Voorbereiding bouw vuilfabriek gaat door 'Politie Lisse moet niet zo mopperen' Leiden Regio Bollenrooien begonnen Voorschoten zegtneetegen SVI Districtschef Wegman boos over uitlatingen Lissese dienders Woningcorporaties halen onderste uit kan bij verhoging WOENSDAG 16 JUN11993 Met de goedkeuring van de Leidse gemeenteraad kunnen de voorbereidingen voor de bouw van een afvalschei- dings- en vergistingsinstallatie (SVI) doorgaan. Het Pro vinciaal Afvalverwijderingsbedrijf Zuid-Holland (Proav) wacht de besluiten van de overige acht regiogemeenten niet af. Zij krijgen uitstel tot 1 oktober om een welover wogen besluit te kunnen nemen. „Tegen die tijd zien we wel wie er meedoet", zei milieuwethouder H. de la Mar gisteravond. „Ik verwacht dat het er zeven van de negen zijn." leiden/regio erna straatsma Van de negen Gevulei-gemeen- ten haakte Voorschoten gister avond definitief af. Voorschoten is bang dat de bouw van de vuilfabriek veel duurder uitvalt dan nu begroot. De gemeente geeft er daarom de voorkeur aan vuilnis naar de AVR in Rijn mond te brengen. Dat is wel wat duurder dan de verwachte verwerkingsprijs van huisvuil bij de SVI, maar Voorschoten neemt liever het zekere voor het onzekere. De Proav, samen met de Ge- vulei (Gemeenschappelijke Vuilverwerking Leiden en om streken) initiatiefnemer van de SVI-project, is bereid een risico te nemen nu Leiden akkoord is gegaan met het plan. Gezien de dringende behoefte aan een nieuwe en goedkope manier van afvalverwerking heeft de Proav haast. De instemming van de overige acht Gevulei-ge- meenten - die eerst voor 1 juli gevraagd werd - wordt daarom niet afgewacht. De komende maanden wor den onder meer bouwtekenin gen gemaakt en vergunningen aangevraagd. De gezamenlijke regio-gemeenten moeten bij deelname aan het project in to taal circa drie miljoen gulden bijdragen aan deze voorberei- dingskosten. De Proav betaalt de overige drie miljoen gulden die hiervoor nodig is. Over de locatie van de SVI wordt pas in het najaar een be slissing genomen, als de studie over de milieu-effecten is afge rond. De la Mar, voorzitter van de Gevulei, heeft een duidelijke voorkeur voor de bouw van de installatie aan de Voorschoter- weg in Leiden. Het alternatief is een terrein aan de Rhijnhofweg in Oegstgeest. Een meerderheid van de Leidse fracties drong er gister avond op aan dat er wordt ge kozen voor een normale proce dure bij het wijzigen van be stemmingsplannen. Zo'n proce dure duurt weliswaar langer dan het aanvragen van èen ont heffing ('artikel 19-procedure'), maar biedt meer rechtszeker heid. Om niet in tijdnood te komen zou de Gevulei er volgens som mige fracties bij de provincie op moeten aandringen het afval - overslagstation in de Gabriël Metzustraat langer open te mo gen houden. Dat station wordt tijdelijk gedoogd tot 1 januari 1996. Daarna moeten de regio gemeenten een nieuwe plek hebben voor de opslag en ver werking van huisvuil. De fracties drongen er verder op aan dat gezocht moet wor den naar bedrijven die een deel van het financiële risico van de bouw van de experimentele af valinstallatie op zich willen ne men. Het risico wordt nu ge deeld door Gevulei en Proav. De beoogde bouwer van de instal latie. Paques/BFI, zag hier na langdurige onderhandelingen vanaf. PvdA-raadslid C. de Boer: „Met een reeks financiële déba- cles achter de rug op het gebied van afvalverwerking en een to tale schuld van 32 miljoen gul den is het moeilijk aan burgers uit te leggen dat we weer een groot risico willen nemen." Van de Gevulei-gemeenten hebben Sassenheim en Zoeter- woude zich inmiddels voor deelname aan het SVI-project uitgesproken. Burgemeester en wethouders van Zoeterwoude stemden gisteren in met het project, op voorwaarde dat de Gevulei-gemeenten geen finan cieel risico lopen. De gemeente raad buigt zich 24 juni over het B en YV-besluit. De verwachting is, dat dat besluit de steun krijgt van de meerderheid van de raad. Sassenheim sprak zich al eerder uit voor deelname. noordwuk» Het bollenrooiseizoen is weer begonnen. Met man en macht wordt op de velden gewerkt om de bollen uit de grond te halen. De oogst wordt gedroogd en kan over enige tijd worden bewerkt De eerste bordjes waarop mensen voor het pellen van de tulpen- en hyacinten hollen worden gezocht zijn dan ook al van zolder gehaald en staan langs de kant van de weg. foto dick hogewoning voorschqten De Voorschotense politiek verzet zich vrijwel unaniem tegen het doorgaan met de voorbereidingen voor de bouw van een SVI-instailatie. De meerderheid stemde gisteren tijdens een commissiever gadering in met het voorstel van burgémeester en wethouders om Voorschotens afval naar de Af valverwerking Rijnmond (AVR) te brengen. Alleen Groen Links-raadslid S. Harlaar wil de nieuwe vorm van afvalverwerking, het scheiden en vergisten, een kans geven. De meeste raadsleden vinden de financiële risico's van een SM veel te groot. Ze gaan liever in zee met de AVR Deze berekent per ton afval wel een iets hoger tarief dan het de SM deelnemende ge meenten voorspiegelt. Maar Voorschoten verwacht dat de bouw van een SM veel duurder uitpakt, de tarieven per ton afval alsnog stijgen en de burger wordt opgezadeld met onnodig hoge reini gingsrechten. De besluitvorming over de SM is de meeste Voorschotense raadsleden in het verkeerde keelgat geschoten. De raad Beschuldigt de leidse wethouder H. de la Mar ervan de bouw van de installatie koste wat het kost te willen doordrukken. Doorgaan met het ontwikkelen van een SM beschouwen de meeste raadsleden als een stap in het duister. „Experimenteren met een SM is leuk, maar laat een hogere overheid dat maar doen", vond VM>raadslid Th.Schimmel. Bij de vermeende milieuvriendelijkheid van een SVI-instaüatie zette de raad grote vraagtekens. Verbranden van afval zou niet slechter zijn voor het milieu. „Ik heb laatst ergens gelezen dat de vuilverbrander in Amsterdam schonere lucht uitstoot dan wij dagelijks inademenzei CDA-raads lid H. van Eyk. „Wij hebben de schoonste verbrandingsinstallaties ter wereld", aldus PvdA-fractie voorzitter P. Dordregter. lisse/noordwuk paul de vliege De leiding van het politiedistrict Bollenstreek-Noord, chef E. Wegman en hoofd politiezaken C. Maat, maakt zich flink boos over uitlatingen van de collega's in Lisse. Gisteren klaagde een woordvoerder van het Lissese bu reau over de manier waarop gewerkt moet worden na de reorganisatie. „Lisse moet de straat op gaan in plaats van binnen te gaan zitten mopperen", aldus Wegman. Aanleiding tot de uitlatingen van 'Lisse' was een ket tingbotsing die maandag in dit dorp gebeurde. Pas na een half uur arriveerde een politiewagen. In de tussen tijd regelde een automobilist het verkeer. „Dat is tegen woordig niet zo vreemd", reageerde een woordvoerder van bureau Lisse, gevraagd naar het hoe en waarom. „Dat krijg je met maar één politiewagen voor Hillegom, Lisse en De Zilk en één voor Noordwijk, Noordwijker- hout en Voorhout. De mensen klagen tegenwoordig steen en been dat het zo lang duurt." Hoofd politiezaken Maat en ook districtschef E. Weg man maken zich kwaad over dergelijke uitlatingen. Maat: „Als je zelf ontvreden bent met hoe de reorgani satie gaat, dan past het niet daar op die manier de pu bliciteit mee in te gaan. Bovendien klopt het niet. Be halve op het hoofdbureau in Noordwijk zijn op de bu reau's van Hillegom, Lisse en Noordwijkerhout ook au to's en mensen aanwezig en in geval van nood worden die er als een speer op uit gestuurd. Er rijdt dus inder daad standaard één auto per drie dorpen. Maar in geval van nood zijn het er wel degelijk meer." Voor het half uur dat er in Lisse zat tussen de mel ding en het ter plaatse komen van een politiewagen, heeft Maat wel een verklaring. „De surveillancewagen was met een arrestant op weg naar het bureau Noord wijk toen de melding binnenkwam. Een andere wagen stond op dat moment te posten bij de SI om een door- rijder na een aanrijding op te vangen. En op zo'n mo ment krijgt een melding van een aanrijding in Lisse zonder gewonden dus niet de hoogste prioriteit. De ar restant is eerst in Noordwijk in de cel gezet en daarna is men naar Lisse gereden." Niettemin erkent Maat dat door de politiereorganisa tie niet alles even soepel verloopt. „Natuurlijk. Maar ik ben er van overtuigd dat dat van voorbij gaande aard is. Bij elk veranderingsproces loop je immers tegen dingen aan waarvan je zegt: 'verdorie, dit moet voortaan an ders'. Maar als je op zo'n manier als Lisse nu doet din gen gaat roepen tegen de krant, dan getuigt dat er wat mij betreft niet van dat je met twee benen op de grond staat." Pinball wizzards, gclegenheidsflipperaars, beginnelingen en recreanten kunnen maandag 28 juni de degens kruisen tijdens het eerste flippertoernooi om de Hein Link/Sus Antigoon trofee. Zinderende spanning dus op de flippervelden, tenzij supertovenaar Dick Springer opduikt. In Café Sus Antigoon aan de B Oude Vest 81 staat nu nog BtfB maar een enkele flipperbak: de kermisachtige Funhouse, een vrolijke bak die als bijzonderheid een clownskop op het veld heeft staan die voortdurend ballen inslikt en er ook nog wel eens drie tegelijk wil uitspugen. Hetgeen beginnende flipperaars een lichte paniek kan bezorgen. Op 28 juni komen er voor het kampioenschap drie splinternieuwe flipperkasten bij. Die kasten zijn zo nieuw dat ze voor elke flipperaar een verrassing zullen vormen. De Funhouse is voor de vaste groep flipperaars in Sus Antigoon een open boek. De gedreven spelers kunnen de bal langdurig in het spel houden. „Zo lang dat sommige flipperaars maar even aan de bar gaan zitten als onze beste speler aan de beurt is", zegt mede-eigenaar Rob Baars. Vanuit de hoek van de flipperaars kwam de suggestie om eens een keer een toernooi te organiseren. En dan niet alleen op de Funhouse, omdat de kenners dan te veel in het voordeel zouden zijn. „Iedereen speelt twee spelletjes op elke machine. Degene met de hoogste totaalscore wint, of er wordt eventueel nog een finaleronde gehouden, als er veel deelnemers zijn. Misschien moet er nog wel een tweede avond worden georganiseerd, maar dat hoop ik liever te vermijden", zegt Baars. Als extra moeilijkheidsgraad funcioneert de jonge huiskat Sus, een echte kroegtijger, die geregeld op de bak spingt en de overgeconcentreerde flipperaar het zich op de doelen ontneemt. De wedstrijd zou een loterij kunnen worden, omdat iemand die toevallig een paar fortuinlijke ballen schiet op die manier flipperkampioen zou kunnen worden. „Maar de geoefende speler is natuurlijk toch wel in het voordeel. Als een vermaarde flipperaar als Dick Springer toevallig zou meedoen, zou dat direct een grote kanshebber zijn", denkt Baars. Zelf houdt Baars wel van het spelletje. „Maar ik heb moeite om langdurig geconcentreerd te blijven spelen. Een flipperkast is een stuk gezelliger en socialer dan een gokmachine, waar mensen in hun eentje op staan te spelen." De deelname aan het kampioenschap staat open voor iedereen. „Flipperen is iets van alle leeftijden. Jongeren doen het graag, maar er zijn ook genoeg oudere flipperaars." De kampioenstrofee is opgedragen aan Hein Link, de bekende Leidse verhuurder van spelautomaten. „Ik koester veel sympathie voor hem. Hij heeft ons geholpen met het opzetten van het café, dat genoemd is naar het familiespook uit 'Het eiland Amoras', het eerste Suske en Wiske-album." Het flippertoernooi zou een jaarlijkse traditie kunnen worden, mits er voldoende belangstelling is. Belangstellenden kunnen zich tot en met 21 juni 's avonds bij Sus Antigoon aanmelden. Deelname kost tien gulden. Redden 'Zo lang niet iedereen kan zwemmen moet iedere •zwemmer een zwemmend redder zijn'. Misschien een wat al nobel streven, maar deze uitspraak van Harry Boersma, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen in het jubileumboekje van de leidse Reddingsbrigade (LRB) geeft wel aan waar het om gaat. De LRB draagt er al 75 jaar toe Verwijt niet terecht amsterdam/leiden gpd eric jan weterings De gëmiddelde huurverhoging per 1 juli dreigt eerder op 5,5 procent dan op de voorgestelde 4,75 procent uit te komen. De woningbouwverenigingen ha len het onderste uit de kan, zo blijkt uit een onderzoek van de Nederlandse Woonbond in Am sterdam. De Federatie van Leid se Woningcorporaties vindt dat verwijt niet terecht. „Ik zou als woonbond ook zo iets roepen',' reageert beleidsme dewerker H. Zoon van de Leidse Federatie. De gemiddelde ver hoging ligt in Leiden op zo'n 5,5 procent. Dat is volgens hem ook noodzakelijk omdat de woning bouwverenigingen anders hun exploitatierekeningen niet slui tend krijgen. „Veel huizen in Leiden zijn gebouwd volgens een systeem waarbij rijkssubsi dies met 5,5 procent per jaar worden verminderd. Dat verlies moeten de corporaties via de huur opvangen. Een tweede argument van Zoon is dat corporaties nog maar weinig tijd hebben gehad om hun huurprijzen met ver schillende bedragen te verho gen. „Tot vorig jaar werden alle huren met hetzelfde percentage verhoogd. Nog niet alle corpo- ratfes hebben de tijd gehad om hun huizenbestand voldoende te inventariseren. Omdat aan vankelijk voor dit jaar een alge mene verhoging van 5,5 procent was voorzien hebben de mees ten dat percentage'maar aange houden. Als je een woning drie procent duurder maakt, moeten twee andere bijna 6 procent duurder worden om op die 4,75 gemiddeld uit te komen.' Zes procent is de maximum verhoging die particuliere ver huurders mogen berekenen en dat doen ze dan ook zonder uit zondering. In de meeste geval- len betreft het panden van insti tutionele beleggers als pen- sioenfondsen die door tussen komst van een plaatselijke ma kelaar worden verhuurd. In Lei den gaat het om panden van onder meer Nationale Neder- j landen, Aegon, Centraal Beheer en het pensioenfonds van Phi- lips. Het probleem van de huurdif- ferentiatie in de sociale woning bouw werd recent aangesneden door B. Kempen, algemeen di recteur van de Nationale Wo ningraad (NWR) waarvan 750 woningbouwcorporaties met 'ruim 1.5 miljoen woningen lid zijn. Volgens hem zouden de huren in 1994 gemiddeld met niet meer dan 2 2,5 procent omhoog moeten. De maximale huurverhoging voor goede wo ningen met een duidelijk te lage huur zou echter op 7,5 procent moeten worden gesteld, vond hij. Dat de gemiddelde huurver hoging omlaag moet en kan, daarover is woordvoerder me vrouw Linssen van de Woon bond het volkomen eens met Kempen. „Maar het tweede deel van zijn voorstel is voor ons re- den genoeg om een protest- briefje naar staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting te „Kempen zegt terecht dat el- i ke huurder momenteel een (te) forse trendmatige huurverho ging betaalt, maar zijn oplos sing om de woningcorporaties meer ruimte te geven voor huurdifferentiatie is niet goed',' meent zij. „Als de huren van woningen die minder in trek zijn worden bevroren en zelfs j verlaagd, zouden de prijzen van gewilde woningen omhoog i kunnen schieten. Met die vrij heid van de verhuurders zijn wij niet gelukkig. bij dat mensen van een wisse verdrinkingsdood worden gered. Begin deze eeuw stond het zwemmend redden nog in de kinderschoenen. Bij de Leidse zwemclub De Zijl werd een begin gemaakt. In 1918 was het aantal personen dat zich met het redden bezighield dusdanig gegroeid dat besloten werd er een apart onderdeel van de zwemclub van te maken. In de eerste jaren hield de brigade zich bezig met het verzorgen van opleidingen en het plaatsen van reddingskastjes en reddingshaken langs singels en hij bruggen. In 1920 waren er 234 leden, een ongekend hoog aantal. In 1932 werd de LRB zelfstandig. Uit de LRB komt weer een nieuwe vereniging voort: de Eerste leidse EHBO Brigade. Zwemmend redden was tot 1929 een pure mannensport. In dat jaar deed de eerste reddende vrouw haar intrede. Inmiddels is duidelijk dat ook vrouwen hun mannetje staan als het om het redden van drenkelingen gaat. Zij maken tegenwoordig de helft van het aantal leden uit. In de oorlogsjaren werd veel schade aangericht aan reddingsstokken en reddingskastjes. Of dit te wijten was aan gevechtsacties, represailles van de bezetter of activiteiten van het verzet is niet duidelijk, maar zeker is dat vandaag de dag vandalen de reddingszaken niet met rust kunnen laten. Die moeten meestal veilig worden opgeborgen. Dieptepunt Tot overmaat van ramp liep ook het aantal leden sterk terug. In 1948 waren er nog maar 70. En dat terwijl het aantal potentiële drenkelingen door de bevolkingsgroei steeds verder toenam. In de jaren vijftig en zestig herstelde de LRB zich van het na-oorlogse dieptepunt en werd professioneler. Een beademingspop en een autoduikcabine werden aangeschaft. De autocabine die in 1967 werd aangeschaft bleek in 1969 onbruikbaar toen een nieuwe theorie werd ontwikkeld ten aanzien van het verlaten van auto's die te water zijn geraakt. Tot die tijd werd gedacht dat het beter was te wachten tot de auto op de bodem stond. Dat liep soms echter toch verkeerd af en volgens de nieuwe inzichten moet de auto zo snel mogelijk worden verlaten. In de jaren zeventig en tachtig bloeide de LRB. Er werden nieuwe zwembaden geopend en steeds meer activiteiten georganiseerd, zoals wedstrijden. De cursussen liepen voortreffelijk, jaarlijks werden honderden diploma's en brevetten uitgereikt. En dat allemaal met dank aan de kaderleden, die de ziel van de vereniging vormen. Ter gelegenheid van het jubileum wordt zaterdag 26 juni een receptie gegeven door de I.RB bij speeltuinvereniging Ons Eiland, Kortenaerstraat 61a in Leiden. De receptie duurt van half vijf tot half zeven. Rob Baars voor de flipperkast Funhouse in zijn café Sus Antigoon aan de Oude Vest, het decor voor het Leidse flipperkampioenschap. foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18