Leidsch Dagblad Hoge Snelheidslijn gaat dwars door Groene Hart Bladeren van Victoria vernield Naar veiliger oorden Kinderen spelen steeds minder buiten Lummelen troef op werk Betuwelijn kan volgens rapport 'de flop van de eeuw' worden GOED NIEUWS x WOENSDAG 16 JUN11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40183 LOSSE NUMMERS 1,60 Ideale partner 2 Het lijkt erop dat D66 na de volgende verkie zingen op fluweel komt te zitten. Maar dat is de partij al eerder opgebroken. Weinig fraude 3 Uit een onderzoek van de Rotterdamse sociale dienst blijkt dat werklozen nauwelijks frauderen. Al ijev terug 5 De ex-communist Gei- dar Alijev moet Azer- bajdzjan behoeden voor een burgeroorlog. Venetië /i st De zondag geopen- I de Biennale van Ve netië schijnt het motto 'Het kan altijd nog groter' te hebben meegekregen. Opgeheven —j De zaalvoetbalclub jL Martin Centrum is opgeheven. De sponsor ziet het niet meer zitten. Rijnwoude en Jacobswoude boos, goed nieuws voor Leiderdorp en Zoeterwoude De Hoge Snelheidslijn (HSL) dwars door het Groene Hart. Het kabinet heeft zijn voorlopige voorkeur uit- geproken voor een trace dat dwars door de gemeente Rijnwoude en over grondgebied van Jacobswoude loopt. Dit betekent goed nieuws voor de gemeenten Leiderdorp en Zoeterwoude, waar een andere variant ten koste zou gaan van een groot aantal woningen. made een stuk paralel aan de leiden meindert van der kaal! Het kabinet heeft nu gekozen voor een variant op het zoge naamde A-tracé. De HSL moet naar de mening van minister Maij-Weggen nu ten oosten van Rotterdam lopen en Zoetermeer aan de oostkant passeren. Ver volgens loopt het traject ten oosten van .de provinciale weg richting Zoetermeer en door snijdt de gemeente Rijnwoude. Ter hoogte van Hazerswoude- dorp buigt de lijn af in de rich ting van het nog aan te leggen bedrijfsterrein Groenendijk. De HSL loopt ter hoogte van Hoog- A4. De door de keuze meest ge troffen gemeenten Rijnwoude en Jacobswoude zijn zeer ver ontwaardigd over het tijdstip van de keuze door het kabinet. Deze zomer komt namelijk de zogenoemde HSL-nota uit, waarin alle gegevens over de voor- en nadelen van de ver schillende trajecten op een rijtje zijn gezet. Op basis hiervan neemt het kabinet een definitief besluit, waarover de Tweede Kamer zich gaat buigen. De re gering heeft echter nu al een voorkeur uitgesproken, omdat de gemeente Rotterdam ten noorden van de stad nieuw bouwwijken wil bouwen. Alle andere tracés doorsnijden dit gebied en maken nieuwbouw onmogelijk. Hoewel de keuze van het ka binet nog maar voorlopig is, is burgemeester Boelen van ge meente Rijnwoude diep veront waardigd. „Het is voor een truc uit de toverdoos van minister Maij." De keuze kwam voor Boelen als een volstrekte verras sing. „In alle besloten overleg gen die wij met het ministerie van verkeer en waterstaat heb ben gehad is de nu gekozen tra cé nooit ter sprake gebracht." Wethouder Kea van de ge meente Jacobswoude toonde zich eveneens erg teleurgesteld. Net als Rijnwoude pleit de ge meente al lange tijd voor de op lossing om de flisttrein over het bestaand spoor te laten gaan. „Dit betekent in de eerste plaats een onaanvaardbare aantasting van het Groene Hart", zegt Kea. Welke gevolgen dat bijvoor beeld voor Hoogmade heeft, kan Kea nog niet zeggen, omdat de precieze loop van de lijn nog niet vaststaat. Boelen is verontrust over de reacties van de Tweede Kamer fracties van de PvdA en CDA. Deze hebben laten doorsche meren niet afwijzend tegenover het kabinetsbesluit te staan. „Ik voel me een beetje bedonderd door CDA-Kamerlid Van Vlij men, die vorig jaar in onze ge meente nog beweerde dat nooit extra miljoenen voor een paar minuten tijdwinst zouden wor den uitgetrokken. Nu blijkt hij toch om te zijn." Pagina 21: Provincie: 'Maij kijkt alleen naar woningbouw belangen'. De bladeren van de Victoria Amazonica, de beroemdste bloem van de Leidse hortus botanicus, zijn in de nacht van maandag op dinsdag bescha digd door een inbreker die uit was op muntgeld. De dief moest veel moeite doen om aan zijn schamele buit te komen. Hij vernielde een ruit in het dak van de spe ciale kas waar de 'koningin van de lelies' in een vijver ligt. Aan kleingeld moet er onge veer vier gulden op de blade ren hebben gelegen, schat een medewerker van de hortus. De Victoria Amazonica bloeit hooguit één keer per jaar, al tijd 's nachts. Veel van de honderden be zoekers gooien dan munten in de vijver, in de hoop daarmee geluk af te dwingen. De hortus is, zo klagen de medewerkers, steeds vaker het doelwit van vandalen. HET WOORD IS AAN Mooie jongen winnaar van miss-verkiezing tweed heads ap Een Australiër die met hart en ziel in gelijkheid tussen de seksen gelooft, heeft gisteren een schoonheidswedstrijd ge wonnen. De 24-jarige Damian Taylor nam het als enige man op tegen zeven vrouwen. Tay lor, die hotelportier en een ver woed surfer is, wist 10.000 Australische dollars bij elkaar te krijgen voor een goed doel door met de schoonheidswedstrijd mee te doen. „Ik vind het eerlijk", zei Tay lor na het bekend worden van de uitslag van de wedstrijd in de Australische badplaats Tweed Heads. „Ik geloof in verande ring", voegde hij eraan toe. Taylor is 1,82 meter lang. De jury zei dat de persoonlijkheid en kennis van de kandidaten eveneens meetelde. Er was geen badpakparade. Enkele vrouwelijke deelne mers waren niet blij met de uit slag. „Hij heeft ons helemaal in de schaduw gedrukt", zei de 22- jarige Madine Ross. Een van de vrouwen haakte gefrustreerd voortijdig af. Maar Taylor heeft de smaak te pakken en wil nu meedoen aan de landelijke Miss Australië verkiezingen. Gewapende roof Leidse snackbar leiden/leimuiden aap rietveld Een ongeveer 30-jarige man heeft afgelopen nacht bij een gewapende overval op een snackbar aan de Marnixstraat in Leiden enkele honderden gul dens buitgemaakt. De man, die een bivakmuts over zijn hoofd droeg, kwam rond half één via een geopende achterdeur de zaak binnen. Hij dwong de twee vrouwen die op dat moment in de snackbar stonden, een 22-ja- rige en een 33-jarige Leidse, op de grond te gaan liggen en deed een greep in de kassa. Eén van de twee vrouwen kreeg een pistool tegen het hoofd gedrukt. De overvaller ging zoals hij gekomen was, door de achter deur. Vermoedelijk stond aan het einde van de brandgang achter de winkels een vluchtau to klaar, want omwonenden hoorden een auto met gierende banden wegrijden. De dader is voortvluchtig. In Leimuiden werd gisteren aan het einde van de middag een drogisterij overvallen door twee gewapende mannen. De daders van deze overval werden aangehouden. Druk verkeer grote boosdoener den haag gpd Minstens één op de 14 Neder landse werknemers brengt de dagen op zijn werk in ledigheid door. De krant lezen, koffie drinken, praatje maken en naar buiten kijken, bleken bij een onderzoek van het Economisch Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf (EIM) onder 115 be drijven voor veel mensen een dolac» Britse VN-militairen helpen een Bosnische moslimvrouw in een Warrior pantservoertuig tijdens een vuurgevecht tussen moslims en Kroaten in haar woonplaats Dolac. De vrouw is naar familie in Travnik dat veel bedrijven banen kun nen schrappen en desondanks de produktie op peil houden. De bedrijven zelf staan echter niet te trappelen om toe te ge ven dat zij schijnwerkers in dienst hebben. De nietsnutten demotiveren produktieve collega's, luidt een van de conclusies van Van Hoe- sel. „Mensen zeggen: 'Ik loop mijn benen uit mijn mijn lijf voor een anders boterham'. On- Het EIM voerde het onder- dernemers moeten daar echt zoek uit voor het vakblad Be- iets aan doen. Zo niet dan kun- drijfs Documentatie. Meer dan nen ook de produktieven in de de helft van de ondervraagde gevarenzone belanden. Met als werknemers kende mensen die gevolg stress, ziekte, arbeidson- zo weinig uitvoeren, dat zij voor geschiktheid. Of ze kiezen een de noemer 'naar-buiten-kijker' andere werkgever. Zonder in aanmerking komen. Naar schijnwerkers zou de werkdruk schatting 7 procent van het per- verlichten, de werksfeer toene- soneel voert niets uit, zo denken men en per saldo de winst toe- de ondervraagden. Een aantal nemen." van hen hield bovendien ook Volgens Van Hoesel zijn de nog eens andere mensen van vastlopers niet in de laatste hun werk. plaats een kwelling voor zich zelf. „Vastlopers zijn geen kneu- EIM-directeur Van Hoesel liet zen. Zij vinden het vaak vrese- zijn instituut een verkennend lijk dat de relatie met het bedrijf onderzoek naar de verborgen stuk is. In een andere onderne- werkloosheid uitvoeren, omdat ming zouden zij wellicht uitste- hij zich verbaasde over het feit kend kunnen functioneren." Steeds meer jonge kinderen spelen nooit of bijna nooit bui ten wegens het drukke verkeer. Als ze al buiten komen is dit in de tuin of op een 'veilig' pleintje dicht in de buurt. Naar vriend jes worden de kinderen ge bracht met de auto. Ook mogen ze vaak niet alleen naar school fietsen of lopen. De leeftijd waarop ze zelfstandig naar bui ten mogen, ligt gemiddeld op acht jaar. Voor hun ouders was dat zes jaar. Dit alles blijkt uit een vandaag gepresenteerd on derzoek. Het onderzoek is verricht door het bureau Regioplan in opdracht van de pressiegroep Kinderen Voorrang, voorheen Stop de Kindermoord. Het aan tal jonge verkeerslachtoffers is de afgelopen jaren gedaald, zo meldt de pressiegroep. Maar dat betekent niet dat het veiliger is geworden op straat. Het komt eerder doordat ouders en kin deren hun leefwijze hebben aangepast. Het onderzoek is uitgevoerd in de Haarlemse Leidsebuurt en de oude kem van Loon op Zand in Noord-Brabant, wijken waar veel verkeersmaatregelen zijn genomen. Daarnaast zijn de Amsterdamse Kinkerbuurt en drie dorpen in de gemeente Weststellingwerf in Friesland gekozen, omdat daar de laatste 20 jaar weinig is veranderd. Amsterdam komt er het slechtst vanaf in het onderzoek. Daar speelt één op de drie kin deren praktisch nooit buiten. Haarlem komt op een tweede plaats met 13 procent 'binnen- kinderen'. In Loon op Zand en Weststellingwerf ligt dat percen tage op slechts 1,6 en 1,1. Bijna 65 procent van de Amsterdamse kinderen wordt door een vol wassene naar school of vriend jes gebracht. In Haarlem is dat bijna 48 procent, in Loon op Zand ruim 41 en in Friesland bijna 38 procent. Hoe ver kin deren van huis mogen gaan wordt vooral bepaald door de eerstvolgende drukke weg. „Kinderen blijken een leven te hebben waar alles wordt gere geld", aldus Ute Breithaupt, die namens Kinderen Voorrang het onderzoek begeleidde. „Even spontaan buiten spelen is er niet meer bij. Als ze ruzie krij gen bij een vriendje moeten ze wachten tot ze worden opge haald. Ze kunnen niet meer zelf kiezen." 'Sovjet-spion moest Franco vermoorden' londen ap De beruchte Britse Sovjet spion Kim Philby heeft in de jaren '30, vlak na zijn recrute- ring door de voorloper van de geheime dienst KGB (NKVD), de opdracht gekregen om de toen pas aangetreden Spaanse dictator Francisco Franco te vermoorden. Philby had er de moed niet voor. Deze onthulling is te vinden in Deadly Illusions (Dodelijke Illusies), een boek dat geba seerd is op het leven van de spion Alexander Orlov. Vol gens de auteurs, de Britse spio- nage-schrijver John Costello en de voormalige KGB-kolonel Oleg Tsarev, liep Orlov in 1938 over naar het Westen. De gegevens die hij de wes terse diensten toespeelde zijn •volgens Costello en Tsarev een mengeling van „halve waarhe den, fantasie en desinforma tie". Orlov was volgens Tsarev geen echte overloper, maar een vluchteling voor de stali nistische terreur. Vereniging komt met vernietigend rapport over miljardenplan den haag •gpd De plannen voor de Betuwelijn rusten op drijfzand. Het project van ruim zes miljard gulden stoelt op zoveel halve waarhe den en gewaagde veronderstel lingen dat het financieel gezien kan uitdraaien op „de flop van de eeuw". Bovendien lost de spoorlijn het transportprobleem niet op, maar verergert dat al leen maar. Dat staat in een uit voerig rapport dat tegenstan ders van de lijn, verenigd in de Vereniging Landelijk Overleg Betuweroute, binnenkort naar buiten brengen. Het rapport slaat minister Maij-Weggen (verkeer en water staat) met haar eigen cijfers om de oren. Het is opgesteld door enkele ondernemers en finan cieel deskundigen, die gebruik hebben gemaakt van gegevens van de bureaus Knight/Wend- ling en McKinsey. De regering gebruikt dezelfde.gegevens om de Betuwelijn te propageren. Het Landelijk Overleg, dat voor komend weekeinde op drie plaatsen „hardere, maar geens zins agressieve" protestacties heeft aangekondigd, zal de poli tiek met dit rapport gaan be werken. Het is het eerste rapport waarin het gebundelde verzet tegen de Betuwelijn de eigen ar gumenten uitvoerig met cijfers schraagt. Belangrijkste conclu sie is dat de Rotterdamse haven en daarmee het wegtransport ook zonder Betuwelijn fors blijft groeien. Mét spoorlijn zou die groei in de komende twintig jaar 37 procent zijn, zonder nog altijd 31 procent. Mocht de spoorlijn toch worden aange legd en aan de hoge ver wachtingen voldoen dan leidt dat tot extra groei, waar door ook het wegtransport extra toeneemt. Dat is volgens het rapport „flagrant in strijd met de milieunota's van de rege ring". De alternatieve rekenmees ters concluderen verder dat de binnenscheepvaart in staat is Cicero Geen verstandig mens zal ooit zeggen dat verandering van mening onstandvastigheid is. VANDAAG PAGINA'S - 30 Binnenland 3 Buitenland 5 Cultuur 11 Economie/Beurs 7 Familieberichten 4 Feiten en meningen 2 Info 10 Over leven 23 Programma's 13 Randstad Regio 21 15,17,18,19 Religie 16 RTV Show 12 Schrijvende Lezers 24 Sport 27,28,29 Stand van zaken 25 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe zon Wisselend bewolkt en een enkele bui. Minimumtemperatuur rond 11 graden. Middag1,emperatuur omstreeks 18 graden. Matige wes telijke wind, kracht 3 a 4. Staatssecretaris gebruikte papier universiteit privé den haag. gpd De nieuwe staatssecretaris van onderwijs In 't Veld heeft toen hij nog hoogleraar was het briefpapier van de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam gebruikt voor een opdracht van zijn ei gen bestuurkundig adviesbu reau. Het ging om het verrich ten van onderzoek naar het functioneren van het gemeente bestuur van Eindhoven. Vorig jaar sloot hij daarover een con tract met de gemeente. De of ferte en rekening staan op brief papier van de Erasmusuniversi- teit, zo toont het blad Vrij Ne derland deze week aan. Lcidsch Dagblad v.> ïfr. atp 85» ito NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:. Adres: vrijwel de gehele functie van de Betuwelijn over te nemen, mits de overheid daarin een fractie investeert van de miljarden die voor de Betuweroute nodig zijn. Er is dan volop tijd om 'duurza me' oplossingen te vinden voor het transportprobleem. Het moet bovendien ernstig worden betwijfeld of de Betu welijn ooit een succes wordt. Volgens de officiële berekenin gen kan de Betuwelijn op de lange termijn rendabel worden. Maar daarbij worden tal van fi nanciële aspecten uit het oog verloren, zo luidt de kritiek. Er wordt bijvoorbeeld geen reke ning gehouden met de benodig de aanleg van een zij-arm over de Veluwe (Arnhem/Nijmegen- Oldenzaal) en met een aftak king naar Venlo. Die nieuwe goederenspoorlijnen vergen ook een miljardeninvestering en „een ingreep in het leefmilieu van dezelfde omvang als de Be tuweroute". Tel. Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: i CD Per maand, automatisch (ƒ28.75) j CD Pcr kwartaal j 0 via acceptgiro 82,85) [~l automatisch 82.85) Nr. bank/giro: i Handtekening Of bd 071-128030 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1