Kerken: kwetsbaren uitgangspunt in de discussie sociale zekerheid Kerk Samenleving Toren in de steigers Antisemitisme neemt toe in de hele wereld Paus wijdt in Madrid nieuwe kathedraal in WOENSDAG 16 JUN11993 HET WEER al in het zuiden gelei delijk meer zon, in het noorden gelmatig wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog maar in Bretagne en Nor- mandië vandaag toenemende kans op regen. Stijging van middagtemperatuur t op vandaag maxima rond 25 gra den; langs de Kanaalkust lagere tempe- Portugal en Madeira: Portugal: Zonnig, vandaag misschien ook enkele wolkenvelden. Middagtem peratuur circa 30 graden, in het binnen- id iets hoger. Madeira: Zonnig weer it temperaturen in de middag Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Zonnig en warm tot zeer1 Middagtemperatuur aan de Golf va kaye en aan de Costa's ten noorde Benidorm rond 25 graden, aan de jn ten zuiden van Benidorm tussen 27 1 31 graden, landinwaarts tussen 32 1 37 graden. Canarische Eilanden: Droog en vooral aan de zuidstranden zonnig. Maxima tussen 23 en 28 gra- Marokko en Tunesië: Marokko: Flinke perioden met zon en droog. Maxima aan zee tussen de 25 en 30 graden. Tunesië: Flink wat zon. dins dag ook enkele wolkenvelden en rond Tunis kans op een bui. Middagtempera- tuten in de kustgebieden tussen de 25 Hn 30 graden Zuid-Frankrijk: Dinsdag wolkenvelden en plaatselijk nog bui. Vooral vandaag flink wat zon en droog. In het Rhónedal waait dinsdag eerst nog de Mistral. Middagtemperatu- van 23 graden in Les Landes tot it bij de 30 graden aan de Franse Ri- Mallorca enlbiza: Dinsdag- misschien enkele wolkenvel- vandaag opnieuw vrij zonnig. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Dinsdag veranderlijk bewolkt, kans op enkele regen- of onweersbuien en mid- dagtemperaturen tussen de 23 en 27 graden. Vandaag afnemende bungheid, r zon en een lichte stijging van tem peratuur. Griekenland en Kreta: Zonnig, in de löop van beide dagen op Griekse vasteland stapelwolken rvan enkele uitgroeien tot een regen- of onweersbui. Middagtemperaturen op de stranden tussen de 24 en 28 graden, Turkije en Cyprus: Dinsdag vooral langs de Turkse zuidkust op Cyprus nog vrij zonnig. Vandaag jer wolkenvelden. Op beide dagen op t Turkse vasteland kans op onweer. Middagtemperatuur langs de kusten en de 25 en 28 graden. Duitsland: Wolkenvelden, ook hier en daar wat zon. Dinsdag ten oosten van de Elbe plaatse lijk een bui, vandaag in de loop van de dag oök elders in het noorden kans op wat regen. Maxima dinsdag van 15 gra den in Sleeswijk-Holstein tot 20 graden iet zuiden; vandaag overal enkele Zwitserland: Dinsdag eerst nog wolkenvelden en plaatselijk enige tijd regen. Vandaag meer zon en droog. Maxima dinsdag rond 22 graden, bij Locarno en Lugano ongeveer 26 graden; vandaag enkele ££5 °Pkl #3» hagel Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind DONDERDAG 17 JUN11993 Zon-en maanstanden Zon op 05.16 Zon onder 22.00 Maan op 03.13 Maan onder 19.32 Waterstanden Katwijk Hoogwater02.09 14.28 Laag water 09.35 en 22.46 Weerrapporten 15 jun 8 u In de discussie over de sociale zekerheid moet het bijbel se begrip gerechtigheid centraal staan, vindt de Raad van Kerken in Nederland. In een brief aan het kabinet, poli tieke en maatschappelijke organisaties en de lidkerken maakt de Raad zich vooral zorgen 'over de mensen die in deze maatschappij steeds meer in het nauw komen. groei van het aantal mensen die aangewezen zijn op de sociale voorzieningen en de daling van het aantal participanten in het arbeidsproces leidt tot een vicieuze cirkel, die de samenle ving voor grote vragen stelt. Daarom wil de Raad meeden ken in de discussie over de soci ale zekerheid. In die discussie keren betaal baarheid, participatie door ar beid en oneigenlijk gebruik van de sociale voorzieningen steeds terug. Wat de betaalbaarheid betreft benadrukt de Raad dat het hier niet om een onafwend baar noodlot" gaat, maar om De Raad pleit dan ook voor een sociale rechtsstaat die allen in bescherming neemt die kwets baar zijn wal betreft hun mid delen van in hun bestaan. Deze rechtsstaat moet uitgaan van solidariteit, vooral van mensen die voldoende voor zichzelf kunnen zorgen, en mag finan cieringsproblemen niet oplos sen ten koste van degenen die op ondersteuning zijn aangewe- De Raad ontkent de proble men rond de sociale zekerheid niet. De Raad beseft dat de een keuze. Of de sociale zeker heid betaalbaar is, heeft alles te maken met de prioriteiten die overheid en samenleving stel len. Participatie door arbeid wordt vaak gezien als een redmiddel: mensen moeten weer geprik keld worden om aan het werk te gaan. De Raad tekent daarbij aan dat de prikkels tot arbeid maar voor een beperkte groep gelden. Voor velen is de (terug- Jweg naar de arbeidsmarkt ge sloten. Afgezien daarvan houdt de overwaardering van betaalde arbeid volgens de Raad een ern stige miskenning in van andere vormen van werk: de zorgarbeid en het vrijwilligerswerk. De Raad vindt dat het 'arbeids ethos' dat achter deze opvattin gen schuilt, ter discussie gesteld moet worden. Het oneigenlijke gebruik, of zelfs misbruik, van de sociale voorzieningen betekent volgens abbenes De toren van het markante hervormde kerkje van Abbenes staat in de steigers. De leien dakbedekking en het zinkwerk waren hoognodig aan een grote opknapbeurt toe en zelfs het haantje is tijdelijk van z'n plek gehaald om te worden ge restaureerd. Met de werkzaamheden, die in totaal zo'n twee maanden gaan duren, is een bedrag van ruim 80.000 gulden gemoeid. De investering wordt onder meer betaald uit de opbrengst van de jaarlijk se bazaar en rommelmarkt. Het kerkgebouw zelf werd twee jaar geleden al onder handen genomen. FOTO'WIM DIJKMAN door Jan Kruis de Raad een „aanslag op de so lidariteit". Blijkbaar kun je niet vertrouwen op de eerlijkheid van mensen die om ondersteu ning vragen. Dit leidt ertoe dat de 'goeden' onder de 'kwaden' lijden en tot stigmatisering van ieder die een beroep op de soci ale voorzieningen moet doen. Nogal selectief De Raad merkt op dat de ver ontwaardiging over oneigenlijk gebruik van sociale voorzienin gen en verzekeringen „nogal se lectief' is. Door ontduiking van belastingen en andere illegale maatregfelen om eigen kapitaal veilig te stellen, onttrekken mensen zich evenzeer aan de solidariteit. De plannen voor een zoge naamd ministelsel, waarbij de overheid zorgt voor een mini maal vangnet en de rest aange vuld wordt door privémaatrege- len of door sociale partners, staan volgens de Raad van Ker ken op gespannen voet met het uitgangspunt van de solidariteit. De Raad vreest dat het voor een aantal mensen onmogelijk zal zijn om zich 'bij te verzeke ren' en dat het 'basis-inkomen' in het ministelsel voortdurend in discussie zal zijn als mogelij ke bezuinigingspost. Dat schept permanente onzekerheid voor mensen in een kwetsbare posi tie, die de Raad nu juist wil ont- De Raad is zich ervan bewust dat een pleidooi voor de hand having van een sociale rechts staat met een sociale zekerheid die recht doet aan de meest kwetsbaren, een beroep bete kent op degenen die in de gele genheid zijn zich door arbeid een' goed inkomen te verwer ven. Daarom pleit de Raad ook voor uiterste terughoudendheid bij de eisen om loonsverhoging. Het antisemitisme is na de Tweede Wereldoorlog nog nooit zo toegenomen als in de jaren 1991 en 1992. Wereldwijd is het aantal incidenten min of meer gelijk gebleven, maar in Europa, vooral Duitsland en Italië, is er sprake van een duidelijke stij ging. Dit meldt het Institute of Jewish Affairs te Londen in een dinsdag uitgegeven rapport over het antisemitisme in 52 landen over 1992. Vooral in Oost-Europa be hoort het antisemitisme tot de orde van de dag. Vooraanstaan de politici in Hongarije, Roeme nië, Rusland en Polen maken gebruik van antisemitische pro paganda. zelfs in landen waar nauwelijks meer joden wonen. Vooral in Roemenië wordt het bestaan van de kleine joodse gemeenschap bedreigd. In Polen, waar nog geen 10.000 joden leven, dacht 10 procent van de bevolking dat er tussen de vier en zeven miljoen joden wonen, terwijl 25 procent het aantal joden tussen de 750.000 en 3,5 miljoen schatte. Hoewel het aantal racistische groepen in Oost-Europa stijgt, zijn er verhoudingsgewijs nog weinig antisemitische inciden ten. In de Verenigde Staten. Frankrijk en Canada daalde het aantal anti-joodse incidenten. Daarentegen steeg het in Duits land met 20 procent in vergelij king met 1991. Maar het antise mitisme was in de jaren '20 en '30 in Duitsland veel ernstiger. Nu moeten vooral begraafplaat sen en gedenktekens ter herin nering aan de jodenvervolging het ontgelden. Joden vormen in het hedendaagse Duitsland niet de voornaamste doelgroep van extreem-rechts. Het rapport, dat voor de tweede maal is verschenen, kwam tot stand in samenwer king met het Joods Wereldcon gres en joodse gemeenschap pen in de gehele wereld. Woensdag wordt het rapport in Wenen gepresenteerd op de in ternationale mensenrechten conferentie van de Verenigde Naties. Paus Johannes Paulus II heeft gisteren in Madrid de nieuwe Santa Maria de la Almuneda- kathedraal ingewijd, waarvan de eerste steen 110 jaar geleden werd gelegd. Geldgebrek, de Spaanse Burgeroorlog en een veranderende kijk op de rol van de godsdienst hadden tot de vertraging geleid. De kathedraal is opgedragen aan de maagd Maria, die als de patrones van de Spaanse hoofdstad geldt. Afgelopen vrijdag liepen dui zenden gelovigen uit om te zien hoe het beeld van de Maagd van Almuneda tijdens een plechtige processie van een an dere kerk naar de nieuwe kathe draal naast het koninklijk paleis werd gedragen. De naam is af geleid van het Arabische 'al me dina', de ommuurde stad. Volgens de legende werd het Mariabeeld door christenen in de stadswal verstopt toen in de achtste eeuw de Moren de stad bedfeigden. Het werd in de elf de eeuw ontdekt nadat een deel van de stadswal instortte. Onder keizer Karei V werden in de zestiende eeuw de eerste plannen gesmeed om een ka thedraal voor het Mariabeeld te bouwen. In 1879 gaf koning Alf onso XII hiervoor de toestem ming. Hij legde vier jaar later de eerste steen. Bij het uitbreken van de Spaanse Burgeroorlog in 1936 werd de bouw volledig stilge legd. In 1960 werd de facade ge bouwd. Vijf jaar werd de bouw stilgelegd, ditmaal wegens geld gebrek omdat de Spaanse RK Kerk meer aandacht aan sociale problemen ging besteden. Het aartsbisdom Madrid richtte in 1984 een fonds op, waaruit de bouw ten slotte werd bekostigd. De kathedraal, 99 bij 66 meter, is in grootte de vijfde in Spanje na Sevilla, Toleda, Granada en Palma de Mallorca. COLOFON uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgever^ Darmate bv. advertenties ma-vrij van 08 00-1700 uur: rubrieksadvertenties HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans hoo^kamoor1" °j Rooseveltstraat 82.2321 BM Leiden. telefoor»0 71 -356356 regiokantoren Kanaaistiaat 26e Lisse (Sleuteltjes) Telefoon 071 -143545. abonnementen Tel 071-128030 bij vooruitbet. (ine perkwartaal per kwartaal (post) perjaar postadressen Postbus 54.2300 AB Leiden. telefax Leiden advertenties'071 -323508 Leiden fam. berichten 071 -323508. Leiden redact«?071-321921. kuchten bezorging: mat/m/vr.j: 18.00-19.30 uur. zat: 10.00-12.00 uur 071-143241 PE GEOMMELE! BOES HEINZ EErrs' /e weet hoe OVZE 7^\/-SEE'E /Ar B£AV ££AV J/J ff£MT££M &&MM5L V W£ WOA/£A/ /AZ BUITENLAND KORT Holocaust in boek In Berlijn is gisteren een driedelige Encyclopedie van de Holocaust verschenen. Het bijna 2000 bladzijden tellende werk is de Duitstali- ge editie van een boek, dat in 1989 in Israël en 1990 in Amerika is verschenen. De ondertitel luidt De vervolging en uitmoording van de Eu ropese joden. Verschijningsvormen, oor zaken en motieven van de Holocaust alsmede de naoor logse gevolgen worden in de encyclopedie behandeld. Met het oog op het huidige racistische geweld in Duits land is het nodig dal de Holocaust immer in de her innering blijft, zei Thomas VVölk van de uitgeverij Argon. IKvu niet samen (1 De katholieke basisbeweging Initiative Kirche von unten (IKvu) houdt tijdens de Ka- tholikentag volgend jaar in Dresden een eigen, alterna tief programma. Het organi serende Zentralkomitee der deutschen Katholiken (ZdK) betreurt deze beslissing. Op nieuw houdt de IKvu zich buiten de samenwerking. Vooral in Oost-Duitsland zal dit op onbegrip stuiten, zo zei ZdK-secretaris Vincens Lissek gisteren in Bonn. De jaarvergadering van de basis beweging had afgelopen weekeinde hiertoe unaniem besloten. De 'dogmatische Westduitsers' in het ZdK-be- stuur blokkeerden volgens de basisbeweging een oplos sing, waarbij het IKvu-onder- deel een plaats in het officië le programma zou krijgen. IKvu niet samen {2} Tegenover de „verstarring van een achterhaald insti tuut" wilde de basisbewe ging in Dresden een „pro gramma van bevrijding in de geest van Christus" stellen. Daarbij zou noch sprake zijn van „censuur vooraf' noch van „buigen voor de machti gen in het land". De Katholt- kentag wordt om het andere jaar met de protestantse Kir- chentag gehouden. De afge lopen week vond in Mün- chen de Kirchentag in grote harmonie plaats. Verandering van luchtsoort Na het wegtrekken van een sto- rmgsgebied begon de luchtdruk dinsdag flink te stijgen en konden we getuige zijn van het typerende weersverloop bij het naderbij ko men van een hogedrukgebied. Eerst dreven er nog veel lage wol kenvelden van de Noordzee bin nen, maar omdat de lucht steeds droger werd, losten deze rond het middaguur op.Hoen kwam er zicht op enkele fraaie wolkenpartijen ho gerop in de atmosfeer. Er dreven wat pluimen ijskristallen (cirrus) voorbij en later enkele banken schaapjeswolken (altocumulus), die in banen gerangschikt waren dwars op de windrichting. Verder het binnenland in zagen we de condensatie van opstijgende bellen warme lucht in typische mooi-weerwolken (cumulus). Naar mate de middag vorderde verdwe nen ook deze en heerste slechts de felle juni-zon In de van oorsprong polaire lucht bleef het met 17 gra den tamelijk koel. Inmiddels is zachtere oceaanlucht binnengestroomd, maar deze ver andering van luchtsoort wordt zoals gebruikelijk door bewolking bege leid, met af en toe wat regen. De komende dagen probeert de zomer het verloren terrein terug te win nen. Op de oceaan draait de stro ming van west naar zuidwest. Ge leidelijk komt daarmee warmere, maar ook vochtige lucht naar West- Europa. De hitte boven het Iberisch Schier eiland breidt zich tegelijkertijd over Frankrijk uit. Ons land blijft op donderdag en vrijdag enigszins gevoelig voor frontuitlopers met soms wolkenvelden, maar ook zon nige momenten. Vooral als het wat langer opklaart kan het kwik al bo ven 20 graden stijgen. Het lijkt er op dat we tijdens het weekeinde van een vlaag Franse warmte kun nen genieten, omdat de wind meer zuidelijk wordt: 25 graden of iets hoger behoort dan tot de mogelijk heden. Toch ziet die opleving er niet sta biel uit. Voor standvastig zomer weer is sterke hogedruk noodzake lijk en daar ontbreekt het voorlopig aan. Waarschijnlijker is de vorming van een onweersstoring boven het verhitte zuidwesten van Europa, zodat de kans op buien in een later stadium weer groter wordt. HET WEER IN EUROPA Omstreden advocaat De dader van een mislukte aanslag op paus Johannes Paulus II in 1982 in Portugal is nu een omstreden advo caat in België. Dit heeft het Belgische weekblad Blik ont huld. Juan Fernandez-Krohn, een behoudende Spaanse priester, probeerde in het be devaartsoord fatima de paus met een dolk te doden. Zijn* poging mislukte. Nadat hij in 1983 tot zeven jaar gevange nisstraf werd veroordeeld, kwam hij na vier jaar wegens goed gedrag vrij. Hij begon rechten te studeren, op grond waarvan hij zich eind vorig jaar in Brussel als advo caat liet inschrijven. Vorige maand deelde hij in het paleis van justitie te Brussel tractaatjes uit over de Spaanse koningin Isabella, die aan het eind van de 15e eeuw de joden uit Spanje verdreef. Toen een bode hem dit trachtte te beletten, ont stond er een handgemeen. Krohn is nu voor drie maan den geschorst.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16