per week op Zuid-Afrika Meer opleidingen werklozen Steun Schiphol voor luchthaven op Aruba 'De overwinning van Gerrie Knetemann" i WUbNbUAÜ 1b JUNI \W3 chef willem spierdijk. 071 -356439. plv -chef meindert van der k, Zakelijk Trendhouse opent NOORDWIJK - Interieurzaak Trendhouse Woonsfeer uit Noordwijk is dealer geworden van een exclusieve collectie Ita liaanse marmeren stijlschou- wen. In het bedrijf aan de Los- plaatsweg 3a wordt vrijdag de nieuwe showroom geopend, die ook het weekeinde daarna open is voor belangstellenden. De schouwen worden gemaakt in het Italiaanse Carrara. Daar- naaast worden schouwen van Franse en Griekse steen gele verd. (Verdere inlichtingen 01719-11060) Banenmarkt LEIDEN - Randstad Uitzend bureau aan de Boommarkt in Leiden organiseert volgende week woensdag een banen markt voor administratief per soneel. Hoewel het personeels- aanbod groter is dan voorgaan de jaren, is er toch een tekort aan administratief personeel. De markt is niet alleen bedoeld voor werklozen, maar ook voor mensen die op zoek zijn naar ander werk. De vestging aan de Boommarkt is op werkdagen dagelijks geopend van 8.30 uur tot 17.30 uur. Helpende hand LEIDEN - De Stichting Werkge legenheid Leiden organiseert (wederom) een informatie avond voor mensen die een ei gen bedrijf willen beginnen. Aan de hand van het onderne mingsplan wordt gekeken naar de volgende vragen: hoe moet de nieuwe ondernemer begin nen, hoe worden omzet en bru towinst bepaald, welke investe ringen zijn nodig, hoe zit het met de (omzet)belasting en wat zijn veel voorkomende valkui len en hoe zijn die te vermij den? De avond wordt gehouden op dinsdag 22 juni van 20.00 tot 22.00 uur bij de Stichting Werk gelegenheid, Evertsenstraat 99, Leiden. Gaarne vooraf aanmel den tel. 071-146878 Stompwijker verkoopt nieuw model Een zeilboot als bouwpakket. L. van den Brink van de Kolibriewerf in Stompwijk verkoopt dit soort pakketten al zo'n jaar of tien, in lengte variërend van 5.60 tot 11 meter en volledig zeewaardig. Dit najaar brengt het zeventig jaar oude familiebedrijf een nieuw, zelf ontworpen model op de markt. Een beetje knutselaar zet de voor ruim 17.000 gulden aan te schaffen 40 onderdelen als een Ikeakastje in elkaar. Zegt de verkoper. Ikea dat je zelf in elkaar moet zetten," klinkt het wervend uit de mond van Van den Brink. Behalve vader Leo en zoon Pim werken op de Kolibriewerf nog vier mensen. Naast nieuw bouw worden er ook reparaties en restauraties uitgevoerd. Een deel van het personeel is druk bezig in een speciale ruimte om een eerste model van de nieuwe Kolibrie in elkaar te zetten. Als het allemaal meezit staan de Van den Brinks in december van dit jaar met hun nieuwe ontwerp op de Hiswa, de water sporttentoonstelling in Amster dam. De werf aan de Stompwijkse- vaart langs de Dr. van Noort- straat bestaat al zo'n 60 jaar. „We mikken op de tweeverdie ners", verklaart Van den Brink de introduktie van het nieuwe model. „Die mensen hebben re latief veel geld te besteden en ze hebben veel vrije tijd." De nieu we Kolibrie is een zeilboot met kajuit die wordt geleverd in een uitvoering voor twee of vier per sonen. Ze worden gebouwd met een nieuw soort lijm (Epoxy), waarmee alle verbindingen slui tend gemaakt kunnen worden en die ook als coating is te ge bruiken. „Iedereen kan de veertig ele menten van het bouwpakket aan elkaar plakken. Je kunt het vergelijken met een kastje van Antoon van den Brink, de vader van de huidige directeur, is daar ooit begonnnen als scheeps bouwer. Hij werkte in de caros- seriebouw, maar toen daar in de jaren dertig de klad in kwam stapte hij noodgedwongen over naar de scheepsbouw. De BM was het eerste (kleine) bootje dat van de werf rolde. Daarna zouden nog verschillende suc cesvolle typen volgen. Het in de vijftiger jaren bekende jeugd- bootje 'de Pluis' is bijvoorbeeld een ontwerp van de 'oude' Van den Brink. De huidige directeur werd op zijn vijftiende jaar van de am bachtschool in Voorhout ge haald om zijn vader te helpen op de werf. Hij moest het vak maar in de praktijk leren. In zijn jonge jaren droomde hij er soms van om viool- of orgel bouwer te worden, maar zijn toekomst bleek in de scheeps bouw te liggen. In de persoon van zoon Pim is inmiddels de derde generatie al weer enige jaren werkzaam in het bedrijf. leiden eric jan weterings Ondanks de economische te genwind zijn veel ondernemers zijn redelijk tevreden over het ondernemersklimaat in Neder land, zo blijkt uit een peiling van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf (EIM). Voorzitter M.P.J. van Hoeken van de Leidse onderne mersvereniging LVI noemt de uitkomsten van de enquête 'heel herkenbaar'. Slechts 16 procent van de door het EIM ondervraagde on-r dememers noemde de omstan digheden waaronder onderne mers hun bedrijf moeten run nen slecht. Een grote meerder heid van 61 procent koos voor de kwalificatie redelijk en onge veer een kwart (23 procent) vindt het huidige ondernemers klimaat goed. De situatie in de Leidse regio lijkt met dat beeld redelijk overeen te stemmen. „De recessie valt tot mijn ver bazing kennelijk nogal mee," reageert Van Hoeken, om daar direct aan toe te voegen dat dat volgens hem niet geldt voor grote concerns. „Daar zie je de slechtere cijfers. Die onderne mingen zijn ook moeilijker bij te sturen als er echt problemen komen. Ik vergelijk ze altijd maar met grote tankers die ook moeilijk hun koers kunnen wij zigen." De LVI Vereniging van On dernemingen heeft ongeveer 100 leden, overwegend uit het midden- en kleinbedrijf in de Leidse regio. „De meeste bedrij ven hebben een platte organisa tie, die snel kan reageren op problemen. Dat wil overigens niet zeggen dat de recessie onze deur voorbij zal gaan, maar ik hoor onder onze leden nog wei nig pessimistische geluiden," zegt de voorzitter. Ook als directeur van de aan de Zoeterwoudseweg in Leiden gevestigde Koninklijke Sanders (cosmetica, zeep en spuitbus sen), heeft Van Hoeken nog weinig negatieve ervaringen op gedaan in de branches waarin zijn bedrijf actief is. „De spuit busfabrikanten hebben weinig te klagen en mijn zeepvrienden zijn ook niet ontevreden." "Tuurlijk, waarom niet, ze ziet er nu toch goed gezond uit?" Nou, ze zou bijvoorbeeld ver vuild water kunnen drinken. En dat kan ernstige gevolgen hebben. Duizenden kinderen hebben het al door de vele bacteriën in het schaarse water moeten ontgelden. Ze kregen diarree en •stierven als gevolg van uitdroging. Geld voor veilige waterbronnen is er niet. En het ontbreekt de plaatselijke bevolking aan de kennis om het vervuilde water te zuiveren. UNICEF bouwt waterputten en filtreer- installaties. Daarnaast leggen we riolerings systemen, wasplaatsen en latrines aan. Afval water en drinkwater blijven zo strikt gescheiden. En we geven voorlichting aan moeders, hoe zij hun kinderen hygiënisch kunnen verzorgen. Door deze programma's kunnen duizenden kinderen water drinken zonder gevaar voor eigen leven. Zodat we kunnen spreken van verbeterde levens kansen in de honderdachtentwintig gebieden waar UNICEF werkt. En dat willen we graag zo houden. Steun UNICEF. Bel 070 - 3339300. durban anpdriessen brengt deze week een bezoek aan Zuid-Afrika met een delegatie Nederlandse onderne- De KLM heeft dinsdag van de regering in Zuid-Afrika toestem ming gekregen om een extra wekelijkse vlucht op dit land uit te voeren. De overeenkomst wordt woensdag in Pretoria on dertekend na harde onderhan delingen tussen Nederland en Zuid-Afrika. Minister Andriessen van eco nomische zaken heeft op een extra vlucht aangedrongen bij zijn Zuidafrikaanse collega van transport, Piet Welgemoed. An- De Zuidafrikanen waren aan vankelijk tegen een extra vlucht omdat de drie toestellen van de nationale luchtvaartmaatschap pij South African Airways drie maal per week betrekkelijk leeg op Nederland vliegen. Deson danks stemden zij ermee in de KLM het groene licht te geven voor een vierde wekelijkse vlucht. regio/alphen aan den run nancieel/administratieve, se cretariële en commerciële be roepen op middenkader en uit voerend niveau. In totaaal zijn er 80 opleidingsplaatsen. Alle cursussen van het cen trum zijn dagopleidingen. De lengte loopt uiteen van maxi maal twaalf maanden voor het middenkader tot maximaal ne gen maanden voor banen op uitvoerend niveau. Geïnteres seerde werkzoekenden kunnen contact opnemen met de ar beidsbureaus in Leiden, Lisse, Katwijk, Gouda of Alphen aan den Rijn. De scholingsmogelijkheden voor werkzoekenden in de regio Leiden/Alphen worden in de toekomst sterk uitgebreid. Dat verwacht in ieder geval het Re gionaal Bestuur voor de Ar beidsvoorziening in de Rijn streek.(RBA Rijnstreek) dat de Leidse dependance van het RBA Den Haag/Delft binnenkort overneemt. Daarmee krijgt het RBA Rijn streek een eigen centrum voor vakopleidingen voor admini stratieve beroepen. Momenteel leidt het het centrum op voor fi- amsterdam De luchthaven Reina Beatrix van Aruba krijgt hulp van de NV Luchthaven Schiphol bij de ont wikkeling tot zelfstandig bedrijf. Er zal ook management-onder- steuning worden verleend op operationeel en commercieel gebied. In verband hiermee is onlangs een samenwerkings contract getekend. Voor Aruba tekende minister B.J.M. Nisbet van vervoer en communicatie en voor Schiphol president-di recteur H.N.J. Smits. Aruba streeft er naar om de luchthaven nog dit jaar te ver zelfstandigen. Schiphol zal drie deskundigen naar het Reina Beatrix sturen om de directie te adviseren op het gebied van management. Bovendien gaan er mensen naar Aruba om trai ningen te verzorgen en komen kaderleden naar Nederland A'oor stages op Schiphol. Dit project past in het streven van de Amsterdamse luchtha ven om wereldwijd manage mentondersteuning aan lucht havens te verlenen. Dat geldt ook voor trainingen en consul- tancy-projecten op het gebied vanjuchtvaart. In verband hier mee gaat de Luchthaven de dochteronderneming Schiphol Management Services BV op richten. 'Zo'n horloge wordt bijna een talisman' Een jaar na zijn eerste 'solli citatiebrief heeft juwelier Rob van Gerner het exclu sieve dealerschap voor Lei den en omgeving van het peperdure horlogemerk Baume Mercier binnen gehaald. „En dat krijg je zo maar niet", zegt vader As van Gerner. Het Zwitserse horlogemerk doet er alles aan om zijn produkt exclu sief te houden. Dealers zit ten bijna uitsluitend in gro te steden. Dat een juwelier in - een middelgrote stad toestemming krijgt de 'klokjes' te verkopen is een uitzondering, zegt Van Ger- De meeste mensen zullen er nooit over piekeren om een horloge van Baume Mercier te kopen. Een goedkoop klokje kost al 3 4000 gulden. „En je kunt ze zo duur maken als je zelf wilt", zegt Van Gerner. „Als je de rand volzet met bril janten kun je wel tot 20.000 gulden komen. Je koopt zo'n htXioge meestal ook niet voor jezelf, maar als ca deau voor een ander. En je hebt een klok voor het le ven." Er zijn overigens wel mensen die zo'n duur uur werk voor zichzelf aan schaft. „Want er is wel een groeiend publiek dat zich daardoor laat fascineren. Het wordt dan bijna een ta lisman hè? Die horloges zijn ook hoogstandjes van tech niek. Als koper spreek je ook met de uurwerkmaker. Dat hoort erbij bij zo'n merk. Dat kun je niet verko pen als je geen verstand van uurwerken hebt", zegt As van Gerner. De juwelier in de Maars- mansteeg hoeft wegens het dealerschap van de Zwitser se horloges geen extra be veiligingsmaatregelen tc nemen. „Niet meer dan wat wel al hebben", zegt Van Gemer. Alleen, je legt die horloges 's avonds natuur lijk wel in de kluis." i wedstrijden en winnen og een andere overwinning behalen. De overwinning op hun handicap. Die overwinning kost hen bloed, zweet en tranen. En ik kan het weten. In één van mijn wedstrijden in België knalde ik met een vaart van vijftig kilometer boven op een geparkeerde auto. Ze konden me in stukjes bij elkaar vegen. De medische wetenschap staat voc niets en ze hebben me weer netjes opgelapt. Ik heb gevochten om weer terug te komen. En dat is me gelukt, een jaar later zat ik weer op de fiets, dankzij mijn wil om te winnen. Ik bewonder gehandicapte mensen die gaan sporten. Zij hebben de echte mentaliteit die een sporter nodig heeft, de wil om te winnen. Ze hebben er alles voor over. U kunt daarbij helpen. Geef aan de collectant of stort een bijdrage op bank of giro. Voordat gehandicapte n Sport helpt gehandicapten overwinnen Giro 5855 ABN-AMRO Bank 70.70.70 058 t.n.v. Nationaal Fonda Sport Gahandicaptai Van den Brink: „De nieuwe Kolibrie is een zeilboot met kajuit die wordt geleverd in een uitvoering voor twee of vier personen." foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25