Ooievaars na halve eeuw terug op nest L Glinsterende littekens in het duinlandschap Over leven Water Drechtsteden niet abnormaal vuil GEBIOLOGEERD Milieugroepen willen verkeer zelf voor kosten laten opdraaien WOENSDAG 16 JUNI 1993 23 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-356439, PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ, 071 -356442 Vergassen groenafval valt duur uit UTRECHT Het vergassen van groenaf val is helemaal niet zo goedkoop. Dat zegt de Ver eniging van Afvalverwer kingsinrichtingen in het blad Energie- en Milieus pectrum. De provincie Noord-Holland heeft plan nen om organisch afval te vergassen en zo stroom op te wekken. Over enkele ja ren zou er in die provincie een proefinstallatie moeten staan. Zuid-Holland heeft geen plannen voor een 'ver gasser van groen'. Volgens een eerdere stu die van de Rijksuniversiteit Utrecht is het vergassen van huishoudelijk groente-, fruit- en tuinafval (gft) een aantrekkelijk alternatief voor composteren. Met een verwerkingsprijs van 24 tot 31 gulden per ton zou het ook een erg voordelige op lossing zijn. Composteren kost volgens de studie mi nimaal 75 gulden per ton, verbranden rond de 200 gulden per ton. Maar volgens de afvalver werkers is het realistischer om bij het vergassen van GFT-afval rekening te hou den met een prijs van 180 gulden per ton. Daarmee zou vergassen aanzienlijk duurder zijn dan composte ren. De hogere kosten zou den noodzakelijk zijn om te kunnen* voldoen aan de strenge Nederlandse milieu-eisen. De vereniging wijst het vergassen van groenafval verder niet af. De vervuiling van het water en de bodem in de omgeving van de Drechtsteden is, in vergelij king met de rest van Zuid-Hol land, niet uitzonderlijk groot. Voor de meeste stoffen worden de milieunormen niet over schreden. De gehaltes koper, zink en meststoffen in het op pervlaktewaterzijn wel geregeld te hoog. Ook wordt in de omge ving van glastuinbouwgebieden te veel bestrijdingsmiddelen in het water aangetroffen. Eenderde van de waterbo dems is verontreinigd met poly cyclische aromatische koolwa terstoffen. Het cadmiumgehalte in de bodem is in heel Zuid- Holland twee tot drie keer hoger dan in de rest van Nederland. Een en ander blijkt uit metingen verricht door de provincie Zuid- Holland. Katrien Kikker was knap rade loos. Niet zo lang geleden, in het voorjaar, had ze last gekre gen van een overmoedige bui. Dat overkomt kikkers wel meer, maar deze bui was zo overmoe dig dat ze haar geboortevijver en haar familie verliet en de wij de wereld in hipte. Na een paar hippen was hij er al, die wijde wereld. Hij was vol met planten die ze nog niet kende en aarde die heel anders rook dan thuis. Ook had hij hoge muren hier en daar en vaak een grond van steen. En er waren katten en honden en mensen die ze nog niet eerder gezien had. Enfin, Katrien Kikker hipteen keek een paar uurtjes genoeglijk rond tot ze meende dat ze de wijde wereld nu wel gezien had en besloot toen om maar weer eens op huis aan te gaan. Maar oh rampspoed! De terugweg naar haar vijver was versperd! Een deur was dichtgeslagen, een houten deur die van onder en beslist te weinig ruimte liet voor een steviggebouwde kikker als Katrien om onderdoor te kruipen. Zeker nu ze zo vol zat met eitjes (ja. het was weer de tijd van het jaar). En nu was ze dus knap rade loos. Terug naar haar vijver kon ze niet en andere vijvers kende ze niet. Zo zat ze radeloos te zijn in de schaduw van een agressieve bruidssluier toen ze de zware voetstappen voelde en hoorde van een mens. „Wat moet ik toch doen met dit achterplaatsje van twee bij twee? hoorde ze de mens zeg gen. „Het is eigenlijk alleen ge schikt voor het stallen van een fiets, maar die heb ik niet. Het is te klein om er een tuin van te maken en er komt bo vendien nauwelijks zon. Het biedt ook geen prettig uitzicht. Aan de andere kant: het is mijn eigendom, ik heb er voor be taald. ik moet er dus op eniger lei wijze van profileren. Ach, de problemen waarvoor een huis eigenaar zich gesteld ziet!" Mis moedig wilde de mens zich om wenden in de keukendeurope ning, toen Katrien Kikker ineens koelbloedig vanonder de blade ren te voorschijn sprong op de tegels. Kikkers moet je nooit on derschatten! Ze kunnen in een fractie van een seconde precies de juiste beslissing nemen en daar naar handelen! Katrien wist wat ze deed! „Wat nou? 'n Kikker? zei de mens verbaasd. „Wat doet die hier... kikkers horen toch bij vij vers?" Katrien knikte goedkeurend. Die had er verstand van. Ze nam een (linke hip terug naar het groen. „Dat beestje is verdwaald... maar vangen lukt natuurlijk nooit. Als niemand iets doet is het ten dode opgeschreven." De mens hief plots als door de blik sem getroffen het gelaat en een triomfantelijke arm met wijs vinger omhoog. „Nu weet ik wat ik met dit plaatsje doe: ik leg er een VIJVER aan!" En dus werd een ronde, zwarte, plastic speciekuip, zoals metse laars die gebruiken, twee stoep tegels in doorsnee, zestig centi meter diep, in het plaatsje be graven. Kr volgde vijvergrond, er volgde leidingwater, er volgden planten en paddejonkies uit een bevriende vijver, er volgden wa tervlooien. En Katrien zag dat het goed was. Voor de Kikker koerier stelde zij in gedachten al de volgende contactadvertentie op: Jgdge kikkers i.b.v. EIGEN VTJ- vi R/.k m förageb mnl k. KIN DERWENS. En de vijvergraver vond in zijn naslagwerken tot zijn opluch ting dat de bruine kikker die hij een plaatsje op zijn plaatsje had gegund, de rana temporaria. niet kwaakt, maar slechts een zacht knorrend geluid voort brengt, als van een spinnende kat. En zo leefden allen voorlo pig en gelukkig. CO LOERAKKER EN Pt ET ZEEMAN Na ruim een halve eeuw zijn de broedende ooievaars te ruggekeerd in Warmond. Het nest bij Huize Oostergeest aan de Herenweg is weer bewoond en de eigenaresse, mevrouw W. Leemans, heeft goede hoop dat er binnen kort jonge ooievaartjes zijn te bewonderen, want 'pa' is driftig bezig met het verzamelen van takken, bladeren en aanverwante artikelen. Volgens mevrouw Leemans is het nest de afgelopen jaren wel geregeld bezocht, maar nooit door twee ooievaars tegelijk. „Dus wie schetst mijn verbazing toen ik de afgelopen dagen steeds dat bekende klepperge luid dat ze produceren, hoorde. Ik heb het in de gaten gehouden en geconstateerd dat de dieren af en aan vliegen en echt bezig zijn het nest netjes te maken. Het ziet er naar uit dat er iets heel bijzonders staat te gebeu ren daarboven." De Warmondse biologe me vrouw Sevenster zegt dat de na tuurliefhebbers nog niet te vroeg moeten juichen. Voor het uitbroeden van eieren lijkt het haar rijkelijk laat in het seizoen. Bovendien zijn de ooievaars niet 24 uur per dag op of rond het nest te vinden. „En dat is ook niet zo'n goed teken. Maar je weet natuurlijk nooit. Ander zijds zie je bij ooievaars vaak dat ze een nest het ene jaar ver kennen, om er dan het volgend jaar terug te -komen en daad werkelijk te gaan broeden. We moeten wat dat betreft goede hoop hebben, want ooievaars zijn plaatstrouw. Als het ze hier in Warmond goed bevalt, ko men ze zeker 'terug. Volgens de biologe is en blijft de ooievaar in de Leidse regio een bijzonder verschijnsel. „In het algemeen zie je deze vogels de laatste jaren wat meer, ook door de speciale kolonies, maar hier in het westen blijft de ooie vaar iets bijzonders. Bij mijn weten is er alleen in Lisse een paar jaar geleden een nest ge signaleerd." Er is de laatste jaren overi gens wel van alles aan gedaan om ooievaars naar Warmond te lokken. Het nest aan de Heren weg werd zes jaar geleden com pleet vernieuwd. Zowel de ge meente, de carnavalsvereniging als de eigenaar van Huize Oos tergeest bracht toen geld bijeen voor een nieuwe paal. Een vrij williger werd speciaal uit Schoorl gehaald om het nest zelf in elkaar te zetten, want dat is een specialistenklus. Met een ladder werd het nest op z'n- plaats gebracht. HAARLEM RICHARD MOOYMAN Het personen- en vrachtverkeer zorgt in heel Europa jaarlijks voor een kostenpost van 250 miljard gulden. In Nederland bedraagt de onbetaalde reke ning van alleen het wegverkeer ruim 10,5 miljard gulden. Dat stelt de European Federation of Transport a'nd Environment (T &E) in een studie, die is aange boden aan minister Maij-Weg- gen (verkeer) en de Europese Commissie. In de federatie werken 23 milieu- en verkeersorganisaties uit 15 Europese landen samen. De Nederlandse leden zijn de Initiatiefgroep Wijs op Weg en de Stichting Natuur en Milieu. Volgens T&E worden de maat schappelijke kosten van het weg-, rail- en vliegverkeer en scheepvaart maar slechts voor een deel betaald door reizigers en transporteurs. De kosten van infrastructuur, verkeersongevallen en schade door luchtvervuiling, klimaat verandering en geluidhinder worden meestal niet in de ver- voersprijzen doorberekend. De huidige accijnzen en belastin gen op het verkeer dekken vol gens de studie in veel Europese landen slechts een klein deel van deze kosten. Dit is volgens T&E in strijd met het EG-uit- gangspunt dat de vervuiler be taalt en concurrentievervalsing moet worden tegengegaan. Het snel groeiende personen- en goederenvervoer veroorzaakt volgens de European Federa tion of Transport and Environ ment steeds meer milieuschade en congestieproblemen. Een van de oorzaken van de groei is volgens T&E de lage kosten, die een verkapte vorm van subsidie zouden zijn. Volgens T&E is de auto hele maal geen financiële melkkoe voor de overheid. Het doorbere kenen van alle kosten die het wegverkeer veroorzaakt zou een verhoging van de brandstofprijs met gemiddeld 65 procent tot gevolg hebben. Bij invoering in heel Europa zouden de verho gingen weinig gevolgen hebben voor de economie en de con currentieverhoudingen. T&E pleit in Nederland voor een accijns van 1,67 gulden per liter benzine of diesel. Dat is een stijging met zo'n 70 respec tievelijk 111 cent. Het effect zou zijn dat het brandstofverbruik van personenauto's op lange termijn met een kwart daalt ten opzichte van de voorziene groei. Dit komt vooral door het gebruik van zuiniger auto's. Bij het goederenvervoer over de weg zou eenderde van de brandstof worden bespaard door het gebruik van zuiniger vrachtwagens en de verschui ving van goederenstromen naar rails en water. Het vliegverkeer over lange afstanden zou volgens T&E als alle kosten worden meegere kend tien tl twintig procent duurder worden. De prijsverho ging van vluchten over korte af standen zou zelfs kunnen oplo pen tot vijftig zestig procent. Gemiddeld zal de groei van het luchtverkeer circa tien procent lager uitvallen dan bij de huidi ge prognoses. „Dit kan mogelijk gevolgen hebben voor de uit breidingsplannen van de Ne derlandse luchthavens", zo be sluit de Nederlandse versie van het rapport. De grillig gevormde duineiken bij ingang Panneland. foto united photos de boer babette stapel der Kaay Een dagkaart voor de Amsterdamse Waterleidingduinen kost twee gulden. Gemeentewaterleidingen Amsterdam, beheerder van het duingebied tussen Zandvoort en De Zilk, staat geen fietsers en hon den toe. Wandelroutes zijn met gekleurde palen aangegeven. Aan de ingang Oase in Vogelenzang ligt het bezoekerscentrum De Oranjekom, met exposities over natuur en waterwinning. Bij het Vogeleiland is vorig jaar een vogelkijkhut gebouwd. Het waterlei dingbedrijf organiseert regelmatig natuurexcursies, voor meer in formatie telefoon 023-246781. De NZH-lijn 90 komt in de buurt van de ingangen Oase, Panneland en De Zilk. De ingang Zandvoortse- laan is bereikbaar met NZH-bus 80. VOGELENZANG RICHARD MOOYMAN De lommerrijke laan naar de Amsterdamse Waterleidingdui nen zit vol kuilen. Voorzichtig hobbelt een enkele automobilist langs. De parkeerplaats bij de ingang Panneland in Vogelen zang is vrijwel leeg. En het kof fiehuis is gesloten, mooi weer of niet. Grillig gevormde duineiken omzomen het begin van de wandeling. Stronken kronkelen door het zand, getergd door de elementen. Aan de rand van het koele, ritselende duinbos heerst een moordende hitte. De zon gloeit boven het schaars be groeide binnenduin. Eeuwen terug was dit een barre zandwoestijn, een onland waar niemand iets te zoeken had. Ja, sommigen wisten er te overleven, met houthakken, ja gen, het weiden van vee of het telen van duinpiepers. Tegen woordig trekken massa's men sen naar de duiden. Gewoon voor de lol: om te trimmen, te wandelen of van de natuur te genieten. De waterleidingduinen beho ren tot de grootste natuurgebie den van Nederland. Maar onge rept zijn ze al larfg niet meer. Vissersdorpen en boerenge huchten langs de rand zijn uit gedijd tot opdringerige be- tonklompen, de blonde duin toppen raakten onder invloed van de luchtvervuiling door grassen overwoekerd. De aanleg van een uitgestrekt net van infiltratiekanalen voor de drinkwaterwinning heeft grote, glinsterende littekens in het landschap getrokken. Her en der steken buizen en putten met raadselachtige cijferreeksen uit de grond. Zevenhonderd Door het zakken van de grond waterstand en het inbrengen van het voedselrijke Rijnwater zijn veel typerende planten ver dwenen. Maar gelukkig zijn er nog meer dan zevenhonderd soorten over, waaronder zeld zaamheden met namen als rui ge scheefkelk, rode aardbeispin- azie en kuifhyacint. Afgezien van de wegstuivende konijntjes is er na een half uur tje lopen geen levend wezen meer te bekennen. Alweer zo'n stil, rul zandweggetje en geen kip te bekennen. De eentonige roep van de koekoek galmt door de verlaten duinvallei. Mag je hier eigenlijk wel komen? Een blik op de kaart onderdrukt de opkomende paniek. Het pad is vrij toegankelijk, maar er is ge woon geen wandelaar die er over wil lopen. Het kloeke boek 'Lezen in het duin' van het waterleidingbe drijf drukt steeds zwaarder in de rugzak. Achterovergeleund in een duinpan trekken de jaren en eeuwen voorbij, bladzijde voor bladzijde. Al gauw is de angst vergeten voor loerende té ken die tegenwoordig de enge ziekte van Lyme kunnen ver spreiden. r Niet ver van deze plek woon de rond de eeuwwisseling de le gendarische 'ome Jan' van Hon- schooten, die meer dan zestig jaar jachtopzichter is geweest. Aan hem herinnert nog de duintop met de naam Ome Jan- neberg. 's Nachts maakte hij met zijn zoon Engel jacht op stropers. Gevaarlijk werk. In 1931 raakte Engel zwaar ge wond door de messteken van een betrapte stroper. Astrid Het boek verklaart de herkomst van meer tot de verbeelding sprekende namen. Astrids Drift- je is genoemd naar de jacht hond Astrid, die door een al te schietgrage jager naar de eeuwi ge jachtvelden werd geholpen. Het woord 'drift' komt van drijf jacht. De naam Strontige Pan heeft een minder prozaïsche oorsprong. Dit stukje duin is vernoemd naar de enorme hoe veelheden schijt die generaties koeien hier achterlieten. Uit het duinbos klinkt een welluidende, eenvoudige roep die de zang van nachtegaal en fitis even doet verbleken. Onge loof, maar volgens 'Lezen in het duin' kan het kloppen: een ech te wielewaal. Helaas verbergt de zeldzaam geworden felgele zangvogel zich tussen het lover. Het boek toch maar weer even weggegelegd. De zon staat nog ver boven de zeereep, maar langs een groepje duindoorris trippelt zowaar eén vos. Het roofdiertje kijkt eventjes om, maar vervolgt dan doodkalm zijn weg. Op een plas dobbert een gitzwarte aalscholver, de blik star op de hemel gericht. Een moment later is de vogel weg, verdwenen in het glashel dere water of achter de horizon. Vroeger zal het allemaal wel mooier of authentieker zijn ge weest. Maar laten we dat soort gezeur even vergeten. De groepjes naaldbomen versprei den een bedwelmende vakan- tiegeur. Kale struiken zijn ge vangen in het prachtige spinsel van de stippelmot. de Christo onder de nachtvlinders. Voor wie het wil is de Ome Janneberg een wildernis, het infiltratieka naal een klaterende beek. Volgende weck zaterdag: Spaarnwoude en Ruigoord De Glip Benn^broek Hillegom DefZilk ir Lisse Noordwijkérhout De Engel Na vijftig jaar is een ooievaarspaar in Warmond teruggekeerd. foto hielco kuipers andvoortse laan j|~" Haarlem

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23