'Keuze HSL niet goed afgewogen' Minister moet rapporten doden arrestatie vrijgeven 'Kabinet kiest voor evenwichtige benadering' Vrijwilligersbureau in AZL Randstad Uitgifte van bedrijfsterreinen stagneert Reizigers hebben weinig last van verbouwing Hollands Spoor Glas moet in het groen 'Veiligheid Schiphol gaat voor alles' Chauffeurs op weg naar huis Ziekenhuizen gaan samen WOENSDAG 16 JUNI 1993 Gedeputeerde over kabinetsbesluit: Vervolg van voorpagina De Zuidhollandse gedeputeerde ruimtelijke ordening T. Jansen noemt de keuze van Maij-Weggen voor het zoge noemde Groene Hart-trace niet bepaald afgewogen. „Ze heeft alleen naar de woningbouwbelangen in Rotterdam gekeken". Aantasting van het Groene Hart is voor Jansen absoluut onbespreekbaar. "Gelet op de belangen van woningbouw, landbouw en natuur is alleen gebruik van het bestaande railnet acceptabel. Uisluitend daarover valt met ons te praten." weliswaar dat er geen huizen hoeven te worden gesloopt, „maar onze kwestbare Achtho- venerpolder gaat er wel aan." Burgemeester Houdijk van Zoeterwoude is 'niet gelukkig' met de aantasting van het Groe ne Hart. „Die trein moet over de bestaande lijn of ondergronds. Alleen dan is die snelle trein ac ceptabel. We hebben hier maar LEIDEN Ook wethouder Huigen van Lei derdorp vindt de uitspraak van Maij-Weggen veel en veel te voorbarig. "Er is nog steeds niet goed onderzocht of de trein op het bestaande tracé kan." De wethouder vindt de trein door het Groene Hart eigenlijk ook niet aanvaardbaar. Voor Leider dorp betekent deze variant een klein groen hartje en zo'n trein zou dat geheel vernielen". Koudekerker Albert Dorres- tein van het Platform Hogesnel heidslijn Nederland, is een van de weinigen die niet verrast is over de voorkeur van het kabi net. „Het hing al in de lucht. Via contacten van verschillende in stanties was mij al ter ore geko men dat de voorkeur was ver schoven naar het Groene Hart- Ook voor Dorrestein betekent de keuze een 'onaanvaardbare aantasting van het Groene Hart'. Het platform vindt dat een nieuwe lijn te allen tijde uit den boze omdat de financie'ie onderbouwing van het project niet deugt. Daarom moet de flitstrein over het bestaand spoor worden geleid, zo meent Dorrestein. Zuidhollandse gemeenten heb ben verleden jaar beduidend minder bedrijfs- en zeehaven terreinen uitgegeven dan in 1991. Verleden jaar werd 198 hectare uitgegeven tegenover 268 het jaar daarvoor. De dalen de lijn in de uitgifte is al enkele jaren merkbaar en is volgens de provincie het gevolg van de eco nomische recessie. Overigens is de 135 hectare aan droge terrei nen die in 1992 zijn uitgegeven, altijd nog zeven meer dan het gemiddelde van de afgelopen tien jaar. Deze cijfers staan in de pro vincial nota Bedrijfsterreinen. In Zuid-Holland is nog een voorraad bedrijfsterrein van 968 hectare. Dat is voldoende voor de komende zeven tot acht jaar. Voor de komende vier jaar is 363 hectare direct beschikbaar. Niet overal in de provincie is een teruggang van uitgifte van terreinen te zien. In het oosten en zuiden is meer uitgegeven dan verleden jaar. In het Rotter damse havengebied werd verle den jaar 63 hectare nat bedrijfs terrein uitgegeven. De tunnel naar de perrons op Station Hollands Spoor wordt stevig aangepakt. Reizigers zouden zich momenteel op deze plek vaak niet veilig voelen. De Nederlandse Spoorwegen gaan sta tion Hollands Spoor in Den Haag ingrij pend verbouwen. Vanaf halverwege vol gend jaar worden de stationshal, de tun nel naar de sporen, de perrons en de fietsenstalling onder handen genomen. Volgens een woordvoerster van de NS komt er bovendien een nieuwe hal bij: de zuidhal. Het werk moet in de loop van 1996 zijn geklaard. In de tussentijd moeten reizigers van en naar NS-station Hollands Spoor via de voetgangers- en fietsers-tunnel die momenteel wordt aangelegd naar buiten of naar de sporen. „Daar komen ook de tijdelijke loketten voor de kaart verkoop", aldus de woordvoerster. Vol gens haar zullen de reizigers geen noe menswaardige overlast ondervinden van de verbouwing, die zo'n 29 miljoen gul den moet gaan kosten. „Het zal in de noodhal tijdens de spits wel erg druk zijn maar we verwachten geen problemen." De vernieuwing is volgens de NS in grijpend. Zo wordt de hal straks twee jaar buiten gebruik uiteindelijk groter en anders ingedeeld. De tunnel naar de perrons wordt bovendien een keer zo breed. Verder krijgt het station roltrap pen en moderne liften en komt er betere verlichting op de perrons, die bovendien beter beschut zullen zijn. Reden om nu te beginnen met de ver bouwing van Hollands Spoor is de ver wachting dat het aantal reizigers via het station na het jaar 2000 zal verdubbelen. Bovendien zouden veel reizigers zich op het huidige Hollands Spoor vaak niet echt veilig voelen. De huidige smalle tunnel naar de sporen zou bijvoorbeeld een plaats zijn waar de reizigers zich niet op hun gemak voelen. Provincie wil landschap openhouden Bij de aanleg van grote glastuin bouwgebieden moet eigenlijk 10 procent van de oppervlakte groen blijven. Alleen op die ma nier zijn kassen in te passen in het landschap. Zuid-Holland gaat na of dit mogelijk is en overlegt daarover met het tuin bouw. Het gaat goed met de afzet van tuinbouwprodukten. De ko mende jaren wordt nog een stij ging verwacht. Voor deze pro- duktiegroei zijn extra kassen nodig. Grote glasgebieden-stui ten echter op steeds meer milieu- en landschapsbezwa- ren, omdat sloten en bodem verontreinigd dreigen te raken met landbouwgif en mest. Op milieugebied worden daarom steeds strengere eisen gesteld aan de bedrijven en naar het zich laat aanzien worden ook op landschappelijk gebied de richtlij nen verscherpt. De provincie wil dat bij het inrichten van een nieuw glas tuinbouwgebied rekening wordt gehouden met het landschap, bijvoorbeeld door een typerend slotenpatroon niet aan het zicht te onttrekken. Echte grootscha lige uitbreidingen staan in het Rijnsburgse kassengebied niet op stapel, maar wel bijvoor beeld in de Zuidplaspolder. Bovendien wil de provincie dat er van het glasoppervlakte tien procent niet beglaasd wordt. Deze open ruimte moet niet zo maar grasland worden, maar groen dat past in de om geving. Er is overleg nodig met de tuinbouw: de tuinders moeten de tien procent grond zelf beta len. Het provinciaal bestuur en het ministerie van landbouw en visserij denken echter dat groen tussen het glas ook de tuinders ten goede zal komen. Een beter aangekleed tuin bouwgebied kan het imago van de tuinbouw verbeteren. Een groen aangekleed glastuin bouwgebied kan met fietspaden toegankelijk worden gemaakt voor recreanten. De tien-procents-norm is nog niet ingesteld en gaat in elk ge val alleen voor grootschalige nieuwe glastuinbouwgebieden gelden. Op 1 juli wordt er tijdens een, door het ministerie van LNV en de provincie Zuid-Holland be legd symposium, gepraat over de tien-procentsnorm. Het pro vinciaal bestuur besluit daarna pas of de tien-procentsnorm dwingend wordt opgelegd. Deskundigen onderschrijven onderzoek den haag/leiden Minister Hirsch Balin van justi tie moet alsnog de rapporten vrijgeven over zes verdachten die bij arrestaties werden ge dood of dood in politiecellen werden aangetroffen. Het gaat om zes zaken die zich in 1990 in Leiden, Velsen, Schiedam, As sen, en Capelle aan den IJssel voordeden. Dat heeft de afde ling rechtspraak van de Raad van State in Den Haag uitge maakt in een kwestie, die door de Landelijke Werkgroep Verde diging in Strafzaken is aange kaart. De werkgroep kreeg eerder van het ministerie slechts ant woord op een aantal schriftelijk ingediende vragen. Inzage in de rechercherapporten werd ge weigerd. In de rechercherap porten staan de bevindingen van de interne onderzoeks- dienst van justitie. Ze zijn onder meer opgesteld om het open baar ministerie in staat te stel len een besluit te nemen over het al of niet vervolgen van de politie-agenten, die bij de sterf gevallen betrokken zijn geweest. De zaak in Leiden gaat om een schietpartij die op 19 juli 1990 aan de Leidse Plesman- laan ontstond bij de aanhou ding van groep Hagenaars door het arrestatieteam van de Haag se gemeentepolitie. Zij werden verdacht van een gewapende roofoverval. Volgens de verkla ring van justitie probeerden de verdachten te vluchten.en kon den zij alleen op deze manier tot stilstand worden gedwon gen. Net als bij de andere zes gevallen werd hier niet tot ver volging van de betrokken agen ten overgegaan. Persoonlijk Volgens de minister zijn de rap porten zo persoonlijk dat ze om privacyredenen achtergehou den dienen te worden. Zo staan er onder andere medische on derzoeksresultaten in. De werk groep heeft daar bij de Raad van State tegenin gebracht dat om een geanonimiseerd rapport is verzocht en dat dus noch de persoonlijke levenssfeer van de overledenen, noch die van de nabestaanden kan worden aan getast. De Raad van State is in deze zaak tot de conclusie gekomen dat de Wet Openbaarheid van Bestuur meer mogelijkheden biedt dan rapporten met gevoe lige gegevens geheel te weige ren. „In dit geval wijst de afde ling op de mogelijkheid om een geschoonde versie van (delen van) de rapporten te verstrek ken", aldus de Raad van State. De zaak is voor de Werkgroep Verdediging in Strafzaken bij de Raad van State aangebracht door de Maastrichtse advocaat Judith Serrarens. Zij vertelt dat het doel van de werkgroep is om een beter inzicht de krijgen in de doodsoorzaak van de zes arrestanten. De politie heeft volgens de werkgroep een bij zondere zorgplicht ten aanzien van verdachten. „De politie moet alle moeite doen om zelf moorden in cellen of onnodig geweld bij arrestaties te voorko men. Justitie heeft een bijzon dere zorgplicht. Wij vermoeden dat aan die plicht niet altijd wordt voldaan", aldus Serra rens. De werkgroep pleit voor een objectieve en openbare procedure, die justitie zou moe ten volgen als er dóden te be treuren zijn bij een arrestatie. haags redacteur Schiphol mag groeien. Maar hoeveel? En wat betekent dat voor het milieu? Het zindert van speculaties. Volgens de een heeft het kabinet vorige week een vrijbrief gegeven voor een ongebreidelde groei van de na tionale luchthaven. Volgens een ander is het milieubelang wel degelijk verankerd in het kabi netsstandpunt. Vooralsnog woedt de richtingenstrijd rond Schiphol en de nervositeit on der partijen neemt toe naarma te het uur van de waarheid met betrekking tot de definitieve be sluitvorming nadert. „Het kabinet heeft gekozen voor een evenwichtige benade ring," concludeert Jur Teders. Hij is directeur van het Project Mainport en Milieu Schiphol (PMMS), de organisatie die in opdracht van negen betrokken partijen (drie ministeries, Schiphol, KLM, NS, de provin cie Noord-Holland en de ge meenten Amsterdam en Haar lemmermeer) de voor de be sluitvorming noodzakelijke pro cedures voorbereidt. Teders: „Het kabinet kiest met de aanleg van een vijfde baan parallel aan en ten westen van de Zwanenburgbaan voor groei van de luchthaven. De groei wordt wettelijk beperkt tot een zone met maximaal 10.000 geluidbelaste huizen. Dat is de milieu-invulling. Verdere groei wil het kabinet niet op voor hand onmogelijk maken. Daar om is gesteld dat een besluit over verdere groei, dus met meer dan 10.000 geluidbelaste huizen, pas in de volgende eeuw wordt genomen na een zware procedure, waarbij alle betrokkenen hun zegje mogen doen. Over de inhoud van die procedure beslist het kabinet komende vrijdag." Overschrijding Het jaar 2010 is cruciaal in de afspraken, zoals die nu over Schiphol worden gemaakt. Be rekeningen wijzen op een over schrijding van de milieudoel stelling in dat jaar. Als een ver onderstelde economische ont wikkeling van onder meer twee procent groei per jaar, meer fu sies in dc luchtvaartwereld, een hogere frequentie van het aan tal vluchten wordt gecombi neerd met zaken als de vlootsa- mensteling en het aantal vlieg- haags redacteur Veiligheid op Schiphol gaat voor alles. Om die reden meent een groep van internationale deskundigen op het gebied van de luchtvaart dat maatregelen ter bescherming van het milieu niet ten koste mogen gaan van de veiligheid. Eventuele geluids overlast bij vooral vertrekkende vliegtuigen moet dan maar op de koop toe worden genomen. Deze stelling verdedigt het zogeheten Safety Panel, dat een onafhankelijk advies heeft uit gebracht over het onderzoek naar de veiligheid van de lucht haven Schiphol. Het panel on derstreept de conclusies, die de Amerikaanse Rand Corporation uit het veiligheidsonderzoek heeft getrokken. De belangrijk ste bevinding is dat Schiphol een moderne, veilige luchtha ven is. Om ook in de toekomst met een sterk groeiend vliegver keer een optimale veiligheid te garanderen zijn echter aanvul lende maatregelen nodig. Rand en het Safety Panel plei ten voor het inrichten van een integraal veiligheidssysteem, waarbij alle verantwoordelijken op Schiphol betrokken zijn. Daarnaast dient een onafhanke lijke adviesraad voor de veilig heid te worden ingesteld. Op Europees en mondiaal niveau moet gewerkt worden aan het wettelijk vastleggen van veilig heidseisen. Minister Maij van Verkeer en Waterstaat volgt de aanbevelin gen op hoofdlijnen. Een specia le werkgroep zal de adviezen uitwerken tot een concreet ac tieprogram dat in september aan de Tweede Kamer wordt aangeboden. bewegingen is het mogelijk de geluidsoverlast te berekenen. Teders vindt het kabinets standpunt geen bedotterij van de milieubeweging. „De groei van Schiphol gaat niet automa tisch door. Er komt een zware procedure over de nadere be sluitvorming kort voor 2010. Die biedt een sluitende garantie. Het probleem is dat de luchtha ven te veel ontwikkelingen van buiten aantrekt. Alles en ieder een zit graag bovenop Schiphol. Dat geldt voor niet gevoelige bestemmingen als infrastruc tuur, maar ook voor gevoelige £aken als wonen en recreëren. We moeten proberen die op af stand te houden om ook in de toekomst groei mogelijk te ma ken en een aantasting van de omgeving te voorkomen." De ministerraad heeft de pat stelling in de stuurgroep door broken. Daardoor kunnen Te ders en zijn ploeg verder wer ken aan de voorbereiding van het voorlopig kabinetsbesluit dat midden oktober op de agenda komt. Daarna volgt een inspraakperiode, de verwerking van de inspraakreacties en het definitieve kabinetsbesluit. Maar tegen die tijd zit er al een nieuw kabinet met een andere samenstelling. Het is dus aller minst uitgesloten dat de toe komst van Schiphol een wezen lijk onderdeel vormt van het nieuw te sluiten regeerakkoord. v1lar formoso/sassenheim De acht vrachtwagenchauffeurs, die meer dan anderhalve week vaststonden op een parkeer plaats bij de Portugese grens plaats Vilar Formoso, hebben gisteravond toestemmming ge kregen te vertrekken. „We staan nog steeds bij de grens maar nu aan Spaanse zijde", aldus de Sassenheimse vrachtwagen chauffeur Geurt Visser. Even leek het er volgens hem op dat hij en zijn collega's ook gisteren nog niet mochten gaan rijden. „Eerst zouden we om vier uur mogen vertrekken, toen werd het vijf uur, zes uur... De Portugese Guardia Fiscal vertel de dat we mochten vertrekken en daarna moesten we toch in eens weer een verklaring in het Portugees ondertekenen. We hebben dat geweigerd zolang we geen advocaat en tolk had den. Uiteindelijk is er een korte verklaring door de ambassade vertaald en die hebben we on dertekend." Zaterdag verwachten Visser en zijn collega's weer thuis te zijn. Ze zijn gisteravond niet di rect gaan rijden maar hebben aan Spaanse zijde van de grens overnacht. Nog één vrachtwa- Amsterdam gen staat op de parkeerplaats bij Vilar Formoso. De totaal ver rotte lading bananen wordt vandaag gelost. De chauffeurs, die door de Portugese autoriteiten werden verdacht van bananensmokkel omdat ze niet de juiste papieren bij zich zouden hebben gehad, maken zich nu zorgen over een schadevergoeding. „Dat is het vervolg van het verhaal", aldus Visser. „En ik denk dat dat veel tijd in beslag gaat nemen." De Sassenheimer zou aan de hele- escapade veje duizenden gul dens hebben verloren. Hij en zijn collega's zijn niet tevreden over de manier waar op hun belangen vanuit Neder land zijn behartigd. Ze hebben het idee dat de ambassade te traag heeft gereageerd en dat er vanuit de branche-organisatie Transport en Logistiek Neder land ook onvoldoende steun kwam. Het Prinsengracht Ziekenhuis in de Amsterdamse binnenstad fuseert per 1 januari 1994 met het Onze Lieve Vrouwe Gast huis in Amsterdam-Oost. Daar toe is een intentieverklaring ge tekend. Dat hebben de directies van beide ziekenhuizen meege deeld. Het is de bedoeling dat op de Prinsengracht alleen een polikliniek overblijft, met voor zieningen voor dagbehandeling. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid gaf vorig jaar juni opdracht tot de fusie in het kader van de herstructurering van het ziekenhuiswezen. Het tweede binnenstadsziekenhuis, de Boerhaave-kliniek, moet in datzelfde kader worden geslo ten. Dat heeft geleid tot protes ten van onder meer hel Patiën ten-Consumenten Platform, die in de besluiten een ernstige be dreiging zien van de ziekenzorg in de binnenstad. leiden caroline v Het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) krijgt in het najaar een eigen vrijwilligersbureau. Onge veer honderd vrijwilligers zullen zich vanaf sep tember gaan bezighouden met drie projecten: kinderopvang, het bezorgen van kranten en het begeleiden van patiënten naar de kliniek of po likliniek. Anneke Jongens van de afdeling Patiëntenser vice is verantwoordelijk voor de organisatie van het nieuwe vrijwilligersbureau. „Het AZL had nog geen vrijwilligerscentrale. Wel gaan elke week on geveer 25 vrijwillige medewerkers van de patiën tenbibliotheek met boeken langs de afdelingen van het ziekenhuis. Die dienstverlening willen we nu uitbreiden." Jongens streeft ernaar in september met kin deropvang te beginnen. „Voor dit project zoek ik ongeveer 20 vrijwilligers die zich minimaal twee dagdelen per week willen bezighouden met de opvang en verzorging van kinderen in de leeftijd van 0 tot 7 jaar. Het gaat om kinderen van ouders die de polikliniek bezoeken. Zij kunnen hun kroost tijdens kantooruren van 8.30 tot 16.30 uur bij ons onderbrengen. De nieuwe kinderhoek met speelgoed komt naast het patiëntenservice-bu reau in het hoofdgebouw op de tweede verdie ping:' Gelijktijdig wil Jongens beginnen met een pro ject voor de begeleiding van patiënten in het gro te AZL-gebouw. „Nu hebben we in de entree-hal gastvrouwen die mensen vertellen waar ze moe ten zijn en even meelopen naar de plaats van bQ- stemming. Maar straks als de nieuwbouw klaar is, is het gebouw veel te groot om steeds een gast vrouw mee tv sliirrn Dal werk willen we dOOT ongeveer 20 mensen laten doen." Tenslotte is het de bedoeling om vrijwilligers met vier ochtendkranten in hei ziekenhuis laten rondgaan. „Patiënten die zijn opgenomen, kun nen dan elke ochtend een krant kopen. Op lange re termijn willen we ook vrijwilligers aan afdelin gen verbinden: ze kunnen patiënten voorlezen, met hen gaan wandelen en bloemen verzorgen.' Mensen die die belangstelling hebben voor vrij willigerswerk bij het AZL, kunnen contact opne men met Anneke Jongens, tel 071 - 262989.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21