Rijn- en Veenstreek Officier eist tbs voor moord op mongooltje iiigL Jongen voor agresieve casuarissen Albanianae Alphen krijgt gymnasium Politie arresteert verdachten overval Sportvoorzieningen in Europapark Paddegat beschermd tegen afslag van oevers Politiek: toekomstdiscussie beter verkopen Alphense winkeliers met bus naar Raad van State WOENSDAG 16 JUN11993 Inbraak in woning HAZERSwouDE-dqrp. Uit een woning aan de Van den Boschstraat in Hazerswoude-Dorp zijn gisternacht een telefoontoestel en een lepelrek gestolen. De inbreker kwam de woning binnen door de achterdeur open te breken. Doorrijder aangehouden De politie heeft gisteren op de Plantage in Oude Wetering een 23-jarige man uit Rijsenhout aangehouden. De man had de avond daarvoor op de Bruggestraat een kabelkastje en een hekje bij een woning omver gereden. Daarna reed hij door. Hij richtte een schade aan van 5000 gulden. Aan de schil fers die bij het hekje werden gevonden kon de politie zien om welke auto het ging. Toen de politie een dergelijke wagen giste ren zag rijden met een deuk erin, viel de Rijsenhouter door de mand. Snorfietser gewond door kachelpijp hazerswoude-rundijk Een 41 -jarige Alphen heeft ernstige ver wondingen aan zijn gezicht opgelopen nadat hij op de Rijndijk in Hazerswoude botste tegen een tegemoetkomende fietser. Het ongeluk gebeurde maandagmiddag rond half vier. De fietser reed in de richting van Leiden met een kachelpijp in zijn armen. Bij het passeren kwam de kachelpijp tegen het hoofd van de Al- phenaar aan. Deze is overgebracht naar het AZL. leimuiden marieta kroft vervolg van voorpagina Na een zoekactie heeft de poli tie gisteren twee Alphenaren aangehouden die ervan worden verdacht de gewapende overval op de drogisterij 't Dorpsplein in Leimuiden te hebben ge pleegd. Een van de twee, een man van 28 jaar, stapte de win kel binnen en bedreigde de me dewerkster met een vuurwapen. Nadat zij geld uit de kassa had gehaald, verdween de man in de richting van de Dorpsstraat. Een getuige die kort daarna in de winkel kwam, zag de over valler wegrijden in een licht groene Volkswagen, waarin zijn nog iemand zat. Deze 27-jarige man bestuurde de auto en reed in de richting van Rijnsaterwou- de. De politiekorpsen van Al phen, Leiderdorp en de Haar lemmermeer begonnen onmid dellijk met een grote zoekactie. De auto werd weer gesignaleerd op de Westkanaalweg tussen Ter Aar en Alphen. Kort daarna werd de wagen aangetroffen in Alphen en konden de twee in zittenden worden aangehou den. Zij werden overgebracht naar het politiebureau in Al phen. Het zijn bekenden van de politie. den haag»anp De vader van de drie dagen ou de gehandicapte baby Sjanice kon het niet verkroppen dat hij 'geen gezond kindje kon ma ken'. Toen 's middags de dokter kwam vertellen dat zijn dochter een mongooltje was, kon hij al leen maar in paniek denken: zij moet dood. Hij nam 's avonds de baby mee naar de zee bij Zandvoort. Hij duwde haar in het water en kneep haar keel dicht, waarna ze stierf. Officier van justitie mr. J. van Ek eiste gisteren bij de rechtbank in Den Haag tbs we gens moord tegen de 32-jarige man uit Oude Wetering. Volgens Van Ek is er sprake van moord met voorbedachte rade. De officier baseert dit op verklaringen van de verdachte dat hij 's middags meermalen te kennen heeft gegeven dat het kind dood moest. Zijn vrouw vond dit niet en zei nog: 'Dit redden we samen ook nog wel'. De verdachte vond van niet. Uit psychiatrisch en psycho logisch onderzoek blijkt dat de man die bewuste avond in sep tember vorig jaar niet toereke ningsvatbaar was. De kans op herhaling wordt niet uitgeslo ten, maar wel klein geacht. De rechtbank probeerde gisteren hier meer duidelijkheid over te krijgen, maar kwam er niet echt uit. Zwanger Zijn vrouw is inmiddels alweer zes maanden zwanger. Vrucht waterpunctie heeft uitgewezen dat zij geen mongooltje draagt. De officier van justitie vond het erg verontrustend dat de ver dachte weer vader wordt omdat gedragsdeskundigen verwach ten dat de tijd rond de bevalling erg moeilijk zal worden voor de familie. Het stel zag de komst van zijn eerste baby als 'bekroning van de geleverde inspanningen' om het incestverleden van de vrouw te verwerken. „Na alles wat we samen hebben meege maakt, kregen we ook nog een gehandicapt kind. Ik had dat niet verwacht en vond het vre selijk", aldus de vader. Het echtpaar is in therapie en maakt het naar eigen zeggen goed. De rechtbank doet uitspraak 29 juni. Dure auto in Hazerswoude gestolen hazerswoude-rundijk Een auto met een waarde van 40.000 gulden is afgelopen nacht ge stolen vanaf een erf van een boerderij aan de Bentweg in Hazers woude. De auto was afgesloten. rtfljiifimni Deze zomer zullen de bewoners van de wijk Kerk en Zanen nog weinig plezier hebben van hun wijkpark. Tot september wordt het 'Europapark', tussen de Noorderkeerkring en de Evenaar nog het speelterrein voor draglines en bulldozers. Maar daarna kunnen de Alphenaren zich in het park op allerlei manieren vermaken. Het Europapark krijgt namelijk een scala aan sportvoorzieningen. Op dit moment wordt er druk gegraven aan de waterpartijen in het park. Het water wordt straks verleven digd met een kabelbaan, een hangbrug, drijf- vlotjes en een zandstrandje. Langs het fiets- en voetpad, waarboven ooit nog een hangbaan naar Archeon zou moeten komen, staan acht verharde speelvel den gepland. De velden worden geschikt ge maakt voor het spelen van tennis, basketbal, volleybal en badminton. Elders in het park komt nog een speelter rein voor kleine kinderen. Ook worden er in het park twee tafeltennistafels opgesteld en komt er een jeu-de-boulesbaan. Om ook de hondenbezitters in de wijk ten dienste te zijn, zonder dat zij het hele park in bezit nemen, komt er aan de zuidkant van het park tenslot te een terrein waar honden vrij mogen dollen. foto ben de bruyn Wonder in Avifauna alphen aan den run janet van duk Het scheepvaartverkeer op het Paddegat moet het rusti ger aandoen. Om verdere be schadiging van de oevers te voorkomen, moeten schepen op de verbinding tussen Braassemermeer, Wijde Aa en de Woudwetering hun waterslag beperken. De pro vincie stelt» geen snelheidsli miet, omdat de hoeveelheid verplaatst water per schip sterk verschilt. Bezitters van woonboten en weilanden aan het Padde gat klopten onlangs aan bij de provincie met het verzoek maatregelen te nemen tegen de golven die de scheepvaart veroorzaakt. Steeds vaker vernielen grote slaggolven de steigers en de oevers aan het Paddegat. De waterslag wordt vol gens de omwonenden ver oorzaakt door de snelheid waarmee de boten langsko men. Die conclusie wordt bevestigd door een onder zoek van de rijkspolitie te water, die het gebied een tijdje in de gaten heeft ge houden. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben nu be sloten dat op het Paddegat 'geen onverhoedse vaarbe- wegingen' meer mogen wor den gemaakt. Dit betekent volgens een woordvoerster op het provinciehuis niet dat de schepen nu slingerend over de waterweg gaan. „Het is scheepvaart taal voor snel heid aanpassen, schippers kennen de uitdrukldng." Hetzelfde verbod is overigens al van toepassing op de Hei mans- en Woudwetering. 1 let wordt nu simpelweg ver lengd tot aan het Paddegat. De provincie heeft bewust niet gekozen voor een snel heidslimiet. Volgens de woordvoerster heen dat geen enkele zin. De hoeveelheid water die wordt verplaatst verschilt nogal per boot. Een boot met een stompe boeg zet veel meer golven in be weging dan een gestroom lijnd vaartuig. Daarom moet iedere schipper zelf bekijken hoe hard hij kan varen zon der te veel waterslag te ver oorzaken. Het is net alsof ze hun pyjama jasjes nog aan hebben, de twee jonge casuarissen die vorige week uit hun ei zijn gekropen in het Alphense vogelpark Avifau na. Ze zien er nu nog lief en schattig uit, maar dat verandert snel. Over een maand of acht zijn ze hun geel-zwarte strepen kwijt en hebben ze een diep donkerblauwe vacht. En dan zitten ze zeker niet meer samen in een hok. Om te voorkomen dat ze elkaar afmaken, worden ze gescheiden. Oudere casuarissen zijn be hoorlijk agressief. Niet alleen ten opzichte van elkaar, ook te genover mensen. Alphense ver-' zorgers gaan daarom nooit al leen een hok in. „Ze hebben ontzettend sterke poten met ge vaarlijke nagels, waar ze je van top tot teen mee open kunnen halen", weet M. Verkade, het hoofd dierenverzorging in Avifauna. Niet uit eigen ervaring overigens: „Er is hier nog nooit wat gebeurd." In de vrije natuur leven de grote vogels apart. In dierentui nen werden ze tot een jaar of zes geleden echter gezellig bij elkaar in een hok gestopt. Ze maakten elkaar af, tot er op een gegeven moment altijd maar eentje over bleef. De ene keer kwam een vrouwtje als sterkste uit de strijd, de andere keer een mannetje. longen werden dan ook zel den geboren in dierentuinen. Volgens Verkade zijn er voor het laatst in 1920 of 1921 in Amster dam eieren uitgebroed. „Daar zijn verder weinig gegevens overbekend." Aparte hokken Voor de vier oudere casuarissen die Avifauna zes jaar geleden kocht, zijn in het vogelpark aparte hokken gebouwd. Maar er wordt van alles aan gedaan om ervoor te zorgen dat er jon gen komen. De dierenverzor gers houden de vier grote vogels - die elkaar kunnen zien - goed in de gaten. Verkade: „Zodra we merken dat ze elkaar aardig vin den, zetten we ze bij elkaar." In de hoop dat ze gaan paren. „Soms gaan ze na een uur al vechten, soms gaat het een paar dagen goed." Deze keer hielden twee ca suarissen het wel vier weken met elkaar uit. Dertien grote donkergroene eieren werden er gelegd. Twaalf kwamen in de broedmachine terecht, op een ei broedt de haan. Twee eieren zijn inmiddels uitgekomen. Vo rig jaar had het misschien ook al zo ver kunnen komen, ware het niet dat toen de eieren van de casuaris casuaris werden ge stolen. De diefstal is nooit opge lost. „Misschien waren het ver zamelaars, misschien vanda- De twee jonge casuarissen zien er nu nog lief en schattig uit, maar als ze wat ouder zijn, zijn ze behoorlijk agressief. foto ben de bruyn len", zegt Verkade. Of er nog meer jonge vogels worden geboren is nog niet te zeggen. Het is moeilijk te zien of de eieren bevrucht zijn. „Voor een kippeëi kun je een lampje houden en dan zie je de em bryo. Maar de schaal van deze eieren is heel donker. Met een lampje kun je alleen een lucht bel zien, als die beweegt zit er leven in het ei." Waarschijnlijk komen er wel meer eieren uit, denkt Verkade. Omdat nu ook bekend is dat de eieren na 49 dagen uitkomen, rekent hij er een beetje op dat Avifauna vol gende week donderdag weer een nieuwe casuaris casuaris kan begroeten. Bewust Bij de aankoop van de vogels heeft Avifauna bewust gekozen voor paartjes. Het geslacht van de vogels moest daarvoor wor den bepaald met een chromo somentest. „Vroeger wisten ze in dierentuinen ook niet of ze vrouwtjes of mannetjes hadden, omdat het verschil moeilijk is te zien." De casuaris casuaris komt in de vrije natuur voor in Australië en Nieuw Guinea. Verkade is er blij mee dat de vogels ook in Avifauna verblijven. „Ze horen erbij, wij hebben heel veel leden van de familie struisvogel." Leuk vindt Verkade de ander halve meter grote beesten niet echt. Wel eigenaardig. „Het zijn vogels, maar toch kunnen ze niet vliegen. Ze hebben hele maal geen vleugels, alleen een paar harde pennen." En omdat de vogels zo agres sief zijn, is het voor de verzor gers een uitdaging om met ze om te gaan, weet Verkade. Bang is hij nooit: „Ie moet altijd op letten. Wat dat betreft is het hetzelfde als met leeuwen en tijgers." Het Albanianae in Alphen krijgt een gymnasium als de fusie met de Koningin Julianaschool doorgaat. De pro vincie Zuid-Holland gaat akkoord met de omzetting van de atheneumafdeling in een lyceum als de fusie per 1 au gustus 1994 zijn beslag krijgt. De omzetting betekent dat de openbare scholengemeenschap mag dan ook klassie ke talen gaan doceren. dan 1600 leerlingen. Gezien het leerlingental heeft de schooi dan voldoende mogelijkheden vooreen lyceum. Het Albanianae heeft een aanvraag voor een lyceum bij de provincie ingediend om de concurrentiepositie van de school te verbeteren. Bovendien is het schoolbestuur van me- s den run De provincie stelt die voorwaar de omdat ze anders bang is dat de Julianaschool, een school voor voorbereidend beroepson derwijs, door de verhoogde op heffingsnormen in gevaar komt. Door de fusie ontstaat een scholengemeenschap met meer ning dat het maar weinig hoeft te kosten om het atheneum om Beide scholen willen nog niet reageren op het standpunt van de provincie. Volgens een woordvoerder van de Koningin Julianaschool kunnen pas op 29 juni mededelingen worden ge daan over de veranderingen. Ook het Ashram College in Al phen mag van GS worden uit gebreid met een gymnasium. Na de fusie van het Ashram met de Nieuwe Cope in Nieuwkoop die in augustus 1994 zijn beslag moet krijgen, telt ook deze scholengemeenschap ruim 1600leeriingen. Geen avonden organiseren waar politici hun verhaal aan een lege zaal vertellen. Op die manier komt de brede maat schappelijke discussie over de toekomst van Alphen nooit van de grond. De stichting samen werkende politieke partijen stelt daarom voor de discussie met een grootse manifestatie aan de man te brengen. De politieke partijen willen in de eerste helft van september een tent neerzetten in het cen trum van Alphen. In die tent VVV wil uitbreiden oude wetering De VW in Oude Wetering wil het promoten van Alkemade uitbreiden. Het bestuur wil dat de toeristen folders over de ge meente ook bij het raadhuis of bij de Rabobank in Roelo- farendsveen moeten kunnen krijgen. De VW raakt in de loop van het volgend jaar haar logo kwijt. In plaats daarvan wordt het een promotiekantoor. Dat heeft de algemene ledenvergadering on langs besloten. Het kantoor wordt lid van de WV in AJphen of Leiden. Daar moet nog een besluit over worden genomen. De vw in Oude Wetering mag niet meer onder de vlag van de landelijke organisatie werken. Om het logo te mogen voeren, stelt het Nederlandse Bureau voor Toerisme strenge eisen. Het kantoor in Oude We tering kan daaraan niet vol doen. Het verstrekt vooral infor matie over fiets-, auto- en boot tochten in Alkemade. zou dan een 'laagdrempelige in loopbijeenkomst' moeten ko men waar de Alphenaren in kwissen en speelse enquêtes mee kunnen denken over de toekomst van hun gemeente. Ook een directe uitzending van de manifestatie op de Alphense kabel wordt overwogen. Vorige maand trok de eerste discussie-avond over de toe komst van Alphen vooral politi ci en direct betrokkenen. 'Ge wone' burgers waren bijna niet aanwezig bij deze avond. De le den van de commissie die een rapport heeft gemaakt over de toekomstige ontwikkeling van de 'stad in het Groene Hart' ver klaarden zich daar bereid bij al lerlei discussiebijeenkomsten uitleg te gewen. Hoewel de samenwerkende politieke partijen dus weinig heil zien in discussie-avonden, staat voor de komende weken nog een aantal op het program ma. De middenstandsorganisa ties VOA en OMKA, de milieu groepen IVN en Rein Alphen. de stichting welzijn ouderen en de stichting molenviergang Aarlan- derveen houden binnenkort al- tanaa) hun eigen bijeenkomst. n den run gert v wacht hij een of meer bussen te kunnen reserveren. Tegen de afsluiting van de brug wordt bezwaar gemaakt door onder meer de Kamer van Koophandel.hei k\< delm- ca, de Aarhof en het grootwin kelbedrijf. Volgens Allart zal het grootwinkelbedrijf cijfers over leggen waaruit blijkt dat de om zet in de periode dat de Alphen se brug was afgesloten met tien procent is gedaald. „Voor een gewone onderne mer is dat moeilijk om precies vast te stellen", zegt Allart: „Maar die grote zaken kunnen hun omzet goed vergelijken met omzetten die in andere filialen worden gehaald. En dat blijkt dat de afsluiting zeer nadelige gevolgen heeft gehad. Tia. als ons bezwaarschrift toch afgewe zen wordt dan zou ik echt niet weten wat we nog meer voor bewijsmateriaal moeten aan dragen." Om zoveel mogelijk onderne mers op de publieke tribune bij de Raad van State te krijgen, laat de Alphense ondernemers vereniging Omka dinsdag een speciale bus naar Den Haag rij den. Die ochtend behandelt de Raad van State het verzoek van de Alphense ondernemers om de voorgenomen afsluiting van de Alphense brug voor autover keer op te schorten. Woordvoerder Allart van de Omca verwacht dat een over volle tribune tijdens de behan deling van de zaak een gunstige invloed kan hebben op de af handeling van de zaak. „Er zijn voldoende winkeliers die mee willen, dat is het probleem niet", zegt Allart: „Maar velen zijn niet in staat om te gaan omdat de winkel ook open moet." Eind deze week ver-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19