'Geen wal maar een puinstort' Etos pakt vader in. 'Ik ben de moeder van de Montessorischool' U95 Regio Zonder kippen kan de winkel niet draaien Justitie overweegt onderzoek naar zelfdoding Duitse vrouw Vuurwapens van overval Warriiond niet gevonden m EXCLUSIEF BIJ 6 0 WOENSDAG 16JUN11993 CHEF «GERT VISSER. 071-3 -CHEF* JANET VAN DIJK, 071-35641 Bezorgdheid over vuile grond in Warmond WARMOND» JUDY NIHOF Warmonders maken zich ongerust over de twijfelachtige samenstelling van de grond, die wordt gebruikt voor de aanleg een geluidswal bij de Klinkenbergerpias. Boven dien maken bewoners van de Hyacintenlaan zich zorgen over de afmeting van de wal. inmiddels een gebied met een breedte van 50 tot 100 meter gereserveerd voor de geluids wal. „Het feit dat zo'n breed ge bied wordt gebruikt, geeft al aan dat het gaat om een puin- of grondstort, die geluidswal wordt genoemd om het publiek te misleiden en koest te houden", zegt de Warmonder. Maximaal Volgens ambtenaar L. Banken van de provincie Zuid-Holland moet juist worden voorkomen dat de wal enorm breed gaat worden. Daarom heeft de pro vincie een extern bureau de op dracht gegeven om bij het ont werp vaq de wal 'nog even te kijken naar de hoogte en de breedte'. Banken: „Want de be doeling is dat het gebied er landschappelijk aardig uit komt te zien. De wal zal wat slingeren en niet overal even breed zijn. Ik denk dat de maximale breed- Volgens één bewoner die niet met zijn naam in de krant wil, wordt de wal bovendien wel 50 tot 100 meter breed. „Dat is geen geluidswal meer, maar een puinstort." Enige tijd geleden kondigde de provincie Zuid-Holland de aanleg aan van een geluidswal langs de spoorbaan ter hoogte van de Klinkenbergerpias. De honderden meters lange wal wordt gemaakt van licht veront reinigde grond, die sinds kort niet meer in de plas mag wor den gestort. De provincie wil daarmee twee vliegen in een klap slaan. Ze is van de licht verontreinigde grond af en de bezoekers van de plas hebben geen uitzicht meer op de spoor baan en blijven verschoond van het lawaai van het voorbijrazen- de treinverkeer. Aan de Warmondse kant is te minder dan 50 meter zal zijn." De wal wordt volgens Banken netjes afgewerkt met beplan ting. Wellicht komt er een pad overheen of erlangs. Dat het ge bied momenteel op een puin stort lijkt, komt volgens Banken doordat de aanvoer van grond gewoon doorgaat, ook al is de aanleg van de wal nog niet be gonnen. Over de samenstelling van de licht verontreinigde grond hoeft niemand zich volgens de pro vincie-ambtenaar zorgen te ma ken. In Warmond doen geruch ten de ronde over grond uit Schiphol, dat om duistere rede nen in Leiderdorp geweigerd zou zijn. „De grond moet aan bepaalde strenge normen vol doen, er mogen maar heel klei ne concentraties lood en derge lijke verontreinigende stoffen in zitten. De provincie ziet toe op de naleving hiervan", aldus Banken. Er gebeurt volgens hem niets wat verboden is. „Het is gewoon wettelijk vastgelegd dat licht verontreinigd materi aal mag worden gebruikt voor het aanleggen van een wal." Oegstgeestenaar Henk Heemskerk gedupeerd door verbod op legbatterij oegstgeest uesbeth buitink Marechaussee houdt doorrijder aan wassenaar Een 19-jarige dienstplichtig militair uit Grathem is gisteren door de marechaussee aangehouden. De man wordt verdacht van autodiefstal en doorrijden na een aanrijding. De militair botste maandagavond op de Van Ouderenlaan in Was senaar met zijn gestolen auto achterop een auto die stilstond voor een rood verkeerslicht. Vervolgens maakte hij zich uit de voeten. Zijn passagier, een 17-jarige dienstplichtig militair uit Stolwijk, meldde zich gistèren bij de marechaussee. Aan de hand van het verhoor van de Stolwijker kon de bestuurder worden aangehouden. ZOETERWOUDE van de Ronde van Zoeterwoude, zondag 20 juni, is het feest bij Don Bosco aan de Zuidbuurtse- weg. De barbecue staat klaar met alles wat daar bij hoort. De muziek wordt verzorgd door de Opalino's die onvervalste le vensliederen zingen en door de Studio 17 Disco Show. oegstgeest roy klopper De 24-jarige Duitse vrouw die donderdag 31 mei dood werd aangetroffen in het Oegstgees- ter hotel Het Witte Huis, heeft zichzelf om het leven gebracht. De vrouw logeerde in het hotel samen met een aantal Ameri kaanse hulpverleners in een po ging om af te kicken van drugs. De kwestie rond de dood van de vrouw wordt deze week voorgelegd aan de officier van justitie in Den Haag. Hij moet beoordelen of nader onderzoek nodig is naar de omstandighe den waaronder de zelfdoding is gepleegd. Dit is overigens een standaard-procedure. Volgens een politiewoord voerder is op dit moment geen rechercheur met de kwestie aan de slag. „Eerst moet het open baar ministerie besluiten of na der onderzoek nodig is." De po litie wil verder geen mededelin gen doen over de kwestie. Bedrijfsleider De Vries van hotel Het Witte Huis aan het Oegstgeester Wilhelminapark meldt dat de Duitse gaste zelf moord heeft gepleegd. Het slachtoffer logeerde in het Witte Huis omdat ze deelnam aan een soort afkick-project. „Wat ik er van weet is dat ze werd opge vangen door een aantal Ameri kaanse deskundigen. Het was zo'n project dat ook wordt ge daan met oorlogsslachtoffers die in een shock-toestand ver keren." Wat het nou precies voor een project is, weet De Vries ook niet. Hij laat evenmin los waar de behandeling werd gedaan. „In ieder geval was het niet hier." Volgens de woordvoerder wist de hotelleiding niets van de achtergronden van de Duitse gaste. „We hadden verder hele maal niets met hét project te maken. We verhuurden haar al leen een hotelkamer." Het is nog niet duidelijk wie achter het afkick-project zit dat de 24-jarige volgde. Bij de Oegstgeester psychiatrische kli nieken als Jelgersma, Endegeest en centrum '45 is er niets van bekend. De Jelinek-kliniek in Amsterdam, gespecialiseerd in drugs-hulpverlening geeft het adres van de Stichting Amok, een instantie in Amsterdam die zich bezighoudt met de opvang van buitenlandse drugsverslaaf den in Nederland. Ze richt zich vooral op Duitstalige jongeren, die in Nederland verblijven. Een woordvoerster van deze stich ting wil bevestigen noch ont kennen dat het slachtoffer bij Amok onder behandeling was. „In het kader van de privacy doe ik geen uitspraken over cliënten. Iedereen wordt hier behandeld onder de waarborg van volstrekte anonimiteit." Het stoffelijk overschot van de 24-jarige werd donderdag aangetroffen in haar hotelka mer. In eerste instantie dacht de politie aan een hartaanval. Na der onderzoek wees evenwel uit dat sprake was van een onna tuurlijke doodsoorzaak. De Oegstgeester melkboer Henk Heemskerk voelt zich zwaar ge- Na afloop dupeerd door het verbod van de gemeente op zijn legbatterij aan de Dorpsstraat. De batterij met 600 kippen moet per 20 juli weg, omdat ze te dicht bij de woningen staat. Volgens Heemskerk heeft zijn zuivelwin- keltje aan de Dorpsstraat zon der de verse eieren geen enkele kans van overleven. Bovendien zou hij een aanzienlijk aantal klanten verliezen in zijn melk- wijk, waar hij met een busje eveneens zuivel verkoopt. De legbatterij blijkt in een schuur op het erf van de winkel te ziin ondergebracht. Onopval lend van buiten, zonder de stank en het lawaai die de be zoeker verwacht. Binnen hangt een doordringende lucht van ammoniak en uit een lange rij hokken steken de hennen kaka- lend hun koppen. „Mijn buren klagen wel over de batterij, maar er zijn ook mensen in het Oude Dorp die niet eens weten dat hier kippen zitten." Heemskerk wijt de aanzeg ging tot sluiting vooral aan de nieuwe milieuwetgeving. „Toen ik hier 23 jaar geleden begon was de Dorpsstraat het verpau perde gedeelte van Oegstgeest. Ik ben verse eieren gaan verko pen als publiekstrekker, zodat de mensen vanzelf ook een stukje kaas en een potje jam ko pen. Toen zaten hier alleen bloemisten. Er werden geen milieu-eisen gesteld en de ge meente gedoogde de batterij. In die tijd was deze batterij heel modem; toen hield je geen los lopende kippen." De klachten van buren kwa men al snel na de oprichting. „Zo'n twintig jaar geleden kwa men mijn buren naast ons wo nen en zij probeerden de kip pen weg te krijgen. Ik heb ge probeerd aan hun klachten te gemoet te komen: ik heb een nieuwe behuizing gemaakt en stofroosters voor de ventilato ren laten maken. Daarna bleven ze klagen, maar de gemeente heeft me altijd behoorlijk kre dietgegeven." „Ik heb alles gedaan om het zo netjes mogelijk te houden zegt Heemskerk stellig. „Ik heb drie jaar geleden het aantal kip pen gehalveerd om aan de wen sen van de buren tegemoet te komen. Maar de nieuwe milieu- eisen zijn heel streng en daar is de gemeente aan gebonden. Ik kan wel een hinderwetvergun ning aanvragen, maar ik weet nu al zeker dat mijn buren daartegen zouden ageren en dan krijg ik die vergunning dus niet." Heemskerk verdedigt zijn leg batterij met vuur. „Het lijkt dieronvriendelijk, maar in mijn batterij zit de helft minder kip pen dan in de bio-industrie. Het is aanmerkelijk hygie"nischer dan scharreleieren. Kippen leg gen hun eieren toch op de grond waar ze staan en eieren zijn poreus. De bacterie' n heb ben invloed op de kwaliteit en vooral de smaak van de eieren. Bovendien denk ik dat de sal monella alleen bij scharreleie ren voorkomt. Bij mij rollen de eieren in het randje, zonder vuil te worden. Heemskerk is niet van plan het sluitingsbevel aan te vech ten. Zijn hoop is dat de ge meente een andere plaats voor de legbatterij vindt. De melk boer betwijfelt echter of dat op tijd lukt. „Er zijn wel een paar mogelijkheden, maar tot nu toe is het nog natte vingerwerk. En zonder die kippen kan mijn winkeltje niet draaien. Het is de allerlaatste buurtwinkel in Oegstgeest. Die eieren geven de gezelligheid, zonder dat gaan de mensen naar de supermarkt." De zoekactie van duikers gisteren in de Klinkenbergerpias in Warmond heeft geen resultaat opgeleverd. De twee vuurwapens die zaterdagochtend zijn gebruikt bij de overval in een woning aan de Dorpsstraat zijn niet gevonden. Een dag eerder door zocht een ME-peloton de polder, eveneens zonder resultaat. Vandaag zoekt de politie in glas- en vuilcontainers naar de twee pistolen. Ook wordt nog gezocht naar een tas waarin een deel van de buit zou zitten. Onder de Wamiond.se bevolking zijn vandaag pamfletten uitgedeeld waarin de bevolking wordt ge vraagd extra alert te zijn op de aanwezigheid van de verdwenen spullen in particuliere tuinen of plantsoenen. De politie gaat er van uit dat de wapens en de tas door de twee overvallers tijdens hun vlucht zijn weggegooid. De twee verdachten, een Amsterdammer en een man zonder vaste woonplaats, zijn gisteren voorgeleid aan de rechter-com- missaris die besloot het voorarrest met zes dagen te verlengen. De twee hebben nog steeds niet bekend. Provincie redt Villa Maritima van sloop wassenaar Het enige wat de eigenaar nu nog kan doen, is subsidie aan vragen voor de restauratiekos ten volgens de regeling 'Monu mentensubsidies Zuid-Holland 1989'. De provincie heeft de omstre den Villa Maritima aan de Pape- weg in Wassenaar gisteren aan gewezen als provinciaal monu ment. De eigenaar van het pand wil het slopen voor de bouw van appartementen, maar de plaatsing op de monumenten lijst maakt dit onmogelijk. Gedeputeerde Staten vinden de villa, die in 1912 werd ge bouwd, te waardevol om verlo ren te laten gaan. Ook zou het terrein waarop het gebouw staat 'grote natuurhistorische waar den' hebben. Villa Maritima werd destijds gebouwd als bur gemeesterswoning in opdracht van de toenmalige burgemees ter Storm. Ook is het huis enige tijd een meisjesinternaat ge weest. Huurverhoging is nekslag voor De Blesruiters stompwuk roy klopper De Stompwijkse ruitervereni- ging De Blesruiters vreest voor haar voortbestaan. Ze denkt dat de opgelegde huurverhoging van 300 procent een massaal le denverlies oplevert, op termijn noodgedwongen gevolgd door opheffing van de hele manege. De problemen van de Blesrui ters vinden hun oorsprong in de zogeheten 'Sportnotitie' die de gemeenteraad van Leidschen- dam in november 1992 aan nam. Uitvoering daarvan levert een bezuiniging op van 130.000 gulden. Een van de middelen om de kosten in de hand te houden is een huurverhoging voor clubs die gemeentelijke sportterreinen gebruiken. De Blesruiters huurt haar ter rein aan de Huyssitterweg van de gemeente. Het terrein is door de vereniging zelf ingericht en wordt door de leden op vrijwilli ge basis onderhouden. De ge meente betaalt dus geen cent mee aan de onderhoudskosten van het terrein. Toch wordt de huurprijs voor het complex verdrievoudigd, wat neerkomt op een lastenstij ging van 11.000 gulden. Door berekening aan de 69 leden be tekent een contributie-verho ging van 159 gulden per jaar. Het verenigingsbestuur laat in een protestbrief aan B en W we ten dat dit onacceptabel is. Se cretaris J. Spaan verwacht dat de huurverhoging de nekslag betekent voor de Blesruiters. „Daarmee wordt een neer waartse spiraal ingezet, waarna de vereniging voor de overblij vende leden geen bestaansrecht meer heeft. Dat is dus einde verhaal", aldus Spaan. De gemeente heeft de Bles ruiters in de begroting gelijkge schakeld met de andere plaatse lijke manege, Hestar. Dat is vol gens het bestuur onredelijk. „Hestar is voor een groot deel een commerciële vereniging, die met eigen paarden een ma nege exploiteert". schrijft Spaan. Het bestuur van de Blesrui ters is van mening dat de ge meente door de maatregelen ruitersport tot een elitaire be zigheid maakt. Dat is volgens de vereniging in strijd met de uit gangspunten van de sportnoti tie. Verder wil het bestuur dat Leidschendam zich houdt aan de belofte dat de gemeente een korting geeft op de accommo- datiekosten op een manier die rekening houdt met de draag kracht van de vereniging." De kwestie komt aan de orde op de vergadering van de dorpsraad in Stompwijk, don derdag 17 juni in het Dorpshuis aan de Dr. van Noortstraat. Adjunct-directrice Hende Pieters neemt noodgedwongen afscheid oegstgeest uesbeth buitink Ze stond 17 jaar geleden aan de wieg van het Montessori-onder- wijs in Oegstgeest en ze verlaat de school aan de Lange Voort slechts noodgedwongen. „Ik ben de moeder van de school", verklaart Hende Pieters (57) trots. Gisteren nam ze afscheid van kinderen,oud-leerlingen en collega's. kende bij de komsl van Pieters alleen een Montessorikleuterschool. „Daarna verspreidden de kinde ren zich over allerlei vormen van basisonderwijs, maar er was wel behoefte aan een Montes- sori-basisschool. Bij de invoe ring van de wet op het basison derwijs konden we kiezen: zelf doorgroeien van kleuterschool tot een volwaardige basisschool, of fuseren met de toenmalige Floraschool. We kozen voor de fusie. Ik weet nog goed hoe blij we waren wanneer een leerling werd aangemeld. Uiteindelijk hadden we 16 leerlingen, 16 ou ders die in ons geloofden. Dat maakte ons echt omzettend ge lukkig." De Montessorischool ging met 16 leerlingen de fusie in, maar inmiddels zijn er 339 kin deren. Het klassikale onderwijs van de Floraschool kent de ba sisschool aan de Lange Voort niet meer. Pieters kijkt met enige verte dering terug op die eerste jaren. „Ik deed in die tijd niets anders dan vergaderingen aflopen, want alle vergaderingen waren dubbel: één voor ons en één voor de Floraschool. De Mon tessorischool zat toen nog aan de Aert van Neslaan. Ik had boek in de Floraschool aar Lange Voort liggen, waarin ochtends een boodschap schreef om contact te houden met de collega's daar. 's Mor gens zetten de leerkrachten er allemaal hun handtekening on der; in de loop der tijd kwamen daar de spreuk van de dag en allerlei Chinese wijsheden bij", herinnert ze zich lachend. veel groen. Kinderen moeten zelfstandig kunnen werken. We hebben aanpassingen gemaakt door in de gangen werknissen te maken en er zijn inmiddels schooltuinen." Rugklachten Uiteindelijk vestigde de hele i de Lange Voort. school zich „Daar waren we ontzettend lukkig mee, hoewel het gebouw veel te klein was voor onze werkwijze. Montessori-onder wijs vraagt om werknissen en Pieters spreekt met duidelijke passie over Maria Montessori, de oprichtster van de onder wijsvorm, en over 'haar' school aan de Lange Voort. Ze moet voortijdig afscheid nemen, want ze kan de baan lichamelijk niet en meer aan. „Verpleegsters leren de tijdens de opleiding hoe ze hun t 's rug kunnen ontlasten; dat zou den onderwijskrachten ook op tijd moeten leren. Ik ben niet de enige met rugklachten." Ze wil niet hardop bekennen dat het afscheid haar moeite kost. „Deze periode is nu afge rond, ik heb een knop omge draaid. Ik werp me op andere dingen: ik ga in de tuin wroeten bij mijn nieuwe huis in Drenthe." Het afscheidsfeest gisteren maakte haar evenwel duidelijk emotioneel. „Al die kinderen, van 4 tot 12 jaar, die samen in perfecte harmonie zingen. Dat is zo'n unieke sfeer, die vind je niet in een andere school." En alle vaderdagcadeautjes natuurlijk ook. Hueo Boss After Shave 50 ml van 45.- MET GRATIS VOOR MOEDER: LAURA BIAGIOTTI TOILETTAS ROMA GEURMINIATUUR. Denim After Shave 100 ml. alle geuren MET GRATIS DENIM DEODORANTROLLER T.W.V. 5.95 Etos B.V. feliciteert filiaal Hoorn, Drogist van het jaar 1993.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17