I.V.M. VERBOUWING TOTALE a/Pf/d goedkoper Schrijvende Lezers WOENSDAG 16 JUN11993 'E TOMBE. 071 -356484. PLV.-( N DER NAT. 071-356483 Bisdom Het bisdom Haarlem maakt roerige tijden door. Er is veel kritiek op bisschop Bomers, die volgens zijn medewerkers te eigenzinnig zou optreden. Eén van de zwaar bekritiseerde daden van de bisschop is het verlenen van toestemming voor de komst van een nieuwe (conservatieve) priesteroplei ding in Nieuwe Niedorp. Blijkens berichten in het Leidsch Dagblad van respectie velijk 18 en 25 mei j.l. zou er in het bisdom Haarlem een cleri- cale schoolstrijd zijn ontstaan tussen een tweetal priesterop leidingen, te weten die van het Willibrordhuis te Amsterdam en die van het Neocatechumenaat te Nieuwe Niedorp. Een aantal bestuurs- of stafleden van het Willibrordhuis zou zijn afgetre den, omdat zij binnen het bis dom Haarlem geen andere, tweede priesteropleiding zou den dulden. Deze situatie doet mij onwillekeurig denken aan de vele decennia geleden in ons land bestaande verhouding tus sen het openbaar en bijzonder onderwijs, toen het openbaar onderwijs onder het motto 'on verdeeld naar de ene openbare school' het bestaansrecht van het bijzonder onderwijs niet wenste te accepteren. Thans echter kennen wij al vele decennia in ons land het beginsel van vrijheid van onder wijs. En daar is sinds enige jaren het in de EEG verankerde be ginsel van het vrije verkeer van personen en goederen bijgeko men. Het doet dan ook bijzon der ouderwets en nationalis tisch aan, dat er binnen het bis dom Haarlem - speciaal be stemd voor buitenlandse stu denten - geen tweede priester opleiding zou kunnen of mogen bestaan. Uit het feit, dat deze studenten volgens uw eigen persbericht aanvankelijk het vo rig jaar een cursus op de Katho lieke Theologische Universiteit volgden maar het Nederlands te slecht beheersten om de lessen te kunnen voortzetten, blijkt, dat het met het door uw redac tie veronderstelde zeer conser vatieve karakter van deze groep nog wel meevalt: andefs zouden deze studenten met hun studie niet aanvankelijk bij de Univer siteit zijn ondergebracht. De omstandigheid, dat een aantal (ex)clericalen en pseudo- clericalen, verenigd in de Ver eniging van Pastoraal Werken den in het bisdom Haarlem, aangevuld met enkele dekens, zich met de gang van zaken niet (zouden) kunnen verenigen, moet maar op de koop toe wor den genomen. Deze mensen le ven nog steeds jn de typische nationalistisch getinte ouwe- jongens-krentebrood-sfeer, die voor deze groep zo kenmerkend is en waarin men onder elkaar maar wat pleegt aan te romme len. Het wordt hoog tijd, dat er in clericale en pseudoclericale kring weer orde op zaken wordt gesteld! Mr. F. Winkel, Reigerslaan 30, Voorhout. Nieuw pand LD Gefeliciteerd, Leidsch Dagblad, met jullie nieuwe kantoor op Het industrieterrein aan de Rooseveltstraat. In uw krant van zaterdag 5 juni toont u zich bij zonder ingenomen met de ver huizing naar het Mexx/Adler- gebouw ,,aan de rand van de stad" (volgens redacteur Kleijn), dat „laat zien dat we nog altijd nadrukkelijk in Leiden aanwe zig zijn en blijven" (adjunkt- hoofdredacteur Van der Post). Na de fusies met grote dagblad concerns zal menigeen het ver- Trek uit HET Leidsch Dagblad gebouw aan de Witte Singel be schouwen als een volgende stap in het afscheid van de lokale Leidse krant. De berichtgeving over Leiden en omgeving is het belangrijkste motief voor een abonnement. De rest van de krant onder scheidt zich niet van huis-aan- huis-kranten waar het de pagi na's RTV, Vrije Tijd, Smaak, Over Leven, Toerisme, e.d. be treft. En voor het binnen- en buitenlandse nieuws kan je be ter een landelijke krant aan schaffen. Als ik 's avonds van mijn werk thuiskom vind ik twee kranten op de mat, het LD en de NRC. Er gaat bijna geen dag voorbij of het LD mist be langrijk nieuws. Vorige week dinsdag meldde de NRC op de Voorpagina dat EG-ministers die dag hadden afgesproken de controle op de vreemdelingen te verscherpen. Het LD bracht dit pas een etmaal later. Op donderdag opende de NRC met het miljoenenverlies van de KLM. De Schiphol-regio-krant LD heeft dit bericht, althans in de edities die bij mij worden be zorgd, in het geheel niet ge bracht. Geen woord! Niet op donderdag, niet op vrijdag, niet op zaterdag. Op vrijdag kan het LD nog net een paar regels op de voorpagina kwijt over het af treden van Elske ter Veld. De NRC pakt diezelfde avond flink uit met een opening op de voorpagina en een halve pagina 3. Ook de regionale Haagsche Courant opent ermee over zes kolommen. Maar, het moet gezegd, het LD ziet er netjes uit. En de kwa liteit van het Alkmaarse druk werk wordt nog beter, belooft u. Ik wens u een florissante toe komst toe en hoop dat u mijn sombere vooruitzichten zult lo genstraffen. R.j.F. van Gulick, Morsweg 2, Leiden. (Naschrift redactie) Bedankt voor uw felicitaties. Zoals u reeds zelf constateert is het belangrijkste argument voor mensen om abonnee op onze krant te worden het feit dat wij dagelijks regionaal nieuws bren gen. Dat is onze kracht, onze be langrijkste kwaliteit. Wat lande lijk nieuws betreft pretenderen wij zeker niet dat we de concur rentie met NRC Handelsblad aan kunnen. Het zal u duidelijk zijn dat de randstadeditie van NRC zeer laat sluit. Daar kun nen we niet tegen op. Maar als het om Schiphol of KLM gaat zijn wij doorgaans een van de beter geïnformeerde kranten. Het miljoenenverlies van KLM werd al uitgebreid op onze voorpagina van 15 mei aangekondigd, maar misschien hebt u dat gemist. Neemt u van ons aan dat het Leidsch Dagblad nog heel lang in Leiden blijft. Er is dik twee miljoen geïnvesteerd in de nieu we vestiging aan de Roosevelt straat. Wij zijn blij dat we weg zijn van de Witte Singel, een ab soluut chaotisch complex, dat - met uitzondering van het Dudokgebouw - de uitstraling had van een failliete boedel. Scholierenstaking De scholierenstaking van vori ge week was een succes. Alleen zouden de in deze krant ge noemde aantallen deelnemers niet kloppen. In de artikelen „Leidse scholie ren leggen station lam" en „Grote opkomst bij scholieren protest" staat vermeld dat er ongeveer 500 scholieren deelna men aan de staking van 10 juni. Dit klopt niet. Aan de staking deden ruim' 2000 scholieren Waarschijnlijk ligt de vergis sing in het feit dat lelie Harinck (genoemd in „Grote opkomst bij scholierenprotest") dit getal genoemd heeft om aan te geven hoeveel vertegenwoordigers van het Agnes College bij de staking aanwezig waren. Hij is namelijk zelf scholier op het Agnes. Ver volgens werd vermeld dat uit het Agnes ongeveer 150 stakers aanwezig waren, dit waren er dus ruim 500. Overigens werd de kroon ge spannen door het Stedelijk Gymnasium waarvan minstens 700 leerlingen aan de staking deelnamen. Namens de organisatoren van de staking, Jeroen Overduin, Phia Berghoutlaan 24, Oegstgeest. Burggravenlaan 1 In het Leidsch Dagblad van 25 mei 1993, pag. 20, 'Info', is een foto opgenomen van het pand Burggravenlaan 1, langere tijd bewoond door de familie Ver- heij van Wijk. In het bijschrift is vermeld dat op 2 december 1935 de ge meenteraad grond verkocht voor de bouw van dat pand. Het pand stond er toen nog niet. Na oplevering is het volgens het bijschrift eerst kort bewoond geweest door arts G.A. de Jager. Een grove berekening mijner zijds geeft dan als uitkomst: het pand is begin 1937 bewoonbaar voor dr. de Jager en eind 1937, begin 1938 betrekt (op z'n vroegst) de familie Verheij van Wijk het pand. Ik ben in 1923 geboren. Mijn moeder had o.m. twee zussen welke beiden in dienst waren van de familie Verheij van Wijk, de één als 'kamermeisje', de an der als 'dienstbode'. Zij moes ten er altijd onberispelijk uit zien, kanten mutsje en -schortje en zwarte japon. Hun kleding wassen was er in het kapitale pand (waar zij beiden 'intern' dienden) niet bij, dat koste geld! Dat wassen deed mijn moeder (als bijverdienste op pa's mage re salaris) en wekelijks ging moeder dan de schone was bij de zussen bezorgen en de vuile was ophalen. Ondergetekende ging dan in een rieten zitmand achter op de fiets mee en 'mocht' de waszak stevig vast houden. Als beloning voor de kleine bezorger werden dan wel eens een paar tinnen soldaatjes, waar een arm of been van afge broken was, op de kamer(s) van de Jongeheerjen?) Verheij van Wijk 'gebietst' ter aanvulling van zijn karig speelgoed. Bij vergelijking van de jaartal len 1923 en 1938 (op z'n vroegst) zou de jongeling in het rieten zitmandje ca. 15 jaar moeten zijn (hij werkte toen al!) Dus óf mijn leeftijd van nü klopt niet of de grondverkoop heeft niet in 1935 maar in 1925 plaatsgevonden en dat laatste lijkt mij waarschijnlijker. J. de Lange, Eikenlaan 11, Leiderdorp. Paauw en ASC ASC gaat komend seizoen aan de slag met een driemanschap, dat de training verzorgt. Ruud Paauw voorzag in zijn rubriek 'Aan de Zijlijn' moord en dood slag, gelijk in het oude Rome. Dat in deze kommervolle we reld een eenvoudig voetbalclub je 'langs de zijlijn' aandacht van de heer Paauw (woensdag 2 ju ni) krijgt, stemt dat clubje uiter aard zeer tevreden. Dat zijn ge voelens voor onze vereniging ambivalent zijn, blijkt zon neklaar uit zijn hele tekst. Aan de ene kant wat netagief en schimpend en aan de andere kant met melancholie verwij zend naar het roemrijke verle den. Ruud Paauw schrijft o.a. over goed opgevoede schavuiten. Toch een benaming die niet di rect negatief uitgelegd moet worden. Integendeel; schavuit in de betekenis van schelm en slimme guit doet in de voetbal lerij al gauw denken aan een deksels handige en getructe speler. Met een enigszins pedant ge noegen laat de heer Paauw zich vervolgens uit over de visie die ten grondslag zou liggen aan de keuze van de vereniging om het komend voetbaljaar met een driemanschap de training te verzorgen. Wat moeten wij met de malicieuze opmerking 'zon der echte trainer'? Wat ken merkt een echte trainer? Een di ploma, een honorarium? Kom nou, meneer Paauw, u als ken ner weet wel beter. Uw ver wachtingen over het A.S.C.-tri- umviraat zijn op grond van mis lukkingen ten tijde van het Ro meinse Rijk dan wel negatief, maar gespeend van elke kennis. De goede opgeleide schavuiten van A.S.C. dachten onmiddellijk aan de oude knakker (uw termi nologie) Octavianus, die het met twee helpers ruim negen jaar met succes heeft uitgehou den. Vergelijkingen met het ou de (Lazio?) Rome gaan natuur lijk helemaal mank als in de di recte voetbalomgeving talloze voorbeelden te vinden zijn van succesvollere combinaties. Bar celona is met Cruyff, Rexach en utevtmatop MET KORTINGEN TOT M WM m M m/0% 'ifil «CUl fi' Speet groeit uit z'n jas! Om de vele klanten plezierig te kunnen bedienen verbouwen wij op nieuw onze winkel en magazijnen. Daarom nog lagere prijzen dan dat u al van ons gewend bent! Speet: Het grootste assortiment voor absoluut de laagste prijs va, Nederland; nu met kortingen tot 70% op alle HiFi-sets, tuners, versterkers, cd-spelers, compact- en reflexcamera's, cassettedecks, I videocamera,s en videorecorders enz., enz. Artikelen, soms met piepkleine krasjes, beschadigde verpakkingen,maar meestal niet 3 doos met de volledige service en fabrieksgarantie. KOPEN TOT SOOO,- IN TERMIJNEN 'Laagste prijs van Nederland 1 'Het grootste assortiment ~znj" 'De beste inruilprijs 'Unieke adviesgarantie Tel. 01720-76000 Tel. 03480-10703 Tel. 071-127560 Bruins Slot maar een willekeu rig voorbeeld. Ruud Paauw, wat drijft u dan toch om het plan van A.S.C., een driemanschap aan te stel len, te koppelen aan mislukkin gen uit het verre verleden? Zo oud is de club toch ook weer niet. Beseft u niet dat een der gelijke vergelijking ons doet denken aan een wat geniepige overtreding van een wat houte rige laatste (LD) man. Bouk Pijnakker, zijn beide as sistenten en de groep selectie- spelers verdienen alle voordeel van uw twijfel. Uiteindelijk mis sen we de beslissende voorzet waaruit uw onmiskenbare loya liteit jegens de roodzwarten blijkt. Van A.S.C. krijgt u alle ge legenheid te scoren, maar dat wist u al. Namens afd. voetbal van Sportvereniging A.S.C. H. Verhoog, secretaris, Huygensdreef 19, Leiderdorp. Indien u reageert op een arti kel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het werd gepubliceerd? Brieven worden in het alge meen in de krant onderte kend met naam, adres en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het met de inhoud De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brie ven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. Leidse marathon Met stijgende verbazing heb ik uw lofzang over de 3M-mara- thon van Leiden gelezen. Over de organisatie en de verzorging onderweg zult u mij niet horen: dit was prima verzorgd. Als lange-afstandsloper met redelijk wat marathon-ervaring verbaast hgt mij echter, dat u mensen die zeer weinig ge traind hebben aanzet tot een onverantwoorde aanslag op hun lichaam. In diverse boeken over marathonlopen kunt u le zen, dat om met goed gevolg een marathon te lopen min stens enkele jaren, ja y leest het goed: jaren training nodig is. Dat begint dan met enkele ke ren per week een duurloopje tot 4 of 5 maal per week in de laatste maanden vóór de mara thon. Verder hoor je toch zeker een keer 30 of 35 kilometer ach ter elkaar gelopen te hebben. Dit natuurlijk alleen, als je het een beetje op een verantwoorde manier wilt doen, dus zonder al te veel schade aan je lichaam op te lopen. Maar nog belangrijker zijn de maatregelen, die je moet ne men om een marathon met warm weer, zoals dit jaar en ook vorig jaar, redelijk uit te lopen. Even wat getallen: als je 2% van je lichaamsgewicht aan transpi- ratievocht verliest, gaat je kracht met 10% achteruit. Wat moet je dus doen als het erg warm is: vanaf 3 uur vóór de marathon zeer veel drinken, li ters water, thee, koffie, vruchte- sap, etc. totdat je om de tien minuten naar het toilet moet. Dan bij de start van de mara thon je geschatte eindtijd volle dig opzij zetten en overdreven rustig de eerste helft van de ma rathon lopen en maar blijven drinken. Als u weet, dat je wel enkele liters per uur kunt verlie zen met transpireren, begrijpt u wel, dat vrijwel niemand ont komt aan watertekort. Getrain de lopers hebben van bovenge noemde zaken iets minder last dan ongetrainde, daarom is het verstandigste dat je kunt doen, als je niet voldoende getraind hebt: niet lopen. Ook al is het in Je eigen stad en ook al kon je in Rotterdam niet meedoen, om dat de inschrijving al vol zat. Ik heb in het verslag van maandag j.l. een aantal zaken gemist: hoeveel mensen zijn er uitgestapt? (ruim vierduizend inschrijvingen, maar 10, 21 of 42 km uitgelopen volgens uw krant ongeveer 2800). Verder: hoeveel mensen moesten met de ziekenauto afgevoerd wor den? Tenslotte nog dit: een mara thon is een hardloopwedstrijd en als je daar vijf uur over moet of mag doen, kun je beter de vierdaagse gaan wandelen, daar is het marstempo ook ongeveer 8 km per uur, waarvoor ik overi gens alle respect heb. Ik weet, dat ik met mijn op merkingen tegen veel schenen zal schoppen, maar ik blijf vin den, dat een marathon een te zware inspanning is om zonder voldoende training aan te be ginnen. Vraag het anders maar aan Ad Ulijn, die het groten deels met mij eens zal zijn. Henk Hoeckx, Vincent van Goghstraat 6, Voorhout.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 24